NEMAMO NIKAKAV PRAVAC

S. Kačarević

(Pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

2009. godine nemamo nikakav pravac, odnosno, ako i imamo neki pravac, onda tonemo sve dublje. Posle četiri dana štrajka radnici fabrike čarapa MTČ u Čakovecu preuzeli su tvornicu u svoje ruke. Otkad je krajem 2003. u Srbiji uvedena mogućnost služenja civilnog vojnog roka, prvi put je više kandidata istaklo želju da služi vojsku u uniformi nego što ih je uložilo prigovor savesti.



 Kolekcije modne kuće "Tresse" na reviji u Kaliju

Nagrada za "totalni fijasko"

Srbijanka Turajlić, profesorka Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu, dobitnica ovogodišnje nagrade „Osvajanje slobode” koju dodeljuje Fondacija „Maja Maršićević-Tasić” kaže da je prvi put u životu dobila nagradu za „totalni fijasko”. To, kako kaže u razgovoru za Politiku, nije nimalo prijatan osećaj, ali naglašava i da „nije bila neophodna nagrada da bi čovek, ako hoće malo da razmisli, shvatio gde živi i gde se kreće to u čemu živi”.

Nije više pitanje ni da li smo imali ova ili ona očekivanja 2000. godine. Ako je neko imao velika očekivanja, ona sigurno nisu bila realna. Ali mnogo je tužnije što 2009. godine nemamo nikakav pravac, odnosno, ako i imamo neki pravac, onda tonemo sve dublje. To je zabrinjavajuće, kaže Srbijanka Turajlić.



Kali, Kolumbija: Revija kolekcije modne kuće "Tresse"

Opet o besplatnim akcijama

Izmenjeni Zakon o pravu na besplatne akcije biće usvojen do kraja ove godine, što će omogućiti građanima da do kraja prve polovine 2010. dobiju besplatne akcije pet velikih javnih preduzeća, i to pre njihove privatizacije, izjavio je Tanjugu državni sekretar u Ministarstvu ekonomije Nebojša Ćirić, prenosi Politika.

Povodom iste vesti Kurir donosi naslov "Zamajavanje naroda 2. deo" i tvrdnju advokata Branka Pavlovića da će te akcije gradjani tek 2011. godine moći da unovče i da će u vidu besplatrnih akcija dobiti najviše po ukupno 150 evra, umesto obećanih hiljadu. List citira i ekonomistu Danijela Cvetićanina koji kaže da bi bilo lepo kada bi vest o podeli besplatnih akcija do sredine sledeće godine bila istinita, ali podseća da su se sva takva obećanja do sada pokazala kao – prevara.



Revija ženske kolekcije proleće/leto 2010. modne kuće Missoni u Milanu

Pred posetu Sloveniji

Predstojeća poseta predsednika Srbije Borisa Tadića Ljubljani biće prilika da se razmotre i reše neka od otvorenih pitanja u odnosima dveju država, ali i da se razmotre teme od regionalnog i evropskog značaja, izjavio je predsednik Slovenije Danilo Tirk povodom posete srpske državno-privredne delegacije koja će u ovoj državi boraviti 29. septembra.

Poseban akcenat biće stavljen na ekonomsku saradnju dve države, piše u Politici.

Predsednik Tirk je izjavio da očekuje će za vreme Tadićevog boravka u Sloveniji biti potpisan međudržavni sporazum kojim bi bilo rešeno pitanje prava na penziju i socijalno osiguranje srpskih državljana koji su deo radnog staža ostvarili u Sloveniji, kao i građana Slovenije koji su radili u Srbiji. Tirk je podsetio i da se lično zauzeo da se reši problem „izbrisanih” iz registra građana Slovenije, među kojima je najviše Srba.



Revija ženske kolekcije proleće/leto 2010. modne kuće Marni u Milanu

Radnici zauzeli fabriku u Hrvatskoj

Posle četiri dana štrajka radnici fabrike čarapa MTČ u Čakovecu preuzeli su tvornicu u svoje ruke! Na ulazna vrata su postavili katanac i organizovali radničke straže da čuvaju imovinu firme, javlja Politika.

"Očekivali smo da ćemo u petak od uprave dobiti odgovor kad će biti isplata, ali nismo. Gazde očito nije briga za nas, pa smo preuzeli tvornicu", objašnjava za hrvatske medije predstavnik radnika Stanko Posavec. Radnici imaju i predlog – neka država preuzme firmu! MTČ najviše duguje državi za poreze i doprinose, pa bi, po njihovom mišljenju, najbolje rešenje bilo da država preuzme i njih.

G-20 na dobrom putu ali daleko od rešenja

Sastanak grupe G-20 u Pitsburgu koji je upravo okončan svi francuski mediji ocenjuju kao uspešan i kao pobedu svoje politike, prenosi Danas. Figaro, blizak vladi i predsedniku Sarkoziju, piše: „Prihvaćena pravila od strane G-20 kojim se ograničavaju nagrade predstavljaju francuska pravila tačku po tačku...“. I levičarski Liberasion poput Figaroa komentariše skup G-20: „Pariz je prvo ubedio Evropljane, a potom i celu grupu G-20 da prihvati njegove stavove... Nikola Sarkozi odlazi vrlo ’zadovoljan’...“. Ipak mediji poput Monda Liberasiona, ali i televizijski javni servis FR2 ističu da dogovor oko nagrađivanja berzanskih operatora predviđa da svaka zemlja ograniči nagrade prema svojim normama, tako da dogovor oslikava „više stanje duha nego jedinstvene norme za sve“. Mond ukazuje da se G-20 nije saglasio o „sredstvima kontrole i prinude sprovođenja odluka“. Očito, ističu komentatori, krenulo se u dobrom pravcu ali put do usvajanja normi, obaveznih za sve, je još dug. Mediji bliski socijalistima upozoravaju da se G-20 više bavila „nagradama direktora nego potrebama 1,4 milijarde ljudi koji žive sa 1,25 dolara dnevno“.

Merkelova zadovoljna rezultatima izbora

Nemačka kancelarka Angela Merkel, kojoj rezultat izbora omogućava da ostane šefica vlade, izjavila je uverenje da će nova, konzervativno-liberalna vlada, upravo u vreme krize učiniti sve da zemlji bude bolje, javljaju Novosti. Merkelova je izrazila zadovoljstvo jer rezultat izbora znači da je "postignuta stabilna željena većina za novu vladu".
Konzervativne stranke, Hrišćansko-demokratska unija (CDU) i bavarska Hrišćansko-socijalna unija (CSU), osvojile su 33,6 odsto glasova, što je dva odsto manje nego pre četiri godine i drugi najgori posleratni rezultat konzervativaca na saveznim izborima.
No, za sastav vlade to je dovoljno, jer su liberali, koje vodi Gido Vestervele (Guido Westerwelle), postigli najbolj i posleratni rezultat osvojivši 14,7 odsto glasova, 4,9 odsto više nego na izborima 2005. godine.

Uhapšen Polanski

Poljska pokušava da pomogne svom sunarodniku, režiseru Romanu Polanskom koji je u Švajcarskoj u subotu uhapšen po poternici američkih vlasti zbog seksa sa trinaestogodišnjom devojčicom pre više od tri decenije, javljaju Novosti. Poljaci su uvereni da njihov slavni zemljak nije kriv, pošto je devojčica kasnije priznala da je sama pristala na seks sa režiserom, te da Polanski nije dobio pravo da se pošteno brani i odbrani od optužbi za silovanje maloletnice. Za to bi mu, inače, da se proces vodi sada u Poljskoj po nedavno pooštrenim antipedofilskim paragrafima krivičnog zakona, pretila čak prinudna hemijska kastracija ili boravak u psihijatrijskoj bolnici zatvorenog tipa dok se ne podvrgne lečenju.

U saopštenju švajcarskih vlasti navodi se da je Polanski uhapšen juče, po dolasku u Cirih na filmski festival, gde je trebalo da mu bude uručena nagrada za životno delo, piše u Politici. Francuski ministar kulture Frederik Miteran izjavio je da je zaprepašćen hapšenjem Polanskog, koji poslednjih tridesetak godina živi u Francuskoj i ima njeno državljanstvo.

Polanski je 1978. godine pobegao iz SAD pošto se izjasnio krivim za seksualni odnos sa trinaestogodišnjom devojčicom i od tada nije kročio na američko tlo. Švajcarske vlasti čekaju zvaničan zahtev SAD za izručenje Polanskog, objavljuje Blic.

Velika pljačka u Švedskoj

Spektakularnu pljačku glavnog trezora novca u švedskoj prestonici Stokholmu izveli su bivši pripadnici srpskih „crvenih beretki”, dok čitava operacija umnogome podseća na (ne)dela zloglasnih „ružičastih pantera”, spekulišu švedski mediji, uz navode da je moguće da iza pljačke stoji zapravo domaća, švedska mafija, prenosi Politika.



Snimci pljačke napravljeni tajnom kamerom

Pet dana posle filmske pljačke u Stokholmu policija još nema pouzdani foto-robot drskih razbojnika, iako se, kako prenose švedski mediji, intenzivno „češlja” kriminalni milje. Ni policija pa ni opljačkana kompanije G4S, zadužene za čuvanje i transport novca, ne saopštavaju koliko je novca bilo u glavnom sefu. Nagađa se da je u malom helikopteru „džet rendžer”, pored lopova, imalo još mesta za nešto više od 100 kilograma švedskih kruna u najvećim apoenima, što znači da je u vreće stalo ne više od 45 miliona kruna (manje od pet miliona evra), dok pesimisti procenjuju da postoje ozbiljne indicije da se pljačka pretvori u istorijsku te da su profesionalci odneli najmanje milijardu kruna, ili više od 100 miliona evra.

Švedska boluje od epidemije pljački i prepada na transporte novca. Statistika kaže da je prošle godine zabeleženo 58 napada na vozila sa vrednosnim transportom, razbojnici su oteli 372 miliona kruna (blizu 40 miliona evra).

Pres dodaje novu kombinaciju o "filmskoj pljački". Srpska tajna policija još početkom septembra dostavila Šveđanima sve podatke o grupi koja planira pljačku 100 miliona evra, objavljuje ovaj tabloid. Šveđani ignorisali upozorenje. Srpska tajna policija je još početkom avgusta dobila informaciju da grupa opasnih kriminalaca sa Balkana, među kojima ima i bivših pripadnika „crvenih beretki", planira pljačku 100 miliona evra u Švedskoj. Kada su sakupljeni konkretni podaci, početkom septembra, švedskim vlastima je predat kompletan spisak razbojnika i sva saznanja kojima je BIA raspolagala, saznaje Pres!

I nedeljom o otpuštanjima

Premijer Srbije Mirko Cvetković održao u nedelju niz sastanaka sa kolegama u Vladi - potvrđeno je Novostima. Jedina tema susreta - uobličavanje tri zakona čije bi usvajanje omogućilo da u državnom sektoru bude oko 14.000 manje zaposlenih. Vlada Srbije će ove zakone usvojiti narednog četvrtka, jer je to krajnji rok kako bi se oni uputili u Skupštinu.

Otpuštanja započeti u vladi

"Tražićemo formiranje komisije koja će kontrolisati otpuštanja. Pozivamo premijera da obelodani dogovor sa MMF. Moramo na izbore da bi građani glasali za sposobne", kaže za Novosti Nenad Popović, šef ekonomskog tima DSS.

"Vlada mora prvo da krene od sebe. Ovo je najveća vlada u Evropi, koja ima 27 članova, oko 70 državnih sekretara, 120 pomoćnika i ko zna koliko još savetnika. To su najskuplji ljudi u državnoj administraciji. Plate i troškovi trista ljudi koji čine Vladu jednaki su platama tri hiljade ljudi koje nameravaju da otpuste, a Vlada je prva koja ne pokazuje nikakve rezultate i zaslužuje da bude reorganizovana."

Spremnost države

Prošlonedeljno otkazivanje „Parade ponosa” izazvalo je veliku polemiku u javnosti i otvorilo pitanje spremnosti države i društva u celini da podrži različitost. O tome da li je država ustuknula pred silom i pala na ispitu demokratičnosti, o bezbednosnim rizicima koje je nosio ovaj skup i mogućim rešenjima problema ekstremističkih grupa razgovarali su novinari Politike s profesorom dr Željkom Nikačem, pomoćnikom načelnika Uprave policije MUP-a Srbije, i dr Zoranom Dragišićem, profesorom Fakulteta za bezbednost.

Zoran Dragišić: "Zabrana ekstremista nije rešenje." Željko Nikač: "Policija je mogla da zaštiti učesnike skupa."

Šokantna glupost nasilja

„Ekipa lekara pod vođstvom profesora Davidovića, koja se brine o Brisu Tatonu, zaista je izvanredna“, kaže u intervjuu za Blic francuski ambasador u Beogradu Žan-Fransoa Teral. Na pitanje kako ocenjuje reakciju države na napad na francuske navijače koji su mirno sedeli u jednom kafiću na Obilićevom vencu, i šta očekuje da će biti konačan ishod policijske akcije i akcije tužilaštva, Teral kaže da se „srpska policija pokazala kao veoma efikasna, ali da s tim treba nastaviti“.
"Ono što je važno jeste da svi krivci budu brzo privedeni pravdi i da dobiju kazne koje zaslužuju, to jest - veoma stroge kazne", kaže Teral u tekstu koji Blic objavljuje pod naslovom "Nasilje bacilo senku na Srbiju".
"Kao i svi, i ja sam bio šokiran neizazvanim nasiljem, glupošću tog napada. Još me je više šokirala činjenica da je taj napad bio izveden s predumišljajem, planirano, a mladi Tulužani su došli u Beograd puni poverenja, bez zazora."

Sudbina Jata

Nekada ugledna, jaka i ozbiljna aviokompanija, danas se bori za opstanak, piše u Novostima. Ranije flota od 36 najmodernijih aviona, sada ima 16 letelica starih gotovo tri decenije. Nekadašnja svetska slava - preko okeana otišla je u nepovrat. "Jat" se još "na mišiće" batrga evropskim nebom, opasan problemima i pritisnut dugovima i nemilosrdnom konkurencijom. Sve ukazuje na to da će ga zadesiti sudbina zemlje u kojoj je i nastao. Ali, u rukama države je "čarobni štapić", samo je pitanje da li će ga upotrebiti. Da li je Srbiji potreban nacionalni avioprevoznik ili ne, krajnje je vreme da država odluči.

Izložba zlatarstva

Međunarodna izložba zlatarstva, časovničarstva i optike u Novom Sadu privukla je oko 100 izlagača i 2.000, uglavnom poslovnih posetilaca, javljaju Novosti pod naslovom "Za zlatare nema krize".Učesnici su zadovljni nastupom i posetom, jer se kriza, bar kad je o zlatarstvu reč, kako ističu, nije mnogo osetila.

Više pravih regruta

Otkad je krajem 2003. u Srbiji uvedena mogućnost služenja civilnog vojnog roka, prvi put je više kandidata istaklo želju da služi vojsku u uniformi nego što ih je uložilo prigovor savesti. Nadležnima u Vojsci Srbije prvi put se desilo da nisu mogli da prime sve one mladiće koji su želeli služe klasični vojni rok, objavljuje Politika.

U Ministarstvu odbrane ovu pojavu objašnjavaju pre svega time što građani vojsku ponovo smatraju uglednom i sigurnom institucijom i u nju imaju poverenja. Tome je doprinela i činjenica da su svi problemi koji su nekada važili, poput loše ishrane regruta, sada rešeni. Uslovi su u VS nemerljivo bolji nego ranije, kažu u Ministarstvu.

Kako ističe vojni analitičar Aleksandar Radić, civilno služenje je u jednom periodu bilo mnogo popularnije jer su postojale razrađene mogućnosti zloupotrebe. Država je u nekoliko generacija dozvolila da se kroz vrlo površan mehanizam na civilnom služenju pojavi svako samo da bi ispunio formu. Sada je uspostavljen sistem kontrole, kojim se proverava da li se ljudi koji služe civilno zaista nalaze na svom radnom mestu.

Oslobodjenje Jugoslavije

Pre tačno 65 godina, 28. septembra 1944. godine, kucnuo je čas za oslobođenje Jugoslavije od fašističke okupacije. Iz izmučene Sovjetske Rusije, rastrzane od strane fašista, na Zapad je neumoljivo jurnula lavina trupa Crvene armije da dokrajči ranjenog neprijatelja, objavljuje Danas autorski tekst Aleksandra Konuzina, ambasadora Rusije u Beogradu, povodom 65 godina od početka operacija Crvene armije za oslobađanje Srbije.

Posle rata mnoge ulice jugoslovenskih gradova nosile su imena vojnih komandanata Crvene armije. Zatim su ulice preimenovane. Ali, ljudi pamte. Dobijam pisma u kojima se Srbi izjašnjavaju za uspostavljanje istorijske pravde. Srpske ulice treba da nose imena svojih oslobodilaca, piše na kraju ovog teksta koji Danas objavljuje pod naslovom "Oslobodjenje je došlo sa Istoka".

Monografija o princezi Oliveri

Životni put Olivere Lazarević (1373-1444), najmlađe kćeri kneza Lazara i kneginje Milice godinama je bio prekriven velom tajne, piše u Novostima. Prvi put kod nas biće objavljena monografija o ovoj ženi, koja je bila žrtva za spas svog naroda i otadžbine posle Kosovske bitke, u kojoj su sabrana maltene sva dosadašnja znanja o njoj.

Princeza Olivera je u mladosti provela dvanaest godina u haremu turskog sultana Bajazita Prvog, kao zalog miru između Srbije i Osmanskog carstva, a jedno vreme i u zarobljeništvu mongolskog kana Tamerlana, kao zarobljenica posle Angorske bitke, koja se dogodila 1402. godine.



Polaganje venca na sarkofag kneza Miloša Velikog (Obrenovića) u
Sabornoj crkvi, povodom  obeležavanja 149. godišnjice njegove smrti

Registar medija

Danas ili u utorak, u skladu s nedavno usvojenim izmenama i dopunama Zakona o javnom informisanju, trebalo da potpiše pravilnik o vođenju registra medija, saznaje Danas u Ministarstvu kulture. Kako je objašnjeno, prema proceduri, pravilnik će biti prosleđen nadležnom skupštinskom odboru i potom Agenciji za privredne registre, koja je nadležna za vođenje registra medija.

Zanimljivo je da se i ovaj dokument od nesumnjivog značaja za javnost – usvaja bez javne rasprave, pa se slobodno može očekivati da će izazvati brojna negodovanja, s obzirom na iskustvo sa nedavnim usvajanjem izmena Zakona o informisanju, gde su predlagač i "tehnologija" bili isti.

Preminuo policajac

Policajac Branko Simić (41) iz Šapca na koga je u julu naleteo pijani vozač, preminuo je. Po izlasku iz kome, porodica se nadala oporavku, međutim, povrede su uzele danak, javljaju Novosti.

I Blic donosi ovu vest na naslovnoj strani, kao i Pres.

Uhapšeni učesnici u tuči noževima

Policija je uhapsila 11 osumnjičenih za učestvovanje u tuči u Pariskoj ulici u Beogradu u kojoj je nožem u stomak izboden Stefan D. (1988), saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova, javlja Blic. Protiv D.T. (1989) biće podneta krivična prijava zbog sumnje da je počinio krivično delo pokušaj ubistva i on će biti priveden istražnom sudiji Okružnog suda u Beogradu.



Noćna trka Formule 1 u Singapuru, pobedio je Luis Hamilton

Treća pobeda odbojkašica

Tri pobede, bez izgubljenog seta. Odbojkašice Srbije plasirale su se u drugi krug Evropskog prvenstva u Poljskoj kao lideri grupe D. Posle dva ubedljiva trijumfa nad Azerbejdžanom i Češkom, aktuelne vicešampionke Starog kontinenta kvalitet favorita demonstrirale su u završnici prvog kruga i protiv Slovačke - 3:0, javljaju Novosti.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...