SMS PREVARA VEKA

Miloje Petrović

(pregled najvažnijih tema na naslovnima stranama srpske štampe)

 

Organizator jedne uhapšene grupe nije provaljivao u komjutersku bazu ponuda, ali je imao izuzetan sistem kojim je, bez greške licitirao najnižu jedinstvenu ponudu. Ono što nije uspelo ostalim prevarantima, koji su pokušavali da „provale“ u bazu podataka, njemu jeste. U interesu istrage, još se ne otkriva „sistem“ na osnovu kog je uhapšeni organizatori. Sumnja se da je većina, od još 154 uzetih automobila, u međuvremenu, preprodata. Državni vrh polako priprema teren za promenu Ustava, čije bi ”redizajniranje” trebalo da bude završeno do ulaska Srbije u Evropsku uniju. Fokus će biti na definisanju decentralizacije zemlje, a čitav proces odvijaće se pod budnim okom predsednika Srbije Borisa Tadića.



Obeležavanje Osmog marta - Međunarodnog dana žena


Haralo sedam organizovanih grupa

Sedam organizovanih kriminalnih grupa pokušavalo je da „provali“ u sistem SMS nagradnih igara, u kojima su na nekoliko televizija, dodeljivani stanovi i automobili i tako se na prevaru dokopa vrednih nagrada, ekskluzivno saznaje Blic. Pokušaji ovih kompjuterskih hakera otkriveni su u istrazi u kojoj je prošle nedelje uhapšena organizovana grupa prevaranata koja je u SMS nagradnim igrama “osvojila” četiri stana i 56 automobila. - Organizator uhapšene grupe nije provaljivao u komjutersku bazu ponuda, ali je imao izuzetan sistem kojim je, bez greške licitirao najnižu jedinstvenu ponudu. Ono što nije uspelo ostalim prevarantima, koji su pokušavali da „provale“ u bazu podataka, njemu jeste - kaže za Blic izvor blizak istrazi. U interesu istrage, on nije želeo da otkrije „sistem“ na osnovu kog je uhapšeni organizator, iz kola u kolo osvajao nagrade. - I policija se dobro namučila da bi provalila njegovu tehniku. U istrazi smo tipovali na tri šeme, ispostavilo se da je u pitanju četvrta, za koju svako ko se profesionalno bavi kompjuterima može da kaže da je „majstorska“. Sistem podrazumeva nekoliko koraka i može da se razjasni samo grafičkom šemom - kaže naš izvor.
Samo dva automobila nisam uspeo da uzmem. Za ostale sam uspeo da izlicitiram najnižu ponudu. Slična situacija je i sa stanovima. Sve ću vam detaljno ispričati. Više od 12 sati prvoosumnjičeni za organizovanu zloupotrebu SMS licitacija objašnjavao je zapanjenim inspektorima i tužiocima, a kasnije i istražnom sudiji, kako je uspeo da stekne pravo bogatstvo u stanovima i automobilima, ukupne vrednosti veće od tri miliona evra! Policija je do ponedeljka po podne uspela da pronađe i oduzme 66 automobila i da zapečati većinu izlicitiranih stanova. Sumnja se da je većina, od još 154 uzetih automobila, u međuvremenu, preprodata. Nije reč samo o licitaciji koja je išla na RTS, i u okviru koje se 156 dana delio automobil "fiat punto" na gas, već i o najnižim ponudama za stan (jednom mesečno deljen) i vozilima "pežo" i "škoda", koji su srećnim dobitnicima davani svakih sedam dana. Licitacije za stan i "pežo" i "škodu" emitovane su u "Grandovim" emisijama na televiziji "Pink", prenose Novosti. Nezvanično saznajemo da će vrlo brzo biti novih hapšenja. Istražni sudija Posebnog odeljenja Višeg suda u Beogradu odredio je pritvor za 13 privedenih u prvoj akciji, dok se četrnaesti brani sa slobode. U Državnoj lutriji Srbije navode da ne mogu da govore o pojedinostima SMS prevara, ni posle gotovo nedelju dana od hapšenja četrnaestočlane grupe. Oni će, kako kažu, pružiti punu ekspertsku podršku istražnim organima.
Ekonomista Saša Vasić (29) tvrdi za Pres da postoji legalan način da bilo koji građanin Srbije osvoji kola ili stan na brojnim SMS licitacijama, koje se organizuju na raznim televizijskim stanicama. Prema njegovoj strategiji, građani ne moraju da se oslone na sreću, već na matematičku metodu i sigurno dobijaju, naravno uz uloženih nekoliko hiljada evra vrednih SMS poruka. On tvrdi da, prema njegovoj formuli, svako spreman da uloži 4.000 evra da bi poslao isto toliko poruka, sigurno dobija novi automobil od 9.000 evra. Ukoliko učestvuje na licitaciji s namerom da auto zadrži za sebe, na dobitku je 5.000 evra. Ako je cilj keš, „punto", može da se proda za 7.000-8.000 evra i u džepu ostaje minimum 3.000 evra.


Tadićev plan na stolu

Lideri vladajuće koalicije nisu razgovarali o rekonstrukciji Vlade, ali bi uskoro mogli da razmatraju plan DS za razvoj Srbije do 2020. godine. Kako smo saznali u vladajućem bloku, nikakve promene u Cvetkovićevom kabinetu nisu ni planirane. Tadić, Dinkić i Dačić mogli bu uskoro da sednu za sto, ali povodom dogovora oko strategije decenijskog razvoja zemlje koju je u subotu promovisao lider DS.Demokrate, naime, planiraju da zajedno sa svojim saveznicima, ali i resornim ministrima, spreme dokument koji će biti i platforma vladajućeg bloka za buduće parlamentarne izbore. U vrhu SPS i G 17 preneli su nam da još nisu dobili preciznije informacije o Tadićevom planu za koji su praktično saznali iz medija. - Nije bilo kontakata na tu temu, ali sve zavisi od toga da li je to partijski ili državni dokument - kaže za Novosti Ivica Dačić, vicepremijer i lider socijalista. - Mi smo, svakako, spremni da učestvujemo. Spekulacije o trojnom dogovoru smanjenju broja resora Dačić je tvrdo demantovao: - Nije tačno da smo razgovarali o rekonstrukciji Vlade.



Štand Folksvagena (Wolksvagen) na 14. Međunarodnom sajmu automobila,
motocikala i bicikala


Novi Ustav za dve godine?

Državni vrh polako priprema teren za promenu Ustava, čije bi ”redizajniranje” trebalo da bude završeno do ulaska Srbije u Evropsku uniju. Fokus će biti na definisanju decentralizacije zemlje, a čitav proces odvijaće se pod budnim okom predsednika Srbije Borisa Tadića. On je najavio da će i sam formirati komisiju za izmene Ustava u cilju regionalizacije, koja, kako je poručio, ”neće biti sprovedena u cilju razgradnje zemlje, već njenog jačanja i obezbeđivanja boljeg života građana”. Za šefa te komisije, kako saznajemo, ”viđen” je bivši predsednik Ustavnog suda Slobodan Vučetić. Regionalizacija, međutim, neće biti jedina ”novina” u najvišem pravnom aktu. Kako tvrde sagovornici Novosti, izmene Ustava bi mogle da obuhvate još četiri oblasti: blanko ostavke, pravosudni sistem, odnos domaćeg i evropskog zakonodavstva i nove definicije zaštite ljudskih sloboda i prava. - Ni pokrajina ni budući regioni ne smeju imati ništa od atributa državnosti. Težište njihovih nadležnosti treba da bude na ekonomiji, infrastrukturi, socijalnoj politici i kulturi - kaže nam Slobodan Vučetić, koji nije želeo da komentariše da li će predvoditi komisiju koju najavljuje Tadić, jer još nije dobio zvaničnu ponudu.


Vlada krije podatke o korupciji

Javnosti su ostale nedostupne informacije, uključujući i neke izuzetno zanimljive s antikorupcijskog stanovišta, jer Vlada Srbije nije omogućila uvid u njih. Ovo je poručio u pismu Vladi Srbije, a preko premijera Mirka Cvetkovića, Rodoljub Šabić, poverenik za informacije od javnog značaja. On upozorava Vladu Srbije da je dužna da obezbedi izvršenje rešenja poverenika jer su ona obavezujuća, konačna i izvršna. Takođe ističe da je broj neizvršenih rešenja za dostupnost informacijama u stalnom porastu. To je, kako ocenjuje, direktna posledica činjenice da Vlada ne izvršava svoju zakonsku obavezu u obezbeđenju izvršenja rešenja poverenika. Zakon polazi od pretpostavke da će oni na koje se rešenja odnose informacije učiniti dostupnim, ali predviđa i da u slučaju potrebe izvršenje rešenja poverenika obezbeđuje Vlada Srbije. Vlada, međutim, kada se neki organ odlučio da se ogluši o obavezujuće rešenje, nije preduzimala praktično ništa da bi ga prinudila da to učini. Više puta sam javno upozoravao da takav odnos predstavlja direktno pozivanje na kršenje zakona, napominje Šabić u pismu, a prenosi Blic.


Perači svuda isti

Prema procenama Međunarodnog monetarnog fonda obim pranja novca u svetu iznosi između dva i pet odsto ukupnog globalnog društvenog proizvoda. U Srbiji se, prema istim izvorima, “opere” oko pet odsto BDP godišnje, što je prosek i za region, dok pojedine članice EU danas ratuju sa onima koji peru i do sedam odsto njihovog nacionalnog dohotka. - Metode onih koji u Srbiji peru novac nisu ni po čemu različite od onih koje se primenjuju svuda u svetu - tvrdi za “Novosti” izvor koji se već decenijama bavi otkrivanjem tokova prljavog novca. Prema njegovim rečima, uprkos velikom angažovanju svetskih, a pre svega američkih stručnjaka na suzbijanju legalizacije finansija stečenih kriminalnim delima, procenat opstanka “prljavih” para u ekonomskim sistemima opstaje, pre svega, zahvaljujući ofšor zonama, piše u Novostima.



Revija kolekcije jesen-zima 2010/2011. nemačkog modnog kreatora Karla Lagerfelda
na Fešn viku u Parizu


Razrešeni problemi

Razgovori između lidera Demokartske stranke i Saveza vojvođanskih Mađara Borisa Tadića i Ištvana Pastora kojima je prisustvovao i predsednik vojvođanskih demokrata Dušan Elezović protekli su u „konstruktivnoj atmosferi“ pa je razrešen nesporazum koji je nastao između ove dve stranke zbog ne glasanja za budžet Srbije, kulminirao proterivanjem odborničke grupe SVM iz vlasti u Subotici i Senti. -Razgovarali smo otvoreno o nagomilanim problemima zbog kojih su mediji proteklih meseci dovodili u pitanje koaliciju SVM i DS, iako sam sve vreme uporno objašnjavao da smo, bez obzira na ono što se dešavalo u subotičkoj i senćanskoj skupštini , i dalje članica vladajuće koalicije- izjavio je za Blic Pastor. -Dogovoreno je da se današnji razgovori nastave kako bi se u hodu rešavali aktuelni problemi.


Trijumf vladajuće stranke

Novu vlast u Negotinu, nakon lokalnih izbora, najverovatnije će činiti sve stranke koje su u vladajućoj koaliciji na republičkom nivou, uz podršku Vlaške demokratske stranke. Njihove dobre izborne rezultate politički analitičari objašnjavaju velikom angažovanošću na terenu i razgranatom stranačkom infrastrukturom, piše u Blicu. Izuzetak je slučaj SDPS Rasima Ljajića, stranke u procesu konstituisanja, gde je presudio imidž ministra koji brine za socijalni status građana. Šokantno loši rezultati koalicije DSS - NS - Vlaško demokratske stranke Srbije i SRS odraz su krize tih parlamentarnih stranaka. Prema podacima izbornih štabova, najviše glasova na lokalnim izborima u Negotinu osvojila je Lista za Evropski Negotin, koju čine DS i SPO, koji su osvojili 24 odsto glasova. Drugoplasirana sa oko 19 odsto glasova je koalicija SPS - PUPS - JS - Ivica Dačić. Visok procenat glasova, 18 odsto, osvojio je LDP, koji je na izborima učestvovao s bivšom predsednicom opštine Radmilom Gerov. Svoje predstavnike u lokalnoj skupštini imaće i Srpska napredna stranka, zatim koalicija „Živim za Negotin“ - Boško Ničić i G17 plus, Socijaldemokratska partija - Rasim Ljajić i Vlaška demokratska stranka. Cenzus nije prešla Srpska radikalna stranka i koalicija Demokratska stranka Srbije - Vlaška demokratska stranka - Nova Srbija.
Pobednik negotinske trke je i Rasim Ljajić, čiji je SDPS samostalno ostvario prolaz u lokalni parlament. Apsolutni gubitnici su radikali i narodnjaci, koji su ostali ispod cenzusa. Programski direktor Cesida Marko Blagojević kaže za Alo da su takvi rezultati odraz lokalnih prilika i da bi izvođenje bilo kakvih zaključaka za nacionalni nivo bilo potpuno pogrešno. Ovakav odnos snaga nije iznenađenje za političkog analitičara Đorđa Vukadinovića jer, kako kaže, svako ko poznaje mentalitet i političke prilike u Negotinu mogao je da očekuje ovakve rezultate. - Odličan rezultat LDP-a nema veze s politikom Čedomira Jovanovića, već sa nosiocem njegove liste Radmilom Gerov, koja je najveći lokalni igrač i bivša gradonačelnica. G17 plus je sa Boškom Ničićem takođe odlično prošao i to je više od onoga što je G17 već ostvarivao, a opet manje od onoga što se očekivalo na osnovu Ničićevog rejtinga - objašnjava Vukadinović.


Nema mazuta na reč

Naftna industrija Srbije nije u mogućnosti da toplanama koje na vreme ne plaćaju mazut isporučuje nove količine ovog energenta, ali će Udruženje toplana Srbije učiniti sve da građanima stanovi ostanu topli do kraja ove grejne sezone, potvrdio je za Politiku Milovan Lečić, predsednik ovog udruženja. On podseća da je Udruženje toplana pre više od mesec i po dana uputilo novi zahtev NIS-u s molbom da izađe u susret toplanama koje zbog loše naplate svojih potraživanja nisu u mogućnosti da izmiruju tekuće obaveze, s tim što bi NIS-u avansno plaćali nove količine, dok bi zaostali dug platile do početka naredne grejne sezone i to s kamatom. NIS je, međutim, odgovorio, kaže Lečić, da ne pristaje na tu ponudu. U objašnjenju novog ruskog gazde navodi se da nije u pitanju odsustvo dobre volje, već poslovna politika NIS-a uz dodatno objašnjenje da se toplanama već izašlo u susret kada su im produženi rokovi plaćanja sa 30 na 60 dana. Lečić, priznaje da je još prilikom potpisivanja ugovora o isporukama mazuta za ovu grejnu sezonu mogao pretpostaviti da pojedine toplane neće moći da ispunjavaju redovno svoje obaveze, ali se nadao da će se kompromis s NIS-om ipak postići.



Saša Jelenković iz Zaječara dobitnik ovogodišnje nagrade
Vladislav Petković Dis


JAT leti u stečaj

Spisak poverilaca sve duži, a spisak putnika sve kraći. – Da li je državi bolje da godinama sipa novac u nerestrukturisano preduzeće ili da ga pošalje u stečaj i sa strateškim partnerom napravi novu nacionalnu avio-kompaniju. Jedini putnik u biznis klasi poslužen je samo – običnom vodom. A kad se zbog toga nije naljutio, ljubazna stjuardesa ponudila mu je lanč paket namenjen posadi. Na pitanje putnika šta se služi u ekonomskoj klasi, stjuardesa je izvadila zapakovan kolač na čijoj foliji je pisalo „mafin sa čokoladom”, a preko je bio prelepljen pečatiran papir na kome je pisalo „mafin sa jabukom”. Voda je postala jedino „posluženje” u avionima „Jata”, a odnedavno za četiri toaleta, boing 737 „zadužuje se” sa dve rolne toalet papira. Pre neki dan putnici u Skoplju odbili su da ih „Jat” preveze do Beograda jer je temperatura u kabini bila u minusu. Dokaz da „Jat” napuštaju putnici jeste i podatak da je ATR za Ljubljanu jednog dana prošle nedelje imao samo – sedam putnika, piše Politika.


Opala prodaja bele tehnike

U sektoru prodaje električnih uređaja prošle godine bez posla je ostalo nekoliko hiljada ljudi jer su usled nedostatka mušterija, pored trgovinskih kuća „Eltim“ i „Pevec“, zatvorene i mnoge male radnje koje su se bavile prodajom ove robe. Trend zatvaranja radnji će, tvrde trgovci, zbog uvođenja ekološke takse na električne uređaje biti nastavljen i ove godine, budući da će cene kućnih aparata, zbog ovog nameta, skočiti za 20 odsto. To znači da će mnogima čak i kupovina miksera predstavljati pravi luksuz. Uredba Vlade o plaćanju ekološke takse na električne aparate usvojena je prošle nedelje, saznake Blic. Taksa će se plaćati po kilogramu kućnog aparata, a prikupljeni novac odlaziće u Fond za zaštitu životne sredine za reciklažu elektronskog otpada. Primera radi, taksa za velike aparate poput šporeta ili frižidera prema ovoj odluci iznosi 30 dinara, za male kućne aparate, računare ili mobilne telefone iznosi 60 dinara, a za monitore čak 90 dinara po kilogramu.


Prodaja počela pre otvaranja

Prvi dan sajmova automobila i motocikala, čini se, obećava izlagačima dobru zaradu. Prodaja je počela i pre zvaničnog otvaranja ove manifestacije, a vlasnike su odmah pronašli najskuplji modeli. Čim su otvorene kapije Beogradskog sajma, za 110.000 dolara prodat je motocikl „der devil”. – Motor je dug tri metra, ima 2.200 kubika i 130 konjskih snaga – rekli su na štandu „Vajld rajd”. Kupac ove luksuzne „mašine” je Beograđanin, što znači da će jezditi prestoničkim ulicama. I pojedine četvorotočkaše krase šestocifrene cene. Najskuplji automobil izložen u Hali jedan je „Mercedesov” model. – Reč je o vozilu „s klase 400 hibrid”, čija je cena 101.150 evra. Ima pogon na struju u kombinaciji sa benzinskim motorom. Pripada najvišoj klasi „Mercedesovih” vozila. Raspolaže sa 4.000 kubika i 300 konjskih snaga – rekli su na štandu „Mercedesa”. „Pežo 308 RCZ” glavni je adut na susednom štandu „Verano motorsa”, generalnog distributera „Pežoa”. Ovaj luksuzni auto samo se izlaže, a u Srbiji će moći da se kupi početkom maja. Koštaće između 30.000 i 40.000 evra, prenosi Poltika.



Prvog dana najveće interesovanje je bilo za najjeftinije modele. Očigledno da finansijska kriza „drma" i ljubitelje automobila, pa su se za kupovinu odlučivali uglavnom na štandovima sa vozilima čija cena ne prelazi 10.000 evra. Najviše su profitirali prodavci kineskog „Čerija". Za prva tri sata prodata su tri automobila ovog proizvođača - „tengo", „tigo" i „ego", i to u ukupnoj vrednosti od 33.000 evra, saznaje Pres. Zadovoljni su bili i u „Auto Čačku", koji zastupa „Škodu", jedan od najprodavanijih automobila na prethodnim sajmovima u Beogradu. Direktor prodaje „Auto Čačka" Slobodan Spasojević rekao nam je da prodavci od ovogodišnjeg sajma očekuju da bude inicijalna kapisla za povećanje prodaje kola u Srbiji.


Kako birati nastavnike

Anonimna anketa među 3.000 ispitanika iz 25 zemalja pokazala je da dve trećine nastavnika nije bilo spremno za ono što ih je dočekalo u učionici. Iako postoje razlike od zemlje do zemlje, društvo uglavnom ne ceni nastavničku profesiju, učitelji imaju male plate, a malo je mladih koji žele da se bave ovim zanimanjem. Inače, u zemljama OECD-a 64 odsto obrazovnog budžeta ide na plate prosvetnih radnika, dok je u Srbiji taj procenat 94, prenosi Politika. Ovo su samo neki od najnovijih rezultata istraživanja stručnjaka OECD-a, koji su ovih dana predstavljeni nastavnicima širom Srbije, s ciljem da se naši prosvetni radnici upoznaju sa najnovijim pravcima u obrazovanju u Evropi i svetu. Ekspert ove organizacije, Trejsi Brns, koja je u našim školama predstavljala pet publikacija na ovu temu, a koje će za nekoliko dana biti dostupne i na srpskom jeziku, kaže za naš list da su u suštini nastavničke muke uglavnom – iste.


Prevare kruže parkingom

Grad je Službi za borbu protiv organizovanog kriminala podneo krivičnu prijavu protiv vlasnika i rukovodstva preduzeća koja "pokušavaju da protivpravno na štetu gradskog budžeta steknu materijalnu korist od 10,1 miliona evra i 1,2 miliona dolara". Prijava je podneta protiv Izraelca Davida Dudaia, vlasnika preduzeća "Elektronikal i automejšn", njegovog sunarodnika Izraela Kelmana, vlasnika firme "Rejn internašnal" i Ljiljane Milosavljević, predstavnika firme "Elektronikal i automejšn" u Beogradu, saznaju Novosti. Ove firme su početkom devedesetih godina učestvovale u poslu oko preuzimanja koncesije od grada na 30 godina za organizovanje sistema parkiranja. Kako za dve godine ništa nisu uradili, a pojavilo se mnoštvo spornih pitanja, tadašnji Izvršni odbor grada, prekinuo je 1994. godine realizaciju ovog projekta. Godinu dana kasnije "Elektronikal i automejšn" žalio se Međunarodnom arbitražnom sudu u Parizu i tražio odštetu od čak 388,8 miliona dolara. Presudu u njihovu korist sud je doneo 2002. godine i obavezao Beograd "da ima da isplati 10,1 miliona evra i 1,2 miliona dolara". Tri godine kasnije, Trgovinski sud u Beogradu priznao je ovu odluku, iako ih je grad upozorio da bi to značilo aminovanje isplate novca ljudima, koji su ga stekli krivičnim delom.



Izložba ručnih radova u Nišu povodom Dana žena


Ima interesenata za BIP

Tri velike inostrane pivare, čija imena još ne možemo javno da saopštimo, interesuju se za kupovinu većinskog paketa akcija Beogradske industrije piva. Očekujemo da bismo u slučaju da obezbedimo strateškog partnera uspeli da udvostručimo našu proizvodnju i učešće u prodaji na tržištu. U ovom trenutku BIP proizvede i proda oko 300.000 hektolitara piva godišnje i drži šest odsto tržišta. Uz minimalna ulaganja i dobar marketing veoma brzo bismo mogli da dostignemo proizvodnju od 600.000 hektolitara piva godišnje - kaže za Danas Miodrag Radovanović, predsednik Sindikata BIP-a. Prema njegovim rečima, u ovom trenutku BIP u svom vlasništvu ima pivaru u Beogradu (kod Mostarske petlje) i fabriku sokova u Krnjači u kojoj su proizvodi samo sirće. Proizvodnja gustih sokova je obustavljena, a gaziranih premeštena u fabriku na Mostarskoj petlji. BIP raspolaže sa 13 hektara na atraktivnim lokacijama u Beogradu u Knez Danilovoj ulici i na Mostarskoj petlji. Fabrika piva u Čačku je prestala sa radom, a zbog neplaćenog poreza u visini od 6,1 milion evra država je BIP-u oduzela 40 odsto imovine uključujući i sladaru u Čačku. Radovanović kaže da postoji mogućnost da se oduzeta imovina vrati BIP-u kroz program konverzije dugovanja.


Srbija godišnje izgubi jedan grad

Demografski problemi sve su učestalija pojava u Srbiji, kao i mnogim drugim zemljama, a godišnje u Srbiji nestane jedan grad veličine Ivanjice, Knjaževca ili Ćuprije, rečeno je danas na konferenciji „Demografska slika Srbije – društvene i ekonomske posledice” u beogradskom hotelu „Zira”. Ministar zdravlja Tomica Milosavljević kazao je da su demografski problemi „ogledalo civilizacijskih promena” i dodao da postoje neki pozitivni pomaci u Srbiji i kao primer naveo da od 2000. do 2008. godine dužina života beleži blagi rast, prenosi Politika. Ministar je, međutim, podsetio na činjenicu da je od početka devedesetih godina registrovano smanjenje broja živorođenih i povećanje broja umrlih i naglasio da je veoma važna briga o zdravlju stanovništva. „Ulaganje u zdravlje je jedino pravo ulaganje u ekonomski i održivi razvoj” podsetio je on i napomenuo da su faktori rizika za nastanak mnogobrojnih hroničnih nezaraznih bolesti pušenje, hipertenzija, alkohol, nepravilna ishrana i fizička neaktivnost. Milosavljević je ukazao da je kod odraslog stanovništva primećeno sve učestalije povećanje krvnog pritiska, a da porast beleži i obolevanje od zloćudnih tumora. On je podsetio da je između 2002. i 2007. godine prepolovljena smrtnost od akutnog infarkta miokarda, a da se smrtnost odojčadi nije povećavala od 1991. godine. Državni sekretar Ministarstva rada i socijalne politike Ljiljana Lučić podsetila je da negativna stopa prirodnog priraštaja pogađa mnoge zemlje, a da su uzroci za takvo stanje u Srbiji veoma složeni.
Srbija je danas zemlja staraca, piše u Presu. U našoj zemlji danas, po prvi put u istoriji, živi više stanovnika starijih od 65 godina nego dece mlađe od 15 godina! Ako nastavi trend negativne stope prirodnog priraštaja, do 2030. godine imaćemo 700.000 stanovnika manje nego sada, samo oko 6,8 miliona! Ovi dramatični podaci izneti su juče na okruglom stolu „Demografska slika Srbije - ekonomske i društvene posledice". Stručnjaci upozoravaju i na zabrinjavajući trend skraćivanja prosečnog životnog veka u Srbiji. Dok je prosečna dužina života ljudi u Evropi 78,8 godina, u Srbiji se prosečno živi između 73 i 74 godine. Prema zvaničnim podacima, sve je veći broj odraslih ljudi koji imaju hroničnih problema sa visokim krvnim pritiskom, što dovodi do prave epidemije smrtonosnih kardiovaskularnih bolesti! Takođe, u poslednjoj deceniji beleži se i zabrinjavajući trend porasta smrti od zloćudnih tumora.


Nova kompletna rekonstrukcija

Glavna zgrada Kliničko bolničkog centra "Dr Dragiša Mišović", koja je oštećena u požaru prošle godine, umesto sanacije biće kompletno rekonstruisana. Prema rečima nadležnih, prvobitna odluka je promenjena jer je "isplativije bolnicu obnoviti prema savremenim standardima". Operacione sale su do sada imale pločice na zidovima, a nakon obnove imaće zidove koji mogu da se čiste i dezinfikuju. Rekonstrukcijom će, kako je istakao sekretar, biti na vreme rešen problem, pa tako neće biti potrebe za novim radovima već nakon par godina. Prema rečima dr Blagojevića, novac za rekonstrukciju biće izvojen iz nekoliko različitih izvora, piše u Presu.


Opšta licitacija

Grci neće prodavati ostrva, još manje Akropolj, ali je veliko pitanje koliko će se u narednim mesecima prodavati nemački i engleski proizvodi po grčkim prodavnicama. Sve su glasniji pozivi da se bojkotuje nemačka roba, a nekoliko uvoznika razmišlja da otkaže porudžbine iz ove zemlje. Izgleda da su nemačke novine prekardašile meru uvredljivim napisima o “egejskim rasipnicima”, a dosolio je provokativnim predlogom poslanik Frank Šefler koji je Grčku pozvao da reši ekonomske probleme - prodajom ostrva, prenose Novosti. To mu nije bilo dovoljno pa je na dan susreta Merkelove i Papandreua u Berlinu, eventualnu ekonomsku podršku Nemačke ocenio besmislenom: “To je kao da pijanca lečite punom flašom rakije”, kazao je. Visokotiražni tabloid “Bild” istakao se predlogom da se grčki dugovi vrate prodajom Akropolja. Ovaj list poručio je grčkom premijeru Papandreuu u otvorenom pismu: “Mi ovde radimo do 67. godine i niko se ne buni zbog toga. Ne moramo da plaćamo 1.000 evra mita za krevet u bolnici. Radimo teško i predano i naši se proizvodi traže u celom svetu. Imamo dugove, ali ih redovno vraćamo... Nemci žele da budu prijatelji Grcima, zato smo vam i dali 50 milijardi evra od kada ste u EU, ali prijateljstvo zahteva iskrenost”.



Okčular - posledice zemljotresa u Turskoj


Počelo suđenje zločincima

U županijskom sudu u Sisku danas je posle 18 godina ponovo počelo suđenje dvojici hrvatskih vojnika, pripadnika elitne 1. gardijske brigade „Tigrovi”, koji su 21. novembra 1991. godine na posebno okrutan način ubili četvoro srpskih civila u Novskoj, koja se inače nalazila izvan tadašnjeg ratnog poprišta. Na optuženičkoj klupi je drugooptuženi Željko Škledar (42) iz Novske, dok se u odsutnosti sudi prvooptuženom Vidu Damiru Ragužu (19) koji je u bekstvu i po svemu sudeći se skriva u BiH. Njihov treći saborac i sudrug u ovom ratnom zločinu Dubravko Leskovar je u međuvremenu preminuo. Raguž i Leskovar bili su uhapšeni zbog ovog zločina ubrzo posle njegovog izvršenja, u istražnom zatvoru tada je bio i njihov saborac Borislav Tulić, ali su obojica rešenjem Vojnog suda 10. novembra 1992. oslobođeni primenom tada donetog Zakona o amnestiji iako taj zakon nije važio za počinioce ratnih zločina. Tulić nije bio ni optužen, kao ni Marijan Kumić koji je takođe bio sa njima u vreme izvršenja zločina, prenosi Politika.


Maloletnike tuklo obezbeđenje

Sedamnaestogodišnji A. A. teško je povređen dok su još trojica mladića zadobila lakše povrede juče u tri sata u masovnoj tuči gostiju i obezbeđenja ispred kluba „Rič“, u Ulici Vase Pelagića na Senjaku. Posle tuče u kojoj je učestvovalo više od 30 osoba privedeno je 19 mladića, dok je petorici radnika obezbeđenja određeno policijsko zadržavanje. U policiji navode da se istraga još traje i da će protiv svih učesnika biti podnete prijave. U saopštenju policije je navedeno da zbog sumnje da su naneli teške povrede maloletnom A. A. zadržani Ivan Matić (34), Zoran Ašanin (35), Ljubisav Marić (54), Goran Nikolić (38) i Dragan Trajković (28), radnici obezbeđenja kluba „Rič“. Prema saznanjima Blica, Matić je osumnjičen da je ispred lokala i pucao iz pištolja, za koji nema dozvolu za nošenje. On, kao i neke kolege iz obezbeđenja lokala, odranije je poznat policiji.


Silovao posle poznanstva na Fejsbuku

Novosadska policija uhapsila je Milana M. (24) iz Vrbasa, osumnjičenog za silovanje M.V. (31) iz Sremske Kamenice i upozorila Novosađanke da budu oprezne u komunikaciji preko društvene internet mreže "Fejsbuk".Policija je u saopštenju navela da je Milan M. pošto je M.V. odbila da ima seksualni odnos sa njim, oštećenu pretukao, potom je silovao i pobegao, ali ga je policija uhvatila i on će uz krivičnu prijavu biti sproveden istražnom sudiji. Slučaj se dogodio 4. marta uveče, nakon što je po prethodnom dogovoru preko "Fejsbuka" da se vide i da popiju piće, Milan M. došao u kuću oštećene. "Upozoravamo sugrađanke na dodatnu opreznost prilikom komunikacije posredstvom 'Fejsbuka', zbog mogućnosti da stupe u kontakt sa osobama koje to mogu da zloupotrebe i tako postanu žrtve krivičnih dela", navodi se u saopštenju, saznaje Blic.



Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...