POSLEDNJE ODBROJAVANJE?

Danijela Ćirović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Iako domaća štampa većinom piše o situaciji koja se tiče pitanja Kosova, najavljenom proglašenju nezavisnosti i odnosima unutar srpske vlade, dnevnik Alo! je to zbirno objavio na prvoj strani pod naslovom: "Poslednje odbrojavanje: Tri dana do otimanja Kosova?".

Raste napetost uoči najavljenog proglašenja nezavisnosti, piše Alo!, dok Srbi na severu pokrajine spremaju paralelnu kosovsku skupštinu, "sunarodnici južno od Ibra uplašeni su i ostavljeni od svih, ne idu na posao, decu ne šalju u škole". Kako donosi ovaj list, i navijači Crvene zvezde za vikend spremaju demonstracije u centru Beograda a povodom najavljenog otcepljenja, dok s druge strane Evropska unija šalje misiju na Kosovo, "ali istovremeno garantuje integritet Srbiji".

 

Hitna sednica Saveta bezbednosti

Politika na prvoj strani donosi da su članice Saveta bezbednosti UN odlučile da održe hitnu vanrednu sednicu posvećenu Kosovu - na zahtev Srbije koji je podržala Rusija. Srbiju će na sastanku, za koji se čuje da će biti održan po podne i, ipak, zatvoren za javnost, predstavljati ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić, piše ovaj list. Dnevnik prenosi izjavu Jeremića da će predstaviti stav Beograda da ne prihvata ilegalni čin secesionizma, najavljen u Prištini, i da će tražiti da Savet učini sve da takvu odluku spreči.

 

"Za ovom sednicom, kao preventivnim činom protiv nagoveštene nezavisnosti Kosova, mogao bi da usledi još jedan zahtev Beograda - da se Savet bezbednosti sastane i posle eventualnog takvog čina Prištine, najavljenog za nedelju ili ponedeljak. Oba ta dana su, ovoga puta, neradna u UN, jer u ponedeljak Amerika obeležava svoj praznik Predsednički dan", piše Politika.

 

 ujedinje

(foto: Novosti)

 

Večernje novosti pišu da je pred današnju sednicu Saveta, Rusija odlučna da spreči jednostrane poteze i da ruski zvaničnici upozoravaju na pogubnost priznanja nezavisnosti. S druge strane, Vlada Srbije, piše ovaj list, već danas donosi odluku kojom poništava najavljeno otcepljenje.

 

Press na prvoj strani pod vinjetom "dramatično" piše da je ruski predsednik Vladimir Putin poručio da će zemlje EU koje priznaju nezavisnost imati velikih problema s Rusijom. List zaključuje da Rusi prete Evropi.

 

Srbi strepe od 17. februara

Četiri dana pred najavljeno otcepljenje, u delovima Kosova koje naseljavaju Srbi situacija je mirna, incidenata nema, dok su KFOR i policijske snage pojačali svoje prisustvo. Uprkos bezbednosnim garancijama, piše Politika, srpsko stanovništvo sa strepnjom dočekuje nedelju.

 

Ovaj list prenosi i poziv premijera Vojislava Koštunice kosovskim Srbima da ostanu u svojim kućama ovoga dana.

 

"Prištinski elektronski mediji javili su da su već pri kraju pripreme za sednicu Skupštine Kosova, a članovi Radne grupe, koju je formirao Hašim Tači, premijer privremene kosmetske vlade, predstavili su scenario centralne proslave na glavnom trgu u Prištini, gde će koncert održati Prištinska filharmonija. Pojedini albanski mediji javljaju da će proslava nezavisnosti biti obeležena još pompeznije dve ili tri nedelje posle 17. februara, kada se očekuje i dolazak pojedinih međunarodnih predstavnika. Zabrinutost je prisutna u severnom delu Kosovske Mitrovice zbog bojazni da na sam dan proglašenja nezavisnosti ne dođe do pokušaja albanskih ekstremista da pređu glavni most na Ibru", piše Politika.

 

Ugrožena država

Kurir i Glas javnosti objavljuju intervju sa premijerom Vojislavom Koštunicom koji govori o odbrani Kosova i granica Srbije.

"Srbija je ugrožena i sve snage moramo usredsrediti na pravovremeno donošenje važnih i istorijskih odluka kojima ćemo jednom zauvek poništiti sve akte albanskih separatista. Proglašenje lažne države na tlu Srbije je slom Povelje UN, Rezolucije 1244 i međunarodnog prava na kome počiva evropski i svetski poredak", istakao je Koštunica.

 

EU ne odustaje od misije

Misija EU na Kosovu neće dozvoliti rad paralelnih institucija, konkretno u severnom delu Kosovske Mitrovice, i neće tolerisati pojavu novih granica, tvrde diplomatski izvori u Briselu i navode da će policija iz misije "odlučno reagovati u slučaju bilo kakvog nasilja", i to u koordinaciji sa UNMIK-om i KFOR-om. Operativni plan misije Euleks i odluka o njenom slanju u južnu srpsku pokrajinu biće verifikovana pre ministarskog sasanka u ponedeljak 18. februara, piše Politika.

 

 pristina

Vežba specijalaca juče u Prištini (foto: Politika)

 

Ovaj list u istom tekstu prenosi i pisanje bečkog Standarda, prema kojem je komisiju EU i pojedine šefove diplomatija potpuno iznenadilo izuzetno čvrsto držanje Koštunice.

 

Ćutanje o datumu

Zvaničnici EU i Rusije juče na Brdu kod Kranja nisu postigli nikakav kompromis o pitanju Kosova, već je svaka od strana ostala pri ranijim stavovima, piše Danas. Rusija insistira na poštovanju međunarodnog prava, dok zvaničnici EU najavljuju formalnu odluku o slanju misije u pokrajinu.

 

brdo

(foto: Danas)

 

"Jedina zajednička tačka predstavnika EU i Rusije bila je odbijanje da se sa izvesnošću govori o datumu predstojećeg proglašenja nezavisnosti", piše ovaj list.

 

Inauguracija Tadića

Svečana sednica Skupštine Srbije, na kojoj će Boris Tadić ponovo biti inaugurisan za predsednika Srbije biće održana sutra u podne, dok će sednica o Kosovu biti zakazana za ponedeljak ili utorak. Najavi o zakazivanju ove dve sednice, piše Danas, prethodile su konsultacije poslaničkih grupa s predsednikom parlamenta.

 

Haški tužilac (ne)dolazi

Još je neizvesno da li će doći do susreta glavnog tužioca Haškog tribunala i srpskog tužioca za ratne zločine, iako je ranije najavljeno da će Bramerc posetiti Srbiju tokom ovog meseca. Portparol Tužilaštva Olga Kavran rekla je za Danas da glavni tužilac neće doći u posetu regionu u narednih sedam dana.

 

Pasoši bez mape Srbije

Gazeta ovoga puta donosi informaciju da je uništeno prvih 100.000 štampanih pasoša koji su planirani da uskoro budu pušteni u upotrebu u Srbiji. Radi se o tome, kako piše ovaj list, što je EU imala primedbu da se na stranici pasoša nađe mapa Srbije sa Kosovom, pa je insistirala na tome da ovaj amblem bude promenjen. Umesto mape, hologramska oznaka je promenjena u četiri ocila.

 

Kriza "zamrznuta"

Blic piše da su Demokratska stranka i Demokratska stranka Srbije odložile raspravu o evropskim integracijama do polovine marta, čime je "kriza Vlade zamrznuta na mesec dana". Tadić i Koštunica su se dogovorili da narednih 30 dana prioritet bude očuvanje Kosova, a da se posle toga na dnevni red stave integracije.

 

Oslabio dinar

Dinar je juče oslabio za oko 0,6 odsto prema evru i njegov srednji kurs na listi Narodne banke Srbije iznosio je 83,4789 dinara za evro. To je najniža vrednost dinara, kako pišu Alo!, Večernje novosti i Glas javnosti, od početka godine, a ekonomisti prognoziraju da će nacionalna valuta početi da jača tek u martu, kada se očekuje veći priliv deviza od prodaje RTB Bor.

 

Analitičari za Glas i Blic ocenjuju da ekonomske turbulencije, odnosno promene na berzi u kursu, dolaze zbog nesređene političke situacije, odnosno pitanja Kosova.

 

A-Tek nema para?

Kad smo već kod RTB Bor, Kurir piše da upravo austrijska kompanija A-Tek koja bi trebalo da je kupac ovog domaćeg preduzeća, nikada nije dostavila bankarske garancije kao dokaz da je sposobna da isplati 466 miliona dolara.

 

"Sumnja se da vlasnik A-Teka obilazi banke po Austriji i nudi da imovinu RTB Bor stavi pod hipoteku kako bi dobio kredit", piše Kurir.

 

Kolaps poljoprivrede

Biznis piše da je najveći pad u poljoprivredi zabeležen u proizvodnji žita, čak 27,26 odsto, i proizvodnji krmnog bilja - 18,96 odsto. Stočarstvo je desetkovano, piše ovaj list, i učestvuje samo sa 36 odsto u ukupnoj poljoprivredi, "što pokazuje da je agrar dostigao najnižu stepenicu ekstenzivnosti, jer ispod 50 odsto je karakteristika nerazvijenih zemalja".

 

Minusi samo do leta

Korisnici dozvoljenog minusa, prema novim merama Narodne banke Srbije, od 1. jula biće kreditno opterećeni sa pet odsto, piše Politika. S obzirom na to da najviše 30 odsto plate može da se optereti dugovima, onda to znači da će tako umanjena kreditna sposobnost ovih bankarskih mušterija biti 25 odsto.

 

minusi

(ilustracija: Politika)

 

"Tako će, umesto da rezervišu aranžmane za atraktivne turističke destinacije, mnogi građani taj novac u narednih nekoliko meseci skrckati na pokrivanje dugova. To znači da ukoliko neko na otplatu potrošačkog ili keš kredita troši 25 odsto zarade, a na kreditnu karticu još pet procenata, onda će na dozvoljeni minus morati da zaboravi", piše Politika.

 

Neprijavljeni stranci

Država godišnje ne naplati desetine miliona evra, donosi Biznis, zato što joj stranci koji rade u Srbiji ne plaćaju porez i doprinose na platu, koja često iznosi i po nekoliko hiljada, a neretko i 10.000 evra mesečno.

 

DS iza Zečevića?

Bivši generalni sekretar Partizana Žarko Zečević "odmah posle povratka u Beograd posetio je prijatelje iz Demokratske stranke", piše Gazeta. Zečević je u utorak oko podneva viđen kako sa uticajnim članom DS, a ujedno i predsednikom SD Crvena zvezda Aleksandrom Vlahovićem ulazi u prostorije demokrata u Krunskoj ulici.

 

"Zašto je Zeka baš tamo prvo otišao možemo samo da pretpostavimo, ali se priča da je on dobio njihovu podršku i da upravo zbog toga i vratio sa skijanja", piše ovaj list.

 

Kada je reč o fudbalskoj mafiji, Novosti objavljuju da su odbijene žalbe Zvezdinih funkcionera o puštanju na slobodu, u tekstu pod naslovom "Dragan Džajić još u pritvoru".

 

Nema bežanja

U intervjuu za Pravdu, Žarko Zečević ističe da nema zaštitu Rusa i da nije pobegao iz Beograda.

 

"Ali, ne mogu da budem spokojan dok gledam kakvu hajku vode protiv mene", rekao je on.

 

Droga u klupama

Blic prenosi da su stručnjaci obišli pojedine škole kako bi ih testirali na prisustvo droga. Pojedine škole, piše ovaj list, temeljno su očišćene pre dolaska stručnjaka, a u tekstu može da se pročita da su dileri uglavnom bivši đaci, "jer se u njih najmanje sumnja".

 

Dan zaljubljenih

Jedino Novosti na prvoj strani objavljuju fotografiju koja prikazuje kupovinu poklona povodom današnjeg Dana zaljubljenih, prema katoličkom kalendaru.  


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...