POJEFTINJUJE HRANA

S. Kačarević

(Pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Smanjen promet u trgovinama naterao je dobavljače i trgovce da spuste cene pojedinih životnih namirnica. Predsednik Boris Tadić izjavio je da će Srbija imati makroekonomsku stabilnost najverovatnije narednih godinu dana. Nenad Popović, predsednik ekonomskog saveta DSS tvrdi da vlada, predstavljenim merama štednje, neće uspeti da izvuče Srbiju iz krize.



Jelena Janković osvojila je trofej turnira u Marbelji (Andalucia Tennis Experience)
pobedivši u finalu špansku teniserku Karlu Suarez

Manji promet - niže cene

Pad kupovne moći građana Srbije, usled svetske ekonomske krize, smanjio je promet u trgovinama i naterao dobavljače i trgovce da spuste cene pojedinih životnih namirnica. U poslednja tri meseca pojeftinili su ulje, brašno, hleb, suhomesnati proizvodi, voda, sokovi, voće, povrće, proizvodi iz smrznutog programa, i to u proseku od 10 do 15 odsto, objavljuje Pres.

POJEFTINJENJA

Proizvod - januar - april

Brašno T-400 1kg 50,90 - 43,00
Ulje 1l 98-140 94-112
Hleb 55-40 24-28
Čajna kobasica 1kg 834,00 812,00
Pileća kobasica 1kg 243,00 199,90
Pileća prsa 1kg 590,90 490,90
Sv. dim. pečenica 1kg 1.229,00 1.212,00
Viršla pileća 1kg 326,90 305,90
Pica šunka 1kg 489,00 450,00
Sveže mleko boca 1l 59,50 50
Jogurt boca 1l 71,00 66,00
Sir trapist 1 kg 740,00 646,00
Sirće alkoholno 1l 52,90 45,50
Margarin dijet 250 g 49,90 45,70
Sok antistres 1l 172,90 141,90
Sok jabuka 2l 87,90 86,90
Gazirana voda 1,5l 38,00 35,90

(tabela: Pres)

Cene osnovnih životnih namirnica u Srbiji uveliko se razlikuju od grada do grada, tako je u drugoj polovini marta kilogram slatkog kupusa koštao od 13 dinara u Novom Pazaru do 80 dinara u Beogradu, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku.

Verovatna stabilnost Srbije

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je danas da mere Vlade Srbije za smanjenje posledica ekonomske krize daju rezultate i da će Srbija imati makroekonomsku stabilnost najverovatnije narednih godinu dana.

Tadić je gostujući na televiziji B92 rekao da je Vlada Srbije na vreme reagovala, da mere za ublažavanje posledica krize već imaju efekte i da je aranžmanom sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) obezbeđeno očuvanje makroekonomske stabilnosti za najmanje šest meseci i najverovatnije godinu dana, prenosi Politika.



Papa Benedikt XVI služio je uskršnju misu u Vatikanu

Sledi susret sa Obaminom administracijom

Uskoro, prvi zvaničan susret na visokom nivou s novom američkom administracijom, najavljuje Vuk Jeremić, ministar spoljnih poslova Srbije u intervjuu za Politiku. Povodom odlučivanja pred Međunarodnim sudom pravde o pitanju legalnosti samoproglašenja nezavisnosti Kosova, Jeremić kaže da Međunarodni sud pravde prima mišljenja zainteresovanih država do 17. aprila.

"Mi smo posvetili dosta diplomatske energije da što više zemalja koje misle slično kao i mi sudu i zvanično dostave to mišljenje. Uveren sam da će u ovom slučaju na strani Srbije biti neke izuzetno uticajne države sveta."

Samo političari ukidaju vize

Ubeđen sam da je ukidanje viza u većoj meri politička odluka, a u manjoj meri tehnički problem. Uostalom, kao i načelna odluka o daljem proširenju EU. Prijem u EU, još od njenog nastanka s ciljem da obuhvati posleratnu Nemačku, uvek je prvenstveno služio cilju da se preduprede novi sukobi i ojača bezbednost na kontinentu. Na osnovu tog interesa primljene su svojevremeno Španija, Portugalija, Grčka, pa i sve bivše članice Varšavskog ugovora. Sudbina Lisabonskog ugovora je važna, ali ne presudna, kaže Dušan Reljić, istraživač Nemačkog instituta za međunarodne odnose i bezbednost u razgovoru za Politiku.

Danas, medjutim, objavljuje kako "Evropska komisija trenutno procenjuje izdavanje srpskih pasoša licima koja imaju prebivalište na Kosovu, kako bi se utvrdio tačan obim potencijalnih ilegalnih migranata s tog područja. Države članice Evropske unije su legitimno zabrinute zbog mogućnosti dotoka ilegalnih migranata iz trećih zemalja u EU, uključujući tu i države Zapadnog Balkana, bilo da su one direktni izvor ili tranzitne zemlje za ilegalne migracije."



Obeležavanje godišnjice proboja Sremskog fronta u Drugom svetskom ratu

Dati vladi priliku

Predsednik LDP Čedomir Jovanović na Glavnom odboru poručio Vladi Srbije: "Vlast mora da preuzme odgovornost za stanje u kome se Srbija nalazi", javljaju Novosti.

"Dužni smo da damo priliku Vladi da sprovede svoje ekonomske mere, a zauzvrat očekujemo da bude spremna da, ukoliko izostanu očekivani rezultati, vrati mandat građanima i zatraži raspisivanje izbora", kazao je Jovanović.

Uštede na poslanicima

Očigledno je da je Skupština Srbije do sada bila široke ruke prema poslanicima i da je tek ekonomska kriza parlamentarce prisilila da sagledaju troškove koji su opravdani, i one bez kojih se može. Pogotovo ako se ima u vidu da je 250 poslanika prošle godine potrošilo 672.186.717 dinara ili 7,5 miliona evra, po kursu koji je važio poslednjeg dana 2008. godine, što je za 133 miliona dinara više nego što je predviđeno kriznim budžetom za ovu godinu.
Ove sedmice Skupština ukida dnevnice za poslanike, čime planira da uštedi oko sto miliona dinara godišnje, uz 33 miliona dinara na platama, što je predvidela Vlada Srbije svojim merama štednje. Poslanicima će, prema proračunima, mesečno primanja biti skresana do 50.000 dinara maksimalno, u zavisnosti od plate koja zajedno sa paušalom iznosi od 105.000 do 115.000, objavljuje Blic i postavlja pitanja zašto troškovi državnog aparata nisu smanjeni mnogo ranije, ali i da li su te uštede dovoljne da pokriju budžetski jaz.

I Pres objavljuje da je Skupština Srbije potrošila u 2008. godini 672.186.717 dinara ili skoro osam miliona evra (po prosečnom srednjem kursu 85), iako je bila u zasedanju samo 79 dana. U troškovniku, koji je Pres dobio od skupštinskih službi, mogu se naći i neki neverovatni podaci, kao, na primer, da je poslanica LDP-a Nataša Mićić samo na parking potrošila čak 46.485 dinara naših para. Njen stranački kolega Nebojša Ranđelović naplatio je na skupštinskoj blagajni 432.675 na ime odvojenog života (plus 350.000 za smeštaj), dok je poslanik DS-a Živojin Stanković rekorder u troškovima smeštaja, za koji smo svi mi platili 437.500 dinara. Što se tiče plata i paušala, najviše je zaradio Božidar Delić (SRS, pa SNS) - 1.732.590, dok je najviše dnevnica podigao Nikola Novaković iz G17 - 273.322 dinara, piše uovom tabloidu pod naslovom "Zlatni parking Nataše Mićić".

Vladin program ne rešava probleme?

"Vlada, predstavljenim merama štednje, neće uspeti da izvuče Srbiju iz krize", kaže za Kurir Nenad Popović, predsednik ekonomskog saveta DSS. "Vlada Srbije prihvata savete opozicije tek kada im to isto kaže i MMF", kaže Popović koji predlaže da se pokuša dobijanje kredita od Rusije i da bi narodnjačka koalicija – da je na vlasti – takav zajam sigurno dobila. On ističe da su najveći problemi nelikvidnost privrede i pad investicija "a to je nemoguće prevazići ovim merama štednje".

Napad na premijera Tajlanda

Premijer Tajlanda Abhisit Vedžadživa za dlaku je izbegao bes demonstranata kad su pristalice njegovog protivnika, bivšeg premijera Taksina Šinavatre, opkolile njegov auto i počele da udaraju po „mercedesu” motkama, kamenjem i saksijama za cveće. Kola u kojima je sedeo premijer polako su izašla iz gužve tek kad su vojnici ispalili nekoliko hitaca u vazduh. Demonstranti su potom razlupali automobile iz premijerove pratnje, uključujući i kola njegovog sekretara. Ovo nije prvi put da je napadnut auto u kojem je bio premijer. Prošlog utorka demonstranti su u Pataji uspeli čak da razbiju prozor na njegovim kolima, objavljuje Politika.



Antivladini demonstranti demoliraju vozilo koje napušta krug Ministarstva unutrašnjih
poslova u Bangkoku. Na Tajlandu je proglašeno vanredno stanje zbog masovnih
nereda.

Pristalice bivšeg premijera Taksina Šinavatre, koji je svrgnut u državnom udaru 2006, traže ostavku Abhisita, koji je na vlast došao posle parlamentarnih izbora održanih u decembru 2008. godine. Opozicija ga optužuje da je uz pomoć vojske lažirao izbornu volju birača. Za poslednjih 15 godina četvorica premijera nisu uspela da reše duboku političku krizu u Tajlandu.

Spomenik žrtvama bombardovanja voza




Povodom desetogodišnjice bombardovanja NATO međunarodnog voza Beograd – Solun, juče je kod železničkog mosta na ulazu u Grdeličku klisuru održana komemoracija kojoj su prisustvovali predstavnici Železnica Srbije, vojske, grada Leskovca i okolnih mesta, kao i porodice nastradalih. Otkriven je spomenik na kojem je uklesan natpis: „Ne treba se bojati ljudi, već neljudskog u njima”, javlja Politika.

Sednice vlade bez papira

Odbori Skupštine Srbije u maju bi trebalo da sednice pripremaju na osnovu elektronskih dokumenata, izjavila je ministarka za telekomunikacije Jasna Matić, prenosi Danas. Ona je kazala da će Vlada Srbije za sednice koristiti dokumente u papiru do 4. juna i da će, kao što je i ranije najavljeno, prva „bespapirna sednica“ biti održana 11. juna.

Za uvođenje informacionog sistema Vlade Srbije zadužen je konzorcijum softverske kuće Spinaker (Spinnaker), članice Komtrejd grupe (Comtrade) i Telekoma Srbije. Vrednost ugovora je 27,4 miliona dinara, a rok za uvođenje sistema je 12. jun ove godine.

Elektronski potpis još neupotrebljiv

Iako su elektronski potpisi krajem decembra prošle godine postali pravosnažni i u našoj zemlji, njihova praktična primena u elektronskoj upravi nije odmakla daleko. Gotovo nijedan zahtev ne može da se podnese državnoj administraciji elektronskim putem – sve mora da se obavlja direktno, licem u lice s nadležnim šalterskim radnikom.

"Nažalost, u skoro svim postupcima pred organima javne vlasti u nekom trenutku i dalje je neophodan dokument na papiru. Za prevazilaženje ove barijere često treba promeniti propise u pojedinoj oblasti i primeniti izmenjene propise, što je u nadležnosti resornog ministarstva za datu oblast. Na primer, u predlogu novog carinskog zakona određeno je da se deklaracija po pravilu podnosi elektronskim putem. Uspostavljanje većine najavljenih elektronskih javnih usluga možemo očekivati u naredne dve do tri godine. Neki rezultati su već prezentovani, kao što je podnošenje poreskih prijava", kaže za Politiku mr Nebojša Vasiljević, pomoćnik ministra za telekomunikacije i informaciono društvo.

Za i protiv Interneta

Ne­dav­no su ob­ja­vlje­ni re­zul­ta­ti an­ke­te po ko­joj čak 50 od­sto lju­di sma­tra da po­pu­lar­na dru­štve­na za­jed­ni­ca Fej­sbuk ubi­ja ko­mu­ni­ka­ci­ju me­đu lju­di­ma. Sva­ko­dnev­no se su­sre­će­mo s raz­li­či­tim mi­šlje­nji­ma o to­me da li ta so­ci­jal­na mre­ža, ali i ge­ne­ral­no In­ter­net, otu­đu­ju lju­de jed­ne od dru­gih. Raz­li­či­ta mi­šlje­nja o to­me uglav­nom ima­ju sta­ri­ji gra­đa­ni od onih mla­đih. Za­to za Po­li­ti­ku go­vo­re Mil­ka Ca­nić, pro­fe­sor srp­skog je­zi­ka i knji­žev­no­sti i po­pu­lar­ni su­per­vi­zor TV kvi­za „Sla­ga­li­ca”, i So­nja Nek­ta­ri­je­vić, stu­dent–pro­rek­tor Uni­ver­zi­te­ta u Be­o­gra­du.

Milka Canić: "Sred­stvo ma­ni­pu­la­ci­je." Sonja Nektarijević: "Dra­go­ce­no sred­stvo ko­mu­ni­ka­ci­je."

Smederevsko proleće

Ukoliko kriza duže potraje, Smederevcima bez železare preti prava ekonomska tragedija. U strahu za egzistenciju radnici i 20.000 članova njihovih porodica čekaju rasplet, piše u Novostima.

Otkako je najveći srpski izvoznik „Ju-Es stil“ u Smederevu obustavio proizvodnju čelika, život grada dramatično gubi puls, a ako kriza potraje, građanima preti i prava ekonomska tragedija. Radnici koji su kalili čelik, tokom četvorodnevne radne nedelje sada čiste fabriku. Koliko će veliko spremanje trajati, i šta će biti sa 6.000 radnika i 20.000 članova njihovih porodica, otvorena je tema. Američki ambasador Kameron Manter obećao je da neće biti otpuštanja, uz rezervu da se ne može predvideti tok krize. Sindikalni lideri u železari tvrde isto.

Zaboravljeni podstanari

Podstanari su i dosad bili najugroženija kategorija stanovništva, koju je država potpuno zaboravila, a svetska ekonomska kriza dodatno ih je pogodila. Plaćaju zakupninu u evrima, platu dobijaju u dinarima, piše u Novostima. U Beogradu trenutno ima oko 100.000 ljudi koji iznajmljuju stan ili sobu u rasponu cena od 100 evra za sobu do 300 evra za garsonjeru. Četvoročlana podstanarska porodica u Beogradu dvosoban stan plaća između 300 i 400 evra, na šta treba dodati još najmanje 100 evra za režije, što je ukupno oko 47.000 dinara.

Čekajući dedovinu

Nema te stranke koja u predizbornoj kampanji nije obećala građanima povraćaj nacionalizovane imovine. A kada prođu izbori, od vraćanja “otetog-prokletog”, kako su isticali, ne ostane ni mrtvo slovo na papiru. Jer, čak nije ni usvojen zakon o restituciji, bez koga nema povratka otete imovine, ali ni pristupanja EU. Srbija je, inače, jedina zemlja u Evropi koja nije sprovela restituciju, objavljuju Novosti.

Tuže državu zbog pasoša

Kurir i Glas javnosti najavljuju kako će danas popodne njihova uredništva predati krivičnu prijavu u Okružnom tužilaštvu u Beogradu "protiv organizovane grupe čelnika NBS koji su učestvovali u prevari gradjana i falsifikovanju pasoša". Kurir podseća da "Republičko tužilaštvo nije reagovalo ni posle deset dana otkako je Kurir otkrio da je 280.000 novih biometrijskih pasoša falsifikovano". Tabloid citira odgovor Tome Zorića, portparola Tužilaštva: "To za nas nije interesantno". List iznosi tvrdnju da su Narodna banka Srbije i nemačka firma Milibauer ukrali tehnologiju izrade biometrijskih pasoša od slovenačke firme Miraž koja je zvanično, na tenederu prošle godine dobila posao izrade dva miliona komada novih srpskih pasoša. Tabloid tvrdi da pasoši, uradjeni "ukradenom" tehnologijom, imaju najmanje 20 grešaka pa ustvari izgledaju - kao falsifikati.

Članstvo u upravnom odboru

Danica Drašković, supruga lidera SPO, govori za Novosti o novoj funkciji u NIS, suđenjima, tajnim službama, pomirenju sa socijalistima: "Prihvatila sam funkciju u NIS iz istog razloga iz koga su prihvatili ostali članovi UO." Ona smatra da nema razloga što se "javnost toliko uzbudila što ću biti član nekog upravnog odbora. Hiljade ljudi su članovi, imenuju se svakodnevno i to nije sporno, ni interesantno. Ali, službe su uznemirene i zbog toga ovolika hajka."

Tragedija policajca

Preminuo policajac Vladimir Grandić (31), ranjen u pucnjavi sa pljačkašima zlatare. Vladimirov otac je bio saobraćajac, koji je poginuo na motoru u 31. godini, javljaju Novosti. "Vladimir je trebalo da se venča 24. maja sa devojkom koja je sada u šestom mesecu trudnoće. Sve je bilo dogovoreno i onda se dogodila strašna tragedija. Trenutno je porodici najvažniji cilj da sačuva nju", priča Miodrag Grandić, Vladimirov stric.

Saobraćajni policajac Vladimir Grandić (31), koji je preminuo u nedelju ujutro u Kliničkom centru Vojvodine od posledica ranjavanja prilikom obračuna sa četvoricom naoružanih razbojnika, u ponedeljak u 17 časova uz sve počasti biće sahranjen na novosadskom groblju, objavljuje Blic.

Kriminal u zapadnoj Srbiji

Prva asocijacija za najveći gradu u Mačvi jeste - auto-mafija, ali i krvavi sukobi dvaju klanova koje su predvodili Nebojša Suvajdžić i Uglješa Aranitović. Zbog njih se svojevremeno čak i policija u ovom gradu podelila. Danas je situacija, ipak, mnogo drugačija, objavljuju Novosti.
Nema sumnje da su u odnosu na nekoliko prethodnih godina Šabac i ceo Mačvanski okrug danas mnogo bezbedniji. Upućeni kažu da je to zato što je policija ”uzela stvar u svoje ruke”, ali i zato što se organizovani kriminal prelio na susedno, valjevsko područje.
ProŠlog meseca u centru Valjeva ubijen je Dragoslav Labović (33), zvani Gale. Ovu likvidaciju pojedinci povezuju sa zelenašenjem, ali oni koji poznaju dešavanja u podzemlju navode da je zločin naručila i izvela šabačka auto-mafija. Policija još vodi istragu o ovom ubistvu, ali neki tragovi ”tesno” povezuju Šabac sa ovim zločinom, jer je žrtva, navodno, ”trgovala” luksuznim vozilima.

Jelena osvojila turnir u Marbelji
Srpska teniserka Jelena Janković osvojila je prvi trofej ove sezone. Jelena je u finalu turnira u Marbelji savladala Karlu Saurez Navaro iz Španije sa 6:3, 3:6, 6:3, javlja Blic.

Meč je trajao dva sata i 25 minuta. Nakon vođstva sa 5:1 u trećem setu, Janković je propustila pet meč lopti, da bi u šestom pokušaju konačno došla do uspeha. Nagradni fond turnira u Marbelji je 500.000 dolara, a pobednici će pored 112.303 dolara pripasti i 280 WTA bodova.

Jankovićevoj je ovo prvi trofej posle trijumfa u Moskvi 12. oktobra prošle godine, piše u Presu.

Ko će kupiti Zvezdu

Marko Mišković, potpredsednik Crvene zvezde, govori za Novosti o aktuelnom trenutku višestrukog šampiona u fudbalu: "Klub ne može da bude u vlasništvu jednog čoveka ili manje grupe ljudi."

U Kuriru isti sagovornik tvrdi da je dosad uložio u Zvezdu 3,5 miliona evra, da je vreme za Džajićev povratak u klub i da Zvezda neće biti privatizovana "već će raditi po španskom modelu".


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...