POMOĆ IRAKU ZAVRŠILA U AMERIČKIM DŽEPOVIMA

Nataša Jokić

(pregled naslovnih strana u stranoj štampi)

U Venecueli Ugo Čavez na referndumu dobio podršku naroda da promeni ustav i ponovo se kandiduje za predsednika, u SAD džinovska afera pronevere 125 milijardi dolara pomoći Iraku iz 2004 godine, britanski bankari moraće da se odreknu bonusa, Zapad više ne kritikuje Kinu – jer mu je potrebna, u Drezdenu demonstracije neo-nacista i antifašista povodom 64 godišne od savezničkog bombradovanja u kome je stradalo bar 25 hiljada civila, u Italiji - “lov na Rumune” , hladnoća i Venecijanski karneval.

Zapadni i latinoamerički mediji na udarnim stranama prenose da je venecuelanski predsednik Ugo Čavez dobio podršku naroda na referendumu da se ukine ustavni amandman koji propisuje da predsednik države ne može da ima više od dva mandata. To znači da će Čavez moći da se da se kandiduje na izborima 2012 godine. Venecuelanski EL UNIVERSAL naglašava da je opozicija priznala poraz na jučerašnjem referendumu. U govoru posle objavljivanja rezultata referenduma Čavez je rekao da sledi treća etapa “produbljivanja bolivarske revolucije” koja će trajati do 2019 godine. Čavez smatra da je to minimum vremena koji mu je potreban. Mnogi naravno podozrevaju da Čavez ima nameru da upostavi ličnu totalitarnu vlast koja bi bila doživotna. El Pais izveštava da je Čavezova pobeda na referndumu omogućila da bude bira « unedogled ». List piše da je predsednik pokrenuo biračku mašinu koliko je god mogao. “Ceo dan u nedelju patrole zagovornika “da” na referndumu kucale su na vrata onih koji još nisu glasali i pratile ih do birališta”. Pariski Le Figaro u tekstu "Le mod?le ćaviste menacé par la crise pétroli?re" ocenjuje da je Čavezu pobeda na jučerašnjem referendumu bila preko potrebna jer je njegov projekat revolucije zapao u teškoće. Popularnost levičarskog lidera zasniva se na efikasnosti državnih socijalnih institucija. Problem je u tome što se one fonanisraju novcem od prodaje nafte pa su kase prazne od kako je pala cena « crnog zlata ». Isti francuski dnevnik dodaje da Čavez pored toga ima problema sa korupcijom koja izjeda državnu administraciju.

Britanski The Independant otkriva korupcijski aferu ddzinovskih razmera : "Iraq rebuild halts after billions of dollars vanish". Vlasti SAD pokrenule su istragu o proneveri američkog novca namenjenog za pomoć Iraku 2004 godine – reč je o 124 milijarde dolara, što je dvostruko više od gubitaka zbog afere Madoff.
THE WALL STREET JOURNAL EUROPE izveštava da su članovi grupe G7 na sastanku u Rimu « spustili loptu” u odnosu na Kinu i odustali od kritika kineske monetarne politike. “Ovaj preokret izražava želju zapadnih zemalja da od Kine dobiju pomoć kako bi rešili ekonomsku i finansijsku krizu”. Tim Geithner, novi američki ministar finansija pohvlano je govorio o « ulozi stabilizatora koji ima Peking u medjunarodnom finansijskom sistemu”. Peking je do sada bio oštro optuživan da je manipulisao kursom juna kako bi ojačao svoju izvoznu moć.

Londonski THE GUARDIAN prenosi da je britanska vlada najavila da će bankari, koji su tražili pomoć države, morati da se odreknu svojih milionskih bonusa. Uprkos unutrašnjim podelama vlada je podigla glas po ovom pitanju nakon što je objavljeno da “Lloyds” namerava da plati 134 miliona evra bonusa svojim bankarima. U isto vreme bnaka je objavila da ima 11,2 milijardi evra gubitaka u 2008 godini. Stvrano, bonusi u odnosu na ovaj iznos izgledaju kao sitnica.

Berlinski DIE TAGESZEITUNG izveštava da od 1945 godine nijedne demontsracije u Nemačkoj nisu okupile toliko ljudi koliko ih se našlo 14 februara u Drezdenu obeležavajući 64 godine od savezničkog bombardovanja koje je ovaj grad pretvorilo bukvalno u pepeo. Gradom je defilovalo oko šet hiljada neonacista kako bi “odali poštu žrtvama” dok se nasuprot njima okupilo deset hiljada kontra-demonstranata, da bi na trećem udaljenijem mestu demontrirali pacifisti. List smtra da dogadjaj u subotu predstavlja poraz demokratskih snaga. Računa se da je bar 25 hiljada civila stradalo u bombardovanju Drezdena – nikada nije dokazano da je ovoliko uništavanje bilo strateški enophodno za pobedu saveznika. Lider socijaldemokrata pozvao je Nemce da nikada više ne dozvole povratak nacističkih “braon košulja” i poručio da neonacisti iz stranke NPD koji u pokrajinskom apralamentu imaju osam poslanika, prljaju uspomenu na žrtve bombardovanja.

ARABNEWS prenosi da je kralj Saudijske Arabije promenio sastav vlade, a da je do promena došlo i na čelu verske policije kao i centralne banke. Po prvi put jedna žena je ušla u vladu : Noura Al-Fayez imenovana je za pomoćnika ministra prosvete. List u tome vidi napredak ka profesionalnom priznavanju žena iako priznaje da je do toga dug put.

U Italiji je krenuo pravi lov na napasnike – štampa govori o talasu seksualnih napada na žene, samo ovog vikenda u Milanu, Boloji i Rimu prijavljena su tri silovanja. Vlada se sprema da usvoji dekrete kojima bi se zabranilo privremeno oslobadjanje za napasnike kao i bilo kakve zakonske olakšice – piše Il Corriere della sera. Mnogi Italijani kažu da su očajni zbog sporosti pravde u pravosudja i u svom besu idu do rasizma poakzujući prstom na Rumune - Il Corriere della sera. “Otvoren lov na Rumune” – piše La Stampa ističući da državne institucije ne reaguju na to. Romi iz Rima protestuju tvrdeći da su žrtve rasizma – prenosi levičarski dnevnik Il Mešaggero. Uz sve to temperature su u Italiji pale neuobičajeno nisko – sneg pada čak i u Palermu na krajnjem jugu, a sneg je blokirao saobraćaj na autoputevima – piše La Repubblica.

Za utehu, posle svih ovih vesti, pogledajte seriju fotografija sa Vencijanskog karnevala koje na svom sajtu objavljuje Corriere della sera .


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...