NARKOMANI U SKUPŠTINI SRBIJE

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Poskupeće struja a pojeftiniti Internet. Ubice zagrebačkog novinara jure po čitavom Balkanu. Nijednog srpskog univerziteta medju 500 najboljih na svetu.



Libijski predsednik Gadafi primio je Putina u svom šatoru u dvorištu Kremlja (Fonet)

Ne pominju srpskog patrijarha

Carigradska patrijaršija primila je k znanju molbu patrijarha srpskog Pavla i od danas njegovo ime ne pominjese u liturgijama među pravoslavnim poglavarima, prenela je Verska informativna agencija. „Na liturgiji u severnogrčkom gradu Drama, koju su danas služili carigradski patrijarh Vartolomej i grčki prvojerarh, arhiepiskop atinski Jeronim, izostavljeno je ime patrijarha Pavla u obe molitve koje su uobičajene”, saopštila je VIA pozivajući se na nezvanične izvore u Carigradskoj patrijaršiji, javlja Politika.

U redosledu prvojerarha obično se posle carigradskog patrijarha pominju aleksandrijski, antiohijski, jerusalimski, moskovski, beogradski, bukureštanski, sofijski i tbiliski, a u današnjoj liturgiji posle moskovskog patrijarha Aleksija naveden je bukureštanski Daniel.

Dogodine skuplja struja

Ministar energetike Petar Škundrić najavio je korekciju cena električne energije početkom sledeće godine. Neće biti poskupljenja od 40 odsto, iako se ono pominje kao ”jedino tržišno prihvatljivo rešenje”. EPS treba što pre da izgubi socijalnu funkciju, kaže ministar.

U svakom slučaju, koliko je preuranjena priča o skoroj privatizaciji EPS, toliko je i nerealna korekcija od čak 40 odsto. To ne bi pregurali ni privreda, niti domaćinstva, piše u Novostima. Prema podacima EPS, cena za domaćinstva posle avgustovskog poskupljenja dostigla je 5,5 evrocenti za kilovatčas, ali je to i dalje ispod proseka zemalja regiona. U Hrvatskoj je kilovatčas za domaćinstva 9,84 evrocenti, dok je u Bugarskoj 7,21. Individualni potrošači u Rumuniji kilovatčas plaćaju 11,41 evrocenti, dok u Mađarskoj gotovo 13 evrocenti.

Jeftiniji Internet?

Kablovski operater SBB saopštio je da planira da za tri sedmice počne da uvozi internet iz inostranstva i očekuje da će to dovesti do poboljšanja kvaliteta usluga i do snižavanja cena, objavljuje Biznis.

Direktor SBB-a Dragan Šolak rekao je da je ta kompanija pre nedelju dana predala zahtev za dozvolu da uvozi internet u skladu sa novim pravilnikom koji je donela Republička agencija za telekomunikacije, a rok za odgovor RATEL-a je 30 dana.

"Do kraja ove i početkom sledeće godine cene interneta u Srbiji pašće za oko 30 odsto, čime će građani osetiti prve efekte liberalizacije tržišta interneta u Srbiji", kaže za Biznis Slobodan Marković, specijalni savetnik ministra za telekomunikacije i informatičko društvo.

Srpski univerziteti

Ni pre četiri godine, kada je Politika jedina kod nas objavila ovo istraživanje, nijedan univerzitet iz Srbije nije dospeo među 500 odabranih u svetu, a nije, bogme, ni ove. Podsetimo samo na savremenu krilaticu: Ko ne napreduje, on nazaduje, piše u Politici.

Prva tri mesta na tzv. šangajskoj listi odabranih u 2008. godine zaposela su, po običaju (i navici) tri američka: Harvard, Stenford i Berkli. Četvrti je Kembridž iz Velike Britanije, a Oksford je tek deseti. Nijednog srpskog, a tek prvi put jedan iz negdašnje zajedničke Jugoslavije našao se u prestižnom društvu – Ljubljanski univerzitet.

Kapetan traži pravdu

Bivši kapetan nekadašnje JNA jedini je od 85 okrivljenih Srba koji se iz Haga vratio s presudom – „nije kriv ni po jednoj tački optužnice” – ali sebe ne smatra srećnim čovekom. „Potrošio“ je četiri i po godine života, zdravstveno je ugrožen – i nikom ništa!

Haški tribunal, uz saradnju pravosudnih organa Republike Srbije, uhapsio je i optužio Miroslava Radića (46) ali danas, pošto je oslobođen svake krivice, niko ne priznaje odgovornost za njegovo bezrazložno tamnovanje od četiri godine, šest meseci i šest dana. Ministarstvo pravde, odlukom od 10. oktobra ove godine odbilo je kapetanov odštetni zahtev – dok u Hagu takvu vrstu pravde ne može ni da traži – pa su Radićevi punomoćnici 27. oktobra tužili Republiku Srbiju Prvom opštinskom sudu u Beogradu, ističući tužbeni zahtev od 50 miliona dinara javlja Politika

Euleks još neizvestan

UZ rutinski izveštaj generalnog sekretara Ujedinjenih nacija Ban Ki Muna o primeni Rezolucije 1244, na sednici Saveta bezbednosti u petak sigurno će biti reči i o rekonfiguraciji Unmika, saznaju Novosti iz diplomatskih izvora. To praktično znači da će tema sednice biti i Euleks, jer se rekonfiguracija Unmika i sprovodi da bi se na KiM otvorio prostor za misiju EU. Ali, konačna odluka o raspoređivanju Euleksa na KiM u petak se, gotovo je izvesno, ne očekuje.

Da bi SB doneo odluku, na to mora da pristane i Rusija, što se, prema svim najavama iz Moskve, ni ovoga puta neće dogoditi - pod uslovom da Srbija ne kaže "da".



Pakistanski suniti na povratku sa muslimanske svetkovine u gradu Multanu (Fonet)

Otkazi u Čačku i Kikindi

Novosti javljaju o masovnim otpuštanjima radnika u Čačku i Kikindi.

Kada je 445, od ukupno 813, radnika Tehničko-remontnog zavoda u Čačku, u petak otišlo na posao, niko od njih ni slutio nije da će im to biti i poslednji dan proveden u krugu ovog vojnog preduzeća u kojem su neki od njih radili i po više od tri decenije. Kao grom iz vedra neba pogodila ih je naredba rukovodstva firme, saopštena u pisanom obliku, da se udalje s radnog mesta i da razduže alat.

Svetska finansijska kriza ozbiljno je poremetila poslovne planove francuske kompanije “Le Belijer”, što su najdirektnije na sopstvenoj koži osetili Kikinđani. Tamošnja livnica aluminijumskih delova za automobilsku industriju, kojom gazduju Francuzi, oslobodila se viška radne snage i otpustila 150 radnika. "Le Belijer" je pedesetorici radnika ekspresno uručio otkaze. Još 100 ljudi otišlo je ovih dana iz fabrike.

Direktor odbija da govori

Milenko Šarančić, generalni direktor „Železnica Srbije”, prigrabio je nelegalno pravo otkupa službenog stana, vrednog pola miliona evra. Stan u elitnoj beogradskoj zoni Vračar otkupljivaće dvadeset godina, po godišnjoj kamati od jedan odsto, ali nije poznato po kojoj ceni, objavljuje Blic.
U poslednjim danima svog mandata Šarančić ne samo da kupuje automobile za „Železnice Srbije” za 2,2 miliona evra, od kojih i dva supreluskuzna automobila od po 106.000 evra, već otkupljuje i službeni stan u Mileševskoj 44, od 108 kvadratnih metara. Ovo tvrde članovi sindikata „Železnica Srbije”, koji zbog pretnji otkazom za iznošenje informacija iz preduzeća, žele da ostanu anonimni. Šarančić odbija da govori za Blic.

Potraga za ubicama Pukanića

Forenzičari hrvatske policije pronašli su na mestu ubistva Ive Pukanića i Nike Franjića DNK tragove osobe za koju se pretpostavlja da je postavila eksploziv. Identitet atentatora biće utvrđen veštačenjem kada iz Srbije stignu uzorci DNK osumnjičenih Željka Milovanovića i Bojana Gudurića, koji su i dalje u bekstvu, kao i Elvisa Hadžića iz Velike Kladuše, koji je uhapšen i nalazi se u pritvoru u Bihaću. Policija je došla do saznanja da je naručilac za ubistvo platio oko 150.000 evra, a u daljem toku istrage biće utvrđeno kako je novac podeljen, objavljuje Blic.

Beogradska policija juče je imala dojavu od penzionisanog policajca koji je navodno u beogradskom naselju Konjarnik prepoznao osobu sa fotorobota koja se traži za ubistvo Ive Pukanića, vlasnika Nacionala i šefa marketinga tog lista Nike Franjića, javlja Danas. Nakon intenzivne pretrage policija je utvrdila da je rečo lažnoj uzbuni. Kako se nezvanično saznaje, policija sumnja da je Novosađanin Bojan Gudurić(27), koji se takođe sumnjiči da je umešan u ubistvo Pukanića, pobegao za Bugarsku.

Novi urednik Politike

Tajno glasanje redakcije dnevnog lista Politika o kandidatima za glavnog i odgovornog urednika trebalo bi da se održi u sredu 5. novembra. Vršilac dužnosti glavnog i odgovornog urednika Politike Radmilo Kljajić rekao je agenciji Beta da bi, nakon što im Upravni odbor dostavi spisak od četiri kandidata, redakcija trebalo da se izjasni u sredu, a da imenovanje bude do kraja nedelje.

Član Upravnog odbora Politike a.d. Jovan Simić rekao je da su do sada obavljeni razgovori sa tri kandidata i da je ostalo da se obavi intervju sa još jednim kandidatom nakon čega bi o njima trebalo da se izjasne zaposleni.

Od 16 kandidata koliko se prijavilo na konkurs za glavnog i odgovornog urednika Politike, u najuži izbor su ušli Dragan Bujošević, Žarko Rakić, Milan Mišić i Rajko Đurić, piše u Danasu.

Poslanici - narkomani

Poslanica Nove Srbije, Aleksandra Janković, revoltirana je odlukom Odbora za ekologiju i predsednika tog tela, Čedomira Jovanovića, da se u Skupštini zabrani pušenje, i kaže da bi onda trebalo uvesti i kontrolu na narkotike kako bi se narkomani poslanici obeležili i udaljili iz skupštinskih klupa.

Na pitanje Pravde da li sumnja da neko od poslanika koristi narkotike, kada predlaže takvu ideju, Jankovićeva kaže:
"Za LDP dugo postoji sumnja da konzumiraju narkotike, ali pre svega za njihovog lidera, Čedomira Jovanovića."

Pored Jovanovića, Aleksandra navodi i da lider LSV-a Nenad Čanak ne bi prošao na testu narkotika.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...