SUSRET LIDERA (DELA) OPOZICIJE

S. Kačarević

(Pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Sastali smo se pre dva dana i razgovarali o tome kako da izdejstvujemo vanredne parlamentarne izbore. Na Cetinju održan samit predsednika država jugoistočne Evrope, Tadić govorio o zloupotrebi spomenika na KiM. Glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc u svom jučerašnjem obraćanju Savetu bezbednosti UN u Njujorku nije upotrebio termin „potpuna saradnja“.



Skelet mamuta na arheološkom nalazištu kod Kostolca

Susret Nikolića i Koštunice

"Nikad se nisam umorio od čekanja da moja pružena ruka saradnje bude prihvaćena i dočekao sam da je Vojislav Koštunica prihvati. Sastali smo se pre dva dana i razgovarali o tome kako da izdejstvujemo vanredne parlamentarne izbore. Zadovoljan sam, ali ovo je samo početak razgovora", kaže predsednik Srpske napredne stranke Tomislav Nikolić.

U intervju za Politiku on objašnjava da je otvoren za saradnju sa svima, pa i sa radikalima kako bi što pre došlo do novih izbora. „A u kampanji će svako svojim putem, pa kad vidimo rezultate, onda može da se razgovara o koalicijama”, dodaje lider naprednjaka.

Nejasno je da li su njih dvojica razgovarali u ponedeljak, tačno u podne, u prostorijama DSS-a, kako za Danas tvrdi Velimir Ilić, ili je obavljen samo telefonski razgovor, što nam je rekao Nikolićev zamenik Aleksandar Vučić. Bilo kako bilo, tom prilikom načelno je usaglašena polazna osnova za razgovore unutar desno orijentisane opozicije, ali nije načinjen nikakav konkretan dogovor. Kako saznaje Danas, razgovori će trajati čitavo leto, a „narodnjaci“ će ovih dana razgovarati i s predstavnicima Srpske radikalne stranke.

Osuda prekrajanja istorije

Na Cetinju održan samit predsednika država jugoistočne Evrope. Boris Tadić govorio o zloupotrebi spomenika na KiM. Kosovske vlasti falsifikuju istoriju svojatajući srpsko kulturno nasleđe, izveštavaju Novosti.

Predsednik Srbije na samitu lidera bivših jugoslovenskih republika, Albanije i Bugarske osudio prištinske vlasti da kao piona koriste srpsku baštinu na Kosovu, prenosi Politka.

„Takvi pokušaji prekrajanja istorije moraju biti najoštrije osuđeni. Mi u regionu, kao i Unesko i Savet Evrope između ostalih organizacija ne smemo biti pasivni”, istakao je on.



Zajednička fotografija učesnika na samitu "Raznolikost kulturne baštine -
upravljanje i turistička promocija" šefova država Jugoistočne Evrope na Cetinju

Samit predsednika država Jugoistočne Evrope „Raznolikost kulturne baštine - upravljanje i turistička promocija“ održan je juče na Cetinju pod pokroviteljstvom predsednika Crne Gore Filipa Vujanovića, u saradnji sa UNESCO-om i Savetom Evrope. Kosovski predsednik Fatmir Sejdiju nije pozvan na samit, jer Kosovo nije članica UN, izjavio je Filip Vujanović, objavljuje Danas.

Poboljšanje saradnje sa Tribunalom

Haški tužilac Serž Bramerc u četvrtak u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija podneo izveštaj: Novo rukovodstvo u Beogradu doprinelo poboljšanju saradnje sa Tribunalom, javljaju Novosti pod naslovom "Srbija dobila plus". Ovaj izveštaj diplomate na Ist Riveru proglasile su najpozitivnijim do sada.

Glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc u svom jučerašnjem obraćanju Savetu bezbednosti UN u Njujorku nije upotrebio termin „potpuna saradnja“ u delu govora posvećenog saradnji Srbije s tim tužilaštvom, objavljuje Danas. Istaknut profesionalizam srpskih operativaca i ponovljena zabrinutost zbog izjava političara o nekim procesima u Tribunalu

Mladić i Hadžić nisu dostupni srpskim vlastima

Srpski tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević u intervjuu za Politiku demantuje ocenu glavnog haškog tužioca Serža Bramerca, iznetu pred Savetom bezbednosti Ujedinjenih nacija, da su Ratko Mladić i Goran Hadžić dostupni srpskim vlastima.

"Da su Mladić i Hadžić u našem dometu, već bismo ih prebacili u Hag. Bramercov izveštaj je najpozitivniji do sada. Ako saradnja sa Tribunalom u Hagu podrazumeva isključivo rezultat da Mladić i Hadžić budu u Hagu, onda nije potreban Bramercov izveštaj da to konstatuje. To sam i Bramercu rekao" kaže Vukčević.



Ministri spoljnih poslova Moldavije i Srbije na sastanku šefova diplomatija
Procesa saradnje u Jugoistočnoj Evropii: Andrej Stratan, Vuk Jeremić

Ne zna se kome će biti ukinute vize

Evropska komisija (EK) će, verovatno, predstaviti predlog država zapadnog Balkana kojima bi Evropska unija mogla da ukine vize pre početka leta, izjavila je slovenačka ministarka unutrašnjih poslova Katarina Kresal, prenosi Politka.

Kresal, koja u Luksemburgu prisustvuje sastanku ministra unutrašnjih poslova i pravosuđa EU, nije želela da spekuliše koje će države biti obuhvaćene predlogom EK, prenela je STA. Odgovarajući na pitanje da li će komisija predložiti samo Makedoniju, ili sa njom i Srbiju i Crnu Goru, Kresal je rekla da je to teško reći.

Benzin skuplji tri dinara?

Gorivo će sredinom naredne nedelje zbog redovne korekcije još jednom poskupeti i to u proseku za oko tri dinara po litru, najavljuje Blic. Samo u proteklih mesec dana podizanjem akciza i redovnim usklađivanjima sa svetskim berzama, naftni derivati su poskupeli za oko osam dinara po litru. Ovde, međutim, nije kraj poskupljenjima. Sa novim zahtevom Naftne industrije Srbije da se uslužna cena prerade podigne sa 29 na 52 dolara po toni vozače u Srbiji čeka još jedan udar na džep, pa će derivati biti skuplji za još dva dinara.

Četvrti rebalans budžeta?

Guverner Narodne banke Srbije Radovan Jelašić izjavio je da je novi, četvrti rebalans budžeta izvestan do kraja godine, ako se nastavi pad prihoda u budžetu, piše u Politici. On je ukazao da se ne radi o tome da li će deficit u budžetu biti četiri ili pet odsto BDP-a, nego da li će taj višak deficita ponovo biti kanalisan u potrošnju ili u investicije.

Izvoz u Rusiju

Prema prognozama ekonomskih analitičara, stupanjem na snagu Protokola kojim se proširuje Sporazum o slobodnoj trgovini Srbije i Rusije, srpski izvoz na najveće evropsko tržište povećaće se za oko 100 miliona evra, najavljuje Danas. S obzirom na to da je prošle godine zabeležen rast spoljnotrgovinskog deficita Srbije (uzrokovan prvenstveno energetskom zavisnošću Srbije od ruske nafte i gasa) u robnoj razmeni sa Ruskom Federacijom, proširenje spiska proizvoda naišlo je na odobravanje srpskih privrednika koji procenjuju da će plasman naših proizvoda na veliko rusko tržište biti veći.

Strože prema bankama

Narodna banka Srbije neće više tolerisati samovolju nekih banaka, naročito kad su u pitanju krediti i izmena uslova tokom perioda otplate. Pružanje bankarskih usluga stoga bi trebalo da postane uređenije.
Preporuka u vezi sa ugovaranjem kamatnih stopa, koja je do sada važila, biće u najkraćem roku pretočena u odluku Narodne banke Srbije, pa će samim tim postati i obavezujuća za banke. To znači da će banke morati da daju potpuno precizne uslove vezane za kamatu i visinu rate, piše u Novostima.

Gubici i akcije NIS-a

Gubitak Naftne industrije Srbije od oko 11 milijardi dinara zabeležen u prva tri meseca ove godine uticao bi na vrednost NIS-ovih akcija da se one sada kotiraju na berzi. Ako kompanija posluje loše, kao što je to sada slučaj s NIS-om, to automatski srozava i vrednost njenih akcija, potvrđuje Branko Pavlović, bivši direktor Agencije za privatizaciju, objavljuje Politika.

Poslovni minus ne može da utiče na to da zaposlenima u NIS-u i građanima država ne podeli besplatne akcije koje im po zakonu pripadaju. Gaspromnjeft za jednu akciju plaćao 96 evra. Ruska strana se obavezala da će najkasnije početkom avgusta ove godine podeliti akcije zaposlenima i onima koji su nekada radili u ovoj naftnoj kompaniji. Dve godine nakon toga većinski vlasnik morao bi i da ponudi otkup njihovih akcija. Cena jedne akcije u toj ponudi ne može biti manja od cene po kojoj je ruski partner kupio akcije kompanije.

Vlasništvo nad gradjevinskim zemljištem

Novi Zakon o izgradnji i planiranju uvešće svojinu u građevinsko zemljište, koje je do sada davano na korišćenje ili u zakup. Novom regulativom, kako je u četvrtak najavio Oliver Dulić, ministar za Novosti. prostorno planiranje i životnu sredinu, građevinsko zemljište biće u privatnoj ili javnoj svojini, javljaju Novosti.
Prihodi prikupljeni konverzijom vlasništva, prelaskom iz prava korišćenja ili zakupa u vlasništvo - slivaće se u Fond za restituciju, ali i lokalnim samoupravama. Iz fonda bi se isplaćivali stari vlasnici, a lokalne samouprave bi novac ulagale u infrastrukturu.

Država za Palestince

Američki predsednik Barak Husein Obama odlučio je da iz najvećeg islamskog i arapskog grada u svetu, Kaira, uputi poruku mira, dobre volje i pune spremnosti zemlje koju predvodi da sa 1,3 milijarde muslimana okrene list i započne poglavlje koje bi čovečanstvo iz sadašnjih kriznih i turbulentnih vremena odvelo na put sveopšteg boljitka.



Predsednik SAD Barak Obama na Univerzitetu Kairo

Američki predsednik smatra da je postojanje i Palestine i Izraela u interesu svih, uz poziv muslimanima sveta da sa Amerikom sarađuju „uz međusobno poštovanje, javlja Politka.

Vreme za regionalizaciju

Svetozar Čiplić, ministar za ljudska prava, govori za Novosti o regionalizaciji, Crnoj reci, izjavama muftije Cerića i gej paradi: "Pravo je vreme za regionalizaciju. Statut ne vodi u secesiju. Muslimani imaju sva prava."

Carine na Kosmetu

Administrativni prelazi Jarinje i Brnjak na Kosovu i Metohiji su za srpsku robu postali novi Horgoš. Kako objašnjava Aleksandra Džordž, portparolka Euleks carine, citirajući izveštaj Ban Ki Muna o Kosovu, "carina Euleksa bi, koliko god je to moguće, trebalo da bude uspostavljena po konceptu koji se primenjuje na granicama EU", objavljuje Politika.

Odgovarajući na konstataciju ministra za Kosovo i Metohiju Gorana Bogdanovića da Srbija nije potpisala nikakav sporazum o carinama sa Euleksom, ona je citirala članove 35. i 36. izveštaja generalnog sekretara UN o Kosovu od 24. novembra prošle godine, za koji je navela da ga je Vlada Srbije usvojila. U izveštaju Ban Ki Muna o Kosovu kaže se da će „Kosovo nastaviti da funkcioniše kao jedinstveno carinsko područje”.

Profesor iz Kragujevca - ustavni sudija Kosova

Profesor međunarodnog javnog prava na Pravnom fakultetu u Kragujevcu dr Ivan Čukalović prihvatio je predlog takozvane republike Kosovo da postane jedan od devetoro sudija Ustavnog suda te samoproklamovane države. Na tu funkciju ga je, kako je juče izjavio za medije, predložila kosovska Skupština. Odluku o izboru Čukalovića za sudiju Ustavnog suda republike Kosovo treba još formalno da potvrdi predsednik nelegalne države Fatmir Sejdiju.

Profesor Čukalović je prihvatio predlog i imenovanje za sudiju Ustavnog suda Kosova zbog, kako je naveo, namere da se bori za prava Srba i drugih nealbanaca u južnoj srpskoj pokrajini. On kaže da njegova odluka ne znači da priznaje Kosovo kao nezavisnu državu, budući da priznanje, kako je objasnio, može stići od drugih država, a ne od pojedinaca, objavljuje Politika.

Novosti prenose oštre reakcije Srba na odluku dr Ivana Čukalovića da učestvuje u vlasti Kosova. Još se nije oslobodio optužbi u aferi “Indeks”, a postao sudija Ustavnog suda samoproklamovane države Kosova.

Futura odbija da prodaje Novosti

Neočekivan potez distributerske kuće čiji je većinski vlasnik biznismen Stanko Subotić Cane. Umesto da plate ogroman dug, odlučili su da nas ucenjuju, piše u Novostima.

“Futura” se na ovaj potez odlučila pošto je Kompanija “Novosti” u četvrtak pustila menicu u visini od 53 miliona dinara, da bi naplatila neispunjene obaveze ove kuće prema Kompaniji “Novosti”. To je prekoračenje roka od čak 90 dana! “Futura plus”, inače, Kompaniji “Novosti” duguje još nove desetine miliona dinara iz tekućih

obaveza.

“Futura” je trebalo u petak da preuzme 54.000 primeraka “Novosti”, ali je potraživanja svela na jedva simboličnih 2.240 primeraka, što procenjuje kao “zakonsku obavezu”. Redakcija Novosti izvinjava se svojim mnogobrojnim čitaocima koji će u petak, ili možda još koji dan, biti uskraćeni za omiljene novine.

Sto najmoćnijih

Po ”Forbsu”, Ivanovićeva je najpoznatija najmoćnija javna ličnost iz Srbije. Reč je o listi 100 najpoznatijih ljudi sveta, koja se pravi ne samo na osnovu godišnje zarade pojedinca, već i slave, objavljuju Novosti. Od četvrtka, i zvanično, Ana Ivanović je najmoćnija javna ličnost iz Srbije na celoj planeti.

Poznatoj holivudskoj glumici Andželini Džoli „pošlo je za rukom” da se, posle dvogodišnje „vladavine” čuvene kraljice tok-šou programa Opre Vinfri, nađe na čelu godišnje liste „Sto najmoćnijih poznatih ličnosti”, koju svake godine u junu objavljuje magazin Forbs, prenosi Politika. Andželina je zaradila 27 miliona dolara i zasela na lidersku poziciju najuticajnijih. Sa druge strane, Opra Vinfri (koja je zaradila 275 miliona dolara) ove godine mora da se zadovolji „skromnim” drugim mestom. Za nas je naročito zanimljiva činjenica da se na spisku najmoćnijih slavnih ličnosti našla i teniserka Ana Ivanović, i to na 90. mestu.

Osumnjičen predsednik Aranjdjelovca

Uhapšen predsednik Skupštine opštine Aranđelovac dr Radosav Švabić (57). Sporna gasifikacija. Sumnje i oko dečjeg vrtića. Ugovori uz kamatu. Priveden je i Aleksandar Ćirić (32), vlasnik preduzeća "Ćira" iz Aranđelovca, javljaju Novosti pod naslovom "Pronevera od 530.000 evra".

Predsednik opštine Aranđelovac Radosav Švabić uhapšen je rano jutros, zbog sumnje da je zloubotrebom službenog položaja opštinski budžet oštetio za više od pola miliona evra. Njemu je već određeno policijsko zadržavanje od 48 sati, piše u Blicu. Švabić se tereti da je sa Ćirićevom firmom 2007. godine sklopio štetan ugovor o gasifikaciji Aranđelovca, a posao na štetu optinske kase, kako navodi policija, sklopio je sa još jednom firmom, koja je trebalo da izgradi i opremi vrtiće.

Na pitanje da li je baš slučajno da se baš dva dana pred lokalne izbore u nekoliko opština u Srbiji uhapsi predsednik opštine u Aranđelovcu, koji je član SRS, Dačić kaže da „policijske akcije nemaju veze sa izborima", piše u Presu.




Dokle dopire drskost beogradskih siledžija vozača u parkiranju svojih ljubimaca
ispred samog ulaza na raskrsnici ulica Miloša Velikog i Srpskih Vladara, 'kod Londona'
vidi se sa fotografije snimljene četvrtog juna 2009. godine oko 12.00 časova
(Fonet)

Nikolić nudio pomoć Tadiću

Lider SNS-a Tomislav Nikolić otkriva za Pres da je za vreme „bombaške krize" ponudio Borisu Tadiću da on lično pregovara sa Draganom Marićem, koji je pretio da će se razneti bombom u predsedništvu Srbije. Nikolić objašnjava da je pozvao Tadića i rekao mu da Marića poznaje odranije, ali da je dobio odgovor da ne valja menjati pregovarače dok su pregovori u toku.

Lekarske greške?

Dečak star samo 16 meseci, I. K., iz Borče, preminuo je juče od upale mozga na Institutu za majku i dete, posle tri nedelje kome! On je u teškom stanju primljen 11. maja na Institut, istog dana kada je u privatnoj ordinaciji u Borči lekar konstatovao da kod dečaka nije u pitanju ništa opasno, javlja Pres.

Sve se dogodilo samo nekoliko dana pošto je na Klinici u Tiršovoj umrla devojčica Natalija Tešić, takođe od upale mozga i posle neadekvatnog lečenja u Domu zdravlja. Tako je serija neverovatnih lekarskih grešaka s tragičnim ishodom nastavljena.

Građani Srbije imaju ozbiljan problem prilikom pokušaja da dokažu da je lekar pogrešio, pošto se to teško može dokazati u krivičnom postupku koji se najčešće pokreću protiv lekara u slučaju smrti ili povređivanja pacijenata, piše u Borbi. Zakoni definišu odgovornost lekara samo u slučaju odstupanja od pravila profesije, a ta pravila nisu definisana. Problem je i nerazvijena staleška odgovornost. Ministarstvo zdravlja i Lekarska komora tek nedavno su formirali etičke i disciplinske sudove.

Oštećeni pacijenti treba da traže novčanu odštetu od lekara.

Dečak pokušao samoubistvo

Petnaestogodišnji Đ.Đ, učenik prvog razreda bruske Gimnazije pokušao je u četvrtak, na svoj rođendan, da se ubije na grobu svoje majke u prigradskom naselju Kobilje. Zahvaljujući intervenciji školskog policajca, hitac koji je dečak ispalio iz očevog pištolja nije pogodio nikog, javlja Blic. Vesna Marinković, direktorka Srednje škole u Brusu, kaže za Blic da se drama možda ne bi tako okončala da Đ. Đ. nije pre odlaska na groblje najboljoj drugarici rekao šta planira.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...