POGIBIJA ZBOG LJUBOMORE, OPTUŽBE OPTUŽENOG I SEĆANJE NA POGROM

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnima stranama srpske štampe)

 

Na naslovnim stranama glavne teme su smrt mladog estradnog para, odjeci javnog nastupa begunca sa Interpolove poternice i šesta godišnjica pogroma nad Srbima na Kosovu.



Revija u Kijevu ukrajinskog modnog kreatora Luvija


Komesar stiže sa prijateljskim porukama

Dalje napredovanje Srbije u evropskim integracijama biće jedan od prioriteta novog evropskog komesara za proširenje, imajući u vidu značaj naše zemlje u stabilnosti regiona zapadnog Balkana, istakao je, u ekskluzivnom intervjuu za Novosti, Štefan File, najavljujući svoju zvaničnu posetu Beogradu u sredu. File poručuje za Novosti da u sredu stiže sa prijateljskim porukama. Komisija spremna da pripremi mišljenje za aplikaciju Srbije čim stigne zahtev Saveta EU.

Ne postoji nijedan međunarodni model koji može da se direktno primeni na buduće odnose Beograda i Prištine, na čijem poboljšanju sve glasnije insistira Evropska unija, ali dobra i loša iskustva dve Nemačke, Kine i Tajvana, Kipra i Turske, odnosno palestinske uprave i Izraela mogu biti dragocena i Briselu i Srbiji za iznalaženje kompromisnog rešenja - kako sarađivati, a ne priznati samoproglašenu nezavisnost, saglasni su sagovornici Danasa



Revija koekcija ukrajinske kreatorke Elene Burenine, na nedelji mode u Kijevu

Iseljavanje i dalje traje

“Šest godina od "Kristalne noći" nad Srbima na Kosovu”, naslov je u Presu. Danas se navrašava šest godina od velikog nasilja Albanaca na Kosovu i Metohiji, kada su se 2004. na meti našli Srbi, njihova imovina, spomenici kulture i svetinje Srpske pravoslavne crkve, a iz domova proterano više od 4.000 ljudi. Bio je to drugi veliki pogrom koji su Albanci počinili u miru otkako je, posle bombardovanja NATO, nad pokrajinom uspostavljen protektorat UN i juna 1999. godine, u prisustvu međunarodnih snaga, izgnano više od četvrt miliona Srba, Roma i drugih nealbanca. U talasu albanskog nasilja 17. marta 2004. godine, koji se pamti kao "Kristalna noć na Kosovu", ubijeno je 19 osoba - od toga osam Srba i 11 Albanaca, dok se još dvoje Srba vode kao nestali. Za samo dva dana povređene su 954 osobe, među njima 143 srpske nacionalnosti i desetine pripadnika međunarodnih snaga koji su se sukobili s Albancima štiteći Srbe i njihovu imovinu,a uništena su i 72 vozila UN, objavljuje Pres.

Danas, šest godina od pogroma 17. marta 2004, preostali Srbi na Kosovu i Metohiji jedino što izdvajaju jeste da se „malo više kreću izvan svojih enklava“. Dodaju da nisu sigurni da se to „može nazvati boljom bezbednošću“, već da ih je svakodnevni život „naterao da sednu u kola s nadom da neće naleteti na nekoga kome, eto, smetaju“. Tiho iseljavanje i dalje traje, a mladi koji su ostali na KiM ne vide perspektivu, piše u Blicu pod naslovom “Osećamo se kao da neko steže obruč oko nas”. I Novosti, Politika i Kurir posvećuju deo naslovne strane ovoj godišnjici.

Udvostručen spoljni dug Slovenije

Finansijska kriza poput paukove mreže širi se po zemljama Evropske unije. Sve gori pokazatelji u Sloveniji, Rumuniji, Bugarskoj, ali i u Britaniji, piše u Novostima. Nova evropska “noćna mora” mogla bi da postane - Slovenija! Ekonomisti u Ljubljani upozoravaju da država, ukoliko ne želi ubrzo da doživi sudbinu Grčke, mora hitno da obavi brze reforme u privredi i restrukturira potrošnju. Ekonomista Mojmir Mrak kaže za “Delo” da se pokazatelji svakog časa pogoršavaju i bliže se “grčkim”. Ekonomisti podsećaju da je spoljni dug Slovenije udvostručen u odnosu na 2008. i da iznosi oko 40 odsto bruto društvenog proizvoda (BDP) i - stalno raste...
Ukoliko bi se takav trend nastavio, kažu, do 2013. bi se potpuno urušio sistem finansiranja javnih službi i zakočio razvoj zbog pada kreditnog rejtinga.

Ko je razumeo veliku krizu?

Koliko je ljudi na celom svetu razumelo šta se događa na Volstritu uoči izbijanja najveće finansijske krize u novijoj istoriji? Deset, najviše 20 – glasi odgovor Majkla Luisa, autora knjige „Veliki kratki – unutar mašine sudnjeg dana”, najnovije autopsije velikog sloma koji je zaljuljao ceo svet. Knjiga se u knjižarama pojavila u ponedeljak, istog dana kada je Kongresu počela debata o predlogu zakona koji treba da uvede nova pravila u bankarsku industriju u kojoj je dosad vladao „tržišni fundamentalizam”, objavljuje Politika pod naslovom “Masovna opsena na Volstritu”.



Hilton Head Island, SAD - pilot i saputnik preživeli su pad lakog aviona, dok je poginuo
čovek koji je džogirao na mestu nesreće


Najava izborne kampanje

Već prvog dana „Kopaonik biznis foruma“ niko se nije iznenadio kada je ministar ekonomije Mlađan Dinkić kao jedno od rešenja izlaska iz krize predložio povećanje plata i penzija. Bilo je uobičajeno to što je ministarka finansija Diana Dragutinović rekla da bi suprotno tome trebalo smanjiti porez na dohodak, ali povećati PDV i akcize. Premijer je, po običaju, bio uzdržan. Kako to izgleda sa strane i kakvu poruku šalje Vlada, pitali smo Dušana Vujovića, vodećeg ekonomistu u Svetskoj banci, piše u Blicu pod naslovom “Na Kopaoniku je počela predizborna kampanja.

Da li će propasti NIS?

Gubitak Naftne industrije Srbije u 2009. godini, prema preliminarnim rezultatima, procenjuje se na oko četiri milijarde dinara. Do tog minusa došlo je u najvećoj meri zbog isplata otpremnina onima koji su dobrovoljno napustili firmu – oko 2,9 milijardi dinara i kursnih razlika – 4,2 milijarde dinara, saznaje Politika iz izvora bliskih vrhu kompanije. U poslovanju 2008. NIS je, prema revizorskim izveštajima, napravio gubitak od oko osam milijardi dinara. S obzirom na to da je lanjski gubitak od oko četiri milijarde dinara izračunat pre obezbeđenja imovine (reč je o kapitalu kompanije koji ne donosi nikakav profit) i ispravke vrednosti iz ranijih godina, lako se može dogoditi da taj minus NIS-a bude i veći. Nezvanično se strepi da bi mogao biti čak oko 35 milijardi dinara, piše u Politici pod naslovom “Skriveni miraz mogao bi da potopi NIS”. Kompanija je lane napravila četiri milijarde dinara gubitka, ali u firmi svi strepe od mogućih sudskih presuda čija je vrednost nekoliko stotina miliona evra, objavljuje ovaj list.

Ubistvo i samoubistvo?



Ksenija Pajčin i Filip Kapisoda

Poznata pevačica Ksenija Pajčin (33) i crnogorski maneken Filip Kapisoda (23) pronađeni su u utorak oko 19.15 mrtvi u stanu u Nikšićkoj ulici 6 u Beogradu. beživotna tela pronašla je Ksenijina majka Ljubica. Sumnja se na ubistvo i samoubistvo, javljaju Novosti.

Prvi policijski nalazi pokazuju da je Filip Kapisoda prvo ubio Kseniju hicem u glavu u stanu u kome je živela u Nikšićkoj 6, pa onda sebi pucao u usta. Motiv ubistva i samoubistva je najverovatnije ljubomora, objavljuje Pres.



Ksenija Pajčin (foto: Fonet)

“Ljubomorni Filip ubio Kseniju pa sebe”, naslov je u Blicu. “Najverovatnije ubistvo i samoubistvo”, najavljuje Danas a Politka donosi naslov “Pronadjeni mrtvi”. Alo ima naslov “Filip ubio Kseniju pa sebe”, a Kurir - “Filip i Ksenija nadjeni mrtvi”.

Čije su pare?

Emisija u kojoj je Stanko Subotić optužio Milana Beka i Miroslava Miškovića izazvala je burne i različite reakcije. Luka i Novosti saopštavaju da Subotić nema pare u njihovim kućama. Malovićeva: Poternica na snazi. Nikolić: Preispitaćemo sve privatizacije, objavljuju Novosti. Ne ulazeći sada u razloge, motive i profesionalne interese zbog kojih je televizija B 92 na, do sada neviđen način, usred „intervjua“, napravila izrežiran mini-intervju sa čovekom sa „crvene“ poternice Interpola, opšta ocena je da ovakva medijska kampanja nije ni razumna ni profesionalna, objavljuje ovaj list.

Protiv Stanka Subotića Caneta srpski istražni organi pripremaju optužnicu za krivično delo koje postoji i u zakonodavstvu Švajcarske kako bi se stvorio osnov za njegovo izručenje Srbiji, saznaje Blic iz više izvora, piše u ovom listu pod naslovom “Cane u panici zbog nove optužnice”.

“Subotićevo javno istupanje bio je pokušaj da skrene pažnju sa konkretnih krivičnih dela za koja će biti optužen. On se zasad tereti za zloupotrebu službenog položaja, za šta je zaprećena kazna od dve do 12 godina zatvora. Švajcarska je, međutim, odbila da ga izruči jer u njihovom zakonodavstvu ne postoji takvo krivično delo kada su u pitanju privatna preduzeća. To delo koje se Subotiću stavlja na teret u zakonodavstvima EU klasifikovano je kao pranje novca, ali ono nije postojalo devedesetih u srpskom zakonodavstvu”, kaže izvor Blica.

“Cane preti jer je u panici!”, naslov je u Presu. Stanko Subotić Cane napada Beka i Miškovića ne bi li tako rešio svoj problem sa narko-bosom Darkom Šarićem, kome duguje više desetina miliona evra, objavljuje ovaj list.

Protiv Stanka Subotića advokatska kancelarija Boža Prelevića podneće u moje ime krivičnu tužbu za klevetu zbog neistina iznetih u direktnom uključenju u emisiju „Intervju sa Jugoslavom Ćosićem“ na Televiziji B92 - izjavio je za Danas Nebojša Medojević, predsednik crnogorskog Pokreta za promjene.

Javni nastup biznismena Stanka Subotića Caneta, u kojem je, navodno iz Švajcarske, optužio Miroslava Miškovića i Milana Beka da su sa 50 miliona evra koje im je on dao kupili „Večernje novosti“ i Luku Beograd, izazvao je burnu polemiku u Srbiji, ali se ovim povodom nije oglasilo ni Republičko javno tužilaštvo niti Specijalno tužilaštvo za organizovani kriminal, objavljuje Alo, pod naslovom “Cane seje optužbe, vlast ćuti”. Država, bar javno, nije spremna da ispita istinitost Canetovih reči. S druge strane, navodno se sprema nova optužnica protiv Subotića, piše u ovom tabloidu.

“Medijske poternice i prepucavanja”, naslov je u Politici o ovoj temi. Stanko Subotić: „Mišković i Beko mi to rade zbog duga od 50 miliona evra”. Nebojša Medojević: „Iza uključenja Subotića na TV B92 stoje komercijalni interesi”. Ćosić: „To je teorija zavere”, objavljuje ovaj list i ukazuje da Subotić nije iskoristio priliku da u telefonskom uključenju u direktni tv program, odgovori na mnogobrojne optužbe iznete na njegov račun u poslednje vreme, a koje se odnose pre svega na navodno prijateljstvo sa Darkom Šarićem, glavnim osumnjičenim za šverc kokaina iz Južne Amerike. Subotić je, umesto odgovora na optužbe, izneo kontraoptužbe.

Optužbe Stanka Subotića Caneta iz Ženeve izazvale su tektonske poremećaje u srpskoj javnosti, objavljuje Kurir. Canetove tvrdnje da je Miroslavu Miškoviću i Milanu Beku pozajmio 50 miliona evra kako bi kupili Luku Beograd i Večernje novosti, otvorile su i lavinu pitanja - pre svega, da li će, ako se dokaže da su tačne, država sadašnjim vlasnicima oduzeti imovinu stečenu kriminalom. Verica Barać, predsednica Saveta za borbu protiv korupcije, tvrdi da bi to bilo logično i po zakonu, ali da se „sigurno neće desiti“. Isti list objavljuje komentar pod naslovom “Da sam Boris, smrzao bih se” u kome piše da dogadjaj sa Subotićevim “desantom” u emisiju TVB92, veoma podseća na slično uključenje kriminalaca u tv program pre sedam godina, što izaziva zloslutne asocijacije na već vidjene napade iz podzemlja na državu.



Kamion sa 28 tona tereta, u centru grada Badajoz u zapadnoj Španijji, upao je u
šest metara duboku rupu odakle su ga izvlačile tri dizalice.

Apel za odbranu od zaštićenog svedoka

Ljubiša Buha Čume, svedok saradnik i bivši šef „surčinske mafije" tužio je Pres zbog objavljivanja njegove fotografije! Našem listu se u Višem sudu u Beogradu sudi po Čumetovoj tužbi kojom od nas potražuje čak milion dinara na ime nematerijalne štete koju je pretrpeo „zbog neovlašćenog objavljivanja njegove fotografije u Presu 26. juna 2006. godine", piše u ovom listu.

Uredništvo Presa upozorava da se Čumetova tužba i sudski postupak koji se po njoj vodi ne mogu drugačije shvatiti nego kao pritisak na medije. Naime, iako postoje svi pravni osnovi (pogledajte antrfile) da tužba Ljubiše Buhe bude odbijena kao neosnovana, postupak protiv Presa se uredno vodi?! Pozivamo kolege iz drugih redakcija da dignu svoj glas protiv ovakve sudske prakse, objavljuje ovaj tabloid.



Zimske olimpijske igre za invalide u Vankuveru

Pretnje u fudbalskim upravama

“Fudbalski skandal: Lukić pretio Karadžiću”, naslov je u Presu. Predsednik FSS-a Tomislav Karadžić požalio se na sednici Izvršnog odbora da mu je nedavno pretio prvi čovek Crvene zvezde Vladan Lukić! Navodno, razlog su Karadžićeve najave da će klub sa „Marakane" uskoro biti prodat, objavljuje ovaj tabloid a o istoj temi najavu na naslovnoj strani imaju i Blic i Kurir.


Jelena Janković u Indijan Velsu

Teniseri napreduju

“Janković u četvrtfinali Indijan Velsa”, javlja Politika a Alo izveštava o novoj pobedi Đokovića.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...