SEJDIJU ODLOŽIO DIJALOG S BEOGRADOM?

Danijela Ćirović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Ukoliko u Prištini ne budu mogli da se dogovore oko novog privremenog predsednika, u roku od 45 dana će morati da se raspišu izbori. Zapadu je s jedne strane odgovaralo da na političkoj sceni ostane samo Tači kao „sve i svja“ za Beograd, ali nikako nije za to da se dijalog odlaže. Štampa je pretresla buduće pregovore sa svih strana, pa osim tihog trvenja Brisela i Vašingtona oko toga ko će da vodi dijalog (zvanično ili nezvanično), našla se tu i Tadićeva izjava koji je poručio da će, kada jednom počne razgovor, biti teško da nas neko spreči da kažemo šta imamo. Već se računa i kako će to uticati na rejting stranaka u Srbiji, iako Tadić reče da od izbora nema ništa. Patrijarh je pozvao građane da budu dostojanstveni na ustoličenju u nedelju, a Beograd se sprema da se još jednom bezmalo pretvori u bunker pošto će Hilari čuvati i MIG-ovi i snajperisti. O ceni gasa se još ništa ne zna, dok pojedine novine ponovo prete vraćanjem u 1993, a druge jure Krištove stanove po Belvilu. Zabrinjavajuća priča nam ovoga puta dolazi iz Doljevca gde se stanovnici organizuju da prodaju krv i organe jer ne znaju kako drugačije da se prehrane. Ali, jedan srpski seljak se snašao – pisao čovek Merkelovoj i sad čeka da mu kupi traktor. Jeziva drama iz Belegiša prednjači na stranicama crne hronike: srpski Fricl je godinama silovao ćerku a onda počeo da spopada i unuku. Bar je spektakl na Partizanovom stadionu prošao kako treba. Poraz od Arsenala su navijači uspeli da „anuliraju“ – pesmom su zvali fudbalere na „bis“, pa su i Englezi na tribinama dohvatili zastavice crno-belih.


Nedelja mode u Milanu (Fashion week in Milan): kolekcija - Giorgio Armani

Jedino Tači „pandan Tadiću“

Budući pregovori Beograda i Prištine tema je kojom se štampa bavi iz različitih uglova. Naime, posle ostavke Fatmira Sejdijua na mesto privremenog predsednika iz Prištine, Danas piše da će - ako ne bude međustranačkog dogovora oko novog kandidata - u narednih mesec - dva biti organizovani izbori. Sledstveno, to komplikuje planove Brisela da pregovori počnu krajem oktobra. Prema nezvaničnim informacijama, stoji u ovom listu, „zapadne diplomate nisu Sejdijua ’vukle za rukav’ da ostane na poziciji“. „Naprotiv, EU i SAD žele da Priština u pregovorima s Beogradom govori jednim glasom, odnosno da postoji jedna adresa za donošenje odluka, a prema procenama Brisela i Vašingtona jedini kosovski pandan predsedniku Srbije Borisu Tadiću može biti Hašim Tači. Zbog toga je u interesu Zapada da do vanrednih parlamentarnih izbora na Kosovu ne dođe“, piše list.

I sam predsednik Srbije se juče oglasio na ovu temu, rekavši da posle Sejdijuove ostavke, postoji mogućnost odlaganja dijaloga. Boris Tadić je poručio i da u Srbiji neće biti izbora zbog Kosova i da niko ne treba da računa „da će da profitira na toj temi“.

„Uopšte ne insistiramo na definiciji dijaloga zato što to nije korisno za Srbiju. Međutim, svi u svetu znaju da mi želimo da razgovaramo o svemu. Kada uđemo u dijalog biće mnogo teže da nas neko spreči da razgovaramo o svemu o čemu želimo da razgovaramo“, prenose Večernje novosti izjavu srpskog predsednika.

Pravda objavljuje komentar portparola privremene vlade Kosova koji kaže da nije dogovoren sastanak Tadić-Tači, ali da Priština nema ništa protiv da se oni sastanu – kao državnici dveju zemalja. „Nemam nikakva saznanja da će Hilari Klinton tražiti sastanak dva državnika“, kaže Memlji Krasnići ovim povodom.

Politika piše da osim stava da će dijalog početi lakšim pitanjima, još nije poznato o kojim se konkretno temama radi. Biće tehničkog karaktera, kao što su problemi sa strujom ili telefonijom, ali u Vladi kažu da će preciznije informacije moći da saopšte tek krajem nedelje nakon „usaglašavanja procesa“. Nebojša Čović, bivši učesnik razgovora sa kosovskim Albancima iz 2003, kaže za ovaj list da je prirodno da kada su dve strane „na toliko udaljenim polovima“, dijalog počnu od pitanja „koja u sebi imaju što manje politike“. Politički analitičar iz Prištine Nedžmedin Spahiju kaže da će najavljeni pregovori zavisiti od mnogih faktora, a „prvenstveno od Vašingtona i Brisela“.

Stav Brisela je, međutim, da predstavnici SAD ne bi trebalo direktno da učestvuju u dijalogu. Neimenovani izvor Blica iz EU kaže da i u samoj Rezoluciji o Kosovu stoji da će pregovorima rukovoditi Unija, „pa to isključuje bilo kakvu direktnu ulogu Amerike“. Tim povodom se oglasila i ambasada SAD u Srbiji, potvrđujući da Vašington neće pregovorima rukovoditi, ali će na njih uticati. „SAD nameravaju da konstruktivno rade na svim stranama kako bi se obezbedio uspeh dijaloga. SAD, naravno, podržavaju Kosovo kao nezavisnu državu, tako da smatramo da se taj dijalog neće vraćati na pitanje statusa“, rečeno je Blicu u pres službi ambasade.


Promocija kolekcija "Maniera" i "Software", u organizaciji kompanije Tigar a.d.
i Dragane Ognjenović

Poeni kod birača

Direktor Ipsos Strateškog marketinga Srđan Bogosavljević u intervjuu za Danas kaže da je teško predvideti kako će početak dijaloga uticati na birače u Srbiji. Međutim, jasno je, kaže, da dometi tih razgovora neće biti onakvi kako bi srpska politička elita želela. „S druge strane, i veoma mali pomaci u međusobnom razumevanju Prištine i Beograda koji bi uticali na poboljšanje života kosovskih Srba mogu biti dočekani sa, mnogima neočekivanim, odobravanjem. Pre svega stoga što su u velikoj većini građana sigurnost i bolji uslovi života za Srbe s Kosova značajniji od priča o statusu, ma koliko im status bio važan“, ocenjuje Bogosavljević.


Otvaranje izložbe TEMPORATURA 39 u Galeriji Srpske akademije nauka i umetnosi 
kojom se predstavlja Legat Milice Sarić Vukmanović i Svetozara Vukmanovića Tempa,
matično smešten u Narodnom muzeju Crne Gore

MIG-ovi i snajperisti

Kada američki državni sekretar Hilari Klinton bude došla u Beograd, kako piše Press, na snazi će biti takozvani stepen bezbednosti broj 1, kakav je bio i prilikom posete Džozefa Bajdena prošle godine. Tada se govorilo da je poslednji put primenjen kada je sahranjivan Josip Broz Tito. „Vojni MIG-ovi će blokirati nego iznad ovog dela Srbije, biće zatvoreni autoput i ulice kojima se Klintonova bude kretala, a čitav prostor će pokrivati snajperisti“, piše list.

Patrijarh pozvao na dostojanstvo

Srpski patrijarh Irinej za Blic kaže da se raduje ustoličenju, ali da je bitnije od toga to što je ovaj čin u Pećkoj patrijaršiji uvek bio značajan događaj za Crkvu i narod. „Patrijaršija u Peći je bila, ostala i biće naš duhovni i administrativni centar. I ostaće to, ma kakve se druge stvari dešavale“, kaže patrijarh. Poglavar SPC poručio je svima koji dolaze 3. oktobra „da budemo ono što jesmo, dostojanstveni“ i da to zahtevaju kako događaj, tako i svetinja u koju se dolazi.


Svečanost povodom dana Biološkog fakulteta u botaničkoj bašti Jevremovac

Robinson zadovoljan

Predsednik Haškog tribunala Patrik Robinson istakao je za Večernje novosti da veruje da će do 2014. završiti sve postupke. Ako odbegli Ratko Mladić i Goran Hadžić budu tada na slobodi, sudiće im takozvani rezidualni mehanizam koji je ustanovio Savet bezbednosti, ističe Robinson. „Zadovoljan sam radom srpskih sudova i procesuiranjem ratnih zločina. Ohrabruju me rokovi u kojima se donose presude, kao i kvalitet suđenja. Ipak, delim zabrinutost tužioca Serža Bramerca što Mladić i Hadžić još nisu uhapšeni“, rekao je predsednik Tribunala u intervjuu Novostima.

Dodik i Silajdžić

U susret izborima u BiH 3. oktobra, Pravda piše da prema anketama najviše izgleda da pobedi u Republici Srpskoj ima SNSD Milorada Dodika, dok u Federaciji BiH prednjači Stranka za BiH Harisa Silajdžića. Kako stoji u tekstu, odmah posle izbora, bar kada je RS u pitanju, moglo bi da dođe i do referenduma a pitanje je da li bi se on ticao samo ulaska u NATO.


Banjaluka: Predizborna kampanja za parlamentarne i izbore za članove
Predsedništva BiH, zakazane za 03. oktobar

Krišto supruzi kupio tri stana

Bivši direktor Aerodroma „Nikola Tesla“ Bojan Krišto, koji je pre dve godine smenjen pošto je sebi isplaćivao ogromne bonuse, kupio je tri stana u naselju Belvil od kojih planira da napravi specijalističku lekarsku ordinaciju koju će voditi njegova supruga, piše Press. Tri stana su već spojena u jednu celinu, dok na interfonu i dalje stoje tri natpisa sa Krištovim prezimenom. Stanovi imaju po 61 kvadrat, a s obzirom na to da je cena kvadrata u Belvilu 2.000 evra, Press je izračunao da je bivši direktor aerodroma potrošio oko 360.000 evra. „Na kućni telefon Bojana Krišta javila se njegova supruga, ali umesto da nam da bilo kakvu informaciju, odmah nam je zapretila tužbom“, piše Press, a supruga je rekla da oni nisu javne ličnosti i da nisu dužni da objašnjavaju šta planiraju da rade, kao i da će podneti tužbu ako tekst bude objavljen.


Berba u vinogradu južno od Skoplja: makedonske vinarije plaćaju 0,65 evra po
gajbi nabranog groždja romskim porodicama koje su glavna radna snaga u ovom poslu

O ceni gasa iduće nedelje

Do kraja sledeće nedelje bi Vlada trebalo da saopšti da li je odobrila poskupljenje gasa za traženih 18,2 odsto što će cenu po kubiku za domaćinstva podići na 44 dinara. Direktor „Srbijagasa“ Dušan Bajatović za Večernje novosti ponavlja da neko mora da namiri dugove Rusima, što može da se reši i povećanjem cene gasa. U suprotnom, ponavlja on, građani bi već od februara mogli da ostanu bez grejanja. „Krajnje je vreme da se shvati da energent koji se uvozi mora da se plati u dolarima, a ’Srbijagas’ nije mogao da utiče na rast dolara od čak 30 odsto u ovoj godini“, ističe Bajatović. Novosti su izračunale da, ako poskupi gas, sledi i povećanje cene daljinskog grejanja, a to znači da će cena po kvadratu biti oko 80 dinara. Tako će mesečni račun za grejanje stana od 50 kvadrata biti oko 4.000 dinara.

Ko će koga da juri

Prema nacrtu Zakona o krivičnom postupku, okrivljeni koji se brani sa slobode neće više moći da izbegava sudski poziv, odnosno on će se smatrati pozvanim i ako je obaveštenje uručeno komšiji, predsedniku kućnog saveta, kolegi, ili je okačeno na oglasnoj tabli ili objavljeno na internet stranici suda. Ranija praksa je stvarala mnogo poteškoća u radu sudova, kaže za Politiku Miodrag Majić, sudija Apelacionog suda koji je učestvovao u pisanju nacrta. Pretresi su odlagani i niz postupaka nije mogao da bude okončan. „Dakle, u odnosu na sadašnju situaciju gde sud juri okrivljenog da uruči poziv ili presudu, imaćemo situaciju da će okrivljeni biti zainteresovan da proveri kada i gde se odvija određena radnja u postupku, jer će u suprotnom snositi posledice propusta da o tome bude obavešten“, kaže on.


Bregana: kolone kamiona na graničnom prelazu Hrvatske i Slovenije zbog
štrajka slovenačkih radnika protiv odluke o zamrzavanju plata

Krv za hleb

Večernje novosti su zabeležile nesvakidašnju priču iz Doljevca na jugu Srbije gde je pokrenuta inicijativa za osnivanje agencije za prodaju organa. Iako zakon zabranjuje trgovinu organima, inicijatori kažu da će uprkos tome poslati zahtev Agenciji za privredne registre „jer nikome ne mogu da zabrane da se odluče na ovaj očajnički korak i probaju da u inostranstvu prodaju i krv“. „Ljudi ne znaju kako da dođu do sredstava za školovanje dece, plaćanje struje... U Doljevcu ima 4.000 nezaposlenih ljudi, a verovatno ih ima između šest i sedam hiljada jer se mnogi ne prijavljuju“, ističu inicijatori, podsećajući da je to ogroman broj ako se uporedi sa 19.000 koliko opština ukupno ima stanovnika. Novosti podsećaju da prodaja krvi, na primer, gotovo nigde u svetu nije legalna, ali da se u Americi i Japanu naveliko i zakonski trguje krvnom plazmom koja davaocima donosi pedesetak dolara.

Na svu muku...

Pacijentima koji boluju od raka u KBC „Bežanijska kosa“ već desetak dana odlažu hemoterapiju zbog nestašice citostatika, piše Press. Jedina mogućnost da im ovo odlaganje ne bude na neodređeno vreme, jeste da sami pribave citostatike koji koštaju od hiljadu evra naviše. „Hematolozi ove ustanove najteže bolesnike upućuju na apoteke, odbijajući, međutim, da im izdaju bilo kakvu potvrdu kako bi kasnije refundirali novac od RZZO“, stoji u tekstu. Tako se redakciji javio i jedan Beograđanin koji se našao u pomenutoj situaciji a kome je rečeno da citostatika neće biti do kraja godine. Direktor KBC-a Vladimir Kovčin je istakao da „niko nema pravo da traži od pacijenta da sam nabavi lek“, te da samim tim KBC ne može ni da izadje potvrde.


Najmanje 100 letova je otkazano sa međunarondog aerodroma u Briselu
zbog štrajka kontrolora letenja

Opet poređenje sa 1993-om

Onako kako je Press prošle nedelje najavio da će ova jesen po standardu početi da liči na 1993, tako je i Pravda u ovom izdanju donela tekst o promeni cena zbog čega se mnogi prisećaju inflacije i nemaštine od pre 17 godina. Za poslednja dva meseca, piše list, na isti 13 osnovnih namirnica u trgovinskom lancu „Jabuke“ gde su cene inače najniže, samo dva proizvoda su zadržala iste cene – jedan sir i jedan deterdžent. Cena hleba varira od prodavnice do prodavnice i za deset dinara, „zato većina trgovaca kaže da je i itekako vredno prošetati, odnosno zaobići pojedine trgovine“.

Srpski Fricl

Večernje novosti pišu o srpskom Jozefu Friclu iz Belegiša, potresnoj priči u kojoj je godinama silovana ćerka Suzana K. (34) prijavila oca Ranka K. (60) jer je počeo da dodiruje i njenu desetogodišnju ćerku. Komšije pričaju da nije čudno što se Ranko našao iza rešetaka. „O njemu nema niko ništa lepo da kaže. Čak je i rođenu ćerku podvodio. To pričaju oni koji su bili sa njom. Kažu da su plaćali od tri do pet hiljada dinara. To su strašne stvari. Ona je ceo život radila, izdržavala decu. Brižna je majka. Sin i ćerka su joj lepo vaspitani“, kaže Živko Aranđelović iz Belegiša. Supruga Olga ga je napustila pre desetak godina, a jedna od komšinica priča da je pre nego što je otišla govorila kako više ne može da izdrži i da muž siluje njihovu ćerku. Suzana ima dvoje dece iz braka koji se završio pre više od pet godina, a pošto nije imala novaca, vratila se u kuću kod oca. Nikada ranije se nije obratila nijednoj ustanovi za pomoć.

„Najbolje znam kako mi je. Molim Boga da posle svega ostanem normalna, da sve prevaziđem. Moram da nađem motiv da živim zbog svoje ćerke“, rekla je Suzana K. za Alo!.

Ranko K. je priveden istražnom sudiji Višeg suda u Sremskoj Mitrovici i određen mu je pritvor od mesec dana, piše Pravda. Neimenovani sagovornik Pressa iz istrage otkriva i da Ranko do sada nije hapšen zbog seksualnih delikata, ali da je uslovno osuđivan zbog nedozvoljenog držanja oružja.

Drašković protiv Bojovića

Osuđeni Andrija Drašković će idućih dana biti saslušan kao svedok povodom istrage koja se vodi protiv Luke Bojovića i pripadnika „zemunskog klana“, objavljuje Blic. Istraga za tri ubistva 2004 – Branka Jeftovića Jorge (33), Dejana Živančevića (25) prilikom atentata na Draškovića, i Milutina Jovičića (23) tokom atentata na Zorana Nedovića – nastavljena je juče, a navodno je izvesno da će se od svih oštećenih i pozvanih da daju iskaz, odazvati upravo Drašković. On je trenutno u Okružnom zatvoru jer mu je prošle nedelje izrečena kazna od deset godina zatvora za ubistvo Zvonka Plećića Pleće.

Familija skupila 300.000

Velibor Luković, jedan od organizatora grupe optužene za zloupotrebe na carini, od pre nekoliko dana je na slobodi jer je Specijalni sud prihvatio njegovo jemstvo od 300.000 evra. Kako piše Politika, novac je navodno sakupila rodbina okrivljenog. U ovom sudu su objasnili da jemstvo treba da bude određeno u visini koja otklanja raniju sumnju da će okrivljeni pobeći. Prema navodima policijskih spisa, podseća list, Luković je organizovao grupu koju su činili službenici Republičke uprave carina u kojoj je svaki član imao unapred određeni zadatak. On je prema optužnici zahtevao novac i poklone da bi određenim uvoznicima omogućavao krijumčarenje robe velike vrednosti, bez carinjenja i plaćanja carine. Uhapšen je pre četiri godine, kao i još 17 osumnjičenih.

Simbolika

Specijalni izveštač Politike piše da je „korejsko poluostrvo bilo u znaku dve svečanosti koje simbolično nagoveštavaju moguće promene u decenijskoj podeljenosti na sever i jug“. U prestonici Južne Koreje proslavljala se 60. godišnjica oslobođenja Seula, dok je u Severnoj Koreji lider Kim Džong Il promovisao svog najmlađeg sina u generala što pojedini analitičari tumače kao nagoveštaj da će on biti naslednik Radničke partije.


Seul, godišnjica

Arsenal pozdravljen pesmom

Partizan je sinoć u Beogradu izgubio do londonskog Arsenala sa 1:3 u drugom kolu Lige šampiona, piše Press. „Čudo se ipak nije dogodilo“, može da se pročita u Alo! koji dodaje da ono što su pokazali fudbaleri crno-belih zaslužuje svako poštovanje i budi nadu da srpski fudbal može da se podigne na viši nivo.

Kako izveštava Blic, pre početka utakmice je došlo do iznenađujućeg razvoja događaja jer je nestalo struje na stadionu i do prvog minuta su samo dva reflektora radila. „Zanimljiv prizor viđen je po završetku utakmice. Navijači Partizana nisu napuštali stadion već su pesmom tražili od igrača da se vrate na teren i sa njima provedu još koji minut. To su fudbaleri i učinili, a za to vreme su navijači Arsenala ugrabili Partizanove zastavice, mašući njima uz svoje himne“, piše Blic.


Utakmica drugog kola Lige šampiona Partizan - Arsenal

Merkelova „navija“ za mangulice

Seljak iz Dudovice Momčilo Aćimović je na nagovor nemačke kancelarke Angele Merkel formirao udruženje za uzgoj svinja mangulica, resavki i moravki. Sad očekuje, piše Alo!, da održi obećanje i kupi svinjarskom udruženju i traktor. Aćimović je, naime, pisao Merkelovoj pre godinu dana i tražio pomoć. Iako su svi iz sela mislili da je poludeo, desetak dana kasnije mu je stigao odgovor da pomoć može da očekuje kada formira udruženje. Sad ih, kaže, ima oko 200 i imaju oko hiljadu svinja, i baš bi im dobro došao „onaj traktor“.

Kusturica čeka Džonija

List Danas je bio u poseti Mećavniku i režiseru Emiru Kusturici koji kaže da je Drvengrad stigao „iz mašte, iz mojih filmova“. Kusturica se, inače, sprema za promociju svoje prve autobiografske knjige „Gde sam ja u toj priči“ koja bi u prodaji trebalo da se pojavi krajem oktobra, a u međuvremenu čeka i holivudskog glumca Džonija Depa da završi snimanje kako bi zajedno počeli rad na novom rojektu.

Šveđani u Beogradu

Počasni gost ovogodišnjeg Beogradskog sajma knjiga (25-31. oktobar) biće Švedska, ali je ova zemlja pripremila još mnogo aktivnosti na polju umetnosti i muzike kojima će se predstaviti srpskoj publici. Jedan od projekata nosi naziv „Glasovi Švedske“ gde će dvadesetak pisaca iz ove zemlje razgovarati sa decom i odraslima na sajmu, kao i širom Beograda. Iste nedelje švedski muzičari će učestvovati na Beogradskom džez festivalu, a za 4. oktobar je najavljeno i otvaranje izložbe „Suočavanje s klimom“ u Kulturnom centru „Grad“, što će biti nastavak prošlogodišnje akcije - zalaganje ambasade za pitanje životne sredine.

Čitav grad u znaku mode


Nedelja mode u Milanu (Fashion week in Milan): kolekcija - Roberto Cavalli

Nedelja mode u Milanu završena je, a Danas piše da se u prethodnih šest dana na četiri lokacije sjatilo više stotina modnih kuća. Oni koji nisu bili u mogućnosti da revije prate na licu mesta, mogli su da ih gledaju na video-bimovima koji su bili postavljeni širom grada. Ako je suditi po izboru svetskih dizajnera za kolekciju za jesen i zimu, sezona će potpuno biti u znaku svile i čipke, a glavni modni hit koji preovladava u gotovo svim kreacijama je i dalje takozvana „oda ženstvenosti“.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...