RASTE REJTING SRBIJE

S. Kačarević

(Pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

 

Počela rasprava o legalnosti proglašenja kosovske nezavisnosti. Spisak novih sudija biće objavljen najkasnije do 15. decembra. Rejting agencija „Standard end pur” podigla je juče kreditni rejting Srbije sa BB negativnog na BB stabilni.



Revija kolekcije "Tokyo Underground" poljskog modnog kreatora
Mihala Staroste (Michal Starost) u  prestonici Poljske

Ne postoji pravo na jednostrano otcepljenje

Pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu u utorak počela usmena rasprava o legalnosti proglašenja kosovske nezavisnosti. Pravni tim Srbije uveren da će savet biti zasnovan na pravu, bez političkih pritisaka, javljaju Novosti.

Jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova i Metohije protivno je svim principima međunarodnog prava jer ono ne poznaje pravo na jednostranu secesiju. Važećom rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti UN isključeno je bilo kakvo rešenje statusa Kosova koje nisu prihvatile obe strane i koje nije odobrio Savet bezbednosti, rekli su predstavnici Srbije juče, prvog dana javne rasprave u Međunarodnom sudu pravde u Hagu. U toku tročasovnog izlaganja zastupnici Srbije obrazlagali su zašto kosovske institucije nisu imale pravo da donesu akt o otcepljenju kojim su, kako su istakli, potkopani temelji međunarodnog prava.

"Nikada do sada Generalna skupština UN, Savet bezbednosti niti bilo koja druga međunarodna institucija nisu prihvatile otcepljenje jednog dela teritorije neke države", rekli su zastupnici Srbije.

"Deklaracija o nezavisnosti nije bila iznenadna, ni nasilna, a kamoli suprotna međunarodnom pravu", rekao je zastupnik Prištine britanski advokat Majkl Vud, objavljuje Politika.

Albanci na početku suđenja o jednostranom proglašenju nezavisnosti Kosova juče u sudnici vređali srpskog šefa diplomatije, a članu srpske delegacije Dušanu Batakoviću dovikivali da je rasista, prenosi Pres.

Nove sudije, do sredine decembra

Spisak novih sudija biće objavljen najkasnije do 15. decembra, izjavila je Nata Mesarović u prvom razgovoru posle izbora za predsednika Vrhovnog kasacionog suda, piše u Politici. Visoki savet sudstva završio je 90 odsto posla kada je u pitanju izbor sudija u Srbiji. Najkasnije za 10 do 12 dana odluka će biti objavljena u „Službenom glasniku” i zatim saopštena na konferenciji za novinare.

Budžet za sledeću godinu

Republički budžet naredne godine trebalo bi da prihoduje 655.971.000.000 dinara, i uz 107.000.000.000 dinara deficita da ima 762.971.000.000 dinara izdataka, predložila je juče Vlada Srbije.



Ilustracija: Politika

Ipak, računica može i ovako da glasi: država će sledeće godine moći da potroši ukupno 797.498.137.000 dinara i to 738.645.297.000 dinara iz budžetskih sredstva, 57.128.676.000 iz sopstvenih prihoda republičkih organa i organizacija i 1.724.164.000 dinara iz donacija (ne računajući izvorna sredstva fondova obaveznog socijalnog organa i izvorne lokalne prihode). Ovi rashodi finansirali bi se sa 714.823.840.000 dinara prihoda od čega bi budžetski iznosili 655.971.000.000 dinara, objavljuje Politika. Tako bi budžetski deficit bio 82.674.297.000, odnosno ukupan fiskalni deficit 107.000.000.000 dinara, računajući i 24.325.703.000 dinara „za nabavku finansijske imovine za sprovođenje javnih politika”.

U odnosu na ovogodišnje, prihodi u narednoj godini nominalno su veći 5,8 odsto, ali realno niži za oko dva odsto, piše u Novostima.

Za EU, sa manje nade

Ukoliko bi sutra bio raspisan referendum o ulasku Srbije u Evropsku uniju, 69 odsto građana bi glasalo „za“, pokazalo je istraživanje Galup Balkan Monitora urađeno ove godine na uzorku od 1.000 građana Srbije.



Vatromet u Lisabonu na svečanosti povodom stupanja na snagu Lisabonskog sporazuma

"S druge strane, na pitanje „Da li mislite da bi članstvo u EU za Srbiju bilo dobro ili loše“, polovina ispitanika je odgovorila da bi to bilo dobro za Srbiju. U odnosu na podatke iz prethodnih godina broj onih koji vide boljitak u članstvu u EU se smanjuje. Godine 2008. je članstvo u EU kao dobru stvar smatralo 58, a 2006. godine 61 odsto građana Srbije", rekla je Hedvig Morval-Horvat, izvršna direktorka Evropskog fonda za Balkan, na jučerašnjoj konferenciji za novinare.

Postoji nada da Holandija odstupi…

Prelazni sporazum sa Srbijom mogao bi biti odmrznut na redovnom zasedanju Saveta ministara EU koje se održava idućeg ponedeljka i utorka, rekli su za Politiku diplomatski izvori u Briselu i Beogradu. Prema navodima tih izvora, izveštaj o saradnji Srbije sa Haškim tribunalom, koji će glavni tužilac Tribunala u Hagu Serž Bramerc predstaviti 3. decembra Savetu bezbednosti UN, biće povoljan, što treba da omogući Holandiji da odstupi od izričitog stava da je za primenu sporazuma neophodno zaključiti saradnju. Postoji nada da će se u slučaju povoljnog izveštaja Bramerca, šef holandske diplomatije Maksim Ferhagen, ipak, prikloniti kolegama iz ostatka EU i glasati za primenu Prelaznog sporazuma sa Srbijom, piše u Politici.

Srpski ministar odbrane kod američkog

Američki državni sekretar za odbranu Robert Gejts dočekao je juče ujutro na ulazu u Pentagon svog gosta ministra odbrane Srbije Dragana Šutanovca i posle rukovanja obojica su prošla kroz špalir počasne garde, da bi u sedištu američkih oružanih snaga i njihovih civilnih kontrolora održali polusatni sastanak – prvi na ovakvom nivou u istoriji Srbije. Susret sa sekretarom Gejtsom bio je inače na samom početku radnog dana zbog potonjih obaveza američkog državnog sekretara: on je potom sa predsednikom Obamom otputova u Vest Point, najstariju vojnu akademiju Amerike, gde je predsednik SAD, kao šef države i istovremeno i vrhovni komandant, sinoć obelodanio svoju novu strategiju za Avganistan, koja podrazumeva da tamo bude poslato još najmanje 30.000 američkih vojnika, objavljuje Politika.



Parada u Bukureštu

Predsednički izbori u Hrvatskoj

Prema svim ispitivanjima javnog mnjenja kandidat SDP-a Ivo Josipović vodi u predizbornoj trci za novog predsednika Republike Hrvatske. Izbori su zakazani za nedelju, 27. decembra, a eventualni drugi krug na kojem će se birati između dvojice najuspešnijih kandidata biće 10. januara, objavljuje Politka u uvodu intervjua po naslovom "U Hrvatskoj dobro živi samo 200 porodica".

"Tužba protiv Srbije je podnesena davno, kada nije bilo ozbiljnog pomaka u otkrivanju sudbine zatočenih i nestalih, vraćanja otetog kulturnog blaga i kažnjavanju ratnih zločinaca. Od tada, učinjeni su mnogi pomaci. Kada bi se problemi rešili na zadovoljavajući način, tužba ne bi bila potrebna", kaže Josipović.

Bakterije sa Marsa

Naučnici američke svemirske agencije NASA tvrde da su ponovnim proučavanjem jednog meteorita pronašli „čvrst dokaz” da je život na Marsu nekada postojao. Koristeći elektronski mikroskom visoke rezolucije našao je neoboriv dokaz da je na crvenoj planeti nekada postojao život u obliku bakterija.

„Dokazi koji ukazuju na mogućnost da je nekada postojao život na Marsu polako se gomilaju”, kazao je Dejvid Meki, vodeći naučnik NASA za istraživanje i astrobiologiju, prenosi Politika.

Bolji rejting Srbije

Rejting agencija „Standard end pur” podigla je juče kreditni rejting Srbije sa BB negativnog na BB stabilni, navodi se u sinoćnjem saopštenju Ministarstva finansija, prenosi Politika.

Ocena je data na osnovu stabilnih izgleda da su spoljni pritisci sa kojima se Srbija suočava oslabljeni, a da će se u skladu sa programom dogovorenim sa MMF-om, do budžetske konsolidacije doći u srednjoročnom periodu. U izveštaju se navodi i da kreditni rejting može biti povećan ukoliko bude praćen strukturnim reformama javne administracije i penzijskog sistema, čime se poboljšavaju izgledi za održivost javnih finansija.

Nuklearka

Ambasador Rusije Aleksandar Konuzin potvrdio je prilikom posete Zrenjaninu da je Rusija ponudila Srbiji mogućnost izgradnje nuklearne elektrane, piše u Blicu pod naslovom "Ideja o nuklearki potekla je iz Srbije". Iako je naveo da je ideja o izgradnji potekla iz Srbije, ambasador nije želeo da o tome iznosi više detalja. Konuzin je ponovio da je energetika grana u kojoj je Rusija veoma jaka, a da Srbija u toj oblasti ima određenih potreba.

Šta je uradio Solana

Havijer Solana, dosadašnji visoki predstavnik za spoljnu politiku i bezbednost i nekadašnji generalni sekretar NATO, zvanično je juče otišao u političku penziju. Istoga dana Britanka Ketrin Ešton stupila je na dužnost ministarke inostranih poslova Evropske unije, i nasledila iskusnog španskog političara na prestižnoj poziciji. Solana, koji je tokom bogate karijere obavljao značajne poslove u Briselu, pojedinim potezima izazvao je oprečna mišljenja javnosti na Balkanu, ocenjuju sagovornici Danasa.



Sahrana žrtava terorističkog napada na ekspresni voz Nevski
u Sankt Petersburgu

Cirkus

Kada se sprovede ideja regionalizacije Srbije, naša država bi mogla da ima sedam glavnih gradova, jer će svaki deo zemlje tražiti ista prava koja su ”izboksovali” Vojvođani, objavljuju Novosti. Tako će, pored Beograda i Novog Sada, regionalni glavni gradovi verovatno biti i Kragujevac (centralna Srbija), Niš (južna Srbija), Bor ili Zaječar (istočna Srbija), Užice, Šabac ili Valjevo (zapadna Srbija)...

Jeftine aviokarte tek u najavi

Ima li nade da građani Srbije konačno avionom putuju za 20 evra? Iza promo karata skrivene i takse, a i teško se dolazi do njih. Stvarna cena letenja je zapravo oko 150 evra, objavljuju Novosti pod naslovom "Popusti samo reklama"."Olimpik" je, naime, i dalje jedina aviokompanija koja građanima Srbije bez ikakve pompe nudi zaista karte po povoljnoj ceni. Povratna karta do grčke prestonice košta oko 80 evra sa svim taksama i servisima. Povratna karta "Austrijana", za Beč, košta oko 200 evra a "Jatova" je bar 50 evra jeftinija. To je i dalje više od "Nikijeve" cene, koja će od proleća biti 58 evra sa svim taksama. Istina, treba dodati i uslugu servisa, koja košta od 10 do 20 evra, u zavisnosti od toga gde se kupuje karta.

Granice Evrope će se za građane Srbije otvoriti već 19. decembra, a time i brojne mogućnosti za putovanja u evropske metropole, i to za manje novca nego ranije, piše u Blicu. Cene prevoza posle ukidanja troškova za vize popularnije su nego ikad u železničkom, autobuskom, ali i u sve konkurentnijem avio-saobraćaju. Tako se sada, uz plaćanje puta, smeštaja i hrane, recimo, vikend u Rimu može provesti za ukupno 170 evra. Zainteresovani da u nekom evropskom gradu provedu vikend moraju da znaju da je prevoz najveća stavka kojom se treba pozabaviti.

Sudjenje u "aferi šampanjac"

Reporteri Novosti u sudnici sa Borisom Tadićem, na saslušanju zbog "afere šampanjac". Šef države priznao da prihvata odgovornost za alkohol.

"Popili smo poneki gutljaj šampanjca da nazdravimo pobedi naše reprezentacije". Ovako su se u "aferi šampanjac", u Gradskom sudu za prekršaje u Beogradu, u utorak "branili" predsednik države Boris Tadić, ministarka omladine i sporta Snežana Samardžić-Marković i predsednik Skupštine grada Aleksandar Antić.

Predsednik Boris Tadić priznao kod sudije za prekršaje da je kriv za kršenje Zakona o sportu. "Bilo mi je neprijatno u sudnici... Osećam neku teskobu, sve me nešto preseče kad pomislim na nazdravljanje na „Marakani", piše u Presu. Predsednik Srbije Boris Tadić kazao je juče pred gradskim sudijom za prekršaje da prihvata odgovornost za ispijanje šampanjca u loži stadiona Crvene zvezde posle fudbalske utakmice Srbija - Rumunija 10. oktobra ove godine. Tadić je sudiji Dušani Potežici rekao da nije znao da je to što čini prekršaj, za koji je inače zaprećena novčana kazna od 30.000 do 50.000 dinara, odnosno do 60 dana zatvora.

Tuča medju učenicima

Uroš K. (18), učenik Mašinske škole "Radoje Dakić", uboden je nožem u popodnevnim satima u tuči u školi u beogradskom naselju Rakovica, javlja Blic. Kako prenosi agencija Beta u tuči je učestvovalo više đaka, a jedan osamnaestogodišnji učenik je izboden nožem zbog čega je prebačen u Urgentni centar.

Hapšenja zbog političkih ubistava

Kosovska policija uhapsila je Azema Sulju člana Predsedništva Demokratske partije Kosova (DPK), čiji je lider premijer Hašim Tači, i komandanta generalštaba bivše OVK, zbog navoda da je bio nalogodavac političkih ubistava na Kosovu, prenose danas prištinski mediji, objavljuje Blic. Nazim Blaca, bivši pripadnik tajne Obaveštajne službe Kosova (SHIK), koja je bila pod kontrolom Tačijeve stranke, označio je, u ispovesti o političkim likvidacijama na Kosovu, Sulju kao osobu od koje je grupa egzekutora te službe jedino primala naredjenja i likvidacijama. Euleks je juče uhapsio Blacu, koji je pre nekoliko dana progovorio o političkim ubistvima na Kosovu, tvrdeći da je i sam lično ubijao.

Dobijaju i gube

Košarkaši Crvene zvezde pobedili su ekipu Benetona u Trevizu sa 78:71 (23:14, 17:24, 17:20, 21:13) dok je Hemofarm doživeo i drugi poraz u Evrokupu pošto je danas izgubio od ruskog Trijumfa 83:82 (15:27, 25:19, 21:20, 22:16) u Grupi B.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...