TIM PROMENJEN, PREGOVORI SE NASTAVLJAJU

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Na jučeršanjoj sednici Vlade Srbije došlo je do promene sastava srpskog pregovaračkog tima koji treba da realizuje energetski sporazum sa Rusijom. Očekuje se da će sada biti otklonjene sve prepreke za prodaju Naftne industrije Srbije ruskom Gaspromu i izgradnju gasovoda Južni (po)tok kroz Srbiju. Novine o tome različito izveštavaju što se vidi još iz naslova: "Vlada poklonila NIS i skriva se iza Skupštine" (Blic), "Dinkić se 'utopio' u potoku!" (Novosti), "Vlada prodaje NIS, Dinkić van tima" (Politika). "Grubješić: G17 plus ne ruši energetski sporazum sa Rusijom" (Danas).

Ostavka šefa pregovaračkog tima

Mladjan Dinkić, potpredsednik Vlade podneo je u četvrtak ostavku na mesto šefa radne grupe za pregovore sa Ruskom Federacijom o primeni međudržavnog energetskog sporazuma - potvrđeno je Novostima u Nemanjinoj 11. Umesto njega, razgovore sa predstavnicima Rusije, koji će do kraja meseca dovesti do prodaje 51 odsto NIS-a ruskom gigantu Gaspromnjeftu, vodiće premijer Srbije Mirko Cvetković. Prema saznanjima ovog lista, srpsko rukovodstvo održaće reč datu vrhu Ruske Federacije i prodaja NIS će do nove godine biti ugovorena.

Vlada Srbije na jučerašnjoj sednici odlučila je da nastavi pregovore sa ruskom kompanijom Gaspromnjeft o prodaji Naftne industrije Srbije, ali nije prihvatila predlog šefa svog pregovaračkog tima Mlađana Dinkića da u postupku prodaje traži garancije da će biti izgrađen magistralni gasovod Južni tok i skladište gasa u Banatskom Dvoru, javlja Politika. Predlog pregovaračkog tima bio je da se Rusima u ovom trenutku proda 25 odsto akcija NIS-a za 400 miliona evra, a da se preostalih 26 odsto (do obećanih 51 odsto) ustupi onog trenutka kada ruska strana potpiše ugovor da će izgraditi magistralni gasovod i skladište gasa. Vlada je bila protiv tih garancija, ali nije imala kvorum, pa je na naknadno sazvanoj telefonskoj sednici odbila predlog pregovaračkog tima. Dinkić, je kako saznaje Politika, na sednici vlade zatim tražio da ugovor o prodaji samo Naftne industrije Srbije mora da ide na novu ratifikaciju u parlament, a vlada se saglasila s tim predlogom.

Vlada je odbacila Dinkićev predlog da se ugovorom o prodaji NIS-a ruskoj strani sada proda 25 odsto akcija, a da vlasnici preostalih 26 odsto postanu tek kada se potpiše ugovor o izgradnji Južnog toka. Dinkić je zbog odbijanja ovog predloga i činjenice da prodajemo NIS bez ikakvih garancija da će gasovod Južni tok biti izgrađen, napustio srpski pregovarački tim, a sa njim i nekoliko njegovih saradnika iz Ministarstva ekonomije, objavljuje Politika.

U Skupštinu Srbije juče je stigao izveštaj srpskog pregovaračkog tima o dosadašnjem toku pregovora o realizaciji energetskog sporazuma sa Rusijom, piše u Danasu. Prema rečima šefice poslaničke grupe G17 plus Suzane Grubješić ta informacija dostavljena je da bi poslanici imali uvid u tok pregovora jer je,kako je naglasila, očigledno da postoje razlike u interpretacijama rezultata pregovora.

„Svaki poslanik će moći da vidi da li se tok pregovora oslanjao na ono što je u Skupštini Srbije ratifikovano ili je bilo pokušaja da se, kako kaže jedan ministar, izađe iz pravnog okvira. G17 plus je hteo da popravi ono što se očigledno ne može popraviti, a to je da sva pitanja sporazuma idu u paketu, da se potpiše jedan, krovni ugovor i tri posebna“, rekla je Grubješićeva, odbacujući optužbe da G17 plus hoće da sruši energetski sporazum sa Rusijom.

Nemiri širom Evrope

Protesti zbog ubistva 15-godišnjeg grčkog tinejdžera Aleksandra Grigoropulosa za koje je zvanično optužen policajac Epaminondas Korkoneas proširili su se i na neke evropske države, javlja Danas. U Danskoj je uhapšeno 63 mladih koji su bacali flaše na pripadnike policije, a nemiri su zabeleženi i u Španiji, Nemačkoj, Italiji, Rusiji, Turskoj i Bugarskoj. Oko 200 demonstranata napalo je policijsku stanicu u Madridu, razbijajući prozore uz povike „Policija, ubica“, preneo je španski list Mundo.
Strah od Euleksa
Kosovska Mitrovica je podeljen grad, piše u Novostima. Prirodna granica, reka Ibar, sredinom 1999. godine, isprečila se kao bedem i podelila ga na severni, srpski i južni, albanski deo. Bilo je više od 120 nasilnih pokušaja Albanaca da masovno pređu preko mosta, proteraju Srbe i osvoje sever Kosova. Bilo je u tim "incidentima" mrtvih, povređenih, mnogi su ostali trajni invalidi ali Mitrovčani, do danas, nisu odustali od odbrane svoga grada, domova i golih života. Jedinstvo ih je krasilo kada je bilo najteže. Ali, sada, kada su poruke iz Beograda nejasne i razlikuju se od onoga što poručuju lokalni političari, podele su sve veće.

Državni vrh Srbije ističe diplomatsku pobedu i poručuje Srbima da sarađuju sa Euleksom. Ali, građani su sumnjičavi. Protiv dolaska i saradnje sa Euleksom, potpisom peticije, izjasnilo se više od 70.000 Srba širom Kosova i Metohije. Zajednički motiv im je nepoverenje u međunarodnu zajednicu, pred čijim očima su se desila dva etnička čišćenja Srba i samoproglašenje takozvane države Kosovo.

Ipak lustracija u pravosudju

"Da li mislite da je sudstvo samo u stanju da izvrši pročišćenje svojih redova ako imate u vidu da postoji 4.300 zastarelih krivičnih slučajeva i 1.000 krivičnih postupaka koji traju duže od deset godina, da je 96 odsto zatvorskih kazni izrečenih narkodilerima na granici zakonskog minimuma ili ispod njega, a ne znam koje su to izuzetno olakšavajuće okolnosti za trgovce drogom", rekao je za Politiku državni sekretar Ministarstva pravde Slobodan Homen i nastavio:

"Da li mislite da je normalno da za krivično delo primanja mita 88 procenata izrečenih kazni bude ispod zakonskog minimuma? Drugim rečima, nisam siguran da su sudije u stanju da same pročiste svoje redove jer su imale osam godina a to nisu uradile, a imale su mehanizme. To je realnost", kaže Homen.

Politika se obratila Homenu povodom stava Ministarstva pravde da je opšti izbor sudija u Srbiji neophodan i tvrdnje Ministarstva da će gotovo svi iz postojećeg sudijskog sastava i dalje biti sudije dok samo mali broj neće biti ponovo izabran. Povodom toga se nameću dva logična pitanja. Ako će samo mali broj sudija biti „odstranjen” posle opšteg izbora, zašto je neophodno na konkursu „preispitivati” većinu sudija koji će ostati? Zašto se problem ne može rešiti tako što će „sumnjiva manjina” biti razrešena dužnosti a „savesna većina” dobiti nova rešenja o novim radnim mestima u novim sudovima?

Kako će ministarstva štedeti?

Novosti objavljuju kojih će se planova i obećanja ministri morati da odreknu, zbog manjka novca koji im je određen iz budžeta. Uštede najviše na putovanjima, nabavci opreme, otpremninama, vrtićima…

Dok je trajala bitka za svaki dinar, stizala su upozorenja ministara da bez povišice neće moći da ispune sve što su obećali, a najglasniji su bili: Verica Kalanović (NIP), Dragan Šutanovac (odbrana), Milutin Mrkonjić (infrastruktura)...

Osim poruke da nećemo ostati gladni, iz Ministarstva poljoprivrede najavljuju da će se značajno uštedeti zbog promena u isplatama subvencija. Jer, novac dogodine neće dobijati firme i kombinati koji imaju zemljište, a registrovali su gazdinstva. Ali, ni poljoprivrednici koji ne plaćaju doprinose za PIO.

Razgovor o problemima SPC

"Narod zna da prljav veš postoji u Crkvi. Otvoren sam za razgovor sa arhijerejima. Godine čoveku ne dodaju ni pamet, ni sposobnost", govori vladika zahumsko-hercegovački Grigorije za Novosti o svom pismu koje je uputio arhijerejima SPC.

"Ne mislim da sam svojim pismom koje je izašlo u javnost naneo štetu Crkvi", kaže ovaj episkop. "Ovo je želja da se prljavi veš opere, a to nije isto."

Počinje sudjenje vehabijama

Suđenje novoj grupi takozvanih vehabija, koju čine trojica novopazarskih muslimana i jedan mladić iz Kosovske Mitrovice, počinje za pet dana, tačnije, 17. decembra pred većem Specijalnog suda kojem će predsedavati sudija Milan Ranić. Četvorica optuženih terete se za pripremu terorističkih akcija koja je, pored ostalog, uključivala i obuku za upravljanje avionima i povezivanje sa istomišljenicima u Gruziji, Siriji, BiH, Makedoniji i Albaniji. Njima se pripisuje da su od maja do septembra 2007. godine stvorili zločinačko udruženje, u cilju sticanja verske i političke moći na teritoriji Srbije, Makedonije i BiH, piše u Politici.

Tužilaštvo navodi da je grupa planirala podmetanje eksploziva i nasilje nad građanima Srbije, kako bi izazvala osećanje straha.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...