SRBIJU TEK ČEKA BURA ZBOG “VIKILIKSA”

Dragoljub Petrović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Srbiji tek predstoji politička bura u vezi s dokumentima koje je objavio internet portal Vikiliks gde ima 1.200 poverljivih američkih diplomatskih dokumenata u kojima se pominje naša zemlja. Zvaničnici Ministarstva spoljnih poslova Srbije istakli su da nije potvrđena verodostojnost navoda iz poverljivih diplomatskih materijala sa sajta Vikiliks, koja se odnose na šefa srpske diplomatije Vuka Jeremića. Karlos Slim važi za kupca kompanija koje se nude po povoljnim cenama ili ispod cene što je sada slučaj s Telekomom „Srbija”, kaže bivša ministarka Aleksandra Smiljanić. Oko 50 studenata juče je započelo štrajk glađu ispred zgrade Vlade Srbije. Čak 47 odsto građana Srbije u poslednja tri meseca direktno ili indirektno je bilo umešano u korupciju. Na čelu tima za pregovore sa Prištinom biće politički direktor Ministarstva spoljnih poslova Borko Stefanović. Najveći derbi španskog fudbala od dugo iščekivane utakmice pretvorio se u Barselonin čas Realu.


Predsednica Skupštine Srbije Slavica Djukić Dejanović položila je venac na
Spomen kompleksu "Kadinjača" kod Užica, povodom 69. godišnjice bitke
iz II svetskog rata

Jeremić prvi Srbin na “tapetu” globalne afere

Srbiji tek predstoji politička bura u vezi s dokumentima koje je objavio internet portal Vikiliks, piše Danas, navodeći da tamo ima 1.200 poverljivih američkih diplomatskih dokumenata u kojima se pominje Srbija. Reč je o depešama upućivanim u Vašington iz Ambasade SAD u Beogradu, kao i o uputstvima slatim iz Stejt departmenta u srpsku prestonicu. Sve je to, međutim, tek neznatni delić globalnog političkog haosa nastalog nakon što se Vikiliks domogao oko 243.280 tajnih depeša i uputstava američke diplomatije, u vezi sa situacijom u svim delovima sveta. Materijal su skenirali i analizirali američki Njujork tajms, britanski Gardijan, nemački Špigl, francuski Mond i španski El Pais, kojima je Vikiliks prepustio i objavljivanje. Depeše su pisali američki diplomati, dakle ambasadori, konzuli ili njihovi saradnici, a uputstva iz Vašingtona - zvaničnici iz centrale Stejt departmenta. Šta sve sadrže dokumenti u vezi sa Srbijom, postaće poznato možda već danas, a posledice je nemoguće predvideti. Zvaničnici Ministarstva spoljnih poslova Srbije istakli su da verodostojnost navoda iz poverljivih diplomatskih materijala sa sajta Vikiliks, koja se odnose na šefa srpske diplomatije Vuka Jeremića, nije potvrđena, dok profesor Fakulteta političkih nauka Predrag Simić smatra da bi objavljivanje dokumenata o Ratku Mladiću i stanju na Kosovu 1999. bilo značajno za naše istoričare, ali i političare, piše Blic.

U dokumentima se između ostalog navodi da su se uoči posete Borisa Tadića Nemačkoj 16. novembra prošle godine, tim povodom sastali Kristof Hojsgen, savetnik kancelarke Angele Merkel i Filip Marfi, ambasador SAD u Berlinu. Hojgen je Marfiju, pored ostalog, kazao da bi Tadić, iako stalno govori da se "čvrsto odnosi" prema Miloradu Dodiku, trebalo da bude još čvršći.

"Šef diplomatije Vuk Jeremić nije čovek koji ne ispunjava obećanja i svakako nije nerado viđen gost kod zvaničnog Pariza. Tako nešto nikada nisam čuo ni od Žana Davida Levita, savetnika francuskog predsednika Sarkozija, a sa njim sam se sreo više puta", kaže naš ambasador u Parizu Dušan T. Bataković, komentarišući za Novosti dokumenta tajnih američkih službi, a među kojima se nalaze i Levitove kritike na račun ministra Jeremića.

Tajne otkrio mladi analitičar, SAD se razbesnele

Ogromna količina poverljivih dokumenata koja je “Vikiliks” u nedelju razotkrio potekla je od obaveštajnog analitičara vojske SAD Bredlija Maninga, koji je desetine osetljivih informacija nasnimio na CD označen sa “Lejdi Gaga”, piše Blic. Nezadovoljni mladi vojnik Maning (23), je na svom radnom mestu u Bagdadu imao pristup poverljivoj i zaštićenoj mreži SIPRNET („Secret internet protocol router network”), namenjenoj vojnom i diplomatskom internet saobraćaju, piše Politika. Uhapšen je kad je štetu već napravio, pošto se pohvalio jednom hakeru da će „Hilari Klinton strefiti infarkt kad bude obelodanjeno ono što ima”. Haker je međutim shvatio da je reč o nečemu što je suviše važno i opasno, pa je svog „kolegu” prijavio vlastima. Što se tiče „Vikiliksa”, izgleda da je najveća dilema da li ga proglasiti „terorističkom organizacijom”, što je formalno predložio novoizabrani republikanski kongresmen i budući predsednik Kongresnog komiteta za domovinsku bezbednost Piter King. Iako formalno „Vikiliks” za to ispunjava kriterijume jer je, prvo, strana organizacija a svojim aktivnostima zaista ugrožava bezbednost američkih državljana i nacionalnu bezbednost SAD, odluka će biti veoma delikatna, jer bi to značilo da se tenkovima ide na miša. To bi Džulijana Asandžea, koji se stavio u ulogu „novinarskog Džems Bonda”, stavilo u isti rang sa Osamom bin Ladenom, navodi Politikin dopisnik iz Vašingtona.


Vašington - američka državna sekretarka Hilari Klinton na konferenciji za
novinare povodom objavljivanja poverljivih dokumenata diplomatije SAD
na sajtu Vikiliks (Wikileaks)

Karlos Slim kupuje kompanije ispod cene

Meksikanac Karlos Slim, jedan od najbogatijih u svetu, nije izrazio želju da kupi Telekom „Srbija”. „Amerika movil”, čiji je on jedan od suvlasnika, nije dostavio ponudu za kupovinu. Nije ni kupio tendersku dokumentaciju o ponuđenoj kompaniji. Samo se prijavio da će da je kupi, što znači da samo želi da se informiše o tome šta se nudi na prodaju, a već je „okupirao” domaće medije koji su zaključili da naša roba ima takvog kupca kao što je jedan od najbogatijih ljudi u svetu, piše Politika. I ministarka za telekomunikacije Srbije Jasna Matić potvrdila je juče da se tek očekuje da će „Amerika movil” ove sedmice otkupiti dokumentaciju za učešće na tenderu za 51 odsto akcija Telekoma „Srbija”. Otkuda onda tolika euforija o ovoj, zapravo, poluinformaciji? Pogotovo ako se zna da američki operater uopšte nije prisutan u Evropi, već da je više orijentisan na Severnu i Južnu Ameriku. Stručna javnost je vrlo oprezna na vest o novom potencijalnom kupcu Telekoma „Srbija”. Bivša srpska ministarka telekomunikacija Aleksandra Smiljanić kaže da je nejasno zašto bi „Amerika movil”, koja je dominantno južnoamerička kompanija, došla u Srbiju kada uopšte nije prisutna u Evropi.

“Karlos Slim važi za kupca kompanija koje se nude po povoljnim cenama ili ispod cene što je sada slučaj s Telekomom „Srbija”. Početna cena od 1,4 milijarde je niska, a profit visok. Zarada će tek da bude velika kada nakon kupovine kupac podigne cene što je bio slučaj svuda gde su prodate nacionalne telekomunikacione kompanije i zapravo će je otplatiti za nekoliko godina”, kaže Smiljanićeva.

Meksička telekomunikaciona kompanija „Amerika movil", kupovinom „Telekoma" hoće, preko Srbije, da uđe na evropsko tržište a njen ulazak u trku sigurno će povećati cenu našeg operatera, smatraju savetnik premijera Cvetkovića, Jurij Bajec i ministarka za telekomunikacije Jasna Matić, piše Pres.


Probolinggo - erupcija vulkana Bromo na istoku indonežanskog ostrva Java

Pedeset studenata štrajkuje glađu ispred Vlade

Oko 50 studenata juče je započelo štrajk glađu i protestovalo ispred zgrade Vlade Srbije, zahtevajući da im država omogući besplatno studiranje pošto su sakupili 48 poena, piše Danas. Ispred Vlade okupili su se oko 12 sati i čekali da ih primi neko od nadležnih. U međuvremenu, odlučili su da blokiraju Nemanjinu ulicu, kada se dogodio incident u kom je povređen jedan student. Mladić je, naime, stao ispred vozila, ali je vozač nastavio vožnju i naleteo na akademca. Povređeni mladić je kolima Hitne pomoći prebačen u Urgentni centar. Studenti su, inače, zatvorili saobraćajnu traku od raskrsnice Nemanjine ulice i Ulice kneza Miloša, u pravcu ka Glavnoj železničkoj stanici. U štrajk glađu su stupili studenti Fakulteta političkih nauka, Fakulteta primenjenih umetnost, Geografskog fakulteta, nekoliko viših škola, kao i predstavnici Filozofskog i Filološkog fakulteta. Studenti su počeli i da potpisuju peticiju za smenu pomoćnika ministra prosvete Slobodana Jaukovića zbog neprimerenih izjava upućenih studentima. On im je pre nekoliko dana poručio da pomoć traže od vlasnika „Delte“ Miroslava Miškovića i predsednika SAD Baraka Obame.


Borbeni avion F/A-18F Super Hornet poleće sa nosača aviona George Washington
koji učestvuje u zajedničkoj vojnoj korejsko-američkoj vežbi u Žutom moru

Prosečan iznos mita u Srbiji 255 evra

Čak 47 odsto građana Srbije u poslednja tri meseca direktno ili indirektno je bilo umešano u korupciju, pokazalo je najnovije istraživanje agencije „Galup" i Ujedinjenih nacija. Građani Srbije smatraju da je korupcija najveći problem u državi, ali istovremeno kažu da je bez mita nemoguće završiti važne poslove! Istraživanje „Korupcija u Srbiji", koje je sproveo „Medijum Galup" u okviru UNDP projekta „Podrška institucijama u borbi protiv korupcije", pokazalo je da je prosečan iznos mita u Srbiji 255 evra, što je za 91 evro više nego u 2009. godini. Istraživanje je urađeno krajem oktobra na uzorku od 600 ispitanika, piše Pres. Ispitanici u ovom istraživanju su priznali da su mito najviše davali lekarima (57 odsto), policajcima (26 odsto) i službenicima u državnoj administraciji (13 odsto). Kao najkorumpiranije oblasti građani su označili političke partije, zdravstvo i sudije. Na drugoj strani, kao „najpoštenije oblasti" u kojima ima najmanje korupcije građani označavaju crkvu, vojsku i instituciju predsednika države.

Više para za pomoć siromašnima

Opštine u Srbiji će dobiti šansu da od Nove godine olakšaju život svojim najsiromašnijim stanovnicima, a u tome će im pomoći republička vlada. Na predlog Ministarstva rada i socijalne politike, u narednoj godini će za pomoć siromašnima biti izdvojen urgentni paket socijalne pomoći od 850 miliona dinara, što je najveća suma do sada izdvojena u te svrhe, pišu Novosti. Konkurs će biti otvoren do 1. decembra, a lokalnim vlastima su već poslati obrasci koje bi zainteresovani funkcioneri trebalo da što pre vrate popunjene.


London - stanovnici britanske prestonice čekaju autobus na stanici Viktorija,
kako bi se prevezli do radnih mesta, zbog štrajka zaposlenih u podzemnoj železnici

Kako će izgledati dobrovoljni vojni rok

Vlada Republike Srbije, na predlog Ministarstva odbrane, utvrdila je Nacrt odluke o obustavi obaveze služenja vojnog roka i Nacrt zakona o izmenama i dopunama zakona o vojnoj, radnoj i materijalnoj obavezi i prosledila ih Narodnoj skupštini koja će ih usvojiti, očekuje se, početkom decembra, piše Politika. Reč je o pravnom osnovu za suspendovanje obaveznog služenja vojnog roka (ostaje mogućnost ponovnog aktiviranja ove obaveze u slučaju potreba za odbranu države) i uvođenje – dobrovoljnog služenja vojnog roka. U pomenutom nacrtu odluke navodi se da se obaveza služenja vojnog roka u Vojsci Srbije obustavlja odsluženjem vojnog roka poslednje partije vojnika upućene u 2010. godini. Isto važi i za vojnike na „civilnom” služenju vojnog roka, a „upućivanje na služenje vojnog roka u Vojsku Srbije od 1. januara 2011. godine vršiće se po principu dobrovoljnosti, u skladu sa zakonom”. Dobrovoljni vojni rok trajaće tri meseca, ali će zbog kratkog perioda vojnički život biti intenzivniji nego do sada. Šestonedeljna osnovna obuka organizovaće se u tri centra, najverovatnije u Somboru, Valjevu i Leskovcu, a zatim će se vojnici upućivati na specijalističku obuku u centre širom Srbije. Sve ono što je do sada obeležavalo služenje vojske – požarstvo, straža, teren i bojevo gađanje, postojaće i dalje.


Mesto Tancabesti - susret desničarskih, nacionalističkih partija Rumunije i
Moldavije u šumi gde je vođa Gvozdene garde, rumunske pro-nacističke
organizacije Korneliju Zelea Kordeanu (Corneliu Zelea Codreanu), ubijen 1938.
Rumunski ultranacionalisti zagovaraju ujedinjenje istočnog dela zemlje i dela Moldavije.

Borko Stefanović vodi pregovore sa Prištinom

Strategija za pregovore sa Prištinom pod oznakom „poverljivo” usvojena je na jednoj od prethodnih sednica vlade i njen sadržaj poznat je samo ministrima Vlade Srbije. Ministar za spoljne poslove Vuk Jeremić objasnio je da strategija obuhvata sva sporna pitanja i da je u skladu sa državnom politikom Srbije. Kako Politika saznaje u diplomatskim krugovima, međutim, nije tačno da će u dijalogu sa Prištinom učestvovati samo eksperti, kako navode mediji. Dijalog će voditi politička ličnost koja nije ministar niti državni sekretar, ali je osoba koja ima direktnu vezu sa državnim vrhom. List saznaje da će na čelu tima biti politički direktor Ministarstva spoljnih poslova Borko Stefanović, a njegov zamenik će biti Vlada Jovičić, savetnik ministra za KiM. Ovu informaciju, međutim, juče nije bilo moguće potvrditi u nadležnim ministarstvima.

Kraljevčani biraju šatore umesto kolektivnog smeštaja

Uprkos ponuđenom alternativnom smeštaju, brojne kraljevačke porodice koje su u zemljotresu ostale bez krova nad glavom ne žele da napuste svoja dvorišta pa će zimu dočekati kako se ko snađe, piše Pres. Mnogi su se uprkos sve hladnijem vremenu odlučili za privremen smeštaj u šatorima koji su stigli od UNHCR-a. Porodica Dimitrija Crnčanina iz Sijaćeg polja jedna je od mnogobrojnih koje su skoro mesec dana bez krova nad glavom. Njih četvoro, Dimitrije, supruga Kosovka, ćerka Milena i dvogodišnji unuk Ognjen, prvih deset dana otkako im je zemljotres potpuno uništo kuću dane su provodili u dvorištu a noći, spavajući u automobilu.


Minhen - sneg u Bavarskoj izazvao je poremećaje u vazdušnom saobraćaju

Šoškić: Zauzdaćemo inflaciju

Ostvarenje inflacionog cilja naredne godine mogu ugroziti prevelika javna i privatna tekuća potrošnja, cenovni šokovi (nafta, poljoprivredni proizvodi i sl.) i preveliki rast kontrolisanih cena. Ako se svi pridržavamo dogovorenog, verujem da će inflacioni cilj za narednu godinu biti ostvaren. Narodna banka Srbije će bez kompromisa težiti ostvarenju tog inflacionog cilja, a to je 4,5 odsto plus-minus 1,5 odsto, ocenjuje u intervjuu za Blic guverner dr Dejan Šoškić.

Slovenci kupuju “Agroživ”

Slovenački proizvođač živinskog mesa i prerađevina „Perutnina Ptuj" najavio je juče da je spreman za kupovinu pančevačkog preduzeća za proizvodnju mesa „Agroživ" i time potvrdio pisanje Presa od 29. septembra ove godine. „Agroživ" je u stečaju već dve godine, a javni poziv za prodaju celokupne imovine kompanije vredne oko 35,4 miliona evra upućen je 27. septembra ove godine. Rok je istekao 28. oktobra i nije se javio niko, pa je „Perutnina" očekujući smanjenje cene juče javno iskazala interesovanje za „Agroživ".

Banke u Srbiji traže podatak o nacionalnosti

Ban­ke u Sr­bi­ji ima­ju na de­se­ti­ne na­či­na ka­ko da se osi­gu­ra­ju da će im pozajmlje­ni no­vac bi­ti vra­ćen ali, po­red obim­nih po­da­ta­ka o vi­si­ni pri­ma­nja, kre­dit­noj za­du­že­no­sti i fa­mi­li­ji ili pri­ja­te­lji­ma ko­ji su jem­ci za do­bi­ja­nje zaj­ma, do­sa­da bar ni­su za­di­ra­le u pri­vat­nost kli­je­na­ta, po­put one da li je po nacionalno­sti Slo­vak, Ma­đar, Ru­sin ili Sr­bin, piše Pravda. Ipak, ka­ko je ja­vio no­vo­sad­ski „Ra­dio 21“, nji­ho­voj su­gra­đan­ki u „Al­fa ban­ci“ tra­že­no je da u formu­la­ru za do­bi­ja­nje kre­di­ta po­pu­ni ru­bri­ku o na­ci­o­nal­no­sti, a ka­da je to odbi­la, re­če­no joj je da to mo­že uti­ca­ti na od­lu­ku ban­ke o odo­bra­va­nju zaj­ma.
U „Al­fa ban­ci“ ni­su de­man­to­va­li da tra­že od gra­đa­na i po­da­tak o na­ci­o­nal­no­sti, ob­ja­šnja­va­ju­ći da u nji­ho­vom, od ne­dav­no pri­me­nje­nom in­for­ma­ci­o­nom si­stemu „pi­ta­nje na­ci­o­nal­no­sti po­sto­ji kao teh­nič­ko pi­ta­nje pre sve­ga zbog statistič­kih po­da­ta­ka ko­ji se ko­ri­ste za in­ter­na mar­ke­tin­ška is­tra­ži­va­nja“.


Gradonačelnik Beograda Dragan Đilas, ministar finansija Dijana Dragutinović,
generalni direktor EPS Dragomir Marković i predsednik EIB Filipe Majštad
potpisali su ugovor o finansiranju izgradnje infrastrukture – kredit od 325 miliona evra

Duvanske kompanije nezadovoljne akcizama

Nezadovoljni čelnici duvanskih kompanija koje posluju u Srbiji održali su juče prvi sastanak u Vladi sa predstavnicima Ministarstva finansija zbog namere Vlade da poveća iznos akciza na cigarete u sledećoj godini, i to iznad nivoa koji je ranije dogovoren sa tim kompanijama, saznaje Danas od izvora u tom Ministarstvu. Danas će biti održan i drugi sastanak.

Šabićeve prijave za 14 ministarstava

Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić uputio je upozorenja i podneo prekršajne prijave protiv 14 ministara zbog neizvršavanja obaveza koje se tiču evidencije zbirki podataka o ličnosti, pišu Novosti. Upozorenje i prekršajne prijave odnose se na ministarstva finansija, zdravlja, trgovine i usluga, životne sredine i prostornog planiranja, poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, rudarstva i energetike, kao i Ministarstvo za infrastrukturu.


Priprema terena uoči finala Svetske grupe Dejvis kupa Srbija - Francuska, od
trećeg do petog decembra u beogradskoj "Areni"

“Južni tok” izlazi kod Horgoša ili Bačkog Brega

Studija izvodljivosti magistralnog gasovoda „Južni tok” u delu preko Srbije završena je i dostavljena „Gaspromu”. Budući da je dogovoreno da ulazak gasovoda iz Bugarske u Srbiju bude kod Zaječara, studija je predvidela i nekoliko varijanti ulaska i izlaska gasovoda na teritoriji Srbije. Prilikom razrade studije utvrđene su dve moguće tačke izlaska – prva u rejonu Horgoša, a druga kod Bačkog Brega, potvrdio je juče za Politiku Dušan Bajatović, generalni direktor Javnog preduzeća „Srbijagas”.
Preliminarna analiza pokazuje da će dužina trase u našoj zemlji biti oko 470 kilometara, kao i da će se konačna dužina znati po završetku generalnog i idejnog projekta koji će do najsitnijih detalja urediti samu trasu. U studiji izvodljivosti srpskog dela projekta koji je radio „Srbijagas” i više „Gaspromovih” dobavljača (koji su i projektanti čitavog magistralnog gasovoda „Južni tok”), predviđeno je odvajanje za Republiku Srpsku kod Čente, pojašnjava prvi čovek „Srbijagasa”.

Devojka poginula kad je auto sleteo s mosta

U teškoj saobraćajnoj nesreći na gradilištu novog mosta kod Beške u ponedeljak oko podne, na licu mesta poginula je Ivana Jakovljević (25) iz Novog Sada, dok je njen vršnjak Miloš Kolarić iz Beograda sa teškim povredama opasnim po život odvezen u Urgentni centar, gde je operisan. Oboje su radnici austrijske kompanije "Alpina", angažovane na izgradnji novog mosta preko Dunava, pišu Novosti. Iz još nepoznatih razloga, automobil sa dvoje inženjera je probio drvenu zaštitnu ogradu i sleteo sa mosta koji se gradi. "Kija rio", beogradske registracije, sa visine od oko dvadesetak metara pala je na pesak između dva mosta. Devojka je preminula na licu mesta, dok je njen kolega zadobio teške povrede opasne po život.

Barselona deklasirala Real Madrid

Fudbaleri Barselone preuzeli su vođstvo na tabeli španskog prvenstva sa dva boda ispred Reala kog su u 161. “El Klasiku” deklasirali pobedom od 5:0, piše Blic. Najveći derbi španskog fudbala vrlo brzo se od dugo iščekivane utakmice pretvorio u Barselonin čas jednostavnosti i to na način koji ni Žoze Murinjo nije uspeo da spreči. Lucidna rešenja kojima je Portugalac pribegavao u dosadašnjim trenerskim okršajima sa četom koju predvodi Pep Gvardiola ovoga puta ne samo da nisu bila uspešna, već se aktuelni prvak Španije poigravao sa Realom gotovo od početka utakmice.


Utakmica španske Primere Barselona - Real Madrid: David Villa, Pedro Rodriuez

Pomirili se FSS i Zvezda

Predsednik FSS Tomislav Karadžić i predstavnici Crvene zvezde konačno su zakopali ratne sekire, piše Pres. Prvi čovek naše kuće fudbala odlučio je da uoči prvenstvenog meča između subotičkog Spartaka i najtrofejnijeg srpskog kluba pozove odgovorne sa „Marakane" na neformalan sastanak, a kako list saznaje, Karadžić je bio spreman da timu Aleksandra Kristića obezbedi hotelski smeštaj u Subotici i to bez finansijske nadoknade. Crvenu zvezdu su na sastanku sa predsednikom FSS, pored generalnog sekretara Andrije Kleuta, predstavljali savetnik predsednika Miodrag Antonijević i zamenik sportskog direktora Goran Vasilijević. Iako je u prethodnom periodu bilo mnogo nesuglasica na relaciji Terazije 35 - Ljutice Bogdana, dve strane su posle jednočasovnog sastanka došle do zaključka da bi trebalo potpisati „primirje" i okončati višemesečni rat saopštenjima.




Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...