OBAMA - PREDSEDNIK

Nataša Jokić

(pregled naslovnih strana u stranoj štampi)

Danas je "dan D" za Ameriku - Barak Obama postaće danas 44. predsednik SAD i prvi afroamerikanac na čelu države. "Obama predsednik" naslov je u pariskom listu Liberation. Vašington je u prazničnoj atmosferi, izveštava list. U podne (18 sati po srednjeevropskom vremenu), pred hiljadama pristalica, na stepenicama Kapitola u Vašingtonu Barak Obama položiće zakletvu, držeći ruku na primerku Biblije nad kojom se 1861. godine zakleo i njegov politički uzor Abraham Linkoln. Obama će zatim održati govor, posle čega počinje svečani ručak (20:30 po srednjeevropskom vremenu). Dan će se završiti tradicionalnim predsedničkim balovima. Amerika će ući u novu epohu sa velikim nadama u promene. Očekuje se da će u Vašington doći izmedju dva i četiri miliona ljudi. Slavlje će koštati 75 miliona dolara.

Londonski The Guardian dodaje da se Vašington pretvorio u grad koji liči na dečju sobu na Božićno jutro iako je obično grad odela i kravata. List takodje u posebnom dodatku donosi najbolje govore Baraka Obame, medju kojima i poznato obraćanje 4. novembra prilikom demokratske konvencije u Čikagu 2004. godine. List najavljuje da današnji Obamin govor sadrži tri ključne teme iz njegove predsedničke kampanje: nada, jedinstvo i poverenje.

Dan bi mogao da se "oduži" na niskoj temperaturi bez automobila "čak i za one koji su se do juče zaklinjali da nikada neće koristiti javni prevoz", piše La Tribune. Oko 240 hiljada karata prodato je onima koji su želeli i mogli da prisustvuju istorijskom dogadjaju na stepeništu Kapitola. Koliko dugo će trajati taj “medeni mesec”?, pita se New York Times. List ističe da nema mnogo karata koje se kupuju u poslednjem trenutku. Prodaja preko Interneta na eBayu je zabranjena. Ima ih koji kažu da se poneka karta još može kupiti na crno - za 10 hiljada dolara.

Rezultati neće uslediti odmah kada je reč o ekonomskoj krizi, obećanjima da će svi gradjani dobiti besplatno osnovno zdravstveno osiguranje, kada je reč o Iraku… Za sve će biti potrebno vreme, iako je Obama već nedeljama u pregovorima sa Kongresom o planu za obnovu vrednom 825 milijardi dolara, ističe Les Echos. Britanski The Financial Times vraća se na evropski paradoks povodom izbora Obame za predsednika: s jedne strane Evropljani se nadaju da će Obama ukinuti prepreke koje je Buš uspostavio sa Evropom, ali se sa druge bojažljivo pitaju kakve će biti posledice podele političkih i vojnih problema u svetu. Le Parisien se danas vraća na "poslednji ponedeljak" predsednika Buša koji je dan proveo "okačen" o telefon kako bi svima rekao “zbogom”.

Washington Post donosi portret muzičara američke mornarice koji će imati težak zadatak najavljivača za vreme ceremonije. Glas neće smeti da ga izda, naročito ne u trenutku kada bude morao da kaže: “Ladies and Gentlemen, the President elect of the United States… Barack Obama."

Kenijski The Standard izveštava da Kogelo, selo Obaminog dede, slavi već četiri dana. U osnovnoj školi veliko je slavlje u čast novog predsednika SAD, zaklani su dva vola i deset pilića, izveštava list.

Za one koji ne poznaju detaljnije biografiju Obamine porodice treba dodati da je njegova majka bila belkinja Amerikanka koja je sa roditeljima živela i studirala na Havajima. Tu je na univerzitetu upoznala Baraka Obamu Seniora, mladog briljantnog studenta, izuzetne inteligencije i donekle komplikovanog karaktera i porodične situacije. Venčali su se i 1961. godine dobili sina koji će sa 47 godina postati 44. predsednik SAD. Njegov otac zatim odlazi na studije na Harvard, a majka sa njim ostaje na Havajima. I pored razvoda, bili su uvek u dobrim odnosima. Obama je, iako je porodična situacija bila komplikovana, odrastao okružen ljubavlju i ljudima koji nikada nisu govorili jedni protiv drugih. Naprotiv, majčini roditelji uvek su najpohvalnije pričali o njegovom odsutnom ocu. Sve se to dešavalo u vreme kada je u nekim američkim državama bilo zabranjeno crncima da idu u iste bioskope i autobuse sa belcima. Obama je svog oca video samo jednom nakon razvoda - kada je imao deset godina. U vreme studija spremao se da ga poseti u Keniji, ali je Barak Obama Senior pre toga umro. Nekoliko godina kasnije otišao je u Najrobi i upoznao celu brojnu porodicu i braću i sestre po ocu. O tome Barak Obama detaljno piše u svojoj autobiografiji izdatoj 1995. godine kada još verovatno nije sanjao da će postati predsednik. Naslov ove knjige je “Snovi moga oca”.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...