PRITISCI IZ MMF, PODRŠKA IZ RUSIJE

S. Kačarević

(Pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Pronalaženje formule kojom će fiskalni deficit svesti na 3,5 odsto je uslov Srbiji za povlačenje druge rate ranije odobrenog kredita MMF u ukupnom iznosu od 2,9 milijardi evra. Ruska Federacija će promeniti svoj zakon da bi mogla finansijski da podrži našu zemlju. U pokušajima "novog čitanja" Njegoševog dela u Crnoj Gori, tvrde da pesnika treba "oprati od nacionalističke prljavštine"



Kreacija italijanskog dizajnera Stephano Pilati, za kuću Loran, prikazana u Parizu

Neće se smanjivati penzije?

Smanjenja penzija neće biti, jer od Srbije to niko nije tražio, tako da se o tome neće ni razgovarati tokom predstojeće posete misije Međunarodnog monetarnog fonda, potvrdio je juče za Politiku Rasim Ljajić, republički ministar za rad i socijalnu politiku. On kaže da je od srpske strane zatraženo da se predloži način za smanjenje javne potrošnje i da se ide na reformu penzijskog sistema, jer je trenutni neodrživ. Već je formirana radna grupa za reformu ali će se prvi rezultati znati tek krajem godine, tvrdi Ljajić i dodaje da se pre toga ne može izaći pred MMF.

Ono što je u ovom času aktuelno jeste da Srbija do dolaska MMF-a sačini plan smanjenja zaposlenih u administraciji koji će biti prihvatljiv, kategoričan je ministar Ljajić.



Model kuće Celine fashion, za proleće – leto 2010. prikazan u Parizu

MMF, Srbija i Rusija

Iako su visoki zvaničnici Međunarodnog monetarnog fonda poručivali srpskoj vladi da žele da vide jasne i kredibilne mere kojima će pokriti manjak u državnoj kasi za 2010. godinu, naša delegacija doputovala je u Istanbul – bez konačne računice, objavljuje Politika. Za pronalaženje formule kojom će fiskalni deficit svesti na 3,5 odsto ostalo im je svega nekoliko nedelja, dok misija MMF-a ponovo ne dođe u Beograd. To je uslov za povlačenje druge rate ranije odobrenog kredita u ukupnom iznosu od 2,9 milijardi evra.

Iako se ministarka finansija Diana Dragutinović nada da će nam MMF progledati kroz prste i odobriti blago povećanje deficita na četiri odsto, troškovi još nisu dovoljno smanjeni da bi se i na tu, lakšu, jednačinu stavila tačka. S druge strane, ministar Dinkić i dalje ističe kako se rupa u budžetu neće „krpiti” nikakvim povećanjem poreza.

Ruska Federacija će promeniti svoj zakon da bi mogla finansijski da podrži našu zemlju, javljaju Novosti pod naslovom "Stiže milijarda iz Moskve". Za popunu budžeta Srbije predviđeno je 350 miliona dolara, dok će 650 miliona biti iskorišćeno za metro i obilaznicu oko Beograda.

"Ruski ministar finansija Aleksej Kudrin potvrdio mi je u razgovoru koji smo imali da je ova zemlja spremna da finansijski podrži Srbiju. O konkretnim detaljima te podrške i njenim uslovima razgovaraćemo odmah po završetku Generalne skupštine MMF", rekla je u ponedeljak za Novosti srpska ministarka finansija Diana Dragutinović.
Sastanak sa ruskim kolegom bio je i prvi bilateralni susret srpske ministarke po dolasku u Istanbul, gde se, naredna dva dana, održava godišnje zasedanje Svetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda.



Poplave u okolini Lebana

"5. oktobar" nije bio puč

Predsednik Srbije Boris Tadić ocenio je sinoć da se u Srbiji danas živi bolje nego pre političkih promena 5. oktobra 2000. godine, ali je naveo da to još nije dovoljno i da Vlada Srbije mora da ispuni svoja obećanja građanima.
"Obaveza sadašnje Vlade i mene kao predsednika je da realizujemo 6. oktobar", rekao je Tadić za RTS, govoreći o potrebi da se poboljša životni standard i ispune očekivanja građana od političkih promena 5. oktobra. Tadić je rekao da 5. oktobar nije bio politički puč, kao i da učešće velikog broja građana u tim dešavanjima svedoči o elementu narodne revolucije, prenosi Blic.

Moglo je bolje?

Od promene vlasti 5. oktobra 2000. prošlo je tačno devet godina i za to vreme ekonomija Srbije se korenito izmenila, a podaci pokazuju nesumnjiv napredak uprkos tome što se i danas teško živi. Prosečna plata u Srbiji 2001. godine bila je 6.000 dinara ili oko 100 evra i pokrivala je polovinu potrošačke korpe. Ta plata danas iznosi 330 evra i pokriva skoro celu korpu, objavljuje Danas.

Bruto domaći proizvod po glavi stanovnika bio je samo 1.700 evra, a danas je više od 4.000, dok je rast cena na malo sa 90 procenata pao na oko deset. Međutim, na svaku dobru statistiku došla je bar po jedna loša. Tako je broj zaposlenih sa 2,1 milion pao na 1,88 miliona. Inflacija je skoro svake godine probijala granicu od 10 odsto, a osim 2006. Srbija je svake godine podbacila u privlačenju stranih investicija. Spoljnotrgovinski deficit od osam milijardi evra iz prošle godine dovoljno govori o slabosti izvoza i nekonkurentnosti domaće privrede.

"Moglo je i više i bolje. Ipak je važno shvatiti da ekonomske promene pravi politička elita, a veliko je pitanje da li smo mogli da dobijemo bolju političku elitu od one koja je vodila promene", kaže za Danas Mihailo Crnobrnja, profesor Fakulteta za ekonomiju, finansije i administraciju.

Više siromašnih i nezaposlenih

Blizu 100.000 stanovnika u prestonici je siromašno! Ovo su pokazali preliminarni podaci ankete o potrošnji domaćinstava, koju je uradio Republički zavod za statistiku, za prvu polovinu ove godine. Tako, svaki dvadeseti Beograđanin mesečno potroši manje od 8.360 dinara na hranu i ostale potrepštine - što je ispod granice siromaštva, prenose Novosti.
Kako kažu u Zavodu, prema zvaničnim podacima za 2008. godinu, u prestonici je bilo oko četiri odsto siromašnih. Novi podaci pokazuju rast za 2,5 odsto. Verovatno je do sve većeg broja gladnih, ne samo u Beogradu, već i Srbiji, dovela ekonomska kriza. Nezaposlenost je skočila za oko 1,1 odsto, a od ovog septembra je i broj korisnika narodne kuhinje u Beogradu porastao za nekoliko stotina.
Parametar koji je korišćen pri utvrđivanju broja siromašnih je potrošnja.

Autoput do Ljiga

Izgradnja deonice autoputa Beograd - južni Jadran, od Beograda do Ljiga, u dužini od 77 kilometara, biće završena za naredne dve godine i za to će iz budžeta Srbije biti utrošeno 100 miliona evra, izjavio je danas ministar za infrastrukturu Milutin Mrkonjić, prenosi Politika. U toku su pregovori sa Rusijom radi dobijanja kredita u iznosu od milijardu dolara, koji bi se upotrebili za infrastrukturu, pre svega za izgradnju beogradskog metroa, u iznosu od 500 miliona dolara, zatim podršku budžetu u iznosu od 300 miliona dolara, i potrebe železnice na Koridoru 10.

Očekivanje priznanja Srbiji iz EU

EU će najverovatnije, u jednom od zaključaka s ministarskog zasedanja koje će se održatikrajem oktobra, odati zvanično priznanje postignućima Srbije u primeni SSP i njenoj rešenosti da napreduje u procesu evropskih integracija, ali je još neizvesno da li će u tom kontekstu biti pomenuta kandidatura, odnosno da li će evropska dvadesetsedmorka odlučiti da pristane na predlog Srbije da se u zaključcima nađe i rečenica kojom se nagoveštava da će priznanje primeni SSP doprineti bržem dobijanju statusa zemlje kandidata za članstvo, „kada se za to steknu uslovi“. A uslov je ipak samo jedan - puna saradnja s Haškim tribunalom, u interpretaciji Holandije.

Formalno priznanje naporima Srbije, sa ili bez pomenute rečenice, najviše je čemu zvanični Beograd u ovom trenutku može da se nada kada je u pitanju dobra volja država članica EU. Holandska blokada ostaje na snazi, a dogovor unutar Unije u prilog deblokadi Prelaznog trgovinskog sporazuma daleko je od ostvarenja, saglasni su sagovornici Danasa iz Brisela i Beograda.

Pobeda Papandreua

Pobednik grčkih izbora Jorgos Papandreu dobio mandat za formiranje vlade. Novi premijer ubraja se među najbolje poznavaoce prilika u Srbiji, javljaju Novosti.



Grčki premijer Papandredu (levo) u razgovoru sa grčkim predsednikom Karoljasom Papuljasom

Šta se može očekivati od Papandreua, iskusnog političara, predsednika vodeće partije i lidera Socijalističke internacionale?
Borba za ekonomski oporavak biće prioritet broj jedan. Najavljen je, po ubrzanoj proceduri, set zakona u oblasti ekonomije i poreskog sistema. Očekuju se i sistemske promene u državnom aparatu, ne bi li se postigle neophodna efikasnost i prohodnost.
Na međunarodnom planu, Papandreu već uživa status “ujedinitelja” i “čoveka saradnje”. Sporovi s Makedonijom i Turskom ostaće na listi problema za rešavanje po ubrzanoj proceduri. Valja očekivati i redefinisanje mnogobrojnih sporazuma koje su konzervativci potpisali s Rusijom i Kinom. Izvesno je i “otopljavanje” odnosa s Vašingtonom. Prvu telefonsku čestitku Papandreu je dobio od Baraka Obame.

Prema zvaničnim rezultatima, Pasok je osvojio 43,94 odsto glasova, što će mu obezbediti 160 poslaničkih mesta. Karamanlisova Nova demokratija dobila je 33,48 odsto podrške birača, odnosno 92 poslanika, Komunistička partija 7,54 odsto (20 poslanika), Pravoslavno-narodni pokret Laos 5,63 odsto (15 poslanika) i Koalicija radikalne levice - Siriza 4,58 odsto (13 poslanika).

Stupanjem opozicionog PASOK-a na kormilo vlade u Atini biće pojačani pritisci na Grčku da prizna jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova, smatra profesor Fakulteta političkih nauka Predrag Simić i dodaje da treba biti strpljiv i videti da li će Jorgos Papandreu pokleknuti pod takvim pritiscima. Nova vlada Grčke neće praviti radikalni zaokret u spoljnoj politici prema državama Zapadnog Balkana i biće održane tradicionalne prijateljske veze Beograda i Atine - ocenjuju sagovornici Danasa u tekstu pod naslovom "Pritisak na Atinu da prizna Kosovo".

Albanci zabrinjavaju Ruse, Evropa ćuti

Ministar inostranih poslova Rusije Sergej Lavrov izrazio je juče veliku zabrinutost Moskve zbog nedavne izjave premijera Albanije Saljija Beriše o potrebi ujedinjenja svih Albanaca, javlja Politika. Lavrov je na konferenciji za novinare posle susreta sa ministrom spoljnih poslova Srbije Vukom Jeremićem ukazao na doslednu konstruktivnu poziciju Beograda i nekonstruktivnu poziciju vlasti u Prištini povodom sitaucije na Kosovu.



Susret ministara spoljnih poslova Rusije i Srbije u Moskvi:
Sergej Lavrov, Vuk Jeremić

Komentarišući izjavu Beriše da će on i kosovski premijer Hašim Tači raditi „na uklanjanju prepreka koje sprečavaju Albance da se osećaju jedinstveno na celoj teritoriji na kojoj žive”, Lavrov je rekao da ona treba da izazove snažne reakcije, pre svega Evropske unije i NATO-a.

„Takvu reakciju nismo čuli. Nadam se da se u odsustvu javnih saopštenja iz glavnih evropskih gradova, ipak, na tu temu obavlja neohpodan rad sa albanskim rukovodstvom”, rekao je ruski ministar.

Povodom Olimpijade brazilski predsednik plakao a američki brinuo

Karneval je ove godine poranio za četiri meseca u zemlji kafe, sambe, fudbala i... od 2016. domaćinu prve Olimpijade na južnoameričkom kontinentu.

Dok je brazilski predsednik Injasio Lula plakao od sreće u Kopenhagenu, a stotine hiljada Brazilaca urnebesno proslavljalo pobedu Rija nad Madridom, Tokiom, i Čikagom, njegov američki kolega Barak Obama mora da je, uprkos svom sportskom duhu, brinuo što će mu kod kuće biti još mnogo teže nego pre ovog puta u Evropu. Javnost nije navikla da prvi čovek moćne Amerike, tek tako, seda u avion na prekookeanski put. A onda se iz Starog u Novi svet vrati kratkih rukava, piše u Politici.

Aviomehaničari obustavili štrajk

Vlada Srbije je juče posle podne na ime dugovanja, „Jat Tehnici“ uplatila oko 60 miliona dinara, pa je ova kompanija obustavila štrajk koji je započela nešto posle 16 časova.

Miodrag Uskoković, predsednik Sindikata licenciranih avio mehaničara je za Politiku potvrdio da su radnici nastavili servisiranje "Jatovih" aviona, ali i da od ukupnog dugovanja, nije uplaćen ceo iznos, već samo njegov deo. Svi letovi „Jat ervejza”, planirani za danas odvijaju se po utvrđenom planu i programu.

Nema svadje u vladi

Dragan Šutanovac, ministar odbrane kaže za Novosti: "Broj ministara može da bude i manji. NATO je na dugom štapu. Nema sukoba u Vladi oko dolaska Medvedeva. Izvršna vlast imaće kontrolu nad službama."

"Ni zakon o racionalizaciji državne uprave neće izazvati krizu vlade, iako ministri iz SPS tvrde da neće otpuštati radnike", tvrdi Šutanovac.

Sindikati protiv otpuštanja

Sindikalne vođe odbacile u ponedeljak Vladin plan za racionalizaciju državne uprave. Traži se povlačenja zakona, u Vladi se još nadaju da je dogovor moguć, piše u Novostima. Predstavnici najvećih sindikata stavili su u ponedeljak rampu na racionalizaciju državne uprave koju je zamislila Vlada. Posle trodnevnog ”pretresanja” plana za rezove u javnom sektoru, sindikalni lideri obavestili su pismom premijera Srbije Mirka Cvetkovića da zakone treba - povući iz procedure! Zbog tako nepomirljivog stava Saveza samostalnog sindikata i sindikata ”Nezavisnost”, glasanje o Zakonu za određivanje maksimalnog broja zaposlenih u republičkoj administraciji, moglo bi, prema našim informacijama, da se odloži za još nedelju dana.

EPS ne želi vlasništvo u firmama koje ne plaćaju struju

Elektroprivreda Srbije ne pristaje da postane akcionar društvenih preduzeća, dužnika za struju i velikih gubitaša koji ne mogu da se privatizuju. To je Upravni odbor EPS-a jasno rekao.

"Mi želimo da te firme plate dugove za struju. Ali, Vlada Srbije, jer je država vlasnik i RTB ’Bor’ i EPS-a, odlučila je da se krene u taj proces i da EPS postane suvlasnik tog dužnika koji godinama ne plaća struju a od 1. januara ove godine nije platio ni jedan jedini dinar za robu koju mu EPS svake sekunde šalje", tvrdi dr Aca Marković, predsednik Upravnog odbora Elektroprivrede Srbije u razgovoru za Politiku. "Sledeće godine ne sme da se desi da struja ne poskupi."

"Evropejizacija" Njegoša ?

Pokušaji „novog čitanja“ Njegoševog dela u Crnoj Gori. Pojedini „njegošolozi“ tvrde da pesnika treba „oprati od nacionalističke prljavštine“, objavljuju Novosti.

„Neću umreti dok na Lovćenu ponovo ne zablista krst“. Mitropolit Amfilohije tako vidi svoju misiju na zemlji, podsećajući na činjenicu da „na Lovćenu Njegoš spava“ u mauzoleju Ivana Meštrovića, nad kojim nema krsta. Upravo ranih sedamdesetih, rušenjem crkvice u kojoj je Njegoš po sopstvenom amanetu prvobitno sahranjen, počelo je „prekomponovanje“ i „novo tumačenje“ dela velikog pesnika. Tada je iz pravoslavne večne kuće preseljen u mermerni socrealistički mauzolej... Od tada, priča o vraćanju na Jezerski vrh male kapele traje. Baš kao što nije, izgleda, završeno ni čitanje Njegoševog velikog dela, o kojem su se kontroverzna mišljenja naročito pojavila u poslednje vreme, u doba „evropeizacije“ i „demilitarizacije“ Crne Gore.
O „novom čitanju“ Njegoša bilo je reči pre desetak dana, na međunarodnom skupu „Njegoševi dani“ na Cetinju, gde su se neki „njegošolozi“ založili za drugačije tumačenje i „prekodiranje“ njegovog stvaralaštva, kako bi se, navodno, eliminisale zloupotrebe njegovog dela.

Stranački funkcioneri i vodje navijača

Ivica Dačić, ministar policije, tvrdi da je poznato da su neke stranke i stranački funkcioneri upotrebljavali vođe navijača za stranačko obezbeđenje, ali nije konkretizovao na koga misli. “Šta se pravite blesavi, to svi znaju, ne samo da su bile vođe navijača u obezbeđenju nego i na bini, a da znate, bili su i kriminalci na bini”, rekao je za Blic Dačić. Svi predstavnici političkih stranaka sa kojima je u ponedeljak kontaktirao ovaj list negirali su da su njihove funkcionere i skupove bilo kad obezbeđivali navijači i kriminalci.
Pokušali da naplate izmišljene preglede



Nurse Judy Walker drži jednu od 500 doza sa vakcinom protiv svinjskog gripa
koje su stigle u Dečju bolnicu u Čikagu

Na spisku zaposlenih lekara koji primaju platu u Domu zdravlja “Novi Sad” nalaze se i oni koji su u penziji ili čak nisu ni među živima! Novac koji im ne pripada pokušali su da troše i u domovima zdravlja "Novi Beograd" i "Zemun", koji su fakturisali ukupno dva miliona dinara za preventivne preglede koje uopšte nisu pružili, a zatim pokušali da ih naplate od Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje, objavljuje Blic pod najavom "Zloupotrebe u domovima zdravlja".

Svetlana Vukajlović, direktorka RZZO, kaže za Blic da je Zavod taj novac osporio i da su ga domovi zdravlja vratili. Protiv odgovornih će, kaže ona, biti preduzete odgovarajuće mere.
Napadnut dekan Medicinskog fakulteta u Novom Sadu

Dekan Medicinskog fakulteta u Novom Sadu Nikola Grujić primljen je u Klinički centar radi povreda koje mu je nanela, za sada, nepoznata osoba ispred kuće u kojoj stanuje, u Somborskoj ulici broj 18 u tom gradu, izjavila je Tanjugu portparol Policijske uprave Novi Sad, Mileva Tomić. Ona kaže da su Grujiću povrede najverovatnije nanete nekakvom šipkom.

Njegove povrede su dijagnostikovane kao lakše bez preloma, rekla je Tanjugu portparol Kliničkog centra u Novom Sadu, Gordana Umčević.

Silovatelj prenosio sidu

Serijski silovatelj, za koga se sumnja da je smrtonosnim virusom HIV-a zarazio više od deset svojih žrtava, uhapšen u junu u Beogradu, strahuje se da je broj zaraženih i veći. Policija osnovano sumnja da je silovatelj koji je u junu uhapšen u Beogradu smrtonosnim virusom HIV-a zarazio više od deset svojih žrtava! Presu je ovo juče potvrđeno u vrhu MUP-a i beogradske policije. Redakciji je poznat identitet osumnjičenog uhapšenog silovatelja, ali ne možemo da ga objavimo zbog zakonskih ograničenja, piše u ovom tabloidu.

Priznao ubistvo navijača

Policajac Oliver Knezović predao se danas kolegama nakon što je priznao da je pucao i smrtno ranio navijača Sarajeva Vedrana Puljića u toku prekjučerašnjih nereda u Širokom Brijegu, prenose mediji iz BiH. Policija prekjuče i juče privela oko 20 navijača na ispitivanje u vezi sa ubistvom Puljića, a njih šest je zadržano u pritvoru.

Eksplodirao džip u Šapcu

Jedna osoba je poginula u eksploziji bombe podmetnute u džip u centru Šapca u ponedeljak uveče. Prema nezvaničnim informacijama, u tom vozilu su se u trenutku eksplozije nalazile dve osobe od kojih je jedna D.R. (38) podlegla povredama u bolnici, dok se lekari bore za život druge osobe. Automobil je eksplodirao u vožnji u centru Šapca, negde oko 20.30 kada se u tom delu grada nalazilo mnogo ljudi, ali niko od njih nije povređen, javlja Blic.

Policajac pretukao vozača hitne pomoći

Vozač Hitne pomoći Nenad Sretenović (24) zadobio je prelom lobanje kada ga je u centru Kragujevca u ponedeljak napao i pretukao policajac Igor M. (31). Do incidenta je došlo dok je Sretenović prevozio pacijente na dijalizu na odeljenje Nefrologije.
Kada je vozač Hitne pomoći stao u ulici Kneza Mihaila da primi još jednog pacijenta, vozač“opel suze” koja se nalazila iza počeo je da trubi i da se svađa sa Sretenovićem. U raspravu se umešao i sin vozača „opela“, Igor M. koji je pesnicama oborio na zemlju mladića i naneo mu teške povrede glave, objavljuje Blic.

Gradonačelnik preti zatvaranjem Pionira

"Ako na utakmicama Zvezde i Partizana bude tuče s policijom i vređanja na nacionalnoj i verskoj osnovi, zabraniću odigravanje utakmica", objavljuej Pres. Gradonačelnik Beograda Dragan Đilas kaže da se nasilje na ulicama Beograda, koje je kulminiralo ubistvom Francuza Brisa Tatona, ne bi dogodilo da vlast godinama nije tolerisala huliganstvo. Bez obzira na sve, Đilas nema dilemu da li da pozove strance da posete srpsku prestonicu.

Haos u FK Partizanu?

Loše igre i rezultati Partizana refleksija haotičnog upravljanja klubom u poslednja dva meseca. Dizgine u klubu više niko ne drži, postoje samo dve zaraćene strane koje se bore za prevlast, piše u Novostima. Ima li pilota u avionu? Naziv nekadašnje urnebesne holivudske komedije može slobodno da se okači na ulazna vrata u Humskoj 1, jedino što tamo više ništa nije smešno. Haotično upravljanje klubom u poslednja dva meseca, u kojem se ređaju tajne ostavke, čelnici zabadaju nož u leđa jedan drugom, a dizgine Partizana više niko ne drži, direktno se odražavaju na rezultate na terenu, pošto fudbalere više niko ne kontroliše.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...