PODACI GOVORE DA JE MLADIĆ U SRBIJI

Miloje Petrović

(pregled najvažnijih tema na naslovnima stranama srpske štampe)

 

Nema razloga da verujem, a na osnovu podataka koje sam dobio, da se haški optuženik Ratko Mladić nalazi van Srbije. To je utisak koji dele i moji sagovornici - rekao je juče glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc na konferenciji za novinare u Specijalnom sudu. Predstavnici kompanije "Imidžset" sa kojom je bivši ministar odbrane Prvoslav Davinić potpisao ugovor o iznajmljivanju satelita, "imali su inicijativu i javljali se sa ponudama kako bi spor mogao najelegantnije da se reši. Međutim, nije ispalo tako. Titula ostaje u riznici Humske 1. Partizan je treći put uzastopno, a 22. u bogatoj klupskoj istoriji postao šampion države, pošto je u pretposlednjem kolu Jelen Superlige savladao OFK Beograd (3:0) i teoretski sačuvao najvredniji domaći trofej.

Nema razloga da vam ne verujem

Serž Bramerc, glavni tužilac Haškog tribunala izjavio je juče posle sastanka sa srpskim zvaničnicima da, na osnovu podataka koje je čuo, nema razloga da veruje da Ratko Mladić nije u Srbiji. „Uvek je rizično i teško govoriti o operativnim informacijama, ali mogu da kažem da na osnovu podataka koje sam dobijao u prošlosti i u protekla dva dana nemam razloga da verujem da je Mladić izvan Srbije. Taj utisak dele i svi moji sagovornici. Veoma detaljno analiziramo zašto Mladić već nije uhapšen i zašto neke indicije nisu valjano proveravane”, kazao je Bramerc na konferenciji za novinare posle sastanka sa Vladimirom Vukčevićem, srpskim tužiocem za ratne zločine. On je dodao da je „oprezni optimista” kada razmišlja o radu naših operativnih službi. Kako Politika nezvanično saznaje iz izvora upućenih u rad Akcionog tima za hapšenje haških optuženika, na preksinoćnom sastanku u BIA, Bramercu su, pored ostalog, predočeni detalji rada službe iz perioda od pre nekoliko godina. Prema tim izvorima, bilo je reči o konkretnim mogućnostima hapšenja Mladića koje u tom trenutku nisu iskorišćene, piše u Politici.


Nema razloga da verujem, a na osnovu podataka koje sam dobio, da se haški optuženik Ratko Mladić nalazi van Srbije. To je utisak koji dele i moji sagovornici - rekao je juče glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc na konferenciji za novinare u Specijalnom sudu u Beogradu, prenosi Danas. Prema njegovim rečima, veoma detaljno se analizira šta je urađeno u vezi sa potragom za haškim beguncima, kao i zašto još nisu uhapšeni. Glavni tužilac Haškog tribunala će izveštaj o saradnji Srbije saopštiti pred SB UN u Njujorku 18. juna. Moguće je da će 14. juna, u neformalnom razgovoru u Briselu, u okviru zasedanja Saveta ministara EU, informisati ministre spoljnih poslova 27 zemalja članica o tom izveštaju, kako bi oni potom zauzeli stav prema početku ratifikacije SSP-a sa Srbijom. Poseta, koju je završio sinoć, razgovorom s predsednikom Borisom Tadićem, njegova je redovna aktivnost uoči takođe redovnog polugodišnjeg izveštaja. Serž Bramerc je juče u Beogradu istakao da ne može biti alternative hapšenju Ratka Mladića i Gorana Hadžića, kao i da od nadležnih službi u Srbiji očekuje da učine sve u praktičnom smislu kako bi oni bili privedeni pravdi, a od političara da ih podrže u tom poslu.

Glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc izjavio je juče da na osnovu podataka koje je dobio nema razloga da veruje da se Ratko Mladić nalazi van Srbije. Posle razgovora sa tužiocem za ratne zločine Vladimirom Vukčevićem, Bramerc je rekao da je hapšenje Mladića i Gorana Hadžića „apsolutni prioritet"! On je odbio da odgovori na pitanje kakav će izveštaj o saradnji sa Srbijom podneti UN, ali je dodao da se očekivalo da će Mladić biti uhapšen vrlo brzo posle bivšeg predsednika RS Radovana Karadžića, piše u Presu.

Neko iz vlasti debelo profitirao

Izraelska firma "Imidžset" nekoliko godina je pokušavala da se sa Srbijom dogovori o najboljem rešenju u vezi sa propalim ugovorom o iznajmljivanju satelita. O ponudama kompanije počev od 2006. godine Vladu Srbije je izveštavao tadašnji ambasador u Izraelu Miodrag Isakov. U izjavi za Blic Isakov tvrdi da očito nije bilo volje vlasti da se spor oko iznajmljivanja satelita reši, a "sve je moglo da bude drugačije i da se ne plaća višemilionska kaznena suma". Isakov je bio ambasador Srbije u Izraelu do aprila prošle godine. Kako kaže, predstavnici kompanije "Imidžset" sa kojom je bivši ministar odbrane Prvoslav Davinić potpisao ugovor o iznajmljivanju satelita, "imali su inicijativu i javljali se sa ponudama kako bi spor mogao najelegantnije da se reši". Kako dodaje, poslednji put su s njim kontaktirali čak i kada više nije bio ambasador u decembru prošle godine i izvestili ga da će sud uskoro presuditi. Isakov kaže da su i tada "iako je bilo očito da Srbija nema šanse na sudu, izašli sa ponudom da Srbija plati 22 miliona uz usluge iz ugovora o satelitu". On je i o tome izvestio vlast, a iz Ministarstva spoljnih poslova mu je stigao odgovor da "to više nije njegova nadležnost i da se ne meša". Sud u Parizu arbitražom je presudio da bi Srbija zbog nepoštovanja ugovora trebalo da plati 36 miliona evra, a ovaj iznos sa sudskim troškovima je čak do 40 miliona.

Da li će Prvoslav Davinić, bivši ministar odbrane SCG, odgovarati pred sudskim većem zbog zloupotrebe službenog položaja, odnosno zato što je sa izraelskom firmom „Imidžast internešenel” nezakonito zaključio ugovor o zakupu satelita SOPTRC, znaće se za manje od dve nedelje. Za toliko bi, naime, beogradsko Više tužilaštvo trebalo da odluči hoće li protiv nekadašnjeg ministra podići optužnicu kojom će ga teretiti za sporni „posao” vredan čak 44.900.000 evra, piše u Politici.

Pregovorački tim Vlade Srbije uveliko pokušava da u dogovoru sa izraelskom kompanijom Imidžset pronađe najpovoljniji model otplate 36 miliona evra odštete zbog nepoštovanja ugovora o iznajmljivanju špijunskog satelita, potvrđeno je Danasu u Vladi Srbije. Ugovor je 2005. godine u ime savezne vlade potpisao tadašnji ministar odbrane Prvoslav Davinić. „Ti pregovori se vode manje-više intenzivno još od kada je 2008. godine Srbija izgubila spor pred Međunarodnim arbitražnim sudom u Parizu“, rečeno je našem listu u Vladi Srbije. Kako nam je objašnjeno, pošto je reč o obavezi da se isplati ogromna suma novca, članovi vladinog tima tražiće načine koji bi omogućili otplatu na više rata, eventualno smanjenje ili otplatu prebijanjem duga. Advokat bivšeg ministra odbrane Aleksandar Ćurčić kaže za Danas da ne može da komentariše navode da će protiv njegovog klijenta biti podignuta optužnica zbog dogovora sa svojim klijentom da ne daje izjave za medije. On je, međutim, negodovao, jer, kako kaže, o svemu u vezi sa postupkom protiv Davinića uvek najpre saznaje iz sredstava javnog informisanja.

Ponuda MMF-u

U nacrtu Zakona o fiskalnoj odgovornosti, država će se obavezati da udeo javnog duga u BDP-u ne pređe 40 odsto, da poveća izdatke za investicije, smanji minus u budžetu i izdatke za plate i penzije, objavljuje Politika pod naslovom "Vladina časna reč za obuzdavanje dugova".Zakonom o fiskalnoj odgovornosti Vlada Srbije obavezaće se da ukupno učešće javnog duga ne pređe 40 odsto u ukupnoj vrednosti naše godišnje proizvodnje, odnosno bruto domaćeg proizvoda, saznajemo od jednog od autora koji radi na ekonomskim analizama za nacrt ovog propisa. Članovi našeg pregovaračkog tima ovih dana će tu ideju podrobnije objasniti predstavnicima Međunarodnog monetarnog fonda, a cilj zakona je da se vlast obaveže da će do 2015. godine postepeno smanjivati minus (deficit) u državnoj kasi. MMF-u će, kako saznaje „Politika”, biti ponuđen dogovor po kome će Srbija ove godine imati manjak u budžetu oko četiri procenta BDP-a, a za pet godina to učešće bi trebalo da se svede na oko jedan odsto.

Sedamsto hiljada gladnih

Podaci iz izveštaja koji su za Svetsku banku i Vladu Srbije radili stručnjaci Centra za liberalno-demokratske studije, analizirajući krizu, zvuče dramatično: samo polovina stanovništva između 15 i 64 godine radi, više od 70 odsto nezaposlenih je duže od godinu dana bez posla, krizom su najpogođenija deca do 14 godina i stariji od 60...U istraživanju je učestvovala i Gordana Matković, savetnica predsednika Srbije i direktor studija socijalne politike u Centru, koja, za Novosti, objašnjava da li je Srbija gladna: - U odnosu na razvijene zemlje i dalje smo siromašni i gladni. Oko 700.000 ljudi ne može da zadovolji ni svoje najosnovnije potrebe. Ipak, u odnosu na region, na istim smo pozicijama kao što smo uvek bili: ispred nas su Slovenija i Hrvatska, iza nas BiH, Crna Gora, Makedonija. Ipak, stvari idu nabolje, iako za mnoge suviše polako. Krajem prošle godine predvideli ste da ćemo 2010. imati povećanje bruto društvenog dohotka. Sudeći prema izjavama da će krajem godine doći do porasta standarda, bili ste u pravu...- Nisu to bile moje procene, već procene MMF, Svetske banke i Evropske banke za obnovu i razvoj. A kako će se to odraziti na standard, zavisiće od poteza Vlade - da li će ona odmrzavati plate i penzije.



Protest ispred zgrade naftne kompanije British Petroleum u San Francisku


Država pljačka vozače

Od jeftinijeg goriva nema ništa do 1. januara 2011. kada bi trebalo da bude ukinut monopol Naftne industrije Srbije. Tako ćemo ostati rekorder po ceni benzina i dizela u regionu, a s obzirom na to da više od polovine cene odlazi u budžet, potpuno su osnovani komentari vozača da ih država na ovaj način pljačka, piše u Blicu. Koliko je obračun cena derivata neprimeren tržišnim principima govori i podatak da bi na današnji dan, kada bi se uzela u obzir cena barela nafte, gorivo moglo da pojeftini za tri dinara. Ali država prolongira korekcije na mesec dana, čime su manja pojeftinjenja od dva i tri dinara praktično ukinuta. Vozače već sutra čeka novo poskupljenje od čak četiri dinara po litru. Benzin će koštati 119,42 dinara, dok će najviša propisana cena evrodizela biti 120,83 dinara. Od toga na akcizu i PDV državi ide više od 50 odsto. Sporadične najave nadležnih da bi gorivo moglo da pojeftini smanjenjem akcize, novim načinom obračuna cena ili nižom cenom rafinerijske prerade samo su predlozi od kojih po svemu sudeći neće biti niša. Kako smatraju stručnjaci, sporenja oko načina snižavanja cene će se nastaviti, ali građani neće osetiti konkretne rezultate dok se tržište derivata ne otvori za uvoz.

Prodaja tek pred izbore

Dok se u javnosti očekuje da naredne nedelje Komisija odluči o podobnosti konzorcijuma „Sitigrup global markets“ za savetnika prilikom privatizacije „Telekoma“ činjenica je da i u idealnim okolnostima do trgovine neće doći pre leta 2011. godine. Slobodan Ilić, državni sekretar Ministarstva finansija, za Novosti kaže da će komisija obustaviti postupak ukoliko utvrdi ako je reč o sukobu interesa, ali i da su u ovom slučaju predviđena tri scenarija. - Apsolutno nije tačno da ako ima samo jedna ponuda mora da se poništi postupak javne nabavke. Prema Zakonu o javnim nabavkama, i jedna ponuda, ako je ispravna i ispunjava uslove iz konkursne dokumentacije, omogućava da se sa ponuđačem zaključi ugovor - kaže Ilić. - Ukoliko u okviru ukupne ocene primljene ponude jedinog ponuđača Komisija za javne nabavke ustanovi da postoji sukob interesa to će obustaviti postupak javne nabavke usluga.

Bajatović najplaćeniji direktor

Dušan Bajatović, poslanik u Skupštini Srbije, direktor JP „Srbijagas“ i član UO „Jugorosgaz“, uzima nadoknadu na sve tri funkcije i mesečno prima 1.345.000 dinara. Bajatović samo za članstvo u upravnom odboru dobija neverovatnih 995.941 dinara. Ovi podaci stoje u imovinskoj karti, koju je Dušan Bajatović kao i drugi javni funkcioneri po Zakonu dostavio Agenciji za borbu protiv korupcije. Pored milionske sume koju dobija u „Jugorsogazu“, kao direktor „Srbijagasa“ prima platu od 319.258 dinara. Mada su njegova mesečna primanja ekstremno visoka i za zapadne zemlje, Bajatović se nije odrekao ni paušala od 30.000 dinara (nešto manje od prosečne plate u Srbiji) koji dobija na ime poslaničke funkcije u srpskom parlamentu, piše u Blicu.



Trening pred trku Formule 1 za Veliku nagradu Monte Karla, koja se vozi 16. maja


Nova ulaganja Fijat-a u Srbiji

Gradnja nove fabrike „Fijata“ u Kragujevcu najveći je građevinski poduhvat u Srbiji tokom proteklih 20 godina jer je stara „Zastavina“ fabrika bila potpuno neupotrebljiva za instaliranje novih mašina i tehnologija. Samo u toku ove godine u infrastrukturu i građevinske radove biće uloženo više od 150 miliona evra. Reporteri Blica juče su napravili ekskluzivne fotografije na gradilištu „Fijatove“ fabrike koja će imati najmoderniju svetsku tehnologiju za proizvodnju automobila. Kako kaže savetnik u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja Aleksandar Ljubić, „u nekadašnjoj ‘Zastavi’ se menja sve - ostaju jedino zidovi“. - Menjaju se krovovi na 400.000 kvadratnih metara, podovi na 100.000 kvadrata. Izbačeno je 40.000 tona otpada, a od svega je sakupljeno 15.000 tona sekundarnih sirovina. Fabrika je i ekološki, po prvi put od kada postoji, potpuno čista, jer je „Fijat“ napravio najmodernije postrojenje za preradu otpadnih voda. Istovremeno je iz fabrike eliminisano 1.000 tona hroma i 10.000 tona otpadnog ulja. Srušeno je i 12 objekata u okviru fabrike koji su napravljeni od azbestnog materijala - kaže za Blic Aleksandar Ljubić.

Prve presude oko reizbora

U delegaciji Evropske komisije koja bi 27. maja trebalo da u Beogradu sumira urađeno na reformi pravosuđa i popravci reizbora sudija i tužilaca, očekuje se da će biti Tereza Sobjeski, šef Odeljenja za zapadni Balkan u Komisiji za proširenje, Volfgang Nozer iz direktorata te komisije, kao i Adrijan Pariso i Mikelini Gvaltjero koji su u Komisiji za pravo, slobode i bezbednost zaduženi za Srbiju. Visoki savet sudstva (VSS) odlučio je pre dva dana da izmeni sistematizaciju i uveća broj sudija za 104, što je naišlo na odobravanje u Društvu sudija Srbije i delu stručne javnosti, koji ocenjuju da je povećanje ipak nedovoljno, prenosi Blic. Jer, prošle godine je broj sudija smanjen za 600, a broj nerešenih predmeta porastao u kratkom roku za oko milion. Odluka VSS o povećanju broja sudija, ipak, stvara prostor za vraćanje na posao onih delilaca pravde kojima Ustavni sud Srbije (USS) usvoji ustavnu žalbu.

Rat za Šormazov mandat

Predsedništvo DSS isključilo je u četvrtak iz članstva Dragana Šormaza, odlučivši i da ga liši mandata u Skupštini aktiviranjem blanko ostavke. Time je stavljena tačka na rat Šormaza sa partijom, ali je rat za njegov mandat tek počeo. Prema našim izvorima, Koštuničini će već u petak Skupštini predati Šormazovu blanko ostavku, ali od reakcije vladajuće većine zavisi da li će buntovnik iz Smedereva nastaviti staž kao slobodni poslanik ili će ne njegovo mesto da uskoči Dragan Daničić, aktuelni lider omladine DSS. Šormaz ne sedi skrštenih ruku, piše u Novostima. Odmah posle ”šut-karte” obavestio je Skupštinu da samostalno raspolaže mandatom i da nikone može da aktivira ostavku: - Spreman sam jedino da mandat vratim lično Koštunici, ako je on spreman da sedi u parlamentu. Šef poslaničkog kluba DSS Miloš Aligrudić kaže nam, pak, da je sve čisto kao suza i da bi bilo licemerno da vlast pokuša da izigra pravo.



Ekipa filma Rizhao Chongqing na 63. međunarodnom filsmkom festivalu u Kanu


Ne radimo Koštunici iza leđa

Predsednik SNS-a Tomislav Nikolić kaže za Pres da njegova stranka nema nameru da otima poslanike DSS-u, ali dodaje da neće ni da spreči poslanika Dragana Šormaza, koji je juče i zvanično izbačen iz DSS-a, da pređe u SNS. On tvrdi da ni u "slučaju Šormaz", ni na odvojenim sastancima sa Velimirom Ilićem, ne radi iza leđa Vojislavu Koštunici. - Dragan Šormaz, sa kojim sam godinama blizak, jako je nezadovoljan stanjem u DSS-u i naslućuje još lošije rezultate ako ovako nastave na rade. On nije izrazio želju da bude naš član, ali ako želi kod nas, dobrodošao je. Sreli smo se pre neki dan i koliko razumem, u dilemi je jer ima ponudu iz vlasti. Nikoga ne otimamo, a svako ko dođe sedeće u našim klupama. Zakon je takav i mandat pripada čoveku. Ali, zameriću Šormazu ako pređe u neku stranku iz vlasti, jer sve dok se ne narušava odnos snaga vlasti i opozicije to je u redu. Kad bi neki poslanik SNS-a prešao u stranku na vlasti, to bih smatrao izdajom, jer taj neko se ili prodao ili je ucenjen! Isto mislim i za Šormaza. Odnos SNS-a sa DSS-om ne može ništa da poremeti, jer imamo sporazum o saradnji, sa ciljem da izazovemo vanredne parlamentarne izbore.

Raseljavanje republičke administracije

Vlada je, na predlog Ministarstva ekonomije, odlučila da se sedište Fonda za razvoj preseli u Niš, a Nacionalne agencije za regionalni razvoj u Zaječar. Time se započinje proces dekoncentracije i izmeštanja državnih institucija. Predviđeno da se filijale Fonda za razvoj formiraju u Zaječaru, Kraljevu, Novom Pazaru, Užicu i Zrenjaninu. Vlada Srbije je utvrdila program za oživljavanje velikih industrijskih centara - Niša, Zaječara, Kraljeva i Novog Pazara, i područja čiji je stepen razvijenosti ispod 50 odsto republičkog proseka, saopštilo je Ministarstvo ekonomije, objavljuje Politika.

Infrastruktura – nova mantra

Predsednik Saveta Narodne banke Srbije Dejan Šoškić izjavio je da je za brži privredni razvoj Srbije potrebno usmeriti investicije ka infrastrukturi i izvoznom sektoru uz racionalizaciju javnog sektora. "Istrajnost u tome je jedina alternativa ako se želi obezbediti dugoročna i održiva makroekonomska stabilnost u zemlji", izjavio je Šoškić na sastanku Slovenačkog poslovnog kluba, prenosi Politika.

Spasavanje evra

Ako propadne evro, neće propasti samo moneta, nego i Evropa, a s njom i ideja o Evropskoj uniji (EU), upozorila je nemačka kancelarka Angela Merkel. Merkel je pozvala na spašavanje zajedničke monete EU, koja je pod pritiskom zbog grčke krize i evropskog duga, prenosi portal Sarajevo-x.com, piše u Politici.



Festival zmajeva u Rendsburgu


Srbija jak kandidat

Amerika na Balkan gleda kao na nezavršen posao stvaranja Evrope, cele i slobodne, i cilj SAD je da pomognu regionu u evroatlantskim integracijama - istakao je zamenik pomoćnika sekretara za evropska pitanja u Stejt departmentu Stjuart Džons u Vašingtonu, piše u Novostima. Tokom ovonedeljne konferencije posvećene transformaciji Balkana, u organizaciji vašingtonskog Centra za strateške i međunarodne studije i Helenskog centra za evropske studije, Džons je ocenio Srbiju kao “vrlo jakog kandidata” za EU.- Posle Hrvatske, Srbija je najspremnija za EU - rekao je. Dok je za Hrvatsku kao najveći izazov na putu do EU izdvojio rešavanje teritorijalnog spora sa Slovenijom, za Srbiju je to nerešeno pitanje Kosova. Za SAD je, međutim, kako je rekao, pitanje statusa Kosova rešeno: - SAD razumeju, dodao je, da Beograd ima interese na Kosovu, i žele da se nađe rešenje, ali bez razgovora o statusu i bez podele Kosova - rekao je i dodao da u EU i one zemlje koje su priznale nezavisnost, kao i one koje nisu, rade na pronalaženju rešenja, te da će mišljenje Međunarodnog suda pravde da podstakne rad na pronalaženju rešenja.

Preuzeću odgovornost

Neka mi neko pismeno pokaže da je Šarančić kriv i ja ću preuzeti odgovornost, ali ja sam do sada stotinu puta pitao o tome nadležne i svaki put su mi rekli da je sve u redu - kaže za Danas predsednik Nove Srbije Velimir Ilić, bivši ministar za kapitalne investicije, komentarišući vest o tome da je krivična prijava protiv nekadašnjeg direktora Železnica Srbije Milanka Šarančića, kojeg je on doveo na tu funkciju, prosleđena Tužilaštvu za organizovani kriminal. Ilić kaže da bi policija i tužilaštvo trebalo da ispitaju navode iz prijave, ali da sa time ne bi trebalo da se odugovlači.

Plansko trovanje narkomana?

U EU zabeleženo 10 smrtnih slučajeva zbog heroina pomešanog sa antraksom, u Srbiji za sada nema „zaražene” droge, piše u Politici. Devetoro Britanaca je umrlo, a devetnaestoro se poslednjih meseci zarazilo antraksom dok je u Nemačkoj registrovan jedan umrli. Zdravstvene vlasti u evropskim zemljama izdale su upozorenje svim zavisnicima od narkotika da se na crnom tržištu nalaze narkotici kontaminirani bacilom antraksa koji je 2001. godine upotrebljavan kao biološko oružje u teerorističkim napadima u SAD. Škotski epidemiolog Kolin Remzi apelovao je u saopštenju na sve korisnike droge da odmah prestanu da upotrebljavaju heroin i da stupe u kontakt s lokalnim službama za borbu protiv zavisnosti, a u Berlinu su nedavno zdravstvene vlasti iznele sumnju da Evropon kruži heroin sa sporama antraksa, javlja Politika.

Pretnje glavnom uredniku

Zbog ponovljene anonimne pretnje glavni i odgovorni urednik šabačkog nedeljnika ''Glas Podrinja'' Ljubiša Đukić je najavio povlačenje sa tog mesta ukoliko uskoro ne bude otkiven počinilac. Đukić je u izjavi za Tanjug objasnio da je posle ponovne pretnje ''skoro već odlučio da napusti posao glavnog urednika'', koji mu je Upravni odbor lista poverio 29. aprila, ''ukoliko u najskorije vreme ne bude otkriveno'' ko je njegovom detetu i njemu uputio pretnje. Đukić je objasnio da je u utorak ''primo drugo anonimno pismo, koje je, sudeći prema poštanskom žigu, poslato iz inostranstva sa porukom ispisanom hemijskom olovkom štampanim slovima crne boje, za razliku od prethodnog koje je bilo upućeno iz Šapca''. Uz podsećanje na sadržinu prvog pisma u kome je slovima isečenim iz novina bilo ispisano da će mi stradati dete ako ne podnesem ostavku na mesto glavnog urednika, sada mi je naloženo da to učinim u roku od10 dana, u protivnom biću ''gotov'' objasnio je Đukić, prenosi Politika.


Svi zajedno u molitvi


Beograd je u četvrtak proslavio svoju krsnu slavu, Spasovdan. Obeležavanje praznika prestonice počelo je svetom liturgijom u Vaznesenjskoj crkvi, koju je služio patrijarh srpski Irinej, a nastavljeno tradicionalnom spasovdanskom litijom centralnim beogradskim ulicama. Posle osveštavanja slavskog kolača, poglavar Srpske pravoslavne crkve čestitao je slavu gradskim vlastima i svim žiteljima srpske prestonice. - Vaznesenje Gospodnje ili Spasovdan otkriva nam punu istinu i saznanje o Isusu Hristu kao Sinu Božjem, koji je došao da nam povrati ono što smo izgubili i da nas udostoji večnog života - rekao je posle liturgije patrijarh Irinej, prenose Novosti. Nakon oglašavanja zvona na Vaznesenjskoj crkvi, centralnim gradskim ulicama prošla je tradicionalna povorka, predvođena srpskim patrijarhom. Nekoliko hiljada sugrađana pratilo je u koloni veliki Jerusalimski krst, kao i barjak Beograda, koji je SPC čuvala u vreme kad srpska prestonica nije obeležavala Spasovdan kao gradsku slavu.

Nastavnik davao poklone đacima

Osumnjičeni nastavnik Ivan M. Š., koji je predavao u dve novosadske osnovne škole, dečacima nad kojima je bludničio davao je sitne poklone, čokoladice, čak i manje sume novca. Dosadašnjom istragom utvrđeno je i da je kod dečaka odlazio u privatne posete i nudio im besplatne časove geografije, a pomagao im je i u rešavanju kontrolnih zadataka - tvrdi za Blic izvor blizak istrazi. Majka jednog bivšeg učenika OŠ „Jovan Dučić“ u Petrovaradinu tvrdi da je još prošle godine prijavila da profesor geografije Ivan M. Š. (58), koji je prekjuče uhapšen zbog sumnje da je bludničio nad sedmoricom dečaka, đacima pokazivao pornografske snimke sa svog mobilnog telefona. Majka dečaka tvrdi da je reakcija škole izostala, a ona je zatim sina ispisala iz škole. - Prošle godine mi je sin rekao da profesor geografije pokazuje učenicima pornografske snimke i ja sam to prijavila na sledećem roditeljskom sastanku. Rekao mi je i da među starijim osnovcima kruži priča da im Ivan M. Š. pokazuje snimke seksualnog čina. Niko od nadležnih u školi, međutim, nije reagovao - kaže G. Z., majka dečaka iz Petrovaradina koji je pohađao lokalnu školu. Ona tvrdi i da se na njene reči, na roditeljskom sastanku, razredni starešina samo nasmejao.

Prema saznanjima Presa, policija na sve načine pokušava da utvrdi koliko je učenika bilo žrtva poremećenog profesora, jer se po Novom Sadu priča da se radi o desetinama bivših i sadašnjih osnovaca. Još 1998. godine, dok sam išao u osmi razred, nastavnik Ivan nam je puštao porno-filmove. Znali smo da to nije u redu, ali tada nismo imali kome da se obratimo. Sada kada sam čuo da je uhapšen, sećam se onoga što je radio još pre 12 godina - ispričao nam je juče mladić iz Novog Sada, koji je želeo da bude anoniman. Policija je sigurna da je poremećeni nastavnik u poslednje dve godine zlostavljao grupu dečaka iz škola u kojima je zaposlen.

“Parni valjak” ponovo šampion

Fudbaleri Partizana po 22. put u klupskoj istoriji postali su prvaci države obezbedivši treću uzastopnu titulu pobedom nad OFK Beogradom od 3:0 u pretposlednjem, 29. kolu Jelen Superlige. Drugoplasirana Crvena zvezda još jednom je razočarala svoje pristalice, izgubivši na Marakani od BSK-a sa 3:1, te je tako uoči završne runde nadmetanja u domaćem šampionatu ostala na sedam bodova zaostatka za starim/novim prvakom, prenosi Blic. Ekipa koja je u prvenstvo ušla predvođena trenerom Slavišom Jokanovićem, prvim u klupskoj istoriji koji je uspeo da sa Partizanom osvoji dve uzastopne “duple krune”, morala je da čeka od prvog pa sve do 25. kola ne bi li ponovo bila na čelu tabele. Jokanović je prvi platio ceh, potom je to bio slučaj i sa njegovim naslednikom Goranom Stevanovićem, a angažovanje dotadašnjeg trenera omladinske reprezentacije Aleksandra Stojanovića ispostavilo se kao pravi potez uprave kluba iz Humske: crno-beli su zaigrali gotovo bez greške, a najvažniji korak napravili su “pobedom u 138. Večitom derbiju”. Tada su najvećem rivalu pobegli četiri boda, a onda su osvajanje novog trofeja potvrdili slavljem na Karaburmi.

Titula ostaje u riznici Humske 1. Partizan je treći put uzastopno, a 22. u bogatoj klupskoj istoriji postao šampion države, pošto je u pretposlednjem kolu Jelen Superlige savladao OFK Beograd (3:0) i teoretski sačuvao najvredniji domaći trofej. „Parni valjak" je u laganom ritmu pregazio Karaburmu i u prisustvu više od 3.000 svojih navijača uspešno izveo generalnu probu proslave titule. Prava fešta sprema se za nedelju po podne (17), na nekadašnjem JNA, kada će najboljoj srpskoj ekipi biti uručen pehar, a na centralnu ceremoniju navijače su pozvali Kleo, Brana Ilić i Petrović, piše u Presu.



Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...