NEJASNI POSTUPCI SRPSKE VLASTI

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Nova, vojna formacija stvorena je na Kosovu prema “skici” iz plana Martija Ahtisarija a srpske valsti izbegavaju da preciziraju koje korake preduzimaju povodom ove odluke NATO. Suđenje Vojislavu Šešelju pred Haškim tribunalom ubrzano se bliži kraju. "Fijat će ispuniti sve što je dogovorio sa Srbijom."



Bal povodom inauguaracije američkog predsednika Baraka Obame

Vojska Kosova uz podršku NATO

Od srede i zvanično Bezbednosne snage KiM po planu Ahtisarija. Srbija će se diplomatski boriti da se BSK rasformira, piše u Novostima.

Nova, lako naoružana formacija stvorena je prema “skici” iz plana Martija Ahtisarija. Njime je predviđeno da ta paravojska ima oko 2.500 aktivnih pripadnika i 800 rezervista. Za trening i obuku zadužen je NATO.

Beograd je na osnivanje BSK reagovao osudom, a šef diplomatije Vuk Jeremić tvrdi da ovaj čin predstavlja pretnju nacionalnoj bezbednosti Srbije, kao i stabilnosti zapadnog Balkana. On je najavio da će Srbija koristiti sva diplomatska sredstva u cilju rasformiranja te ilegalne formacije, javljaju Novosti.

Vlada Srbije protivi se formiranju Kosovskih bezbednosnih snaga (KBS). Smatramo da je suština trajnog mira u potpunoj demilitarizaciji prostora Kosova i Metohije, čime bi se stvorili uslovi da na celom Zapadnom Balkanu zavlada mir, izjavio je juče Goran Bogdanović, ministar za KiM na konferenciji za novinare u sedištu Vlade Srbije.


Pripadnik Kosovskih bezbednosnih snaga (Kosovo Security Force) obezbeđuje
komandni centar u Prištini

Ministar tvrdi da u ovom trenutku „Ministarstvo spoljnih poslova, predsednik Republike i Vlada Srbije preduzimaju određene korake i u svim diplomatskim kontaktima i bore se da KBS ne zažive, iako su u njihovoj obuci učestvovali NATO i Kfor“. Uprkos pitanjima novinara, Bogdanovićje izbegao da precizira koje korake srpski zvaničnici preduzimaju povodom odluke NATO da KBS juče zvanično počne mandat, piše u Danasu.

Nesuglasice u Vladi

Koaliciona Vlada pored državnih problema muku muči i sa unutrašnjim nesuglasicama. Palma traži da vlada “smiri” Bajatovića, Mađari kažu da će Statut biti problem. Rasim Ljajić izvinio se građanima zbog incidenata u Novom Pazaru.

Nijedna koaliciona vlast nije idealna, ali aktuelna srpska Vlada često liči na raštimovani orkestar, u kome se dirigent uglavnom bavi stišavanjem svađa među članovima, piše u Novostima.

Bezopasna razjedinjena opozicija

"Ova vlast trenutno ima slabu i razjedinjenu opoziciju. Zato može da potraje mnogo duže nego što zaslužuje. Da bi se uopšte moglo misliti o njenoj smeni, SRS i SNS bi, uz sve svoje razlike, morali da uđu u koaliciju sa “narodnjacima”. Dokle god to ne budu mogli, sadašnja vlada bojaće se jedino vanparlamentarnog bunta", smatra Mihailo Marković, akademik i glavni ideolog SPS, objavljuju Novosti.

Kraj sudjenja Šešelju

Suđenje Vojislavu Šešelju pred Haškim tribunalom ubrzano se bliži kraju, a presuda bi mogla da bude izrečena u narednih nekoliko meseci, prenosi Politika. Skraćivanje postupka posledica je neočekivane odluke lidera SRS-a da odustane od iznošenja odbrane. Tužilaštvu je ostalo još 18 radnih sati za iznošenje dokaza, ali to ne znači i da će sudsko veće, kojim predsedava Žan-Klod Antoneti, odmah izreći presudu. Rok u kome to treba da se obavi nije definisan, ali je izvesno da se ne meri godinama nego mesecima.

Na izricanje presude će se čekati i zbog brojnih proceduralnih komplikacija koje suđenje prate od samog početka. Tužilaštvo je prošlog četvrtka usporilo proces iznevši zahtev za prekid postupka zbog tvrdnji jednog zaštićenog svedoka da je „dobio pretnje” od Šešeljevih ljudi.



Članovi ruske Komunističke partije na moskovskom Crvenom trgu, povodom
današnjeg obeležavanja 85. godišnjice smrti Vladimira Iliča Lenjina

Ukidanje dnevnica za poslanike zbog zloupotreba?

Poslanici Demokratske stranke u Skupštini Srbije nameravaju da predlože ukidanje dnevnica za sednice poslaničkih klubova i odbora jer ima mnogo sumnji da poslanici zloupotrebljavaju pravo na dnevnice da bi povećali svoja primanja, saznaje Blic. Iako su radili samo 90 dana, poslanici su na ime dnevnica podigli sa skupštinske blagajne više od 37 miliona dinara, što je skoro 400.000 evra dodatka na njihove plate i poslaničke dodatke koji mesečno iznose po 106.000 dinara, bez obzira da li rade ili ne.

Sumnjive naknade za prevoz

Republički poslanici LSV-a Nenad Čanak i Bojan Kostreš dolaze na zasedanja Skupštine Srbije službenim automobilima Izvršnog veća Vojvodine, a u isto vreme sa blagajne parlamenta uzimaju novac na ime naknade za „prevoz sopstvenim vozilom", otkriva Pres.

Čanak pri tom nema nikakvu funkciju ni u Izvršnom veću Vojvodine, ni u pokrajinskoj skupštini. Lider LSV-a je, prema podacima koje je već objavio Pres, od 29. septembra kada je postao poslanik do kraja godine na ime „nadoknade za prevoz sopstvenim vozilom" naplatio u Skupštini 44.474 dinara!

Nestanak klasičnih sijalica

Nova generacija štedljivih sijalica, koje traju osam puta duže, u svetu su pravi hit, piše u Politici. Upravo one imaju osobinu da značajno čuvaju energiju i stoga će se u prodavnicama zemalja članica EU od 1. septembra obustaviti prodaja klasičnih sijalica. Da ne bi bilo „oštrog reza”, biće eliminisane u etapama, a prvo će nestati modeli od 100 vati.

Srbija bi godišnje sačuvala oko pet miliona evra ukoliko bi sva domaćinstva zamenila samo jednu običnu sijalicu štedljivom. Prema podacima stručnjaka, obična sijalica za mesec dana uz šest sati dnevnog rada potroši 18 kilovat-sati električne energije, dok štedljiva potroši 3,6 kilovat-sati odnosno za 14,4 manje.

Prestanaka monopola "Telekoma Srbija"?

Novi operater u fiksnoj telefoniji, najavljen za jesen, trebalo bi da korisnicima donese jeftinije telefoniranje, bolji kvalitet usluge i konačno rešenje problema oko 200.000 dvojnika, piše u Politici.

Liberalizacija telekomunikacionog tržišta, smatraju ekonomisti, uticaće i na razbijanje monopola koji drži „Telekom Srbija”, ali je i dalje nepoznato ko će učestvovati na tenderu za izbor novog operatera. U Vladi Srbije najavljuju da će već u prvoj polovini godine biti raspisan javni poziv za novog operatera, ali priznaju da je veliko pitanje da li će se, zbog svetske ekonomske krize, iko odazvati.

Fijat ne odustaje od Zastave

Najava odlaganja Fijatove investicije u Zastavu izazivala je burne reakcije, bez obzira na to što je iz Torina stigla informacija da ova italijanska kompanija ne odustaje od posla u Srbiji i da određena odlaganja u nekoj od šest faza razvoja društva "Fijat automobili Srbija" suštinski neće uticati na posao u srpsko-torinskoj kompaniji. Međutim, "reteriranja" zvaničnika nisu umirila Zastavine radnike, objavljuju Novosti.

"Fijat će ispuniti sve što je dogovorio sa Srbijom", kaže Đilberto Ranijeri predstavnik za medije torinske "Fijat grupe".

Ispit za 30 evra

„Povoljno iznajmljujem bežičnu ’bubicu’ za polaganje ispita, cena već od 30 evra ”, jedan je od oglasa koji se svakodnevno mogu pročitati u blizini većine fakulteta, studentskih domova i menzi, objavljuje Politika.

Studentima koji ne žele da „zagreju stolicu” i ispit pripreme na dobri stari način – čitanjem literature i učenjem – nudi se čitav niz proizvoda moderne tehnologije uz pomoć kojih se ispiti polažu bez muke i truda, ali uz određenu cenu, najčešće za 20 ili 30 evra.

Medjunarodni teroristi u Bosni

Pripadnik palestinskog Hamasa Abu Muhamed al Mari, koji je nedavno poginuo u Gazi u sukobima sa izraelskom vojskom, samo je jedan od brojnih međunarodnih terorista koji su na strani bošnjačkih oružanih snaga ratovali u Bosni i Hercegovini. Mari je, kao i većina drugih mudžahedina, osim u BiH, ratovao u Avganistanu, Čečeniji i drugim državama u kojima su islamisti vodili džihad – „sveti rat”, objavljuje Politika.

„Hamas je jedna od 33 međunarodne terorističke organizacije čiji su pripadnici ratovali u BiH. Zbog stalnih sukoba sa Izraelom, Hamas nije mogao u BiH poslati mnogo svojih boraca. Moja istraživanja su pokazala da su oni bili manje okrutni i da su počinili manje zločina od drugih mudžahedina. Posle završetka rata, većina ih se vratila u Palestinu. Deo ih je ostao u BiH, a manja grupa pripadnika Hamasa infiltrirala se u nekadašnju Agenciju za istraživanje i dokumentaciju, odnosno bošnjačku tajnu službu”, rekao nam je u telefonskom razgovoru Ivica Mlivončić, autor knjige „Al Kaida se kalila u BiH”.

Prodaja NIN-a

Ponuđači koji se nadmeću za kupovinu 70 odsto društvenog kapitala NIN-a – Kompanija Novosti i Izdavačko preduzeće Ringier, najverovatnije neće menjati uređivačku koncepciju jednog od naših najpoznatijih nedeljnika, izjavio je za Politiku Slobodan Reljić, glavni i odgovorni urednik NIN-a. Agencija za privatizaciju saopštila je da su javne ponude otvorene i da oba ponuđača ispunjavaju kvalifikacione uslove iz javnog poziva za kupovinu 61,48 odsto ukupnog registrovanog kapitala NIN-a.

Novosti su ponudile 760.000 evra, a Ringier 800.000 evra i investicije u iznosu od 186.607 evra.

Saradnja tajnih agenata

Bezbednosno-informativna agencija sarađuje sa više od 30 bezbednosnih službi stranih zemalja. Ali niti od jedne od njih nije dobila tako značajan podatak o kretanju Ratka Mladića koji bi rezultirao akcijom hapšenja. Sagovornici Blica tvrde da BIA sarađuje sa stranim službama samo u razmeni podataka što je jedini legalni vid saradnje. Sve ostalo, uključujući prisustvo stranih agenata, mimo ugovora koji odobrava Vlada Srbije, bila bi klasična špijunaža.
Ivica Dačić, ministar policije, kaže da je saradnja naše i stranih službi „redovna, uobičajena”, ali da ne podrazumeva prisustvo stranih agenata na našoj teritoriji.

Beograd - mafijaška prestonica

U novoj „beloj knjizi" organizovanog kriminala, koju je spremio MUP, a koja će biti prezentovana na Savetu za nacionalnu bezbednost, kaže se da je u ovom trenutku narko-mafija najveći problem Srbije, saznaje Pres. Kako se navodi, mafijaške grupe u našoj zemlji pored droge bave se i nelegalnom trgovinom ljudima, oružjem, teškim ucenama, otmicama i reketiranjem...

U „beloj knjizi" se, kako saznajemo, taksativno nabraja više od 30 kriminalnih klanova sa imenima vođa i članova, kao i sa saznanjima o svim mafijaškim delatnostima. Sve ove mafije policija nadzire, a u nekim klanovima ima ubačene i svoje insajdere. Najveći problem je, navode policajci, nedostatak konkretnih dokaza, ali i sporost, neažurnost, pa i korumpiranost sudova kada neki od mafijaša budu uhapšeni. Više od polovine mafijaških grupa „radi" u Beogradu, dok se kao jaka mafijaška uporišta nabrajaju i Novi Sad, Novi Pazar, Jagodina, Zlatibor, Niš, kao i Preševo i Bujanovac.

Pogibija posle slave

Selo Popučak, kod Valjeva, zavijeno u crno posle udesa u kome su stradali njihovi sugrađani. „Pežo 306" sleteo je sa puta i udario u podzid sat posle ponoći. Poginuli su rođaci i komšije Veselin Uzunović (31), Ivica Jeremić (24), Nikola Ivanović (24) i Aleksandar Jeremić (23), svi iz Popučka kod Valjeva. Pre pogibije bili su na proslavi Svetog Jovana, a zatim su krenuli u grad, u Valjevo, piše u Novostima.

Uhapšene ubice

Ivica Mihajlović (30) iz Vladičinog Hana i Novica Radosavljević (36) iz Požarevca uhapšeni su zbog sumnje da su zbog 2.500 dinara ubili prostitutku Minju Kočiš (39)! Novica je tipovao prostitutku jer je mislio da ima ušteđevinu od 4.000 evra, a Mihajlović ju je ubio, ali je kod nje pronašao samo 2.500 dinara!

Minja (Mihalj) Kočiš (39) iz Kikinde, koja je nedavno promenila pol i od muškarca postala žena, pronađena je mrtva s dva uboda nožem u grudi 18. januara u iznajmljenom stanu u Sezanovoj ulici 88 (bivša Filipa Filipovića) na Vračaru u Beogradu, piše u Presu.

Napad na Zvezdine košarkaše

Split se na 15 sekundi pretvorio u bojno polje, ali bi dan posle svi voleli da imaju rupu u pamćenju dešavanja sa splitskog aerodroma. Čelnici Crvene zvezde, Splita i NLB lige redom osuđuju vandalski napad „torcide“ na košarkaške goste iz srpske prestonice, ali i pokušavaju da umanje značaj neprijatnog overavanja karata uoči poletanja za Beograd, objavljuje Blic.
Generalni menadžer Crvene zvezde Milan Opačić prisetio se trenutaka kad je 25 pripadnika ekstremne splitske navijačke grupe u osvajačkom jurišu kamenicama i flašama gađalo košarkaše, rukovodstvo, novinare i prijatelje kluba sa Malog Kalemegdana.

"Do tog trenutka naš boravak u Splitu prošao bez ijednog incidenta", objasnio je Opačić. Lokalna policija očigledno svoj posao nije dobro odradila.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...