SPOMENIK ŽRTVAMA NATO BOMBARDOVANJA

S. Kačarević

(Pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

 

U Beogradu se podiže memorijalni centar posvećen svim stradalim u NATO bombardovanju. Gorivo će u Srbiji u noći između petka i subote poskupeti u proseku za 0,55 dinara za litar a struja bi trebalo da poskupi u proseku oko osam odsto. Broj ministarstava u Vladi Srbije smanjuje sa 25 na 20 ili na 15?

Šteta od 30 milijardi dolara

Predsednik vlade Mirko Cvetković izjavio je juče da nevine žrtve NATO bombardovanja, koje je počelo 24. marta pre deset godina, podsećaju da Srbija ima obavezu da se odgovorno i civilizovano bori za svoje interese i da je zato ona opredeljena za govor razuma i pravde, a ne za govor oružja, izveštava Politika.

Cvetković je, na posebnoj sednici vlade posvećenoj danu sećanja na žrtve tromesečnih vazdušnih NATOudara, napad na SRJ ocenio kao jednu od najtragičnijih epizoda u drugoj polovini 20. veka i nezakonit čin suprotan međunarodnom pravu.

Mirko Cvetković je rekao da je u 2.300 vazdušnih udara širom zemlje uništeno 148 stambenih objekata, 62 mosta, da je oštećeno 300 škola, bolnica, zgrada državne uprave, kao i 176 spomenika kulture.

Oštećena je trećina elektrokapaciteta zemlje, bombardovane su dve rafinerije, a, prema grubim procenama pričinjena je materijalna šteta od 30 milijardi dolara.

Posebna sednica Vlade, otvorena za javnost, formalno je imala samo jednu tačku dnevnog reda - usvajanje zaključka o podizanju u Beogradu memorijalnog centra posvećenog svim stradalim u NATO bombardovanju, javljaju Novosti.

Poskupljenja goriva i struje

Gorivo će u Srbiji u noći između petka i subote poskupeti u proseku za 0,55 dinara za litar, saopštilo je Ministarstvo rudarstva i energetike. Motorni benzini u proseku biće skuplji za 0,52 dinara, a dizel gorivo za 0,61 dinar po litru, javlja Blic.

“Elektroprivreda Srbije” uputila je Agenciji za energetiku zahtev o poskupljenju električne energije, a predlog bi mogao da se nađe na sednici Vlade već sutra. Kako Blic saznaje, struja bi trebalo da poskupi u proseku oko osam odsto, piše u istom listu.

Nema mesta u EU za Srbiju

Evropa polako spušta rampu. Sve se češće iz govora zvaničnika zemalja Unije, posebno Nemačke, Velike Britanije i Holandije, direktno čuje da se proširenje “kluba 27” dovodi pod znak pitanja, objavljuju Novosti.

U kabinetu evropskog komesara za spoljnu politiku i bezbednost kažu da se nijedna zemlja, pa ni EU u celini, ne protivi proširenju. Izjave “sumnje” u širenje EU pojedinih zvaničnika država članica vezuju se za to što Lisabonski sporazum još nije prihvaćen.
"Proširenje je dugačak proces i samo je Hrvatska u ovom trenutku blizu da zaključi pregovore o članstvu", kažu u Solaninom kabinetu.

Ukidanje ministarstava?

Kabinet srpskog premijera Mirka Cvetkovića mogao bi uskoro da pretrpi radikalne promene! Kako Novosti saznaju, u paketu mera za smanjenje troškova državnog aparata ozbiljno se razmatra i mogućnost smanjenja broja ministarstava.
Izvori Novosti tvrde da je oko ovoga već postignut načelni dogovor između demokrata i G17 plus i da se još samo čeka pristanak socijalista. Demokrate spremne da se odreknu čak šest resora, a G17 i SPS po dva.

I u Blicu piše da je na sastanku vrha Demokratske stranke i G17 plus juče odlučeno da se u cilju štednje smanji broj ministarstava u Vladi i to proporcionalno prema učešću koalicionih partnera u vlasti. Razmišlja se o dve varijante - da se broj ministarstava smanji sa 25 na 20 ili čak na 15, javlja ovaj list.

Kako skupiti 100 milijardi dinara

Vlada Srbije u završnicu pregovora sa delegacijom MMF-a ulazi sa predlogom paketa mera, kojim bi trebalo da nadomesti rupu u budžetu od oko 100 milijardi dinara! Kako Pres saznaje, Vlada predlaže nov način oporezivanja zarada, kojim će povećati prihode budžeta, a s druge strane, najavljuje drastično smanjenje troškova. Penzije i plate biće zamrznute, ukinuće se svi prateći troškovi, bonusi i reprezentacija, smanjiće se dnevnice i biće zabranjeno zapošljavanje novih ljudi u javnom sektoru.

Gde je zapelo sa propisima o nadležnosti Vojvodine

Poslanici Skupštine Srbije, a time i javnost, mogli bi u petak najzad saznati neke od detalja zakona o prenosu nadležnosti Vojvodini ili bar dobiti informaciju dokle se stiglo sa njegovim usaglašavanjem i kada će stići u republički parlament. Predsednica Narodne skupštine Slavica Đukić-Dejanović najavila je da će se na dnevnom redu sednice posvećene aktuelnim temama naći poslanička pitanja u vezi sa Haškim tribunalom (na zahtev radikala) i Predlog statuta Vojvodine, odnosno zakon o prenosu nadležnosti, što je zatražila Liberalno-demokratska stranka.

Predstavnici Demokratske stranke iz Vojvodine, kako nezvanično saznajemo u vrhu pokrajinskog odbora te stranke, nameravaju da se sastanu sa predsednikom Srbije i liderom stranke Borisom Tadićem kako bi se konačno razrešilo šta se zaista dešava, odnosno gde je i zbog čega „zapelo” oko usvajanja zakona na koji u pokrajini čekaju već pet meseci. Sastanak planiraju čim se Tadić vrati iz Njujorka, objavljuje Politika.

"Punto" zaustavljen zbog vode

Poslovodstvo kragujevačkog „Vodovoda” juče je donelo odluku da Fabrici automobila „Zastava” isključi vodu zbog duga koji je narastao na 25 miliona dinara. Tako je zaustavljena montaža „punta” koja je počela pre nekoliko dana a danas je trebalo da sa proizvodne linije siđu prva 23 vozila. Bilo je planirano da do kraja aprila u Kragujevcu bude sklopljeno oko 1.000 komada ovog modela i da se uz rad u jednoj smeni dnevno montira po sto automobila.

Prema rečima direktora „Vodovoda” Obrena Ćetkovića, „Zastava” neće dobiti vodu sve dok se ne potpiše protokol o reprogramu duga na godinu i po dana. To, međutim, nije i jedini uslov, pošto se od Fabrike automobila traži da ubuduće redovno izmiruje sve redovne troškove.

"Ja ne poznajem nikog iz „Fijata”, niti sam sa njima sklapao ugovore o isporuci vode. Ugovor sam sklopio samo sa „Zastavom”, pa prema tome oni su jedini obavezni da izmire dugove. Poslali smo im 12 opomena, ali nikakav odgovor do sada nismo dobili. Juče je kod mene bilo kompletno poslovodstvo fabrike sa generalnim direktorom na čelu, ali su mi rekli da niko od njih ne može da potpiše protokol bez odobrenja nadležnih u Vladi Srbije", izjavio je Ćetković za Politiku.

Mašine na prodaju zbog dugova

U sporu između radnika kraljevačke Fabrike vagona sa svojim preduzećem sve je teklo kako propisi omogućavaju i nalažu. Zbog toga što fabrika, u periodu od 1997. do 2001. godine, nije isplaćivala plate u iznosu koji je predviđao kolektivni ugovor, njih 1.400 tužilo je preduzeće. Na sudu su advokati dokazivali, predlagali i naposletku dobili prve sporove. Prvih 40 dobijenih presuda uglavnom su bile tužbe rukovodilaca, direktora šefova, inženjera, pravnika, socijalnih radnika... Bilo je to 2007. godine, kada je u fabričkoj kasi još bilo novca i njima su dugovi isplaćeni u kešu. Većina njih sada radi u drugim firmama, piše u Politici.

Početkom prošlog meseca okončano je još deset sličnih sporova, rešenja su bila pravosnažna pa je sledilo izvršenje. Ali, pošto na računu preduzeća sada nema novca, sudije su presudile prinudnu naplatu.

U slučaju da Opštinski sud u Kraljevu bude ažuran prilikom izvršavanja pravosnažnih presuda radi namirenja duga na ime neisplaćenih plata radnicima, hale će ostati prazne. Mašine će otići na doboš, radnici će dobiti pune koverte, biće plaćeni sudski i advokatski troškovi, ali i zaustavljena proizvodnja vagona. I tu je krug zatvoren.

Spasao majku i četvoro dece

Mlekadžija Saša Rajić (26) iz Srpskog Krstura spasao je iz požara Ljiljanu Petrović (26) i njeno četvoro dece - Zoricu (2), Stefana (5), Petra (6) i Tamaru (8), javlja Pres. Rajić, koji je preksinoć doneo mleko za decu, bez razmišljanja ušao je u zapaljenu kuću i u poslednji čas izvukao Petroviće! Požar je izazvala sveća, jer je pre deset dana ovoj samohranoj majci isečena struja zbog duga od 9.000 dinara.

Saša Rajić doneo je preksinoć mleko Ljiljani Petrović, koja živi u ulici Cara Dušana 135 na periferiji Srpskog Krstura.

Vlada zna šta radi?

Mlađan Dinkić, vicepremijer i ministar ekonomije kaže za Novosti: "Od MMF očekujemo tri milijarde evra. Vlada nije izgubila kompas. Više tereta za bogate. Kurs neće podivljati."

Država se spremila na nemilosrdnu seču sopstvenih troškova i veliku štednju. Dinkić otkriva da je Vlada Srbije za to spremila čitav paket mera i tvrdi da Srbija neće bankrotirati.

Pres i lider LDP

Na najavu Poreske uprave Srbije da će pokrenuti istragu o poreklu njegove imovine, lider LDP-a Čedomir Jovanović juče je odgovorio novim žestokim optužbama na račun Presa, piše u ovom tabloidu.Umesto da konkretno odgovori na naša konkretna pitanja, vidno nervozni Jovanović juče je na konferenciji za novinare rekao da je Pres „mafijaški list", da su urednici ovih novina „Legijini portparoli" i zapretio nam novim tužbama, piše pod naslovom "Čeda u panici".

Pres će, uprkos svemu, nastaviti da insistira na dobijanju konkretnih odgovora od Čedomira Jovanovića! On mora da javnosti objasni kako, od kojih prihoda, plaća stan na Dedinju i ko mu poklanja džipove, objavljuje ovaj list.

Mladi i dalje odlaze

Čak 78 odsto studenata Beogradskog univerziteta planira posle diplomiranja da napusti Srbiju, objavljuju Novosti. Osnovni razlozi su: loš životni standard i besperspektivnost da se zaposli, radi i napreduje u struci.

Odliv mozgova iz Srbije posle petooktobarskih promena je nastavljen, ali ne u tolikoj meri kao devedesetih godina. Precizne evidencije o broju onih koji su otišli nema, ali neki podaci govore da je u poslednjih 15 godina oko pola miliona visokoobrazovanih napustilo zemlju.

Prva "socijalna" prodavnica

Beogradski Bulevar kralja Aleksandra u sredu dobija prvu sindikalnu prodavnicu „Jabuke“. U početku će u “socijalnoj radnji“ moći da pazare svi potrošači. “Legitimacije“ za socijalno ugrožene građane stižu kasnije, objavljuju Novosti.

Čeka se odluka beogradske vlade

Sada 200.000 beogradskih domaćinstava, koja su dobila opomene za neplaćene račune „Infostana” u periodu od 1. maja 1999. do 31. decembra 2008. godine, nestrpljivo čeka da gradska vlada donese odluku o otpisu kamate.

Najava gradonačelnika Beograda da će Gradsko veće na sutrašnjoj sednici doneti odluku da se svim sugrađanima koji su do 31. decembra prošle godine izmirili komunalne obaveze otpišu kamate i sudski troškovi, smanjila je gužve u opštinskim poslovnicama „Infostana”, javlja Politika.

Akcija „Infostana” koja je u toku, planirana je još prošle godine. Neophodno je bilo da se sprovede kako bi se precizno utvrdilo koliki je ukupan dug građana komunalnim preduzećima. Sadašnje stanje nije održivo, jer se „vuku” dugovi za koje ni Beograđani, ni gradska uprava ne veruju da su baš toliki.

Gde je grob generala Draže

Brojni čitaoci reagovali su juče povodom teksta u Politici pod naslovom „Tajna groba Draže Mihailovića”. Njihova osnovna poruka je da skrivanje te tajne, 63 godine posle streljanja i sahrane komandanta Jugoslovenske vojske u otadžbini, nije civilizacijski čin, odnosno da predstavlja sramotu i za narod i za njegove političke prvake koji su se smenjivali na vlasti.

Tragajući gde bi mogao da bude streljan Draža Mihailović, Politika saznaje nove detalje. Najozbiljniji putokaz mogla bi da bude izjava Radeta Bulatovića, nekadašnjeg šefa Bezbednosnoinformativne agencije. On je rekao juče za Politiku da u ovoj ustanovi sigurno nema pisanih tragova o tom događaju iz noći između 16. i 17. jula 1946. godine.

"Ako negde postoji dokumentacija, ona je kod vojske i tu nema nikakve dileme. Reč je, koliko se sećam, o devet registratora u kojima bi, po svim saznanjima, trebalo da se nađu originalni papiri sa zabeleškama o događaju. Na drugom mestu, po mom mišljenju, nema potrebe tražiti ih i gubiti vreme", veli Bulatović.

Miting u centru grada pa tuča sa policijom

U sukobima policije i grupe od oko 150 mladića u centru Beograda u utorak uveče povređena su tri policajca i dva gradjanina, rečeno je agenciji Beta u Ministarstvu unutrašnjih poslova Srbije, javlja Blic.
U MUP-u je navedeno da se grupa od oko 150 mladića "izdvojila sa mitinga" održanog na Trgu Republike povodom 10. godišnjice početka NATO bombardovanja i napala policiju. Policija je privela 24 osobe, a u sukobima je oštećeno šest policijskih vozila.
U jednom od incidenata na ulicama Beograda napadnuta je i ekipa Televizije Studio B.

Dve milijarde evra od imovine kriminalaca?

U državnu kasu Srbije u narednih godinu dana moglo bi da se slije dve milijarde evra primenom Zakona o oduzimanju imovine stečene kriminalom, procena je italijanskih tužilaca za borbu protiv mafije koja je juče u Palermu saopštena srpskoj ministarki pravde Snežani Malović, javlja Blic.

Prvu utakmicu Partizan izgubio

CSKA bolji od Partizana u prvom meču četvrtfinala Evrolige u Moskvi – 56:47. Crno-beli postigli samo tri poena u prvoj četvrtini, a posle su bili ravnopravni takmac, javljaju Novosti. Drugi meč igra se u četvrtak od 18.15 časova ponovo u Moskvi.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...