PROGLAŠENJE NEZAVISNOSTI SUTRA U PET

Danijela Ćirović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Kosovski premijer Hašim Tači nije u petak, kako se očekivalo, objavio datum kada će kosovska Skupština proglasiti deklaraciju o nezavisnosti. Umesto toga, Tači je, na vanrednoj konferenciji za novinare, najavio da će formirati kancelariju za manjinske zajednice, piše beogradska štampa.

Tači je, uz konstataciju da je Kosovo "majka svih njegovih građana“, naglasio da i "Srbi imaju pravo da budu predstavljeni u svim institucijama“.
"Na Kosovu nijedan građanin neće biti diskriminisan”, rekao je Tači, ostavivši srpske novinare bez konkretnog odgovora na pitanje kako će uspeti da ostvari nešto što u poslednjih devet godina nije urađeno. On je, takođe, izbegao da prokomentariše to što su srpski novinari i na samoj konferenciji bili uskraćeni za prevod na srpski jezik.

Međutim, prema pisanju italijanske agencije ANSA, Tači je najavio da će nezavisnost biti proglašena sutra, 17. februara, u 17 sati, odnosno posle sednice Skupštine i sastanka zvaničnika na visokom nivou.
Izbegavši direktan odgovor na pitanje kada će biti proglašena nezavnost Kosova, pišu Večernje novosti, Politika, Blic i Press, Tači je juče u Prištini rekao da Kosovo "ima plan po kome rade institucije“.

 

"Zeleno svetlo" iz Bele kuće
Press piše da je iz kabineta Hašima Tačija saopšteno da je sve spremno za "veliki dan" u nedelju i naglašeno da Albanci imaju čvrste garancije da će Kosovo kao nezavisnu državu tokom naredne nedelje priznati "najveće evropske i svetske zemlje".

Ova najava usledila je, kako piše Press, neposredno pošto su Albanci dobili "zeleno svetlo" iz Bele kuće.

"Albancima je iz Vašingtona garantovano da će Francuska, Nemačka, Austrija, Slovenija i Turska već u prvoj nedelji priznati nezavisnost. Takođe, rečeno im je da će i velika većina zemalja EU priznati Kosovo pre proleća", prenose izvori Pressa.

 

U EU samo cela država

Premijer Vojislav Koštunica je juče na proslavi Dana državnosti Srbije ponovio da zemlja može da uđe u EU samo kao celovita, pišu Politika i Blic.

"Traže od nas da sednemo za sto evropske porodice kao jedina država koja je stolicu za evropskim stolom dobila nedostojnom trgovinom, samoodricanjem od sećanja i identiteta. Ima glasova i među nama da je tako lakše. Da nam se više isplati. Takvu računicu ne umem da izvedem“, rekao je Koštunica i ponovio da "u EU Srbija treba da uđe cela, onako kako su u taj savez ušle i sve druge članice“.
On je pozvao sve državne institucije i sve građane Srbije da budu jedinstveni u odbrani Kosova i Metohije, onako kao što su Srbi bili jedinstveni na Kosovu 1389. godine i u Orašcu 1804. godine.

 

Ambasadori kod kuće
Potpredsednik Vlade Božidar Đelić najavio je da će Srbija, ukoliko dođe do protivpravnog proglašenja nezavisnosti Kosova, pribeći arsenalu diplomatskih i pravnih mera, pišu Novosti.
”U interesu naših građana nije nikakva forma sile i nasilja, jer bi to definitivno odvojilo Kosovo od Srbije. Mere koje bismo preduzimali biće bilateralnog karaktera, jer Evropska unija nije država i kao takva ne može priznati nezavisnost Kosova. Zbog toga možemo nastaviti kontakte sa Briselom i naš evropski put", kazao je Đelić.

Jedna od mera, kako pišu Novosti, biće pozivanje naših ambasadora na „konsultacije do daljeg“. To nije isto što i povlačenje ambasadora, ali će ambasadori ostati u Beogradu, neće se vraćati na dužnost, a u našim diplomatskim predstavništima ostaće otpravnici poslova.

Zamrznuti konflikt

Boris Tadić je položio juče zakletvu na svečanoj sednici Narodne skupštine Srbije, čime je zvanično stupio na dužnost predsednika. Njemu je prvi čestitao Tomislav Nikolić, njegov protivkandidat na prošlim izborima, ali je i Tadić, dolazeći u skupštinsku salu, prišao Nikoliću i rukovao se sa njim, piše Politika.

U kratkom obraćanju poslanicima, Tadić je, između ostalog, istakao da nikada neće odustati od borbe za "naše Kosovo i svom snagom ću se boriti da Srbije bude u EU". Tadić je izjavio i da će se Srbija naći u "zamrznutom konfliktu" sa svim zemljama koje priznaju nezavisnost.

”Ako bi kojim slučajem nezavisnost bila proglašena, i neke je zemlje priznale, ušli bismo u 'zamrznuti konflikt'. Ako odluka bude da povučemo ambasadore iz ovih zemalja, to ne znači da se prekidaju odnosi sa tim zemljama, već se oni spuštaju na niži nivo", istakao je Boris Tadić juče prilikom polaganja zakletve, a prenose Novosti, Politika, Blic i Danas.

Napad na Srbe

Najava proglašenja nezavisnosti izazvala je veliku zabrinutost među Srbima na Kosovu, piše Press. U eklavama, južno od Kosovske Mitrovice, pronele su se juče i glasine da albanski teroristi spremaju napad na Srbe i novi pogrom sličan onom od 17. marta 2004. godine.

Ipak, KFOR i UNMIK juče su još jednom ponovili da je bezbednosna situacija pod kontrolom i da će efikasno sprečiti svaki eventualni pokušaj nasilja.

 

Odbacivanje nezavisnosti
Istovremeno, u Beogradu je sve spremno da se odbaci odluka o nezavisnosti Kosova. Ukoliko se potvrde spekulacije i Albanci u nedelju proglase otcepljenje, već u ponedeljak odgovoriće im parlament Srbije - poništavanjem tog nasilnog čina, pišu Novosti.
Bespravnim aktom kosovskih Albanaca automatski će biti aktivirana i odluka Vlade Srbije da se potpuno neutrališe svaki pokušaj otimanja južne srpske pokrajine.
Takođe, stupiće na snagu i državni Akcioni plan.

 

Ministri na Kosovu

Nekolicina ministara u Vladi Srbije biće u nedelju na Kosovu. Osim Božidara Đelića, koji je najavio posetu Štrpcu, u nedelju će u sredinama gde žive Srbi biti resorni ministar Slobodan Samardžić, ali i ministri prosvete Zoran Lončar, infrastrukture Velimir Ilić, trgovine Predrag Bubalo i energetike Aleksandar Popović. Oni će obići Kosovsku Mitrovicu, Gračanicu, Štrpce i Ranilug.
Iz G 17 plus je najavljeno da će u nedelju u Pokrajinu otići poslanici ove stranke Miloljub Albijanić, Branislav Jovanović i Stojanka Petković. Na Kosovo će ići i saradnici ministra za NIP Dragana Đilasa, pišu Novosti.

 

Miting u Beogradu

"Zvaničnog poziva na veliki narodni miting u Beogradu protiv otimanja dela teritorije Srbije još nema, ali saznajemo da će na čelo kolone stati državni vrh i lideri najvećih stranaka u Srbiji.
Kako Novosti saznaju u Vladi Srbije razmatra se opcija da državne institucije, parlamentarne stranke i Crkva organizuju veliki protest 24. februara u Beogradu, a zatim i u drugim gradovima Srbije", pišu Novosti.
U kolonama, koje se planiraju već u nedelju, a čije će odredište, najverovatnije, biti hram Svetog Save, očekuju se i poslanici i funkcioneri Nove Srbije, Socijalističke partije Srbije, G 17 plus, kao i ostali političari koji neće otputovati u južnu srpsku pokrajinu.
Iako su njihovi lideri „viđeni“ za čelo kolone, u DS, DSS i SRS u petak nisu otkrivali da se spremaju za masovne demostracije. Zato se pretpostavlja da će mesto i vreme ovog narodnog okupljanja biti obelodanjeni uoči same promocije druge albanske države.

 

Protesti u enklavama

Zajednica srpskih opština i naselja Kosova i Metohije pozvala je juče Srbe da u ponedeljak, 18. februara, u podne na skupovima u Mitrovici, Gračanici, Štrpcu i Ranilugu odbace deklaraciju albanskih separatista o nezavisnosti, piše Politika. Zajednica je sa Beogradom dogovorila da se 11. maja organizuju lokalni i izbori za Srpsku skupštinu Kosova.

 

Evropa "prima k znanju"

Evropski šefovi diplomatija u ponedeljak će „primiti na znanje“ jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova i saopštiti da odluku o priznavanju samostalnosti Pokrajine prepuštaju državama članicama EU, pišu Danas i Novosti. Prema rečima neimenovanog evropskog zvaničnika, svaka država moći će da odluči hoće li ili neće priznati nezavisnost Kosova, jer EU kao celina nema takva ovlašćenja.

 

Posledice po BiH

Bosna i Hercegovina se drži neutralno i može se reći korektno kada su u pitanju najave jednostrane nezavisnosti Kosova.

“Međutim, utisak je da se ovaj vikend dočekuje sa velikom zebnjom i neizvesnošću. Zato je podignuta pripravnost policije u Federaciji BiH, ali i među 2.500 vojnika Eufora", pišu Večernje novosti.
Prema pisanju ovog lista, policajcima je naloženo da podignu pripravnost, što znači da pripadnici ne smeju da koriste godišnje odmore, niti da se za vreme slobodnih dana udaljavaju od mesta u kojem rade. U državnoj administraciji se plaše da bi moglo doći do potpune blokade zajedničkih institucija zbog Kosova.
Strane diplomate tvrde da je situacija u BiH pod kontrolom i da neće biti iznenađenja, ali utisak je da i oni, baš kao i političari iz Federacije BiH, očekuju reakciju premijera Republike Srpske Milorada Dodika.

Većina za pregovore

Moskva ocenjuje da će razmatranje statusa Kosova u Savetu bezbednosti UN, gde se za nezavisnost Pokrajine izjasnilo pet od 15 stalnih članica, naterati na razmišljanje one koji aktivno podstiču Prištinu na proglašenje nezavisnosti, prenosi Danas.
”I dalje smo ubeđeni da jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova ne bi odgovaralo postojećem međunarodnom pravu”, rekao je juče zvanični predstavnik ruskog Ministarstva spoljnih poslova Mihail Kaminjin.

 

Terzić se krije i zbog Grubača

Policija proverava 66 ugovora igrača koji su poslednjih godina otišli u inostrane timove, na kojima su, kako se sumnja, prikazane lažne sume obeštećenja, čime su čelnici klubova nezakonito prisvojili milione evra. Pod lupom je i transfer Vanje Grubača, koji je 1998. iz OFK Beograda otišao u nemački Hamburg, i to kao slobodan igrač, na štetu kluba, saznaje Blic.
"Međutim, postoje indicije da su 'romantičari', na čijem je čelu tada bio Zvezdan Terzić, tadašnji predsednik FSS, od Nemaca, ipak, dobili milion maraka, ali taj novac nigde nije zvanično zaveden u dokumentima", piše ovaj list.
Kako stoji u Blicu, jedan od spornih transfera koje ispituje policija je i prelazak Zorana Njeguša iz Crvene zvezde u madridski Atletiko 1998. godine. Tim povodom Njeguš je prekjuče ponovo saslušan.

 

Piksi još "čist"

Inspektori su pokupili svu dokumentaciju iz Crvene zvezde, zajedno sa onom iz vremena Dragana Stojkovića, piše Press. Zasad, nisu našli ništa sumnjivo, prenosi ovaj list izjavu Toplice Spasojevića.

 

Ko će voditi Evroviziju

Pitanje koje je ovih dana u žiži interesovanja domaće javnosti svakako je ko će biti voditelj najvećeg evropskog muzičkog takmičenja Evrovizije, koja se u maju održava u Beogradu.

Kako je Blic najavio, Jovana Janković, voditeljka Jutarnjeg programa RTS-a, najbliža je izboru za voditeljku manifestacije koju prati oko milijardu gledalaca širom sveta. U anketi na sajtu Blica, piše ovaj list, čitaoci, njih 2.151, glasali su za žensko lice koje bi najviše voleli da vide kao voditelja i izabrali još jedno lice sa RTS - Maju Japundžu-Nikolić sa 34 odsto glasova.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...