SRBIJA NA PLUS 40

Jelica Putniković

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

 

Slika olimpijskog i evropskog rekordera Milorada Čavića, koji je u kvalifikacionoj trci na sto metara delfin pobedio dosadašnjeg junaka letnjih Olimpijskih igara u Pekingu Majkla Felpsa i plasirao za finalno nadmetanje u plivanju krasi naslovne strane srpske štampe. Ta, i pobeda Novaka Đokovića u četvrtfinalu nad Gaelom Monfisom, daju dozu optimizma na ovim tropskim temperaturama.



Gruzijska saga u predizbornoj kampanji Mekejna

Baveći se Gruzijom, Politika donosi informacije da je njen predsednik Mihail Sakašvili podršku dobio od oba predsednička kandidata SAD, a da je republikanac Džon Mekejn čak i njegov lični prijatelj. Mekejn, inače, sadašnjeg premijera Rusije Vladimira Putina naziva reinkarnacijom Josifa Visaironoviča Staljina.

Braneći se od prozivki Moskve da je i Srbija, uoči rata u Južnoj Osetiji, vojno pomagala Gruziju, u kragujevačkoj Zastavi tvrde za Danas da pojma nemaju otkud njihovi kalašnjikovi u Gruziji. Ex ministar za spoljne poslove Vuk Drašković, međutim, u izjavi za Bi-Bi-Si podseća na štrajkove oružara, koji su 2006. godine uspeli da izdejstvuju odobrenje za izvoz oružja u Gruziju i Jermeniju.

Jeremić u UN a rezervisti pred Vladom

Vuk Jeremić u sedištu UN u Njujorku danas, prema pisanju Dnevnika, treba da pokrene proceduru oko jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova i Metohije. Srbija se nada podršci nesvrstanih zemalja, članica UN kada u septembru naš Predlog rezolucije o Kosovu bude pred Generalnom skupštinom UN. Profesor Vojin Dimitrijević, stručnjak za međunarodno pravo za Danas, međutim, tvrdi da cela ova inicijativa Srbije ima unutrašnje političku svrhu.

Buneći se što ih država ne tretira kao kolege iz topličkog kraja, rezervisti Treće armijske oblasti juče su došli po pravdu u Beograd. Zahtevajući da im se isplate razlike u dnevnicama za vreme provedeno na kosovu i Metohiji tokom NATO bombardovanja, rezervisti su prema pisanju Politike insistirali da ih primi premijer Cvetković. U uzaludnom čekanju pred Vladom ih je zatekla noć.

Perišić u senci storije o Karadžiću

Saga o torbi s laptopom i 55 disketa koje su pripadale Radovanu Karadžiću danas treba da se okonča tako što će ih u MUP-u Srbije preuzeti brat Luka i advokati haškog optuženika. Gotove sve dnevne novine prepričavaju scenario o podmetanju laptopa na mesto nalaženja i dojavi. Cela priča je začinjena navodima o analizi DNK i podužim spiskom artikala u torbi, što neodoljivo podseća na fabulu trećerazrednih holivudskih krimi priča.

SamoPolitika se, međutim, bavi početkom suđenja generalu Momčilu Perišiću, bivšem načelniku Generalštaba Vojske Jugoslavije. Suđenje pred Haškim tribunalom treba da počne 1. oktobra a ceo proces je za Srbiju bitan zato što bi eventualno proglašenje Perišića krivim moglo biti osnov da Sarajevo traži reviziju suđenja srbiji za genocid.

Ferije u Nemanjinoj

Kao da u državi Srbiji cvetaju ruže, premijer Mirko Cvetković je ministre iz svoje vlade pustio da planduju još jednu nedelju.Blic ih, međutim, podseća da ipak ima ugentnih poslova: slanje 41 od ukupno 49 predloga zakona u skupštinsku proceduru, što je preduslov da Srbija dospe na belu šengen listu.

Kancelarija za evropske integracije Vlade Srbije ulazi sa novom šeficom u jesenje poslove oko priključenja Srbije EU. Dnevnik saznaje da Tanju Miščević zamenjuje Milica Delević. Obe dame su za svoj dosadašnji rad u ovoj oblasti dobile pohvale iz Brisela.

Reagujući na najave iz tabora pozicionih političkih lidera, da će oni koji opstruišu rad narodnog parlamenta i fizički biti udaljeni iz skupštinske sale, lider Nove Srbije, Velimir Ilić kaže, a Blic prenosi, da je uslov za deblokadu to da Mlađan Dinkić prestane da ruši gasni aranžman s Rusima.

Stop nelegalnoj gradnji

Srpski ministar prostornog planiranja Oliver Dulić hrabro je izašao sa obećanjem da će se ubuduće dozvole za izgradnju industrijskih objekata dobijati za sto a za porodične kuće za mesec dana. Novosti navode da je do sada u Srbiji legalizovano tek 15 odsto divlje gradnje a Dulić najavljuje donošenje novog zakona, koji treba da se pozabavi sistemskom korupcijom. U intervjuu Biznisu Dulić hrabro kaže i da će se obračunati sa građevinskom mafijom, pojašnjavajući da pod pojmom “mafija” podrazumeva one investitore koji grade bez građevinskih dozvola.
Pres tvrdi "Kradu nas na benzinu", iznoseći računicu da bi benzin trebalo da košta ispod 100 dinara a "Vlada nudi cenu od 103,8 dinara".


Kostić : OTPOR = 1 : 0

Branislav Nikolić Branči, bivši vođa subotičkog Otpora uhapšen je i upućen na izdržavanje petomesečne zatvrske kazne. Nikolić je, prema pisanju Kurira osuđen za klevetu i uvredu Midraga Kostića, za koga je na nekoliko konferencija za štampu tvrdio da je oštetio državu za više miliona evra, kupujući jeftino šećerane po Vojvodini.

Nikolić je podneo više krivičnih prijava protiv Kostića ali je i njega srpski kralj šećera tužio za klevetu i uvredu. Sud u Novom Sadu osudio je Nikolića da plati novčanu kaznu od 140.000 dinara. Kako je bivši otporaš to odbio da uradi uhapšen je na osnovu centralne poternice u Subotici.


Čeda hoće gradsku kasu

Da Čeda i njegove partijske kolege ipak nisu altruisti kakvima se predstavjaju može se naslutiti iz zahteva LDP da u potencijalnoj budućoj beogradskoj vlasti ova stranka ima potpunu kontrolu nad tokovima novca. Pravdajući ovako velike apetite LDP-a, partije koja je u prestonici osvojila tek nešto malo više od šest odsto glasova, Blic i Danas pišu da kontrolu nad sekretarijatima za urbanizam i finansije Čedina stranka traži kako bi sprečila korupciju i afirmisala ekspertsku upravu u Beogradu.

Prvi srpski robot

Umesto lubenica, u Platičevu, vojvođanskom selu kraj Rume proizvodiće se roboti. Dnevnik piše da novosadska kompanija ICM Elektroniks počinje s izgradnjom fabrike za proizvodnju robotskih linija, koje automatizuju proizvodne procese po tehnologiji japanske kompanije Omron. Reč je, inače, o tehnologiji koja se koristi i za izradu spejs šatlova.

Vozovi kasne a Fijat dolazi

Najava iz Vlade Srbije o investiranju više od četiri milijarde evra u srpsku železnicu podstakla je Politiku da napravi genezu vizije Dragutina Zelenovića, premijera Srbije od pre 17 godina o brzim prugama Srbije.

Jedan od malobrojnih ministara koji ne odmaraju, Milutin Mrkonjić u pratnji svog prethodnika u resoru za infrastrukturu, Velimira Ilića, obilazi radove na drumovima Srbije i, kako piše Blic prenoseći Tanjug, najavljuje da će radovi na Koridoru 10 početi 1. septembra. Oba člana ovog interesantnog političkog dvojca su i zagovornici ideje o izgradnji brzih pruga, ali nisu odmakli dalje od predizbornih obećanja.

Spremajući se za dolazak Fijata u Kragujevac menadžment Zastave, prema pisanju Politike, ozbiljno priprema finiš proizvodnje “juga”, “keca” i “floride”. A potpisivanje ugovora sa Italijanima, najavljivano za rokove koji su minuli i dalje se prolongira.

Biblija na ekavici

Sveto pismo na ekavici po prvi put je štampano maja 2005. godine i do sada je rasprodat ceo tiraž od 110.000 primeraka. Novosti pišu da “Glas crkve” priprema novo izdanje, koje se od Biblije koju su još u 19. veku preveli Vuk Karadžić i Đuro Daničić, osim što nije na ijekavici, razlikuje i po tome što su arhaični izrazi zamenjeni danas razumljivim književnim terminima.

Čuda se dešavaju, zar ne

Da se čuda dešavaju čovek može da poveruje kad čuje kako je trogodišnji Lazar Ognjenović uspeo da preživi 15-tominutno ležanje u ledenoj vodi mičignskog jezera.Blic piše da medicina ne može da objasni ovo medicinsko čudo iz Čikaga, ali da to lekare nije sprečilo da skupa sa roditeljima i spasiocem proslave oporavak dečaka.

Blog

Čak 64 osobe uhapšeno je od 2003. godine zbog sadržaja blogova koje su objavili na internet sajtovima. Istraživanja Univerziteta u Vašingtonu Vorld informejšen akses, prema pisanju Danasa, pokazuje da ih je najviše uhapšeno lane. Najviše je hapšenja zbog političkih komentara a Kinez Hu Đija je uhapšen zato što je objavljvao kritike stanja ljudskih prava i Olimpijske igre nazvao “katastrofom za ljudska prava”.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...