PEKING – ČETVRTI OSLONAC SRBIJE

S. Kačarević

(Pregled najvažnijih tema na naslovnim strana srpske štampe)

Ponuda predsednika Tadića Kini: luka na Dunavu, bescarinska zona za kineske proizvode i poslovi za milijardu evra. Nezvanično, između 35 i 40 odsto manje turista iz Srbije nego prošle godine. Albanski premijer Beriša je izjavio da bi „projekat nacionalnog jedinstva trebalo da bude ideja vodilja za svakog albanskog političara” u Tirani u Prištini.



Nedelja mode u Kejp Taunu: kolekcija – Undacova

Srbija i Kina

Predsednik Boris Tadić započeo posetu Kini, objavljuju Novosti pod naslovom "Jedna Kina, jedna Srbija". Zahvalnost za podršku za Kosovo. Ponuda: luka na Dunavu, bescarinska zona za kineske proizvode i poslovi za milijardu evra. Predsednik Tadić, u čijoj pratnji su ministri Vuk Jeremić i Mlađan Dinkić i ugledni srpski privrednici, tokom svog boravka sreo se s ključnim ljudima najmnogoljudnije zemlje sveta, a kruna tih sastanaka je potpisivanje kapitalnih sporazuma o ekonomskoj saradnji.



Ministar za ekonomiju i regionalni razvoj Mladjan Dinkić i kineski ministar trgovine
Cen Deming potpisali su juče u prisustvu predsednika Srbije Borisa Tadića i
predsednika Kine Hu Đintaoa sporazum o ekonomskoj i tehnološkoj saradnji u
oblasti infrastrukture

Predsednici Kine i Srbije, Hu Đintao i Boris Tadić, postigli su široki konsenzus o daljem jačanju saradnje dveju država u raznim oblastima, kao i o međunarodnim i regionalnim pitanjima od zajedničkog interesa - piše u zajedničkoj izjavi posle susreta dvojice državnika u Pekingu. Sagovornici su pružili uzajamnu podršku teritorijalnoj celovitosti dveju zemalja, tako što je srpska strana potvrdila svoju privrženost politici jedne Kine, a kineska strana poštovanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta Srbije. Poručeno je da Srbija neće uspostavljati zvanične odnose niti obavljati zvanične razmene s vlastima u Tajvanu, javljaju Novosti.

„Srbija je u proteklim godinama imala tri stuba spoljne politike, Brisel, Vašington i Moskvu. Sada mogu sa izrazitim zadovoljstvom da potvrdim da je Srbija dobila i svoj četvrti oslonac – Peking”, rekao je Tadić, prenosi Politika. Predsednik Srbije sutra će, kako je najavljeno, razgovarati sa kineskim premijerom Ven Điabaom, kao i sa predsednikom parlamenta Vu Banguom. Pored Pekinga, srpski predsednik će posetiti i Šangaj, gde će učestvovati na još jednom biznis-forumu sa predstavnicima istaknutih kineskih kompanija.

Predsednici Srbije i Kine Boris Tadić i Hu Đintao postigli su juče u Pekingu dogovor o uspostavljanju strateškog partnerstva dve zemlje u cilju daljeg unapređenja bilateralnih odnosa i posebno ekonomske saradnje, saopštilo je Predsedništvo Srbije, objavljuje Danas pod naslovom "Tadić: Dobili smo čvrst oslonac".

Pod naslovom "Za čiji račun predsednik obećava izgradnju nove luke u Beogradu", Borba javlja da je "Boris Tadić ponudio Kinezima da grade novo pristanište na obali Dunava".
Dok traje spor u Drugom opštinskom sudu između Grada i Luke Beograd, a Komisija gradske Skupštine utvrđuje ulogu državnih institucija oko statusa zemljišta tog preduzeća, u vlasništvu Miroslava Miškovića, Milana Beka i Ivane Veselinović, predsednik Srbije Boris Tadić nudi Kinezima da grade novo pristanište na drugoj obali Dunava. Ne smeta ni što Republički odbor za utvrđivanje sukoba interesa još nije doneo odluku da li je Oliver Glišić, član Gradskog veća, zadužen za urbanizam, u sukobu interesa zato što se bavio savetničkim poslovima u Luci Beograd, objavljuje ovaj list.
Manje letovanja za trećinu

Nezvanični podaci turističkih agencija govore da između 35 i 40 odsto turista manje nego prošle godine, piše u Politici. O tome ilustrativno svedoče i podaci Narodne banke Srbije, koji govore da su naši turisti ovog leta izneli iz zemlje čak 34 odsto manje novca nego prošle sezone što se poklapa s turističkim procenama.

Grčka kao destinacija bez premca, Hrvatska odredište u usponu, a Bugarska u najvećem padu. Građani Srbije retko putuju u Crnu Goru posredstvom turističkih agencija, već to čine u sopstvenoj režiji, tako da je teško proceniti kolika je zainteresovanost naših turista za Crnogorsko primorje.

Vlada ukida pomoć preduzećima?

Država Srbija će morati da bitno umanji, ili da čak potpuno ukine, subvencije raznim preduzećima, objavljuju Novosti. To je jedan od uslova Evropske unije, čiji „Akcioni plan državne pomoći“ nalaže značajno smanjenje sredstava koja iz budžeta odlaze za podršku pojedinim privrednim granama. U novim članicama Evropske unije reforma subvencija trenutno je jedna od glavnih tačaka državne politike. Ukoliko Srbija želi deo evropskog finansijskog kolača, subvencije za preduzeća moraju da se ograniče samo na pomoć za razvoj, istraživanje i, eventualno, smanjenje broja zaposlenih.
"Vlada Srbije već je izradila Zakon o državnoj pomoći", kažu u Nemanjinoj 11. "On je u skladu sa pravilima EU o državnoj pomoći."

I pored toga što pozdravlja odluku srpskih vlasti da ovaj segment reguliše, Brisel ima i primedbe koje se uglavnom odnose na kontrolu potrošnje budžetskog novca.

Lečenje raka

Srbija je prva zemlja u Evropi u kojoj je počelo testiranje vakcine protiv raka pluća „lukaniks”, a trenutno se u KBC „Bežanijska kosa” na četiri pacijenta ispituje njeno dejstvo, objavljuje Blic. Pacijentima se daje nakon što je sprovedeno lečenje i već su primili prvu liniju hemoterapije, koja je dovela do stabilizacije bolesti ili do njenog kompletnog povlačenja.
Dr Vladimir Kovčin, supspecijalista onkolog u KBC „Bežanijska kosa”, ističe u razgovoru za Blic da ovu vakcinu nije moguće, nažalost, primeniti kod svih pacijenata obolelih od karcinoma pluća. Dolaze u obzir oni koji se leče od nesitnoćelijskog karcinoma pluća koji je procentualno češći, zatim da su primili samo jednu kombinaciju citostatika i da je tom kombinacijom postignuto kompletno povlačenje bolesti ili je delimično stabilizovana. To znači da se ova vakcina ne može primeniti kod pacijenata kod kojih hemoterapija nije dovela do boljitka ili trenutno imaju pogoršanje bolesti.

Rizični fakulteti

Studenti treba da upisuju samo one fakultete koji su popisani na sajtu Ministarstva prosvete ili su u postupku akreditacije, objavljuju Novosti. Sve druge upisuju isključivo na svoju odgovornost, jer te ustanove nemaju dozvolu za rad i stečena diploma može biti poništena - upozorava prof. dr Radivoje Mitrović, državni sekretar u Ministarstvu prosvete.
Poslednjih godina, uprkos pozivima nadležnih da se to ne čini, širom Srbije otvaraju se isturena odeljenja fakulteta. Iako zakon propisuje da istureno odeljenje matične ustanove mora da ispunjava sve prostorne, kadrovske i tehničke uslove, koji su propisani

i za svaki fakultet, mnoga odeljenja koja ne zadovoljavaju ove kriterijume i dalje upisuju studente. Osim privatnih, isturena odeljenja imaju i državni fakulteti.

Srbija i Albanija

Ministarstvo spoljnih poslova Albanije, saopštilo je – u odgovoru na protestnu notu srpskih vlasti zbog izjava premijera Saljija Beriše – da ta zemlja smatra nezavisnost Kosova faktorom mira i stabilnosti na Balkanu i korakom ka boljem životu građana i podsticanju evropskih integracija regiona, kao i da Berišine izjave nisu imale za cilj provokaciju srpskih vlasti, prenela je zvanična agencija ATA.

Albanski premijer Beriša je prošlog vikenda izjavio da bi „projekat nacionalnog jedinstva trebalo da bude ideja vodilja za svakog albanskog političara” u Tirani u Prištini, prenosi Politika.

Ubistva "kod privatnika"

Dok se povećava intervencija države u kriznom privatnom biznisu, ovde se otkriva i da su poverljivi državni poslovi delimično prelazili u privatne ruke. Upravo je obelodanjeno da je za svoj tajni program likvidacije vođa Al Kaide, Centralna obaveštajna agencija (CIA) tajno unajmljivala paravojne eksperte kompanije „Blekvoter” (Crna voda), javlja dopisnik Politike iz Vašingtona.

Nije dosad utvrđeno, u istragama pokrenutim prošlog meseca, da li neko iz obaveštajnog ili bivšeg sastava Bele kuće treba da odgovara za tajno programiranje ubistava neprijatelja u inostranstvu, što je čin kojim je „možda” prekršeno domaće i međunarodno pravo. Programom likvidacije Al Kaidinih lidera, startno su rukovodili nadležni u centru CIA za protivterorističko delovanje, ali je potom deo nadležnosti prenet „Blekvoteru” (kad su u tu kompaniju prešli neki od penzionisanih ključnih obaveštajnih kadrova), registrovao je Vašington post. Među transferisanima je bio i nekadašnji šef tog centra Kofer Blek.

„Crna voda” je, u međuvremenu, već dospela na specifičnu „crnu listu”. Njeni pripadnici su optuženi da su pre dve godine ubili 17 iračkih civila u Bagdadu, podnevši lažni izveštaj da su pucali u samoodbrani. Zbog toga je kompanija promenila ime u „Xe Services LLC” ali je svi i dalje zovu „Blekvoter”, po „čuvenju”.



Mauzolej i Memorijalni park u Los Anđelesu u kojem će biti sahranjen Majkl Džekson
(Michael Jackson) 29. avgusta

Strah od terorista sa juga Srbije

Otkrivanje velike količine naoružanja kao i učestali teroristički napadi na civile i objekte, u takozvanoj Preševskoj dolini, koja obuhvata tri opštine na jugoistoku Srbije, izazivaju strah među etnički mešovitim stanovništvom, ali i organima reda, objavljuje Danas. Poslednji incidenti dogodili su se u Preševu i okolini Bujanovca. U ataru sela Končulj kod Bujanovca sakrivena je u podzemnom kontejneru verovatno tokom 2000. i 2001. velika količina oružja i minskoeksplozivnih sredstava, između ostalog i 100.000 metaka.

Osim ovog poslednjeg incidenta, još je u svežem sećanju sredina jula kada je jedan terorista, po svemu sudeći pripadnik grupe, na čijem je čelu Ljirim Jakupi, minobacačem gađao stambenu zgradu u kojoj žive pripadnici Žandarmerije i Vojske Srbije sa porodicama.

Vojni i bezbednosni analitičari smatraju da je situacija u Kopnenoj zoni bezbednosti (KZB) veoma ozbiljna, da se događa u specifičnom trenutku vizne liberalizacije za Srbiju, ali i da nije nemoguće da se njena refleksija oseti i u unutrašnjosti zemlje, piše u ovom listu pod naslovom "Preševo je bliže nego što se čini".

Poskupljenje goriva sledeće nedelje

Gorivo na pumpama u Srbiji sredinom sledeće nedelje drastično će poskupeti zbog skoka cene nafte na svetskom tržištu, obbjavljuje Pres. Po novom cenovniku, koji će u ponedeljak obračunati Ministarstvo energetike, bezolovni benzin na pumpama biće skuplji za oko četiri dinara po litru, a evrodizel skoro pet dinara.




Pripreme za opravku Gazele

Ovih dana potpisan je akcioni plan za izmeštanje nehigijenskog naselja ispod mosta Gazela i sada su se stvorili uslovi za početak popravke najdužeg beogradskog mosta preko Save, izjavio je juče Tanjugu Milutin Mrkonjić, ministar za infrastrukturu u Vladi Srbije a prenosi Politika. Sada je jedino preostalo da Javno preduzeće „Putevi Srbije” i austrijski „Štrabag”, pobednik na tenderu za obnovu mosta, potpišu ugovor o početku popravke Gazele.

Kada i ova prepreka bude otklonjena, majstori će konačno moći da izađu na teren, kaže za Politiku Zoran Drobnjak, direktor Javnog preduzeća „Putevi Srbije”. On, međutim, nije želeo da licitira datume, iako iz Ministarstva za infrastrukturu optimistično poručuju da bi popravka mogla da počne već krajem avgusta. To, međutim, ne znači da će glavni radovi odmah početi. Teoretski, moguće je da će u septembru krenuti pripreme, ali će proći dosta vremena dok radnici ne stignu do konstrukcije i kolovoza.

Pritisnuli državu?

Čelni ljudi nezavisnih institucija, čiji je zadatak da pomažu građanima, suzbijaju korupciju, kontrolišu stranke, funkcionere i državnu kasu - rešili su da formiraju zajednički „front“, piše u Novostima pod naslovom "Država ne poštuje sebe". Cilj je da konačno državu priteraju uza zid i nateraju je da poštuje odluke institucija koje je sama osnovala i za čije budžete godišnje izdvaja milione. Čelnici ovih institucija nedavno su održali prvi zajednički sastanak i nadležanima isporučili listu zahteva među kojima su tri najvažnija - više novca, bolji uslovi za rad i da država prestane da ih ignoriše.
Zbijanje redova već je urodilo plodom, pa je Državna revizorska institucija (DRI) posle dve godine dobila nove prostorije.

Zaštitnik gradjana

Policija je od jedne banke tražila podatke o svim promenama na računu jednog klijenta – bez sudskog naloga. Direktor banke koji je odbio takav zahtev inspektora lišen je slobode. Pušten je pošto je Upravni odbor banke odmah odlučio da da tražene podatke kako direktor ne bi sedeo u policijskoj stanici. Posle toga ceo slučaj su ispričali zaštitniku građana Srbije Saši Jankoviću. Ombudsman je pokrenuo postupak kontrole i ukazao Ministarstvu unutrašnjih poslova da je policija pogrešno tumačila zakon. MUP je prihvatio sopstveni propust i odgovorio da na takav način u budućnosti neće koristiti policijska ovlašćenja.

I ovakvi slučajevi, dakle, stižu u kancelariju zaštitnika građana (ombudsmana), koja u Srbiji postoji od 23. jula 2007. i koja je do sada dobila oko 2.500 formalnih pritužbi građana.

Osim policije, i Ministarstvo odbrane u nekoliko vrlo osetljivih postupaka pokazalo je spremnost da unapredi svoj rad, a najveći problem u komunikaciji je sa Ministarstvom prosvete, ističe Saša Janković u razgovoru za Politiku.

Ministarka se ne stidi smenjivanja

Pod naslovom "Neka me smene, ne stidim se", Diana Dragutinović, ministarka finansija, govori za Novosti o strategiji za pregovore sa MMF i o budućim potezima Vlade: "Postoji mogućnost povećanja PDV. Porez na plate - Dinkićeva ideja. Spremne nove mere."

Državni službenici i stanovi

Državni stanovi dati u zakup više neće moći da se otkupljuju ni po privilegovanim, ni po tržišnim cenama. Međutim, javni službenici i ubuduće će moći da dobiju državni stan, ali samo u zakup, bez mogućnosti otkupa, izveštava Politika. Ovo je odlučila Vlada Srbije izmenivši Uredbu o rešavanju stambenih potreba u državnim službama.

Kako je objasnio ministar životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić, na jučerašnjoj sednici vlade usvojen je i zaključak da ministarstvo kojim on rukovodi, u saradnji sa drugim ministarstvima, treba da predloži eventualni nov način rešavanja stambenih potreba državnih službenika ili će se pitanje njihovog smeštaja rešavati masovnom stanogradnjom.

Državni činovnici i zaposleni po ministarstvima ubuduće neće moći da otkupljuju državne stanove, odlučila je juče Vlada Srbije. Kako za Blic kažu u Vladi, MUP i Vojska kao specifična zanimanja biće izuzeti iz ove odluke i uskoro će biti doneta nova uredba koja će precizirati način na koji će im biti omogućen otkup stana.

"Ministarstvo životne sredine i prostornog planiranja će definisati novu uredbu koja bi trebalo da odredi eventualne mogućnosti po kojima bi zaposlenima u javnoj administraciji mogli da se ponude stanovi na prodaju", rekao je juče Dulić.

Mikelandjelovi crteži u Beogradu

Originalni crteži renesansnog umetnika Mikelanđela Buonarotija (1475-1564) biće izloženi prvi put u Beogradu od 24. septembra do 15. oktobra, saopšteno je iz Italijanskog instituta za kulturu.

Izložba u Palati „Italija” u Beogradu organizuje se s namerom da se publici u Srbiji predstavi jedno od najpoznatijih remek-dela svih vremena, Mikelanđelova slika „Tondo Doni” (Sveta porodica, 1506), koja se danas nalazi u Galeriji Ufici u Firenci, piše u saopštenju koje prenosi Politika.

Strože kazne za silovanje

Ubuduće, svima za koje se tokom dokaznog postupka dokaže da su počinili krivično delo silovanja, prete strože kazne od onih koje su sada predviđene zakonom (od jedne do 18 godina zatvora). Naime, predlogom zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika o kojem bi trebalo da odlučuje Skupština, predviđeno je pooštravanje kazni za ovo krivično delo, piše u Politici.

Iz straha od lošeg postupanja, mnoge žrtve ne prijavljuju da su bile silovane. Zato se brojka onih koji dođu pred sud, mnogo razlikuje od pravog broja nasilnika. Po nekim istraživanjima, na jedno prijavljeno silovanje dolazi pet ili šest koja nisu prijavljena. Nasuprot ovome, izvestan procenat prijavljenih silovanja je lažan.

Utopili se otac i sin

Dragan Horvatinac (35) i njegov trogodišnji sin Andrej udavili su se u četvrtak oko 13 časova u Dunavu, dok su se vraćali čamcem sa obale "Rit", koja se nalazi preko puta Novih Banovaca. Sa njima je bio i stariji sin David (11), koji je gledao kako mu brat i otac upadaju u reku i više se iz nje ne vraćaju, javljaju Novosti. Telo malog Andreja izvučeno je iz reke u delu koji se zove "Tunel", nedaleko od obale u Novim Banovcima. Za očevim telom se nastavilo traganje.
Kako smo nezvanično saznali, do nesreće je došlo kada se Dragan sa sinovima vraćao sa plaže na levoj obali Dunava, preko puta Novih Banovaca. Prema onome što je sin David ispričao porodici i policiji, otac je sedeo na krmi čamca sa mlađim sinom u krilu. U jednoj ruci držao je mobilni telefon i razgovarao, a drugom je upravljao čamcem.
Iznenada mu je telefon ispao u vodu i on je mahinalno posegnuo za njim. Zajedno sa Andrejom završio je u reci.

Horvatinac je stradao kad je pokušao da spase sina koji je ispao iz čamca u reku, objavljuje Pres. Telo dečaka, kog je isekla elisa motora, našli su ribari, dok se još traga za Draganom. Dragan Horvatinac čamcem se vraćao iz mesta na Dunavu poznatog pod nazivom Rit, u kojem je platio ribarske mreže koje je kupio pre nekoliko dana. U čamcu s Draganom bili su njegovi sinovi David (10) i Andrej.

Dragan H. (36) iz Starih Banovaca i njegov četvorogodišnji sin A.H. utopili su se juče u 13 sati Dunavu, kod divlje plaže Rit, preko puta Novih Banovaca, javlja Blic. Telo mališana koji je ispao iz čamca u kome se nalazio sa ocem i starijim bratom D.H. pronašao je jedan od rođaka, dok pripadnici Rečne policije još tragaju za telom Dragana H. koji je skočio u vodu u pokušaju da spase sina. Do nesreće je došlo kada se Dragan H. inače ribolovac čamcem sa sinovima A.H. i D.H. vraćao iz Rita gde je jednom alasu trebao da isplati novac za mreže koje je naručio.

Bolt i dalje obara rekorde




Jusein Bolt je sprinter dosad neviđenog formata. Pošto je za 11 stotinki popravio svoj svetski rekord na 100 metara i doveo ga do fantastičnih 9,58 sekundi, isto je učinio i na dvostruko dužoj stazi. Trijumfovao je u Berlinu na 200 m kao da trči protiv drugorazrednih sprintera i zaustavio „seikov” uređaj za merenje rezultata na 19,19 sekundi. Stari rekord, koji je postigao na Igrama u Pekingu iznosio je 19,30, javlja Politika.

Zvezda i Partizan - loši

Fudbaleri Crvene zvezde su zasluženo izgubili od Slavije ubedljivim rezultatom 3:0 u prvom meču plej-ofa za plasman u Ligu Evrope, u koju će iz ovog duela najverovatnije ići momci iz Praga. Partizan je na svom terenu izborio bolji rezultat protiv Žiline, ali ni beogradskih 1:1 ne ostavljaju mnogo mnogo prostora za nadu "crno-belima", koji će morati da drastično poprave igru i krenu na pobedu u Slovačkoj, objavljuje Blic.

Huligani iz Srbije uhapšeni u Pragu

Češka policija u pritvoru drži 60 navijača Crvene zvezde, a ostale pristalice tog kluba, koje su prvobitno odbijale da napuste Prag, krenule su za Srbiju, piše u Blicu. Navijači Crvene zvezde su odbijali da napuste Češku dok sve uhapšene "delije" ne budu oslobođene, ali je tokom noći na sastanku predstavnika uprave kluba i policije dogovoreno da krenu za Beograd. U četvrtak popodne, uoči utakmice sa praškom Slavijom u baražu za ligu Evropa, privedeno je oko 150 navijača Zvezde.
Na utakmicu sa praškom Slavijom doputovalo je, prema proceni češke policije, oko 800 zvezdinih navijača.

O ovoim dogadjajima izveštava na naslovnoj strani i Pres.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...