NASTRADAO OD POLICIJE

S. Kačarević

(Pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

 

MUP Srbije tvrdi da je Zarić upucan nakon što je odgurnuo ruku policajca u kojoj se nalazio repetirani pištolj. Sporovi oko solidarnog poreza i socijalnih prodavnica. Hrvatski i srpski premijeri, Ivo Sanader i Mirko Cvetković, na današnjem susretu u Beogradu razgovaraće o pitanjima na koja će morati brzo da daju odgovore ukoliko žele kandidaturu za Evropsku uniju.



Protest radnika francuske fabrike nemačkog proizvođača guma Kontinental (Continental)

Ubijen posle jurnjave sa policijom

Policajac Interventne beogradske jedinice, čiji identitet MUP zasada ne otkriva, juče u 4.20 časova u Ulici omladinskih brigada kod broja 44 u Novom Beogradu, ubio je iz službenog pištolja Đorđa Zarića (24) iz beogradskog naselja Jakovo. MUP Srbije tvrdi da je Zarić upucan nakon što je odgurnuo ruku policajca u kojoj se nalazio repetirani pištolj. Policija je saopštila da je u tom trenutku „došlo do opaljenja iz službenog pištolja”. Zarića je metak pogodio u glavu i usmrtio ga na mestu. Policajac Interventne brigade je uhapšen.

Celom događaju je prethodila potera za vozilom koje je prošlo kroz crveno svetlo. Kako je navedeno u saopštenju, MUP tvrdi da je student Beogradske poslovne škole i fudbaler FK Resnik upucan nesrećnim slučajem, porodica ne veruje u zvaničnu verziju, javlja Politika pod naslovom "Nenaoružanog Djordja Zarića ubila policija".

Đorđe Zarić glavom platio prolazak kroz crveno svetlo na Novom Beogradu. Mladić sedeo na suvozačevom mestu. Pritvoren pripadnik MUP-a, piše u Novostima pod naslovom "Policajac ubio mladog fudbalera".

Prolazak automobilom kroz crveno na semaforu juče je koštao života Đorđa Zarića (24), fudbalera FK Resnika. Zarić je preminuo u 4.20, kada je nakon kraće potere Novim Beogradom službeni pištolj policajca Miljana Raičevića (25) opalio, a metak završio u Zarićevoj slepoočnici, javlja Alo.

Policajac Miljan Raičević (25) posle svađe pucao u glavu Đorđu Zariću (24) iz Jakova. „Pežo", u kojem je Zarić bio suvozač, policija zaustavila na Novom Beogradu jer je prošao kroz crveno, objavljuje Pres.

"Đole i ja smo izašli na splav „Akapulko”. Popio je malo više, pa je odlučio da se vrati sa drugom Fićom, inače direktorom FK Resnik, gde je Đole igrao fudbal, a ja da iza njih vozim njegov „sitroen”. Na rampi su mi odmakli i Đole me je zvao mobilnim telefonom i rekao da su u Ulici omladinskih brigada. U pozadini njegovog glasa čula sam „stoj, izađi” i veza se prekinula", priča za Blic drhtavim glasom, uplakana Jovana Dobrić, Zarićeva devojka.

Pravda prenosi tvrdnju Zarićevog brata koji izjavljuje: "Policija ga ubi". Slično izveštava i Kurir gde devojka ubijenoga tvrdi da je "policajac Djordju prislonio cev pištolja na sepoočnicu i povukao oroz".

Ideje o ublažavanju posledica krize

Ideja o uvođenju solidarnog poreza na visoke plate i penzije, kao jedan od odgovora na rast siromaštva izazvan ekonomskom krizom, naišla je na različita reagovanja javnosti, objavljuje Politika. I dok se u pregovorima sa Međunarodnim monetarnim fondom razgovara i o toj temi, iz vlade Srbije stižu ideje o novom fondu socijalne solidarnosti. A čuju se i upozorenja da takve mere znače demagoško podsticanje nerealnih očekivanja siromašnijih slojeva društva.

Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Milojko Arsić ocenio je da za budžet Srbije ne bi bila velika korist ako bi se, radi ublažavanja posledica ekonomske krize, privremeno dodatno oporezovali samo najbogatiji građani u Srbiji. „Uvođenjem neke vrste solidarnog poreza na visoke iznose mesečnih primanja, ne bi moglo da se sakupi dovoljno novca da se pomogne najugroženijim građanima”, rekao je Arsić agenciji Beta.

Poslanici podržavaju ideju vlade da teret krize više podnesu bogatiji građani kroz dodatno oporezivanje, piše u ovom listu.

Vlada Srbije moraće da smanji svoje troškove za oko 500 miliona evra, odnosno za oko 50 milijardi dinara kada bude pravila rebalans budžeta koji se očekuje u aprilu ili maju, kaže za Blic izvor iz Vlade Srbije. Okvirna računica napravljena je nakon što su u Ministarstvo finansija stigli izveštaji o troškovima svih ministarstava, kao i izveštaji o efektima mera štednje koje Vlada sprovodi od decembra. Pred pregovore sa MMF-om pročešljani su svi troškovi administracije, a pregledom pristiglog novca u državnu kasu utvrđeno je da je tempo njenog punjenja daleko ispod očekivanja i da su potrebne dodatne mere štednje.

Novosti izveštavaju o "tajnim" pregovorima sa MMF-om. Međunarodni monetarni fond predlaže drastične mere Vladi Srbije za uštedu pola milijarde evra. Država prihvatila da se ne povećavaju primanja. Predloženo deset puta manje izdvajanje za poljoprivredu (dve umesto 17 milijardi dinara). 5.500 dinara bio bi solidarni porez na svaku neto platu od 80.000, odnosno bruto dohodak od 110.000.

Svi građani Srbije koji primaju više od 50.000 dinara mesečno biće, po svemu sudeći, „najbogatiji koji će snositi teret krize”. Mnogi bogataši i inače izbegavaju plaćanje poreza, a odlučnost države neće osetiti ni sada kada se najavljuje uvođenje solidarnog poreza kojim vlasti nameravaju da navodno udare najimućnije po džepu, piše u Blicu kako državni nameti neće pogoditi najbogatije, pod naslovom "Solidarni porez po ledjima srednje klase".

Socijalne prodavnice

Ideja o otvaranju „socijalnih prodavnica“ za siromašne već se našla na meti kritičara. Trgovci tvrde da neće prodavati robu sa isteklim rokom, piše u Novostima. Predsednica ASNS Ranka Savić najavljuje da će kupci samo prvog dana moći da pazare neograničenu količinu namirnica, ali da će kasnije kupovina proizvoda po povoljnijim cenama biti ograničena. Na otvaranju prve SOS prodavnice u Sloveniji, u kojoj se građanima sa niskim primanjima nude proizvodi po drastično sniženim cenama, u četvrtak je bila neverovatna gužva - pišu slovenački mediji.



(ilistracija: Politika")

Prodavnice u kojima će socijalno ugroženi građani moći po nižim cenama da se snabdeju osnovnim namirnicama, mogu da izazovu više problema nego koristi, i zato je najavljeno otvaranje prvog objekta sa takvom namenom ishitren potez, stav je Ministarstva trgovine i usluga, javlja Danas. U Ministarstvu trgovine ističu da će podržati osnivanje maloprodajnih objekata tipa „hard diskonta“ u kojima bi se, u uslovima slabije opremljenosti prodavnice i nižeg nivoa usluge, organičeni broj artikala prodavao po nižim cenama, svim građanima bez obzira na socijalni status. Da li treba podsećati da su i 90-ih godina prošlog veka određene kategorije stanovništva primale pakete sa osnovnim životnim namirnicama, ali da je ta roba brzo završavala na crnom tržištu.

Cela Srbija vapi za hranom po nižim cenama, objavljuje Blic, tvrdeći da je "ideja o socijalnim prodavnicama široko prihvaćena". List navodi kako je "trgovinski lanac "Jabuka" rešio da spusti cene i krene u akciju uz pomoć jednog sindikata a država se buni."

Alo tvrdi da je trgovinski lanac „Jabuka“ u završnim pripremama za otvaranje prve SOS prodavnice, koja je namenjena isključivo socijalno najugroženijim slojevima stanovništva. Prodavnica će biti otvorena u sredu na Bulevaru kralja Aleksandra 532 u Beogradu, u 10.30. Međutim, ministar trgovine Slobodan Milosavljević, koji je pre nekoliko dana podržao tu ideju i čak najavio da će otvoriti tu prodavnicu, u međuvremenu se predomislio i saopštio da bi to bila diskriminacija nepovlašćenih građana! Navodno, treba prvo oformiti radnu grupu koja će razmisliti o svemu, a prvi sastanak te grupe trebalo bi da bude u aprilu.

O ovoj temi i Glas javnosti ima najavu na prvoj strani pod naslovom "Najzad i kod nas dućani za siromašne".

Ministar kulture traži da se zaradjuje…

U roku od dve sedmice na sto ministra kulture Nebojše Bradića stigle su tri ostavke čelnih ljudi najveći nacionalnih ustanova kulture – direktora Beogradske filharmonije, upravnika Narodnog pozorišta i članova Upravnog odbora Narodnog muzeja u Beogradu.

"Ministarstvo može da obezbedi novac za hleb i maslac, ali za kavijar nema", odlučno kaže u intervjuu za Politiku ministar kulture Nebojša Bradić, odgovarajući na pitanje kako će ubuduće Ministarstvo kulture kontrolisati sredstva koja institucije imaju na raspolaganju.

Govoreći o novom konceptu koje će Ministarstvo sprovoditi, Bradić dodaje da će se ubuduće „analizirati , vrednovati, i rangirati rezultate rada ustanova, i da će oni koji doprinose unapređivanju kulturnog života biti nagrađivani.”

"Partijska pripadnost za nas ne postoji kao osnov za izbor budućih kadrova", kaže ministar kulture.

Prognani ministar?

Pravda, pod naslovom "Prognan iz Srbije", tvrdi da je "srpska vlast ispunila sve hrvatske zahteve pred dolazak Ive Sanadera u Beograd, pa i da skloni nepodobnog ministra", objavljujući pored toga veliku fotografiju Vuka Jeremića, ministra spoljnih poslova Srbije koji će na dan posete hrvatskog premijera Srbiji, biti u poseti Turskoj.



Vuk u poseti carigradsko patrijarhu, juče u Istambulu

Šta žele hrvatski i srpski premijer?

Dolazak hrvatskog premijera Ive Sanadera u Beograd trebalo bi da označi novu etapu odnosa između dve zemlje nakon perioda ozbiljnog zahlađenja izazvanog hrvatskim priznavanjem samoproglašene nezavisnosti Kosova i Metohije i tužbama pred Međunarodnim sudom pravde. „Otopljavanje odnosa počinje u kriznom momentu i svakako će pomoći i jednoj i drugoj strani”, kaže za Politiku član Foruma za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji Slobodan Vučković.

Hrvatski i srpski premijeri Ivo Sanader i Mirko Cvetković na današnjem susretu u Beogradu razgovaraće o pitanjima na koja će morati brzo da daju odgovore ukoliko žele kandidaturu za Evropsku uniju.




Ko je srušio most u Mostaru?

Da li je mostarski Stari most 9. novembra 1993. godine srušila artiljerija Hrvatskog veća odbrane ili su ga u vazduh digli diverzanti bošnjačke Armije BiH? Za rušenje Starog mosta Haški tribunal je optužio nekadašnjeg komandanta HVO generala Slobodana Praljka, koji – od podizanja optužnice – neprekidno tvrdi da su jedan od simbola Mostara minirali bošnjački diverzanti, objavljuje Politika.

Od izvora koji je insistirao na anonimnosti, Politika je juče iz Mostara dobila faksimil naredbe komandanta Četvrtog korpusa Armije BiH generala Arifa Pašalića koja potvrđuje Praljkovu verziju ovog događaja. Pašalić, prema faksimilu, naređuje: „Diverzantska četa Mostarskog bataljona će prilikom sledećeg granatiranja Starog grada postaviti tri antitenkovske mine u središte mosta i aktivirati ih simulirajući direktan pogodak.” U stavu dva, prema faksimilu naredbe, Pašalić zadužuje „dežurnog oficira za IPD (informativno-propagandna dejstva) da u trenutku rušenja mosta obezbede snimatelja, kameru i punjenja baterija”. „Snimak dostaviti svim medijima i predstaviti ga kao napad agresorske hrvatske vojske.” Treći stav naredbe glasi: „Napraviti saradnju i koordinaciju između ove dve grupe, o ovom događaju zabraniti govoriti.”

Vladini funkcioneri na detektoru laži

Moldavski predsednik Vladimir Voronjin poslao je, u okviru nacionalnog programa protiv korupcije, većinu vladinih funkcionera na detektor laži, javila je nacionalna agencija Infotag, objavljuje Poltika.

Poligrafsko ispitivanje biće ubuduće obvezno za sve one koji se zapošljavaju u policiji, obaveštajnoj službi, carini, vojsci i državnom tužilaštvu, stoji u uredbi moldavskog predsednika. I svi sadašnji činovnici koji imaju pristup tajnim vladinim podacima moraće na ispitivanje. Na ovaj način Voronjin, kako je obrazložio prilikom potpisivanja uredbe, želi da smanji penetraciju stranih agenata u moldavsku vladu, ali i korupciju. Birači te bivše sovjetske republike većinu izabranih i imenovanih funkcionera smatraju korumpiranima.

Moldavija je, inače, jedina zemlja u Evropi u kojoj su na vlasti komunisti. Predsednik Voronjih nastoji da, u savezništvu sa hrišćanskim demokratima, uvede ovu najsiromašniju zemlju Evrope u EU i zato se zalaže za neophodne ekonomske i druge reforme.

Štrajk u Francuskoj



Generalni štrajk francuskih radnika u znak protesta zbog aktuelne
ekonomske politike vlade predsednika Nikolasa Sarkozija

Jučerašnjem generalnom štrajku u Francuskoj odazvalo se mnogo više zaposlenih iz privatnog sektora nego tokom prethodnog štrajka krajem januara, javlja Danas. Procenjuje se da su protestne povorke, u kojima je učestvovalo gotovo 2.5 miliona ljudi, prošle ulicama više od 210 većih francuskih gradova. Ulice u centru prestonice zaposeli su demonstranti koji su nosili transparente i uzvikivali parole protiv politike šefa države Nikole Sarkozija. Iako policija tvrdi da je na protestima u Parizu bilo 85.000 ljudi, sindikati tvrde da je najmanje 100.000 demonstranata učestovalo u protestnoj šetnji u tom gradu.

Dotirana firma pomagala i Obamu

Bela kuća se našla u nezgodnoj poziciji jer se ispostavilo da je Barak Obama u vreme dok je bio senator, od posrnulog giganta AIG-a dobio nešto više od 100.000 dolara priloga za predsedničku izbornu kampanju. Ova kompanija za osiguranje više novca nego Obami dala je samo senatoru Krisu Dodu, takođe demokrati, koji je u javnosti osumnjičen da je na nagovor Bele kuće u zakon o pomoći firmama ubacio amandman kojim je direktorima omogućeno da od državnog novca dobiju bonuse, javlja Politika.

Obama, u međuvremenu, pokušava da smanji bes građana zbog skandala sa bonusima u AIG-u i da u isto vreme „progura” plan o ulaganju još gotovo hiljadu milijardi dolara novca tih građana u spasavanje banaka. „Znam da su mnogi od vas besni zbog ovoga – i u pravu ste”, rekao je Obama. Država je iz budžeta dala 173 milijarde dolara da firma ne bi propala i sa sobom povukla dobar deo američke i svetske privrede. Akcija vraćanja poverenja u američki finansijski sistem ipak je naletela na još jednu prepreku, jer je otkriveno da su čelnici Federalnih rezervi znali da će direktori AIG-a dobiti bonuse, ali o tome ništa nisu rekli Obaminoj administraciji.



Policijski istražitelji na mestu eksplozije bombe ispred zgrade agencije grčke vlade za
nekretnine, u centru Atine

Biće para u MMF-u?

Lideri Evropske unije su spremni da obećaju najmanje 75 milijardi dolara novih zajmova Međunarodnom monetarnom fondu kako bi pomogli da se spreči bilo kakva nova „zaraza” finansijske nestabilnosti, saopštili su danas zvaničnici EU na samitu u Briselu.

Čelnici 27-članog bloka odbacili su pritisak za ulivanje dodatne gotovine u svoje privrede, uprkos jučerašnjem obećanju SAD da će povećati sopstvene napore za oporavak, preneo je Rojters.

Britanija je takođe saopštila da će podržati nove zajmove u okviru širih međunarodnih napora za najmanje udvostručavanje resursa MMF, na 500 milijardi dolara radi suzbijanja slabljenja globalne privrede i rasta nezaposlenosti i socijalnih nemira kako u bogatim, tako i u siromašnim zemljama, objavljuje Politika.

Slovačka ostaje protiv nezavisnosti Kosova

Miroslav Lajčak, ministar spoljnih poslova Slovačke govori za Novosti: "Pravila za pridruživanje su jasna - prvo Hag, pa Evropa. Bosna mora da se drži Ustava. Sumnjam da će biti novih sukoba na Balkanu."

Nekadašnji visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Miroslav Lajčak, ističe u intervjuu za Novosti da "Nećemo priznati Kosovo. Ništa se nije promenilo u uslovima koji su doveli do toga da Slovačka zauzme takav stav i zato nema razloga da se govori o bilo kakvoj promeni slovačke politike u tom smislu."

Treba lepo sa Euleksom?

Srbija će do kraja ove godine dobiti pozitivnu odluku Saveta ministara EU da bude stavljena na belu šengensku listu, ukoliko ne dođe do ozbiljnog pogoršanja odnosa sa Euleksom, saznaje Danas iz više izvora bliskih Vladi Srbije i Evropskoj komisiji.

Prema tvrdnjama anonimnih sagovornika ovog lista, jedini mogući “skandal” koji bi imao razmere uticaja na Evropsku komisiju da, i pored toga što je Srbija praktično ispunila sve tehničke uslove iz Mape puta, ipak donese negativnu političku odluku jeste odbijanje saradnje s Euleksom.

Više oružja – manje novca za vojsku

Srbija očekuje da će ove godine nastaviti da izvozi oružje rekordnim tempom, ali će i smanjiti broj radnih mesta u državnim firmama koje se bave proizvodnjom oružja, izjavio je danas ministar odbrane Srbije Dragan Šutanovac, prenosi Politika.

„U 2008. godini smo proizveli rekordnu količinu oružja i opreme u vrednosti 621 miliona dolara i obezbedili prodaju oružja u vrednosti oko 400 miliona”, rekao je Šutanovac u intervjuu agenciji Rojters.

Šutanovac je dodao da će vojska Srbije koja broji 37.000 pripadnika proći kroz smanjenja budžeta u 2009. godini.

„Članstvo Srbije u NATO biće odloženo dok (negativno) raspoloženje javnosti prema Alijansi ne bude umanjeno”, kazao je Šutanovac.

Ko štiti Čedomira Jovanovića?

Republičko javno tužilaštvo i Poreska uprava morali bi odmah, na osnovu pisanja Presa, da pokrenu istragu o poreklu imovine lidera LDP Čedomira Jovanovića, tvrde bivši direktor Poreske uprave Vladimir Ilić i bivši tužilac Saša Stojanović! Oni naglašavaju da su Tužilaštvo i poreznici dužni da pokrenu istragu, jer postoji sasvim osnovana sumnja da lider LDP ne prijavljuje sve svoje prihode, odnosno da izbegava plaćanje poreza!

Međutim, u Poreskoj upravi juče nisu hteli da nam kažu ni da li je Čedomir Jovanović podneo poresku prijavu, piše u ovom tabloidu.

"Na osnovu onoga što je sam Jovanović rekao u javnosti, očigledno je da postoji nesrazmera u njegovim troškovima i primanjima! Sama ta činjenica dovoljna je da odmah reaguje Uprava prihoda, ali i Tužilaštvo", kategoričan je Ilić, prenosi Pres pod naslovom "Čedu Jovanovića štite poreznici i tužilaštvo".

Zvezdina kriza

Sabor Crvene zvezde jednoglasno je izabrao novu Skupštinu kluba sa petogodišnjim mandatom, ali to neće biti kraj promena, javlja Blic.

Na Saboru Zvezde navijači poručili da je za njih “uprava u ostavci”. Dan Tana je rekao da će podržati predlog navijača i da je spreman da ode – juče. Džajić se nije pojavio, izveštavaju Novosti.

"Kome, koliko i pod kojim uslovima duguje Crvena zvezda", upitao je predstavnik navijača Jovan Šurbatović. "Revizija poslovanja mora da bude svima dostupna. Nadam se da ćemo uskoro moći da biramo između ozbiljnih kandidata za vrh kluba, da biramo najbolje. Lako je rušiti. To možemo danas, sutra, za mesec dana... Hoćemo da gradimo. Vreme je potrošeno, sadašnje rukovodstvo je za nas uprava u ostavci! Već od danas svi moramo da radimo na okupljanju potencijala za novu upravu, jer su naš jedini interes titule i sportski uspesi."

Odmah posle Sabora održana je i sednica nove Skupštine.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...