PATRIJARH PAVLE PREMINUO U SNU

S. Kačarević

(Pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

 

Sve novine javljaju da je preminuo poglavar SPC, patrijarh srpski gospodin Pavle. Od petka, 13. novembra u 20 sati pa do nedelje u Srbiji registrovano šestoro novoobolelih osoba od novog gripa. Obama i Medvedev u Singapuru se načelno dogovorili o nuklearnom razoružanju.


U Sabornoj crkvi u Beogradu (foto: O. Bunić, Blic)

Trodnevna žalost u Srbiji

Njegova svetost patrijarh srpski gospodin Pavle preminuo je juče u 10.45 sati, u snu, u Vojnomedicinskoj akademiji u Beogradu, gde je dve godine bio na lečenju, saopštila je VMA, objavljuju sve novine na naslovnim stranama (Politika, Novosti, Blic, Pres,Danas, Kurir, Pravda, Alo). Kao 44. poglavar SPC patrijarh Pavle je na svetosavskom tronu proveo nepunih 19  godina. Za prvojerarha izabran je 1. decembra 1990. godine posle 34 godine provedenih kao episkop Raško-prizrenske eparhije. Mudrom rukom i blagom reči upravljao je srpskom crkvom u najtežim vremenima u novijoj istoriji po srpski narod, u vreme tragičnog raspada Jugoslavije.




Tačno u podne, oglasila su se zvona sa kupole Saborne crkve, a potom i sa svih pravoslavnih crkava i manastira u Srbiji, RS, Crnoj Gori... Od beogradskih hramova, preko manastira Fruške gore, do svih crkava na Kosovu i Metohiji, zvonilo je za pokoj duše srpskog patrijarha Pavla. Oglasila su žalost svih vernika SPC zbog upokojenja čoveka kojeg su Srbi još za života nazivali - “svecem koji hoda”. Zvuk zvona odjekivao je svuda gde žive Srbi tokom celog dana. Povodom smrti patrijarha Pavla u svim hramovima SPC počela su da se oglašavaju zvona na 15 minuta pre svakog punog sata, a na zgradi Patrijaršije je istaknuta crna zastava. Na Kosovu i Metohiji, gde je patrijarh bio episkop, zvonjava je neprekidna.




Patrijarhovo telo preneto je s VMA prvo u Patrijaršiju, u 14.45, u pratnji mitropolita Amfilohija, predsednika Srbije Borisa Tadića i više desetina sveštenika SPC.

Posle pomena, kovčeg s posmrtnim ostacima prvojerarha srpske crkve prenet je u Sabornu crkvu gde su građani mogli da mu odaju poštu. U Srbiji je od ponedeljka trodnevna žalost.

Patrijarh Pavle biće sahranjen u četvrtak, 19. novembra, u manastiru Rakovica, po njegovoj želji, a mesto opela biće Hram svetog Save, saopšteno je sinoć posle sednice Svetog sinoda. Sahrana će se održati u četvrtak kako bi patrijarsi ostalih pravoslavnih crkava i predstavnici drugih konfesija mogli da doputuju u Beograd. Svoj dolazak već je najavio ruski patrijarh Kiril. Gotovo sigurno je da će papa Benedikt poslati najvišeg predstavnika posle sebe.

Patrijarh Pavle je kao Gojko Stojčević rođen 11. septembra 1914. godine u slavonskom selu Kućanci kod Donjeg Miholjca. Rano je ostao bez roditelja. Otac mu je u Americi dobio tuberkulozu i vratio se kući da umre, a majka mu se godinu dana kasnije preudala. Ali, i ona je brzo umrla. S tri godine o malom Gojku i njegovom bratu brinula se tetka.

Nižu gimnaziju završio je u Tuzli, a višu u Beogradu. Posle toga usledilo je školovanje na bogosloviji u Sarajevu, a potom na Bogoslovskom fakultetu u Beogradu. Za vreme Drugog svetskog rata radio je jedno vreme kao veroučitelj u Banji Koviljači, u domu za decu izbeglu iz Bosne. Te godine je oboleo od tuberkuloze. Do 1946. je bio u manastiru Vujan, gde se izlečio od tuberkuloze.

Posle perioda iskušeništva zamonašen je u manastiru Blagoveštenje 1948. godine i dobio ime Pavle. Vreme žestoke borbe komunista protiv crkve, sve do 1955. godine, monah Pavle je proveo u manastiru Rača.

Postdiplomske studije na Bogoslovskom fakultetu u Atini pohađao je od 1955. do 1957. godine kada je izabran za episkopa raško-prizrenskog. Kao arhijerej na Kosovu i Metohiji proveo je skoro 34 godine. O tom vremenu sam patrijarh Pavle je zapisao: „Dobijao sam upozorenja da pazim na svoje redovne izveštaje Svetom sinodu jer oni dolaze i do ruku svetovne vlasti, ali je bilo sve jasnije da je Kosovu i Metohiji negde, na nekom mestu, presuđeno da više ne budu srpski”.




Najkasnije u roku od tri meseca od kada je upražnjen patrijarški tron, Sveti arhijerejski sinod saziva Sveti arhijerejski sabor i određuje datum izbora patrijarha, navodi sveštenik dr Dimšo Perić, profesor Crkvenog prava na Pravnom fakultetu u Beogradu. Biraju se tri kandidata. Oni koji dobiju najviše glasova ulaze u uži krug. Kada se dobiju ta tri kandidata, njihova imena se napišu na papir i stave u koverat, posle čega se ulazi u patrijaršijsku kapelu. Zapečaćene koverte se postave na časnu trpezu, a jedan monah, koji se priprema postom i molitvom, uzima jedan koverat, predaje ga predsedavajućem Sabora. Predsedavajući objavljuje izabranog patrijarha. Ustoličenje je sutradan, na Svetoj arhijerejskoj liturgiji u Sabornom hramu. Običaj u SPC je da se naknadno vrši ustoličenje i u Pećkoj patrijaršiji.

Grip u Srbiji

Ministar prosvete Žarko Obradović poručio je da jedino zdravi đaci odlaze na nastavu.U Srbiji je potvrđeno 285 slučajeva zaraženih virusom. Meksički ministar zdravlja u ponedeljak i utorak u poseti Beogradu, javljaju Novosti. Doktorka Nada Milić, član radne grupe Ministarstva zdravlja za praćenje novog gripa je agenciji Tanjug rekla da je od petka, 13. novembra u 20 sati pa do nedelje registrovano šestoro novoobolelih osoba. Milićeva je objasnila da se od ukupnog broja obolelih, bolest kod devet osoba završila smrtnim ishodom, 479 osoba sa simptomima sličnim gripu je smešteno u bolnice, a 13 se nalazi na respiratoru.

Ova pandemija je daleko od najgoreg mogućeg scenarija ali nije ni reč o potpuno običnom gripu. Ove godine će se zaraziti mnogo više ljudi nego obično. Kako da pomognete sebi i svojoj porodici da se zaštiti od novog gripa? Tako što ćete naučiti što više o njemu, piše u Blicu a zatim se navodi "Osam mitova o novom gripu".

Smanjenje atomskog oružja

Obama i Medvedev u Singapuru se načelno dogovorili o nuklearnom razoružanju. Ni Rusi ni Amerikanci ne žele da druga strana nadgleda fabrike raketa, javljaju Novosti. Bez obzira na to što još ima bitno različitih stavova, predsednici Medvedev i Obama nadaju se da će uskoro naći kompromis i već u decembru potpisati novi rusko-američki sporazum o smanjenju strateškog nuklearnog naoružanja.




Koja su to sporna pitanja zbog kojih ruski i američki pregovarači bez pomoći predsednika nisu mogli da krenu napred? Prvo, Rusi ne žele američku inspekciju u fabrikama gde se proizvode interkontinentalne rakete. Oni, osim toga, ne žele ni da daju karakteristike svog raketnog oružja Amerikancima. Rusija sada pravi rakete "topolj-M" i raketu za podmornice "bulava". SAD insistiraju da njihovih 20 kontrolora i dalje sedi u Votkinskom zavodu, ogromnoj fabrici u Udmurtiji, i nadgleda proizvodnju. Takvo pravo Amerikanci su imali po starom sporazumu.
U međuvremenu, Amerikanci su prestali da proizvode rakete "piskiper" u fabrici u državi Juta, pa Rusi nemaju šta da nadgledaju. Što se tiče raketa presretača, Amerikancima ne pada ni na pamet da puste Ruse da se primaknu fabrikama.

Budućnost Amerikanaca u Avganistanu

SAD ne žele da dugo ostanu u Avganistanu, izjavila je američka državna sekretarka Hilari Klinton, prenosi Politika.

„To nije naš interes”, dodala je Klintonova u intervjuu za televizisjku stanicu Ej-Bi-Si (ABC), u vezi sa očekivanom odlukom predsednika SAD Baraka Obame o strategiji prema Avganistanu, koja, između ostalih opcija, uključuje i mogućnost slanja dodatnih desetina hiljada vojnika.

„Mi ne želimo da Avganistan ponovo postane rampa za lansiranje terorizma kao što je to ranije bio slučaj”, rekla je Hilari Klinton i dodala da su to elementi koje predsednik Obama proučava kako bi doneo nabolju moguću odluku oko buduće strategije u Avganistanu.

Budućnost Amerikanaca na Kosmetu

Ambasador SAD u Prištini Kristofer Del izjavio je da će međunarodna zajednica na Kosovu biti prisutna još najmanje deceniju, objavljuje Politika. U razgovoru za Glas Amerike, Del je takođe rekao da SAD ni pod kakvim okolnostima neće povući odluku o priznavanju Kosova.

"Mislim da ne postoji rok koliko će međunarodna zajednica morati da ostane na Kosovu", rekao je američki ambasador."Mislim da ćemo mi, kao i naši partneri, investirati ovde i biće nam potrebno puno vremena da se popravi sve ono što je uništeno tokom jedne veoma nesrećne prošlosti kroz koju je Kosovo prošlo", kazao je Del. On je kao poređenje naveo situaciju u postkolonijalnoj Africi gde, kako je rekao, 50 godina ima država koje su samostalne i nezavisne, ali je međunarodna zajednica tamo i dalje prisutna da bi im pomogla da ostvare bolju budućnost.

Izbori na Kosmetu

Više od 2.000 biračkih mesta otvoreno je juče, tačno u sedam sati, u 36 opština na teritoriji Kosova i Metohije,među kojima su tri nove – Gračanica, Klokot i Ranilug, u kojima Srbi čine većinu stanovništva. Na šestim po redu izborima od 1999. godine, odnosno prvim koje samostalno organizuju privremene kosovske vlasti posle jednostranog proglašenja nezavisnosti, do kasnih popodnevnih sati na biračkim mestima nije bilo incidenata. Prema podacima Centralne izborne komisije u Prištini, do podneva je na celoj teritoriji Kosova na glasanje izašlo oko 15 odsto upisanih birača, piše u Politici pod naslovom "Slaba izlaznost Srba na kosovske izbore".

Uprkos protivljenju Beograda i SPC, više stotina Srba glasalo, zatvorena birališta na Kosovu, objavljuje Blic.

Britanski popis uništenih srpskih crkava na Kosmetu

OEBS i Unmik procenjuju da je od 1999. godine na Kosmetu uništeno ili oštećeno 155 srpskih pravoslavnih crkava i manastira, 250 grobalja i približno 6.750 nadgrobnih spomenika. Prema Departmanu za pravdu Unmika i Sudskom savetu Kosova, u periodu od decembra 2005. do marta 2006. lokalni tužioci su podigli optužnice za uništavanje crkava 2004. godine protiv 206 ljudi. Od tog broja 150 je osuđeno, u opštinskim i okružnim sudovima. Odvojeno, međunarodne sudije i tužioci pozabavili su se sa sedam slučajeva koji su u vezi sa uništavanjem crkava 2004. u kojima je bilo 18 optuženih. Od njih, sedamnaest ih je osuđeno, a jedan je oslobođen optužbi. Kazne su se kretale u rasponu od dvadeset jednog meseca do šesnaest godina.

Ovo je zvanični odgovor britanskog ministarstva spoljnih poslova, koji je našoj redakciji ustupio književnik Radomir Putniković (73) iz Londona, objavljuje Politika. Dokument, koji je potpisao Kris Brajant, britanski ministar za Evropu i parlamentarni podsekretar u Ministarstvu spoljnih poslova, odgovor je na Putnikovićevo pitanje „kakve je izveštaje ministar primio o broju pravoslavnih crkava na Kosmetu koje su uništene ili oštećene otkako su NATO snage Kfor ušle u tu zemlju, koliko je počinilaca tih zločina uhapšeno, kao i koliko je ljudi koji se za njih smatraju odgovornim osuđeno”.

Decentralizacija Srbije

Još se u potpunosti nisu stišale strasti oko "podele" Srbije na sedam statističkih jedinica, a započeo je rad na "crtanju" granica budućih administrativnih regiona, saznaju Novosti.
Ekspertska grupa vladinog Nacionalnog saveta za decentralizaciju, na čijem čelu je Nenad Čanak, prionula je na "traženje" modela za suštinsku, funkcionalnu podelu Srbije. Kako je za naš list potvrdila Nataša Čorbić, direktorka Kancelarije ovog saveta, stručna radna grupa, u kojoj su mahom univerzitetski profesori i predstavnici nevladinog sektora, poslednje nedelje oktobra sastala se po prvi put i dogovorila da započne izradu nacionalne strategije decentralizacije. U kom pravcu će ona ići, u ovom trenutku niko ne želi da spekuliše.

"Nije u redu da samo Vojvodina bude suštinski, funkcionalno decentralizovana. Za početak ćemo napraviti strukturu strategije decentralizacije i analizirati iskustva drugih zemalja, pre svega Italije i Španije", kaže za Novosti Aleksandar Popov, direktor Centra za regionalizam, inače koordinator radne grupe Saveta za decentralizaciju.



Otvaranje izložbe Stari zanati i projekat Svinjska daća kada se gostima dele
čvarci i kavurma u beogradskoj kafani "Znak pitanja"

Šteta u Zastavi manja od očekivane

Prema prvim procenama, u požaru koji je zahvatio ”Zastavu” šteta milion evra. Kroz nedelju-dve sklapanje i bez pokretne linije, javljaju Novosti. Čim se raščistio dim, stručne ekipe konstatovale da šteta nije velika koliko se činilo u prvi mah. Oštećeno je oko 700 kvadrata “Montaže”, što je tek deseti deo površine tog pogona. Ima manjih havarija i na nekim mašinama, kao i na devet školjki od “punta”. Pored toga stradale su instalacije. Ekipe su procenile da krš i šut u tom delu hale može da se raščisti za nedelju dana. Odmah nakon toga u drugom delu pogona može da se krene sa ručnom proizvodnjom “punta”. To znači da automobili neće ići montažnom linijom, već da će se gurati ručno i tako sklapati. Za saniranje kompletne štete biće potrebno bar tri nedelje.

Prve nezvanične procene nakon požara u fabrici automobila „Zastava“, koji je izbio u subotu u prepodnevnim satima, govore da je šteta veća od milion evra, a da proizvodnja „punta“ može da se nastavi za tri nedelje, saznaje Blic.

Advokati i fiskalne kase

Trodnevni protest advokata je završen, ali problem uvođenja fiskalnih kasa u advokatske kancelarije nije rešen. Više stotina suđenja je odloženo u celoj Srbiji kako bi advokatura pokušala da se odbrani od poreznika koji su namerili da od 1. marta kontrolišu fiskalne račune ove specifične profesije. Vremena za dogovor ima dovoljno. Da li ima i prostora za kompromis između advokata i Vlade Srbije, pitali smo Dragoljuba Đorđevića, predsednika Advokatske komore Srbije, i Ljubišu Dimitrijevića, državnog sekretara u Ministarstvu trgovine, objavljuje Politika.

Politika: "Šta je za vas rešenje u ovoj situaciji?"

Đorđević: "Da se porezi obračunavaju na drugačiji način koji bi bio apsolutno prihvatljiv za advokaturu. Rešenje je u uporednom pravu Evropske unije, koje ima druge načine poreske kontrole advokata, a ne putem fiskalnih kasa."

Dimitrijević: "Vama smeta mogućnost kontrole. Ali, bilo koji način naplate poreza da primenjujemo uvek mora da postoji kontrola da li ste izdali račun ili niste. Nije vam fiskalna kasa ništa veća obaveza, niti vam stvara veći problem nego sada."

Đorđević: "Ali sada možete da mi zatvorite kancelariju."

Uhapšeni napadači na grčkog biznismena

Sedam meseci posle teškog ranjavanja grčkog biznismena Spiridona Pirgidisa (50), predsednika Upravnog odbora kompanije "Sunoko", u njegovoj iznajmljenoj vili na Tatarskom brdu kod Novog Sada, policija je uhapsila dvojicu od trojice napadača, javljaju Novosti. U akciji "Grk", novosadska kriminalistička policija saslušala je nekoliko stotina svedoka i rasvetlila sve detalje ovog zločina. Stoga je na Zvezdari u petak, u trenutku kada je ulazio u svoj "pežo", uhapšen Milo J. (49), iz Berana, a dan ranije, na benzinskoj pumpi "Zmaj" u Beogradu, lisice su stavljene na ruke Safeta Č. (40), zvanog Šiptar, koji je rođen u Kosovskoj Mitrovici. Za trećim, inače identifikovanim napadačem, još se traga.

Trojica naoružanih, maskiranih napadača, na osnovu saznanja prikupljenih preko veza u građevinskoj mafiji, u elitnom novosadskom naselju Tatarsko brdo zapravo su tražila sef u kojem je, kako su verovali, bilo skriveno dva miliona evra. Te večeri, oko 22 časa, Spirgidis je došao kući i seo ispred televizor, a onda je čuo pred vratima korake. Kada ih je otvorio, iz mraka su na njega zapucala trojica razbojnika. Pogođen je sa četiri metka.

Djoković pobednik u Parizu




Najbolji srpski tenioser Novak Đoković je osvojio masters turnir u Parizu. U finalu je bio bolji od domaćeg tenisera Monfisa – 6:2, 5:7, 7:6 (7:3), javlja Politika. Nenad Zimonjić i Kanađanin Danijel Nestor, vodeći dubl ove godine trijumfovao je na turniru uz takozvane masters serije u Parizu. U finalu su savladali Špance Tomija Robreda i Marsela Granoljersa sa 6:3, 6:4.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...