REKORDNO TROŠENJE NOVCA

S.Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Božićna poslanica Srpske pravoslavne crkve. U Srbiji se troši kao i pre najave krize. Kako zaštiti Srbe na Kosovu?



Prevrnuta auto-cisterna sa 19,8 tona tečnog naftnog gasa, na Ibarskoj magistrali,
između Čačka i Gornjeg Milanovca, zbog čega je juče više sati bio saobraćaj u prekidu

Sutra je Božić za pravoslavne
Listovi najavljuju na naslovnim stranama Božićnu poslanicu pravoslavnim vernicima koju je pročitao mitropolit Amfilohije a potpisuje patrijah Pavle. Svaki list odabrao je različite akcente za naslove: "Srpska pravoslavna crkva svojoj duhovnoj deci o Božiću 2008. godine" (Politika), "Čekamo Hrista, ne bolje vreme" (Novosti), "Ekonomska kriza jeste kriza morala" (Pres),"Punoća čovekovog bića" (Glas javnosti), "Briga za ekologiju u božićnoj poslanici" (24 časa)

"Božić je najradosniji praznik. Ali, nažalost, može se primetiti da ljudi često pogrešno proslavljaju Božić, svodeći ga na neke ceremonije", govori episkop hvostanski Atanasije Rakita za Alo ali ko očekuje nastavak prošlogodišnjih polemika u vrhu SPC-a, od toga u ovom intervjuu neće ništa pronaći.

Kompromisi a ne podele

Mirko Cvetković govori za Novosti u već poznatom tonu srpske vlasti, o godini štednje, investicijama, odnosima u Vladi: "Vlada ima snage da drži sve pod kontrolom. U aprilu zahtev za status kandidata za EU. Ne očekujem izbore u 2009", kaže premijer Srbije.

"Srbija 2009. godine mora da uđe u mirnije političke vode. Glavne reči treba da budu kompromis i stabilnost, a ne sukobi, podele, kampanja i izbori. Ulazimo i u godinu najveće ekonomske krize koju ne pamti moderni svet. Zbog toga su nam više nego ikad potrebni solidarnost, jedinstvo i štedljivost, a ne štrajkovi, bahatost i izazivanje haosa", priča Mirko Cvetković, predsednik Vlade Srbije.

Mirnim sredstvima protiv udara na suverenitet Srbije

"Način na koji predstavljam Srbiju u svetu nije stvar individualnih afiniteta. Nikada nisam sprovodio ličnu politiku već politiku Vlade Srbije, koja se nekome može dopadati, nekome ne. Okolnosti u prošloj godini su bile izuzetno nepovoljne. Spoljna politika Srbije napravila je istorijski presedan na Balkanu, a to je da na direktan udar na suverenitet i integritet odgovori isključivo mirnim i diplomatskim sredstvima", priča Vuk Jeremić, ministar spoljnih poslova Srbije u intervjuu koji Danas objavljuje pod naslovom "U Vladi Srbije ne postoji ideja o podeli Kosova".

Srbija nikad neće priznati Kosovo, naš cilj je ulazak u EU, vreme je da se prekine uslovljavanje Srbije, susedne zemlje moraju da uvažavaju Srbiju... Sve smo to bezbroj puta čuli od šefa diplomatije Vuka Jeremića. Mnogo puta smo ga čuli i kako drži istorijske lekcije onima koji napadaju Srbiju podsećanjem na sve zločine nad našim narodom, piše u uvodu intervjua sa Jeremićem koji objavljuje Pres.

Znamo i da je diplomirao na Harvardu, ali ne i kako je sa samo 33 godine postao srpski nacionalista! Ne znamo ko su mu roditelji, kakav je đak bio, kako se upoznao sa suprugom Natašom, objavljuje ovaj tabloid.


Francuska mornarica je presrela i uhvatila 19 pirata koji su pokušali da napadnu dva
teretna broda nadomak obala Somalije

Rekonstrukcija pre nego izbori

"Ukoliko bude bilo potrebe, rekonstrukcija kao opcija više je moguća nego vanredni izbori. Trenutno, ova vlada je, posle različitih stavova o energetskom aranžmanu, stabilna, tako da ni rekonstrukcija, a posebno izbori nisu aktuelni", kaže u intervjuu za Blic potpredsednik Vlade Srbije i ministar policije Ivica Dačić, pod naslovom "Bolje i Nikolić u Vladi nego izbori".

"Ova vlada je sada stabilna bez obzira na to što su postojali neki različiti stavovi o pojedinim pitanjima. Čak je i na poslednjoj sednici Vlade Mlađan Dinkić rekao da Vlada treba da bude jedinstvenija. Takođe, ni parlamentarna većina nije ugrožena", tvrdi Dačić.

Naprednjaci – i neće i hoće

Predsednik Srpske napredne stranke (SNS) Tomislav Nikolić ocenio je večeras da je u Srbiji najvažnije očuvati socijalnu sigurnost dodajući da SNS bez preke potrebe neće učestvovati u rekonstrukciji Vlade Srbije, javlja Pres.

"Bez neke, zaista preke, potrebe, bez potrebe da svi budemo na vlasti, SNS ne bi učestvovala u reknostrukciji Vlade", rekao je Nikolić Radio-televiziji Srbije i dodao da kada kaže da "svi budemo na vlasti" govori o koncentracionoj vladi. Nikolić je istakao i da bi u ovom trenutku rekonstrukcija Vlade Srbije bila "jeres", kao i da postoji mnogo razloga da do toga ne dođe.

Lider SNS je rekao da bi voleo da se na izborima vidi snaga te stranke, ali da se ne bi zalagao za izbore ako bi se to negativno odrazilo na ekonomsku situaciju u zemlji. On je kazao da bi G17 plus trebalo da bude isključena iz Vlade jer, kako je naveo, kvari odnose Srbije sa Rusijom, prenosi Pres.

Da li će Srbi "ostati na cedilu"?

U severnoj Kosovskoj Mitrovici u ponedeljak mirno, ali uz pojačane snage bezbednosti. Policija, Kfor i Euleks moraju da utvrde ko je kriv za napade na Srbe, piše u Novostima.

Bato Đorđević, jedan od dvojice Srba koje su u nedelju u Bošnjačkoj mahali, pretukli Albanci, kaže da se incident dogodio u neposrednoj blizini punkta Kfora, čiji su vojnici posmatrali šta se događa.

Portparol misije EU na KiM Viktor Rojter izjavio je Tanjugu da je povećan broj patrola Euleksa i naveo da su po tri policajca raspoređena u svakoj policijskoj stanici na severu Kosova, dok specijalne jedinice policije patroliraju u tom delu pokrajine. Upitan ko je odgovoran za nasilje, Rojter je kazao da istrage o incidentima u Mitrovici vodi Kosovska policijska služba i da Euleks u to nije uključen.

Opozicija u Srbiji oštro je osudila napade na Srbe. Potpredsednik DSS Slobodan Samardžić ocenio je da će povlačenjem Unmika s KiM, Srbi u pokrajini “ostati na cedilu”, prenose Novosti.

Povodom sve učestalijih incidenata u severnom delu Kosovske Mitrovice, predsednik Srbije Boris Tadić uputio je članicama Saveta bezbednosti UN, generalnom sekretaru UN Ban Ki Munu i predsedavajućem EU Češkoj oštar protest u kom ih obaveštava da Kfor, Euleks i Unmik nisu pravovremeno reagovali i sprečili napade na Srbe.

Tadić smatra da je stvarna namera kosovskih vlasti i albanskih ekstremista da nasiljem isprovociraju sukobe sa Srbima kako bi sprečili sprovođenje sporazuma od šest tačaka između Ujedinjenih nacija i Srbije, potvrđenog u Savetu bezbednosti UN, protiv koga je bilo prištinsko rukovodstvo, prenosi i Danas delove pisma predsednika Republike.

Ispašta nevin narod

"Ukoliko država ne zna kako da se postavi kada joj napadaju teritoriju, mi onda i nemamo državu", kaže vladika Artemije za Pravdu.

"Nesreća koja se nadvila nad srpskom južnom pokrajinom tinja već godinama, a najviše ispašta nevin narod koji samo želi da živi na svom ognjištu. Kada ti otimaju ono što je tvoje, ti se braniš svim raspoloživim sredstvima. Braniš se vojskom, a ne diplomatijom

Srbija je bila dužna da ustane, odbrani i sačuva svoj identitet, mi to nismo uradili i zato smo danas tu gde jesmo", smatra episkop raško-prizrenski.

Svedočenje o teroru

Udarci, krici iz soba, slike silovanja... Slavica Vuksanović (45) jedna je od retkih koja je preživila teror i mučenje "gnjilanske grupe" OVK, čijih je devet članova uhapšeno 26. decembra prošle godine u Preševu. Ova Srpkinja pamtiće 23. jun 1999. godine i četiri najteža dana u svom životu, objavljuju Novosti.

"Ispred pekare, u redu za hleb, kidnapovala su nas petorica Albanaca u crnim uniformama, sa oznakama OVK", kaže Slavica. "Izvukli su nas iz reda i na usta nam stavili selotejp. Ugurali su nas u automobil i odvezli u zgradu srednjoškolskog internata u naselju Gavran. Uz put su nas udarali, U internatu kreće tortura."

Srbi u Gnjilanu i danas žive u strahu. Od deset hiljada srpskih stanovnika ostalo je njih svega stotinak. U mislima su im stalno strahote kojim su bili izložene naše komšije i rođaci. Koljači, koje traže vlasti Srbije zbog otmice 159 Srba i ubistva najmanje njih 51 tokom 1999. godine, slobodno se šetaju ulicama Gnjilana, piše u Novostima.

"Bezbednost Srba na ovom području ispod je svakog minimuma i svedena je bukvalno na dobru volju Albanaca, koji verovatno sada osećaju potrebu da pred međunarodnom zajednicom pokažu da ovde ipak ima Srba", ističe Dragan Nikolić, načelnik Kosovsko-pomoravskog okruga.

Ko je uvredio francuskog generala?

Državni sekretar u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović smatra da će Vlada Srbije morati da smeni rukovodstvo bolnice u severnom delu Kosovske Mitrovice i spreči zloupotrebu institucija u političke svrhe, javlja Politika. Ovakva reakcija iz resornog ministarstva usledila je nakon što rukovodstvo mitrovičke bolnice u nedelju nije dozvolilo komandantu Kforovih multinacionalnih taktičkih snaga „Sever”, Mišelu Jakovljevu i komandiru Euleks policije, Rajneru Kunu da obiđu povređene.

„Od direktora bolnice Marka Jakšića očekujem ubedljivo objašnjenje za prilično neljubaznu opstrukciju na ulazu u bolnicu”, naveo je general Jakovljev.

Upravnik bolnice dr Adžić prethodno je rekao da niko iz uprave Zdravstvenog centra nije ništa znao o dolasku i poseti generala i komandira Euleksa.

„Mene je u neko doba zvao Oliver Ivanović, državni sekretar u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju, kome sam odgovorio da dolazim i da ćemo zajedno obići pacijente. Međutim, dok sam ja stigao, za nekih desetak minuta, general i komandir su otišli”, rekao je Adžić.

Novogodišnji troškovi

Politika istražuje kako se trošilo poslednjih dana 2008. godine u Srbiji i zaključuje da se, izgleda, potrošači ne obaziru na najavljenu krizu. Prema istraživanju ovog lista, prosečna porodica za nekoliko dana praznične euforije samo na hranu potrošila između 10.000 i 12.000 dinara. U Robne kuće „Beograd” 31. decembra na sat ulazilo od 12.000 do 15.000 ljudi. Sa izložbenog prostora „Delta auta“ 30. decembra tri kupca odvezla su po jedan BMW džip marke „iks 5“ vredan 61.000 evra.

Prepun parking i gužve među rafovima i pred kasama „Tempa“ u noći između pretposlednjeg i poslednjeg dana 2008. godine, puna kolica kao da je džabe svaka treća kupovina, nisu ni izdaleka podsećali na najavu teške godine pred nama. Ni za ove novogodišnje praznike se, bez obzira na sumorne ekonomske prognoze, izgleda nije štedelo. Čak 3,1 milion kupaca pazarilo je u nekoj od trgovina kompanije „Delta maksi” za poslednja četiri dana stare godine, a samo u utorak 30. decembra 600.000 potrošača ostavilo je izvesnu sumu novca na blagajnama te trgovačke kuće.

Sudeći po količini potrošenih para, mogli bismo da se zapitamo ko u Srbiji još mari za krizu i ko se još osvrće na upozorenja koja nas nisu zaobišla čak ni u novogodišnjem TV programu.

Kad se saberu troškovi za prazničnu ishranu, poklone, novu garderobu i „braon tehniku”, prema proceni Politike prosečna porodica u Srbiji je potrošila oko 450 evra.

"Naš utisak je ipak da se trošilo koliko i pred doček 2008. godine", kaže Rajko Mandić, direktor „Delta maksija” Srbija.

Uprava za trezor Ministarstva finansija saopštila je danas da je krajem 2008. godine u Srbiji obavljen rekordan dnevni platni promet u iznosu od oko 100 milijardi dinara, odnosno 1,1 milijarda evra, javlja Danas. Poslednja tri dana prošle godine Uprava za trezor je, kako se navodi u saopštenju, obradila više od dva miliona platnih naloga u ukupnom iznosu od 314,7 milijardi dinara.

Od sutra jeftinije gorivo?

Benzin bi od srede trebalo da bude jeftiniji u proseku za pet dinara po litru, a dizel gorivo za blizu šest dinara, saopštilo je Ministarstvo rudarstva i energetike. Tako će benzin MB95 koštati 72,13 dinara, dok će nova cena dizela biti 54,63 dinara po litru. U novu cenu nije uračunato najavljeno povećanje akciza zato što tek treba da prođe skupštinsku proceduru, javlja Blic.

Dolaze menadžeri Fijata

Fijatovi menadžeri će sa planovima za ovu godinu stići u Srbiju najverovatnije tek polovinom januara, jer je torinska fabrika na odmoru do 12. ovog meseca. Sa početkom rada u Italiji, u Fabrici automobila kreće testiranje radnika za prelazak u društvo „Fijat Srbija“. Ovo su u ponedeljak za Novosti potvrdili čelnici grupe „Zastava vozila“ i predstavnici Ministarstva ekonomije.

Prema rečima Zorana Radojevića, generalnog direktora grupe „Zastava vozila“, početak testiranja radnika za prelazak u novu fabriku, zakazan je za 12. januar.

Nesloga u EU oko rata u Gazi

Izrael je u ponedeljak nastavio veliku kopnenu ofanzivu na ciljeve Hamasa. Tel Aviv angažovao najmanje 10 hiljada vojnika i 100 tenkova. Izraelska armija je, praktično, podelila je pojas Gaze na tri dela, javljaju Novosti.

Portparol izraelske vojske rekao je Frans presu da je "vazduhoplovstvo Izraela samo u noći između nedelje i ponedeljka bombardovalo 130 ciljeva u Pojasu". Istovremeno, Hamas je nastavio da ispaljuje projektile na jug Izraela, a samo u nedelju najmanje 45.



Šef izraelske diplomatije Cipi Livni i visoki predstavnik Evropske unije za spoljne poslove
i bezbednost Havijer Solana na konferenciji za novinare povodom situacije u pojasu Gaze

Posle neuspele inicijative Libije u Savetu bezbednosti UN, u nedelju uveče je u Kairo doputovao visoki predstavnik EU za spoljnu politiku Havijer Solana koji je u razgovoru sa egipatskim predsednikom Hosnijem Mubarakom izrazio spremnost EU da učestvuje u međunarodnoj misiji posmatrača koji će nadgledati prekid vatre. U Kairo je doputovala odvojeno i delegacija EU - šef češke diplomatije Karel Švarcenberg, čija zemlja predsedava EU, i ministri inostranih poslova Švedske i Francuske Karl Bilt i Bernar Kušner, kao i visoki komesar za spoljne odnose Unije Benita Ferero Valdner. Analitičari tumače ove "odvojene" posete članica EU kao "odraz nesloge među članicama u načinima i putevima za rešavanje krize".

Turski premijer Redžep Taip Erdogan optužio je Izrael "za tiraniju nad ženama i decom u Gazi", a međunarodnu zajednicu prozvao "da pokaže istu osetljivost prema Gazi kao što je to uradila u slučaju Gruzije".

Izrael je odbacio mogućnost primirja i predlog Evropske unije da međunarodni posmatrači budu raspoređeni u pojasu Gaze posle prekida vatre, a umesto toga traži dolazak timova koji bi pomogli pronalaženje tunela kojima bi Hamas mogao ponovo da se naoruža, objavljuje Blic. Tokom večeri, izraelska vojska je zašla dublje u pojas Gaze gde su izbili žestoki sukobi sa pripadnicima Hamasa.
Izraelska ministarka inostranih poslova Cipi Livni, koja je jedan od glavnih kandidata za premijera na izborima 10. februara, izjavila je da ne vidi razloga da se razmesti posmatračka i kontrolna misiju u pojasu Gaza.

"Ne vidim kako to posmatračka misija može da pomogne", rekla je Livni.

Nekoliko stotina ljudi juče je protestovalo na Trgu republike u Beogradu zbog izraelskih napada na pojas Gaze, javlja Danas.

Kako je obustavljeno štampanje značajnih biografija

Javnost se uzburkala nakon objavljivanja oglasa Službenog glasnika povodom nove edicije ove izdavačke kuće „Srpske vertikale - biografije ličnosti koje su obeležile srpsku modernu istoriju“. Iznesene su razne kritike, oštra mišljenja, lični i naučni stavovi. Direktor Službenog glasnika Slobodan Gavrilović, doneo je odluku da se, zasad, ovaj projekat obustavi.

U objašnjenju svoje odluke, Gavrilović ističe da je dobio više kritika, primedbi, sugestija i predloga od ličnosti do čijeg mišljenja mu je stalo, i da, uvažavajući izneta mišljenja koja smatra korisnim za realizaciju ovakvog projekta posle boljih i ozbiljnijih priprema, donosi odluku da se projekat zasad obustavi, piše u uvodu intervjua sa Gavrilovićem koji objavljuje Danas.

Ubio se osumnjičeni policajac

U šumarku kod Valjeva u ponedeljak popodne pronađen mrtav policajac, osumnjičen kao ubica devojke. Goran S. zatečen u svom "golfu 2'' u blizini grada. Sahranjena valjevska frizerka Vesna Marjanović (23).

U automobilu, pored mladića sa vidljivom prostrelnom ranom na glavi, bio je službeni pištolj i njegov mobilni telefon. Istraga će, ipak, kako se procenjuje, morati da rasvetli okolnosti u kojima je sa sedam hitaca iz pištolja u grudi, u noći između petka i subote, ubijena Vesna Marjanović. To neće biti lako ni jednostavno, jer je jedini osumnjičeni, i koji je bio nedostupan policiji, pa je zato raspisana i potraga, takođe – pokojni., objavljuju Novosti

Preminula posle nesreće na putu i "šetnje" izmedju bolnica

Svetlana Vučković, koja je teško povređena u saobraćajnoj nesreći 11. novembra, preminula je 30. decembra 2008. zbog upale pluća i sepse, saznaje Blic u Kliničkom centru Srbije. Njen nevenčani suprug optužio je lekare Urgentnog centra za nesavesno lečenje i nemar.
"Samo su mi poslali telegram da je 30. decembra u 23.20 sati preminula, a bez moje saglasnosti su uradili obdukciju, i to da bi prikrili svoje greške", plačnim glasom priča Vladan Živković iz Gornjeg Ribnika kod Trstenika.

Živković i Svetlana Vučković (34) imaju devetoro dece. Najmlađi sin rođen je carskim rezom samo nekoliko sati posle nesreće na autoputu u kojoj je Vučkovićeva teško povređena. Svetlana je sa teškim povredama i posle obavljenog carskog reza, u komi iz požarevačke bolnice prevezena u Urgentni centar, ali je dežurna ekipa odbila da je primi. Istim sanitetom vraćena je u požarevačku bolnicu, a sutradan je ponovo dovezena u Beograd i primljena u Urgentni centar.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...