TADIĆ-JOSIPOVIĆ: NAJVAŽNIJE JE PITANjE NESTALIH

Danijela Ćirović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Predsednika Srbije Borisa Tadića, u njegovoj prvoj zvaničnoj poseti Hrvatskoj, dočekao je kolega Ivo Josipović iz Zagreba uz sve prigodne počasti – intoniranje himni, smotru počasne garde... Šefovi država su se složili da će učiniti sve na rešavanju sudbine nestalih i izbeglih Srba iz Hrvatske. Za danas su planirani sastanci s privrednicima. Sinoć su se jeli istarski specijaliteti, a za ručak, pišu jedni, „dobro da je i kafu dobio“. File je Beogradu doneo svih 2.483 pitanja, a premijer obeća odgovore za tričava dva meseca, sve uz zastavice sa žutim zvezdicama u Palati Srbije. Novi predsednik UO „Imleka“ našao je još jedan razlog za nestašicu mleka: krave nisu imale dovoljno sena zbog kiše. Štampa je sračunala koliko je dobro da se Srbija uključuje u posao s bugarskom nuklarkom koji niko sa Zapada nije hteo ni da uzme u razmatranje a iz „Delte“ najaviše da će platiti državi porez, bar od prodaje „Maksija“. Mesić se pohvalio da dobija sitnu penziju iz Beograda „za rušenje Jugoslavije“, a onda je demantovao da mu se baš zato isplaćuje ova nadoknada. Ljajiću pomažu stranci da uhvati Mladića, ali samo informacijama. Eide reče da Holbruk pokušava da zastraši i Avganistance a oni su, kaže, ponosni kao Balkanci. Kinezi su ipak napravili projekat za most Zemun-Borča, pa će i gradnja da počne u aprilu. Ražnatovićeva će da tuži medije, a novine objavljuju da je Palma sve učinio da procesa protiv nje ne bude. Gotova je optužnica protiv majke malog Đorđa nestalog još 22. jula - tereti se za teško ubistvo. Terziću pozlilo, probadalo ga u grudima, pa ga iz ćelije prebaciše na VMA. Nole je (jedva) izgubio, a Partizan večeras dočekuje Žalgiris. Kažu, dosta im pola koša razlike. U Subotici je počeo festival bez glamura, a u Nišu roditelji iz drugog pokušaja dobiše, ni manje ni više, nego trojke.


Susret u Zagrebu

Srpska himna u Zagrebu

Hrvatska i Srbija učiniće sve na rešavanju sudbine nestalih, istakli su u Zagrebu predsednici dveju zemalja Ivo Josipović i Boris Tadić i ocenili da je reč o civilizacijskom i humanom pitanju, piše Politika. U poslednjih deset meseci, dve zemlje su rešile mnoga otvorena pitanja, istakli su oni, dok je pitanje nestalih prioritet među onima koja još nisu rešena. Tadić je doputovao juče u dvodnevnu, prvu zvaničnu posetu Zagrebu. U srpskoj delegaciji bili su i ministri trgovine, prosvete i prostornog planiranja, kao i predsednik spoljnopolitičkog odbora Narodne skupštine. Josipović je Tadića dočekao ispred Ureda predsednika na Pantovčaku uz najviše državne počasti. Posle intoniranja himni Hrvatske i Srbije Tadić je izvršio smotru počasne gardijske jedinice, a kako prenosi ovaj list, počeli su razgovori – prvo delegacija dve zemlje, a zatim i dvojice predsednika.

„Odnosi između Srbije i Hrvatske najvažniji su ključ za spuštanje tenzija u celom regionu. Imali smo tešku istoriju, ali smo uputili reč izvinjenja i uspeli da napravimo važan iskorak. Evropa je zajednička kuća i, samo ako se međusobno budemo podržavali na tom putu, moći ćemo da stavimo tačku na nasleđene probleme“, prenose, između ostalog, Večernje novosti izjavu predsednika Srbije u opširnom tekstu o poseti Borisa Tadića Zagrebu.

Press, između ostalog, prenosi i pisanje Jutarnjeg lista da je sinoć u Zagrebu priređena počasna večera na kojoj su se služili istarski specijaliteti. Radi se o ribljem meniju za oko 60 zvanica koji su spremali, pored kuvara sa Pantovčaka, i najpoznatiji kuvari iz Istre. List najavljuje i da bi danas u Zagrebu trebalo da bude održan Biznis forum privrednika dve zemlje na koji se prijavilo oko 70 biznismena iz Srbije i gotovo 60 iz Hrvatske.

Blic piše da su predsednici dveju država posle 15 godina postigli dogovor kako da reše pitanje izbeglica iz Hrvatske – da svi Srbi koji žele da se vrate, mogu da se uključe u proces stambenog zbrinjavanja a onima koj ne žele, stambeno pitanje će se rešavati pomoću donacija. Najveći deo novca, stoji u tekstu, očekuje se od donatorske konferencije koja bi trebalo da se održi u Beogradu u prvoj polovini naredne godine i na kojoj bi trebalo da učestvuju i EU i SAD.

U tekstu pod naslovom „Boki, dobro da si i kafu dobio“, Alo! piše da je kriza ozbiljno pogodila komšije o čemu svedoči meni svečanog ručka za predsednika Srbije. Dok je služeno predjelo (mocarela i čeri paradajz začinjen bosiljkom), premijerka Hrvatske Jadranka Kosor se sa Tadićem našalila da se u hrvatskoj Vladi pije isključivo voda. „A vi i ja smo čak počastvovani jer smo, eto, dobili i kafu“, dodala je ona. Delegaciji je služena juneća supa, zatim biftek sa tikvicama, patlidžanom i pečurkama na žaru uz zelenu salatu, a zatim i pita sa jabukama i voće, uz kafu.

Odgovori za dva meseca

Zvaničnici Vlade Srbije – premijer Mirko Cvetković i vicepremijer Božidar Đelić, preuzeli su juče Upitnik Evropske komisije na osnovu kojeg će se sačiniti mišljenje o spremnosti zemlje za dobijanje statusa kandidata i početak pregovora o članstvu u Uniji. Dokument sadrži tačno 2.483 pitanja, prenosi Danas, a ambicije Beograda su da na njih odgovori do kraja januara. „Naš cilj je da Srbija do kraja 2011. dobije status kandidata za članstvo u EU i da se odredi termin za početak pregovora. Vlada će za deset do 15 dana usvojiti akcioni plan, odnosno strategiju odgovaranja na postavljena pitanja. Ozbiljno smo se pripremili i rad na odgovorima počinjemo odmah, sastankom Saveta za evropske integracije“, izjavio je srpski premijer.


Evropski komesar za proširenje Štefan File uručio je premijeru Mirku Cvetkoviću
Upitnik Evropske komisije: Štefan File, Mirko Cvetković, Božidar Đelić

Premijer i evropski komesar Štefan File su „obojica nasmejani izašli pred novinare u salonu Palate Srbija koji je bio ukrašen evropskim žutim zvezdicama i srpskim zastavama“, prenose Večernje novosti. File je ponovio da će potraga za Ratkom Mladićem i Goranom Hadžićem „biti važan element za dalje napredovanje Srbije“, ali je, kako piše list „potom ohrabrio svoje domaćine“ da je uručivanje Upitnika značajan korak jer su članice EU pokazale jak interes za prijem Srbije.

Pravda piše da je došla do Upitnika i da on ne obuhvata Kosovo, „isto kao što nije bilo obuhvaćeno u Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju“. File je, stoji u tekstu, tražio završetak ispunjenja svih uslova, a ne ubrzane odgovore na pitanja. „Unija želi da vidi napredak na svim poljima, smatrajući da je to u cilju dobrobiti građana Srbije“, istakao je on.

Mleka nema zbog - sena

Novi predsednik Upravnog odbora „Imleka“ Donald Meklaren u intervjuu Večernjim novostima ističe da nestašica mleka nije samo pitanje za ovo preduzeće. „Ona je posledica činjenice da u Srbiji više nema dovoljno krava. ’Imlek’ u ovoj situaciji čini sve što može kako bi održao što je moguće viši nivo proizvodnje, ali i kvaliteta. Činjenica je da su svi proizvođači mleka u ovoj godini bili suočeni sa poteškoćama zbog nepovoljnih vremenskih uslova. Godina je bila prilično kišna, bilo je manje sena i, samim tim, ostvarena je i manja proizvodnja mleka. Loš faktor je bio i porast cena stočne hrane“, objasnio je Meklaren.


Rio de Žaneiro - policija zavodi red na ulicama Rio de Žaneira posle višednevnih
nereda usled ekonomske krize

Zapadu ne valja, a nama dobro

Država je zainteresovana za izgradnju bugarske nuklearne elektrane „Belene“ i uključiće se u ovaj posao, podseća Politika na izjave srpskih zvaničnika, dok je „iz susedne Hrvatske tamošnja premijerka glatko odbila predlog iz Sofije“. Naime, poznato je da region jugoistočne Evrope nema dovoljno električne energije i narednih godina bi mogao da se suoči sa ozbiljnim nestašicama. Srbija, međutim, i dalje odlaže najavljeni početka gradnje dve termoelektrane – u Obrenovcu i Kolubari, a za to vreme ministar energetike predlaže da se država uključi kao partner u gradnju bugarske nuklearke. „Zbog nesuglasica sa ruskim partnerima, Vlada Bojka Borisova poslednju godinu i po dana dala se u intenzivnu potragu za novim partnerima sa Zapada. Ministar Trajkov je ’Belene’ nudio SAD, Italiji, Francuskoj i Velikoj Britaniji ali je svugde odbijen zbog nepovoljnih ekonomskih okolnosti, mnogobrojnih nepoznanica, neizvesnosti i visokog rizika. Zato se Bugarska u pslednje vreme (gotovo nevoljno), okrenula Makedoniji, Srbiji i delimično Hrvatskoj kao sekundarnom rešenju“, piše ovaj list.

Porez državi od prodaje Maksija

Direktor za korporativne komunikacije „Delta holdinga“ Jelena Krstović kaže za Press da će njena kompanija, iako je registrovana na Kipru, kompletan porez od prodaje 50 odsto „Maksija“ platiti Srbiji. „Više smo puta ponovili nameru da prodamo 50 odsto ’Delta Maksi grupe’ a sada mogu da potvrdim da će ta namera uskoro biti realizovana. Prodaja polovine ’Delta Maksi grupe’ biće obavljena iz Srbije, što znači da će transakcija biti realizovana preko srpskih banaka a porez će u celini biti plaćen po pozitivnim zakonskim propisima Srbije“, kaže ona u intervjuu za ovaj list.


London - protest studenata u Londonu

Mesiću penzija iz Beograda

Srbija plaća penziju bivšem hrvatskom predsedniku (od 2000. do 2010. godine) i poslednjem predsedniku Predsedništva SFRJ Stjepanu Mesiću, te on pored svoje, hrvatske penzije, prima svakog meseca i 50 evra i PIO Fonda u Beogradu. Mesiće je bio predsednik Predsedništva, podseća Press, od juna do oktobra 1991, a ovu činjenicu je otkrio u emisiji na hrvatskoj televiziji „Z jedan“. „Od kada sam u februaru otišao u penziju, počeli su da mi obračunavaju i penziju u Srbiji. Počeli su da mi šalju tek nedavno, ali su poslali i zaostatke od februara“, rekao je on i dodao kroz smeh: „Srbija mi plaća što sam rušio Jugoslaviju. Novac nije veliki ali za godinu dana se skupi dovoljno penzije i za potrošiti.“ Mesić za Press, međutim, kaže da nije izjavio da ga Srbija plaća što je rušio Jugoslaviju „jer niti ju je rušio niti bi to mogao da uradi“. „To su gluposti koje plasiraju nepismeni novinari, ne znam zašto. Na kraju krajeva, to je novinarka sama rekla kroz smeh po završetku našeg razgovora“, objasnio je on.

Pravda piše da se radi o srpskoj penziji od 39 evra, kao i da je u emisiji istakao da svakih šest meseci mora da podnosi dokaz da je živ, kako bi mu pristiglo i ovo sledovanje.

„Srbija nema para za studente, radnike, ne plaća račune za grejanje i struju, oporezuje humanitarnu pomoć za Kraljevo... ali svakog meseca bivšem predsedniku Hrvatske uredno isplaćuje penziju“, piše Alo! za koji je Mesić takođe dao izjavu da niti je rušio „niti spasavao“ Jugoslaviju. „Ja sam u Beograd došao da štitim hrvatske interese, ali i da sprovodim ustav tadašnje Jugoslavije“, dodao je Mesić.

Stranci pomažu oko Mladića

U razgovoru za Danas predsednik Nacionalnog saveta za saradnju s Hagom Rasim Ljajić kaže da u hapšenju haškog optuženika Ratka Mladića pomaže London, ali i druge inostrane bezbednosne službe. „Treba naglasiti da nam strane službe ne pomažu na terenu, već se ta saradnja ogleda u razmeni informacija. Na osnovu nekih od njih sprovedene su i konkretne akcije. Svaka služba koja ima bilo kakvu informaciju dostavlja ih našim službama koje ih potom proveravaju“, kaže on. Ljajić ističe da je izveštaj Serža Bramerca očekivan i da ne donosi „ništa novo ni spektakularno“.


Rim - sukob policajaca i studenata tokom protesta ispred zgrade italijanskog parlamaneta
zbog smanjenja budžeta za obrazovanje

Avganistanci kao Srbi

Kaj Eide, bivši specijalni izaslanik UN u Avganistanu, u intervjuu za list Danas kaže da je, iako su pregovori u Dejtonu predstavljali preduslov za mir u Bosni, Ričard Holbruk prilikom tog procesa koristio metode zastrašivanja, što pokušava i sada u Avganistanu. „Onaj ko primeni takvu taktiku dobija doživotne neprijatelje budući da su Avganistanci, poput ljudi na Balkanu, veoma ponosni“, kaže on i naglašava da je „jasno da je Vašington pogrešio kada je imenovao Holbruka za specijalnog izaslanika jer on koči unapređenje odnosa između avganistanskih vlasti i međunarodne zajednice“. Eide je, kaže, pokušao da podstakne zvaničnike SAD da smene Holbruka, ali nije uspeo.

Stigao kineski projekat

Izgradnja novog mosta na Dunavu koji će spojiti Zemun i Borču počeće u aprilu iduće godine, kao što je i planirano, piše Politika. Naime, kineska kompanija „Čajna roud end bridž korporejšn“ dostavila je dopunjeni idejni projekat sa predmetom i predračunom radova čime su prevaziđene nesuglasice izazvane sumnom da projekat neće biti završen na vreme. „Republička reviziona komisija pozitivno je ocenila sve tehničke aspekte projekta, a u naredne dve do tri sednice očekujemo i potvrdan odgovor na pitanje da li su svi zahtevi iz projektnom zadatka ispunjeni“, kažu za ovaj list u upravi grada Beograda.

Iz drugog pokušaja - trojke

Blic piše o slučaju porodice koja je tri godine čekala na bebu i posle vantelesne oplodnje u noći između utorka i srede u Kliničkom centru u Nišu dobila trojke. Dva dečaka i devojčicu rodila je Nišlijka Jelena Popović kojoj je ovo bio drugi zahvat u sklopu Nacionalnog programa vantelesne oplodnje Ministarstva zdravlja Srbije. Bebe i majka su dobro i pod redovnim nadzorom lekara.

Novi koncept alijanse

Ambasador Češke u Beogradu Hana Hubačkova u intervjuu za Politiku kaže da lisabonski samit predstavlja jedan veliki korak ka jačoj i modernizovanoj alijansi, dodajući da „novi strateški koncept daje strateške smernice za dalju transformaciju NATO-a“. „Novi kapaciteti bi trebalo ne samo da zaštite naše vojnike od napada balističkim raketama, već i teritoriju i stanovništvo alijanse. Značajan doprinos SAD je još jedan dokaz solidarnosti unutar alijanse. Kao što sam pomenula, NATO je otvoren za saradnju sa evropskim partnerima uključujući i Rusiju“, rekla je Hubačkova koja je na čelu ambasade koja u ovom periodu ima funkciju kontakt ambasade NATO-a u Srbiji.


Lisabon - železnička stanica Rosio u prestonici Portugalije tokom generalnog štrajka
- protesta protiv mera štednje Vlade usmerene na kontrolisanje tekuće finansijske krize u zemlji

Smotra bez konvencija

U Subotici je počela smotra pozorišnih predstava, jednog od najmlađih festivala ovog tipa u regionu Desire Central Station. Njegova ambicija je, piše Danas, da bude drugačiji od ostalih evropskih festivala, pa se odriče glamura, konvencionalnosti, „ne robuje statusima a ono čime se ističe je inovantnost koja je karakteristična i za teatar Deže Kostolanjija u kome je začet“. Prvog dana, u ponedelja, prikazane su dve predstave „We.Art.Dog.Come“ u režiji Iva Dimčeva iz Bugarske i „Turbofolk“ Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca u režiji Olivera Frljića.

Ceca tuži medije

Advokat pevačice i bivše vlasnice FK Obilić Goran Petronijević za Pravdu kaže da zakon ne poznaje instituciju „nacrta optužnice“ a ovih dana su mediji objavili da je upravo ovakav nacrt pripremljen. Kako kaže advokat, „ne postoje nikakvi nacrti optužnice već tužilaštvo vrši istragu i zatim će, ako smatra potrebnim, sačiniti optužnicu i dalje je predati nadležnom sudu“. Istraga koja je u toku, kaže on, predstavlja službenu tajnu i ne sme se davati na uvid ni sudu ni odbrani, „a kamoli medijima“. Advokat Svetlane Ražnatović ima ovlašćenje od klijentkinje da podnese tužbe protiv medija „koji su zlonamerno obaveštavali javnost“.

Kako piše Blic (koji je među prvima objavio da je gotov pomenuti nacrt optužnice), Dragan Marković Palma, lider Jedinstvene Srbije, „vršio je pritisak zbog sudskog postupka protiv Ražnatovićeve“ i čak „pretio da neće glasati za pojedine zakone“. Izvor lista kaže da je Palma sada besan „što je napisana optužnica protiv njegove prijateljice“. „On je ranije pretio i vređao kako se pominjao sudski postupak protiv Cece. Poznato je da je bio predsednik stranke Željka Ražnatovića Arkana i da je prijatelj sa njegovom udovicom“, kaže ovaj izvor. Marković nije hteo da komentariše ove navode već je poručio da se ostavi da sud radi svoj posao i „nemojte da ste vi novinari stariji od pape“.

Alo! piše da je Više tužilaštvo u Beogradu prolongiralo pisanje optužnice protiv Ražnatovićeve „sve dok se u zemlju s Kipra nije vratio Zoran Petrović Zonja, nekadašnji direktor FK Obilić koji je navodni insajder istrage“. List prenosi i da je Petrović pre sedam godina svedočio i prema izjavama njenih branilaca nije rekao ništa što bi ukazivalo na umešanost pevačice u prodaju igrača.


North Yorkshire Moors/York - prvi sneg ove zime izazvao je probleme na putevima u Engleskoj

Optužnica protiv majke

Višem sudu u Požarevcu juče je dostavljena optužnica protiv Marine Andrejić (38) iz Majilovca kod Velikog Gradišta kojom se tereti za ubistvo sina Đorđa (13). Sudija Dragan Vučićević i portparol ovog suda kaže za Večernje novosti da ne može da iznosi detalje optužnice jer još nije uručena svim stranama u procesu, ali je rekao da je majka osumnjičena za teško ubistvo i da viši tužilac traži produženje njenog pritvora za mesec dana. Đorđe je, podsećaju Novosti, nestao 22. jula pošto je sa majkom otišao na njivu van sela.

Terzića prebacili na VMA

Bivši predsednik Fudbalskog saveza Srbije Zvezdan Terzić prebačen je juče iz Centralnog zatvora na VMA jer mu je pozlilo, prenose Večernje novosti. Poslednjih nekoliko dana se žalio da mu nije dobro, da ima jak bol u grudima a navodno je i pao u nesvest. Na VMA je utvrđeno da ima neurološke probleme zbog čega je zadržan na lečenju. Terzićev branilac Vladan Batić je rekao da je upozoravao da on ima zdravstvenih problema i da su zato još pre nekoliko meseci govorili da zbog toga želi da bude pored svoje porodice, zbog čega je bilo i ponuđeno jemstvo. Terzić se tereti za zloupotrebu položaja prilikom transfera trojice fudbalera OFK Beograda.

Nole i Nadal se „iscedili“


Djoković za vreme meča sa Nadalom u Londonu

Srpski teniser Novak Đoković poražen je u drugom kolu grupe B Mastersa u Londonu od Španca Rafaela Nadala sa 2:0. U maratonskom prvom setu koji je trajao više od sat vremena, oba tenisera su, piše Blic, pokazala da su u fantastičnoj formi. „S druge strane, toliko su ’cedili’ jedan drugog, da su već pred kraj seta počeli slabije da se kreću“, stoji u tekstu u kojem se najavljuje i da će Đoković danas imati dan odmora, posle čega će se sastati sa Amerikancem Endijem Rodikom.

Partizan-Žalgiris u Pioniru

Press najavljuje da košarkaši Partizana MTS večeras u Pioniru dočekuju litvanski Žalgiris u šestom kolu Evrolige. Crno-beli poručuju da bi bili zadovoljni i pobedom od pola koša razlike. Trener Vlade Jovanović kaže da neće tražiti od igrača da nadoknade minus od 11 poena iz prve utakmice u Kaunasu, ali dodaje da je trijumf nad litvanskom ekipom imperativ. Optimizam uliva, piše ovaj list, „da Partizan teško može pružiti slabiju partiju od one s početka ovosezonske Evrolige kada su crno-beli igrali bez odličnog Džejmsa Gista, odnosno sa tek pristiglim (i tada potpuno neupotrebljivim) Oliverom Lafajetom“.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...