SPC: TAČI NEĆE DOBITI POZIVNICU ZA USTOLIČENJE

Danijela Ćirović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Prištinske privremene vlasti ucenile su Srbiju da ne može da pošalje svoje zvaničnike na ustoličenje patrijarha u Peć, osim ako isti poziv ne stigne Tačiju i Sejdijuu. SPC ne planira da pozivnice uputi u Prištinu, a iz Beograda se još ne izjašnjavaju da li će i ko doći u Peć. Za to vreme, Ketrin Ešton ponavlja da je dijalog neophodan i da treba da počne što pre, a beogradski Centar za novu politiku piše predlog za pregovore između „Srbije i Kosova“, kao da je nezavisnost već priznata. Kad se teme spuste sa Marka Miloševića koji je odavno politička izbeglica u Rusiji (ali biće uhapšen ako dođe u Srbiju) ili vesti poput izmasakriranih tela saradnika Luke Bojovića i bolivijske devojke toga saradnika koja je bila trudna, građane pogodi nestašica ulja, koje ipak ne stiže u sve delove zemlje iz Robnih rezervi, kao i najava ukidanja čekova jer se bankama ne isplati da ne naplaćuju kamate na korišćenje kreditnih kartica. No, važno je izgleda i da Svetlana Ražnatović peva „iz prijateljskih pobuda“ za Milorada Dodika na predizbornom skupu, a da u „Legendama“ koje će nastupiti pre nje kažu da pevaju po pozivu „državnog vrha RS“ i da se na pozive partija ne odazivaju. I Boba Živojinović je čitaoce zabavio najavom da će smršati 25 kilograma da bi opet zaigrao na terenu pred finale Dejvis kupa, kao i Branislav Lečić koji ne bi da priča o tome da će opet postati tata. Crne misli svakodnevice mogu da nestanu i ako čovek razmišlja o smaku sveta ili bar na kratko utopi tugu u vinu u Župi.


Nedelja mode u Madridu (Cibeles Madrid Fashion Week): kolekcija - Juanjo Oliva

„Želja“ Prištine

Večernje novosti prenose reakcije iz Srpske pravoslavne crkve i Vlade Srbije na najavu iz Prištine da su takozvani zvaničnici Kosova Fatmir Sejdiju i Hašim Tači „izrazili želju da prisustvuju“ ustoličenju patrijarha Irineja u Pećkoj patrijašiji. Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije je istakao da će na ustoličenje 3. oktobra biti pozvane samo zvanične vlasti Srbije, predstavnici državnih organa iz pravoslavnih zemlja, kao i pomesnih crkava. Premijer Mirko Cvetković je istakao da se radi o verskom i duhovnom činu i da „nikome nije potrebno iskorišćavanje ovog događaja.“

Ono što, međutim, ne stoji u tekstu jeste da je Priština zapretila - ukoliko albanska delegacija ne dobije pozivnice u istom rangu kao i zvaničnici iz Beograda - da srpskim političarima neće biti dozvoljeno da uopšte uđu na Kosovo, a kamoli prisustvuju ustoličenju. Pride, onim političarima kojima Priština dozvoli (preko Euleksa) da dođu u Peć, biće strogo zabranjeno da daju političke izjave.

Kako piše Alo, članovi Vlade Srbije još ne znaju ko će da ide na ustoličenje iako je ta svečanost najavljena još pre više od pola godine. Delegaciju bi trebalo da predvode predsednik i premijer. Šef vladine Kancelarije za medije kaže da je Vlada Srbije obaveštena o uslovljavanjima prištinskih vlasti samo putem medija.


Ruska manekenka Anna Selezneva na nedelji mode u Milanu
(Milan Fashion Week Spring/Summer 2011) u kreaciji Guči

Brisel se pita

Visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton govori za list Danas i ističe da je dijalog Beograda i Prištine od najvećeg značaja za evropsku perspektivu čitavog regiona. Planirano je da Eštonova danas u Njujorku razgovara sa predsednikom Borisom Tadićem i o procesu evropskih integracija Srbije. Pride, za Danas ističe da je na Savetu ministara EU da reši kada će proslediti zahtev za kandidaturu Srbije, ali veruje da će to biti „u bliskoj budućnosti“.

Na pitanje kakva će uloga EU biti u dijalogu i da li će biti uključene i druge strane kao što su UN i Rusija (koje, inače, pominje Beograd), ili SAD (na kojima bi onda insistirala Priština), Ketrin Ešton kaže da je prirodno da Brisel tu igra najvažniju ulogu jer je „cilj da obe strane krenu ka EU“.

I Večernje novosti navode da imaju ekskluzivni intervju sa visokom predstavnicom EU, baš kao i Danas. Pored svih gore navedenih (ekskluzivnih) izjava, Novosti objavljuju i da je Eštonova rekla da je važno da dijalog već sada započne, jer su evropske integracije dugoročan proces. „Što pre to bolje, naravno, ali takođe nam je potrebno da budemo sigurni da je dobro pripremljen“, kaže ona.

"Semantičke" nedoumice

Politika objavljuje takozvani Predlog platforme za pregovore između Srbije i Kosova, koji je uradio Centar za novu politiku. Za postizanje srpsko-albanskog dogovora ključan je sporazum o funkcionalnoj samostalnosti Kosova i o priznanju posebnog statusa srpskoj zajednici, stoji u ovoj platformi u kojoj se ističe da bi Srbi dobili institucionalizovano međuopštinsko povezivanje, dok Beograd „ne bi sprečavao ulazak Kosova u međunarodne institucije i njegovu funkcionalnu samostalnost“. Kako objašnjava Vladimir Todorić iz ovog Centra, „Beograd bi trebalo ne da prizna Kosovo, već da se dogovori o neprotivljenju uključenja Kosova u međunarodne institucije“. Todorić kaže da nije rano za priče o pregovorima, već da je suštinsko pitanje koja će strana prva izaći sa predlogom „da bi prva dobila inicijativu i imala prednost u tim pregovorima“.


Protesti radnika ispred rumunske Vlade u Bukureštu protiv mera štednje i reforme
penzijskog sistema

Političari zaćutali

Ministar policije i lider SPS-a Ivica Dačić za Blic ističe da je rano sada spekulisati ko bi mogao da čini neku buduću vladu. „Nije bilo govora na tu temu. Koliko je meni poznato, opredeljenje DS-a je postojeća koalicija. Ali, ako nema drugih mogućnosti, i to je otvorena opcija, ali zavisi i od DS-a i SNS-a“, kaže on. „Nakon što je Blic juče objavio saznanja iz vrha obe stranke da rukovodstva DS-a i SNS-a ne bi imala ništa protiv da naprave veliku koaliciju u koju bi ušli i socijalisti, zavladao je muk na političkoj sceni“, piše ovaj list.

Nata zna koliko joj treba

Kako piše Press, Vrhovni sud Srbije je doneo odluku da se povećaju plate sudijama Kasacionog suda, kao i Nati Mesarević koja je predsednica VSS-a. Mesarevićeva je tako sebi odredila 30 odsto veću platu, odnosno nešto više od 322.000 dinara, i to bez dodatka za rad u VSS-u od 45.000 i još 35.000 za rad u Ministarstvu pravde. Odluka je doneta na sednici 21. jula, a stupila je na snagu retroaktivno i za isplate od 1. jula. Vest o ovoj povišici, kako piše Press, „nikada nije objavljena ni u jednom mediju“. Mesarevićeva je odluku pravdala time da u Kasacionom sudu još nije imenovano petoro sudija, pa je „povećan obim posla“. Povišicu je tako dobila i Sonja Brkić, koja se pominjala i po tome što je tokom 2008. uzimala dve plate – jednu iz Vrhovnog suda, a drugu iz Republičke izborne komisije.

Sindikati tvrde da je ovo „bruka i sramota“ i ističu da sudski referenti imaju plate između 16.000 i 20.000 dinara. Mesarevićeva nije želela da komentariše, već je novinare uputila na Visoki savet sudstva.


Sukob policije i demonstranata tokom protesta vlasnika kamiona ispred grčke Vlade u Atini

Ulje (ne)raspoređeno

Iako je još pre desetak dana počela isporuka ulja iz Republičkih robnih rezervi, prodavci iz manjih gradova u Srbiji i dalje imaju problem sa snabdevanjem. Iz rezervi je za ovu namenu predviđeno pet miliona litara ulja koje u prodaji treba da košta 119 dinara, ali je razlog za nesnabdevenost i u tome što trgovci nemaju svoje radnje u svim gradovima Srbije.

Do sada su, prema podacima iz Ministarstva trgovine, isporučena nepuna dva miliona litara, i to prema spisku trgovina koje su potpisale ugovor. Međutim, kako primećuje Politika, na taj način žitelji Kuršumlije, na primer, gde ne posluje nijedan od trgovinskih lanaca, i dalje plaćaju skuplje ulje od 130 do 140 dinara, „i to ukoliko ga nađu“. Mali, neudruženi trgovci iz udaljenih gradova ne mogu da odu u fabriku i kamionima prevoze ulje do prodajnih objekata.

Banke protiv čekova

Savetnik ministra finansija Vladan Manić najavio je za Večernje novosti da se do kraja oktobra očekuje početak rada na izmenama zakona o čeku, jer se smatra da ček ne treba da bude kreditni instrument. NBS je, podseća list, pre četiri godine ukinula mogućnost da se na ovaj način vrši plaćanje na odloženo, ali su pre dve godine trgovine preuzele na sebe troškove kreditiranja kupaca i počele ponovo da uzimaju čekove. Prema podacima Udruženja banaka Srbije, broj realizovanih čekova je na početku godine bio nepunih 600.000, dok je u avgustu porastao na više od 750.000. Građani se, pišu Novosti, više okreću čeku nego kreditnim karticama jer ovde nemaju previsoke kamate koje od banke do banke variraju od 25 do 34 odsto godišnje. Tako je u opticaju 9,7 odsto manje kartica, a iz banaka poručuju da je razlog upravo u ponovnom korišćenju čekova. Vlada će uskoro i to da „reši“.


Rudari protestuju na severu Španije u gradu Riosa, region Asturias, protiv privatnih
kompanija i najavljenih izmena zakona

I nalepnica po standardima

Snimak mobilnim telefonom koji se pojavio na „Jutjubu“ izazvao je reakcije i firme „Idea“ u čijoj je jednoj od prodavnica navodno napravljen. Snimljeno je kako par kupuje pečenicu kojoj je prošao rok, dok je na proizvodu prelepljena originalna etiketa nekoliko puta. Problem je nastao i na kasi kada je račun bio nešto više od 3.500 dinara, dok je na isečku sa platne kartice navodno uvećan za hiljadu dinara. Par je upozoren da je snimanje nedozvoljeno, a sa osobljem se raspravljao na lošem srpskom, a zatim na engleskom.

U hrvatskoj „Idei“ tvrde da snimak nije autentičan, da firma poštuje „sve standarde, propise i zakonske regulative i nabavlja meso od vodećih proizvođača i prerađivača mesa koji posluju u skladu sa standardima i zakonima“. S druge strane, prema nezvaničnim informacijama, inspekcija je još pre dva dana izašla na teren, ali je po podne naišla na zatvorena vrata sa natpisom „popis“. Vratili su se sledećeg jutra i nisu naišli ni na kakve nepravilnosti.

Dom za stare kao STR

Pojedini privatni domovi za stare iz Beograda zatvoreni su u prethodne tri nedelje zbog neadekvatnih dozvola za rad. Većina njih, međutim, i dalje radi iako im je naloženo da domove zatvore u roku od sedam, odnosno 15 dana. Inspektori za socijalnu zaštitu objašnjavaju za Politiku da većina ovih privatnih domova ne ispunjava opšte propise. Kada im inspekcija dođe na vrata, najčešće tvrde da su predali zahtev za dozvolu, obećavaju da će pokrenuti postupke, a „neki čak presele korisnike na drugu adresu i nastave ilegalno da rade“. Uglavnom su registrovani kao privredna društva, pansioni za pružanje ugostiteljskih i turističkih usluga, samostalne trgovinske radnje... „Vlasnici kažu da nadležni nisu uočili veće nedostatke u radu, sem što za objekat ne postoji dozvola!“, piše Politika.


Tradicionalna izložba luksuznih jahti u Monaku (20th edition of the Monaco Yacht Show)

Drašković očekivao zatvor...

Andrija Drašković i Aleksandar Golubović juče su proglašeni krivima za ubistvo Zvonka Plećića. Draškoviću je određena kazna od 10 godina zatvora, a Goluboviću devet.

„Kontroverzni beogradski biznismen, koji je u poslednjoj deceniji bio oslobođen za ovo ubistvo u restoranu ’Rojal knez’, 11. septembra 2000, ali i osuđivan na 12 godina, došao je u sud sa celom svitom – nevenčanom suprugom Tamarom Nikčević, prijateljima i naravno – telohraniteljima“, pišu Večernje novosti. Sud je saopštio da Draškoviću produžava pritvor, jer postoji opasnost od bekstva i podsetio da je on već jednom napustio zemlju iako mu je bio oduzet pasoš. Osuđeni Drašković je dok je čekao da bude sproveden u CZ supruzi kratko rekao „Znali smo to, znali smo.“ Golubović, koji će pravosnažnu presudu sačekati na slobodi, tražio je da i on bude prosleđen u zatvor.

Novosti podsećaju da se u CZ-u nalaze i oni koji su pokašali da ubiju Draškovića, pre svih „zemunac“ Sretko Kalinić.

Za ubistvo Plećića, Drašković i Golubović su osuđivani dva puta, podseća Press, ali su presude ukidane odlukama Vrhovnog suda. Najpre su pravosnažno osuđeni na 11 i po, i 11 godina, a posle uložene žalbe, dobili su po sedam. Na trećem suđenju su oslobođeni, a sud je ocenio da su pucali u samoodbrani. Proveli su po četiri godine u zatvoru, a posle treće presude, pušteni su na slobodu. Vrhovni sud je zatim ukinuo oslobađajuću presudu i vratio predmet na ponovno suđenje. Juče su osuđeni, a čitav pomenuti proces trajao je deset godina.

...Kapetan Dragan nije

Dragan Vasiljković je tražio od australijskog suda da ga oslobodi iz zatvora „Silvervoter“, ali i da mu isplati zasad nepoznatu sumu novca na ime odštete za boravak iza rešetaka zbog „lažne legalne osnove“. Kako objašnjavaju advokati Kapetana Dragana za Večernje novosti, Hrvatska ga traži kako bi mu sudila po zakonima koji nisu postojali kada su počinjeni navodni zločini. Vasiljkovićevi zastupnici će se tako danas, kada se odlučuje o njegovoj žalbi, pozvati na akt koji kaže da niko ne može da bude zatvoren bez prethodne odluke o tome.


Češljevi za bicikle kod Studentskog trga u Beogradu povodom Evropskog
dana bez automobila

Marko Milošević izbeglica

Državni organi Srbije obavešteni su da je sin pokojnog Slobodana Miloševića Marko dobio status političke izbeglice u Rusiji, potvrdio je portparol Republičkog javnog tužilaštva Tomo Zorić. Kako piše Press, Srbija je ovo obaveštenje zvanično dobila pre gotovo dve godine i taj status Miloševića štiti od hapšenja na teritoriji Rusije. „Ukoliko se Marko Miloševiće, međutim, pojavi u Srbiji ili bilo kojoj drugoj državi, odmah će biti uhapšen“, kaže Zorić. Protiv njega se u Beogradu vodi postupak zbog umešanosti u šverc duvana, a Press podseća i da ga je sud u Požarevcu nedavno oslobodio optužbe za prebijanje „otporaša“, jer je predmet zastareo.

Izmasakriran saradnik Luke Bojovića

Kako piše Alo!, sarajevska policija je pre dva dana na Bjelašnici pronašla izmasakrirano telo Mithata Mekića iz Novog Pazara, bliskog prijatelja Luke Bojovića. Za Mekićem je tragala i srpska policija zbog sumnje da je umešan u akciju „Balkanski ratnik“, pokrenutu posle zaplene 2,7 tona kokaina, a za čiji šverc je optužen Darko Šarić koji je u bekstvu. Delovi tela Mekića i njegove devojke Lucije Kortez Salas (26) iz Bolivije, bili su zakopani na Bjelašnici. Lucija je bila u šestom mesecu trudnoće, a par je nestao još pre pet meseci. Za njihovo ubistvo uhapšen je Zijad Turković (44), član bosanskog krila Šarićevog klana, piše Alo!.

Ubice bez ordenja

Državni sekretar u Ministarstvu pravde Slobodan Homen za Blic objašnjava da Komisija za odlikovanja razmatra da se ordeni oduzmu osobama koja su činila krivična dela. Među njima je i ime Milorada Ulemeka Legije. „Želim da podsetim da je reč o licima koja su izvršila najteža krivična dela, od ubistva premijera Đinđića do iznude, ucene i reketa“, ističe Homen, a Blic saznaje da su na listi za oduzimanje ordenja najverovatnije i Zvezdan Jovanović, Dušan Maričić Gumar, Nenad Bujošević, kao i Milorad Bracanović.


Delegacija odbrane Britanije posetila je Vojnu akademiju Vojske Srbije: brigadni general
Mladen Vuruna, general-potpukovnik Endrju Grejem, načelnik Odbrambene akademije Britanije

Dodik neće nijednu drugu

Premijer Republike Srpske Milorad Dodik za završni predizborni skup SNSD-a u Banjaluci nije hteo nijednu drugu estradnu zvezdu do Svetlane Cece Ražnatović, piše Blic. Pre Ražnatovićeve, na Trgu Krajine 1. oktobra pevaće beogradske „Legende“, a pevač Ivan Milinković kaže da tamo ne idu na poziv „neke partije“, već državnog vrha RS. „Idemo da sviramo i pevamo narodu, kao što smo uvek i radili, a na pozive stranaka se ne odazivamo“, rekao je Milinković.

Blic podseća da je Ražnatovićeva u godini lokalnih izbora 2008. gostovala na manifestaciji „Noć šampiona“ u Banjaluci, za šta je Vlada RS izdvojila 100.000 konvertibilnih maraka. Ovoga puta, kako je izjavio njen portparol, Ražnatovićeva se odazvala Dodikovom pozivu i pevaće „iz prijateljskih pobuda“.


Sastanak predsednika Srbije američkim investitorima u Harvard klubu u Njujorku

Bobina brza dijeta

Prvi čovek TSS-a Slobodan Boba Živojinović planira da pred finale Dejvis kupa u Areni između Srbije i Francuske (od 3. do 5. decembra), organizuje i meč veterena. To bi bio humanitarno-sportski spektakl na kojem bi učestvovale legende poput Anrija Lekonta, Janika Noa, Gorana Prpića, Gorana Ivaniševića, Fabrisa Santoroa i mnogih drugih. Sredstva bi bila uložena u juniorski tenis u Srbiji. Upitan da li će se ošišati do glave ako Srbija osvoji Dejvis kup, što su obećali igrači i stručni štab, Živojinović se našalio na svoj račun. „Naravno da ću se ošišati i biće mi zadovoljstvo. Poslednji put sam bio ćelav kada sam se rodio, ali nema veze. Zapravo, veći problem će mi biti da smršan 25 kilograma do decembra za iznenađenje koje pripremam našim navijačima“, rekao je Živojinović. „Ukoliko želi da podseti narod kako je nekada izgledao na terenu, moraće da se steše“, piše Press.

Lečić ponovo tata

Pevačica i voditeljka Nina Radulović (24) udaje se sredinom oktobra za glumca i bivšeg ministra Branislava Lečića (55). Kako piše Press, Radulovićeva je već u drugom stanju, a par planira da se venča pre nego što počne da joj se poznaje stomak. Lečić koji već ima dvoje dece iz prethodnog braka nije želeo da komentariše svoj privatni život, a Nina je nedavno rekla za ovaj list da ima dečka i da je srećno zaljubljena.

„Iako je njihova veza ozbiljna, nisu planirali decu i brak. Ali, slučajno se desilo da Nina ostane u drugom stanju, te je Leka, kao svaki pravi muškarac, odmah zaprosio svoju dragu“, kaže neimenovani izvor za list Alo!. Lečić je za Alo! rekao: „Nećemo da komentarišemo ništa na tu temu.“

Fontana vina u Župi

Početak jeseni biće danas obeležena u Župi velikom manifestacijom „Župska berba“, a pod motom „Ljubav, nada, vera i vino“. Tradicionalne aktivnosti poput Župske etnosvadbe, Fontane vina, Vinske ulice uveličaće i ovogodišnji, 47. po redu, festival. „Berba“ počinje u podne dečjim maskenbalom, piše Politika. A onda se otvara i Vinska ulica...

2012, ali 2013-te

Alo! prenosi britanski San i piše da bi velika eksplozija Sunčeve energije, takozvana Sunčeva oluja, mogla za tri godine da u potpunosti parališe život na Zemlji. Ovakve oluje se događaju jednom u sto godina, kažu britanski stručnjaci, a ova bi izgledala kao eksplozija nuklearnog oružja u svemiru. Predviđa se da bi čitava planeta mogla da ostane bez struje, te bi sledstveno bila prekinuta komunikacija, Internet, avio-saobraćaj bi bio u kolapsu i smanjile bi se zalihe hrane.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...