NAROD TROŠI MANJE - DRŽAVA “UHVAĆENA” U RASIPANJU

S. Kačarević

(Pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Broj velikih nabavki smanjen je od januara 2009. i u odnosu na proteklu godinu 30 odsto mušterija ređe pazari u hipermarketima. Tekuća potrošnja je potpuno obuzdana, zamrznute su penzije i plate a reforme budžetske administracije i poreskog sistema počeće za otprilike tri meseca. Pokazalo se da državne institucije krše zakone i da se i ono malo novca kojim Srbija raspolaže - nesavesno troši.



Koncert amerièkog Harlem gospel hora u Sava centru

Manje velikih kupovina

Tek uspostavljenu praksu Beograđana i sve više potrošača širom Srbije da se svakog vikenda zapute u hipermarkete u nedeljnu kupovinu, ove godine omela je kriza. Broj velikih nabavki smanjen je od januara 2009. i u odnosu na proteklu godinu 30 odsto mušterija ređe pazari u hipermarketima. Samo šest odsto potrošača je potpuno prestalo da odlazi u velike kupovine, pokazuju najnoviji podaci GFK agencije za marketinška istraživanja, prenosi Politika.

Posle dve, tri godine stalnog rasta broja onih koji su se iz „velikih prodavnica” vraćali sa gepecima punim osnovnih životnih namirnica, besparica je pojedine kupce primorala da polako „zavrću slavinu”.

Država obuzdava potrošnju

Tekuća potrošnja je potpuno obuzdana, zamrznute su penzije i plate a reforme budžetske administracije i poreskog sistema počeće za otprilike tri meseca, i to je otvorilo prostor da država nastavi sa podsticajima privredi i poveća ulaganja u krupne infrastrukturne projekte u 2010. godini, konstatovala je Diana Dragutinović, ministarka finansija na konferenciji za novinare, prenosi Politika. Kako je navela, predloženi budžet za narednu godinu (sa 656 milijardi dinara prihoda, 763 milijarde rashoda i 107 milijardi dinara deficita) „u okvirima je dogovorenog sa MMF-om” i „razvojno je orijentisan”.

Po rečima ministarke, preterano restriktivna fiskalna politika, dok je privreda još ranjiva, ne bi bio mudar potez i negativno bi se odrazila na privredni rast. Stoga, kaže, predloženi budžet predviđa nastavak programa koji su, kako je ocenila, dali rezultate u ovoj godini. Poput subvencionisanih kamatnih stopa ili programa staro za novo, ali i početak novih kao što je subvencionisanje stambenih kredita radi podsticanja gradnje jeftinijih stanova.



Sajam knjiga u Nišu

Opet o nesavesnom trošenju državnog novca

Revizorski nalazi otkrili i koliko je trošeno na prekovremeni rad, darove i kafanu: Od kafanske reprezentacije moglo da se napravi 2,1 milion obroka za sirotinju. Prekovremeni rad naplaćivali 99.650 dinara, piše u Novostima pod naslovom “Vlast pojela narodnu kuhinju”. Prvi revizorski izveštaj u novijoj istoriji Srbije izazvao je ogromnu pažnju javnosti. Pokazao je da institucije krše zakone i da se i ono malo novca kojim Srbija raspolaže nesavesno troši. Dve milijarde dinara vredne javne nabavke u “sivoj” zoni naterale su Vladu Srbije da završni račun budžeta za 2008. povuče iz skupštinske procedure.

Uprava za javne nabavke samo u 2009. godini uočila je potencijalne neregularnosti u postupcima javnih nabavki vrednim preko 100 miliona evra, a informacije iz prethodnih godina ukazuju na to da se oko četvrtina javnih nabavki u Srbiji obavlja bez tendera, kaže za Blic Predrag Jovanović, direktor Uprave za javne nabavke. Svoje izveštaje Uprava sukcesivno prosleđuje Državnoj revizorskoj instituciji (DRI), koja će sve proveravati tokom naredne godine, kaže Jovanović.

Odmrzavanje sporazuma sa EU

Glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc u svom najnovijem izveštaju namenjenom Savetu bezbednosti jasno govori o zadovoljstvu sa sadašnjim stanjem saradnje što, prema rečima predsednika Slovačke Ivana Gašparoviča, predstavlja pozitivan razvoj koji EU ne može ignorisati. Prvi čovek Slovačke Republike, koji danas dolazi u zvaničnu posetu Beogradu, za Politiku kaže da se nada da će Privremeni trgovinski sporazum i ratifikacioni proces Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju uskoro biti odblokirani, i to već u decembru na sastanku Saveta ministara spoljnih poslova EU.

Glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc predstaviće danas u Njujorku, pred Savetom bezbednosti UN, izveštaj o saradnji Srbije sa tim sudom koji će, prema očekivanjima, biti najpozitivniji do sada, javlja Blic. Bramerc u izveštaju, navode mediji koji su imali uvid u nacrt tog dokumenta, nije naveo formulaciju "puna saradnja" kada ocenjuje odnose Srbije i Haškog suda, ali prvi put kaže da je zadovoljan saradnjom Beograda s Tribunalom.

Razlog za optimizam?

Predstavnici Prištine u spisima Međunarodnog suda pravde po prvi put zavedeni bez funkcija. Stavove u sredu izneli Argentina, Nemačka, Albanija i Saudijska Arabije, javljaju Novosti. Srpski pravni tim pred Međunarodnim sudom pravde ima razloga za početnički optimizam. Bar zbog jednog važnog detalja: Sud nijednog trenutka, pa ni u transkriptima, nijednog predstavnika Prištine nije zaveo kao deo delegacije republike Kosovo, već isključivo kao članove tima autora jednostrane deklaracije o nezavisnosti.

Dogodine poskupljenja struje

Tokom naredne godine predviđena su dva poskupljenja električne energije. Prvo povećanje od 10 odsto - 1. januara, a drugo 1. Jula, najavljuju Novosti. narednih dana Agenciji za energetiku biće upućen zahtev za januarsko poskupljenje - najavio je u sredu Dragomir Marković, generalni direktor EPS.
On je objasnio da po metodologiji opravdanih troškova struja bi tokom 2010. godine trebalo da poskupi 38 odsto i onda EPS ne bi imao gubitaka. I pored dva poskupljenja, „minus“ EPS u narednoj godini biće oko 20 milijardi dinara.

Nova fabrika u Prokuplju

Prokuplje od juče isporučuje električne auto-kablove za četvrtinu svetskog tržišta za kompaniju čiji je godišnji promet tri milijarde evra. U ovom gradu otvorena je nova fabrika kablova za automobilsku industriju, kao jedna fabrika koje nemačka firma „Leoni” ima širom sveta, u kojoj radi 350 radnika, ali samo za početak. Prema ugovoru, do 2012. treba da zaposli još oko 1.300 radnika, javlja Politika.

“Vlada Srbije je preko Agencije za strana ulaganja odobrila kompaniji „Leoni” 6,5 miliona evra, odnosno 5.000 po svakom zaposlenom radniku, rekao je Mlađan Dinkić”, potpredsednik vlade i ministar ekonomije.

Ko se dogovarao o nuklearki?

Posle najave ruskog ambasadora Aleksandra Konuzina da su „prvi razgovori na najvišem nivou o eventualnoj izgradnji nuklearki u Srbiji već obavljeni, a da bi u nastavku trebalo precizirati taj veliki investicioni poduhvat”, iz kabineta predsednika Srbije Borisa Tadića za Politiku potvrđuju da se o toj temi nije pričalo čak ni prilikom nedavne posete predsednika Rusije Dmitrija Medvedeva.

Srbija ima moratorijum na gradnju nuklearki do 2015. godine, pa se zato o toj temi nije moglo razgovarati prilikom susreta dva predsednika, pojašnjavaju iz predsednikovog kabineta.

I u Vladi Srbije su kategorični dase nuklearka neće graditi. Zabrana njihove izgradnje datira od 1989. godine. Iako neki stručnjaci smatraju da je taj propis zastareo, jer ga je donela druga država posle nuklearne katastrofe u Černobilju, ministar energetike Petar Škundrić kaže da ne vidi nikakvu mogućnost za gradnju nuklearne elektrane.

I posle tri dana nejasno je ko je s kim i da li je uopšte bilo razgovara o gradnji nuklearki, objavljuje Politika.

Za i protiv vakcine

Uprkos rizicima, svaki drugi odrasli stanovnik Srbije ne želi da se pelcuje protiv gripa. Ko ne primi dozu, čak 250 puta povećava šansu da dobije teški oblik gripa, objavljuju Novosti. NA svakih 4.000 obolelih od novog gripa jedan mora na aparat za veštačko disanje, a na svakih 10.000 obolelih jedan – umire, objavljuju Novosti. Epidemiološka situacija bi tek mogla da se iskomplikuje, jer je ovo do sada, tvrde stručnjaci, bio samo blagi nalet virusa H1N1. Glavni udar se tek očekuje u januaru. I dok epidemiolozi tvrde da je vakcinacija najefikasniji oblik zaštite, stanovništvo je i dalje zbunjeno i prilično nepoverljivo.
Svaki drugi stanovnik Srbije ne planira da se vakciniše protiv novog gripa, pokazalo je istraživanje TNS "Medijum galup". Za vakcinaciju se izjasnilo samo 29 odsto anketiranih, a većina građana, 41 odsto, smatra da vakcina nije bezbedna!

Još mesec dana za hapšenje

Rasim Ljajić, ministar rada i šef Saveta za saradnju s Tribunalom, govori za Novosti: “Ponašamo se kao da su oba begunca još živa, i u Srbiji. Još mesec dana za hapšenje, ili se povlačim. Revizorka kritikuje vlastite propuste”, priča Ljajić.

Evropska perspektiva Srbije zavisi od izveštaja glavnog haškog tužioca Serža Bramerca u četvrtak u SB UN. Šef Nacionalnog saveta za saradnju s Hagom Rasim Ljajić veruje da će ovoga puta vesti iz Njujorka biti dobre i da neće biti neprijatnih iznenađenja.
“Očekujemo krajnje objektivan, najpozitivniji izveštaj do sada. Ovo će biti prvi izveštaj u kojem neće biti zamerki na račun Srbije i u kojem se jasno navodi da činimo sve da uhapsimo preostale haške optuženike. Važno je da pitanje saradnje više nije političko, nego tehničko i operativno pitanje”, kaže ministar Ljajić.

Život u Srbiji

Na Internetu postoje brojni sajtovi gde stranci nastanjeni u našoj zemlji pišu o životu ovde. „Klub stranih posetilaca Beograda“ ima 200 članova, koji pišu o svemu, objavljuju Novosti. Srbi imaju jednu čudnu naviku - dok čekaju u redu uvek stoje preblizu jedni drugima. Gotovo se dodiruju. To posebno važi za starije. Jednom su mi se neki ljudi toliko približili dok sam bio na bankomatu da sam morao da ih zamolim da se odmaknu. Prema nekim mišljenjima, to rade da bi se zaštitili od još jedne endemske srpske pojave - „padobranaca“.
Ovo je samo jedan od duhovitih komentara kojima Irac Džonatan Dejvis pokušava da Srbiju približi strancima koji u njoj žive ili gostuju.

Prevara u autoškoli

Policija je privela 12 osoba za koje se sumnja da su učestvovali u prevarama u vezi sa polaganjem vozačkih ispita, javlja B92, prrenosi Blic.
Izvor B92 iz policije naveo je da su među uhapšenima dva policajca iz Policijske uprave Pančevo, vlasnik auto škole „Putnik“ iz tog grada Renato Stankov, kao i dvojca radnika.

Partizan u Tuluzu

Desetkovani Partizan večeras će u Tuluzu (19 časova, TV B92) odigrati takmičarski beznačajan meč, bar što se tiče plasmana u narednu rundu Lige Evrope, dok će za domaćina ovaj susret biti više od uobičajene borbe za bodove, javlja Blic. Francuzi će meč i eventualnu pobedu posvetiti Brisu Tatonu, navijaču Tuluza, koji je preminuo u Beogradu 29. septembra od posledica prebijanja uoči prvog susreta ova dva tima. Dok domaćin poziva svoje navijače na uzdržanost i mir, najekstremniji simpatizeri kluba nastavili su sa pretnjama „grobarima“ u kojima im poručuju da se ne pojavljuju u njihovom gradu. S obzirom na činjenicu da će ih na stadionu Tuluza ipak biti, a doći će uglavnom iz Francuske, policija je podigla bezbednosne mere na najviši nivo.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...