NEMA DOKAZA O POLITIČKOJ POZADINI ATENTATA?

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Specijalni tužilac za organizovani kriminal šest godina posle ubistva premijera Đinđića odustaje od istrage o političkoj pozadini ovog atentata. Lidera SNS Tomislava Nikolića ne napušta nada da će mu prvi čovek narodnjačkog bloka Vojislav Koštunica pružiti ruku. Poglavari tradicionalnih verskih zajednica u Srbiji ocenili su da su pojedine odredbe Predloga zakona o zabrani diskriminacije u suprotnosti sa Ustavom Srbije.



Nedelja mode u Parizu: kolekcija - Sophie Albou


Da li će proći "donekle korigovan" zakon?

„Vlada će Predlog zakona o zabrani diskriminacije poslati Skupštini Srbije na razmatranje po hitnom postupku. Očekujem da će ga skupština usvojiti do kraja meseca”, rekao je za Politiku premijer Mirko Cvetković. On je dodao da je tekst zakona, nakon što su razmotreni predlozi verskih zajednica, donekle korigovan u smislu pojašnjenja nekih članova, ali njegova suština neće biti menjana.

Cvetković kaže da je odlučio da zakon povuče onda kada ga je ministar vera Bogoljub Šijaković obavestio da su verske zajednice apelovale da im se pruži još jedna šansa da daju primedbe na predlog zakona, objavljuje Politika pod naslovom "Cvetković: Nije bilo ultimatuma".

Poglavari tradicionalnih verskih zajednica u Srbiji ocenili su da su pojedine odredbe Predloga zakona o zabrani diskriminacije u suprotnosti sa Ustavom Srbije i drugim zakonima, kao i sa evropskim rešenjima. Oni su za RTS ocenili da navodi o odlaganju daljih evropskih integracija Srbije zbog njihovih primedbi i zalaganja da se sporne odredbe promene, kao i odlaganja usvajanja tog zakona, nisu tačne i podsetili da postoji kašnjenje i u usvajanju drugih proevropskih zakona.

Vladika Srpske pravoslavne crkve Irinej Bulović rekao je da poglavari tradicionalnih zajednica nisu dobili poziv nijednog nadležnog ministarstva da učestvuju u pripremi ili u javnoj raspravi o predlogu zakona o zabrani diskriminacije.

Nadbiskup beogradski Stanislav Hočevar rekao je da od ishoda debate o zakonu o zabrani diskriminacije zavisi kakav će biti redovni odnos društva, vlade i verskih zajednica i dodao da taj mehanizam još nije napravljen i da je to prilika da se on uspostavi.

„Ovaj zakon je vrlo opasan ne samo za nas verujuće nego i za društvo jer na tom primeru može doći jedan diktatorski sistem koji će ponovno uvesti svoje zakone i pod tim zakonima velike nove diskriminacije”, rekao je Hočevar.

Poglavar Islamske zajednice Muhamed Jusufspahić ocenio je da verske zajednice nisu kasno reagovale povodom zakona i ocenio da je on važan kako bi se u budućnosti izbegli mogući problemi, odnosno, mogućnost da se traže dozvole za gej brakove, prenosi Politika.

Prema saznanjima Novosti, Vlada nije uslišila predlog verskih zajednica da se potpuno izbaci član 18. Predloga zakona u kojem se govori o pravima pojedinaca na slobodno izražavanje vere i ubeđenja. Umesto toga, član će biti proširen formulacijom koja pojašnjava pod kojim uslovima se ostvaruju ta prava. Takođe, iz spornog člana 21. koji reguliše ravnopravnost polova, to jest seksualne slobode, Vlada je izbacila stav koji se odnosi na transseksualce.

Kako je Novostima rečeno u Skupštini Srbije, antidiskriminacioni propis naći će se i pred narodnim poslanicima već sledeće nedelje, pošto su i oni dobili uveravanja da će u petak “proći” Vladu.



Delegacija američkog Ratnog koledža vazdušnih snaga (Air war college) posetila je
204. avijacijsku bazu u Batajnici

Plate državnih direktora

Blic je došao u posed dokumenta u kome se vide plate svih funkcionera u javnim preduzećima u 2007. i 2008. godini.



(tabela: Blic)

Ubedljivo najveća plata u javnim preduzećima u Srbiji u 2008. i 2007. godini isplaćena je predsedniku UO NIS-a Željku Popoviću. Popovićeva mesečna plata je prošle godine iznosila oko 600.000 dinara, dok su njegova primanja pretprošle godine bila za 50.000 manja. Ni direktori koji su bili na čelu NIS-a u istom periodu - Srđan Bošnjaković i Miloš Saramandić - nisu mnogo zaostali sa platama. Saramandić je prošle godine isplaćivan sa oko 530.000 mesečno, dok je Bošnjaković u 2007. dobijao 50.000 manje od Saramandića. Upravni odbor NIS-a isplatio je prošle godine svojih 20 članova sa čak 33,3 miliona dinara, dok je 2007. godine 11 članova UO primilo milion dinara manje.

Opet povika na Ruse

Potpisivanje paketa dokumenata između Rusije i Mađarske o izgradnji mađarskog dela gasovoda Južni tok i podzemnog skladišta gasa kapaciteta od 1,3 milijarde kubnih metara, ozbiljno dovodi u pitanje želje Srbije da „Banatski Dvor” bude regionalno skladište gasa i da od toga ima dobru zaradu, kaže za Politiku Zorana Mihajlović-Milanović, ekspert za energetiku.

Srbija se, izgleda, našla na začelju tog bitnog projekta, iako se zna da je zajedničko srpsko-rusko preduzeće za gradnju navedenog gasovoda trebalo da bude osnovano još 25. maja lane, a potom 1. marta ove godine, kada je ponovo odloženo.

Mada iz teksta nije jasno koji je novi problem u pitanju ipak se opet iznose tvrdnje da postoji "greška Srbije" prilikom potpisivanja sporazuma sa Rusijom.

Šest godina od atentata na premijera

Povodom šeste godine od smrti Zorana Đinđića, trojica njegovih bliskih saradnika – Zoran Živković, Goran Vesić i Siniša Nikolić – opisali su u autorskim tekstovima nekoliko situacija, događaja, razmišljanja i razgovora koje su vodili sa Đinđićem, objavljuje Politika.

Navršava se šest godina od dana kada je pred zgradom Vlade Srbije ubijen Zoran Đinđić, prvi demokratski premijer Srbije koji je izabran posle pada režima Slobodana Miloševića. Želeo je da za vreme svog mandata Srbiju učini modernom evropskom državom, piše u Novostima.

"Zamisli Srbiju na kraju 2005. godine. Pet godina nakon promene politike. Dobri, asfaltirani putevi, desetine hiljada malih i srednjih pogona i preduzeća, uspešni koncerni… Zemlja je transportna kičma Evrope, veliki tranzitni aerodrom u Beogradu i desetak manjih. Svetski kvalitet hrane kao jednog od glavnih izvoznih proizvoda. Poslovni centri u gradovima, porodična gradnja na periferiji, industrijske zone u blizini saobraćajnica. Puno posla za svakoga ko želi da radi, mogućnost povoljnih kredita za izgradnju kuće, kupovinu stana, pokretanje posla. Da li ova vizija deluje kao utopija?“

Ovo je premijer dr Zoran Đinđić zabeležio u svom ličnom rokovniku, krupnim, pisanim, okruglim slovima, mastilom svetloplave boje, objavljuje
. Ova beleška samo je deo mnogobrojnih zapisanih misli, komentara, ideja, iz celokupne zaostavštine koju čine lični predmeti, impozantna biblioteka, prepiske sa stranim državnicima. Bogatu zaostavštinu supruga premijera Ružica Đinđić predala je Arhivu Srbije.

Tužilac odustao od istrage

Specijalni tužilac za organizovani kriminal Miljko Radisavljević šest godina posle ubistva premijera Zorana Đinđića odustaje od istrage o političkoj pozadini ovog atentata! Radisavljević za Pres kaže da nema dokaza za pokretanje istrage, mada je pre godinu dana obećao da će utvrditi ko sve stoji iza ubistva premijera! Specijalni tužilac objašnjava da „nema nikakvih novih podataka sa kojima bi izašao u javnost".

Božo Prelević, bivši koministar policije, smatra da bi Tužilaštvo pokrenulo istragu o političkoj pozadini ubistva premijera Đinđića samo da to „hoće ili može".

Putovanje bez barijera

"Od ogromne je važnosti da Srbija dođe na belu šengensku listu. To pitanje je najmanje opterećeno politikom u procesu proširenja Evropske unije, i zato mislim da je to najlakše dostižan cilj u ovoj godini za nas. Vlada i sve državne institucije će učiniti sve da ovo bude završeno i da građani Srbije kao i svi drugi građani Evrope putuju bez barijera", kaže u intervjuu za Blic Vuk Jeremić, ministar inostranih poslova.

"Očekujem Koštunicu"

Tomislav Nikolić, lider Srpske napredne stranke, govori za Novosti o saradnji s narodnjacima, strategiji opozicije, odnosima sa DS: "Ne odustajem od DSS dok mi ne kažu: nećemo s vama. Protiv vlasti i sa SRS. Izbori na jesen."

"Očekujem da mi se Vojislav Koštunica javi u najskorije vreme. Ne sumnjam u njegovu mudrost, a to bi bio odličan potez. Jer, idealno bi bilo da napravimo jednu listu protiv vlasti, pa čak uključujući i radikale."

Lidera SNS Tomislava Nikolića ne napušta nada da će mu prvi čovek narodnjačkog bloka pružiti ruku. On za Novosti ne taji da nije bilo kontakata sa šefom DSS, ali na pitanje da li ga polako izdaje strpljenje, odgovara:

"Ne. Nastavljam dalje."



Obeležavanje treće godišnjice smrti bivšeg predsednika SR Jugoslavije, Srbije i
haškog optuženika Slobodana Miloševića

Opasne ribe

Jeftina riba pangasius, koja se uzgaja u dolini reke Mekong – jedne od deset najzagađenijih na svetu, sve češće na tanjiru domaćih kupaca kao zamena za skupi list i domaću somovinu

Na beogradskoj Kalenić pijaci tako se, prema tvrdnjama Politikinih čitalaca, fileti pangasiusa prodaju kao sveži fileti ribe list (pošto su prethodno odmrznuti!). Reč je o trgovačkoj prevari, a dobri poznavaoci ribe kažu da kupac teško može da ih razlikuje, jer su iz iste porodice, ali neuporedivog kvaliteta. Zaleđeni pangasius je zbog pristupačne cene među prodavanijim proizvodima u poslednjih godinu dana. Ima ga u svim prodavnicama, pa čak i u mesarama gde je trenutno na popustu i košta oko 400 dinara za kilogram. Trgovci ga prodaju kao filete soma, pa bi potrošači prilikom kupovine trebalo da se raspitaju da li je reč o domaćoj ili uvoznoj vrsti somovine. Obazrivost nije suvišna ni u restoranima gde ima još više mogućnosti za obmanu, objavljuje Politika.

Kasetna municja i Srbi

Konvenciji o zabrani kasetne municije, od potpisivanja u Oslu u decembru prošle godine, pristupilo je 95 država, ali među njima i dalje nije Srbija, iako je jedna od najvećih žrtava ove vrste naoružanja koju je masovno koristio NATO tokom rata 1999. godine. Na pitanje zašto Srbija uprkos svemu još nije potpisala sporazum, juče nam je od zvaničnika vlade i njenih ministarstava oficijelan odgovor uputio jedino kabinet ministra Vuka Jeremića:

„Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije ima pozitivan stav o potpisivanju Konvencije o zabrani kasetne municije, između ostalog i zato što je naša zemlja bila žrtva upotrebe kasetnih bombi. Pristupanje toj konvenciji ojačalo bi našu ulogu u međunarodnoj zajednici. Da li bi potpisivanje ove konvencije ugrozilo naše odbrambene resurse, nije pitanje na koje Ministarstvo spoljnih poslova može da odgovori.”

Kako nezvanično saznajemo u Ministarstvu spoljnih poslova, ključnu odluku o tome da li ćemo potpisati konvenciju ne donosi ovo ministarstvo, već Ministarstvo odbrane i Savet za nacionalnu bezbednost. U Ministarstvu odbrane nezvanično objašnjavaju da su svoj stav prosledili Ministarstvu inostranih poslova i Savetu za nacionalnu bezbednost koji će na osnovu te procene doneti konačnu odluku, piše u Politici.

Narkomanija u Rusiji

Ruska Federacija je poslednjih godina ne samo postala „zavisna od igle”, nego je i svetski lider u trgovini opijumom i apsolutni lider po upotrebi heroina”, rekao je juče u Državnoj dumi Viktor Ivanov, rukovodilac Federalne službe za kontrolu trgovine narkoticima. On je istakao da je nezakonita trgovina narkoticima za Rusiju postala najozbiljniji državni problem, da narkotizacija stanovništva deluje na sve sfere života društva, a njene razmere ugrožavaju zdravlje nacije, socijalnu stabilnost i bezbednost države.

Prema rečima Ivanova, 2,5 miliona ruskih narkomana zavisno je od avganistanskog heroina. Od trenutka kad prvi put upotrebi narkotik, do smrti narkomana prođe prosečno sedam godina, pa je narkomanija jedan od glavnih uzroka smanjenja broja stanovnika Rusije poslednjih godina, javlja Politika.

Francuska u komandi NATO-a



Generalni sekretar NATO Jap de Hop Shefer, francuski predsednik Nikolas Sarkozi,
premijer Fransoa Fijon, šef diplomatije Bernar Kušner i ministar odbrane Erve Morin
na konferenciji "France, European Defense and Nato at the 21st Century" u
Vojnoj školi u Parizu


Francuski predsednik Nikola Sarkozi rekao je da će se Francuska, posle više od 40 godina, vratiti u integrisanu vojnu komandu NATO. Iz integrisane komande, koja je zadužena za strateško planiranje Alijanse, Francusku je povukao bivši predsednik Šarl de Gol oko spora oko američkog uticaja u Evropi.

Sarkozi je rekao na konferenciji o odbrani da je potrebno da se Francuska vrati u srce NATO da bi mogao da se čuje njen glas, prenosi Politika.

Bivši djak pobio učenike, nastavnike i prolaznike

Naoružani 17-godišnjak upao je juče pre podne u svoju bivšu srednju školu u okolini Štutgarta i počeo nasumično da puca. U njegovom krvavom pohodu poginulo je devet učenika i troje nastavnika škole „Albertvil” u Vinendenu i još troje ljudi, saopštio je Heribert Reh, ministar unutrašnjih poslova savezne države Baden-Virtemberg.



Nemački policajci na mestu pucnjave u gradu VinendenU kod Štutgarta. Najmanje
17 osoba je ubijeno kada je 17-godišnji bivši učenik otvorio vatru u srednjoj školi pre
nego što ga je ubila policija (Fonet)

Usledila je višečasovna potera za napadačem u kojoj je učestvovalo hiljadu policajaca sa psima. Na kraju je mladić ubijen u obračunu sa policijom na jednom parkingu, mada su pojedini nemački mediji preneli da je izvršio samoubistvo. U pucnjavi su ranjena i dva policajca, javlja Politika.

Supruga ostavila prvog čoveka Formule

Prvi čovek Formule jedan Berni Eklston razveo se od supruge posle skoro 25 godina braka. Slavica Eklston, koja ima 50 godina, dobila je danas odobrenje londonskog suda za razvod na osnovu „nerazumnog ponašanja” njenog 78-godišnjeg supruga.

Par se venčao jula 1985. godine i ima dve ćerke piše u Politici.

Sporazum sa proizvodjačima duvana

Pomoćnik ministra poljoprivrede Miloš Milovanović izjavio je Tanjugu da su 9. februara on, kao predstavnik Ministarstva, i predstavnici Udruženja proizvođača duvana Srbije Milorad Antonić i Nenad Dejanić, potpisali i overili dokument, u kome su definisane subvencije za duvan u ovoj godini.

Reagujući na najavu Udruženja da će podneti krivičnu prijavu i tužbu protiv njega, za iznošenje lažnih navoda o postojanju sporazuma sa tim udruženjem, Milovanović je rekao da se resorno Ministarstvo u razgovorima obavezalo da će proizvođačima duvana izmiriti sva zaostala dugovanja iz 2008. godine, do kraja prvog kvartala ove godine, što je i urađeno 20 dana pre roka, prenosi Politika.

Krediti za početnike

Oko 9.000 radnih mesta moglo bi da bude otvoreno uz pomoć kredita za početnike u biznisu i preduzeća osnovana posle 1. juna prošle godine. Za ove zajmove država je namenila četiri milijarde dinara, a konkurs je raspisan u sredu.

Od srede na raspolaganju su i povoljni krediti države namenjeni početnicima u biznisu i malim preduzećima. Kamata samo jedan odsto godišnje, javljaju Novosti.

Čanak glavni posle Karleuše

Kuća „Velikog brata" preksinoć je ostala bez jedne od glavnih junakinja - Jelene Karleuše, koja je posle 24 sata napustila ovaj šou. Po izlasku Karleuše, koja je uglavnom učestvovala u svim debatama u kući, predsednik LSV-a Nenad Čanak preuzeo je ulogu lidera i, poput revolucionara, zahteva povećanje budžeta za 28 odsto! U otporu „Velikom bratu" pomagaće mu Dragan Marinković Maca, a prvi potez jedinog političara u ovom šouu biće formiranje pregovaračkog tima koji će pred Velikog Brata izneti uslove pod kojim Čanak i ekipa žele da žive u kući, javlja Pres.

Više od 400 opasnih preduzeća

Ko brine o brojnim firmama u kojima se nalazi opasan otpad? Hiljade tona opasnih materija smešteno je na otvorenom prostoru...U fabričkom krugu lozničkog FAK-a nalazi se između 15 i 20 tona otpadnih cijanidnih soli. Otpad se nalazi na otvorenom prostoru, i jedini način obezbeđenja je žičana ograda oko njega sa upozorenjem „Opasni otpad“. Na udaljenosti od samo 50 metara od ovog preduzeća nalazi se stambena zgrada!
Ovo je jedan u nizu alarmantnih primera iz najnovijeg izveštaja Sektora za kontrolu i zagađenje Ministarstva životne sredine i prostornog planiranja o preduzećima koja koriste opasne materije, a kojih je, prema zvaničnim podacima, u Srbiji oko 400, piše u Novostima.

Iskliznuo voz

U Batajnici iz šina iskliznuo vagon koji je prevozio 43 tone zapaljivog propan-butana. Udes u Batajnici, svega desetak metara od prvih kuća. Srećom, nije bilo izlivanja, javljaju Novosti.

Manje plate u Zvezdi?

Članovi najužeg rukovodstva Crvene zvezde, zbog globalne ekonomske krize, moraće da se pomire sa „kresanjem" plata, saznaje Pres. Kako se može nezvanično čuti, jedan od članova Upravnog odbora najtrofejnijeg srpskog kluba predložio je da se plate smanje sportskom direktoru Iliji Iviću, koji mesečno inkasira 25.000 evra, kao i generalnom sekretaru Saši Koziću, čija plata iznosi 320.000 dinara.

Međutim, nije izvesno da će se na tome stati, pošto bi posle čelnika kluba sa smanjenjem plata mogli da se suoče i fudbaleri. Kako saznaje ovaj tabloid, o ovoj temi raspravljaće se na narednoj sednici Upravnog odbora, koja bi trebalo da bude održana posle 19. marta, kada je zakazan Sabor kluba.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...