TELEKOM (JOŠ) NIJE NA PRODAJU

S. Kačarević

(Pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

 

Nije vreme za prodaju Telekoma, izjavila srpska ministarka za telekomunikacije. Opštinama koje ne budu smanjile broj činovnika od 1. januara biće ”zavrnuta slavina”. Cena legalizacije bespravno izgrađenih porodičnih kuća bruto površine do 100 kvadrata biće umanjena za 60 odsto.

Otpuštanje ili besparica

Opštinama koje ne budu smanjile broj činovnika od 1. januara biće ”zavrnuta slavina”. Oko četrdeset lidera nerazvijenih sredina traži hitan sastanak sa premijerom Mirkom Cvetkovićem, objavljuju Novosti.

Jeftinija legalizacija

Završen pravilnik o legalizaciji, koji bi trebalo da stupi na snagu početkom novembra. Porodične kuće i stanovi do 100 kvadrata legalizovaće se sa značajnim popustom, piše u Novostima. Cena legalizacije bespravno izgrađenih porodičnih kuća bruto površine do 100 kvadrata biće umanjena za 60 odsto u odnosu na važeći cenovnik, koji su propisale lokalne samouprave.

Ministar Oliver Dulić objavio Pravilnik o legalizaciji objekata u Srbiji, čitav posao treba da se završi za dve godine, a država planira da zaradi 400 miliona evra, javlja Pres.

Nije vreme za prodaju Telekoma?

Jasna Matić, ministarka telekomunikacija, govori za Novosti o konkurenciji u fiksnoj telefoniji, digitalizaciji TV, privatizaciji ”Telekoma”: ”Telekom” neće biti oštećen, ali nije vreme za njegovu prodaju", kaže ministarka.

Ukidanje beneficiranog staža?

Stručnjaci koji se bave reformom penzijskog sistema razmatraju opciju ukidanja beneficiranog radnog staža pojedinim zanimanjima da bi se ostvarile dodatne uštede. Zasad se samo kalkuliše ko bi mogao da ostane bez privilegija, a pominju se policajci u kancelarijama, rudari na površinskim kopovima, pojedina vojna lica...objavljuju Novosti.
I ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić kaže da će se, upravo zbog ušteda, razgovarati o ovoj temi. Kao razlog za eventualno produžavanje radnog staža u pojedinim zanimanjima navodi se da su neki poslovi daleko manje rizični, nego kad je usvojen pravilnik. Prvi spisak beneficiranih zanimanja ispisan još pedesetih godina, a poslednje korekcije su urađene 2004. i 2005. godine.
"Tada su iz Pravilnika "izbrisani" vozači dizalica, aviomehaničari, pomorski ribari, varioci, kao i radnici u zavodima kragujevačke "Zastave", rakovačke "Industrije motora", Termoelektrane RTB Bor, u industriji hidraulike i pneumatike "Prva petoletka" iz Trstenika, u nuklearnim laboratorijama i vojnim remontnim zavodima", nabraja Vesna Vićentijević iz Penzijsko-invalidskog fonda.

Važni datumi

Pred Srbijom je do kraja godine još nekoliko ključnih evropskih ”randevua” na kojima će se rešavati budućnost integracionog procesa zemlje, i kada se radi o liberalizaciji viznog režima, i kada je reč o odleđivanju Prelaznog sporazuma i daljem približavanju EU, najavljuju Novosti pod naslovom "Prelomni dani za Srbiju" i u nastavku teksta nabrajaju datume raznih sastanaka u Briselu na kojima će naša zemlja biti tema.

Šef delegacije Evropske komisije u Srbiji Vensan Dežer izjavio je da je izručenje preostale dvojice haških begunaca „uslov svih uslova” u procesu evropskih integracija Srbije, objavljuje Politika.

„Stav Evropske komisije je izražen u godišnjem izveštaju. Napredak je veliki, reforme su sprovedene. Ostaje, međutim, konačni uslov da Ratko Mladić i Goran Hadžić budu predati Haškom tribunalu. Ako oni i ne odu u Hag pre početka primene prelaznog trgovinskog sporazuma, to ostaje uslov svih uslova i pratiće ceo proces evropskih integracija”, rekao je Dežer u Požarevcu. On je izrazio očekivanje da će građanima Srbije od 1. januara 2010. godine biti ukinute vize za putovanja u zemlje EU.

Pomoć Srbiji

Najveći donator Srbiji, čiji novac neprestano pristiže od 2000. godine naovamo bez uslova i bez teških pregovora, paradoksalno, najmanje je poznat, piše u Blicu. Malo kome na pamet padne Evropska unija kad bez dugog čekanja u opštinskim redovima uspe da dobije dokument ili u katastru potvrdu o imovini, ili je krenuo kod lekara potaknut kampanjom za prevenciju raka, ili video nova ambulantna kola. I oni koji daju novac i oni koji primaju slažu se da to nije dovoljno vidljivo. Bez mnogo pompe, Evropska komisija je nedavno najavila i donaciju od milijardu evra. Oni to zovu - investiranje u Srbiju.
EU je do sada u Srbiju uložila dve milijarde evra bespovratne pomoći i najavila još pola od te sume za pet godina. Dve milijarde koje smo već dobili je gotovo polovina ukupne međunarodne pomoći koja je u Srbiju stigla u poslednjih devet godina, a iznosila je 4,5 milijardi evra.

Pregovori sa MMF-om

Razgovori sa Međunarodnim monetarnim fondom su počeli u dobrom tonu, a težište je na dugoročnim reformama. Mada je na početku pregovora rano govoriti o detaljima, može se reći da u ovom trenutku MMF najviše pažnje posvećuje pitanju racionalnog upravljanja javnim finansijama koje treba da obezbedi makroekonomsku, cenovnu i stabilnost kursa. Ovoga puta, fokus je na uspostavljanju balansa u javnim finansijama, objavljuje Politika.

Koristi od gasovoda kroz Srbiju

"Srbija ima šansu da od tranzitnih taksi kroz gasovod „Južni tok“ naplati pola milijarde evra godišnje, jer sada tranzit kroz Ukrajinu košta tri dolara za 1.000 kubika na 100 kilometara" kaže za Novosti Vojislav Vuletić, generalni sekretar Udruženja za gas.
Kako ukazuje Vuletić, ako kapacitet gasovoda bude 40 milijardi kubika gasa i cene tranzita slične ukrajinskim, Srbija može da računa na ovoliko novca. Naš sagovornik, ipak, kaže i da se toliki kapacitet može dostići tek pri punoj funkciji „Južnog toka“, ali da je svakako dobro što je povećan sa početnih 10 milijardi kubika, koliko je bilo garantovano potpisanim međudržavnim sporazumom.

Hrvatska će odluku o učešću u projektu izgradnje gasovoda „Južni tok“ doneti 2010. godine - izjavio je Jurij Bražnjikov, iz ruskog Ministarstva za vanredne situacije. Tokom novembra trebalo bi da bude poznato da li u partnerstvo sa ruskim „Gaspromom“ i italijanskim „Enijem“ ulazi i francuski „EDF“.

Turska i Srbija

"Turska i Srbija su tokom istorije postale ključne zemlje Balkana i to su do danas i ostale. Zbog toga je važna saradnja dve zemlje u cilju mira i stabilnosti u regionu, kao i razvijanje zajedničkih projekata", ističe u ekskluzivnom intervjuu za Danas predsednik Republike Turske Abdulah Gul, koji u ponedeljak počinje dvodnevnu posetu Srbiji.

Srpska diplomatija i Englezi

Ne samo da srpski ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić u proseku provodi dva sata dnevno u avionu, putujući po svetu, nego i visoki strani zvaničnici često posećuju Beograd, piše londonski Ekonomist, ocenjujući da je srpska diplomatija toliko živa da „deluje kao da je na steroidima“.
„Samo u poslednje dve nedelje u Beogradu su bili šef švedske diplomatije Karl Bilt, predsednik Estonije Tomas Ilves i predsednik Rusije Dmitrij Medvedev. Uskoro treba da usledi i poseta predsednika Turske Abdulaha Gula. „Za relativno malu balkansku zemlju, Srbija privlači neočekivano veliku pažnju sveta“, navodi Ekonomist a prenosi Blic.

Mešanje države u biznis

Federalne rezerve uvode nadzor nad platama u bankama, dok specijalni savetnik američkog predsednika revidira direktorske zarade u sedam firmi koje su primile državnu pomoć, javlja Politika. Volstrit, centar američkih finansija i sedište berzanskih aktivnosti, pretrpeo je dvostruki udar koji je ocenjen kao dosad najveće mešanje države u privatni biznis i njegovu slobodu da se o zaradama odlučuje isključivo u sopstvenim upravnim odborima i akcionarskim skupštinama.

Centralna bankarska institucija Amerike, Federalne rezerve, obelodanila je prvo da uvodi novi sistem nadzora nad isplate zarada i stimulacija (bonusa) u preko 5.000 banaka i finansijskih kuća koje su pod njenom kontrolom, a posebno kod 28 najvećih – u cilju sprečavanja „preteranih rizika” i prakse koja je podsticala menadžerske poteze usmerene na kratkoročnu dobit, a na uštrb dugoročne stabilnosti.

Kosovsko tržište

U prodavnicama u Prištini i dalje su najviše zastupljene srpske robne marke kao što su Bambi, Dijamant, Banini, Imlek, Knjaz Miloš, Bivoda, Heba, Henkel, mada se, prema procenama ovdašnjih trgovaca, zbog „nerešenih administrativnih procedura“ između Prištine i Beograda, oseća sve jače prisustvo proizvođača iz Slovenije i Hrvatske, objavljuje Danas.

Avalski toranj

Kolegijum Radio- televizji Srbije (RTS) saopštio je večeras da je Avalski toranj, višedecenijski simbol Beograda, koji je srušen u napadu NATO avijacije 1999, u potpunosti obnovljen, prenosi Politika.

„Osvetljen od temelja do vrha, posetiocima i građanima Beograda i danju i noću ponosno služi kao svetionik i orijentir iznad Šumadije”, navodi se u saopštenju.

Zahvaljujemo građanima, donatorima, domaćim i stranim kompanijama, umetnicima, premijerima i ministrima srpskih vlada, gradskim skupštinama Beograda, CIP-u i građevinskom preduzeću „Ratko Mitrović” koji su pomogli u obnavljanja Avalskog tornja za nepune tri godine, istaknuto je u saopštenju.

Novi most

Novi most na Dunavu čija izgradnja treba da počne sledeće jeseni zidaće kineska kompanija „Čajna roud end bridž korporejšn” (CRBC), saopšteno je juče prilikom potpisivanja predugovora o izgradnji između Ministarstva za Nacionalni investicioni plan, predstavnika grada Beograda i zvaničnika kineske građevinske firme. Predugovor su u prisustvu Mlađana Dinkića, potpredsednika Vlade Srbije i šefa pregovaračkog tima sa azijskim partnerom, i Veija Đinghue, ambasadora Kine u Srbiji, potpisali Verica Kalanović, ministarka za NIP, Dragan Đilas, gradonačelnik Beograda, i Šue Tijedžu, izvršni direktor CRBC-a, objavljuje Politika.

Most Zemun – Borča finansiraće se kreditom Eksport – import banke Kine (Eksim) na osnovu finansijskog ugovora koji će biti zaključen 31. decembra ove godine. Istog dana, najavljeno je, dve strane staviće potpise i na konačan izvođački ugovor. Nosilac projekta je Ministarstvo za NIP, dok grad ima ulogu suinvestitora i korisnika.

Zabrana za vojnike

Profesionalni pripadnici Vojske, pa i načelnik Generalštaba, neće moći da učestvuju u aktivnostima koje su vezane za reformu sistema odbrane i Vojske, kao ni u procesima u vezi s integracijama u Evropsku uniju a koje organizuje civilni sektor. Ova odredba uneta je u izmene Zakona o Vojsci, o kojima bi poslanici trebalo da se izjasne u ponedeljak, najavljuje Blic. Sporni član 14a stručnjaci smatraju ne samo diskriminatorskim već i suprotnim odredbama Ustava Srbije. U Ministarstvu odbrane, međutim, kažu da se njime samo dopunjuju prava i obaveze oficira u radnom odnosu.

Beskoristan savet

Iako je osnovan još pre osam godina Socijalno-ekonomski savet gotovo da uopšte nije funkcionisao. Nakon izbora prošle godine situacija se nešto malo promenila i sindikati, poslodavci i država kao članovi SES-a imali su nekoliko sastanaka, ali ni tada u potpunosti nisu mogli da pronađu zajednički jezik i dogovore se kako da na najlakši mogući način građani ove zemlje preguraju proces tranzicije, piše u Danasu.

LDP preti gradskoj vlasti

Posle ostavke Dragane Jovanović, gradskog sekretara za zdravstvo, izabrane kao nestranačke ličnosti na predlog Liberalno-demokratske partije, ta stranka je pozvala Demokratsku stranku, kao vodeću u gradskoj koaliciji, da odgovori da li ima snage za korenite promene, objavljuje Politika.

Po modelu, zajedničke odgovornosti, a pojedinačnih i nejasnih interesa, grad više ne može da funkcioniše. Bar ne sa našim glasovima.Godinu dana je prošlo od naše odluke da kroz podršku za većinu koju je tražio DS sprečimo da gradom vlada koalicija Šešelja, Vučića i Koštunice. Ta podrška nikada za nas nije podrazumevala blanko pristanak na politiku koja se od one druge razlikuje samo po imenima. Zato danas tražimo odgovore, konkretne i operativne, na sve probleme sa kojima se grad suočava”, kaže Dejan Ranđić, šef odborničke grupe LDP-a u Skupštini Beograda.

Kriza lizinga

Prema nezvaničnim procenama, za prvih devet meseci ove godine klijenti lizing kompanija vratili su oko 700 automobila jer nisu bili u mogućnosti da redovno plaćaju mesečne rate, piše u Blicu. To na prvi pogled nije mnogo - nešto više od 2,5 odsto ukupno prodatih putničkih vozila na lizing, ali je problem što se tokovi rapidno pogoršavaju. Jer prošle godine za devet meseci je vraćeno oko 250 automobila, a pre krize godišnje je u proseku vraćano tek 150-200 vozila. Tržište lizinga značajno je ugroženo usled nelikvidnosti privrede, a ukupan broj ugovora (ne samo za automobile), od početka godine, vrednosno je manji za 70 odsto u odnosu na isti period lane.

Šta su zgrešili lekari

Kako su osumnjičeni za malverzacije odgovarali na optužbe gradske sekretarke Dragane Jovanović. Saslušanja u Specijalnom sudu. Izveštaj Sekretarijata za zdravstvo na pet stranica, objavljuju Novosti povodom nedavnog hapšenja grupe zdravstvenih radnika u Beogradu. Pritvoreni lekari, vrhunski stručnjaci u svojim oblastima, u petak kasno po podne trebalo je da budu privedeni kod istražnog sudije Specijalnog suda Nebojše Živkovića. Oni su, redom, morali da iznesu odbrane povodom sumnji tužilaštva da su malverzacijama oštetili budžet grada Beograda za 65 miliona dinara, prilikom nabavke nameštaja i opreme za zdravstvene ustanove.

Čedomir Čupić, profesor FPN-a i član Agencije za borbu protiv korupcije, kaže da hapšenje vrhunskih srpskih lekara zbog sumnje da su ukrali 65 miliona dinara predstavlja udar na naš zdravstveni sistem, ali i svojevrstan moralni krah celog društva! U intervjuu za Pres Čupić kaže da lopovluk u državi može da bude sprečen samo najoštrijim zatvorskim kaznama!

Pretnje ministarki pravde?

Srpska ministarka pravde Snežanu Malović, zbog informacija da kriminlni krugovi, među kojima je kako se sumnja i grupa Sretena Jocića – Joce Amsterdama, planiraju atentat, imala je prilikom posete Italiji, krajem marta ove godine specijalne mere obezbeđenja, saznaje Blic.
"Obezbeđenje se sastojalo iz nekoliko prstenova, a u njenoj neposrednoj blizini bilo je čak osam telohranitelja. Ona je tada razgovarala sa kolegom iz Italije, ali i italijanskim tužiocima za mafiju. Predstavila im je Zakon o oduzimanju imovine, kao i našu borbu protiv orgnizovanog kriminala, a oni su na osnovu tih podataka izneli procenu da Srbija može da zapleni imovinu vrednu više od dve milijarde evra i pohvalili su Zako", kaže izvor “Blica” iz prvosudnih krugova.

Lažni novac

Beogradska policija ove godine otkrila gotovo pet puta više falsifikovanog novca nego lane. Lažni dinari su više zastupljeni u platnom prometu od deviza, ali je vrednost falsifikovanih evra veća od krivotvorenih apoena domaće valute. U opticaju, prema saznanjima sagovornika Politike, najviše je lažnih hiljadarki, jer ova novčanica „ne izaziva sumnju ni kad se kupuje paklo cigareta, ni kad se pazare artikli vredni 900 dinara”.

Tragedija na Tisi

U Tisi, kod naselja Martonoš, pronađena je juče pre podne još jedna utopljenica, za koju se za sada samo sumnja da je možda bila deo grupe kosovskih Albanaca koji su pokušali čamcem da ilegalno uđu u Mađarsku. Portparol kikindske policije Radojka Radanović potvrdila je za Politiku da je njihovo odeljenje u Kanjiži primilo poziv u 10.25 časova da je u reci kod skele pronađeno žensko telo. Kako „Politika” nezvanično saznaje ženu su pronašli ribari u visini naselja Ruski Krstur, pa su je onda čamcem dovukli do dela Tise kod Martonoša gde je tok reke usporen, a njene dve obale udaljene tek oko 50 metara.

Nakon uviđaja, dežurni sudija Opštinskog suda u Kanjiži za „Politiku” je rekao da je reč o mlađoj ženskoj osobi, od 20 do 23 godine, da nisu konstatovani vidljivi tragovi nasilja, i za koju se pretpostavlja da se utopila. Kod nesrećne žene pronađeno je više ličnih dokumenata, pasoši, lična karta, izvodi iz matične knjige rođenih, izdati na Kosovu, kao i 110 evra.

"Ne možemo da govorimo o identitetu ove žene, ali pretpostavljamo da se jedna od isprava odnosi na nju", rekao je istražni sudija.

Prema proceni lekara koji je prisustvovao uviđaju telo je u vodi bilo šest do sedam dana, te se pretpostavlja da je žena možda deo grupe kosovskih Albanaca koji su u noći 15. oktobra pokušali da ilegalno pređu u Mađarsku preko Tise.

Vezao ženu lancima

Adnan S. (44) iz Bačke Topole uhapšen je zbog sumnje da je svoju nevenčanu suprugu R. K. (38) vezivao lancima kako ga ne bi ostavila! Adnan se tereti da je od početka oktobra držao nesrećnu ženu zatvorenu u kući. Kako saznaje Pres, R. K. je posle 20 dana zatočeništva uspela da pobegne, dok je Adnan T. priveden u policiju.

Adnan i R. K., koji su živeli nevenčano, često su se svađali, a R. K. je nekoliko puta bežala od kuće. Adnan je početkom oktobra rešio da je „smiri", pa ju je vezao lancima!


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...