OPELO U SVETOSAVSKOM HRAMU, UKOP U MANASTIRU RAKOVICA

Miloje Petrović

(Pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Patrijarh Pavle ostavio je testament koji je otvoren preksinoć. Testament, kako kažu u Patrijaršiji, „odiše skromnošću, baš kao što je to bio i patrijarh”. Njegova svetost je svoju zaostavštinu namenio Srpskoj pravoslavnoj crkvi i najbližoj porodici, deci svog brata Dušana. Sinovcu Gojku Stojčeviću i njegovoj sestri Nadi patrijarh je ostavio lični sat i budilnik. Nemačka smatra da je Srbija ispunila uslove za stupanje na snagu Prelaznog trgovinskog sporazuma sa Evropskom unijom”, rekla je juče u Berlinu nemačka kancelarka Angela Merkel posle susreta sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem i dodala da bi Srbija kandidaturu za članstvo u EU trebalo da podnese tek kada taj sporazum stupi na snagu.

Vaseljenski patrijarh dolazi na sahranu

Odbor za sahranu patrijarha sprskog Pavla juče se na sednci, držanoj u punom sastavu u Patrijaršijskom dvoru u Beogradu, dogovorio se o programu sahrane 44. poglavara Srpske pavoslavne crkve. Prema rečima episkopa bačkog Irineja (Bulovića), portparola SPC, na dan sahrane 19. novembra, posle zaupokojene svete arhijerske liturgije, koja će u Sabornoj crkvi početi u 7.30, kovčeg sa patrijarhovim zemnim ostacima biće u pogrebnoj povorci ulicama Beograda prenet u Spomen hram svetog Save na Vračaru, gde će u 11 sati biti služeno opelo. Sahrana na groblju manastira arhangela Mihaila u Rakovici najavljena je za 13 sati, objavljuju sve novine na naslobnim stranama Blic, Politika, Novosti, Pres, Danas, i Alo. Ovo je zaključak sa prve sednice odbora za organizaciju sahrane patrijarha Pavla, koja je održana u ponedeljak u beogradskom Patrijaršijskom dvoru. Plan i satnicu ceremonije ukopa posmrtnih ostataka poglavara SPC predstavnicima medija saopštio je u ponedeljak episkop bački Irinej (Bulović), uz napomenu da će konkretna trasa sprovoda i svi ostali detalji biti poznati u utorak. Prema njegovim rečima, ostalo je da se usaglase pitanja saobraćaja, bezbednosti i konkretne organizacije kretanja povorke. Sahrani Njegove svetosti patrijarha Pavla, koja će biti u četvrtak u 13 časova u manastiru Rakovica, prisustvovaće vaseljenski patrijarh Vartolomej, a najavljen je i dolazak ruskog patrijarha Kirila. Vitalij Tarasjev, starešina podvorja Ruske pravoslavne crkve u Beogradu, kaže za "Blic" da će iz Moskve danas stići odgovor ko će iz RPC prisustvovati sahrani. Jednom je došao gradskim prevozom, sam, kao da se iskrao iz odaja Patrijaršije… Svi smo se iznenadili kad smo ga ugledali na kapiji. Šetao je dvorištem i najednom rekao, polutiho, uz njegov prepoznatljiv osmeh: “Ovde ću tražiti da me sahrane”, sećaju se susreta sa patrijarhom Pavlom iskušenice manastira Rakovica, gde će patrijarh biti sahranjen u četvrtak. U dvorištu manastira više ljudi nego obično, svi nešto rade, uređuju mesto za počinak srpskog patrijarha Pavla. Sređuje se bašta, potkresuje cveće i drveće i metlama čisti svaki kutak. Pored skromnog spomenika na grobu srpskog patrijarha Dimitrija (1846-1930) čovek iz zemlje vadi zimske ruže i stavlja ih u kolica.

Veliki broj građana, uprkos apelima nadležnih da počast preminulom poglavaru SPC, patrijarhu Pavlu, odaju ispred hrama Svetog Save i na povorci kroz grad, verovatno će poželeti da dođe do manastira Rakovica. Oni će se, nažalost, sresti sa mnogobrojnim preprekama zbog uskih ulica i loše uređenih prilaza manstiru, a gužve će biti neminovne. Najveći problem je suženje puta kod mostića u Ulici patrijarha Dimitrija, ispred manastirske porte. Ovo mesto jedna je od "crnih" saobraćajnih tačaka u Beogradu, gde su se nesreće često dešavale zbog izuzetne nepreglednosti kolovoza. Kretanje povorke moglo bi da bude otežano i zbog uskih ulica u blizini manastira na kojima će svakako biti mnogo građana koji će želeti da se oproste od pokojnog patrijarha. Hiljade vernika danonoćno u Sabornoj crkvi odaju počast preminulom patrijarhu srpskom Pavlu.Patrijarh će biti sahranjen u porti manastira Rakovica, odmah pored groba patrijarha Dimitrija. Vernici i tokom žalosti povodom smrti patrijarha Pavla obeležavaju krsne slave, ali bez „posebnog veselja", objasnio je profesor Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta Radovan Bigović.- Slavljenje Boga u danima žalosti ne prestaje, ali bi vernici koji obeležavaju krsne slave trebalo to da čine bez nekog posebnog veselja... - rekao je Bigović agenciji Beta. On je naveo da ne postoji neki poseban propis koji nalaže ponašanje u ovakvim situacijama.

Sat i budilnik zaveštao sinovcu

Patrijarh Pavle ostavio je testament koji je otvoren preksinoć. Testament, kako za Blic kažu u Patrijaršiji, „odiše skromnošću, baš kao što je to bio i patrijarh”. Njegova svetost je svoju zaostavštinu namenio Srpskoj pravoslavnoj crkvi i najbližoj porodici, deci svog brata Dušana. Sinovcu Gojku Stojčeviću i njegovoj sestri Nadi patrijarh je ostavio lični sat i budilnik. U testamentu je patrijarh napisao i da želi da bude sahranjen u manastiru Rakovica, a želja mu je bila i da opelo bude u hramu Svetog Save. Patrijarhov testament za sada se drži u tajnosti, ali kako kaže Blicov dobro upućeni sagovornik, on nije dugačak. - Reč je o materijalnim stvarima, a patrijarh ih gotovo nije imao. On sebi ništa nije kupovao. A kako su svi znali za njegovu skromnost, ne može se reći da je dobijao puno skupih poklona. Najveća patrijarhova vrednost bila je njegova duhovnost, a materijalna strana je baš kao i on, skromna - ističe naš sagovornik.

Kako će se birati novi patrijarh

Srpska pravoslavna crkva, prema svom ustavu, novog patrijarha treba da dobije najkasnije do polovine februara, tri meseca posle smrti patrijarha Pavla. Nije, međutim, isključeno da se izbor novog poglavara SPC odloži za maj 2010, piđe u Presu. Kandidat za novog patrijarha formalno je svaki episkop koji je najmanje pet godina proveo na dužnosti eparhijskog arhijereja. Međutim, realne izglede na „crkvenim izborima" ima tek pet-šest vladika. Prema rečima upućenih, kao najozbiljniji kandidati za prvog čoveka SPC viđeni su mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije i episkop zahumsko-hercegovački Grigorije. Međutim, kao vrlo ozbiljan kandidat i „kompromisno rešenje" prihvatljivo za obe struje odskora je viđen i episkop niški Irinej, poznat po bliskosti s preminulim patrijarhom Pavlom. Zanimljivo je da je upravo Irinej nagovestio da bi naslednik patrijarha mogao biti izabran i posle roka predviđenog Ustavom Crkve, tek u maju 2010. na redovnom zasedanju Svetog arhijerejskog sabora. Da li će novi poglavar Srpske pravoslavne crkve biti izabran na isti apostolski način kao patrijarh Pavle, žrebom između trojice kandidata? Iako Ustav SPC propisuje takvu proceduru, ne isključuje se mogućnost da izborni Sveti arhijerejski sabor koji treba da se sastane do 15. februara 2010. godine promeni način izbora 45. patrijarha, donosi Politika. -Teško je u ovom trenutku reći na koji način će biti izabran novi patrijarh. Ustav SPC ne može da se menja bez prisustva patrijarha, ali ne treba isključiti mogućnost da arhijereji ipak odluče i drugačije, jer Sabor je najviša crkvenozakonodavna vlast“, kaže jedan izvor iz SPC koji je želeo da ostane anoniman.Izborni sabor treba da zakaže Sveti arhijerejski sinod kojim predsedava mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije. Prema nekim nagoveštajima, malo je verovatno da će izbor novog patrijarha biti obavljen pre Božića, 7. januara iduće godine. U SPC ima i onih koji misle da bi Sabor mogao da se sastane oko praznika Svetog Save, 27. januara.

Srbija ispunila sve uslove

Nemačka smatra da je Srbija ispunila uslove za stupanje na snagu Prelaznog trgovinskog sporazuma sa Evropskom unijom”, rekla je juče u Berlinu nemačka kancelarka Angela Merkel posle susreta sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem i dodala da bi Srbija kandidaturu za članstvo u EU trebalo da podnese tek kada taj sporazum stupi na snagu, prenosi Politika. Ona je ocenila da je to „logičan redosled” poteza i najavila da će Nemačka biti u kontaktu sa evropskim partnerima koji za sada ne žele da podrže odmrzavanje prelaznog sporazuma, jer misle da se za to još nisu stekli uslovi. Tadić je na zajedničkoj konferenciji za medije sa Merkelovom, prenose agencije, izrazio uverenje da će posle sledećeg izveštaja glavnog tužioca Haškog tribunala Serža Brameca biti moguće i odmrzavanje Prelaznog trgovinskog sporazuma i podnošenje kandidature za članstvo u EU do kraja godine.„Naši evropski prijatelji sugerišu nam, a među njima je i Nemačka, da se ide korak po korak. Upravo u tom smislu treba nam podrška evropskih partnera”, rekao je Tadić i ponovio da Srbija čini sve da okonča saradnju sa Haškim tribunalom, uključujući i hapšenje Ratka Mladića i Gorana Hadžića. Nemačka smatra da je Srbija ispunila uslove za stupanje na snagu Prelaznog trgovinskog sporazuma sa EU - izjavila je nemačka kancelarka na zajedničkoj konferenciji za novinare s Tadićem, pišu Novosti. Merkelova je najavila da će Nemačka voditi razgovore sa evropskim partnerima koji misle da se još nisu stekli uslovi za odmrzavanje Prelaznog sporazuma i koji za sada ne žele da podrže njegovo stupanje na snagu. Ona je ocenila da bi Srbija zahtev za kandidaturu za članstvo u EU trebalo da podnese po stupanju na snagu tog sporazuma. Predsednik Tadić istakao je da Srbija podnošenjem kandidature za članstvo u EU želi da otkloni svaku dilemu o strateškom pravcu naše zemlje i da bude jasno da Srbija nema alternativu procesu evropskih integracija. Merkelova je, na zajedničkoj konferenciji za štampu sa Tadićem, najavila da će Nemačka „voditi razgovore sa evropskim partnerima koji misle da se još nisu stekli uslovi za odmrzavanje prelaznog sporazuma i koji zasad ne žele da podrže njegovo stupanje na snagu.- Ostaćemo u kontaktu sa evropskim partnerima koji zasad ne žele da podrže odmrzavanje prelaznog sporazuma, prenosi Pres. Po našem mišljenju, taj sporazum bi mogao da stupi na snagu odmah - rekla je nemačka kancelarka. Ona je ocenila da bi Srbija zahtev za kandidaturu za članstvo u EU trebalo da podnese po stupanju na snagu tog sporazuma.

Saglasnost za vize

Potpredsednik Evropske komisije Žak Baro izjavio je da će Savetu ministara EU 30. novembra predložiti davanje saglasnosti za ukidanje viznog režima Srbiji. "Srbija je uložila veliki napor i u potpunosti ispunila kriterijume iz mape puta da bi se ostvarila vizna liberalizacija, tako da ću Savetu ministara, na sastanku 30. novembra i 1. decembra, predložiti da da defintivnu saglasnost za ukidanje viznog režima", rekao je Baro, ali nije mogao da precizira da li će vizna liberalizacija biti uvedena već 19. decembra, donosi Blic.

Protest Dačića

Ministarski forum zemalja zapadnog Balkana sa EU u sedištu Komiteta regiona u Briselu obeležio je juče skandal u čijem središtu se našlo švedsko predsedništvo EU, organizator ovog skupa, koje nije u skladu sa prethodnim dogovorom pripremilo odgovarajuće natpise za predstavnike sa Kosova (pod Rezolucijom 1244), zbog čega je delegacija Srbije oštro protestovala. Ivica Dačić, ministar unutrašnjih poslova Srbije, koji je predvodio našu delegaciju odbio je da uđe u salu, jer na tablama koje su označavale mesta učesnika sa Kosova pored njihovih imena nije pisalo Kosovo Unmik, odnosno Kosovo pod Rezolucijom 1244, donosi Politika.

O Statu iduće nedelje

Narodna skupština Srbije raspravljaće o Predlogu statuta Vojvodine i Predlogu zakona o utvrđivanju nadležnosti APV 24. novembra, najavila je juče Slavica Đukić-Dejanović, predsednica parlamenta. Skupština će, sudeći po najavama iz vladajuće koalicije, statut potvrditi, a zakon usvojiti. Čim se to dogodi, kako najavljuju opozicionari iz DSS-a, SNS-a i SRS-a svako za sebe će Ustavnom sudu Srbije uputiti zahtev za ocenu ustavnosti oba dokumenta, jer smatraju da se njima „stvara država u državi, što je protivustavno”, piše Politika. Postupak za ocenu ustavnosti i zakonitosti pred Ustavnim sudom mogu da pokrenu državni organi, organi teritorijalne autonomije ili lokalne samouprave, kao i najmanje 25 narodnih poslanika. Postupak može da pokrene i Ustavni sud. Ustav, takođe, kaže da „svako pravno ili fizičko lice ima pravo na inicijativu za pokretanje postupka za ocenu ustavnosti i zakonitosti”.

Jenjava prvi talas gripa

Talas gripa se smanjuje i ide prema gašenju, kaže za Danas epidemiolog Branislav Tiodorović, član Radne grupe Ministarstva zdravlja za primenu plana aktivnosti pre i u toku pandemije gripa. Ipak, on upozorava da sa ponovnim početkom nastave u školama, može nastupiti novi talas već za nekoliko dana, pošto je inkubacija kratka. Epidemija novog gripa u Srbiji uzela je još dve žrtve, čime se broj smrtnih slučajeva izazvanih virusom A H1N1 povećao na jedanaest. U kragujevačkom Kliničkom centru preksinoć su preminula dvojica muškaraca, kod kojih je potvrđeno da su bili zaraženi ovim virusom. Portparol Kliničkog centra dr Andrea Obradović potvrdila je da su na odeljenju Intenzivne nege umrli G. G.(37) iz Donje Rače i M. R. (57) iz Kragujevca. Dr Branislav Tiodorović, član radne grupe protiv pandemije, kaže, međutim, da prvi udarni talas već jenjava i da ovi slučajevi ne znače da se epidemija rasplamsava. Institut za javno zdravlje „Batut“ saopštio je juče da je u Srbiji do sada laboratorijski potvrđeno 295 slučajeva obolevanja od novog gripa, a u užičkoj bolnici preminula je 40-godišnja pacijentkinja iz Prijepolja za koju lekari sumnjaju da je podlegla virusu novog gripa, prenosi Blic. Đaci su se juče, posle 11 dana pauze, vratili u školske klupe, a epidemiolog, član Radne grupa za pandemiju gripa, profesor dr Branislav Tiodorović izjavio je medijima da prvi talas epidemije jenjava, mada ne podjednako u svim delovima Srbije. Prema jučerašnjem dnevnom izvešaju Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut”, potvrđeno je 295 slučajeva oboljevanja od gripa izazvanog novim tipom virusa H1N1. Inače, u Srbiji je od posledica novog gripa preminulo 11 osoba. Direktor Klinike za infektivne i tropske bolesti KCS u Beogradu, profesor dr Miomir Pelemiš, izjavio je za Politiku da u ambulanti lekari pregledaju mnogo manji broj pacijenata nego prethodnih dana, ali je zato primetan veći broj teških bolesnika. U Srbiji je juče od svinjskog gripa umrlo još troje ljudi. U Kliničkom centru u Kragujevcu od virusa A (H1N1) umrla su još dva pacijenta koja su se tamo lečila, dok je u užičkoj bolnici preminula žena za koju se sumnjalo da je zaražena gripom. Time se broj umrlih od ove bolesti u Srbiji popeo na 12, piše Pres.

Porez na štednju od Nove godine

Porez na štednju od 1. januara 2010. godine biće upola manji, odnosno 10 odsto, potvrđeno je juče Blicu u Vladi Srbije. Ovaj namet Vlada je početkom godine potpuno ukinula kako bi motivisala preplašene štediše da novac vrate u banke posle masovnog povlačenja depozita u oktobru 2008. Još tada je rečeno da je mera privremena i zvanično važi do kraja godine. Međutim, poreska stopa od 20 odsto, što znači da petinu dobijenog novca od kamate valja dati državi na ime poreza, i pre krize je tumačena kao vrlo visoka. Zbog toga treba očekivati da se oporezivanje svih kapitalnih dobitaka u šta se ubraja i štednja uskoro prepolovi.

Otkazi samo pljušte

Ne postoji precizan podatak koliko je tačno radnika za prvih devet meseci ove godine ostalo bez posla, ali se pominju cifre od 155.000 do 250.000 ljudi! To, na žalost, nije konačan spisak unesrećenih zbog gubitka radne knjižice, jer su najavljena nova otpuštanja. Ekonomska kriza najviše je pogodila zaposlene u tekstilnoj industriji i metalskom kompleksu, koji su najčešće proglašavani suvišnim, prenose Novosti. Predsednik Saveza samostalnih sindikata Ljubiša Orbović smatra da je od prvog dana 2009. godine, pa do kraja septembra bez posla ostalo 155.000 ljudi. Njegova koleginica iz Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata Ranka Savić, međutim, tvrdi da je u tom periodu otpušteno između 220.000 i 250.000 osoba.

Bor najzagađeniji grad

Kako bi se stanje poboljšalo i rešili mnogi drugi ekološki problemi, osnovana je lokalna Kancelarija za zaštitu životne sredine. Rukovodilac te kancelarije Ljiljana Lekić-Džamić rekla je za agenciju Beta da su svi ekološki problemi na teritoriji opštine precizno evidentirani i obrađeni kroz Lokalni ekološki nacionalni plan (LEAP), usvojen 2003.godine, prenosi Blic. Osnivanjem Ekološkog fonda opštine Bor stekli su se uslovi da se postojeći ekološki problemi lakše rešavaju, ali se u praksi javlja niz problema proisteklih iz rada samog Ekološkog fonda, poput čestih promena sastava Upravnog odbora kao i ograničenih sredstava kojima Fond raspolaže. "Kako bi se izvršila sanacija i remedijacija gradske deponije u Boru, urađen je glavni projekat kojim smo konkurisali kod republičkog Fonda za zaštitu životne sredine. Za sprovođenje ovog projekta potrebno je oko 65 miliona dinara", rekla je Ljiljana Lekić-Džamić.

Jedan funkcioner – jedna funkcija

Od 1. januara funkcioneri koji imaju više funkcija moraće da se opredele za jednu, a druge poslove i delatnosti moći će da obavljaju samo uz saglasnost Agencije za borbu protiv korupcije, najavio je predsednik Odbora Agencije Čedomir Čupić, piše Poltika. Na konferenciji za novinare u Beogradu, Čupić je kazao da će posle 1. januara, kada počinje da se primenjuje Zakon o Agenciji za borbu protiv korupcije, funkcioneri morati da podnesu izveštaje o imovini i prihodima na novom obrascu. Čupić je podsetio da će izveštaji o prihodima i imovini biti javni, u skladu sa Zakonom, i ocenio da će jedna od najvažnijih kontrolnih mehanizama biti upravo javnost i mogućnost da građani prijave ukoliko primete nepodudarnost prijavljenog i stvarnog stanja. Direktorka Agencije Zorana Marković ukazala je da će Agencija propisivati plan kontrole funkcionera i da će proveravati određeni broj izveštaja i, ukoliko se utvrdi da su prijavljeni netačni podaci izricati upozorenje, pokretati inicijativu za razrešenje ili podnositi prekršajnu, odnosno krivičnu prijavu.

Ozna i Udba radile mimo zakona

Predsednik Državne komisije za otkrivanje tajnih grobnica ubijenih u Srbiji od septembra 1944. godine Slobodan Marković izjavio je da je cilj tog Vladinog tela da se pronađu i obeleže sve lokacije i utvrdi tačan broj osoba koje su u tom periodu ubile partizanske formacije. Marković je, na konferenciji za novinare, ukazao da porodice streljanih imaju pravo da znaju pod kojim su okolnostima ubijeni i gde su sahranjeni njihovi rođaci, prenosi Politika. Obaveza je države da im to i omogući, kao i da prouči delovanje tadašnjeg Odeljenja za zaštitu naroda (OZNA), rekao je Marković. Kako je on ocenio, OZNA i od 1946. i njena naslednica, Uprava državne bezbednosti (UDBA), punih su osam godina, sve do 1952, delovale bez ikakvih ustavnih i zakonskih ovlašćenja. Kao primer za to Marković je pomenuo navode iz enciklopedije BIGZ iz 1976. godine, u kojoj stoji da UDBA od sredine 1952. godine više nije vojna formacija „i od tada svoje zadatke vrši u okviru Ustava i zakonima utvrđenih ovlašćenja”. Marković je upozorio da tema tajnih grobnica i sada stvara određene podele u javnosti i da je zato formirana državna komisija, čiji cilj je „da se jedna sporna teme iz naše prošlosti izuči”.

Dolar ili juan

Amerika ne pokušava da obuzda rast kineske ekonomije, Vašington i Peking ne moraju da budu suparnici, a uravnotežena trgovinska razmena mogla bi da doprinese otvaranju novih radnih mesta i većem prosperitetu sa obe strane Pacifika - poruke su predsednika SAD Baraka Obame Pekingu, tokom prve posete Kini. Potvrdivši sistem “spojenih sudova” dve zemlje, lider SAD uputio je time i poruku svetu. Od 1979. godine, kada je Vašington uspostavio zvanične odnose sa NR Kinom, trgovinska razmena dve zemlje je od nekoliko milijardi dolara narasla na više od 400, a Peking je postao najveći inostrani vlasnik američkih hartija od vrednosti. Međuzavisnost i suparništvo dolara i juana danas umnogome kreiraju globalnu sliku sveta, pišu Novosti. Dolar: Peking kritikuje vlast u Vašingtonu zbog labave monetarne i fiskalne politike koja preti da podrije dolar. Kina je akumulirala oko 1.400 milijardi dolara rezervi i veoma je zainteresovana da vrednost dolara ne počne naglo da pada, jer bi time obezvredila sopstvena sredstva. Kina ostaje vezana za dolar sve dok joj je glavna privredna aktivnost izvoz na Zapad.

Uzimali mito Kinezima

U akciji hapšenja, koja je izvedena prošle nedelje, pripadnici Sektora unutrašnje kontrole MUP Srbije priveli su i advokaticu Dragicu V. i dvojicu državljana Kine. - Osumnjičenim policajcima na teret se stavlja da su za osam Kineza koji su ilegalno ušli u Srbiju izdali dozvole o privremenom boravku na osnovu kojih su oni Ambasadi NR Kine u Beogradu prijavili da su izgubili pasoše i dobijali nove. Načelnik i inspektor su potom u nove pasoše unosili odobrenje privremenog boravka u Srbiji, a cena jedne takve dozvole bila je od 3.000 do 4.000 evra - kaže za Blic izvor blizak istrazi.

Stiglo osam advokata

Od momenta kad je odlučeno da se ubije Ivo Pukanić, sredinom juna 2008. godine, skoro svi optuženi za ovaj zločin najveći deo vremena posvetili su praćenju hrvatskog novinara. O praćenju i pripremi za zločin, istrazi je do tančina ispričalo osmoro svedoka, a, po navodima optužnice srpskog tužilaštva za borbu protiv organizovanog kriminala, u rasvetljavanju zločina doprineli su i telefonski listinzi razgovora optuženih, koji su zabeleženi na istim baznim stanicama koje su u isto vreme beležile i Pukanićeve., saznaju Novosti. Činjenice da su se članovi grupe kretali u neposrednoj blizini mesta eksplozije, potvrđene su i iskazima šestoro svedoka, kojima je hrvatsko tužilaštvo dalo pseudonime od "svedok 1" do "svedok 6". Oni su, kako se navodi, pre i posle eksplozije oko parkinga "NCL medija grupe" videli osobe, koje su kasnije i optužene.

Srbin pljačkaš stoleća

Toni Musulin (39), Francuz srpskog porekla koji je optužen da je u Lionu opljačkao više od 11 miliona evra, predao se juče policiji u Monaku! Francuska agencija AFP javila je da je Musulin sam došao u policijsku stanicu i rekao da je 5. novembra opljačkao kombi u kojem je bilo 11,6 miliona evra iz Banke Francuske!Izvor blizak policiji u Monaku rekao je izvoru AFP-a da su svi bili iznenađeni kada se Musulin pojavio u stanici, donosi Pres.- Musulin se predao policiji. Ne znamo razloge zbog kojih se predao - rekao je taj izvor. On je naveo da je Musulin izgledao čudno u trenutku predaje.- Ne znamo čak ni da li je shvatio da se nalazi u Monaku - dodao je on.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...