RUŠENJE VLADE NIKOME (JOŠ) NE ODGOVARA

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

 

Na evropskom prvenstvu u Rijeci reprezentativac Srbije trijumfovao. Domaći zejtin skuplji je od onog u Nemačkoj i Holandiji. Vladajuća koalicija će, ipak, ostati na okupu u ovom sastavu.

Ulje skuplje u Srbiji nego u Nemačkoj

U Srbiji prehrambeni proizvodi beleže najveći rast cena. Prema poslednjem istraživanju cena osnovnih namirnica u regionu, koje je uradila Agencija za statistiku EU, samo je Letonija lane zabeležila veći rast hrane od naše zemlje. Tokom prošle godine prehrambeni proizvodi poskupeli su za 13,4 odsto, što je jedno od najvećih poskupljenja u Evropi, objavljuju Novosti.

U poređenju sa zemljama EU, po rastu cena prehrambenih proizvoda i pića, u prošloj godini, zauzeli smo treće mesto. Ispred nas su Letonija i Slovačka. Srbija je, kada se posmatra skok cena poljoprivrednih roba, zabeležila poskupljenje od 28,5 odsto. Jedino su naše cene usluga znatno niže od evropskog proseka.

Inflaciju je osetno poguralo i povećanje cene mleka i prerađevina, koje su, prema statističkim podacima, porasle za 18,3 odsto. Rekordne cene na tržištu lane su ispostavili i uljari, koji su bili skuplji od evropskog proseka za čak 6,5 odsto. Domaći zejtin skuplji je od onog u Nemačkoj i Holandiji. Kada bi se uporedile zarade, onda je to odnos jedan prema četiri, a često i više u korist Zapada.

Ostavka ali ne i pad Vlade

Stavovi potpredsednika Vlade Mlađana Dinkića prete da ugroze opstanak vladajuće koalicije. U G 17 plus tvrde da neće da napuštaju kabinet Mirka Cvetkovića. Ruski gas opasno preti da uguši Vladu Srbije, ali u svim vladajućim strankama, za Novosti, tvrde da će koalicija, ipak, ostati na okupu u ovom sastavu.

Povlačenje vicepremijera Vlade Srbije i lidera G17 plus Mlađana Dinkića sa mesta šefa pregovaračkog tima za realizaciju gasnog sporazuma sa Rusijom stavilo je na ispit i odnose u vladajućoj koaliciji, piše u Politici. Dinkić je, odmah nakon formiranja vlade, stavio do znanja da želi da bude glavni pregovarač sa ruskom stranom. O energetskom sporazumu sa Rusijom je kritički govorio od samog početka, odnosno odnovembra 2005. godine, kada je Gasprom uputio Srbijagasu pismo o namerama.

Napuštanje pregovaračkog tima ipak ne znači da će Dinkić napustiti vladu. Takvu mogućnost funkcioneri G17 plus i Demokratske stranke ne najavljuju, a analitičari ocenjuju da rušenje vlade u ovom trenutku nikome nije u interesu.

Miodrag Radojević, saradnik Instituta za političke studije, smatra da Dinkić posle izlaska iz pregovaračkog tima neće napustiti vladu, jer bi ostao bez publiciteta u medijima koji sada ima, kao i bez drugih pogodnosti koje vlast nosi. On kaže da neslaganja u kabinetu Mirka Cvetkovića o prodaji NIS-a kasnije mogu da dovedu do ozbiljnijih potresa.

Portparol DS Jelena Trivan rekla je za Politiku da između članica vladajuće koalicije postoje nesuglasice u vezi sa realizacijom gasnog sporazuma, jer „DS ne može da prihvati argumentaciju G17 plus da vlada u pregovorima sa Gaspromom ne štiti državne interese Srbije”.

„Ne postoje veći i manji zaštitnici državnih interesa u Vladi Srbije. DS misli da u pregovorima sa ruskom stranom interesi Srbije mogu da budu zaštićeni, dok neki članovi vladajuće koalicije te pregovore otežavaju postavljanjem uslova za koje unapred znaju da ne mogu biti ispunjeni”, rekla je Trivanova.



Premijera plesne predstave "Tango i argentinski folklor" na 4. Escena XXI festivalu
u Madridu

Dinkić i Škunrdić različito o pregovorima sa Rusima

"Pregovarački tim u koordinaciji sa premijerom Cvetkovićem biće efikasniji nego šta je do sada bio. Verujem da će se naši razgovori o energetskom aranžmanu sa Gaspromom uspešno završiti i nismo ni u kakvom „cajtnotu“, rekao je u petak za Novosti Petar Škundrić, ministar energetike. On je istakao svoje uverenje da će ugovor o kupovini Naftne industrije Srbije, sporazum o osnovnim uslovima gradnje gasovoda „Južni tok“ i memorandum o gradnji skladišta gasa ipak biti potpisani do 20. decembra ili najkasnije do kraja godine.

Ministar energetike u petak je, inače, zajedno sa potpredsednikom Vlade Mlađanom Dinkićem, obrazlagao značaj gasnog aranžmana poslanicima na zajedničkoj sednici odbora za privatizaciju i industriju Skupštine Srbije. Ovaj skup trajao je četiri sata, na kraju nije bilo kvoruma, pa nikakvi zaključci nisu ni doneti.



Zajednička sednica Odbora za industriju i Odbora za privatizaciju Narodne skupštine
Srbije-ministri Škundrić i Dinkić  (foto: Fonet)

Potpredsednik Vlade i ministar Mlađan Dinkić, koji je napustio pregovarački tim, u petak je dugo navodio svoje razloge za protivljenje aranžmanu sa Rusima: Rusija ne želi da potpiše ugovor za gasovod i sami navode da memorandumi nisu obavezujući; vrednost Gasproma već je pala četiri puta i sada je 90 milijardi dolara; pitanje je da li će moći da sprovedu ugovor. Uostalom, ako mogu, zašto ga ne potpišu; ako oni ne žele da se obavezuju, zašto bi se Srbija obavezivala prodajom NIS?

"Glup aranžaman"

Reagujući na odluku Vlade da se NIS proda bez čvrstih obaveza Rusa da izgrade gasovod i skladište Banatski Dvor ekonomisti ne kriju zaprepašćenje, objavljuje Blic. Oni podržavaju ministra Dinkića i kažu da će ova Vlada morati da snosi odgovornost za ovako „glup aranžman” na osnovu kojeg ne samo da se NIS poklanja Rusima, uz pravo na monopol, odnosno „pravo na direktno ugovorenu pljačku građana”, već uopšte nema garancije da će deo ruskih obaveza biti ikada ispunjen.

Odluka o prodaji NIS Rusima, bez obaveze izgradnje gasovoda i skladišta u Banatskom Dvoru, sudeći po svemu, doneta je nekoliko dana pre prekjučerašnje burne sednice Vlade, tvrdi ovaj list.

Dinkićev predlog nerealan

Danas medjutim, objavljuje kako predlog ministra ekonomije Mlađana Dinkića da se Gaspromu najpre proda paket od 25 odsto akcija Naftne industrije Srbije a preostalih 26 odsto tek posle potpisivanja ugovora o izgradnji gasovoda Južni tok i podzemnog skladišta Banatski Dvor, nije naišao na podršku energetskih eksperata u Srbiji. Bivši direktor Naftne industrije Srbije Dimitrije Vukčević smatra da takav potez ne bi bio prihvatljiv za rusku stranu koja bi u tom slučaju odustala od kompletnog energetskog aranžmana - što ne bi bilo dobro za Srbiju.

Najbolje bi bilo povezati sva tri projekta naftno-gasnog aranžmana sklapanjem određenih ugovora iz kojih bi se jasno videlo kakve su obaveze obe strane. Ne verujem da su Rusi odustali od izgradnje Južnog toka i mislim da je u vezi s tim, bez razloga podignuta velika medijska prašina, jer čak i da se do kraja godine potpiše samo ugovor o kupovini NIS-a istovremeno se mogu doneti i pravni akti koji bi taj posao „uvezali“ sa izgradnjom Južnog toka i podzemnog skladišta Banatski Dvor - ističe sagovornik Danasa.

Komentarišući Dinkićev predlog, konsultant sindikata radnika NIS-a Branko Pavlović kaže da je potpuno nerealan jer Gasprom nema nijedan razlog da prihvati takav aranžman. Ovaj sagovornik Danas dodaje da je predlog ministra ekonomije nepotreban jer Srbija na bilo koji način u ovom trenutku nije ugrožena u slučaju da Južni tok ne bude izgrađen.

Dosta je ucenjivanja u Vladi

Dragoljub Mićunović poručuje koalicionim partnerima DS i opoziciji: Dosta je ucenjivanja u Vladi i Skupštini. "Neki u Vladi samo žele da namire svoje potrebe", kaže Mićunović u razgovoru koji objavljuju Novosti.

"U svakom slučaju, ekonomska kriza je tu i neće biti laka. To sve izaziva i političku krizu jer postoje stranke koje očigledno smatraju da na toj krizi mogu da profitiraju. Svim akterima treba staviti do znanja da su, ako žele da blokiraju rad određenih institucija, izbori jedino rešenje. Ali, još verujem da je moguće urazumiti one koji ucenjuju da bi nešto izgurali i dobili. Ne verujem da će ići do rizika da idu na izbore, jer tamo ih ništa dobro ne čeka."

MMF ima važnije probleme od sporazuma sa Srbijom

Sporazum MMF sa Srbijom neće, kako je zakazano, biti tema borda direktora ove institucije 19. decembra, već 15. januara naredne godine. Razlog za odlaganje je, kako je u petak rečeno Novostima, u proceni menadžmenta ove institucije da prvo mora da konsoliduje sopstvene redove, dobro proceni svoj položaj u narednoj godini, a tek onda krene u aranžmane sa državama članicama.

Ova institucija, kao što je već poznato, može da dođe i u ozbiljne finansijske probleme ukoliko joj bogatije države članice uskoro ne "ubrizgaju" finansijsku pomoć. Prema pravilima, ovaj novac MMF kasnije daje kroz povoljne kredite zemljama koje imaju problema sa bilansom svojih deviznih rezervi.

Potraga za Mladićem u Arandjelovcu

U Aranđelovcu, u prigradskom naselju Kolonija u potrazi za haškim optuženikom Ratkom Mladićem, pripadnici protivterorističke jedinice MUP-a Srbije pretresli su juče pre podne kuću Ljubinka Zlatića. Posle pretresa koji je trajao gotovo tri časa, specijalci koji su tražili Mladića, odneli su tri mobilna telefona, kartice za njih i nekoliko adresara sa brojevima telefona. Niko nije priveden.

Prema rečima Zlatića, koji je sa haškim beguncem išao u srednju Vojnoindustrijsku školu u Zemunu, policajci su tokom pretresa „pregledali sve fioke, pa čak i ormane”.



Pripadnici specijalne jedinice srpske policije, u sklopu potrage za pomagačima
Ratka Mladića, tokom pretresa privatne kuće Ljubinka Zlatiæa u Aranðelovcu, bivšeg
saradnika Željka Ražnatovića Arkana  (tekst i foto: Fonet)

"Rekao sam im da Ratka nisam video 40 godina i da se ne skriva u mojoj kući. Nije vredelo. Bili su uporni. A ja sam bio zbunjen", objašnjava Zlatić za Politiku.

U blizini kuće i okolnim ulicama okupilo se pedesetak građana, među kojima su bile i dve manje grupe predstavnika Udruženja građana „Naši” i Srpske radikalne stranke. Uz povike podrške haškom optuženiku, okupljeni su negodovali protiv policije. Nije zabeležen ni najmanji incident.

Pretres kuće Ljubinka Zlatića (65) zvanog Švaba, u Aranđelovcu, školskog druga odbeglog generala, po zahtevu Tužilaštva za ratne zločine i nalogu istražnog sudije, nije urodio plodom ali, piše u Novostima, "pronađeni su značajni tragovi". Za Zlatića, postoje jake indicije da pripada krugu ljudi koji pomažu pri skrivanju Mladića, tvrdi ovaj list.

"Ratka nisam video 40 godina, ali i danas bih mu pomogao kako god mogu.

Ako bi me Ratko ili bilo ko njegov zamolio, ja bih ga sakrio! I pomogao mu finansijski. Da me i sada pita za pomoć, sada bih to uradio, ali, naravno, da to niko ne bi znao", citira Zlatića Pravda.

Anarhistički duh na ulicama evropskih gradova



Sukob policije i demonstranata u centru Pariza tokom protesta zbog ubistva
15-godišnjeg dečaka u Atini za koje je optužen grčki policajac (Fonet)

Agresivni protesti mladih Grka šokirali su mnoge širom Evrope a zabrinutost raste budući da se anarhistički duh proširio na ulice velikih evropskih gradova od Moskve do Madrida. Komunicirajući internetom ili SMS porukama, uglavnom mladi ljudi u evropskim prestonicama organizovali su proteste podrške grčkim „kolegama”, ali ne zanemarujući i nezadovoljstvo koje tinja i u njihovim lokalnim sredinama.

Nezaposlenost, niske zarade i neodgovarajuća socijalna zaštita zajednički su problemi koji ne samo da tište mlade Evropljane, već ih „guraju” u ruke anarhista i ultralevičara, piše u Politici.

Najveća prevara

Bernard Medof , bivši direktor američke elektronske berze Nasdak, do juče „autoritet u svetu finansija”, uhapšen je u četvrtak na osnovu optužbe da je za 50 milijardi dolara oštetio investitore koji su mu poverili novac, što po prvim procenama predstavlja najveću prevaru u istoriji na način poznat kao piramidalna ili Ponzijeva šema. Tužilaštvo je saopštilo da je Medof od 2005. sprovodio „Ponzijevu šemu”, odnosno da je varao ulagače na način na koji je italijanski imigrant Karlo Ponzi razradio u SAD početkom prošlog veka – uzimajući novac za obrt uz ogromne kamate koje je isplaćivao zahvaljujući tome što su i drugi pohlepnici hteli da uđu u kolo.

Vest o hapšenju izazvala je paniku među elitom na Long Ajlendu i Palm Biču. Ukoliko bude osuđen Medof bi mogao da dobije do 20 godina zatvora i novčanu kaznu do pet miliona dolara.

Mišomor za svekrvu

Eržika Jambor (21) iz Srpskog Itebeja sipala je mišomor u kafu i mleko svojoj svekrvi Etel Đenge (60) iz Banatske Topole! Nesrećna Etel jedva je preživela trovanje, dok je njena snaja uhapšena zbog pokušaja ubistva na podmukli način!

Eržika Jambor započela je u maju zajednički život sa Alfonzom Đengeom (41) i svekrvom Etel u Alfonzovoj kući u Banatskoj Topoli. Eržika se udala sa Alfonza 20. septembra, a ubrzo su započele svađe između snaje i svekrve.

"Svekrva je stalno prigovarala snaji da ne voli njenog sina i da ima ljubavnika. Eržika se zbog toga ljutila", kaže za Pres anonimni sagovornik "blizak istrazi".

Navijački teror

Navijači Crvene zvezde u četvrtak uveč su u klubu Rič na Senjaku pištoljem nasrnuli na fudbalere Partizana, saznaje Danas.

Fudbaleri tima iz Humske ulice su zakupili dva separea u pomenutom klubu u nameri da proslave titulu jesenjeg šampiona. Nekolicina Zvezdinih pristalica, koji su česti gosti Rič kluba, tokom cele večeri je provocirala sportiste, nakon čega je jedan navijač uperio pištolj ka zgranutim fudbalerima. Brzom intervencijom obezbeđenja kluba niko nije povređen. Nedugo zatim, fudbaleri su u neverici napustili lokal.

Ovo je samo još jedan u nizu brojnih nasrtaja navijača na fudbalere. Pre samo nekoliko dana navijači Partizana su upali u klupski autobus i pretili su fudbalerima.

Čaviću opet zlato

Na Evropskom prvenstvu u kratkim bazenima u Rijeci reprezentativac Srbije trijumfovao na 100 m leptir sa 49,19 sekundi.



Milorad Čavić osvojio je zlatnu medalju i postavio evropski rekord
u trci na 100 metara delfin na Evropskom prvenstvu u plivanju
u Rijeci, Hrvatska (Fonet)

Šampioni ne vole da gube! Sa tom rečenicom Milorad Čavić je otišao u Rijeku i ponovo svima pokazao da je rođeni pobednik. Jedan od najboljih sportista koje je Srbija ikada imala, osvojio je zlatnu medalju na 100 metara leptir u 25-metarskim bazenima i za 55 stotinki popravio evropski rekord. Miloradu je ovo četvrto zlato u ovoj disciplini u isto toliko učešća na kontinentalnom šampionatu, piše u Politici.


Ivan Lendjer iz Srbije posle trke na 100 metara delfin na Evropskom prvenstvu u
plivanju u Rijeci, Hrvatska

Naš as na impresivan način u Rijeci odbranio titulu evropskog prvaka na 100 metara delfin. Odličan rezultat ostvario i Ivan Lenđer osvajanjem šestog mesta uz lični rekord, javljaju Novosti.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...