PRIMENA SPORAZUMA SA EU – ŠTETA ZA SRPSKU POLJOPRIVREDU

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Jednostrana primena sporazuma na duži rok će štetiti poljoprivredi zbog razlike u nivou subvencija. Početkom marta sednica SB, na kojoj će se otvoriti pitanje formiranja Bezbednosnih snaga Kosova. Od 400 miliona evra za kupovinu NIS-a, Vojvodina će dobiti čak 90 odsto.



Revija kolekcije modnog kreatora Marsela Ostertaga (Marcel Ostertag)
na Mercedes Benc fešn viku u prestonici Nemačke

"Punto", ipak, na proleće
Delegacija Srbije i predstavnici italijanskog "Fijata" u Torinu utanačili saradnju. Ove godine proizvodnja i do 30.000 vozila "punto". U Razvojno-stilskom centru "Fijata" srpskoj delegaciji prikazan i "topolino", javljaju Novosti.

Vozila će se iz Kragujevca, pored zemalja CEFTA, izvoziti u Rusiju, možda i Belorusiju, kao i u zemlje severne Afrike. Kako je izjavio Đilberto Ranijeri, potpredsednik "Fijata" za komunikacije, u sadašnjim teškim okolnostima od neprocenjivog značaja je činjenica da će kraj marta Srbija dobiti fabriku koja sklapa automobile.

Kosovska vojska u medjunarodnim snagama?

Kosovske bezbednosne snage će, između ostalog, moći da reaguju u slučajevima u kojima policija nije u stanju da reši neki problem. Te snage će, kako je predviđeno, biti uključene u operacije koje su odgovor na krizu na području Kosova i Metohije, ali i u inostranstvu. To, praktično, znači da će novouspostavljena kosovska formacija moći da bude angažovana u sastavu međunarodnih snaga, na način na koji je to omogućeno svakoj državi.

KBS su formirane na temeljima Kosovskog zaštitnog korpusa uspostavljenog nakon ulaska NATO-trupa na Kosovo. KZK je, pak, nastao na osnovama rasformirane Oslobodilačke vojske Kosova.

Srbija nastavlja sa pokušajima da međunarodnoj zajednici dokaže da formiranje KBS nije u skladu sa Rezolucijom 1244. Protivljenje uspostavljanju tih snaga ministar inostranih poslova Vuk Jeremić je upravo izneo u sedištu Ujedinjenih nacija u Njujorku, u nastojanju da obezbedi da se rešavanje kosovske krize zadrži u nadležnosti Saveta bezbednosti, objavljuje Politika.

U Generalnom sekretarijatu UN, ministar Jeremić dogovorio se da se početkom marta održi sednica SB, posvećena događajima u pokrajini, na kojoj će se otvoriti pitanje formiranja Bezbednosnih snaga Kosova, javljaju Novosti.

Sporazum sa EU

Direktorka vladine Kancelarije za pridruživanje Evropskoj uniji Milica Delević izjavila je da Srbija primenom Trgovinskog sporazuma postepeno otvara tržište za proizvode iz Unije, od čega će najveću korist imati građani. Ona je za televiziju B92 kazala da „ono što primena sporazuma donosi jeste da građani Srbije, kao potrošači, mogu birati robu prema kvalitetu i ceni”, piše u Politici.

Mihailo Crnobrnja, profesor Fakulteta za ekonomiju, finansije i administraciju izjavio je za Danas da će primena sporazuma ne samo ubrzati tokove roba već će, zbog nižih carinskih opterećenja na uvoz iz zemalja EU doprineti smanjenju budžetskih prihoda.

"Dobra stvar je, međutim, što će smanjenje carinske stope omogućiti jeftiniji uvoz repromaterijala što će dobro doći domaćim izvoznicima, koji su po pravilu i značajni uvoznici. Kako je za Srbiju važno da poveća izvoz, smanjena carina na uvozne proizvode će delovati podsticajno na povećanje izvoza", rekao je Crnobrnja, uz napomenu da će prve efekte „osetiti“ proizvođači, čije će sirovine i repromaterijali iz uvoza pojeftiniti.

Najava jednostrane primene Prelaznog trgovinskog sporazuma izazivala je oprečne reakcije javnosti, pogotovo kad je reč o poljoprivrednim proizvodima. Jer, ukinute su carine na uvoz žive stoke za uzgoj i priplod, kao i na neke poljoprivredne proizvode koji se u Srbiji ne proizvode (riba, morski plodovi, tropsko voće, začini...). Jednostrana primena sporazuma na duži rok će štetiti poljoprivredi zbog razlike u nivou subvencija. Jer, subvencije za poljoprivredu u EU iznose oko 34 odsto, dok domaću poljoprivredu očekuju restrikcije, pa se postavlja pitanje konkurentnosti naših proizvoda koji su skuplji, zbog neuporedivo nižih subvencija u odnosu na EU, piše u Danasu.

Guverner preporučuje operaciju

Model na kojem se do sada zasnivala makroekonomska stabilnost, kako Srbije tako i velikog broja drugih zemalja u našem regionu, nije više održiv na srednji, a kamoli na dugi rok. Što pre se s tom realnošću suočimo i što pre budemo spremni da preduzmemo veliki broj teških i nepopularnih mera, biće potrebne manje korekcije. A vreme brzo ide, jako brzo, piše za Danas Radovan Jelašić, guverner Narodne banke Srbije, o svetskoj i domaćoj krizi, pod naslovom "Srbiji nije dovoljan običan lek, potrebna joj je operacija".

Dosadašnji način održavanja makroekonomske stabilnosti u Srbiji, u kojem se prevelika tekuća potrošnja finansirala iz prihoda od privatizacije i zaduživanja, uglavnom u inostranstvu, u vremenskom periodu koji nam predstoji, teško je održiv. Jedini izlaz iz ove nepovoljne situacije je suštinska promena strukture rashoda budžeta Srbije, pre svega u korist kapitalnih izdataka na teret tekućih, odnosno na teret potrošnje. Ako to država ne uradi, uradiće umesto nje tržište, pronalazeći novu ravnotežu na nekom drugom nivou i to u vidu cena i kursa! Upravo to se i dešava ovih nedelja i u Srbiji i u regionu, smatra Jelašić.

Sami svoji lekari

Građani ne primenjuju savete lekara, pokazuje istraživanje Zavoda za javno zdravlje. Svaki jedanaesti stanovnik Beograda uzima medikamente bez kontrole doktora, piše u Novostima.

Na listi lekova koji se uzimaju samoinicijativno ubedljivo vode medikamenti protiv bolova. Njih pije 89,9 odsto odraslih. Više od polovine građana uzima vitamine - 59,4 odsto, dok biljne preparate za jačanje organizma pije trećina populacije - 34,6 odsto. Na svoju ruku antibiotike i lekove za pritisak uzima više od četvrtine stanovništva - 27,6 odsto.

Ruske pare u vojvodjanski budžet

Ruski „Gasprom" na račun srpske vlade u ponedeljak treba da uplati 400 miliona evra za kupovinu NIS-a, a od te sume Vojvodina će dobiti čak 90 odsto, odnosno 360 miliona, potvrdili su za Pres juče u kabinetu premijera Mirka Cvetkovića.

Usmeni dogovor Cvetkovića i prvog čoveka vojvođanske uprave Bojana Pajtića biće ispunjen, iako veliki deo stručne javnosti smatra da je to pogrešno i da se time krši Ustav.

Da li je sporan Statut Vojvodine?

Tekst Statuta Vojvodine neće biti menjan, Demokratska stanka je zadovoljna rešenjem koje su usvojile pokrajinske vlasti i nema nikakve potrebe da bilo koji stranački organ zaseda i usaglašava se oko ovog pitanja, rekli su Danasu funkcioneri DS-a, povodom spekulacija da unutar najveće partije u Srbiji postoje različiti stavovi o najvišem pravnom aktu Pokrajine.

Predsednik Političkog saveta DS-a Dragoljub Mićunovićove nedelje je izjavio da će se pitanje Statuta „verovatno otvoriti“ u toj stranci i da će to biti tema sledeće sednice Političkog saveta.

Opravdanost štednje

U kojoj je valuti bolje štedeti –u evrima ili dinarima, pita Politika, ali ne daje baš jasan odgovor.
Vrlo su česti komentari da je neko dobio ili izgubio štedeći u dinarima, evrima, dolarima, kao i prilikom otplate mesečne rate kredita indeksiranih u stranim valutama, koja se stalno menja. Retka su, međutim, poređenja konkretnih cifara i navođenja kriterijuma koje treba koristiti prilikom donošenja ove odluke.

Opravdanost štednje može se utvrditi isključivo ukoliko uporedite visinu ostvarene kamatne stope sa visinom inflacije u zemlji u kojoj je valuta u kojoj štedite matična valuta. Kada je reč o štednji strane valute u jednoj zemlji – tada je potrebno uključiti, pored inflacije zemlje u kojoj je to matična valuta, i inflaciju u zemlji u kojoj se u toj valuti štedi, a to je tipično za našu zemlju.

Rešenje za Srbe

Ekonomski stručnjaci još ne vide izlaz iz svetske finansijske krize, ali zdravstveni stručnjaci smatraju da otkazi ne treba da budu izvor depresije, već da je bar u Srbiji rešenje u promeni zanimanja, otvaranju privatne firme ili pak povratku na selo, savetuje tabloid Alo.
Ubrzati gradnju Južnog toka

Predsednik Rusije Dmitrij Medvedev je pozvao na ubrzavanje izgradnje gasovoda Južni i Severni tok da bi se povećale mogućnosti isporuke ruskog gasa Evropi, preneli su bugarski mediji.



Predsednik Rusije Dmitrij Medvedev tokom intervjua televiziji Bugarske

„Nisu nam potrebni posrednici, ako oni uništavaju odnose (između zemalja) i povećavaju cenu gasa. Hoćemo direktne i transparentne odnose”, rekao je ruski predsednik a prenosi Politika.

Nuklearna pretnja Srbiji?

Bugarski parlamentarci su ovih dana izglasali odluku da vlada ove susedne države zatraži od Evropske unije dozvolu za aktiviranje dva reaktora u nuklearnoj elektrani Kozloduj, čiji je rok trajanja procenjen na 2011. i 2013. godinu. Da li bi njihovo aktiviranje predstavljalo rizik po Srbiju?

Nuklearni eksperti koji su, naravno, pobornici ove vrste energije, misle da ne bi, drugi stručnjaci su skeptični. Domaći sistem za ranu najavu radijacionih akcidenata postoji, ali Srbija nema plan delovanja u slučaju havarije, objavljuje Politika.

Kriza poverenja i lidera



Pripadnici švajcarske armije u operaciji "Alpa Eco Nove", obezbeđenja učesnika
godišnjeg Svetskog ekonomskog foruma koji se održava do 1. februara u Davosu,
a posvećen je temi "Izgrađivanje postkriznog sveta"

Politika opet ima specijalnog reportera u Davosu, ovoga puta Milku Forcan, potpredsednicu kompanije Delta. Pored impresija što se "umalo sudarila sa premijerom Putinom, a sinoć sedela sa Naomi Kempbel i Paulom Koeljom", ona javlja kako se "medju vodećim ljudima američkih finansijskih institucija i ministrima finansija lične krivice, naravno, ne pominju, štaviše, poriču se."

opet ima specijalnog reportera u Davosu, ovoga puta Milku Forcan, potpredsednicu kompanije Delta. Pored impresija što se "umalo sudarila sa premijerom Putinom, a sinoć sedela sa Naomi Kempbel i Paulom Koeljom", ona javlja kako se "medju vodećim ljudima američkih finansijskih institucija i ministrima finansija lične krivice, naravno, ne pominju, štaviše, poriču se."

Pored krize poverenja koja ima globalne dimenzije, dosta se govori i o krizi lidera. Iako su vodeće finansijske kuće u velikoj meri promenile rukovodeće ljude, i dalje nije rešen problem enormno visokih bonusa i plata koje dobijaju finansijski stručnjaci. Čak i nakon podatka da će zbog krize 51 milion ljudi ostati bez posla, sa Volstrita stižu vesti o novim isplatama visokih bonusa i otpremnina. To svakako ne ohrabruje i ne može doprineti procesu vraćanja poverenja u institucije, izveštava Forcan.

Turski premijer demonstrativno je napustio Davos i forum o Gazi, pošto je izraelskom predsedniku skresao da su tokom vojne ofanzive ubijali žene i decu u Palestini, piše u Novostima. Replicirajući na izlaganje izraelskog predsednika Šimona Peresa u kojem se on, braneći izraelsku intervenciju u Gazi, često okretao prema turskom premijeru, Erdogan je, pre nego što je voditelj počeo da ga prekida, rekao: “Znam da ste stariji od mene. Visoki ton kojim govorite rezultat je psihološke krivice. Moj ton neće biti visok, ali ću vam reći ovo: kada idete da ubijate, znate dobro da ubijate... Kako ste ubijali decu na plaži, dobro mi je poznato.

Srpska delegacija organizuje u subotu svoj forum za strane investitore u Srbiji, javljaju Novosti.

Predsednik kao car



(Foto: Alo)

Iako to ne bi priznali ni pod pretnjom oružjem, srpske ministre sve više nervira uplitanje predsednika Srbije Borisa Tadića u njihov posao, ali, zarad mira u kući, nikome ne pada na pamet da mu se javno usprotivi jer su svesni da na njegovoj političkoj snazi počiva Cvetkovićev kabinet.

Drugi razlog zbog kojeg se ministri ne suprotstavljaju Tadićevom „zabadanju nosa u njihov posao“ je strah od novih izbora, na kojima bi, kako pokazuju istraživanja, loše prošli, objavljuje Alo, pod naslovom "Tadić kao car". Analitičari smatraju da je Tadićevo petljanje u poslove Vlade dobro za njegov lični marketing, ali da istovremeno pokazuje slabost ostalih institucija u Srbiji.
Kosovo i Mladić nisu uslovi za Srbiju

Karl Bilt, ministar spoljnih poslova Švedske, govori za Novosti o šansama Srbije na evropskom putu: odleđivanje SSP za nekoliko meseci. Kosovo nije nova prepreka za EU. Posle Hrvatske, Srbija u Evropi.

Puna saradnja s Haškim tribunalom ne znači i obavezno hapšenje Ratka Mladića, dok priznavanje Kosova nije uslov za evropske integracije Srbije, istakao je Bilt, ministar spoljnih poslova zemlje koja će naslediti Češku na mestu predsedavajućeg EU.

Lečenje povreda kičme

U SAD eksperimentalno lečenje paraplegičara matičnim ćelijima, javljaju Novosti.

Dr Aleksandra Jovanović-Pul: Za prvo testiranje odabrani su paraplegičari koji se služe rukama, ali ne mogu da hodaju.

Terapija matičnim ćelijama primeniće se prvi put na desetak ljudi sa povredama kičmene moždine. U Američkoj korporaciji „Geron“ kojoj je američka agencija za hranu i lekove dala odobrenje za prvi klinički pokušaj lečenja ovom metodom, već su odabrani pacijenti.

Šta se desilo sa Pećkom patrijaršijom?
Stručni tim Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture Srbije podeljen je u komentarima ishoda nedavne rekonstrukcije Pećke patrijaršije. Oštećena freska, koju je u 17. veku uradio Georgije Mitrofanović najbolji slikar toga doba, piše u Novostima.

Članovi stručnog tima predlažu da se nastavku radova na pećkim crkvama pristupi ozbiljno i temeljno, a prioritet je obnova živopisa. Slikar konzervator mr Dragan Stanojević predlaže da se pokrene pitanje stručne i finansijske odgovornosti glavnih aktera, ali i svih saučesnika u realizaciji ovog projekta. On smatra da bez jasne osude i distanciranja od ovakvog rada služba zaštite neće moći da se oporavi i da povrati ugled koji je nekada imala.

Madona u Beogradu

Kraljica popa Madona juče je najavila da ovog leta nastavlja turneju „Sticky & Sweet” u okviru koje će, kako je Blic u utorak najavio, nastupiti u Beogradu, na Ušću. Popularna pevačica turneju započinje 4. jula u Londonu, a u Beogradu će održati koncert 24. ili 26. avgusta.


Dobitnik nagrade NIN Vladimir Pištalo na književnoj tribini u Domu kulture
Studentski grad u Beogradu

Ostalo šestoro u klupama

Zavejao ovih dana sneg poljane zlatiborske, zaledio puteve, ali za jednu crvenu „hondu”, 22 godine star automobil, nije to prepreka da se probije do škole u Alinom Potoku. Ovdašnji uča Rade Jezdić, najbolji učitelj u Srbiji – jedini prosvetni radnik minulog Savindana nagrađen Svetosavskom nagradom – na nastavu ne kasni, mada svaki dan ovde dolazi iz Užica, prelazeći automobilom 88 kilometara dnevno u oba pravca, objavljuje Politika.

Svega šestoro đaka je ovde, troje u drugom, troje u trećem razredu četvororazredne škole u Alinom Potoku. Nekad, kad su sela bila brojnija, u klupama ovde bilo je 250 učenika.

Sudjenje Florens Artman

Suđenje bivšoj portparolki Haškog tužilaštva Florans Artman biće u Haškom tribunalu održano 5. i. 6. februara, iako je odbrana na statusnoj konferenciji zatražila odlaganje procesa, javlja Politika.

Tribunal je krajem avgusta prošle godine podigao optužnicu protiv Artmanove zbog obelodanjivanja poverljivih informacija sa suđenja bivšem predsedniku Srbije i SRJ Slobodanu Miloševiću.

Popis imovine osumnjičenih

Kompletna pokretna i nepokretna imovina najpopularnije srpske pevačice Svetlane Cece Ražnatović, bivšeg predsednika FK „Crvena zvezda" Dragana Džajića, Bogoljuba Karića i njegove braće, bivšeg direktora „C marketa" Slobodana Radulovića i svih ostalih osumnjičenih i optuženih za teška finansijska krivična dela u martu će, odmah nakon stupanja na snagu Zakona o oduzimanju imovine stečene krivičnim delom, biti popisana i zamrznuta, objavljuje Pres.

"Svi oni se već nalaze pod finansijskom istragom i njihovu imovinu su SBPOK i Poreska policija evidentirali. Međutim, nakon što Zakon o oduzimanju imovine stečene krivičnim delom stupi na snagu, njihova imovina biće pod totalnom kontrolom države, a otuđenje imovine biće sprečeno sve do donošenja presude. Ta imovina će im biti oduzimana tek nakon donošenja osuđujuće pravosnažne presude", objašnjava anonimni izvor Presa.

Zašto je 15 godina obustavljana istraga?

Branislav Tapušković, zastupnik porodice Dade Vujasinović, o borbi za istinu govori za Novosti: Mnogi su se upetljali u ceo slučaj, a oni kojima je bila dužnost da otkriju šta se zaista desilo, to su zataškavali, pre svega mislim na policiju i tužilaštvo. Ko je sklonio dokaze?

Nekoliko istraga pokušalo je da rasvetli kako je stradala novinarka Radislava - Dada Vujasinović. Svaki od istražnih postupaka, tokom 15 godina, obavezno je - obustavljan.

Nestala je odeća, filcani džepovi, koji su dokaz da se radilo o dva ispaljenja, a ne jednom. Na osnovu toga bi se moglo ispitati da li je bilo apsolutnog prislona. Neki dokazi su i podmetani, kao na primer druga patrona koja je naknadno stavljena u pušku, da bi izgledalo da je bilo samo jedno ispaljenje, priča Tapušković.

Tri razbojnika, u četiri dana, sa 70 razbojništava

Beogradska policija, za nekoliko dana, uspela da pohapsi razbojnike koji su harali prestonicom, javljaju Novosti. Operativci beogradske policije za četiri dana rasvetlili su više od 70 razbojništava, počinjenih u glavnom gradu.

Iza rešetaka su se našla trojica razbojnika, koji su u "pohode" išli maskirani i naoružani. Željko Samardžić (26) iz Surčina, zasada se sumnjiči za seriju od 20 razbojništava počinjenih prošle i ove godine. Uhapšen je i Miloš Popović (33), i to neposredno pošto je opljačkao "Ce market" u Ulici Jovana Rajića, oko 20 časova. Uhapšen je i Vladimir Marković (32), koji je "operisao" po Vračaru, Savskom vencu, ali i napadao žene i otimao im tašne po novobeogradskim liftovima. Marković se sumnjiči i za "pet pljački za pola sata", o čemu su izveštavali i mediji 20. januara. Tada je objavljeno da je nepoznati razbojnik počeo svoj pohod u podne i da je od "Sarajevske do Savske ulice otimao šta je stigao". Orobio je prodavnicu posteljine, diskont pića, slučajnu prolaznicu, pekaru, kafanu…



Konferencija za novinare pred teniski meč 1. kola FED kupa Svetske B grupe između
Srbije i Japana u Beogradskoj areni

Svi fudbaleri Balkana

Ideja o formiranju regionalne lige sve više privlači pažnju država u srpskom okruženju. FSS u kontaktu sa ljudima iz Hrvatske, Crne Gore, Bugarske i Mađarske. Na ovu temu, na pripremama Hajduka u Antaliji, pričao je reporteru SOS kanala, Zlatko Vujović, nekadašnji reprezentativac Jugoslavije (70 utakmica, 25 golova) koji je sada u splitskom klubu pomoćni trener, ili desna ruka Ante Mišeu.

"Ja sam za jadransku ligu, trebalo bi neke stvari zaboraviti i krenuti novim putem. Ako mogu košarkaši da toliko godina igraju, zašto ne bi i fudbaleri", kaže Vujović a prenose Novosti.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...