NEIZVESNO OSTVARENJE PROGRAMA ŠTEDNJE

S. Kačarević

(Pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Najčešće teme – bombaš u zgradi predsedništva i batinanje u crkvenom centru za lečenje narkomanije. Najvažnije – ekonomske teškoće i odlaganje ukidanja viza.



Revija mode u Limi

Termin za ukidanje viza i dalje neizvestan

Novosti objavljuju šta stoji u izveštaju EK za liberalizaciju viznog režima: Makedonija prošla, BiH i Albanija "pale". Srbija je dobila "uslovnu pozitivnu ocenu" za stavljanje na "belu šengensku listu" kao i Crna Gora.

Komisija će morati još da vaga da li da nagradi napredak koji su ove dve zemlje postigle, ili da sačeka s nagradom dok se svi ovi uslovi zaista ne ispune. Zato je, umesto negativne ocene, odlučeno da se napiše još jedan, finalni izveštaj za Srbiju i Crnu Goru, "pre kraja jula".

Makedonija je znatno odmakla u sprovođenju uslova za ukidanje viza Evropske unije za njene građane, a Srbija i Crna Gora su "dobro napredovale" ka tom cilju, proizlazi iz nacrta izveštaja Evropske komisije (EK), upućenog članicama EU, koji Borba objavljuje pod naslovom "Makedoniji beli šengen, Tadić daleko od svog najvažnijeg predizbornog obećanja".



Orsolija Serdult (21), Mis Mađarske 2009

MMF otkriva rezervni plan Srbije

Novosti, pod naslovom "Veći porez a manje plate", objavljuju šta predviđa dogovor sa MMF u slučaju neuspeha programa štednje. Moguće je povećanje PDV. Zamrzavanje plata činovnika i penzija do kraja sledeće godine?

Međunarodni monetarni fond objavio je u petak kompletnu dokumentaciju koju su pripremile vlasti u Srbiji za dobijanje „stend baj“ aranžmana sa ovom institucijom.
Objavljivanje ovih dokumenata, kojima se, zapravo, Srbija obavezuje na određene korake u ekonomskoj politici u ovoj i narednoj godini, prema tvrdnjama iz Vašingtona, za svrhu ima „punu informisanost svih koji su zainteresovani za saradnju sa Srbijom“.
Fond je javnosti predstavio i svoje viđenje ekonomskih perspektiva naše zemlje.

"Svetska ekonomija je u recesiji, te su izvoz i uvoz Srbije naglo opali, a tokovi kapitala značajno presušili", tvrde u Fondu. "Od ključnog značaja je da se do kraja sprovede dogovoreni program." Sam program, kao što je poznato, predviđa usvajanje rebalansa budžeta uz dodatne uštede i nove namete koji pokrivaju nedostajuća sredstva od oko 100 milijardi dinara.



Protest akcionara Beogradske industrije piva (BIP) ispred Agencije za privatizaciju

Stručnjaci MMF pišu za Blic pod naslovom "Program Vlade Srbije pod velikim rizicima, izbeći gomilanje dugova". Izvršni odbor MMF-a odobrio je prošlog petka povećanje i produženje stendbaj aranžmana sa Srbijom. Finansijska podrška MMF-a bi sada iznosila skoro tri milijarde evra, ili 10 procenata od bruto domaćeg proizvoda (BDP) i više ne bi imala karakter podrške date iz predostrožnosti. Program Srbije zasnovan je na kooperativnom pristupu koji čine tri glavna elementa: prvi, Vlada se obavezala - što je za pohvalu - da ograniči potrošnju uprkos mnogo manjim prihodima, uz istovremeno očuvanje izdataka za socijalne potrebe; drugi, ključne inostrane matične banke dobrovoljno su se saglasile da obnove svoje kredite Srbiji i da obezbede da njihove filijale imaju dovoljno kapitala; treći, MMF i druge međunarodne finansijske institucije spremni su da obezbede sredstva koja su potrebna da bi se zatvorila preostala praznina u spoljnom finansiranju, objavljuje Blic.

Velika spoljna finansijska podrška treba da pomogne Srbiji da se ublaže udari koji potiču od sadašnje globalne ekonomske krize. Međutim, stari problem Srbije predstavlja njena ozbiljno neuravnotežena eksterna pozicija: deficit na računu tekućih transakcija u 2008. godini, u visini od 17 procenata od bruto nacionalnog proizvoda, jedan je od najvećih u regionu, a u privatnom sektoru je akumuliran veliki dug u evrima.

Ključni konkretan rizik jeste da bi smanjivanja potrošnje dovelo do daljih budžetskih kašnjenja u plaćanjima. Bez obzira na to o kome se razlogu radilo, akumuliranje bilo kakvih zaostalih obaveza ili kašnjenja u plaćanjima, predstavlja element koji razara privredu i treba da se izbegne po svaku cenu, piše u Blicu.



Žuža Budaj (21), Mis Univerzum Mađarske 2009, predstavnica na 58. izboru
za Mis Univerzum, koji će se u avgustvu održati na Bahamima

Novi Sinod SPC

Arhijereji Srpske pravoslavne crkve izabrali su nove članove Svetog arhijerejskog sinoda koji će ubuduće činiti - niški Irinej, zahumsko-hercegovački Grigorije, bački Irinej i dalmatinski Fotije. Crkvenom vladam i ubuduće će, kao najstariji, predsedavati mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije, koji zamenjuje bolesnog patrijarha Pavla jer za to ima njegov pismeni blagoslov, javljaju Novosti. U krugovima bliskim Crkvi promene u sastavu Sinoda dvojako se tumače. Puno je glasova koji ukazuju da ovakva postava crkvene vlade znači jačanje ovog najvišeg crkvenog tela, što je neophodno u situaciji kada je SPC bez aktivnog poglavara. Drugi, međutim, ističu i da ovakav Sinod predstavlja svojevrsnu pobedu struje mlađih episkopa koji se zalažu za temeljnu reformu SPC i izbor novog patrijarha.

Politika tvrdi da je posle Sabora oslabio uticaj vladika koji gravitiraju „bosanskom lobiju” jer niko od ovih arhijereja nije ušao u „crkvenu vladu”, a novi sastav Sinoda predstavlja kompromis između konzervativne i liberalne struje.

Izbor episkopa niškog Irineja, bačkog Irineja, dalmatinskog Fotija i zahumsko-hercegovačkog Grigorija, kao i reizbor mitropolita Amfilohija za članove Sinoda na redovnom majskom zasedanju Svetog arhijerejskog sabora Srpske pravoslavne crkve (SPC), za poznavaoce odnosa unutar SPC predstavlja crkvenu vladu justinovaca, objavljuje Blic. Oni su tako nadjačali bosanski lobi, koji čini desetak vladika, sa zvorničko-tuzlanskim Vasilijem (Kačavendom) na čelu - što predstavlja svojevrsno prestrojavanje za izbor novog patrijarha.

Malo sigurnih puteva

Da bi saobraćajnice Srbije bile bezbednije potrebno je uložiti 4,3 milijarde dinara. Autoputevi ocenjeni sa četiri od mogućih pet zvezdica, a titulu najbezbenijih ima svega jedan odsto saobraćajnica, javljaju Novosti.

"Ispitano je 3.000 kilometara puteva u Srbiji da bi se utvrdila opasna mesta", kaže Džon Doson, predsedavajući IRAP-a, Međunarodnog programa ocenjivanja puteva, neprofitne organizacije posvećene spasavanju ljudskih života pomoću bezbednijih puteva.

"Srednji nivo ulaganja od 4,3 milijarde dinara u periodu od 20 godina doneo bi korist od 44,9 milijardi dinara, a bilo bi spaseno od nesreća sa tragičnim posledicama ili ozbiljnim povredama oko 5.600 ljudi."

Rusija i Evropa

"Evropa ponovo može da ima probleme sa dobijanjem gasa, ne zato što Rusija to želi, nego zbog toga što Ukrajina nema novca da podmiri sopstveni račun za ovaj energent, veći od četiri milijarde dolara", upozorio je predsednik Rusije Dmitrij Medvedev lidere EU na samitu, u petak završenom u Habarovsku, javljaju Novosti.
"Spremni smo da pomognemo ukrajinskoj vladi, ali bi bilo dobro da Evropa razmisli o davanju kredita Ukrajini za kupovinu gasa, jer nije logično da Rusija sama kreditira Ukrajinu", kazao je Medvedev.
Rukovodstvo Rusije i dalje insistira na novom sistemu energetske bezbednosti. Sa druge strane, predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo smatra da je i postojeća dobra. U Moskvi, međutim, upravo nedostatke važećeg dokumenta smatraju uzrocima ukrajinskog zavrtanja gasnih “slavina” ka Evropi, bezmalo svake godine.



Predsednici Ruske Federacije i Evropske komisije na samitu Rusija-EU u
Habarovsku, oko 6.100 kilometara istočno od Moskve: Dmitry Medvedev,
Jose Manuel Barroso

"EU nas do sada nije ubedila da njeno “Istočno partnerstvo” neće štetiti Rusiji. Mi ga pozdravljamo, ako je reč o ekonomskoj saradnji, ali smo zabrinuti što neke antiruski raspoložene države nastoje da se konsoliduju s evropskim zemljama", rekao je Medvedev. Iako nije pominjao imena, jasno je da se opaska, pre svega, odnosi na Gruziju. U “Istočno partnerstvo” ušli su Azerbejdžan, Jermenija, Gruzija, Ukrajina, Belorusija i Moldavija. Belorusija je više puta isticala da na nju ne treba računati u antiruskim aktivnostima.

Trgovinski rat

Bosna i Hercegovina uvela je zabranu uvoza govedine, živine i žive ribe iz Hrvatske i vratila desetak kamiona sa proizvodima iz Hrvatske, čime je trgovinski rat eskalirao, piše Jutarnji list. Hrvatska godišnje u BiH izvozi hrane u vrednosti od 469 miliona dolara, što čini više od trećine ukupnog izvoza prehrambene industrije u svet, pa bi svaka blokada nanela velike štete celoj industriji, prenosi Politika.

Direktor Kancelarije za veterinarstvo BiH Drago Nedić priznao je da se radi o kontrameri.

„BiH nije zemlja u kojoj postoji opasnost od kravljeg ludila. Nemoguće je da ništa iz BiH ne valja i da se ništa ne može izvoziti u Hrvatsku. Hrvatska izvoznicima iz BiH stalno blokira izvoz. Analizirali smo situaciju i pokazalo se da jedino mleko iz BiH može na hrvatsko tržište”, rekao je Nedić i dodao da se ne boje kontramera Hrvatske.



Susret poglavara Katoličke crkve pape Benedikta i predsednika Makedonije
Djorđe Ivanova u Vatikanu (Fonet)

Cerićeve pretnje

Ministarstvo vera saopštilo je danas da reis-ul-ulama Islamske zajednice Bosne i Hercegovine Mustafa Cerić nije dobrodošao u Srbiju zbog pretnji koje je u više navrata izneo protiv Srbije, objavljuje Politika.

U saopštenju se navodi se da je Cerić prilikom poste Islamskoj zajednici u Novom Pazaru ove sedmice kazao da se u Srbiji krše ljudska prava muslimana, preneo zakletvu sa nadgrobnog spomenika lidera bosanskih muslimana Alije Izetbegovića ("I kunemo se Velikim Bogom da nećemo robovi ničiji biti") i podržao secesiju Kosova i Metohije.



Susret predsednika Bugarske Georgi Prvanova i poglavara Rimokatoličke crkve,
pape Benedikta XVI u Vatikanu (Fonet)

Da li će NIS tražiti poskupljenje goriva?

Izjava generalnog direktora Naftne industrije Srbije Kirila Kravčenka da ta kompanija trpi gubitke zbog niske prerađivačke cene sirove nafte izazvala je spekulacije da će Rusi od Vlade Srbije zatražiti korekciju te cene. Kravčenko nije izneo podatak koliki su gubici NIS-a zbog, kako je rekao, niske cene prerade nafte, ali je naglasio da bi realna cena umesto sadašnjih 29 dolara po toni, trebalo da iznosi 52 dolara. To znači da NIS izgubi oko 23 dolara po litri prerađena nafte, objavljuje Danas.

Mučilište ili lečilište?

Juče, u prepodnevnim satima, u centar za lečenje zavisnika od droge u Crnoj Reci stiglo je više od pedeset roditelja, ali i supruga i rođaka, jer ovde, među 70 štićenika, ima mladića od 16 godina i odraslih osoba koje su prešle pedesetu. Oni su stigli iz raznih krajeva Srbije, iz Republike Srpske, Crne Gore... Bilo je tu političara, sudija, biznismena... a svi su došli da pruže podršku upravi centra, odnosno upravniku Branislavu Pernoviću. Roditelji su jednodušni u oceni da, na njihovu nesreću, niko bolje od njih ne zna kroz kakav pakao prolazi porodica narkomana. Tvrde da samo oni svu muku u kućama preživljavaju, u sve su najbolje upućeni i zajedno sa decom stradaju. Govorili su ponajviše o nebrizi države, nedostatku mesta i neefikasnosti lečenja u drugim ustanovama, profitiranju raznih „stručnjaka” na njihovoj muci, nepoštenju policajaca i sudija...objavljuje Politika.

Tajni snimak bezdušnog batinanja (lopatom) jednog od „štićenika“ Centra za lečenje narkomana u Crnoj Reci kod Tutina koji je objavljen na sajtu jednog nedeljnika, a potom emitovan i na nekim televizijama, šokirao je mnoge u Srbiji, piše u Novostima. Odmah su reagovali Ministarstvo zdravlja, Zaštitnik građana, nevladine organizacije... Zatraženo je da se Centar zatvori, da „batinaši“ krivično odgovaraju, da nadležni ispitaju rad ove „ustanove“ čije je otvaranje svojevremeno blagoslovio i vladika raško-prizrenski Artemije...

"Ovde dolaze razni ljudi, često nemamo nikakvih informacija o njima, dolaze teški narkomani, bilo je i pljačkaša, ubica, kriminalaca. Dolaze ljudi koji su pokrali i pretukli svoje roditelje... Svima pružamo šansu, ali i svima jasno kažemo da moraju da poštuju kućni red i uvažavaju pravila Centra i druge štićenike. Batinanje nije naša „terapija“, silu primenjujemo retko, samo u krajnjoj nuždi kada nemamo drugog načina da smirimo i urazumimo agresivne štićenike", kaže otac Dejan Jakovljević, sveštenik i duhovnik u Centru. Na čuđenje novinara Novosti, otac Branislav Peranović, pojašnjava: "Ne mislim ništa dobro o batinama i batinanju, ali, kad nema drugog izbora, i batina je od koristi. Neki bi da i ovde diluju drogu, da se drogiraju, da smetaju drugima u Centru i da svima nama onemogućavaju rad. Takvima, kad zatreba, odgovorimo i batinama. Među „prevaspitanima“ ima i sinova predsednika sudova, šefova policije. Obavestimo ih o svemu, znaju da je moralo. Uostalom, svi kad dolaze potpisuju izjavu da su, kad zgreše, spremni i na ovakav način kažnjavanja", kaže otac Peranović, i dodaje da je snimak autentičan i da se sve zbilo pre tri godine.

Branislav Peranović, starešina Duhovno- rehabilitacionog centra Crna Reka kod Novog Pazara, izjavio je juče da je „nesporno da se desilo“ prebijanje zavisnika od droge, piše u Blicu.
"To je izvesno iako su neki roditelji izrazili sumnju da se neke scene ponavljaju i da to predugo traje. Prikazani smo kao neko srednjovekovno mesto mučenja i zlostavljanja najgore vrste", požalio se Peranović koji, međutim, ni u jednom trenutku nije izjavio da mu je zasmetalo brutalno prebijanje mladića, objavljuje Blic.

Duhovno-rehabilitacioni centar u Crnoj Reci poslednje je utočište za teške narkomane koji su izgubili svaku nadu za izlečenje! Ljudi koji su tamo uspeli da se „skinu" sa droge kažu za Pres da je tačno da se u Centru prestupi kažnjavaju batinama, ali da na to svi dobrovoljno pristaju i da nema reči ni o kakvom maltretiranju, piše u ovom tabloidu pod naslovom "Ispovesti narkomana iz Crne Reke: hvala batinama!"



Policija interveniše tokom skupa organizovanog juče na Trgu republike u Beogradu
u znak podrške Ratiboru Trivuncu, osuđenom 20.maja na deset dana zatvora, zbog
spaljivanja zastave SAD tokom posete američkog potpredsednika Džozefa Bajdena

Kako je razoružan bombaš

Novosti otkrivaju - šta se dešavalo tokom pet sati drame u zgradi Predsedništva Srbije.

"Ljudi, ma pustite ovo sve... Žene su život!" Ovim rečima i stavljanjem bombe na pod, završena je petočasovna drama, u četvrtak popodne, u Predsedništvu Srbije.

Valjevski biznismen Dragan Marić (56), uprkos najavama da će aktivirati „kašikaru“ i ubiti sebe, ukoliko mu Vlada Srbije ne potpiše ugovor o vansudskom poravnanju, posle svega u jednoj reči opisao je suštinu bivstvovanja.
"Neprestano je pričao", opisuje višesatne razgovore jedan od ljudi koji su učestvovali u pregovorima. "O svemu i svačemu."

Tokom pregovora o predaji bombi sa kojima je prekjuče ušetao u zgradu predsedništva Srbije, Dragan Marić najviše je govorio o nepravdi koja se dogodila njemu i njegovoj porodici. Mnogo je pričao i o svojoj ćerki koja ide u peti razred osnovne škole. Najviše je, ipak, govorio o sporu koji je izgubio 1994. godine. Pored članova pregovaračkog tima MUP-a Srbije, oči u oči sa Marićem, našao se i Slobodan Homen, državni sekretar u Ministarstvu pravde koji za Politiku otkriva kako su tekli pregovori, šta su predstavnici vlade obećali „bombašu”, o čemu je razmišljao dok je ispred njega bio čovek koji je u ruci držao bombu, kao i da je osnovni cilj bio da se zaštiti i Marićev i život policajaca koji su obavljali svoju dužnost.

Nekadašnji biznismen Dragan Marić, koji je prekjuče pet sati pretio da će aktivirati ručnu bombu u zgradi Predsedništva Srbije, tvrdi da mu nije bila namera da ubije ili na bilo koji način povredi predsednika Borisa Tadića, piše u Presu. Marić je na prvom saslušanju u policiji rekao da je samo hteo da „skrene pažnju na svoj slučaj"?! „Bombaš" je inspektorima satima rezignirano pričao kako je pretnja bombom bila jedini način da istera pravdu.

Ulazak Dragana Marića sa dve bombe u Predsedništvo Srbije pokazuje da se srpske službe zadužene za bezbednost predstavnika vlasti i dalje bave posledicama, a ne preventivom kojom bi sprečile da se ponovi 12. mart 2003. kada je ubijen premijer Zoran Đinđić, objavljuje Blic.



Intervencija vatrogasaca zbog požara u starom vagonu, u petak uveče
na železničkoj stanici u Beogradu

Kakav je Tadić

Predsednik Liberalno-demokratske partije Čedomir Jovanović za Politiku objašnjava kako je Vlast u Srbiji propustila je veliku šansu da tokom susreta sa potpredsednikom SAD Džozefom Bajdenom promoviše novu politiku sa jasnim planovima u čijem fokusu bi svako morali da budu i Kosovo i Bosna, ali i Evropa i NATO.

"Da me je Tadić 10 puta izbacio iz stranke, ne bih rekao da je kao Koštunica ili Milošević. Ali ako svojim greškama definitivno izbaci Srbiju sa evropskog puta, onda će biti gori od Koštunice", piše u Politici.

Napad na upravu Pravnog fakulteta

Božidar Đelić, potpredsednik Vlade i ministar za nauku i tehnološki razvoj, govori za Novosti o kriznom stanju u nauci i obrazovanju: "Fakultetima nećemo uzimati prihode, ali ne smeju da povećaju školarinu. Mora se zavesti red - neki primaju i po tri plate", kaže Djelić i upozorava:

"Na Pravnom fakultetu, na primer, student može, uz odgovarajući formular i uplatu od 800 dinara da promeni ispitivača. Pa, to podriva osnove visokog obrazovanja. Vrhušku Pravnog fakulteta u Beogradu mora da bude sramota zbog toga."

Novi zakon

Nenad Čanak, predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine, kaže da očekuje da će Narodna skupština usvojiti Predlog zakona o zabrani neonacističkih i fašističkih manifestacija i to zahvaljujući glasovima LDP-a, zbog toga što su članovi vladajuće koalicije SPS, Jedinstvena Srbija i PUPS najavili da neće glasati za taj predlog, objavljuje Danas pod naslovom "Radikali će biti pod udarom novog zakona".

Ekonomski diplomate

Ideja o ekonomskoj diplomatiji je u načelu dobra, ali je zakasnela i zbog načina na koji se realizuje neće mnogo pomoći u dovođenju stranih investitora u Srbiju, stavovi su sagovornika Danasa povodom javnog konkursa objavljenog u dnevnoj štampi, kojim se pozivaju zainteresovani za rad u diplomatsko-konzularnim predstavništvima na mestu ekonomskog savetnika.

Prijava zbog političke trgovine

Kolegijum RTS-a obavestio je Evropsku radiodifuznu uniju (EBU) da su na sednici
parlamenta, 20. maja, predstavnici Liberalno demokratske partije (LDP) priznali da su, mimo srpskih zakona i evropske regulative, uslovljavali političku saradnju sa vladajućom koalicijom nezakonitim personalnim i programskim promenama u RTS-u, javlja Danas.

Saslušavanje zbog "nepostojećeg" uputstva

"Nepostojeće" uputstvo koje je, navodno iz kabineta tadašnjeg gradonačelnika Nenada Bogdanovića bilo prosleđeno Sekretarijatu za urbanizam i prema kojem su pojedini investitori ispod žita gradili deset odsto više kvadrata u odnosu na planska dokumenta slato je putem telefaksa, navode izvori Borbe iz beogradske policije i više beogradskih opština. Sekretarijat za urbanizam i beogradske opštine su nepostojeće uputstvo dobile s istog broja telefaks aparata koji se nalazi u kabinetu gradonačelnika Beograda. Zbog ove činjenice kao i zbog izjave bivšeg gradskog sekretara za urbanizam Nenada Komatine da je „Uputstvo, koje se primenjuje tri i po godine, kreirano u kabinetu Đorđa Bobića i gradonačelnika Nenada Bogdanovića" obaviće se informativni razgovor s tadašnjim šefom Bogdanovićevog kabineta Vesnom Ivić.

Trgovci nekretninama kao policajci?

Agencije za nekretnine ubuduće su obavezne da utvrđuju porekla novca kojim njihovi klijenti kupuju stanove ili poslovni prostor. Taj zadatak trgovci nekretnina dobili su od Ministarstva finansija.

"Od nas se traži da na diskretan način procenimo i ispitamo odakle kupcima kuća i stanova pare. Sugerisano nam je da u agencijama zaposlimo po jednog radnika, koji bi se samo time bavio. Ukoliko se utvrdi da je naš klijent prao novac kupovinom stana ili lokala, a mi to ne prijavimo, slede nam ogromne kazne", požalio sePolitici vlasnik jedne agencije za nekretnine posle sastanka sa predstavnicima Ministarstva u Privrednoj komori Srbije.

Nesreća na djačkoj ekskurziji

Jedna devojčica je poginula, život jednog deteta je u opasnosti, a ukupno je povređeno 12 osoba, od kojih desetoro dece i dvoje odraslih, u sudaru dva đačka autobusa kod Merošine, rečeno je u Birou za informisanje Ministarstva unutrašnjih poslova, javlja Blic u današnjem Internet izdanju.
"Na niškoj Klinici za dečju hirurgiju zbrinuto je petnaestoro dece koja su povređena u jutrošnjoj saobraćajnoj nesreći na putu Merošina-Niš i ona se nalaze van životne opasnosti", rekao je Tanjugu direktor opšte hirurgije prof. dr Nebojša Đorđević. Deca su učenici šestog razreda Osnovne škole "Nikodije Stojanović Tatko" iz Prokuplja odakle su jutros krenula na jednodnevnu ekskurziju i u obilazak Resavske pećine. Kako javlja RTS, povređeni su i direktorka škole Nada Pribak i jedan nastavnik. U Birou agenciji Beta je rečeno da se nesreća dogodila u 7.05 jutros kada su se sudarila dva autobusa koja su prevozila učenike šestog razreda.

Nova žrtva na pruzi kod Sevojna

Momčila Nikolića (16) u selu Potočanje kod Sevojna pregazio je voz dok je neoprezno pretrčavao prugu da ne bi zakasnio u školu. Nesrećni dečak bio je učenik prvog razreda Poljoprivredne škole iz Požege, a dva dana pre pogibije bio je očevidac nesreće na Železničkoj stanici kada je njegov školski drug N.S. (16) teško povređen od strujnog udara, javlja Blic.

Finale srpske košarke

Partizan i Crvena zvezda u subotu (20.15 RTS 2) igraju odlučujući meč finala plej-ofa, najavljuju Novosti. Vujošević: "Mislim da smo u nijansama kvalitetniji." Pešić: "Ne igra u Srbiji košarku samo Partizan."

Trener Partizana, pred večerašnju istorijsku majstoricu za šampiona Srbije protiv Zvezde, kaže da oseća da će njegova ekipa konačno pokazati zašto je najbolja u zemlji, javlja Pres. Trener Duško Vujošević siguran je da će njegov tim savladati Crvenu zvezdu u majstorici (20.15 RTS2) i osvojiti osmu uzastopnu titulu. Prvi strateg tima iz Humske priznaje da snosi najveću krivicu za prethodna dva poraza, u kojima je njegov tim igrao „kao da ih je ujela ce-ce muva", i očekuje potpuno buđenje ekipe u odlučujućem meču.

Moskovska banka pomaže Zvezdi?

Bivši fudbaler Crvene zvezde Vladan Lukić, koga su veterani predložili za predsednika tog kluba, potvrdio je juče za Politiku da je Moskovska banka AD Beograd zainteresovana za saradnju sa Zvezdom. Lukić i nekoliko njegovih najbližih saradnika iz „Grupe za promene”, u kojoj su okupljeni nekadašnji Zvezdini asovi i igrači, sastali su se juče s Vladimirom Zečarom, predsednikom Izvršnog odbora ove banke koja bi, kako saznajemo, pokrila sve Zvezdine dugove, čime bi bila skinuta hipoteka sa stadiona Crvene zvezde.

Kandidat za predsednika Crvene zvezde Vladan Lukić, u slučaju pobede na izbornoj Skupštini 26. maja, namerava da na „Marakanu" dovede bogate ruske kompanije, objavljuje Pres. Bivši golgeter crveno-belih u tom cilju juče je obavio razgovor sa predsednikom Izvršnog odbora Moskovske banke Vladimirom Zečarom, koji mu je obećao veliku finansijsku pomoć u slučaju da bude inaugurisan u prvog čoveka najtrofejnijeg srpskog kluba.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...