NEOPRAVDANO UBISTVO MLADOG BRAZILCA

Izvor:    BBC Serbian

(pregled pisanja britanske štampe)

Svi listovi danas opširno pišu o raspletu sudske istrage o odgovornosti londonske policije za ubistvo nevinog Brazilca, u londonskom metrou jula 2005, pogrešno osumnjičenog za nameru da izvrši teroristički napad. Porota je odbacila mogućnost da je ubistvo 29-godišnjeg električara Žan Šarla de Menezesa na bilo koji način bilo opravdano i zaključila da je policija napravila niz grešaka koje su dovele do njegove tragične smrti.

Indipendent konstatuje da nalazi sudske istrage pokazuje punu opravdanost ogorčenja De Menezesove porodice, a "sramno" ponašanje policije u vezi s ovim slučajem istovremeno otuđuje građane Britanije od onih koji bi trebalo da ih štite.

Ovo je najgori mogući ishod za Metropoliten policiju, konstatuje Dejli Telegraf, mada neće sprečiti povratak na dužnost dvojice policajaca koji su ispalili sudbonosne metke, prenosi Gardijan. Tajms primećuje da, uprkos ozbiljnim propustima na svim nivoima u slučaju De Menzesa, policija i dalje veruje u neophodnost taktike "shoot to kill" kad je reč o osumnjičenim bombašima samoubicama.

Sarkozi besan na svoje ministarske zvezde

Više listova danas piše o glavobolji koju francuskom predsedniku Nikoli Sarkoziju sada zadaju njegovi protežei i dojučerašnji saveznici - dve ministarke afričkog porekla, koje su svojim šarmom osvojile svojevremeno kako predsednika tako i francuske građane. "Jedna je crna, druga je Arapkinja i obe su lepe; obe sada dovode predsednika do očajanja", piše Tajms.

Ministarka za ljudska prava Rama Jade i ministarka pravosuđa Rašida Dati, koje su promovisane na te položaje kako bi pomogle u rušenju rasnih i polnih barijera, i za koje je Sarkozi pokazivao veliku slabost, sada su glavne mete njegovog besa. Obe su naime postale previše autonomne i počele da odbijaju predsednička naređenja i sada im preti smena.

Rašida Dati je takođe uspela da se zameri svima u svom ministarstvu i mnogi je optužuju za aroganciju i nekompetentnost i traže njenu smenu; ona sada pokušava da sačuva svoj posao tako što indirektno preti da će otkriti neke mutne rabote iz vremena kad je radila sa Sarkozijem, pre nego što je postao predsednik. Sarkozi je više nego besan, ali Datijevoj ide u prilog činjenica da se, s obzirom da očekuje bebu u februaru, on neće usuditi da je otpusti u ovom trenutku.

Što se tiče 32-godišnje ministarke za ljudska prava kojoj se ranije smešilo unapređenje, a koja je izazvala neprijatnost Sarkoziju i ministru inostranih poslova Kušneru izjavivši da nisu dovoljno osudili kršenja ljudskih prava na Tibetu i u Liberiji, ona zasad ostaje tu gde je, prenose Indipendent i Tajms.

Grčki neredi - nagoveštaj šire pobune?

Više londonskih listova se osvrće na moguće implikacije prošlonedeljnih nereda u Grčkoj.

Da li oni nagoveštavaju neka nova vremena, ispunjena nasilnim protestima, pita se Indipendent i odgovara da su rušilačke demonstracije u Grčkoj znak nove ekonomske realnosti te i da drugim zemljama preti slična opasnost. Roditelji mladih demonstranata pokušavaju da nađu odgovore za ponašanje svoje dece i više njih kaže da je za grčku omladinu demonstriranje već decenijama sastavni deo odrastanja, ali dodaju da sadašnja ekonomska klima podstiče sve izraženija osećanja nepravde i nesigurnosti.

Činjenica da su napadnute prodavnice u elitnoj atinskoj četvrti govori o rastućem nezadovoljstvu mladih sve izraženijim socijalnim razlikama u grčkom društvu; većinu demonstranata su činila "normalna deca", a ne anarhisti i narkomani, kao što je vlada nastojala da predstavi, kaže jedna majka. Takođe, mnoge porodice s mukom uspevaju da školuju svoju decu, čiji su izgledi za zaposlenje mali bez fakultetske diplome, a dolaženje do nje je veoma teško, jer samo mali broj uspeva da dobije falkultetsko mesto.

Grčki podaci o nezaposlenosti među mladima ne razlikuju se mnogo od sličnih podataka u drugim zemljama s bogatom istorijom masovnih protesta, kao što su Francuska, Italija i Španija; evropski lideri bi trebalo da obrate pažnju na događaje u Atini, zaključuje Indipendent.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...