SRBIJA MEDJU SKUPLJIM ZEMLJAMA REGIONA

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Nema nijedne grupe proizvoda po kojoj je Srbija najjeftinija u regionu jugoistočne Evrope. Sretenje, Dan državnosti Srbije, Dan Vojske Srbije, ali i praznik njene ustavnosti. U prvom tromesečju 2009. godine dostićiće se polovina ukupnog projektovanog rasta regulisanih cena za ovu godinu.



Publika na keju u Novom Sadu u subotu: vojna vežba "Sretenje 2009."

Za tri meseca-polovina godišnja inflacije

Ukupna inflacija u prvom tromesečju ove godine, merena indeksom potrošačkih cena, trebalo bi da dostigne 4,4 odsto, ocenjeno je u februarskom Izveštaju o inflaciji Narodne banke Srbije. Ako se ostvari očekivani rast cena pod kontrolom države od 7,8 odsto, a moguće je da on bude i viši s obzirom na nepredviđeno kretanje cene nafte i kursa dolara, izvesno je da će se već u prvom tromesečju 2009. godine dostići polovina ukupnog projektovanog rasta regulisanih cena za ovu godinu, navela je NBS a prenosi Politika.

Najveći rast očekuje se kod cena cigareta i naftnih derivata, usled povećanja akciza, kao i kod poštanskih usluga, usled povećanja cena telefonskih impulsa.U okviru regulisanih cena očekuje se i znatan rast cena komunalnih usluga, pre svega grejanja, i nešto manji rast cena saobraćajnih usluga, dok se povećanje cena lekova, realizovano krajem prošle godine, registruje u januaru.

Varljiva istraživanja



(ilustracija: Blic)

Ko ne veruje u naše istraživanje, neka napravi svoje, poručio je Dragan Đuričin, predsednik Saveza ekonomista Srbije i jedan od autora istraživanja po kom je Beograd najjeftiniji grad u regionu, a koje je izazvalo oštre reakcije potrošača. Pozivu se odazvao Ivan Nikolić iz Ekonomskog instituta čije je istraživanje pokazalo da Srbija spada među skuplje zemlje regiona jugoistočne Evrope (JIE), piše u Blicu.

Nikolić tvrdi da, prema podacima za 2007. godinu, nema nijedne grupe proizvoda po kojoj je Srbija najjeftinija u regionu jugoistočne Evrope. Samo kod robne grupe duvan bili smo na drugom mestu, dok kod svih drugih grupa proizvoda u regionu ima bar nekoliko jeftinijih država od naše. Iako statistički podaci za 2008. još nisu poznati, Nikolić kaže da je već sada jasno da će oni biti porazniji nego u 2007. godini.

Nikolić smatra da tvrdnje o „jeftinoći u Beogradu“ idu u prilog domaćim monopolistima, ali i Vladi Srbije koja je samo dan kasnije objavila zvanične podatke o inflaciji u januaru koja je merena indeksom cena na malo dostigla čak tri odsto.

Sretenje 2009.

Na Sretenje Srbija obeležava dva velika događaja: 205 godina od podizanja Prvog srpskog ustanka i 174 godine od donošenja Sretenjskog ustava. Zato je 15. februar, Dan državnosti Srbije, Dan Vojske Srbije, ali i praznik njene ustavnosti. Dve ličnosti koje posebno ovekovečuju ova dva dana jesu vođa Prvog srpskog ustanka Karađorđe Petrović i pisac Sretenjskog ustava Dimitrije Davidović – podsetio je predsednik Republike Srbije Boris Tadić prilikom održavanja jučerašnje vojne pokazne vežbe „Sretenje 2009.“ u Novom Sadu, javlja Politika.

Predsednik Tadić poručio je da Srbija nikada neće priznati nezavisnost Kosova i Metohije, a da novim Statutom Vojvodine ni na koji način neće biti narušeno jedinstvo zemlje.

Srbija mirno protestuje

Ministar inostranih poslova Vuk Jeremić izjavio je, gostujući na britanskoj televiziji Bi Bi Si, da Srbija nikada neće priznati nezavisnost Kosova, prenosi Politika.

Jeremić je naglasio da su pitanje rešavanja budućeg statusa Kosova i Metohije i pridruživanje Srbije Evropskoj uniji, dva odvojena procesa i da je to zvanična politika i Beograda i Brisela. Jeremić je istakao da Srbija koristi isključivo mirne i pravne načine za rešavanje kosovskog problema, ukazavši da je pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu zahtev naše zemlje da se izjasni o legalnosti proglašenja nezavisnosti Kosova.



Učesnice 29. letnjih olimpijskih igara u Pekingu 2008. i glumice na reviji kolekcije
modne kuće BCBG Max Azria 2009. na Fešn viku u njujorškom Brajant parku
Ličnosti: Amanda Beard (plivanje), Nastia Liukin (gimnastika), Adrianne Palicki,
Amanda Bynes, Katrina Bowden

Ogorčenje zbog para od NIS-a

Predsednici opština u unutrašnjosti Srbije protestuju zbog odluke da pare od prodaje NIS idu pokrajini, piše u Novostima pod naslovom "Ceo jug besan na Vojvodinu".

Vest da će Vojvodina od prodaje NIS-a dobiti čak 90 odsto novca digla je Srbiju na noge! Među predsednicima opština u unutrašnjosti ogorčenje i erupcija nezadovoljstava. Komentar gotovo identičan - to je sramota. Predsednik vranjanske opštine Miroljub Stojčić jedan je od onih koji pristaju otvoreno da govore o svom nezadovoljstvu.

"Da smo mi dobili bar polovinu od prodaje Duvanske industrije Vranje, za koju je plaćeno 150 miliona evra, ovaj siromašni kraj bi sasvim drugačije izgledao", kaže za Novosti Stojčić. "Nepravda je da dobijamo samo pet odsto, pogotovo što smo nerazvijena opština."

Nepismeni djaci

Polovina učenika prvog razreda srednje škole u Srbiji ne čita dobro. Nastavnici su nemotivisani, malo plaćeni, ali sa sredstvima koje se sada ulažu u obrazovanje mogli bi da urade mnogo više. Međutim, ne postoji odgovornost za loše rezultate – istakli su učesnici okruglog stola „Obrazovanje kao strateška investicija” koji je održan juče u Sava centru, javlja Blic.

Ključ u rešavanju problema je veće ulaganje u prosvetu, više vežbaonica, više kompjutera, kvalitetniji udžbenici, veća autonomija škola jer je ulaganje u obrazovanje preduslov za privredni rast.



Koncert italijanskog kompozitora Enija Morikonea sinoć u Beogradu

Da li će biti vanrednih izbora

Politika objavljuje analizu kojom dokazuje da vanrednih izbora neće biti.

Visoka popularnost ne samo stranke već i Borisa Tadića i Vuka Jeremića prvi je razlog koji demokrate nagoni na razmišljanje o prevremenim izborima. Drugi razlog jeste izbegavanje zahteva koalicionih partnera koji izgledaju kao ucene.

Ako bi mu novi koalicioni partner bili naprednjaci, DS bi imao i treću korist od novih izbora. Ta koalicija sa Tomislavom Nikolićem bi „podavila” mnoge male stranke, svela bi broj stranaka u Srbiji na četiri-pet i – što je najvažnije – dovela bi do nove klime na političkoj sceni.

Pitanje je za DS da li treba da posluša istraživanja javnog mnjenja i požuri na izbore. Ako bi posle njih dobio veće parče vlasti, DS bi dobio i najveći deo odgovornosti, tačnije bio bi jedini, isključivi krivac za sve. Rizikovanje nije osobina vlasti, naročito ne otvaranje mogućnosti da se vlast izgubi. Logičnije je zato očekivati da će demokrate izabrati da drže vlast bez novih izbora i čekaju da se kriza istutnji godinu ili dve pre isteka njihovog mandata, objavljuje Politika.

Traže ostavku ministarke

Vlada može zabiti glavu u pesak ali Snežana Malović, posle skandala sa nadoknadama u Republičkoj izbornoj komisiji ne može više biti ministar pravde. Bila je u sukobu interesa, kršila je zakon i najlogičnije je da se povuče ili bude smenjena, sem ako nas vlast ne uči da zakone treba kršiti, piše u Blicu.

Slična je situacija i sa sudijom Sonjom Brkić koja je još uz to kao sudija Vrhovnog suda ubeđivala javnost da ne krši zakon.

Opet najava hapšenja

"Biće još hapšenja u Vojsci i Ministarstvu ekonomije. Ako tužilac traži, ispitaćemo i bivšeg ministra Dimitrijevića, ali i aktuelnog Mlađana Dinkića", kaže Ivica Dačić u intervjuu koji objavljuje Pres pod na slovom "Tadić mi je dao odrešene ruke".

Na pitanje da li mu je sedam i po meseci bilo potrebno da pohvata kriminalce koji su pljačkali državu još 2006. godine i mnogo ranije, ministar Dačić kaže da se za svaku akcija hvatanja kriminalaca može reći da je zakasnela.

Niko ne treba da ima iluzija da ako prekrši zakon može da se spase, jer ima partijsku knjižicu SPS-a ili neke druge stranke, kaže Dačić.



Beograđani Ivan ?orđević i Jovana Ristivojević, pobednici su današnjeg takmičenja
u najdužem ljubljenju, koje je povodom Dana zaljubljenih održano u Vrnjačkoj Banji

Sukob u zdravstvu

Tomica Milosavljević, ministar zdravlja i potpredsednik G 17 plus, govori za Novosti o sukobima sa LDP, zdravstvu i eliti: "Moramo da pazimo da nam ne dođu glave „mangupi“ iz naših redova".

Vlast u Beogradu je ozbiljno uzdrmana. Sukob između ministra zdravlja i gradskog sekretara za zdravstvo dostigao je tačku usijanja. Epilog koji se logično nameće je odlazak sa funkcije - ili Tomice Milosavljevića ili Dragane Jovanović. U suprotnom, glavni grad bi uskoro mogao da ostane bez vladajuće garniture, piše u ovom listu.

"Kao da smo nešto bogu zgrešili"

"Mnogo sam veći optimista po pitanju hapšenja Ratka Mladića sada nego do pre nekoliko meseci i verujem da će pre Srbija izručiti i Hadžića i Mladića no što će Holandija popustiti u svom pritisku", kaže za Blic nedelje Rasim Ljajić, šef Nacionalne kancelarije za saradnju sa Haškim tribunalom i ministar za rad i socijalna pitanja.

"I ranije smo imali problem Haga, Kosova, ali sada imamo i blokadu parlamenta i svetsku krizu. Kao da smo nešto bogu zgrešili. Čak i da je ova vlada manja i homogenija bilo bi teško izboriti se s tim. U takvoj situaciji, predviđati koliko vlada treba da traje, nezahvalno je. Ne bih isključio mogućnost da traje čitav mandat, ali ni nove izbore", kaže Ljajić.

Oporavak Velje Ilića

Zdravstveno stanje predsednika Nove Srbije Velimira Ilića posle noći provedene na odeljenju Neurohirurgije Kliničkog centra Srbije je stabilno. Ilić se bolje oseća, raspoložen je i komunicira sa prijateljima i članovima svoje porodice, rekla je za Politiku potpredsednica NS Dubravka Filipovski. Ona je demantovala glasine da je Ilić doživeo moždani udar i objasnila da je u Urgentni centar prebačen zbog povišenog krvnog pritiska. Lidera Nove Srbije su juče ujutru obišli prvaci Srpske napredne stranke Tomislav Nikolić i Aleksandar Vučić, dok je za kasno po podne bila najavljena poseta njegovog koalicionog partnera Vojislava Koštunice. Ipak, najveće interesovanje medija izazvao je dolazak ministra za ljudska i manjinska prava Rasima Ljajića u posetu Iliću. Ljajić je u izjavi Tanjugu objasnio svoj gest ljud„skim, ali i političkim razlozima”. „Želeo sam pre svega da posetim Ilića čije je zdravlje ugroženo, ali i politički da stavim tačku na celu tu priču”, rekao je Ljajić.

A „priča” koja je uzburkala javnost počela je u četvrtak u parlamentu Srbije, kada je Ilić zamerio aktuelnoj vlasti što je pozivnice za obeležavanje Dana državnosti u Orašcu potpisao ministar Ljajić. „Vi idete Karađorđu u posetu u Orašac, a pozivnice šalje Rasim Ljajić, moj drug, svaka čast, ali to je vređanje dostojanstva ove države, Karađorđa, to je uvreda za sve što je srpsko”, rekao je Ilić za skupštinskom govornicom, podseća Politika.

Republički javni tužilac Slobodan Radovanović će zatražiti video snimke izjave Velimira Ilića, predsednika NS na račun ministra rada i socijalne politike Rasima Ljajića, koja je u javnosti protumačena kao govor mržnje. Tužilaštvo će ispitati da li “postoje elementi izvršenja krivičnog dela”, javlja Blic.



Sajam antikviteta, starina, starih predmeta, satova, odlikovanja, oružja i novca
u niškom hotelu "Park"

Manipulacija kulturnim nasledjem Kosmeta

Sveti arhijereski sinod Srpske pravoslavne crkve (SPC) protestovao je kod šefa Unmika Lamberta Zanijera povodom akcije pravljenja elektronskih podataka o kulturnoj baštini na Kosovu i Metohiji koju su najavile privremene kosovske institucije. Diskutabilna je želja da se, uz podršku službenika administracije Velike Britanije u Prištini, srpska kulturna baština na Kosovu i Metohiji preimenuje i preregistruje kao dobro Kosova.

Bilo kakvo nasilno preimenovanje ili otimanje srpskih svetinja, dodaje se, biće tretirano kao nasilje nad srpskom kulturnom baštinom. Ističe se da se nazivima kosovsko ili pravoslavno nasleđe želi dati politička dimenzija samoj kulturnoj baštitini radi zloupotrebe i učvršćenja nezakonito proglašene nezavisnosti Kosova, piše u Politici.

Sinod traži da Zanijer o stavu Crkve obavesti sve nadležne međunarodne institucije i da preduzme sve što je u okviru njegove nadležnosti kako bi se sprečilo pravljenje pomenute baze podataka na takvim političkim osnovama jer je, kako se navodi, cilj i svrha njihova političko-nacionalistička zlupotreba.

Opljačkana crkva

Nepoznata lica su oskrnavila, provalila i opljačkala Srpsku pravoslavnu crkvu u naselju Kolunić kod Bosanskog Petrovca što je izazvlalo veliko uznemirenje među malobrojnim Srbima povratnicima na tom području muslimansko-hrvatske Federacije BiH, javljaju mediji Republike Srpske a prenosi Politika.

Bošnjaci su tokom poslednjeg rata u BiH srušili ili oštetili svih 12 pravoslavnih crkava na području Bosanskog Petrovca od kojih su posle rata samo tri obnovljene.

Nagrade u Berlinu

Dugo se na Berlinskom festivalu nije dogodilo da festivalskom žiriju pođe za rukom da odoli svim mogućim pritiscima i zaista nagradi najbolje. Na 59. Berlinalu dogodilo se nešto gotovo nezamislivo – nagrade su osvojili, mali, kvalitetni i dragoceni filmovi, ama baš svi oni koji su i inače vodili na kritičarskim listama, piše u Politici

Živopisan film „Mleko žalosti” Klaudije Ljose proglašen za najbolji. „Srebrni medved“ za najbolju režiju Irancu Asgharu Farhadiju za film „O Eli“, Gran pri žirija ravnopravno filmovima „Svi drugi” i „Gigant“.

Ko koga sledi?

Javno odricanje Vuka Draškovića od komunizma, po pitanju istorije, samo je formalna stvar, jer četnike i danas opisuje na isti način kao u feljtonu „Poslednja četnička zavera", objavljenom u „Politici ekspres" avgusta 1974. godine, piše u Presu.

Mada su na Ravnu goru odlazili mnogi političari, od Vojislava Koštunice do Vladana Batića, kao sledbenici dela đenerala Draže Mihailovića predstavljaju se samo predsednik Srpskog pokreta obnove Vuk Drašković i predsednik Srpske radikalne stranke dr Vojislav Šešelj. I kao što je to pravilo među našim političarima danas, jedno isto pitanje i ovde se tumači na potpuno različite načine. Tako, prema Draškovićevom viđenju stvari, Dražin put je put evroatlantskih integracija, dok Šešelj smatra da je to zapravo antiglobalizam.

Drašković se odrekao tog svog feljtona, u kome je Dražu opisao kao izdajnika, a četnike kao bandite - i uopšte svojih negdašnjih komunističkih uverenja. Simbolično, promociju svog romana „Noć đenerala" organizovao je 1994. godine u beogradskom Domu sindikata, na istom mestu na kome je usnimljena njegova jedina poznata fotografija sa J. B. Titom. Dakle, tamo gde se 1974. godine pored njega nalazio živi vođa komunista, 1994. godine bio je veliki Dražin portret, piše u Presu koji najavljuje nastavak na ovu temu.

Izvadjen džip sa radikalima

Posle dvanaestočasovne drame, ronioci žandarmerije i pogranične policije, u subotu u 4.15, najzad su uspeli da, pomoću specijalnih sajli, izvuku džip sa beživotnim telima troje radikala, javljaju Novosti. Nastradali su: Zoran Đaković (53), predsednik GO SRS Novi Sad, sekretar istog odbora Sretojka Marković (41) i član novosadskog mesnog odbora Nevenka Đuričić (27).

Pretpostavlja se da je vozila Nevenka Đuričić. U izvađenom automobilu nije bilo Biljane Tepić (32), tehničkog sekretara SRS u Južnobačkom okrugu, mada je kobne večeri u četvrtak, posle stranačke slave Sveta tri jerarha u Kaću, krenula s njima u istom automobilu ka Novom Sadu.

Teški dani za nove mafijaše

MUP Srbije je protekle nedelje razbio četiri organizovane kriminalne grupe iz kojih je uhapšeno ukupno 39 ljudi. Naravno, srpska mafija nažalost neće izumreti. Prema podacima iz nedavno završene „Bele knjige o organizovanom kriminalu” koju je MUP Srbije izradio po drugi put u poslednjih osam godina, u Srbiji deluje oko 200 kriminalnih grupa u koje je uključeno više od hiljadu kriminalaca.

Slika današnjeg srpskog podzemlja u velikoj meri je izmenjena u odnosu na devedesete, kada su počele da se naslućuju konture organizovanog kriminala. Uglavnom se oni koji su ranijih godina zarađivali noseći čarapu na glavi, danas oblače u odela, pokušavajući da legalizuju prljavo stečeni novac, objavljuje Politika.

Mirno u Kraljevu

Uprkos zloslutnim najavama preko internet-stranica "fejsbuka", pa i otvorenih pretnji "ogorčenih Srba" da će se, zbog prošlonedeljenog ubistva mladog Marka Simeunovića osvetiti svim Romima, u Kraljevu je u subotu, ipak, bio - miran dan. Na protestno okupljanje "zakazano" za 15 časova u parku kraj železničke stanice, gde je pre sedam dana maloletni Rom Stefan V. ubio nožem svog tek nešto starijeg sugrađanina Marka, osim slučajnih prolaznika, ponekog znatiželjnika pa i, za svaki slučaj pojačanih snaga policije, u subotu nije bilo "namernika", javljaju Novosti.

Na tom istom mestu, pre podne, samo su članovi najuže porodice Simeunović i nekoliko najboljih Markovih prijatelja, pre odlaska na sedmodnevni parastos na gradskom groblju,

položili cveće i upalili sveće. Uprkos bolu i tragediji koja ih je zadesila, ova porodica se javno ogradila od bilo kakvih poziva na revanšizam ili odmazdu prema Romima.

Obezbedjenje za šampiona

Prvi reket Srbije Novak Đoković, tokom Dejvis kup meča protiv Španije, biće pod stalnom pratnjom dvojice telohranitelja, posebno zaduženih da obezbeđuju samo i isključivo njega! Kako pišu španski mediji, na spisku članova srpske delegacije koja će se od 28. aprila nalaziti u Benidormu, pored igrača i stručnog štaba, nalaze se i dvojica „bezbednjaka", zaduženih da prate svaki Đokovićev korak, objavljuje Pres.

Za sada ne postoje indicije da je ova mera obezbeđenja uvedena zbog pretnji, poput događaja sa Vimbldona prošle godine, kada je Đoković bio pod posebnom pažnjom britanske tajne službe zbog navodnih sumnji da bi albanski ekstremisti mogli da ga napadnu. Po svemu sudeći, Noletov tim i TSS ovim potezom samo ne žele da bilo šta prepuste slučaju, baš da bi izbegli neprijatnosti poput onih na Vimbldonu. Inače, svaki put kada dođe u Beograd, 21-godišnjeg asa prati obezbeđenje, ne toliko zbog napada, već da bi nekako uspeo da se izvuče od gužve koju oko njega stvaraju mediji i navijači.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...