POZIV NA RAZGOVOR BEZ TEME

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Jedino oko čega su mogli da se dogovore ministri EU je da se Beograd i Priština pozovu na dijalog ali, u Briselu, za sada, ne znaju kako do toga da dođu, niti kojim putem da se ide do ostvarenja ove ponude, a ni o čemu da se razgovara. Kurs dinara i standard građana zavisiće od ekonomske politike Vlade Srbije. Pedeseti sabor u Gući će biti specifičan – prvi put traje 10 dana, od 13. do 22. avgusta, a premijerno će imati prvo međunarodno takmičenje trubačkih orkestara.


Revija šešira iz kolekcije "Apfelbluete" dizajnerke Mihaele Štrojbel (Michaela Strobel)
i kolekcije "Flamingo" dizajnerke Kristine Krešel (Christina Kreschel) na Sajmu mode
CPD u Dizeldorfu

Vladina diplomatija i evropske ideje

Samo je Tomislav Nikolić od opozicionih prvaka prihvatio javni poziv ministra Vuka Jeremića da se priključi "šatl diplomatiji" i da se, kao emisar, otisne u svet i prenese poruku državnog vrha da ne treba priznati nezavisnost Kosova, piše u Novostima. Vojislav Koštunica, Čedomir Jovanović, Dragan Todorović i Velimir Ilić odbijaju tu ponudu i karakterišu je kao "pogrešnu i besmislenu". Na sednici parlamenta posvećenoj KiM, delovalo je kao da je postignut veliki stepen jedinstva oko budućih poteza države, a praktično su samo DSS i LDP dosledno ostali u opoziciji. Ipak, kad je u pitanju direktno uključenje u diplomatsku bitku, jedino je lider SNS spreman da "uđe u igru" i tako lično preuzme deo odgovornosti.


Proslava slave manastira Sveti Arhangeli kod Prizrena

Šef Odbora za spoljnu politiku i odbranu Senata češkog parlamenta Jirži Dinstbir ocenio je za list "Pravo" da priznavanje nezavisnosti Kosova odvodi Balkan u suprotnom smeru od Evropske unije, prenose Novosti. Dinstbir je istakao da se oni u međunarodnoj zajednici koji se raduju nedavnom mišljenju MSP u Hagu da deklaracija o nezavisnosti Kosova nije pogazila međunarodno pravo, uvereni da su se konačno rešili jednog problema, nisu u stvari rešili ničega.

"Sud je stvorio presedan koji je balkanizaciju ponudio kao mogući model za separatiste i ekstremiste koji koriste slabost ili raspad državne moći bilo gde na svetu", upozorio je češki senator i bivši izvestilac UN za ljudska prava u bivšoj Jugoslaviji. "Svojom odlukom sud je izbegao suštinske principe međunarodnog prava. Završni akt iz Helsinkija zabranjuje promenu granica bez saglasnosti svih kojih se to tiče. Priznanje Kosova je, dakle, grubo kršenje međunarodnog prava."

Podele unutar EU postale su možda još izraženije posle savetodavnog mišljenja MSP, javljaju Novosti iz Brisela, pod naslovom "Dijalog bez teme". Poslednji Savet ministara pred letnje odmore, održan u ponedeljak u Briselu, potvrdio je limite evropske diplomatije u vezi s jednim ovako važnim pitanjem. Pokazao je da su stavovi svih pet zemalja čvrsto usidreni u već utvrđenim i dobro poznatim pozicijama. Jedino oko čega su mogli da se dogovore je da se Beograd i Priština pozovu na dijalog. Ali, u Briselu, za sada, ne znaju kako do toga da dođu, niti kojim putem da se ide do ostvarenja ove ponude, a ni o čemu da se razgovara.


Ministar odbrane Srbije Dragan Šutanovac primio je članove timova MO i VS
koji učestvuju u mirovnim misijama UN u Kongu (MONUSCO) I Libanu UNIFIL)

Dukađin Gorani, politički savetnik kosovskog premijera Hašima Tačija, rekao je juče za Blic da je Vlada Kosova spremna da u razgovorima sa Beogradom dođe do rešenja za Srbe na severu Kosova i da je jedna od opcija i specijalni status "u okviru kosovskih granica". Vlada Srbije nije ni prihvatila ni odbila predlog i smatra da pregovori o Kosovu mogu da počnu tek nakon rasprave u Generalnoj skupštini UN, kažu za Blic izvori u državnom vrhu Srbije, koji su zahtevali anonimnost.


Kolekcija kolumbijskog dizajnera Pepa Pombo, na festivalu mode
'Colombia moda' u Medelinu

Kurs zavisi od vlade

Guverner Narodne banke Srbije (NBS) u ostavci Radovan Jelašić poručio je svom nasledniku da će njegov ključni izazov biti održanje stabilnosti cena i ocenio da će kurs dinara i standard građana zavisiti od ekonomske politike Vlade Srbije.

„Od kada sam najavio ostavku, ne samo da nije bilo kritika, nego nije bilo ni primedbi vezanih za vođenje kursa. Ja se nadam da ću to pitanje kursa poneti sa sobom i da moj naslednik neće morati da se bavi time toliko intenzivno koliko sam se ja bavio”, rekao je Jelašić za Radioteleviziju Srbije. Imajući u vidu najavljen rast cena i pad dinara, Jelašić je ukazao da je ključ u odgovorima na pitanja šta će biti sa domaćom tražnjom, sa penzijama i zaradama, odnosno kakav će biti fiskalni program za sledeću godinu i u kojoj meri će doći do povećanja tražnje i iz čega će se ona finansirati, prenosi Politika.


Miting povodom proslave Dana kubanske revolucije, 57. godišnjice početka
napada snaga Fidela Kastra (Castro) na kasarnu Monkada (Moncada) u
gradu Santjagu

Kvalitet života

U Kuršumliji se kriza uopšte ne oseća. Privredu nemamo, fabrike su rasturene i pozatvarane, godinama ne radimo. Nema kriza za šta da se u’vati. Blago vama u Beogradu što ste u krizi, jer znate i za bolje dane. Ovako je ironično četrdesetpetogodišnji Dragoljub Nešić iz Kuršumlije odgovorio na pitanje o recesiji. Svaki put kad na vestima čuje kako zvanična statistika objavljuje izlazak iz krize, ovaj nekadašnji varilac, uz sijaset psovki, promeni kanal. Isto reaguje i njegov vršnjak iz prestonice koji je po zanimanju novinar. „Vratili su me u vreme kad sam imao 15 godina. Keva mi od penzije daje za džeparac, a ja se švercujem u gradskom prevozu”, opisuje Politikin sagovornik kvalitet svog života.

A kad Miladin Kovačević, zamenik direktora Republičkog zavoda za statistiku, uđe u svoju kancelariju i ukrsti statističke podatke, vidi da je, recimo, u prvom tromesečju ekonomski rast iznosio 0,6 odsto, da je prosečna plata realno veća za 3,7 odsto nego lane, dok je industrijska proizvodnja skočila za sedam odsto, a izvoz porastao za petinu u odnosu na isti period prošle godine, objavljuje Politika zašto građani ne osećaju ekonomski boljitak koji je zabeležila statistika.

Ako je verovati procenama ministra trgovine, dr Slobodana Milosavljevića, kupovna moć građana Srbije do kraja ove godine porašće za dva-tri odsto. Ministar u intervjuu za Blic ovakva očekivanja obrazlaže time da je u prvih pet meseci ove godine u odnosu na isti period lane zarada realno veća za 2,4 odsto.


Pilot i kopilot su povređeni kada se transportni avion (Lufthansa MD-11 cargo)
prepolovio pri sletanju na aerodrom u Rijadu

Tržište stanova

Subvencije koje je Vlada Srbije obezbedila građevinskim firmama za nabavku materijala iz domaćih fabrika i za finansiranje radova, kao i povoljni stambeni krediti stanovništvu, dali su prve rezultate jer je tržište nekretnina počelo da pokazuje prve znake oporavka. U agencijama za nekretnine tvrde da je paralelno sa ambijentom koji je napravila država i većina prodavaca došla do zaključka da cene moraju da se snize, piše u Danasu. Iako preciznih podataka nema, procenjuje se da u Srbiji nedostaje više od 300.000 stanova, a samo u Beogradu živi oko 150.000 podstanara od kojih su dve trećine i potencijalni kupci. U ovom trenutku, bar deset do 15 odsto njih uspelo je da „skocka“ uslove potrebne da krenu u potragu za stanom. Ipak, ponuda je nešto ispod mogućnosti tržišta jer im u prestonici, na primer, stoji na raspolaganju oko 8.500 novih i 4.200 starih stanova.

Svetsko takmičenje trubača

"Pedeseti sabor će biti specifičan – prvi put traje 10 dana, od 13. do 22. avgusta, a premijerno ćemo imati prvo međunarodno takmičenje trubačkih orkestara. To je svetsko takmičenje najboljih trubača - biće 13 inostranih orkestara i dva naša - Dejana Petrovića i Ekrema Mamutovića, prošlogodišnjih pobednika Sabora. Zanimljivo je da će ove godine, recimo, van konkurencije, nastupati i jedan slovački trubački orkestar iz Kovačice. Uz to, od međunarodnih grupa dolaze nam Aboridžini iz Australije, zatim grupa iz Togoa, oni neće svirati baš u trube, već u neke svoje duvačke instrumente", priča Adam Tadić, direktor Centra za kulturu „Guča“, objavljuje Danas.

Borbe s bikovima i separatizam

Iako mnogi Španci smatraju borbe s bikovima delom kulturnog nasleđa, ljubitelji korida mogli bi da dožive značajan udarac budući da lokalni parlament u Kataloniji danas glasa o zabrani takvih manifestacija u regiji poznatoj po fijestama, javlja Danas. S druge strane, ima i onih koji tvrde da bi zabrana korida u pokrajini koja je poznata po separatističkim težnjama išla naruku borcima za otcepljenje Katalonije. Štaviše, ocenjuje se da bi takav ishod glasanja predstavljao značajan adut u predizbornoj kampanji nacionalističkih strana uoči regionalnih izbora koji se održavaju ove godine. Zakonita debata o borbi s bikovima „postala talac“ katalonskih separatista koji po svaku cenu nastoje da pokažu da gaje drukčije vrednosti od ostatka države.


Svečano otvaranje evropskog prvenstva u atletici na stadionu Lluis Companys
Olympic, juče u Barseloni

Hrvatski predsednik, ustaše i četnici

Hrvatski predsednik Ivo Josipović potpuno je izjednačio ustaše i četnike na jučerašnjoj svečanosti povodom Dana ustanka protiv fašizma, koja je održana u ličkoj varošici Srb, u Hrvatskoj, piše u Presu. Reč je o događaju koji je organizovalo Srpsko narodno veće u saradnji sa Savezom antifašističkih boraca i antifašista Hrvatske, a kome je prisustvovao i Mlađan Đorđević, izaslanik predsednika Borisa Tadića.

"Ustaše i četnici su služili zajedničkom gazdi, a partizani su nosili slobodu i demokratiju", poručio je Josipović na svečanosti na kojoj je otvoren obnovljeni spomenik palim borcima iz Drugog svetskog rata, porušen posle „Oluje" 1995. godine. Obnovu spomenika finansirala je hrvatska vlada sa 415.000 evra, a 90.000 evra prikupilo je, u saradnji sa kabinetom predsednika Srbije, Zavičajno udruženje Ličana i Srba, zbog čega su prisutni aplauzom zahvalili Milki Forcan, koja je bila na čelu organizacionog komiteta. Izgradnju su pomogli i „Telekom Srbija", Banka Inteza, „Jugohemija", „Apatinska pivara", „Voda Vrnjci" i „MPC Holding".

Danica Drašković ocenjuje skandaloznom izjavu Ive Josipovića, kojom je izjednačio četnike i partizane.

"To je skandalozna izjava, jer potiče iz neznanja ili iz bahatosti. Josipović bi trebalo da zna da je Draža Mihailović odlikovan od strane američkog predsednika Harija Trumana i francuskog predsednika Šarla de Gola. Takvom izjavom Josipović je uvredio i Srbiju, čija je Skupština donela zakon o izjednačavanju pripadnika Ravnogorskog pokreta sa partizanima. Srpski četnici nemaju nikakve veze sa ustašama, niti su imali koncentracione logore", kaže Draškovićeva.

Porodica predsednika Republike Srbije Borisa Tadića - supruga Tanja i ćerke Maša i Vanja, provela je tri dana na Brionima, a trošak kratkog letovanja je podmirila Hrvatska, pošto su bile gošće šefa hrvatske države Ive Josipovića, navodi Jutarnji list, prenosi Danas. Josipovićev kabinet je potvrdio da je Tadićeva porodica provela tri dana u Vili Jadranka.

Karić u Moskvi?

Bogoljub Karić, uz politički azil dobio je ruska dokumenta, boravišnu dozvolu, ali ne i državljanstvo. To mu u ovom momentu i nije neophodno, jer njegov brat Dragomir Karić vodi sve poslove ove porodice u Rusiji i zemljama bivšeg SSSR-a. Sasvim slobodno se kreće i van Rusije, jer za njim nije podignuta poternica, kaže izvor Blica iz Moskve.


Devojka se rashlađuje u fontani u centru Moskve

O azilu Bogoljuba Karića juče nije hteo da govori Borislav Milošević, brat Slobodana Miloševića, koji već dugo godina živi u Moskvi. Ovaj bivši lobista braće Karić u zemlji nekadašnjeg Sovjetskog Saveza kaže za Blic da Bogoljuba Karića nije video deset godina. Braća, prema tvrdnji sagovornika Blica koji je želeo da ostane anoniman, vode miran život u Moskvi, ne razmeću se, ne pominju ih u skandalima i nisu zanimljivi ruskim medijima. Dragomir je čest gost javnih skupova, ali njima nikada u poslednjim godinama nije prisustvovao i Bogoljub.

Oslobodjen za ratni zločin

Sud za eks­tra­di­ci­je u Lon­do­nu od­bio je da iz­ru­či Sr­bi­ji Eju­pa Ga­ni­ća, biv­šeg čla­na rat­nog pred­sed­ni­štva Bo­sne i Her­ce­go­vi­ne, ko­ji se te­re­ti za rat­ne zlo­či­ne. Sud je u obra­zlo­že­nju na­veo da po­sto­je do­ka­zi da bi su­đe­nje Ga­ni­ću u Sr­bi­ji bi­lo po­li­tič­ki mo­ti­vi­sa­no. Za­me­nik srp­skog tu­ži­o­ca za rat­ne zlo­či­ne Bru­no Ve­ka­rić re­kao je da će Tu­ži­la­štvo na ovu od­lu­ku ulo­ži­ti žal­bu Vi­šem su­du, piše u Politici. U ma­sa­kru u Do­bro­vo­ljač­koj uli­ci u Sa­ra­je­vu, 2. i 3. ma­ja 1992. go­di­ne ubi­je­na su 42 voj­ni­ka i ofi­ci­ra JNA, a 73 ra­nje­na, dok je 215 za­ro­blje­no. Bru­tal­na ubi­stva na uli­ca­ma Sa­ra­je­va na­zva­na su „le­gi­tim­nom ak­ci­jom”.


Londonski sud za ekstradiciju u Londonu odbio je zahtev Srbije za izručenje
ratnog člana Predsedništva Bosne i Hercegovine Ejupa Ganića, kojeg Beograd
tereti za zločin u sarajevskoj Dobrovoljačkoj ulici 1992. godine: Ejup Ganić

Sud odbio zahtev Srbije da izruči bivšeg člana ratnog Predsedništva BiH, javljaju Novosti. Bruno Vekarić: "Žalićemo se, ne ulazimo u tumačenje odluke suda."

Kakav atentat?

Predsednik SNS-a Tomislav Nikolić u izjavi za Pres najavljuje da će od Specijalnog suda zatražiti dozvolu da razgovara sa nedavno uhapšenim „zemuncem" Milošem Simovićem! Nikolić objašnjava da će od Simovića zatražiti sve informacije o atentatu koji je navodno iz Haga naručio lider SRS-a Vojislav Šešelj. Lider naprednjaka najavljuje da će zatražiti i prijem kod specijalnog tužioca u nadi da će od njega dobiti neku dodatnu informaciju o „Šešeljevom atentatu".

Traje potraga za dečakom

Majka nestalog Đorđa Andrejića (13) iz Majilovca priznala policiji da je udarila dečaka. Ne znam šta da mislim, kaže Dejan, otac dečaka. Traje potraga za Đorđem, javljaju Novosti.

Marina A. (38) iz Majilovca priznala je da je u četvrtak uveče, na njivi, motikom po glavi udarila trinaestogodišnjeg sina Đorđa, za kojim se traga od subote, piše u Blicu. Marina, međutim, na saslušanju u policiji nije priznala ubistvo sina i tvrdi da posle udarca na glavi dečaka nije videla krv.

Marina Andrejić (38) rekla policajcima da je motikom ubila sina Đorđa (13). Marina kasnije negirala zločin, a pošto telo deteta još nije pronađeno, ona bi danas mogla da bude puštena na slobodu, objavljuje Pres.

Ubio nevenčanu suprugu

Žarko Vukovac (30) ubio je u ponedeljak uveče nevenčanu suprugu Katarinu Rančić (34). Najpre ju je davio žicom, a potom sa više uboda razbijenom flašom zaklao. Zločin se odigrao u iznajmljenoj kući u Ulici Bosutski put 43, na obali reke Save, objavljuju  Novosti.

"Ništa drugo od njih dvoje nisam mogao ni očekivati - više za sebe govori Ranko Vukovac, otac osumnjičenog za ubistvo. "Vazda su se tukli kada se sastanu. Živeli su već nekoliko godina u vanbračnoj zajednici koja je, samo zahvaljujući obostranom pijanstvu, opstajala. Ništa nisu radili. Od moje skromne penzije morao sam da ih pomažem. Žao mi je oboje..."


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...