SRBIJA NEĆE BANKROTIRATI

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

 

Bu­džet­ski pri­ho­di je­su ne­što ma­nji od pla­ni­ra­nih, do­šlo je do za­sto­ja u pri­li­vu stra­nog ka­pi­ta­la, ali dr­ža­va svo­je oba­ve­ze re­dov­no iz­mi­ru­je, tvrdi premijer Srbije. Porodica, državni vrh, partijski drugovi, hiljade građana u četvrtak su obeležili šestogodišnjicu ubistva Zorana Đinđića. Kineska nauka je pobedila leukemiju



Revija kolekcije jesen/zima 2009/2010. američkog modnog kreatora
Marka Džekobsa (Marc Jacobs) na Nedelji mode u Parizu

Srbija neće bankrotirati

"Ga­ran­tu­je­mo da u ovoj ze­mlji, zbog kri­ze, ni­ko ne­će bi­ti gla­dan i da će­mo za­šti­ti­ti, pre sve­ga, one naj­ra­nji­vi­je. Ne že­lim da da­jem la­žne na­de, ali ni da pla­šim na­rod: bi­će te­ško i gra­đa­ni­ma i dr­ža­vi, te­že ne­go što se pre sa­mo ne­ko­li­ko me­se­ci mo­glo i pret­po­sta­vi­ti. Ne­re­al­no je oče­ki­va­ti da nam ove go­di­ne bu­de bo­lje ne­go u 2008, ali na­sto­ji­mo da obez­be­di­mo bar mi­ni­mal­ni pri­vred­ni rast, ži­vot kao pro­šlo­go­di­šnji, da ne uđe­mo u re­ce­si­ju, bar ne u onu du­bo­ku", po­ru­čio je pre­mi­jer Mir­ko Cvet­ko­vić u in­ter­vjuu Po­li­ti­ci.

Na pi­ta­nje ko­li­ko je to re­al­no oče­ki­va­ti od dr­ža­ve za ko­ju i ne­ki čla­no­vi nje­go­vog Eko­nom­skog sa­ve­ta ovih da­na tvr­de da je već za­ga­zi­la u re­ce­si­ju i da joj pre­ti ban­krot, za pre­mi­je­ra ne­ma di­le­me:

"Sr­bi­ja ni­je pred ban­kro­tom. Bu­džet­ski pri­ho­di je­su ne­što ma­nji od pla­ni­ra­nih, do­šlo je do za­sto­ja u pri­li­vu stra­nog ka­pi­ta­la, ali dr­ža­va svo­je oba­ve­ze re­dov­no iz­mi­ru­je i stro­go vo­di ra­ču­na o oni­ma ko­je do­la­ze."

Djindjićeve stvari

Porodica, državni vrh, partijski drugovi, hiljade građana u četvrtak su obeležili šestogodišnjicu ubistva prvog demokratskog premijera Zorana Đinđića, piše u Novostima. Minutom ćutanja, polaganjem venaca i cveća na grob ubijenog premijera, „šetnjom za Zorana“, izložbom njegovih ličnih stvari, završnicom takmičenja u besedništvu, odata je pošta jednom od osnivača Demokratske stranke i prvom predsedniku vlade izabranom posle pada režima Slobodana Miloševića.

Crvena kravata, mobilni telefon, tašna, novčanik i ručni sat, čije su kazaljke zauvek zaustavljene na 13 časova i 30 minuta – samo su deo ličnih stvari koje je 12. marta 2003. godine nosio Zoran Đinđić i koje su juče, povodom šestogodišnjice od njegove smrti, predstavljene na izložbi „Idejom i životom” u Istorijskom arhivu Srbije. Ovi predmeti čine deo velike lične zaostavštine prvog demokratski izabranog premijera koje je njegova supruga Ružica Đinđić poklonila Arhivu Srbije, Istorijskom muzeju Srbije i Narodnoj biblioteci Srbije, javlja Politika.

Najviši državni predstavnici, funkcioneri DS-a, poručili su da Srbija ovih dana kreće u odlučujuću borbu protiv organizovanog kriminala, a da reformska vizija Zorana Đinđića nije izgubila na snazi, prenosi Danas. Sećanja na premijera nastaviće se i danas, koncertom Beogradske filharmonije u velikoj sali Kolarčeve zadužbine u 20 časova.

„Izgubili smo osećaj za važnost života. Ne samo što fizički život ne znači mnogo, oguglali smo na mrtve. Ali to važi za mnogo generacija. Ponašamo se kao da ovo nije naš jedini život, kao da imamo popravni ispit i još nekoliko života. Stvara se atmosfera da se žrtvujemo za neke više ciljeve, da se odričemo zadovoljstva, sreće zbog nečeg važnog i velikog, a kada se upitamo šta je to, nema odgovora", citira Blic reči koje je, pod naslovom „Poruka“, zapisao je premijer Srbije dr Zoran Đinđić, kao što je godinama, u raznim notesima, rokovnicima, beležnicama, zapisivao svoje misli, ideje, teze za sastanke... za nacionalne strategije, rad vlade. Njegova pisana zaostavština od juče je dostupna javnosti na izložbi „Idejom i životom“ u Arhivu Srbije.

Lečenje leukemije

Novosti stigle do kineskih lekara, koji jedini sa uspehom leče leukemiju. Ministar zdravlja Kine i šef tima istraživača prof. dr Čen Džu potvrdio da je od 85 obolelih izlečeno 80.

Kineska nauka je pobedila leukemiju! Rat protiv najsmrtonosnijeg oblika ove opake bolesti krvi dobijen je revolucionarnom terapijom koja kombinuje otrov i derivat vitamina A, odnosno arsenik i retinoičnu kiselinu!

Najava poskupljenja struje

Pod naslovom "Struja poskupljuje u maju", Petar Škundrić, ministar rudarstva i energetike, govori za Novosti o ceni električne energije, Statutu Vojvodine, odnosima u Vladi.

"Ne sme biti radikalnih promena cena. Gas ostaje po starom", kaže ministar Škundrić."

Kreće proizvodnja "punta"

Na montažnim linijama “Zastavine” Fabrike automobila u četvrtak je počela probna proizvodnja školjki za model “punto 188”, a gotov automobil će sa traka sići u ponedeljak, saznaju Novosti. U četvrtak je okačeno oko 30 karoserija, a prva školjka, koja je sišla sa linije, nosi broj 7.000.001. U petak ih čeka i farbanje.

Oko 52 sata je potrebno da se ovaj sklop dopuni sa oko 15.500 delova da bi sa trake sišao kompletan automobil. Tako da će prvi “punto 188” sa linije sići tek u ponedeljak u prepodnevnim

satima.

Šta će biti sa Južnim tokom

Gasovod bi trebalo da krene od Novorusijska u Rusiji, ispod Crnog mora pa do Bugarske odakle će se račvati ka Srbiji i Grčkoj. – Spekuliše se da bi Južni tok mogao iz Bugarske da ide na Rumuniju , Mađarsku, Sloveniju, a da Srbiju samo okrzne, piše u Politici.




Konačna trasa gasovoda Južni tok neće biti poznata pre septembra ove godine. Do tada bi, kako potvrđuju u „Gaspromu”, trebalo da se završi tehnička studija izvodljivosti koja će pokazati isplativost celog projekta. Sve ostalo su puke proizvoljnosti i spekulacije.

Delegacija „Gasproma” trebalo bi naredne nedelje da započne razgovore s predstavnicima „Srbijagasa” o eventualnom učešću ruskog partnera u završetku gradnje podzemnog skladišta „Banatski Dvor” ukupnog kapaciteta 800 miliona kubika, potvrdio je juče za „Politiku” Dušan Bajatović, generalni direktor ovog javnog preduzeća..

Međudržavnim sporazumom s Rusijom, „Gaspromu” je ostavljena mogućnost da do jula odluči da li će ući u taj zajednički posao s „Srbijagasom” ili ne. „Srbijagas” će do tada shodno svojim mogućnostima ulagati novac u završetak gradnje „Dvora” kako bi se naredna grejna sezona u slučaju nove gasne krize dočekala spremna.

Povučen pa vraćen zakon

Nova verzija Nacrta zakona o zabrani diskriminacije danas će biti razmatrana na sednici Vlade. Rasim Ljajić, ministar rada i socijalne politike rekao je juče da bi Vlada Srbije trebalo da Predlog zakona protiv diskriminacije hitno vrati u skupštinsku proceduru, javlja Danas.

Ako ministri Vlade Srbije na današnjoj sednici jednoglasno usvoje tekst antidiskriminacionog zakona i ako on bude usaglašen sa zahtevima verskih zajednica, postoje šanse da ovaj zakon bude izglasan i u parlamentu. Ukoliko tekst zakona ne bude upodobljen sa zahtevima crkve, poslanici koalicije oko SPS neće za njega glasati, i vladajuća koalicija i uz glasove LDP neće imati dovoljno glasova da bi zakon mogao biti donet, piše u Blicu pod naslovom "Zakon uzdrmao vladajuću koaliciju".

Plaćeni da ćute

Za nadoknade brojnih članova upravnih odbora 25 javnih preduzeća prošle godine je isplaćeno čak 157,8 miliona dinara. Taj novac je mogao da se iskoristi da 70.000 dece dobije dečiji dodatak, za koji nema novca u budžetu, ili da se kupi tridesetak stanova za najugroženije ili da se renoviraju bolnice… Novac je potrošen na plate ljudima koji većinom ne rade svoj posao, već služe da stranke preko njih upravljaju preduzećima u svoju korist.
Blic je juče bezuspešno pokušavao da u Vladi Srbije dobije odgovor na pitanje po kojim kriterijumima imenuju članove upravnih odbora. U Vladi očigledno nije bilo spremnosti da se odgovori čak ni na ovo jednostavno pitanje. Nezvanično, priznali su da su svesni da članovi upravnih odbora uglavnom pokušavaju da prikriju sve što se u preduzećima događa, a ne i da spreče.

Sudbina haškog suda

Evropa traži od UN da produže život Haškom tribunalu na još dve godine. Čurkin: To što neki optuženici nisu uhapšeni, nije opravdanje, javljaju Novosti.

Poruka koju su evropski parlamentarci u četvrtak uputili članicama Ujedinjenih nacija je jasna: krupni zločini protiv čovečnosti ne smeju ostati nekažnjeni, te zbog toga i poslednji optuženici moraju izaći pred sud u Hagu. Međutim, gotovo je sigurno da se članice Saveta bezbednosti na čiju će adresu stići zahtev EU, neće tako glatko dogovoriti da produže život Haškom tribunalu. Rusko “njet” je već više od tri godine odgovor na upozoravanja zvaničnika Tribunala da će se rokovi za završetak svih prvostepenih suđenja do kraja 2008. godine i žalbenih do kraja 2012. produžiti za po dve godine.

Bogataši

Ovogodišnja „Forbsova” lista superbogataša kraća za 335 imena, što je prvo osipanje kluba od 2003. Osnivač „Fejsbuka” Mark Zukerberg nije više najmlađi milijarder na svetu, prosto zato što više nije milijarder, objavljuje Politika.




Prema ovogodišnjoj listi američkog magazina „Forbs”, zaključno sa podacima od 13. februara, 793 osobe na svetu imaju bogatstvo koje se izražava najmanje desetocifrenim brojem, dok ih je prošle godine bilo 1.125. Njihovo ukupno bogatstvo je manje za dve hiljade milijardi i sada iznosi 2.400 milijardi dolara.

Osudjen bacač cipela

Sud u Bagdadu osudio je iračkog novinara Muntazera al-Zaidija, koji je gađao cipelama bivšeg američkog predsednika Džordža Buša na tri godine zatvora, javlja Politika.

Zaidi je radio za televiziju „Al-Bagdadija” i postao poznat širom sveta zbog svog postupka prema Bušu, koga je tom prilikom nazvao psom, preneo je Rojters.

Gnevni farmeri

Više hiljada gnevnih farmera iz Češke i još sedam zemalja Evropske unije prosulo je danas desetine litara mleka i razbacalo žito pred ulaz luksuznog hotela Meriot u Pragu u kome boravi nadležna evropska komesarka Marijana Fišer-Bel, javlja Politika.

Farmeri, mahom iz novih članica EU, na najvećim do sada uličnim demonstracijama zemljoradnika u Pragu, pošto Češka predsedava Uniji, bučno i burno zahtevaju da se izjednače dotacije za zemljoradnike u starim i novim članicama već 2010. godine.

Ne pristaju da se čeka tek na 2013. godinu kako je dogovoreno prilikom proširenja Unije.

Planirana otmica Ružice Đinđić

Pripadnici "zemunskog klana" planirali su u jesen 2001. godine da otmu Ružicu Đinđić da bi naterali vlast da iz zatvora pusti Dušana Spasojevića Šiptara i Mileta Lukovića Kuma! Ovo je policajcima 2005. godine ispričao zaštićeni svedok Dejan Milenković Bagzi, ali ova njegova tvrdnja nikada nije istražena, niti ju je on ponovio tokom suđenja za ubistvo Đinđića?!

Sagovornik Presa, visoki oficir srpske policije, tvrdi da je njemu lično Bagzi rekao da su "zemunci" spremali otmicu Ružice Đinđić! Prema njegovim rečima, Bagzi je govorio da bi "zemunci" sasvim sigurno oteli Ružicu da Šiptar i Kum preko svojih političkih veza nisu uspeli da novembra 2001. izađu iz Centralnog zatvora, u kome su bili od maja iste godine, posle hapšenja u Francuskoj.

Prodaja oružja

Slobodan Tešić, trgovac oružjem i posrednik u poslu zbog koga je BIA zabranila izvoz oružja iz kragujevačke fabrike „Zastava oružje” u Libiju, nalazi se na crnoj listi UN zbog kršenja embarga na izvoz oružja u Liberiju 2002. godine. Ta afera, o kojoj je jedna zapadna televizija snimila dokumentarni film koji je emitovan i na kablovskim televizijama u Srbiji, tadašnju državnu zajednicu Srbiju i Crnu Goru dovela je u vrlo neprijatnu situaciju koja je mogla skupo da košta domaću namensku industriju, piše u Politici

Uprkos velikoj medijskoj pažnji, Tešić je za javnost i dalje čovek bez lica: ne daje izjave, njegovu fotografiju ili snimak niko nije objavio. Kao što se i očekuje od ljudi iz te branše, vešt je, poznavaoci tih poslova tvrde da kontroliše više firmi i da za njega rade pojedini bivši oficiri.

Špijunska pobeda

Pretposlednji martovski dan 1999. godine neće ostati upamćen samo po tome što je NATO, uz krstareće rakete i razorne bombe, ciljeve na položajima Treće armije počeo da zasipa i projektilima sa osiromašenim uranijumom i kasetnim bombama.

Istog tog dana stratezi srpske odbrane na Kosmetu dobili su svoju najveću bitku. Istina, bila je nevidljiva i toliko poverljiva da je sve vreme rata i dugo posle toga ostala - tajna. Dokopali su se NATO šifre i tako do kraja rata od razornih bombi spasli stotine i hiljade života branilaca zemlje, zaštitili vojnu tehniku i sprečili uništenje tenkovskih jedinica, radarskih i protivvazdušnih sistema odbrane, piše u feljtonu Novosti.

Novi institut protiv kriminala

Prikriveni islednik moćno sredstvo protiv kriminala. Snežana Malović, ministarka pravde kaže: "Jasno smo postavili svoj cilj - pomoći policiji i pravosuđu da budu brži."

Prema rečima srpske ministarke pravde Snežane Malović, u slučaju Zorana Đinđića koji je zaustavljen u želji da se obračuna sa organizovanim kriminalom, mafija je bila brža i organizovanija, javljaju Novosti.

"Prikriveni islednik je novi institut, neophodan za razbijanje organizovanog kriminala i zaštitu državnog interesa i interesa građana Srbije", rekla je ministarka pravde.

Otpušteni zbog lažnog svedočenja

Rešen status u Ministarstvu unutrašnjih poslova Srbije nekadašnjih pripadnika Jedinice za specijalne operacije optuženih za lažno svedočenje na suđenju za ubistvo Ivana Stambolića i pokušaj ubistva Vuka Draškovića, javlja Danas pod naslovom " Bivši pripadnici „crvenih beretki“ bez posla".

Bivši pripadnik rasformirane Jedinice za specijalne operacije (JSO) Nenad Ćebić više nije zaposlen u MUP-u Srbije, dok je postupak donošenja rešenja o prestanku radnog odnosa Dejana Ivkovića, takođe bivšeg pripadnika JSO, u toku, navodi se u pisanom odgovoru MUP-a Srbije Danasu.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...