VAŠINGTON NE DA PRIMAT BRISELU NA BALKANU

Danijela Ćirović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Kako se približava poseta Hilari Klinton Srbiji (12. oktobar), tako se štampa bavi „pravim razlozima“ njenog dolaska. Ne samo da nema nameru da Briselu prepusti tako važnu stvar kao što je nadzor pregovora Beograda i Prištine, nego će izgleda Hilari zahtevati da joj s jedne strane sedi Tadić, a s druge Tači, i to za istim stolom. (Sejdiju ne može, podneo je ostavku juče.) Beograd još razmišlja kako da osmisli dijalog a da nikoga ne naljuti. Na terenu, sumorna slika: Srbima su nastavili da seku telefone u pokrajini, a strahuje se da će Albanci krenuti i na sever. Pojedine novine pozivaju na opštu seču kablova, da se Prištini vrati istom merom, a ne da se plaši Tačija. Za to vreme, međustranačke zadevice nastavljaju se u Beogradu. Toma i Voja napraviše predstavu za narod, a Velja će ih, kaže, pomiriti, jer „svi smo mi za EU“. A ako hoćemo u Evropu, pišu jedni, moramo i na gej paradu, jer je Srbiji i to uslov za integracije. Imali bismo možda dosad i evropske puteve da su nadležni pročitali projekat za Koridor 10 pre nego što su obećali put. Projekat je bio loš, pa nisu oni krivi. Ko je kriv za nestašicu mleka i za činjenicu da se građani navikavaju da kupuju ono iz uvoza po duplo višim cenama, sad izgleda nije ni važno. No, štampa po ko zna koji put najavljuje „vruću“ jesen, kao da ovo godišnje doba već nije počelo a od „velikog radničkog bunta“ i dalje imamo samo - najave. Zato su vinovnici u crnim hronikama „preduzimljivi“: Šarić je izgleda ubio Penovića pre dve godine jer mu je dugovao milione; Goronjić je svoju ženu polio benzinom i zapalio. Arsenal je došao u „zemlju fudbala“, izgubismo od Poljaka u odbojci, a na stranicama štampe našla se još jedna zaboravljena priča – kuća u kojoj se Dučić zaljubio, danas se raspada zbog nerešenih vlasničkih odnosa.

Hilari bi i Borisa i Hašima

Državna sekretarka SAD Hilari Klinton dolazi u Beograd 12. oktobra kako bi, između ostalog, od predsednika Srbije tražila da se što pre sastane sa Hašimom Tačijem. „Odlično obavešteni sagovornici“, kako stoji u Pressu, tvrde da će Klintonova predočiti Borisu Tadiću da treba da prihvati „punu kosovsku realnost“ i da on lično mora da sedne sa privremenim premijerom iz Prištine. Tadić je navodno do sada kategorički odbijao tu mogućnost, ističući da ne može da pregovara sa čovekom koji je u Srbiji optužen za ratne zločine. „Amerikanci sada, međutim, planiraju da sa molbi i predloga pređu na zahteve“, piše list.

Analitičar iz Vašingtona Obrad Kesić za Pravdu podvlači da je ova poseta planirana još pre zasedanja Generalne skupštine UN, te da je treba posmatrati u svetlu američkih interesa na Balkanu. „Klintonova tom posetom šalje poruku da Amerika nije spremna da u potpunosti prepusti liderstvo EU na ovim prostorima“, ističe Kesić.

Hilari će imati još jednu poruku za predsednika, tvrdi Blic. Jer, iako glavni medijator u pregovorima treba da bude Brisel, gde EU očekuje da sama, bez Amerike, vodi dijalog, direktor Balkanske inicijative za mir i stabilnost u vašingtonskom Institutu za mir Danijel Server tvrdi za ovaj list da je bez SAD „nemoguće okončati proces, a to podrazumeva da je Amerika uključena u – ceo proces“.

„Kada će tačno biti trasiran budući dijalog biće mnogo jasnije posle posete američkog državnog sekretara Hilari Klinton“, pišu Večernje novosti i jedino ovaj list objavljuje da će Vašington medijatorsku ulogu u pregovorima potpuno prepustiti EU.

Albanci kreću i na sever?

Uništavanje opreme srpskih telefonskih operatera na Kosmetu nastavljeno je i juče. Signal „Telekoma Srbija“ dostupan je još samo na severu pokrajine a najteža situacija je u kosovskom Pomoravlju, gde je oko 30.000 Srba bez signala i mobilne i fiksne telefonije, pišu Večernje novosti. Predsednik Boris Tadić je u stalnom kontaktu sa nadležnima, kažu u Kabinetu, i čini se „veliki napor da se signal vrati“. Koordinator tehnike Telekoma za Kosmet Ilija Ivanović kaže da se očekuje da albanski specijalci krenu i na sever pokrajine: „Organizovali smo se i branićemo svoje objekte i opremu na severu Kosova.“ U međuvremenu su se sastali šef Euleksa Iv de Kermabon i srpski ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić, gde je De Kermabon ponovio da „Euleks treba da zadrži statusno neutralnu poziciju i da je potrebno raditi na sprečavanju svih incidenata koji bi mogli da dovedu do narušavanja mira na Kosovu“.

Alo! piše da je Beograd ustuknuo: „Dok kosovske vlasti bahato ruše telefonsku mrežu u srpskim enklavama, Srbija i ne razmišlja o kontramerama – da isključi telefone i internet celom Kosovu i tako natera Hašima Tačija i njegovu kliku da dobro razmisle pre nego što sledeći put odseku Srbe na Kosovu od ostatka sveta.“

Rotirajući pregovarači

Beograd razmatra strategiju za buduće pregovore sa Prištinom, tako što bi u zavisnosti od dnevnog reda dijaloga, menjao i stručnjake i zvaničnike koji bi predstavljali srpsku stranu, pišu Večernje novosti. Na početku dijalogu za stolom svakako neće sedeti najviši politički zvaničnici, već stručnjaci. Britanski ambasador u Srbiji Stiven Vordsvort za ovaj list kaže da se još utvrđuju timove sa obe strane, ali da je najbolje da se direktno pregovara „jer mnogo posredovanja može dosta da uspori stvari“. Ideja Brisela je da se razgovori počnu od tema koje ne bi nikoga ljutile. Dušan T. Bataković koji se pominjao kao član tima, izgleda neće to biti, pišu Novosti, jer se spekuliše da bi Beograd radije da ima „neki novi, drugačiji tim od onog koji je vodio dosadašnju pravnu bitku u UN“.

Ostade nam „samo“ Tači

Tragom informacije da je privremeni predsednik iz Prištine Fatmir Sejdiju podneo ostavku, list Danas se bavi mogućnošću da ovaj potez možda može da utiče na buduće pregovore s Beogradom. Iako se sagovornici slažu da to neće bitnije uzdrmati unutrašnje prilike na Kosmetu, Danas ističe da će sada glavni autoritet za sva pitanja u Prištini biti Hašim Tači. Sejdiju je, naime, podneo ostavku jer prema ustavu iz Prištine ne može istovremeno da bude i lider Demokratskog saveza Kosova. Lideri kosovskih Srba smatraju da se Sejdiju zapravo sprema za izbore iduće godine. „Pojedini prištinski analitičari već duže upozoravaju da Sejdiju u DSK ima jaku konkurenciju u aktuelnom gradonačelniku Prištine Isi Mustafi, koji se zalaže za raskid koalicije s Tačijevom DPK“, piše Danas.

Scena za narod iliti..

Politika se bavi propalim pregovorima između naprednjaka i DSS-a, podsećajući da je Tomislav Nikolić posle sastanka sa Vojislavom Koštunicom „morao da se pravda javnosti, ali i DS da nije promenio stav prema EU“, kao i da su stenogrami s njihovog razgovora završili u ambasadama. Politikolog Zoran Stojiljković ocenjuje da je ovo bila iznuđena taktika da bi se građani ubedili da opozicija može da se ujedini, ističući da se SNS i DSS „bore za istu klijentelu“. Stojiljković ocenjuje da je DS ovim propalim pregovorima na kratkoročnom dobitku, jer nema konkurenta i može sve poteze da pravda ekonomskom krizom. S druge strane, gubitnik je opozcija, kaže on, jer ne pokazuje da je realna alternativa. „Svi su u neugodnoj situaciji, a za ceo ovaj slučaj može se reći da je bura u čaši vode. Samo da ostanu glavna vest“, ocenjuje on.

..„Svi smo mi za EU“

U ovom kontekstu se javio i Velimir Ilić, lider Nove Srbije, koji u intervjuu za Pravdu tvrdi da je razgovor na relaciji Toma-Voja još moguć. „Ako bismo nastupili svi zajedno, to bi bila dobra poruka“, kaže Ilić. Na pitanje koje je prošle nedelje i dovelo do rascepa između SNS-a i DSS-a, da li po njegovom mišljenju EU ima alternativu, Velimir Ilić kaže: „Svi smo mi za EU.“

Nevina ministarka

Ministar za Nacionalni investicioni plan Verica Kalanović najavila je za Večernje novosti da je, pored drumskih koridora 10 i 11, priorite Vlade za 2011. i izgradnja mreže autoputeva koji će ove koridore povezati sa velikim gradovima. U intervjuu za ovaj list ona kaže da Vlada u momentu kada je davala obećanje za izgradnju Koridora 10 nije imala glavne projekte niti je bila početa eksproprijacija zemljišta. „Nismo ni pretpostaviti koliko je loša priprema projekta. Sad imamo projekte, obezbeđen je budžet i gotovo završena eksproprijacija na čitavoj deonici“, kaže ona. Ministarka podseća da resor za NIP obavlja finansijski nadzor projekta, a da je za realizaciju zaduženo Ministarstvo za infrastrukturu. „Oni su prava adresa za to pitanje“, kaže Kalanovićeva, upitana da li će Vlada završiti Koridor 10 za vreme svog mandata.

Ponosno u Evropu

Evropska komisija je poručila vlastima u Srbiji da će pažljivo pratiti održavanje Parade ponosa, upozorivši da će se eventualni propusti u obezbeđenju odraziti na proces evrointegracija, piše Press. U slučaju incidenata, stoji u tekstu, državni vrh je upozoren da bi kandidatura mogla da bude usporena „ili čak stopirana na neodređeno vreme“. „U gotovo svim razgovorima sa našim evropskim partnerima u poslednje vreme, oni i zvanično, ali i neformalno, uvek pomenu održavanje Parade ponosa u Beogradu“, kaže neimenovani izvor Pressa iz Vlade. Ministar Ivica Dačić je potvrdio da će gej parada bez incidenata sigurno „biti zabeležena kao plus“.

Dok se dvoje svađaju...

Stručnjaci se slažu da se situacija s mlekom samo kratkoročno stabilizovala, da će nestašice biti ponovo, i to zato što se nesmetano snabdevanje može obezbediti samo planskom državnom politikom u oblasti poljoprivrede i većom pomoći farmerima. I dok proizvođači, država i stručnjaci ukrštaju argumente zašto nema svežeg mleka u redovnoj svakodnevnoj prodaji i ko je za to kriv, „uvoznici, dobavljači i trgovci napravili su novu računicu“, piše Politika. „Probilo“ se uvozno mleko koje jeste gotovo dvostruko skuplje od domaćeg, ali ga bar ima stalno, pa ga potrošači sve češće traže. Jer, domaće mleko i dalje može da se nađe samo ujutru.

Radnički ustanak „na jesen“

Malo-malo, pa se neka od novina bavi jeseni koja će biti „vruća“ i najavljuje velike štrajkove. Ovoga puta to čini Pravda koja piše da je „jesenji talas štrajkova i protesta zahvatio Srbiju“. Iz sindikata tvrde da su manji protesti kojih trenutno ima „samo animiranje radnika i građana, kao i ’zakuvavanje’ situacije“, koja će, kažu, „kulminirati ’radničkim ustankom’“ na velikom protestu u Beogradu. Pravda prvo, međutim, piše o za sutra najavljenom okupljanju u Boru gde sindikati očekuju veliki broj nezadovoljnih radnika na ulicama.

Eksperimentalna grupa

U Ministarstvu pravde najavljuju da će iduće nedelje početi da se primenjuju takozvane narukvice za osuđenike kojima će se kontrolisati kretanja onih koji su osuđeni na kućni pritvor. Kako kaže ministarka Snežana Malović, elektronsko praćenje će u velikoj meri smanjiti broj osuđenika u zatvorima, a samim tim biće rasterećeni i zatvorski kapaciteti. Uprava za izvršenje krivičnih sankcija je, dodaje ona, obaveštena da može da izriče i ove kazne, kao i da su narukvice obezbeđene. „Elektronski nadzor primenjivaće se na one kojima je izrečena kazna do jedne godine zatvora. Listu osuđenika za prvu, eksperimentalnu grupu, predložiće Uprava, ali će odluku za svaki konkretan predlog doneti sud“, objašnjava ministarka.

Opet Malovićeva

Ministarka Snežana Malović govori i za današnje izdanje Večernjih novosti, uoči sastanka sa predsednikom Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju Patrikom Robinsonom. Malovićeva ponavalja da je cilj države da procesuira sve one za koje se sumnja da su činili zločine na prostoru bivše SFRJ, a da se pritom poštuju međunarodni standardi. Ministarka je podesetila i da je Srbija dosad predala 44 okrivljena Tribunalu u Hagu, dodajući da su potrage za još dvojicom odbeglih optuženika intenzivne.

U Patrijaršiji nema mesta

Ovoga puta se Politika opširno bavi preuređenjem Pećke patrijaršije pred ustoličenje patrijarha 3. oktobra, što je juče učinio Blic. Radnici „Zelenila Beograd“, piše list, završili su svoj deo posla u uređenju travnatih površina oko manastira. Radove nadgledaju vikarni episkop lipljanski Teodosije i dečanski jeromonah Ilarion.

Blic u današnjem izdanju prenosi se za ustoličenje već prijavilo više od 10.000 građana, kao i oko 400 visokih zvanica, ali da je pred Kforom ozbiljan zadatak „budući da manastirska porta može da primi maksimalno dve hiljade ljudi“. Crkva će se potruditi da nabavi ekrane tako da oni koji ostanu napolju mogu da prate ustoličenje.

Najveća zaplena dosad

Prema prošlonedeljnom rešenju Višeg suda u Beogradu, od sedmorice optuženih za malverzacije u PIK „Zemun“ i još sedam njihovih rođaka i prijatelja, oduzeta je imovina koja čini za sada najveću zaplenu po presudi u Beogradu. Oduzeta su, piše Blic, četiri preduzeća, oko 660 hektara zemljišta, tri kuće, četiri stana, pet bankovnih računa, tri automobila i blokirani računi još tri firme. U Direkciji za upravljanje oduzetom imovinom za list kažu da će ovih dana ući u posed preduzeća i poslovne dokumentacije, pa će se znati šta sve optuženi poseduju. „Moramo da utvrdimo koliko se tačno novca nalazi na računima jer toga nema u sudskom rešenju, kao i šta se nalazi u dva sefa koja su takođe privremeno oduzeta“, kažu u Direkciji.

Kako Šarić vraća dugove

Vlasnik pulskog kafića Tripe Penović ubijen je u Zagrebu 2008. po nalogu odbeglog Darka Šarića, optuženog narkobosa, pišu Večernje novosti. Šarić je Penoviću navodno dugovao između jednog i četiri miliona evra za nabavku i prenos robe, „a dug je vratio tako što mu je poslao ubicu“. Penović je ranjen sa više hitaca, posle čega je izdahnuo. Kao prvi osumnjičeni okarakterisan je Anastazije Martinčić, bivši službenik Pulske kapetanije, „koji je kasnije uhapšen u Argentini u okviru akcije ’Balkanski ratnik’“, ali je tada u Zagrebu ubrzo pušten zbog nedostatka dokaza.

Prvo ispit, pa priznanje

Miladin Kovačević je juče priznao da je kriv za nanošenje povreda američkom studentu Brajanu Stajnhaueru 2008, i prema ranije postignutom dogovoru, u zamenu za priznanje dobio kaznu od dve godine i tri meseca zatvora. Kako navodi Danas, na insistiranje svog branioca, Kovačević je sudu rekao da je sada student Pravnog fakulteta u Novom Sadu i da je pre suđenja položio ispit iz osnova ekonomije sa desetkom. Sporazumom o priznanju krivice Kovačević je izbegao suđenje a sud će rešenje o prihvatanju ovog dogovora doneti naknadno pisanim putem. Na rešenje će moći da se žali samo oštećeni Amerikanac.

Goronjić zapalio suprugu

Sava Goronjić (44) polio je posle svađe suprugu Zoricu (54) benzinom i zapalio je na pragu porodične kuće u selu Ojkovica kod Nove Varoši. Žena je sa teškim opekotinama prebačena u Beograd i u životnoj je opasnosti. Supružnici u poslednje vreme nisu živeli zajedno zbog čestih svađa, piše Press, pa je Sava živeo u Jasenovu a Zorica u Čačku. Prvo su razgovarali telefonom, a onda je Sava došao u selo gde je Zorica već bila stigla, i poneo kantu benzina. Goronjić je hteo da zapali kuću, a kada je supruga pokušala da ga spreči, on je polio nju.

Pravda dodaje da je Goronjić uhapšen, da mu je određen pritvor od 48 sati u prijepoljskoj policijskoj stanici. Stavlja mu se na teret ubistvo u pokušaju i izazivanje opšte opasnosti.

Potera za Kotoraninom

Policije Srbije i Crne Gore intenzivno tragaju za Andrijom Bjeladinovićem (23) iz Kotora koji je prošle nedelje opljačkao novosadsku zlataru „Šiket“ i pucao u vlasnikovog sina i radnicu. Za sada se zna da je Bjeladinović napustio Novi Sad. Na snimku sigurnosne kamere iz zlatare se vidi kako ulazi u prodajni deo radnje držeći „škorpion“ u rukama. Za njim je ubrzo ušao i saučesnik sa torbom. Radi se Nenadu Skočiću kod koga su pronađeni pištolj i ukradeno zlato – 75 zlatnih lančića i 142 zlatne narukvice.

Arsenal u „zemlji fudbala“

„Topčidersko brdo odzvanjače od pesme ’Grobara’ na rasprodatom hramu fudbala u Humskoj, a ’parni valjak’ u punoj snazi krenuće na čuvene londonske ’tobdžije’“, piše Press u susret utakmici Partizana i Arsenala. Trener crno-belih Aleksandar Stanojević je poručio igračima da uživaju u utakmici decenije, kao i da igraju na rezulat.

Blic piše da su igrači i stručni štab Arsenala sinoć doputovali u Beograd. Menadžera Arsena Vengera i fudbalere su na aerodromu dočekale srpske pristalice ovog kluba, što je Vengeru izmamilo osmeh. Odmah je naglasio da je svestan da se nalazi u „zemlji fudbala“, kao i da je Partizan „vrlo pametna i lukava ekipa“. Venger je primetio i da ljudi u Srbiji dobro poznaju fudbalska dešavanja i rekao: „Verujem da će atmosfera biti strastvena jer su ljudi takvi.“

Drugo mesto u grupi

Srbija je juče izgubila utakmicu od poljskih odbojkaša sa 1:3 i tako zauzela drugo mesto u F grupi Svetskog prvenstva. „Orlovi“ nastavaljaju takmičenje u Milanu u subotu, a rival će biti Meksiko, piše Press. „Istina, odbojkaši Srbije poklekli su i u duelu sa Poljacima, ali naša reprezentacija itekako ima razloga za zadovoljstvo jer će se naći u daleko lakšoj grupi nego aktuelni evropski prvaci koji će se boriti sa Bugarima i Brazilcima“, piše Alo!.

Gde je Dučić upoznao Magdalenu

Večernje novosti su posetile kuću u Bijeljini na kojoj stoji tabla na kojoj piše „da je tu plamtela neugasla ljubav između najvećeg srpskog pesnika Jovana Dučića i Magdalene Nikolić-Živanović, prve književnike u BiH“. Kuća s kraja 19. veka nekada je svedočila o bogatstvu porodice Pere Živanovića, a danas je ruinirana i „ponekad nekima posluži i kao javni nužnik“. Ova građevina nije naime ni u čijoj nadležnosti, jer ima tri vlasnika.

Prema jednoj verziji, Dučić je upoznao Magdalenu u jesen 1893. na balu u tada novom hotelu „Drina“ i već se početkom novembra tajno verio, a po drugoj – njihov prvi susret se zbio na zabavi povodom slave Svetog Save na kojoj je Magdalena recitovala. Pesniku i tadašnjem učitelju je 10. jula 1984. zabranjeno da radi zbog pesama koje austrougarskoj vlasti nisu bile po volji. Otišao je u u okolinu Mostara. Iako su Dučić i Magdalena održavali kontakt pismima, više se nisu spojili.

Antonovićeve „Kuće“

Beogradski umetnik Momčilo Moma Antonović predstaviće nova dela večeras u Galeriji 212, piše Politika. Reč je o crtežima i slikama iz najnovijeg ciklusa pod nazivom „Kuće nepoznatih vlasnika“. Posle brojnih studijskih putovanja, piše list, Antonović je uvek za život i rad birao Beograd i rado se vraćao baš u grad koji je i dalje njegova nepresušna inspiracija.

Draža i Ozna

„Nepobitan simptom šizofrenog duhovnog stanja srpskog društva na izmaku prve decenije 21. veka izražen je i u jednom zanimljivom paradoksu. Dok se, naime, na jednoj strani, politička i sudska vlast, na skoro farsičan način udružuje s revizionističkom istoriografijom u rehabilitaciji đenerala Dragoljuba Draže Mihailovića, dotle se, na drugoj... oživljava posmrtni kult dvojice partizanskih generala i ministara policije, Slobodana Penezića Krcuna i Aleksandra Rankovića Leke, koji su najzaslužniji za Dražino hapšenje i isporučivanje ’revolucionarnoj pravdi’, čija je presuda glasila: smrt streljanjem“, piše Sava Dautović za Danas. Dvojica pomenutih šefova Ozne našli su se, naime, u nazivu jednog beogradskog kafića, što je, kako stoji u tekstu, „odobrovoljilo čak i književnika Boru Ćosića, kojem je inače, od devedesetih, malo šta razumljivo od dešavanja u njegovom nekadašnjem gradu“.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...