STRANKE SE “GAĐAJU” MILIJARDAMA EVRA

Dragoljub Petrović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Mada ekonomisti kažu da je nerealno očekivati više od jedne milijarde evra stranih investicija sledeće godine, političari obećavaju desetine i stotine milijardi. Naš cilj je da u budućoj vladi Dačić bude premijer – kaže ministar Žarko Obradović. Na severu Kosova danas bi trebalo da počne potpisivanje peticije pod nazivom „Mitrovdansko prošenije“, kojom Srbi sa KiM traže od državnih vlasti Ruske Federacije da im omogući dvojno, rusko-srpsko državljanstvo, sa molbom da ih samo Moskva „zastupa pred svetom“. Većina ekonomista procenjuje da bi na mesto evra uskočila nemačka marka koja je tradicionalno bila omiljena na ovim prostorima.



Nedelja mode u Tbilisiju: kolekcija – Gola

Nerealno očekivati milijarde investicija

Izbori nisu ni raspisani, a opčinjujuća obećanja o milijardama evra lete oko nas, izazivajući vrtoglavicu. I mada ekonomisti za Blic kažu da je nerealno očekivati više od jedne milijarde evra stranih investicija sledeće godine, političari obećavaju desetine i stotine milijardi. Najviše mesto na rang-listi ponuda zauzeli su naprednjaci sa 100 milijardi evra, DSS je kandidovala pet milijardi, koliko su lansirali i lideri iz SPS, demokrate “na sitno” dobacuju po dve i više milijardi. Novac stiže iz Rusije, Kine i od tajnih donatora.

Obradović: Cilj da Dačić bude premijer

Naš lider Dačić je najbolje ocenjeni ministar. Pouzdamo se u njega i rejting cele koalicije. Sve procene govore da ćemo biti treća opcija po snazi. Naš cilj je da u budućoj vladi Dačić bude premijer. Očekujem da ćemo 9. decembra dobiti kandidaturu za EU, ali se nebo neće srušiti i ako je ne bude. Ukoliko nam izmakne status, vladajuća koalicija ne bi bila kažnjena na izborima jer smo veliki napredak u reformama postigli upravo zbog građana, a ne samo zbog Brisela. Ovo u intervjuu za Novosti poručuje Žarko Obradović, ministar prosvete i zamenik predsednika SPS, u suret ”danu D” kada se na briselskim terazijama odmerava evropska podobnost Beograda.

Pedeset hiljada potpisa za rusko državljanstvo

Na severu Kosova danas bi trebalo da počne potpisivanje peticije pod nazivom „Mitrovdansko prošenije“, kojom Srbi sa KiM traže od državnih vlasti Ruske Federacije da im omogući dvojno, rusko-srpsko državljanstvo, sa molbom da ih samo Moskva „zastupa pred svetom“. Autor ovog dokumenta Radomir Ćurđević kaže za Danas da je potpisivanje peticije pre nekoliko dana počelo u Podgorici i Republici Srpskoj, tamo gde žive Srbi raseljeni s KiM, i da je do sada sakupljeno više od 50.000 potpisa. Prema njegovim rečima, iza ove akcije stoji više organizacija - Stara Srbija, Kosovski zavetnici i razna zavičajna udruženja.

Tadić: Ne mogu da kažem da li će Srbija dobiti status

Ovog trenutka ne mogu da kažem da li će Srbija dobiti status kandidata za EU 9. decembra, ali ćemo se boriti da tako bude - poručio je u petak predsednik Boris Tadić, nakon susreta sa liderom Evropskog saveta Hermanom van Rompejom, pišu Novosti. On je istakao da ne bi trebalo u srpsku javnost slati nerealistične poruke da će Srbija sigurno u decembru načiniti sledeći korak na evropskom putu. Tadić, koji je kao lider demokrata učestvovao i na konvenciji Partije evropskih socijalista (PES), čiji je DS pridruženi član, ukazao je da nam opšti ambijent u Evropi u vezi sa proširenjem i ekonomski problemi ne idu naruku.

NIS snizio cene goriva

Naftna industrija Srbije je u petak snizila cene za neke vrste goriva za dva i više dinara, pišu Novosti. Na jednoj od najprometnijih benzinskih pumpi u Srbiji, „Zmaj“, na autoputu Beograd-Zagreb, bezolovni benzin „BMB 95“ prodaje se po ceni od 131,80 dinara, tačno dva dinara jeftinije nego što je to bilo pre. Evropremijum 95 je zadržao cenu od 138,50 dinara , a cenu nije menjao ni D2 - 125,50 dinara po litru. Najviše su se obradovali vozači koji u svoje rezervoare sipaju evrodizel. Oni koji su to učinili u petak uštedeli su čak tri dinara po litru, jer je nova cena 133,40 dinara.

Akumulacije presušile, struja je u pitanju

Vodostaj reka u Srbiji, zbog sedmomesečne suše, toliko je nizak da već ozbiljno dovodi u pitanje proizvodnju struje u hidroelektranama. Ovako slabi dotoci na rekama u Srbiji nisu zabeleženi još od 1926. godine.Dunav je na istorijskom minimumu, piše Politika. Sve akumulacije jedva da imaju vode, a i protočne elektrane, usled takozvanih malih voda, proizvode zanemarljive količine struje.


Mokra Gora - arhivska fotografija majstora fotografije Iva Eterovića sa
režiserom Emirom Kusturicom. Ivo Eterović, jedan od najstarijih i
najistaknutijih članova Udruženja likovnih, primenjenih umetnika i
dizajnera Srbije (ULUPUDS), umetnik fotografije, preminuo je 24. novembra
Beogradu u 76.godini

Marka umesto evra

Crne ekonomske prognoze za sledeću godinu sustižu jedna drugu. Uporedo sa njima, množe se i pitanja zabrinutih građana: kako ćemo živeti, šta će poskupeti, gde štedeti, kome verovati... Pres je uz pomoć najpoznatijih ekonomskih analitičara pokušao da odgovori na nekoliko najvećih dilema. “Slom evra svakako bi uticao i na domaću valutu. Ipak, većina ekonomista procenjuje da bi na mesto evra uskočila nemačka marka koja je tradicionalno bila omiljena na ovim prostorima”, piše, između ostalog, u tom listu.

Nove optužbe iz Podgorice

Vlast u Podgorici ni jedanaest godina od demokratskih promena u Srbiji ne odustaje od optužbi na račun vlasti u Beogradu, piše Politika. Identične kritike koje su tokom devedesetih godina prošlog veka stizale na račun Slobodana Miloševića o velikosrpskom hegemonizmu danas se upućuju na adresu Borisa Tadića, ali i njegovih koalicionih partnera, pre svega Socijalističke partije Srbije. Istovremeno, u Demokratskoj partiji socijalista Mila Đukanovića imaju samo reči hvale za Srpsku naprednu stranku i Tomislava Nikolića, jer nema nameru da se meša u unutrašnje stvari Crne Gore.

Trivan: Uz SNS oni koji napadaju Srbiju

Srdačan susret lidera Srpske napredne stranke i Demokratske partije socijalista Crne Gore, Tomislava Nikolića i Mila Đukanovića izgleda da je u Srbiji dolio ulje na predizbornu vatru koja sve jače bukti između naprednjaka i demokrata. Ovdašnja javnost, koja nije zaboravila međusobne uvrede Nikolića i Đukanovića, bila je iznenađena odlukom najmoćnijeg političara u Crnoj Gori da prošle srede u Podgorici ugosti nekadašnjeg Šešeljevog zamenika i nazove ga „političkim prijateljem“. Najveće iznenađenje izgleda da su ipak doživeli u DS koja je, pogotovo u vreme Zorana Đinđića, smatrana partnerom DPS-a. Jelena Trivan, potpredsednica DS, na pitanje Danasa da li su se demokrate zabrinule zbog susreta Nikolića i Đukanovića, odgovara da „SNS treba da bude zabrinut zbog onoga što radi i poruka koje građanima šalje. Onog trenutka kada je muftija Muamer Zukorlić otvoreno počeo da napada Srbiju, postao je Nikolićev saveznik. Videćemo gde će se lista takvih saveznika završiti”, kaže Trivan.

Aleksandar Vučić, zamenik predsednika SNS, kaže za Danas da naprednjaci i DPS trenutno imaju „pristojne odnose“.


Moskva, međunarodni muzički festival u Kremlju: Elsie Chiratou (levo), belgijska
kraljica Paola, Barbara Turk, Svetlana Medvedev, supruga ruskog predsednika

Beograd će sakupljati 100 posto komunalnog smeća

Za deset godina, ako se nađe 228 miliona evra za neophodne investicije u infrastukturu i tehnologiju, Beograd će sakupljati 100 posto komunalnog smeća. Imaće bar dva reciklažna dvorišta i postrojenja za tretman svih vrsta otpada sem industrijskog i farmaceutskog, uključujući i pogon za proizvodnju energije iz kućnog đubreta, piše Politika. Prestonička domaćinstva će, navode projekcije, u narednih 20 godina odbacivati oko 725.000 tona otpadaka godišnje i planira se da četvrtina te mase bude upotrebljena za proizvodnju energije, rečeno je na međunarodnom „Miteko” forumu o otpadu, energetici i zelenoj ekonomiji, koji je juče završen.

Japanci slave više od Crnogoraca

Crnogorci su najvredniji narod u Evropi, nedvosmisleno svedoči državni kalendar neradnih dana ove države. Od svih država u Evropi, Crna Gora ima najmanje prazničnih dana, a osim Nove godine i Prvog maja, slave samo Dan nezavisnosti (21. maj) i Dan državnosti (13. jul), ukupno šest dana. Iako je svako poređenje radne etike Japanaca i Crnogoraca na nivou anegdote, zanimljiva statistika govori da Japanci,za koje se smatra da su najvredniji narod na planeti, imaju godišnje čak 15 neradnih prazničnih dana, piše Politika.

Spisak Titove zaostavštine

Naslednici Josipa Broza dobili su od Prvog osnovnog suda u Beogradu dva spiska sa imovinom koja će biti predmet deobe u ostavinskoj raspravi, a do kojih su došle Novosti. Ni na jednom od njih nema čuvenog Titovog belog „kadilaka“, „rols rojsa“, niti „linkolna“, baš kao ni najdragocenijih maršalovih lovačkih pušaka, ni najvrednijeg nakita. Na spiskovima nisu ni zlatne kočije (rođendanski poklon Titu iz Đakova), niti kamena sa Meseca (poklon američkih astronauta).

Nedićev testament

Posle sedam decenija skrivanja u porodičnim arhivama Politika otkriva testament generala Milana Nedića. „Ja polazim u rat sutra 3. aprila 1941. godine. Gospod Bog neka blagoslovi našu vojsku, naš narod i majku Srbiju. Ne znam kakve ću junačke sreće biti i da li ću se iz rata živ vratiti, zato sa svojom imovinom činim ovakvu raspodelu...”, zapisao je general Milan Nedić, predsednik vlade u okupiranoj i raskomadanoj Srbiji, u uvodnom delu svog testamenta, sačinjenom 2. aprila 1941, samo četiri dana pre početka invazije Hitlerove Nemačke na Jugoslaviju, navodi list u tekstu “Nedićevi nalsednici traže Zemunski park”.

Front protiv Obame

Iako do izbornog dana ima još 11 meseci i nedelja pride, front republikanaca protiv Baraka Obame i demokrata već je skinuo rukavice, najavljujući da će za pobedu svojih kandidata koristiti i ne baš fer sredstva, piše Politika. Potvrda toga su prve TV reklame republikanskih pretendenata za predsedničku nominaciju, Mita Romnija i Rika Perija, ali i velika i, po svemu sudeći, sinhronizovana akcija u federalnim državama gde su na vlasti republikanci, da se promenom izbornih pravila suzi izborna baza demokrata.


Američki predsednik Barak Obama u šetnji parkom ispred Bele kuće u Vašingtonu

Spor oko Dana državnosti BiH

Obeležavanje 25. novembra kao Dana državnosti Bosne i Hercegovine i ove godine je podiglo političku temperaturu između Bošnjaka, s jedne, i Srba i Hrvata, s druge strane. Srpski političari tvrde da 25. novembar nije praznik na nivou BiH, jer ni u jednom zakonu nije određen kao Dan državnosti. I hrvatski političari zastupaju sličan stav tako da se u kantonima Federacije BiH u kojima su Hrvati većina ovaj praznik ne obeležava. Visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Valentin Incko je, prema izveštaju elektronskih medija, čestitao Dan državnosti i rekao da je to praznik koji je potvrđen zakonom, piše Politika. Predsednik RS Milorad Dodik uporno ponavlja da 25. novembar nije ni Ustavom BiH ni zakonima na nivou BiH proglašen praznikom, odnosno Danom državnosti. „Ovaj datum je kao praznik određen zakonom Federacije BiH i mi nemamo ništa protiv da se on u njoj obeležava.”

Bez incidenata na koncertu Dina Merlina

Popularni pevač Dino Merlin pojavio se sinoć na bini beogradske "Arene" u 21.13 časova i otpočeo nastup pesmom "Ispočetka", nakon više od sat vremena zakašnjenja. Odeven u jednostavnu belu košulju, crne pantalone i lakovane cipele, Merlin je sa svojim di-džejem potom žonglirao red od 50-tak plastičnih čaša, piše Blic. Situacija je bila mirna, bez incidenata, uprkos ranijim najavama ekstremističkih organizacija da će održati protest ispred "Arene" zbog Merlinovog koncerta.


Koncert sarajevskog muzičara Dina Merlina u Beogradskoj areni

U patroli na krijumčare

Stop carina! Pratite nas! Kontrola krijumčarenja! Ovo upozorenje ispisivano crvenim fluorescentnim slovima na monitoru, koji je postavljen na džip Uprave carina, čitavu noć je 23. novembra svetlucalo na putu dugom 60 kilometara kroz Grdeličku klisuru. Noć je bila hladna, maglovita, sa sitnom kišom na momente i sa dosta vozila na drumu. Odeljenje za suzbijanje krijumčarenja je u Grdeličkoj klisuri i okolnim putevima od Bujanovca prema Vladičinom Hanu i Vranju postavilo pet patrola svojih carinika. Njihov zadatak je bio da uveče od 18 časova do zore 24. novembra vrše carinsku kontrolu vozača i vozila sa sumnjivim teretom. Razlog za to je bilo saznanje carinika da profesionalni krijumčari poslednjih meseci na ovom pravcu pokušavaju da ilegalno u centralnu Srbiju ubace veliki broj migranata, ogromne količine jeftine garderobe, mesa sumnjivog porekla i cigarete, pišu Novosti.

Ubio suprugu i ljubavnika

Krvava drama dogodila se u petak oko 10.30 u centru Podgorice kada je Igor Raičević (30), iz Podgorice, ispalio hitac u glavu svojoj supruzi Mariji, a zatim kišu metaka u njenog prijatelja Ivana Dulovića, zeta Vesne Medenice, predsednice Vrhovnog suda. Dulović je posle višečasovne operacije podlegao povredama u Urgentnom centru, pišu Novosti. Iako se sve odigralo na makadamskom parkingu kod Doma zdravlja, naočigled mnogih prolaznika, niko od njih nije video šta je zaista prethodilo dvostrukom ubistvu. Na mestu nesreće u jednom trenutku moglo se čuti više verzija o tome što je prethodilo zločinu, počev od svađe zbog parking mesta do one verzije koja je, kako je potvrđeno Novostima iz više izvora najbliža istini, ubistvo iz strasti.

Pedofil hteo da priča sa decom

Marko M (23), pedofil koji je serijski napadao decu u Futogu, priznao je policiji posle hapšenja da ima bolesne nagone i da ne može da se bori protiv njih. Ovaj opasni manijak koji je presreo i pokušao da otme najmanje četvoro osnovaca u Futogu, detaljno je opisao kako je napadao nedužnu decu i šta ga je nateralo na perverzne radnje. Kako saznaje Pres, pedofil nije demantovao optužbe koje mu se stavljaju na teret, ali je tvrdio da njegove namere nisu bile zle, „već je samo hteo da priča sa decom".

Srpkinja naterana na prostituciju u Beču

Austrijska policija je, samo dan nakon razbijanja velike bande trgovaca ljudima iz Bugarske, bila suočena sa još jednim sličnim slučajem - teškom sudbinom jedne mlade Srpkinje, koju su trgovci ljudima "kupili" i naterali na prostituciju u Beču, pišu Novosti. Ova 27- godišnja devojka uspela je u nedelju, kako je u petak saopšteno, da uz pomoć mobilnog telefona jedne "mušterije" pozove u pomoć, tako da je u ponedeljak oslobođena, a šef bande, 32- godišnji Bečlija, kao i četiri saučesnika su uhapšeni.

Učenik obešen u parku

B. Đ. (19) iz Šapca, učenik četvrtog razreda srednje Hemijske škole, pronađen je u petak ujutro, oko sedam časova, obešen o drvo topole u prometnom delu Gradskog parka u centru Šapca, javlja Pravda. U ovom trenutku ne može se da se kaže sa sigurnošću da li je u pitanju slučaj samoubistva ili ubistva, a policija intenzivno radi na utvrđivanju svih okolnosti smrti učenika. Pored nesrećnog momka nisu pronađeni tragovi drugih osoba, pa se pretpostavlja da je najverovatnije u pitanju samoubistvo.

Novaku nije pomogao ni Ferer

Iako je postojala nada da se Novak Đoković plasira u polufinale završnog Mastersa u Londonu nakon neočekivanog poraza od Janka Tipsarevića rezultatom 2:1 (3:6, 6:3, 6:3), snove srpskom teniseru ipak je srušio Čeh Tomaš Berdih pobedom nad Špancem Davidom Fererom sa 2:1 (3:6, 7:5, 6:1) čime se probio na prvo mesto u grupi A i odstranio najboljeg igrača sveta iz daljeg takmičenja, piše Danas. Španac je nakon osvojenog prvog seta igrao dobro i u drugom, i čak dva puta oduzimao servis protivniku, ali je Čeh uspeo da se vrati u meč i u trećem setu potpuno nadigra Ferera.






Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...