PADAJU DINAR I CENE NAFTNIH KOMPANIJA

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Vrednosti naftnih kompanija na berzama u istočnoj Evropi poslednjih nedelja pale za čak 50 i 60 odsto, ali Rusi ostaju pri uslovima postavljenim u sporazumu i protokolu koji su potpisani 25. januara u Moskvi



Specijalna jedinica poljske policije, koja broji 108 pripadnika, stigla je danas na
Kosovo gde će se pridružiti sastavu misije EULEKS

Energetski sporazum sa Rusijom ponovom pred srpskim parlamentom?

Predsednik upravnog odbora Gasproma Aleksej Miler, najverovatnije, dolazi u petak u Beograd na još jednu rundu razgovora o finalizaciji dogovora, pre nego što se potpišu dokumenta o naftno-gasnom aranžmanu Srbije i Rusije, javlja Politika. Srpska strana je pripremila platformu za nastavak pregovora, a kako Politika saznaje u njoj postoji nekoliko pretpostavki na kojima će Srbija insistirati.

Prva je da Srbija sva tri projekta (izgradnja magistralnog gasovoda Južni tok, završetak skladišta gasa u Banatskom Dvoru i prodaja Naftne industrije Srbije za 400 miliona evra) posmatra kao jedan paket i da samo realizacija tog paketa ima ekonomski značaj i komercijalno opravdanje. U pripremljenoj platformi srpska strana ističe da ne sumnja u političke garancije da će projekti biti realizovani u skladu sa Međudržavnim ugovorom, ali traži dodatne ekonomske garancije, odnosno mehanizme obezbeđenja.

Iz izvora bliskih pregovaračkom procesu Politika saznaje da predstavnici Gasproma nisu mogli da daju garancije za izgradnju „Južnog toka”, a predstavnici Gaspromnjefta u pregovorima samo insistiraju na kupovini NIS-a, tvrdeći da oni nisu nadležni za „Južni tok”. Ukoliko ruska strana ostane pri tom stavu i posle posete Alekseja Milera, politički vrh Srbije će od parlamenta tražiti da se ponovo izjasni o energetskom sporazumu sa Rusijom, piše u Politici novi urednik ekonomske rubrike Miša Brkić, donedavno dopisnik Glasa Amerike iz Beograda.

Novosti javljaju kako ni srpski, ali ni ruski pregovarački tim zvanično ne žele da prognoziraju ishod razgovora. Ipak, za petak je u Predsedništvu Srbije zakazano potpisivanje sporazuma o osnivanju “Srpsko-ruskog dijaloga”. Ovaj sporazum je iniciran iz Moskovske banke, a ceremoniji će, kako je ranije objavljeno, prisustvovati Georgij Poltavčenko, predstavnik predsednika Rusije za Centralni federalni okrug, Andrej Borodin, predsednik Moskovske banke, kao i Aleksej Miler, predsednik Upravnog odbora Gasproma.

"Uprkos finansijskoj krizi koja je zahvatila i energetski sektor, Gaspromnjeft ostaje na pozicijama sporazuma koji je potpisan 25. januara u Moskvi", kaže izvor Novosti, blizak ruskom pregovaračkom timu. "Iako su tržišne vrednosti naftnih kompanija na berzama u istočnoj Evropi poslednjih nedelja pale za čak 50 i 60 odsto, ostajemo pri uslovima postavljenim u sporazumu i protokolu. A, svakako, tada je naftni sektor bio u daleko boljem položaju."

I srpski pregovarački tim ostaje pri svojim ranijim zahtevima. Naime, bez pismene garancije da će “Južni tok” biti izgrađen u određenim rokovima, dovodi se u pitanje i prodaja NIS.



Snimak trougla koji su formirali mesec, Venera i Jupiter na nebu iznad Filipina

Kako prebroditi krizu?

Goran Pitić, predsednik Upravnog odbora Sosijete ženeral banke, govori za Novosti o uticaju krize na Srbiju i načinima da se ona lakše prebrodi: "Vlada ne sme da se zatvori u kabinet. Ako budemo odgovorni, kriza može biti šansa. Samo za dve nedelje povučeno pola milijarde evra iz banaka."

Naredna godina biće veliki izazov za svetsku ekonomiju, ali i za Srbiju, poručio je on, govoreći o posledicama svetske ekonomske krize: "Drugi i treći kvartal naredne godine su ključni."

Evro preko 90

Kurs evra prešao je 90 dinara. Banke su tokom prepodneva u utorak međusobno trgovale devizama po prosečnom kursu od 90,52 dinara za evro.

Narodna banka Srbije i u utorak je intervenisala prodajom 10 miliona evra, ali zvaničan srednji kurs nije nimalo spušten, tako da je srednji kurs evra za sredu 90,596 dinara za evro, piše u Novostima.

Kako usvojiti budžet?

Savez vojvođanskih Mađara i Liga socijaldemokrata Vojvodine tvrde da je odluka Vlade da se iz budžeta za 2009. izdvoji 35 milijardi dinara za Pokrajinu, što je 4,89 odsto budžeta, suprotna Ustavu Srbije. Međutim, Nada Kolundžija, šefica poslaničke grupe ZES-a u Skupštini Srbije komentarišući najavu ovih stranaka da neće glasati za budžet ukoliko Vlada Srbije u novom budžetu ne obezbedi 50 milijardi dinara za Vojvodinu, kaže:

„Naći ćemo načina da budžet bude usvojen.“ Ona nije želela da otkrije koji su to načini, piše u Danasu.

Ko štiti direktore koji kradu?

Vlada Srbije odgovorna je za sve štetne menadžerske ugovore u javnim preduzećima koji su omogućili da pojedinci, preko nezakonitog uzimanja milionskih otpremnina, dupliranih funkcija, isplate enormnih bonusa i rasipničkih budžeta za reprezentaciju, isisavaju novac građana i bogate se.

Republičko tužilaštvo javno poziva da im se dostave podaci o zloupotrebama. Ukoliko Vlada ili menadžeri njenih preduzeća to ne urade, znači da štite direktore koji kradu.

Saša Ilić, kadar DSS-a, kao direktor „Srbijagasa" do prošlog meseca primao platu od 280.000 dinara i još 9.000 evra naknade za članstvo u UO „Jugorosgasa", piše u Presu. Pre njega istu apanažu primali „dinkićevci" Miloš Tomić i Miloš Milanković

Dug Beogradjana od 11 milijardi dinara

Ukoliko bi sva beogradska domaćinstva platila zaostale komunalne uplatnice u kasi Skupštine grada bilo bi dovoljno novca za obnovu tramvajske mreže i kupovinu šinskih vozila, piše u Politici.

Deset odsto domaćinstava u Beogradu ne plaća komunalije već deceniju i po zbog čega je glavnica duga prema „Infostanu” 7,5 milijardi dinara. Od tog iznosa gotovo polovina „otpada” na neizmirene obaveze za daljinsko grejanje. Računajući i kamate, nesavesni građani od 1994. godine do sada duguju više od basnoslovnih 11 milijardi dinara. Ukoliko bi sva domaćinstva isplatila dugovanja prema komunalnim preduzećima, u kasi Skupštine Beograda, bez uzimanja kredita, bilo bi dovoljno novca za izgradnju prekjuče započetog mosta preko Save. Prema prvim proračunima, izgradnja mosta na Adi Ciganliji stajala bi oko 118,64 miliona evra, što je po jučerašnjem srednjem kursu evra oko 10,5 milijardi dinara.

Čekovi opet u modi

Čekovi ponovo postaju popularan vid plaćanja robe, a u trgovinskim lancima su zabeležili rast njihovog korišćenja od čak 30 odsto u odnosu na prošlu godinu, piše u Novostima. Potrošačima je to svakako povoljnija varijanta od kreditnih kartica, pošto su zaštićeni od inflacije, a trgovcima se povećava promet, navode ekonomisti.

Šta se desilo radikalima?

Radikalan zaokret od sna o granici Srbije na liniji Karlobag–Ogulin –Karlovac–Virovitica do sna o ulasku Srbije u Evropsku uniju, Tomislavu Nikoliću (ako je verovati istraživanjima Medijum galupa koja pokazuju da ima podršku oko 21 odsto birača) obezbedio je poziciju druge stranke u Srbiji, ali još ne i legitimaciju lidera proevropske stranke, kakvu poseduju one političke snage koje su osvojile vlast na poslednjim izborima.

"Izborni poraz – majka je promena u partijama. To se dogodilo i radikalima", kaže Vladimir Goati.

Čak i oni koji veruju da je Nikolićev preobražaj - od „punoletnog” radikala (u Srpskoj radikalnoj stranci proveo je oko 18 godina) u proevropsku političku bebu - iskren i nepovratan, sumnjaju da je on posledica bilo čega iskrenijeg od namere da se posle godina izbornih poraza domogne vlasti, objavljuje Politika.

Zbirka melodija "Šljivovica"

Goran Bregović je objavio prvi deo dugo najavljivanog albuma „Alkohol” koji nosi naziv „Šljivovica”, a za proleće sledeće godine poznati muzičar je najavio drugi deo ovog izdanja, koji će se zvati „Šampanjac”. Sam autor kaže da ovaj album ne treba shvatiti kao veličanje alkohola, a on ga je posvetio svojim roditeljima.

Nezgodno je nazvati ploču „Alkohol” jer onda svi misle da propagirate alkohol, rekao je Goran Bregović povodom promocije novog albuma.

Haški tužilac nije pominjao "rodjaka"

Glavni haški tužilac Serž Bramerc nema, ipak, ništa protiv "Mog rođaka sa sela". Iako se po čaršiji priča drugačije, Novosti saznaju da Bramerc nije tražio od državnog vrha da "ukori" RTS i traži skidanje serije sa programa.

Hag se za "rođaka sa sela", navodno, interesuje od kada su se srpske NVO požalile Bramercovim kolegama iz beogradske kancelarije, da javni servis, u svojoj igranoj seriji, veliča haške begunce.

"Prema mojim informacijama, neko odavde je tražio, ne od Bramerca, nego od nekog službenika haške kancelarije u Beogradu da seriju i RTS obavezno pomene u razgovoru sa funkcionerima Srbije", kaže Aleksandar Tijanić, direktor RTS za Novosti.

Bežao od obožavateljke a taksista prošao "na crveno"

„Nisam vikao na taksistu, već na gospođu koja me je jurila ispred Skupštine Srbije. Bila je pijana i htela je da uskoči u moj džip”, tvrdi bivši ministar za kapitalne investicije.

Lider Nove Srbije Velimir Ilić izjavio je juče da nije kriv za saobraćajnu nezgodu koja se dogodila preksinoć ispred Skupštine Srbije. Na konferenciji za novinare, Ilić je rekao da je juče ispred Skupštine Srbije taksista prošao kroz crveno svetlo na semaforu i udario u njegov automobil.

Velimir Ilić izjavio je da nije kriv za saobraćajnu nezgodu ispred zgrade Skupštine Srbije u kojoj je džipom udario u „jugo floridu” Beotaksija. Taksistu Bracu M. Ilić je pred novinarima u Skupštini optužio da je prošao kroz crveno svetlo i udario u njegov automobil. Međutim, kako saznaje Blic, Ilić je dan ranije policajcima priznao da je džipom udario taksi vozilo i pred njima taksisti ponudio novac.

Prebio policajca

Zemunac Petar Guzijan (21), jedan od šefova "novog zemunskog klana", tek što je izašao iz pritvora ponovo se u utorak našao iza rešetaka. Stariji sin ubijenog kriminalnog vođe Jovana Guzijana Cunera ovog puta osumnjičen je za napad na zemunskog policajca, koga je u ponedeljak teško povredio.

Kako saznaju Novosti, Guzijan je nedavno izašao iz pritvora i brani se sa slobode zbog brojnih krivičnih dela za koja je okrivljen. Za svoje letošnje hapšenje krivio je, upravo, prebijenog policajca.

Maloletni razbojnici

U dve odvojene policijske akcije u utorak pohvatana sedmorica maloletnih naoružanih razbojnika. Ranjeni pljačkaš već u CZ. Lisice za petočlanu grupu napadača na dve kladionice, javljaju Novosti.

Policija je za kratko vreme rasvetlila desetak razbojništava, pljački i krađa u Beogradu. Ono što zaprepašćuje je da su svi počinioci - maloletni.
Na Voždovcu je tokom noći, između ponedeljka i utorka, uhapšeno petoro maloletnika zbog 10 razbojništava. Iste večeri, u Zemunu se na meti golobradih razbojnika našla i pošta. Ovaj maloletnički dvojac, međutim, završio je iza rešetaka zahvaljujući i intervenciji radnika obezbeđenja.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...