PAD STANDARDA GRAĐANA SRBIJE

S. Kačarević

(Pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

 

Životni standard građana Srbije će do kraja ove godine nastaviti da opada, a sličan trend možemo da očekujemo i sledeće godine. Suočeni sa uvećanim izdacima i besparicom, građani sve češće prodaju devize namenjene za crne dane. Uz dve najjače stranke i radikale, DSS je četvrta partija koja u ovom trenutku ne bi strepela da li će preći izborni cenzus, ali bi broj glasača bio rekordno mali.

Kada bi izbori bili sutra




Da su izbori bili krajem avgusta DS i SNS bi dominirali, ali bi izlaznost bila izuzetno mala. To pokazuje anketa koju je sproveo Ipsos Stratedžik marketing u poslednjoj nedelji avgusta na slučajnom reprezentativnom uzorku 1078 građana Srbije sa pravom glasa. Broj onih koji nemaju svoj stranački izbor raste od maja 2008. i samo dva puta od 2000. godine on je bio veći – u junu i februaru ove godine.

Radikali su posle naglog pada popularnosti stabilizovali svoj procenat među opredeljenim biračima, ali još nisu otklonili opasnost da se deo njihovih birača opredeli za SNS. DSS beleži dugoročan iako spor pad broja birača, koji se povremeno prekida – na primer, u trenutku raskola u SRS-u ili kada je predsednik DSS-a prisutniji u javnosti. Uz dve najjače stranke i radikale, DSS je četvrta partija koja u ovom trenutku ne bi strepela da li će preći izborni cenzus, pogotovo što bi verovatno ostala u koaliciji sa sasvim solidno pozicioniranom Novom Srbijom, piše u Politici Srđan Bogosavljević, direktor Agencije Ipsos Stratedžik marketing.



Odgovori na pitanje: "Generalno, da li biste rekli da je Srbija krenula..."


Siromašenje i otpuštanje

Životni standard građana Srbije će do kraja ove godine nastaviti da opada, a sličan trend možemo da očekujemo i sledeće godine, objavljuje Blic. Iako će kurs dinara ostati stabilan do kraja 2009, inflacija od najmanje deset odsto će pojesti plate i penzije, koje ostaju zamrznute. Dodatni razlog za sumornu sliku u narednih nekoliko meseci je i očekivani talas otpuštanja, kako u javnom, tako i u privatnom sektoru.

Vladimir Gligorov, stručnjak Bečkog instituta za međunarodnu ekonomsku politiku, kaže za Blic da će, bez obzira na privremenu stabilizaciju proizvodnje, zaposlenost do kraja godine biti smanjena.
"Tek će uslediti otpuštanja i u privatnom i u javnom sektoru. Što se plata tiče, one će takođe u realnom iznosu da se smanjuju. To bi moglo da bude još gore sledeće godine budući da će se postepeno smanjivati javna potrošnja, a stopa rasta, ako uopšte bude pozitivna, neće biti dovoljna da utiče na zaposlenost i plate. Uz to, trebalo bi očekivati i realno smanjenje penzija", sumira Gligorov.

Saradnici Ekonomskog instituta u Beogradu procenili su juče da će ovogodišnji pad proizvodnje u Srbiji biti 14 odsto, a u najboljem slučaju 12 odsto, dok će investicije biti manje nego 2008. godine za 23 odsto, a potrošnja za osam procenata, piše u Blicu pod naslovom "Bez jasnih znakova oporavka".

Gradjani prodali više od milijardu evra

Suočeni sa uvećanim izdacima i besparicom, građani sve češće prodaju devize namenjene za crne dane. Od aprila do početka septembra menjačnicama i bankarima prodato više od 1,26 milijardi evra, objavljuju Novosti pod naslovom "Spas iz šteka".

ZA samo četiri prva dana septembra građani su prodali menjačnicama i bankama 39,5 miliona evra. Reč je, naravno, o devizama „iz šteka“ kao pomoć kućnim budžetima suočenim sa izdacima za polazak dece u školu i ostalim jesenjim troškovima. Kako bi neki rekli, evri sada dopunjuju dinare, koje očas potrošimo, jer se plate u proseku smanjuju, a uz to su i neredovnije.
Građani, prema nekim procenama u kućnim sefovima za „crne dane“ čuvaju oko četiri milijarde evra, a u bankama zvanično drže 5,2 milijarde evra.

Banke zaradile manje

Banke u Srbiji su za šest meseci ove godine ostvarile upola manju dobit u poređenju sa istim periodom prošle godine. Uticaj krize banke su i te kako osetile, pa su knjižile profit od 9,6 milijardi dinara, što je za 10,7 milijardi manje u odnosu na prvo polugođe u 2008, rezultati su istraživanja portala kamatica.com.

"Najveće pogoršanje rezultata u odnosu na isti period prošle godine zabeležen je kod „Alfa banke“, „Rajfajzen banke“ i „Privredne banke Pančevo“. Najveća poboljšanja u polugodišnjim rezultatima su zabeležile „Poštanska štedionica“, „Srpska banka“ i „Prokredit banka“. U prvoj polovini godine, najveće profite ostvarile su „Banka Inteza“, AIK i „Rajfajzen banka“, dok gubitke „Alfa banka“, „Privredna banka Pančevo“ i „Meridijan banka“, kaže se u izveštaju kamatica.com, prrenosi Blic.

Protesti pred Agencijom za privatizaciju

Oko tri stotine radnika Trudbenika, Komgrapa i Zastave elektro iz Rače protestovalo je juče pred Agencijom za privatizaciju. Radnici Trudbenika i Komgrapa traže raskid ugovora o privatizaciji jer, kako tvrde, novi vlasnici ne obezbeđuju nove nego čak i napuštaju već započete poslove, rasprodaju ili daju u zakup imovinu tih firmi bez nadoknade, dok su računi u blokadi, a radnici na ulici, objavljuje Danas pod naslovom "Došli po svoja preduzeća".

Škola "Srbija"

Predsednik Srbije Tadić, RS Kuzmanović i premijer Dodik u utorak otvorili osnovnu školu na Palama. Tadić: "Pomažemo gde god živi naš narod." Dodik: "Najbolji primer saradnje sa Vladom Srbije", objavljuju Novosti. Oni su otvorili novosagrađenu Osnovnu školu „Srbija“ na Palama, uz poruku srpskog predsednika da je „odgovornost Srbije da vodi računa o našem narodu gde god se on nalazio“.

Toplije na Severnom polu

Temperature na Severnom polu su trenutno više nego u bilo kom drugom periodu u poslednjih 2.000 godina, pokazali su rezultati najnovijih istraživanja, objavljeni u stručnom časopisu Sajens, prenosi Politika.

Promene u Zemljinoj orbiti su dovele do pada temperatura tokom više vekova, ali su u poslednjih 100 godina one ubrzano rasle, istovremeno sa povećanjem emisije gasova sa efektom staklene bašte, kao posledica ljudskog delovanja, preneo je Bi-Bi-Si.

Tompson i Nogometni savez

Šefovi hrvatskog fudbala koriste bolesnog fašistu koji širi mržnju da bi pojačali grozno rasističko ludilo među navijačima, piše britanski tabloid San najavljujući današnji ključni meč u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo u fudbalu između Engleske i Hrvatske. List optužuje čelnike Hrvatskog nogometnog saveza da puštanjem pesama Marka Perkovića zvanog Tompson na stadionima „ohrabruju huligane da obožavaju ludaka desničara koji raspiruje mržnju i da na tribinama uzvikuju – Zig hajl”. U njegovim pesmama slave se genocid i Hitlerovi logori smrti, a redovno se čuju na ozvučenju pred utakmice koje Hrvatska igra kod kuće. „Njegove bolesne slogane peva na hiljade navijača”, objašnjava „San” u tekstu pod nazivom „Sick Heil” (Bolesno „hajl”). Članak je ilustrovan slikama sa Tompsonovih koncerata – na jednoj devojka obučena u crno diže ruku u nacistički pozdrav, a na drugoj to isto čini na hiljade posetilaca koncerta na Maksimiru, prenosi Politika.

Sudjenje Karadžiću u sledećeg meseca

Početak suđenja bivšem predsedniku Republike Srpske Radovanu Karadžiću pred Haškim tribunalom zakazan je za 19. oktobar, saopštio je danas predsedavajući sudija O Gon Kvon.

Karadžić je tokom današnje rasprave uložio oštar protest, tvrdeći da „nije spreman” za početak procesa, i zatražio je da sudsko veće ponovo razmotri tu odluku, ali je sudija Kvon to odbio.

Sudsko veće je tužiocima naložilo da dodatno smanje broj tačaka ili incidenata iz optužnice, da bi suđenje bilo brzo i pravično.

Karadžić je optužen za genocid i zločine protiv čovečnosti nad nesrbima, i za uzimanje međunarodnih talaca tokom rata u BiH 1992-95. godine.

Ulje iz Srbije

Ove godine će u Srbiji biti proizvedeno dovoljno sirovina za proizvodnju jestivog ulja i ostalih proizvoda od uljarica, izjavio je danas sekretar Udruženja za poljoprivredu Privredne komore Srbije (PKS) Milan Prostran i naglasio da nema monopola na domaćem tržištu ulja i uljarica, piše u Politici.

„Očekujemo značajne viškove za izvoz”, kazao je Prostran na sednici Grupacije proizvođača biljnih ulja PKS, objašnjavajući da je značajan deo zaliha sirovina i sirovog ulja iz prošlogodišnje proizvodnje sačekao ovogodišnju žetvu.

Meso iz Srbije

Proizvođači iz Srbije, posle 20 godina ponovo mogu izvoziti prerađevine od svinjskog mesa na tržište Evropske unije. U pitanju su proizvodi od svinjetine koji su termički obrađeni na temperaturi od 70 stepeni, kao na primer: paštete, viršle određene vrste salama... Evropska unija ponovo je odobrila uvoz naših prerađevina od svinjskog mesa, javljaju Novosti. Dozvole su dobila četiri proizvođača: "Topola", "Big bul", "Juhor" i "Kolbis".

Na ovaj način, kako kažu u Ministarstvu poljoprivrede, dobijena je velika šansa za razvoj stočarstva i industrije za preradu mesa. To je i ventil za plasman robnih viškova svinjskog mesa koji su ranijih godina često dovodili do pada cene tovljenika, a to je direktno uticalo na smanjenje stočnog fonda.

Evropska komisija dozvolila srpskim proizvođačima neograničen izvoz prerađevina od svinjskog mesa na tržište EU, piše u Presu.

Plan za otpuštanje državnih službenika

U vrhu vladajuće koalicije konačno je postignut dogovor da se u zakone koji treba da utvrde "pravila igre" za zapošljavanje i otpuštanje u državi "ugrade" radikalna rešenja i oštre sankcije za neposlušne, objavljuju Novosti.
Od uspeha novih zakona o državnim službenicima i činovnicima zavisiće i sudbina pregovora sa misijom MMF, koja ponovo dolazi u Beograd krajem oktobra, ali i količina priliva sredstava u istanjeni srpski budžet. Jer, ukoliko se sprovede plan da se do 2011. broj činovnika, na svim nivoima, smanji za 11.000, država će prema procenama Ministarstva finansija, uštedeti 6,6 milijardi dinara, odnosno 70 miliona evra za godinu dana.

Član partije-svaki peti gradjanin

Od 6,7 miliona evidentiranih birača u Srbiji, njih oko milion i po učlanjeno je u neku od političkih stranaka. To znači da u ukupnoj populaciji Srbije, koju prema popisu iz 2002. čini 7,5 miliona stanovnika, svaki peti ima partijsku knjižicu, rezultat je istraživanja koje je Danas obavio među ovdašnjim parlamentarnim političkim strankama.

Guverner NBS upozorava vladu

Radovan Jelašić, guverner NBS, govori za Novosti: "MMF nam je dao još jednu šansu. Trebalo bi da otpustimo 50.000 ljudi. Nećemo da štampamo novac. Štedimo samo na smanjenju investicija."

Vlada Srbije je pred najvećim testom od početka svetske ekonomske krize. Guverner NBS Radovan Jelašić nada se da su toga svesni i članovi Vlade i da će u narednih šest nedelja, pre nego što MMF ponovo dođe u Beograd, imati gotov plan detaljnih reformi javnog sektora.

"Nažalost, mi sve važne stvari radimo u minut do 12 i tek ako nam neko preti štapom. Nadam se da projekat reforme neće biti gurnut u fioku i ponovo izvađen u oktobru. I da se neće ponoviti situacija iz aprila, kada su takođe davana ambiciozna obećanja - smanjićemo administraciju, broj ministara, svi direktori javnih preduzeća biraće se na konkursu - a ništa se nije desilo", upozorava Jelašić.

Predsednik opštine apeluje

Aleksandar Živković, predsednik SO Bela Palanka, opštine s najmanjom prosečnom platom u Srbiji (samo 12.799 dinara), uputio je juče dramatičan apel vlastima u kojem kaže da u njegovom gradu ljudi bukvalno umiru od gladi, javlja Pres pod naslovom "Dramatičan apel: U Beloj Palanci ljudi umiru od gladi!"

Hrabri vatrogasci

Vatrogasno-spasilački bataljon iz Užica sprečio stradanje cele smene „Prvog partizana“. Telima i vodenim šmrkovima presekli širenje vatre do magacina sa 100 tona municije i najmanje isto toliko radnika u ostalim pogonima, piše u Novostima. Oni su junaci grada na Đetinji. Brza i hrabra reakcija Vatrogasno-spasilačkog bataljona iz Užica sprečila je nezapamćenu katastrofu. Plamen u fabrici „Prvi partizan“ pretio je da zahvati magacin gotove municije i lakirernicu.

Požrtvovane lekarke

Lekarke Žaklina Spasić i Gordana Dimitrić pričaju kako su na Ohridu spašavale Bugare: "Nismo brojale one koje smo vraćale u život. Kad vidiš majku sa detetom, kako pluta, moraš da pomogneš", objavljuju Novosti.

Velika tragedija koja je potresla javnost subotnjom havarijom ukletog broda "Ilindan" na Ohridskom jezeru, kada je stradalo 15 bugarskih turista, među grupom od pedesetak spasilaca imala je svoje heroine - krhke lekarke iz Srbije, velikog srca i izvanredne obučenosti - dr Žaklinu Spasić i dr Gordanu Dimitrić, specijalizantkinje anesteziologije na Vojnomedicinskoj akademiji (VMA), koje su po tvrdnjama očevidaca, "u život povratile najmanje sedmoro davljenika".

Ne znaju kako da sude

Dušan Petković, sudija iz Valjeva kaže za Pres: "Novi Zakon o informisanju u suprotnosti je sa Zakonom o privrednim prestupima, na kome su utemeljeni trgovinski sudovi... Veliki broj sudija trgovinskih sudova u unutrašnjosti Srbije kaže da ne zna kako da sudi medijima na osnovu izmenjenog Zakona o informisanju!".

Srpska policija na Internetu

Detaljna analiza postavke na sajtovima Fejsbuk i Jutjub pokazala je da je MUP Srbije, u odnosu na druge policije, po broju objavljenih priloga na Jutjubu na prvom mestu u svetu, prenosi Politika saopštenje Biroa za odnose sa javnošću MUP-a.

U periodu od januara do septembra ove godine, MUP Srbije je na Jutjubu postavio 259 video-priloga, koji su gledani više od 520.000 puta, dok je stranica ministarstva na Jutjubu posećena nešto manje od 40.000 puta.

MUP Srbije se od juče nalazi i na odnedavno sve popularnijoj društvenoj mreži i mikro-blogu „Tviter”, među mladima poznatijoj kao „Fejsbuk za poznate ”, koji omogućava svojim korisnicima da čitaju tuđe i šalju svoje mikro-tekstualne unose, takozvane tvitove.

Provalnika u Jovankinom dvorištu savladali Čedini čuvari

Za sada nepoznata osoba preskočila je juče oko 11 časova visoku ogradu kuće u Bulevaru kneza Aleksandra Karađorđevića broj 75 u kojoj živi Jovanka Broz, supruga nekadašnjeg predsednika Jugoslavije Josipa Broza Tita objavljuje Politika uz napomenu da u policiji to nije potvrdjeno.

To preskakanje primetio je jedan od Jovankinih suseda i odmah upozorio policajce koji obezbeđuju njenog prvog komšiju Čedomira Jovanovića, predsednika LDP-a. Oni su hitro reagovali, uleteli su u vrt i savladali nezvanog gosta, piše u ovom listu.

Sudjenje anarhistima

Advokat dr Radonja Dubljević, zastupnik jednog od šestoro beogradskih anarhosindikalista koji je u jednomesečnom pritvoru pod sumnjom da su izvršili krivično delo međunarodnog terorizma, kaže za Borbu da u dosadašnjem postupku protiv članova Anarhosindikalističke inicijative (ASI) upadaju u oči neke nelogičnosti.

"Prva je ta što je u pretkrivičnom postupku, koji vodi policija, krivično delo tretirano kao izazivanje opšte opasnosti za koje je predviđena kazna zatvora u trajanju do pet godina, da bi u postupku pred sudom došlo do velikog obrta, krivično delo je tretirano kao međunarodni terorizam za koje je propisana kazna zatvora od tri do 15 godina", kaže Dubljević i postavlja pitanje, šta se desilo u tako kratkom prostornom i vremenskom intervalu, od policije do suda.

"Podsećanja radi, idejama anarhizma bio je blizak u mladosti i ubijeni premijer Zoran Đinđić. Čak je i doktorirao na učenju poznatog anarhiste Kropotkina", podseća Dubljević, objavljuje Borba pod naslovom "Tužilac ne zna šta je anarhizam".

Sudjenje Jociću

Zoran Đorđević, bivši policajac, biće ključni svedok na suđenju Sretenu Jociću - Joci Amsterdamu (46) optuženom da je naručio ubistvo Gorana Marjanovića - Goksija Bombaša, i moći će da svedoči na sledećem ročištu 26. oktobra preko video linka iz Holandije, najavljuje Blic. Optuženi Jocić je juče tvrdio da je žrtva zavere holandske, nemačke i srpske policije i da je cilj kampanje koja se vodi protiv njega da ispadne da je Đorđevićevo svedočenje dovoljno da bude osuđen za ubistvo Marjanovića i njegove devojke Jelene Đorđević.

Jocić i njegov branilac su zahtevali da sud pribavi zdravstveni i krivični dosije Đorđevića.
Jocić je tvrdio kako se protiv njega vodi kampanja poslednjih pet meseci i da se optužuje bez dokaza da je odgovoran za ubistvo Pukanića i Franića, a da je on predložio 70 svedoka koji to opovrgavaju. Predsedavajući sudija Mirjana Popović prekinula je Jocića upozorivši ga da ne govori o drugom postupku koji se vodi protiv njega i da sudnica nije mesto za propagandu.

Sreten Jocić - Joca Amsterdam rekao u sudnici Centralnog zatvora da nema veze sa ubistvom Ive Pukanića i da naš sud samo čeka promenu međudržavnog sporazuma kako bi ga izručio Hrvatima, objavljuje Pres.

Večeras je fudbal

Reprezentacija Srbije u sredu protiv Francuske (21.00, TV) ima prvu meč-loptu za odlazak na Svetsko prvenstvo. Pobeda donosi plasman na Mundijal u Južnoj Africi i to dva kola pre kraja kvalifikacija, objavljuju Novosti. Navijači na tribinama očekuju spektakl, a selektor Radomir Antić i njegovi momci hoće po svaku cenu da svoj jednogodišnji pohod krunišu velikim uspehom i dva kola pre kraja kvalifikacija ispune san, viziranjem plasmana na SP u Južnoj Africi. Nacija priželjkuje ovakav rasplet i da deveti dan septembra bude upisan zlatnim slovima u anale srpskog fudbala.

Oči evropske fudbalske javnosti danas će biti uprte u Beograd, gde se od 21 čas igra najznačajnija kvalifikaciona utakmica na Starom kontinentu između Srbije i Francuske, piše u Blicu. „Orlovi“ bi pobedom izvadili kartu za Svetsko prvenstvo u Južnoj Africi, dok bi „trikolori“ strepeli do okončanja baraža, mada bi i remi naneo više štete gostujućem, nego timu Radomira Antića.

"Orlovi protiv petlova", naslov je u Presu povodom večerašnje utakmice a u Borbi – "Radomir Antić: Meč sa Francuzima je više od igre."


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...