PROSLAVA DRŽAVNOSTI BEZ PREDSEDNIKA

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Ni ove godine proslavi u Orašcu nije prisustvovao predsednik Srbije Boris Tadić. Postavljen novi načelnik Generalštaba VS, a njegov prethodink general Zdravko Ponoš, još nema rešen status. Cena struje će najverovatnije porasti za osam procenata.



Revija kolekcije 2009. modnog kreatora Žorža Čakre (Georges Chakra)
u njujorškom Brajant Parku

Poskupljenje struje

U narednih mesec dana očekuje se poskupljenje električne energije. Cena struje će najverovatnije porasti za osam procenata. Promena cene energenata ne sme da izazove inflacioni udar, kaže ministar Petar Škundrić, javljaju Novosti. U EPS, pak, objašnjavaju da je pre nekoliko meseci bilo obećanja da bi u ovoj godini mogle da se dogode dve korekcije cenovnika, ali da zasada stoji samo jedno povećanje i to, možda, za osam procenata. Ovih dana menja se i plan poslovanja ove kompanije, a već se računa da će zbog nedovoljne korekcije i manjak od prihoda EPS biti čak 150 miliona evra.

"Ako se zakasni s povećanjem cena, pitanje je da li će s postojećim kapacitetom EPS biti spreman za sledeću zimu", reči su Miroslava Spasojevića, načelnika odeljenja za održivi razvoj u Ministarstvu energetike.

Novi načelnik Generalštaba

Predsednik Srbije Boris Tadić postavio je juče za načelnika Generalštaba Vojske Srbije general-potpukovnika Miloja Miletića (1953), dosadašnjeg zastupnika načelnika Generalštaba, saopšteno je iz Kabineta Predsednika Republike. Predsednik Tadić je za zamenika načelnika Generalštaba postavio general-potpukovnika Mladena Ćirkovića (1953), dosadašnjeg komandanta Kopnene vojske, javlja Politika.

Novi načelnik Generalštaba Vojske Srbije general-potpukovnik Miloje Miletić rođen je u Blacu. Po završetku Vojne akademije – smer artiljerije uspešno je pohađao Komandno-štabnu školu da bi 2000. godine završio i Generalštabnu školu. Njegov zamenik Ćirković rođen je u Leskovcu. Vojnu akademiju, smer Oklopno-mehanizovanih jedinica, završio je 1976. godine. Generalštabnu školu završio je 1993. godine, a Školu nacionalne odbrane 2000. godine.

Postavljenjem Miletića Vojska je dobila prvog čoveka, čije je mesto upražnjeno od kraja prošle godine, kada je smenjen Zdravko Ponoš. Ministar odbrane Dragan Šutanovac rekao je u nedelju da je zadovoljan što su na najviše funkcije u Generalštabu postavljeni najiskusniji i najbolji generali naših oružanih snaga, objavljuju Novosti.

Predsednik Boris Tadić postavio je juče za načelnika Generalštaba VS general-potpukovnika Miloja Miletića, a njegov prethodink general Zdravko Ponoš, još nema rešen status. Tadić još nije doneo odluku o njegovom novom angažovanju niti je, kako Blic saznaje, bilo njihovih zvaničnih susreta.
Dan državnosti

U srcu Šumadije, na mestu početka Prvog srpskog ustanka, uz vojne počasti u nedelju svečano obeležen Dan državnosti Srbije. Svečanosti na mestu na kome je 1804. godine rođena moderna srpska država prisustvovali su premijer Srbije Mirko Cvetković, potpredsednik Vlade Jovan Krkobabić, predsednica Narodne skupštine Slavica Đukić-Dejanović, ministri Božidar Đelić, Slobodan Milosavljević, Nebojša Bradić, Žarko Obradović, princ Aleksandar Karađorđević, predstavnici Vojske Srbije i opštine Aranđelovac, piše u Novostima.



Protest desničarskih organizacija Srbije u Orašcu gde je održana svečanost
povodom 205. godišnjice Prvog srpskog ustanka, obeležavanja Dana državnosti
Srbije i Dana Vojske Srbije - 15. ferbuara

Nekoliko desetina pripadnika desničarskih udruženja “Naši” i “1389.” zviždali su i skandirali tokom govora premijera Mirka Cvetkovića.

Predsednik Boris Tadić položio je venac na grob Neznanog junaka na Avali, javljaju Novosti.

Ni ove godine proslavi u Orašcu nije prisustvovao predsednik Srbije Boris Tadić, piše u Presu. Prethodnih godina Tadićev izostanak iz Orašca „pravdan" je time što je njegov politički rival Vojislav Koštunica, tadašnji premijer, bio organizator. Ali, zbog toga je nejasno zašto je i ove godine centralna proslava Dana državnosti protekla bez predsednika

Kosovski problem

Godina dana prošlo je od kada su privremene institucije u Prištini jednostrano proglasile nezavisnost Kosova. U tom periodu, prema mišljenju srpskog ministra spoljnih poslova Vuka Jeremića, Srbija je uspela da zabeleži „u diplomatskoj borbi, određeni rezultat koji nije za potcenjivanje”, a najvažnije je da je „pitanje rešavanja statusa prebačeno sa političkog na pravni teren ”. Čedomir Jovanović, predsednik Liberalno-demokratske partije, slaže se da je veoma važno to što je Srbija u odbranu Kosova ovog puta krenula diplomatskim, političkim i pravnim putem, ali misli da se bez suštinske reforme samog srpskog društva i definisanja uzroka kosovskog problemaovo pitanje ne može trajno rešiti.



Nemačko-austrijski bataljon, iz sastava NATO snaga, na maršu kroz Prištinu

O tome gde se Srbija i Kosovo nalaze godinu dana posle, Jeremić i Jovanović suočili su svoje stavove u redakciji Politike.

Uverenje i zakonitost

Dok je trajala haranga i pljuvanje žute štampe, nisam smatrala da treba da štitim svoje dostojanstvo i svoj integritet, ali kad se tako nešto pojavljuje u listu Blic, koji poštujem, mislim da moram reagovati. Ovo tim pre što „argumenti“ dolaze od autoriteta poput Zorana Ivoševića i Slobodana Vučetića, piše Sonja Brkić, sudija Vrhovnog suda.

"Da li sam prekršila zakon? Demokratska stranka me je predložila krajem 2007. godine za predsednika RIK. Sudije svih nivoa radile su u izbornim komisija svih nivoa iz vrlo jednostavnog razloga - bili su uvereni, kao i ja, da tim radom ne krše zakon."

O istoj temi piše i Pres. Ministarka pravde Snežana Malović potvrdila je juče da će vratiti 2.040.844 dinara koja je u 2008. godini naplatila na ime honorara za angažman u Republičkoj izbornoj komisiji, objavljuje ovaj list. Međutim, sudija VSS Sonja Brkić i svi ostali „milioneri iz RIK-a" i dalje uporno odbijaju da vrate bar deo para koje su naplatili zloupotrebljavajući zakon (pogledajte tabelu)! Što je još strašnije, stranke koje su delegirale članove RIK-a ne traže od „milionera" da vrate novac!

Tamara Stojčević (DS), Marko Danilović (DSS) i Veljko Odalović (SPS), bivši i sadašnji sekretari RIK-a, odbijaju da vrate i dinar, iako su istovremeno bili i na sekretarskim funkcijama i primali plate u Skupštini, odnosno Vladi Srbije! I dok Danilović već danima tvrdoglavo odbija da razgovara sa novinarima, Stojčevićka i Odalović kažu da nisu ništa nezakonito uradili.



Audicija za međunarodni fešn vik (The Delhi Fashion Week), na kom će se
predstaviti kolekcije jesen/zima 2009, koji će se u prestonici Indije održati od
19. do 24. marta

Obespravljeni kupci

Kada je, mesec dana pošto je kupio novi laptop, kupac otišao kod prodavca da se požali na rad skupog računara, umesto prodavnice tehničke robe – zatekao je pekaru. Prethodni vlasnik je radnju u beogradskom Bulevaru kralja Aleksandra zatvorio preko noći. Komšije kažu – nije više mogao da plaća kredite i skupu rentu u prometnoj beogradskoj ulici. Slaba uteha za sve potrošače koji su baš ovde nabavili uređaje sa garancijom od pet godina, piše u Politici.

I dok se ovih dana priča o propasti najvećeg trgovca tehničkom robom u Srbiji, malo je poznato da je mesecima pre „Eltima” „popucalo” na desetine malih trgovaca kompjuterima i računarskom opremom. Sudbina nelikvidne privrede, do guše zaduženih proizvođača i maloprodavaca, okupira pažnju javnosti, traže se uzroci i pronalaze rešenja, dok na jednostavno pitanje ko će obeštetiti na hiljade nezadovoljnih potrošača niko nema odgovor. Samo prošle godine, prema podacima tržišne inspekcije, bilo je oko 3.500 prijava, uglavnom zbog neispravnih tehničkih uređaja i drugih proizvoda za domaćinstvo.

Srbija ima više od 60 potrošačkih organizacija, ali većina njih ispred prava građana stavlja lične interese i bori se samo za novac iz državne kase. Evropske institucije upozorile i na korupciju u ovom sektoru.



Svibor savez Srbije organizovao je tradicionalno nadmetanje u disciplinama srpskog
viteškog dvanaestoboja "Viteško čeličenje - Sretenje Gospodnje 2009"

Federalizacija BiH

Premijer Republike Srpske (RS) Milorad Dodik predložio je da se Bosna i Hercegovina (BiH) preustroji u savez federalnih država, jer je to najbolji način da tri etničke grupe zastupaju sve svoje interese, javlja Slobodna Evropa a prenosi Politika.

„Najbolji model bi bio savez federalnih država od kojih bi jedna bila Republika Srpska”, izjavio je Dodik tokom posete Bijeljini i najavio da će to predložiti na sastanku sa predsednikom Hrvatske demokratske zajednice BiH (HDZ BiH) Draganom Čovićem i predsednikom Stranke demokratske akcije (SDA) Sulejmanom Tihićem 23. februara.

Referendum o predsednikovanju

Predsednik Venecuele Ugo Čaves dobio je plebiscitarnu podršku koja mu omogućava da ostane na vlasti sve dok pobeđuje na izborima.



Predsednik Venecuele Hugo Čavez na jučerašnjem referendumu

Kako su prenele agencije, Čaves je obezbedio 54 odsto glasova na referendumu, na kome su se građani izjašnjavali o ustavnim promenama kojima bi se ukinulo ograničenje na broj predsedničkih mandata i omogućilo da ista osoba bude neograničen broj puta izabrana za šefa države, objavljuje Politika.

Levičarski predsednik Venecuele je na vlasti poslednjih deset godina, a sadašnji, drugi, mandat mu ističe 2013. godine. U svojim ranijim izjavama, Čaves je ocenio da bi uspeh referenduma bio dobitak za naciju, jer mu je, kao šefu države, potrebno još najmanje 10 godina da bi učvrstio „tekovine socijalističke revolucije u Venecueli”, započete njegovim dolaskom na vlast 1999. godine.

Šta radi Hilari Klinton

Spoljnu politiku SAD kreiraju mnogi van Ministarstva spoljnih poslova. Ko vodi odnose sa svetom, ako su „drugi“ jači od ministarke. Da li su specijalni izaslanici "važniji" od Klintonove, piše u Novostima.

Neke činjenice, u poslednje vreme, ukazuju koliko tim dilemama ima mesta. Pretprošlog vikenda u Minhenu, na međunarodnoj konferenciji o bezbednosti, potpredsednik Džo Bajden bio je taj koji je detaljno predstavio glavne aspekte budućeg kursa Obamine administracije. Bajden je najveća, ali ne i jedina, prepreka na putu Hilari Klinton kao nove šefice američke diplomatije. Za specijalnog izaslanika na Srednjem istoku imenovan je bivši senator Džordž Mičel, iskusni diplomata Ričard Holbruk zadužen je za Pakistan i Avganistan, a njegov kolega Denis Ros za Iran. Pored toga, general Džejms Džons dobio je šira međunarodna ovlašćenja u vođenju Saveta za nacionalnu bezbednost, kao i Robert Gejts na čelu Pentagona.



Tradicionalna trka konja, Skjoering Grand Prix Credit Suisse race,
na zaleđenom jezeru u Sent Moricu

Ratne dnevnice

Nekoliko stotina rezervista protestovalo je u Nišu tražeći isplatu ratnih dnevnica za sve učesnike rata 1999. godine i zapretilo blokadama sudova i zgrada lokalnih samouprava u Srbiji ukoliko ima zahtevi ne budu ispunjeni.

„Više od 40.000 učesnika rata već je naplatilo ratne dnevnice preko sudova. Ako je za njih bilo para ne može da nema za ostale”, rekao je predsednik Kriznog štaba boraca Srbije Dejan Milošević na protestu na centralnom gradskom trgu u Nišu.

Zaštita od otkaza

Država uprkos krizi ne sme da dozvoli da samohrane majke, osobe sa invaliditetom, kao i bračni parovi koji rade u istoj firmi dobiju otkaz. Ne sme od ugroženih da napravi još ugroženije, socijalne slučajeve. U Ujedinjenom granskom sindikatu „Nezavisnost” smatraju da ova problematika mora biti rešena donošenjem posebnog aneksa opšteg kolektivnog ugovora, a za to postoji i načelna spremnost Unije poslodavaca, piše u Blicu.
Kad već do sada opštim kolektivnim ugovorom nije definisana zaštita od otpuštanja radnika, donošenjem posebnog aneksa sprečilo bi se da određene kategorije stanovništva dobiju otkaze.

Bolovanja

I pored čestih odsustvovanja sa posla, zbog straha od otkaza u Srbiji sve manje bolovanja. Lane najzdraviji osiguranici u Prokuplju. Na bolovanju bilo najviše trudnica, javljaju Novosti.

Prema evidenciji Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje “najbolesniji” su bili Užičani, gde je bolovanje koristilo 5,67 odsto zaposlenih. Zaposleni u ovom kraju su već drugu godinu zaredom rekorderi po bolovanjima. Ista analiza pokazala je da su “najzdraviji” osiguranici filijale u Prokuplju, od kojih je samo 3,24 odsto njih u radnom odnosu lane išlo na bolovanje duže od 30 dana.

Novi poslovnik

Predsednica Skupštine Slavica Đukić-Dejanović mogla je i do sada strogo da sprečava poslanike da pričaju mimo dnevnog reda, da se svađaju i vređaju. Međutim, kako tvrdi u intervjuu za Blic, ona je bila protiv izricanja opomena i novčanog kažnjavanja poslanika. Novi poslovnik će je, kaže, ipak naterati da izriče kazne.

Vladajuća većina očekuje da u utorak po kratkom postupku izglasa izmene poslovnika koji bi trebalo parlament da učini efikasnijim.

Seoba Skupštine

Nije izvesno da li će se prva sednica redovnog prolećnog zasedanja Skupštine Srbije, koja treba da počne 1. marta, održati u Domu Narodne skupštine, nekadašnjoj zgradi saveznog parlamenta. Radovi na renoviranju velike sale u kojoj će poslanici donositi zakone su u toku i na njih će biti potrošeno 16,5 miliona dinara. Prema ugovoru, posao treba da bude završen do kraja aprila.

Skupštinskoj sali će se vratiti izgled iz 1936. javlja Politika.

Osujećeno bekstvo?

Istražni organi veruju da je Milorad Ulemek Lagija (41) planirao prošle nedelje da pobegne iz Okružnog zatvora u Beogradu. Pretpostavlja se da je Ulemek iscenirao da mu se zdravstveno drastično pogoršalo zbog čega je zahtevao da bude prebačen na Vojnomedicinsku akademiju, objavljuje Blic.

Pretresom njegove ćelije pronađena je verna plastična kopija automatskog pištolja „duga devetka”, saznaje Blic.
"Pretresom Ulemekove ćelije, pronađena je plastični kopija pištolja. U ponedeljak uveče iznenada mu je skočio pritisak zbog čega je zatražio je da ga pregledaju na VMA. On je, posle pregleda u zatvorskoj bolnici, dobio uput, ali je odlučeno da se Ulemek nikako ne izvodi iz Centralnog zatvora - kaže izvor Blica.
Istražni organi veruju da je vreme za bekstvo bila noć između 9. i 10. februara. Sat posle ponoći Ulemek se požalio stražaru da mu je loše.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...