POVEĆAN PRITISAK NA SRBIJU

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Na Srbiju je povećan pritisak da povuče svoju rezoluciju u UN uz upozorenje da neće moći da očekuje evropske integracije ako nastavi tako. Tražnja za evrom poslednjih nedelja nikad nije bila veća, a to je uticalo da dinar pada na niske grane. Aktivnije učešće naše vojske u međunarodnim mirovnim misijama.


Revija kolekcije kolumbijske modne kuće Leonisa na Fešn viku "Colombia Moda"
u Medelinu

Traže da se Srbija "dogovara"

Beograd je podnošenjem Predloga rezolucije Generalnoj skupštini UN iznenadio Brisel, koji povodom ovog poteza srpske diplomatije ne isključuje uzvratnu meru – pisanje „kontrarezolucije”, piše u Politici u nepotpisanom tekstu (u elektronskom izdanju) na osnovu anonimnih diplomatskih izvora, gde se navodi samo ime ambasadora Velike Britanije u Beogradu.

Neimenovani diplomatski izvor iz EU ističe da je dvadesetsedmorka očekivala da će Beograd najpre usaglasiti sadržaj rezolucije sa njima, a zatim ga predstaviti u Ujedinjenim nacijama, objavljuje ovaj list.

„Priželjkivali smo rezoluciju koju bi podržale sve zemlje članice EU, a to bi onda bilo najbolje rešenje i za Beograd”. Na pitanje novinara Politike da li će države EU možda nastupiti sa sopstvenim tekstom rezolucije koju će podržati svih 27 članica, sagovornik u Briselu kaže da „ta opcija još nije razmotrena, ali nije ni isključena”.

Od pet najuticajnijih zemalja sveta, koje čine „kvintu” (Francuska, Nemačka, Italija, Velika Britanija i SAD) Srbija nije dobila podršku za prekjučerašnje upućivanje predloga rezolucije Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija”, poručeno je iz diplomatskih izvora u Beogradu. Na pitanje ambasadora „kvinte”, da li formulacija „sva otvorena pitanja” podrazumeva i statusno pitanje, predstavnici Srbije su im, kako je preneto Politici, potvrdno odgovorili.

Da li se odluka Beograda da ide pred UN bez dogovora sa najuticajnijim državama sveta može tumačiti kao konfrontiranje Srbije sa Zapadom? Rekavši da bi se brzina mogla razumeti ukoliko je rezolucija poslata da bi se o njoj raspravljalo pre eventualno nekog drugog predloga, Vladimir Todorić, iz Centra za novu politiku, kaže da je ključno da u narednom periodu dođe do dogovora između EU i Srbije. Jedan od mogućih modela, prema njegovom mišljenju, jeste da EU dostavi amandmane koje će Srbija prihvatiti.


Generalni sekretar Ujedinjenih nacija  Ban Ki Mun i ministar spoljnih poslova Srbije
Vuk Jeremić u sedištu UN

"Pri pisanju teksta rezolucije Srbija je konsultovala sve relevantne domaće i međunarodne faktore. Tekst treba da bude baš ovakav i u ovoj fazi preterani detalji ne bi dali nikakav rezultat", rekla je predsednica parlamenta Slavica Đukić-Dejanović, prenose Novosti. Sudeći prema prvim reakcijama iz EU i opozicije, nijedna od te dve strane nije zadovoljna, tvrdi ovaj list. Nije zadovoljna ni Amerika, koja, kako je Novostima rečeno u Ambasadi SAD u Beogradu, smatra lošim to što Srbija nije obavila ozbiljnije konsultacije pre podnošenja rezolucije, kako bi se sve zainteresovane strane složile oko teksta. Na pitanje da li će Amerika podneti svoju rezoluciju, u Ambasadi SAD kažu da očekuju da svaka odluka Generalne skupštine bude u skladu sa mišljenjem suda i da Kosovo i Srbija treba da se okrenu dijalogu, ali ne o statusu, jer je KiM za Ameriku nezavisno.

Tekst srpske rezolucije koji je predat Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija nisu podržale ni opozicione stranke koje su glasale za Vladinu strategiju o daljoj diplomatskoj borbi za Kosovo, kao ni LDP i DSS koji su od starta protiv. Jedino "naprednjaci" Tomislava Nikolića još nisu prelomili da li je predloženi dokument na najbolji način sročen.

Stiven Vordsvort, ambasador Velike Britanije u Beogradu, izjavio je u četvrtak za Bi-Bi-Si da tekst srpske rezolucije nije prihvatljiv i da bi bilo bolje da je Beograd podneo rezoluciju zajedno sa EU, piše u Novostima.

Podnošenjem rezolucije u UN, bez konsultacija sa najvećim silama, Srbija je ušla u novu, veoma rizičnu fazu i svoju kandidaturu u EU stavila na kocku, upozoravaju diplomate i domaći stručnjaci za međunarodnu politiku, objavljuje Blic pod naslovom " Pritisci na Beograd da povuče rezoluciju". Na Srbiju je povećan pritisak da povuče svoju rezoluciju u UN uz upozorenje da neće moći da očekuje evropske integracije ako nastavi tako.

"Srbija mora da odustane od epske borbe za status Kosova i ideje da na tome insistira vekovima", kaže za Danas Čedomir Jovanović, lider Liberalno demokratske stranke. "U fokus treba staviti život Srba na Kosovu, jer je cena nesposobnosti Beograda toliko visoka, da će na kraju biti plaćen njihovim nestankom. Novi poraz u kosovskoj politici ne sme biti knjižen kao minus proevropske politike, jer to nije tačno. Zato tražimo novu politiku. Okretanje partnerima koji ce uticati na budućnost Srbije, adresama gde se o tome odlučuje. To su EU i Amerika. Srbija mora da nađe politiku kojom će svoje interese, pa i one vezane za Kosovo, inkorporirati u interese i planove Evrope i Amerike."


Spasilačke ekipe na mestu udesa putničkog aviona privatne avio-kompanije
Erblu (Airblue), u planinama nadomak Islamabada, gde je poginulo svih
152 putnika i članova posade

Kušner smatra da je sa Kosovom - završeno cepanje Jugoslavije

Savetodavno mišljenje Međunarodnog suda o Kosovu nije pobeda jednih nad drugima, kaže, u intervjuu za Novosti, Bernar Kušner, ministar spoljnih poslova Francuske, zemlje koja je među prvima priznala jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova. Kušner poručuje da se sada treba okrenuti budućnosti, i nudi podršku Francuske u evropskim integracijama, istovremeno naglašavajući da priznanje Prištine od strane Beograda nije uslov u procesu približavanja EU. Normalizacija odnosa između Srbije i Kosova je politička neophodnost.

Francuski šef diplomatije smatra da je ovim završeno cepanje Jugoslavije i da drugi regioni, poput Republike Srpske, ne mogu iz odluke suda da izvlače slične zaključke.

Teritorijalni integritet Kosova

Premijer Kosova Hašim Tači izjavio je da o unutrašnjim stvarima Kosova neće biti dijaloga sa Beogradom, piše u Novostima. U intervjuu za prištinski dnevnik "Bota sot" Tači je odbacio navode da je ponuđen neki model za sever Kosova i ukazao da o tome neće biti dijaloga.

"Ni pod kojim uslovima i ni po koju cenu neće biti dovođen u pitanje teritorijalni integritet Kosova. O idejama Beograda ne želimo da razmišljamo ni da razgovaramo. Našu državu treba da razvijamo po zapadnim standardima, a ne prema mentalitetu Slobodana Miloševića", rekao je Tači.

"Loše vreme" za dinar

Tražnja za evrom poslednjih nedelja nikad nije bila veća, a to je uticalo da dinar pada na niske grane. Od novog guvernera Dejana Šoškića, koji je najavio da će osim inflacije i vraćanje poverenja u domaću valutu biti prioritetni zadatak, mnogo se očekuje. Ipak, bankari kažu da će za stabilizaciju kursa biti potrebno vreme, objavljuje Blic pod naslovom "Nepoverenje u dinar nikad veće". Trenutno, nažalost, ništa nije na strani domaće valute. Izvor Blica iz jedne od vodećih banaka kaže da sada nije sezona kada bi dinar počeo da slabi, a upravo to se dešava, tako da nikome u bankarskom sektoru nije jasno šta se dešava. Niko ne može da da odgovor kada će biti zaustavljeno slabljenje dinara.


Primopredaja dužnosti između dosadašnjeg i novog guvernera Narodne banke
Srbije Radovana Jelašića i Dejana Šoškića

Pad dinara preti da ugrozi planiranu inflaciju, očekuje se poskupljenje svih uvoznih proizvoda, a pozitivno deluje jedino na izvoz, objašnjavaju ekonomisti, piše u Presu. Narodna banka Srbije juče je prodala dodatnih 20 miliona evra na međubankarskom deviznom tržištu, ali dinar je nastavio da gubi vrednost. Srednji kurs danas iznosi rekordnih 106,23 dinara za evro.

Član Akademije ekonomskih nauka Mlađen Kovačević kaže da će zbog pada dinara sve što se u Srbiju uvozi morati da poskupi, pre svega naftni derivati. Kovačević ističe da se zbog toga očekuje poskupljenje benzina koje sa sobom povlači rast troškova prevoza robe i usluga, pa tako dodatno gura inflaciju.

Mobilizacija u Grčkoj

Premijer Grčke Jorgos Papandreu je izdao naredbu o “mobilizaciji” i uveo radnu obavezu za sve vlasnike kamiona i cisterni koji raspolažu dozvolama za javni transport, piše u Novostima. U slučaju da se i pored toga nastavi sa štrajkom, čelni ljudi lokalnih vlasti, uz pomoć snaga reda, mogu da izvrše zaplenu vozila i angažuju adekvatnu zamenu. Uredno snabdevanje tržišta hranom, lekovima, gorivom i ostalim životnim namirnicama, preti da ugrozi funkcionisanje službi od kojih zavisi zdravlje građana i mnogorojnih turista, a to se može odraziti na javni red, poruka je Vlade Grčke. Prema informacijama i grčka vojska je spremna da priskoči u pomoć i stavi na raspolaganje vojne transportere, ukoliko situacija sa štrajkom eskalira. U Atini i Solunu benzina i dalje nema, većina pumpi je zvanično zatvorena, ali ima nagoveštaja da bi već u petak moglo da dođe do isporuke određenom broju benzinskih stanica.


Protest  vlasnika i vozača kamiona ispred Ministarstva saobraćaja Grčke u Atini

Na Halkidikiju nijedna benzinska pumpa ne radi jer nema goriva. Ulice su puste, niko ne vozi automobile, čak ni rentakar. Najgore su prošli srpski turisti koji su došli sopstvenim automobilom, a ovih dana su im istekli aranžmani. Oni su praktično završili na ulici, jer nemaju gde da kupe benzin da bi se vratili kući. Čak ni kod švercera, priča za Blic Uroš Đukić, Beograđanin koji radi u popularnom letovalištu Hanioti. Već sedmi dan u Grčkoj štrajkuju vozači cisterni, što je uzrokovalo nestašice goriva širom zemlje.

"Letuju u redu za benzin", naslov je u Presu.

Teroristi iz prošlog veka

Bivša teroristkinja Verena Beker (57), pripadnica nekadašnjeg RAF-a (Rote Armee Fraktion), 33 godine posle ubistva državnog tužioca Nemačke Zigfrida Bubaka odgovaraće pred sudom, najavio je Viši zemaljski sud u Štutgartu, prenosi Politika. Bekerova će morati da odgovara zbog smrti Bubaka i još dve osobe. Njena uloga u događajima iz 1977. godine je, prema optužnici, bila od odlučujućeg značaja. Ona je te godine osuđena na doživotnu robiju, ali je 1989. godine pomilovana. Proces protiv Bekerove biće ponovo pokrenut pošto su, zahvaljujući najmodernijoj tehnici, otkriveni tragovi njene pljuvačke na jednom dokumentu RAF-a o preuzimanju odgovornosti za atentat na Bubaka.

U nemačku Saveznu kriminalističku službu je 10. aprila 1998. godine stigao dopis na osam strana, procenjen kao autentičan, u kojem je RAF objavio svoje samoukidanje. Te godine RAF je, sudeći prema dokumentaciji, i oficijelno prestao da postoji.

„Pre više decenija, 14. maja 1970. godine, nastao je u RAF u jednoj oslobodilačkoj akciji. Danas mi završavamo taj projekat. Gradska gerila u formi RAF je sada istorija...'', pisalo je u tom dopisu.

Određenu ulogu u nekada moćnim „rafovcima”, prema medijskim tvrdnjama, imale su i vlasti nekadašnje Titove Jugoslavije.

Agencija preti sudom

Usvajanjem amandmana Vladana Batića svim odbornicima republičkim i vojvođanskim poslanicima omogućeno je da obavljaju bilo koju drugu funkciju do kraja mandata, što ozbiljno remeti i rad Agencije za borbu protiv korupcije i demokratsku kontrolu vlasti, ocenila je juče direktorka te agencije Zorana Marković. Ona je istakla da je tim činom vladajuća većina poslala nedvosmislenu poruku – da politički interes nije isto što i opšti interes u većini slučajeva i da vlast može da donese svaku odluku za koju obezbedi komotnu većinu. „Vlast uvek može sve, ali demokratska vlast mora da ispunjava svoje obaveze i poštuje standarde demokratske kontrole”, rekla je Markovićeva na jučerašnjoj konferenciji za novinare. Direktorka agencije je pozvala predsednika Srbija Borisa Tadića da ne potpiše novi zakon jer je usvojeni amandman protivustavan. Ukoliko to učini, agencija će obratiti Ustavnom sudu, a o svemu će biti obaveštene i međunarodne organizacije – kancelarije EU i Ujedinjenih nacija za program razvoja, kao i misija OEBS-a, prenosi Politika.

Posledice sramne odluke Skupštine: "Pet hiljada funkcionera ima pravo na dve fotelje", piše u Blicu.

Profesionalci za inostrane misije

Načelnik Generalštaba Vojske Srbije general-potpukovnik Miloje Miletić, rekao je juče tokom posete 98. avijacijskoj bazi u Lađevcima da se Vojska Srbije nalazi na kraju faze transformacije koja će biti završena profesionalizacijom do kraja 2010. godine, objavljuje Politika.


Padobranski program pripadnika 98. avijacijske baze na aerodromu Lađevci kod
Kraljeva tokom posete načelnika Generalštaba Vojske Srbije general-potpukovnika Miloja Miletića

„Vojska Srbije treba da bude mnogo snažniji spoljno-politički faktor naše zemlje, jer imamo izvanredne uslove da Skupština Srbije donese odluku za aktivnije učešće naše vojske u međunarodnim mirovnim misijama”, rekao je Miletić koji je došao u Lađevce povodom 2. avgusta - dan roda avijacije.

Besmisleno "stezanje kaiša"

Ministar ekonomije i regionalnog razvoja Srbije Mlađan Dinkić izjavio je u Vlasotincu da se zalaže za odmrzavanje plata i penzija, ocenivši da je dalje „stezanje kaiša” kontraproduktivno, objavljuje Politika.

„Odmrzavanje plata i penzija značilo bi, na kratak rok, veće budžetske rashode, a na srednji rok to bi značilo veću potrošnju, veće otvaranje radnih mesta i veće poreske prihode i na kraju bi država bila u dobitku, sasvim sam siguran”, rekao je on agenciji Beta Dodao je da je to njegov stav i da ne zna kada će se o tome raspravljati na sednici Vlade.

Dinkić je juče u Vlasotincu neformalno prisustvovao svečanom otvaranju terena za mali fudbal, čiju je gradnju finansiralo Ministarstvo omladine i sporta.

Šesti dan neuspešne potrage

I šesti dan potrage za Đorđem Andrejićem (13) završen je bezuspešno, javljaju Novosti.

Nesrećnom dečaku gubi se svaki trag od prošlog četvrtka, kada je sa majkom Marinom Andrejić (38) pošao na njivu, udaljenu nekoliko kilometara od kuće. Đorđeva majka vratila se kući tek dva dana kasnije, uz priču da se povredila i da je poslala sina nazad u selo. Od subote, kada je prvi put pričala sa inspektorima, do sad, dečakova majka je nekoliko puta menjala iskaze, da bi na kraju priznala kako ga je i ubila!

U celoj majčinoj "ispovesti" nedostaje još jedino materijalni dokaz - od dečaka ni traga, ni glasa! Šire se priče da majka nije mogla sama da ukloni tragove zločina.

"U medijima se pojavljuju raznorazne informacije, navodno iz izvora bliskih istrazi, iako su one nama potpuno nepoznate", rekao je sudija Dragan Vučićević, portparol Višeg suda u Požarevcu. "Ono što mogu zvanično da kažem jeste da se majka na saslušanju kod istražnog sudije nije branila ćutanjem, niti je priznala ubistvo, već je iznosila svoju odbranu. Ostale informacije ne možemo da saopštimo, u interesu istrage."

Više od 260 policajaca i meštana juče pretražilo 30 kvadratnih kilometara u potrazi za Đorđem Andrejićem (13), koji je nestao pre nedelju dana! Majka Marina opisala kako je ubila Đorđa, ali ne može da se seti gde je sakrila telo, piše u Presu.

Zvezda izgubila od Slovaka


Utakmica trećeg kola kvalifikacija za Ligu Evrope Crvena zvezda - Slovan Bratislava
 

Fudbaleri Crvene zvezde izgubili su sinoć sa 2:1 od Slovana iz Bratislave u prvom meču 3. kola kvalifikacija za Ligu Evrope, javlja Blic. Strelci za Slovan bili su Ivana i Salata, dok je jedini gol za crveno-bele postigao Trifunović. Revanš meč je za sedam dana u Bratislavi.

"Zvezda nemoćna pred Slovacima", naslov je u Presu.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...