ŠTIGLIC: SAMIT G-20 BIO "BLEF"

Nataša Jokić

(pregled naslovnih strana u stranoj štampi)

Les Echos donosi intervju sa Džozefom Štiglicom, nobelovcem za ekonomiju i bivšim savetnikom predsednika Obame u vreme predizborne kampanje. Štiglic kaže da je jedini rezultat samita G-20 stezanje obruča oko "poreskih rajeva" kao što su Monako, Andora i slično. Što se tiče ostalog "istorijski samit u Londonu" je blef, smatra Štiglic. On napominje da je stvar u detaljima u kojima se nalazi suština. Nadgledanje finansijskog sistema ne znači isto što i regulacija. Vol Strit i američke banke "koji još uvek vode igru" uticali su na G-20 i regulacija je izbegnuta. Oni ne žele da promene ništa u suštini. Ojačavanje fondova MMF-a nije tako značajno kao što se predstavlja. "Samo 19 milijardi od 250 ići će zemljama u razvoju. Za Štiglica istinski izlazak iz krize moguć je samo uz suštinske promene i pomoć zemljama u razvoju.

Italija je još u šoku posle zemljotresa i stotina žrtava. Corriere della Sera žali što se prirodnim nepogodama pažnja posvećuje samo kada je to hitno. Italija je na takvom mestu da je izložena brojnim opasnostima. Nije samo reč o zemljotresima, tu su i klizišta i moguće eksplozije vulkana. Milanski dnevnik traži da se više novca odvoji kako bi se predupredile štete i žrtve. Na karti Italije 69 odsto opština izloženo je opasnosti od prirodnih katastrofa i nalazi se u "roze ili crvenoj zoni".

El Watan, alžirski dnevnik, piše o ubedljivoj pobedi predsednika Buteflike koji je promenio zakon kako bi dobio pravo na treći predsednički manadat. Buteflika svakako nije šampion u demokratiji, ali svi priznaju da bi, kakvi god da su izbori, on odneo pobedu. Posle talasa terorizma i gradjanskog rata on je uspeo da iskristi skok cena nafte i počne da stabilizuje zemlju. Veliki napredak očigledan je na planu javnih radova i izgradnje stanova. Nezaposlenost medju mladima je još uvek ogromna.


USA Today
prenosi da je pored razarača, Vašington u vode kod Somalije poslao i ekipu FBI koja treba da pregovara sa gusarima o oslobadjanja otetog američkog državljanina. "Vojno rešenje ima ograničene mogućnosti", zaključuje list dodajući da je od 1993. godine Somalija bespravna država. Svi se sećaju kako su te godine Amerikanci napustili Somaliju - poniženi jer je nekoliko destina marinaca ubila pobunjenička vojska i vukla ih po ulicama.

Francuski Le Figaro piše da je jedan legionar latinoameričkog porekla, pripadnik francuskih trupa u Čadu, ubio jednog čadskog vojnika i jednog tamošnjeg seljaka. List prenosi da je isti legionar "već otkačio u Džibutiju 2008. godine". Lekari su mu posle toga ipak izdali potvrdu da je sposoban za vojsku. U vreme kolonija to se nazivalo "afričkim ludilom" i objašnjavalo se uticajem sunca i sifilisa. U slučaju legionara u Čadu ovo objašnjenje ne važi. Psihotestovi i služe za to da otkriju da li je kandidat za legionara psihološki stabilan. Upravo je o tome reč, piše pariski dnevnik i citira jednog bivšeg legionara koji kaže da se u Legiju regrutuju i izrazito agresivni i nestabilni ljudi.

New York Times piše o novoj pomami medju Amerikancima. Zove se "doga" i kombinacija je reči dog što na engleskom znači pas i reči yoga. Ova gimnastika sa kućnim ljubimcem sve je rasprostranjenija u SAD. Načelo: živeti u skladu sa drugim bićima i životinjama. Pas prisustvuje vežbama joge tako što se osloni na njegov stomak ili oko njegovog vrata. Cena: 15 do 25 dolara po seansi.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...