NAPADI NA DRŽAVNI UGOVOR I MINISTRA ODBRANE

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

 

Novine su podeljene oko dve glavne teme: prodaje NIS-a Rusima i sukoba generala i ministra.



Nadbiskup beogradski Stanislav Hočevar služio je ponoćnu Božićnu misu u
crkvi svetog Antuna (Fonet)

Okončani jednogodišnji pregovori sa Rusima

Potpisan sporazum o prodaji 51 procenta NIS-a, javlja Politika iz Moskve. Potpisani Memorandum o razumevanju i Protokol o saradnji u vezi s Južnim tokom i Banatskim Dvorom. Tadić i Medvedev potpisali zajedničku izjavu o spremnosti da se realizuje energetski sporazum. Rok za donošenje odluke o gradnji gasovoda 1. februar. Rusi nemaju obavezu ulaganja u Banatski Dvor.

Potpisivanjem zajedničke izjave predsednika Ruske Federacije Dmitrija Medvedeva i Borisa Tadića, predsednika Srbije, okončani su, gotovo godinu dana dugi, pregovori o energetskom sporazumu između dve zemlje. Samo nekoliko trenutaka ranije, za stolom za kojim su sedeli Tadić i Medvedev u Katarininoj sali Kremlja, potpisan je paket od tri dokumenta – Dušan Bajatović, direktor „Srbijagasa”, i Aleksej Miler, predsednik Upravnog odbora „Gasproma”, potpisali su Memorandum o saradnji koji je vezan za izgradnju gasovoda Južni tok i proširenje podzemnog rezervoara za gas Banatski Dvor, Aleksandar Djukov, direktor „Gaspromnjefta”, i Petar Škundrić, ministar za energetiku Srbije, sporazum o prodaji 51 procenta Naftne industrije Srbije. Predsedničkom izjavom se na državnom nivou garantuje sprovođenje tih dokumenata.

Medvedev je izjavio da ti sporazumi daju osnov za dugoročno obostrano korisnu saradnju i pomažu razvoj ekonomije obe države, a osiguravaju energetsku bezbednost cele Evrope.

Boris Tadić je odgovorio da su potpisani dokumenti značajni ne samo za današnji dan nego i za budućnost. Srbija se, prema njegovim rečima, nalazi „na pola puta između Evropske unije i Rusije”.

Potpisnici ocenjuju da je taj aranžman osnov energetske stabilnosti dve zemlje, dok domaći stručnjaci upozoravaju da će od prodaje NIS-a jedino Rusi profitirati, objavljuje tabloid Alo. Ministar ekonomije Mlađan Dinkić ocenio je da je Srbija napravila izuzetno loš aranžman sa Rusijom kad je reč o prodaji NIS-a, prenosi ovaj list.

Zašto general "gadja" ministra

Zasedanje Narodne skupštine Srbije obeleženo je istupanjem poslanika opozicije koji su oštro kritikovali sukob ministra odbrane Dragana Šutanovca i načelnika Generalštaba Vojske Srbije Zdravka Ponoša, javlja Danas. Opozicioni poslanici su zahtevali da se predsednik Srbije Boris Tadić, po povratku iz Moskve, obrati javnosti, kao i da se Šutanovac i Ponoš pojave pred članovima Odbora za odbranu i bezbednost.

Odluka nečelnika Generalštaba, generala Zdravka Ponoša da javno kritikuje ministra odbrane Dragana Šutanovca možda nema nikakve veze s političkim prilikama u zemlji, ali će se neizbežno pretvoriti u prvorazrednu političku senzaciju, piše u Politici. Posebnu pažnju izaziva generalova tvrdnja da politika odbrane u Srbiji ne postoji. Politika odbrane se, inače, utvrđuje Strategijom nacionalne bezbednosti i Strategijom odbrane. Ta dokumenta su upravo puštena u javnu raspravu i treba da budu doneta tokom iduće godine.

Srbija, već dugo zaista nema ključna dokumenta koja se odnose na politiku odbrane i to godinama znaju svi. Donošenje tih dokumenata je u domenu države, dakle i predsednika Republike, i skupštine i vlade. General, očigledno, ima pravo što je nezadovoljan, ali nije potpuno jasno zašto je odlučio da progovori tek nakon što je počela javna rasprava o dve strategije. Takođe je opravdano zapitati zašto „gađa” samo ministra odbrane, kad je jasno da on ne može biti jedini krivac, objavljuje Politika.

Sukob na relaciji ministar odbrane - načelnik Generalštaba narušava odbrambeni sistem zemlje. Predsednik Srbije Boris Tadić mora urgentno da reaguje i da kao vrhovni komandant Vojske Srbije i šef Nacionalnog saveta za bezbednost izvrši svoju ustavnu obavezu i spreči narušavanje linije komandovanja u sistemu odbrane zemlje, pa makar to značilo i smenu jednog od njih, smatraju vojni stručnjaci, piše u Blicu.

Gotovo identičan stav objavljuje i Pres. Žestoke javne optužbe načelnika Generalštaba Zdravka Ponoša na račun ministra odbrane Dragana Šutanovca moraju da rezultiraju odlaskom sa funkcije najmanje jednog od njih dvojice, kažu za Pres vojni stručnjaci i političari. Sagovornici ovog tabloida se slažu da sukob Šutanovca i Ponoša šteti odbrambenom sistemu države i upozoravaju da se sistem odbrane ne sme zloupotrebljavati za unutarstranačke sukobe u DS-u.

Predsednik Tadić, od koga mnogi očekuju da preseče “Gordijev čvor” i stavi tačku na sukob Ponoša i Šutanovca, poručio je da “pažljivo prati sva zbivanja i da uvek postoji mogućnost da nosioci određenih državnih funkcija imaju različita mišljenja, ali da to ne može da bude izvor nestabilnosti bilo kog sistema, a posebno ne sistema odbrane”, piše u Novostima.

Svejedno, predsednik nije pozvao na pomirenje, a lopticu je prebacio na premijera Cvetkovića:

"Za promene u Vladi odgovoran je premijer, ali ja, kao šef države i lider najveće stranke u Vladi, neću se odreći prava da utičem na političke tokove."

Cvetković se, očigledno, odlučio za Šutanovca:

"Nije tačna ocena generala Ponoša da politika odbrane zemlje ne postoji. Građani ne treba da brinu", objavljuju Novosti.

Ponoš ovakvim ocenama hoće da se ogradi od malverzacija u ministarstvu. Reč je o 500 miliona evra, a tim novcem iz budžeta preko firme Jugoimport SDPR, kupljene su bespilotne letilice od Izraela, a koje nisu zadovoljile kriterijume, objavljuje Pravda.

Predstavnici SRS su prihvatili ponudu DS da predvode kampanju protiv generala Zdravka Ponoša, načelnika Generalštaba Vojske Srbije, saznaje Pravda. Radikali generala Ponoša obaraju po modelu „afere Krišto", i tada su poslanici SRS u parlamentu krenuli sa hajkom posle koje je ubrzo usledila ostavka direktora Aerodroma, piše u ovom tabloidu.

Kako se odmotava klupko sukoba između ministra odbrane Dragana Šutanovca i načelnika Generalštaba Zdravka Ponoša, sve je izvesnije da bi iz njega deblji karaj mogao da izvuče Šutanovac, objavljuje Alo. Da je potpredsednik DS-a na neki način pušten niz vodu, vidljivo je i iz ponašanja šefa države Borisa Tadića, koji izbegava da preseče sukob, iako bi u normalnim okolnostima ovakvo ponašanje prvog čoveka vojske bilo kažnjeno.

Hirurški turizam

U senci pokušaja da se demantuje da je Makedonija važna destinacija u takozvanom hirurškom turizmu ostalo je svedočenje neurologa doktora Ninoslava Ivanovskog o „nečasnoj” ponudi izvesnog izraelskog državljanina da započnu biznis s presađivanjem bubrega njegovim zemljacima u skopskoj klinici.

"Nemam saznanja da su organi Srba sa Kosova prodavani i transplantirani u Makedoniji, iako je naša klinika jedinstvena i ima uvid u sve transplantacije bubrega na tlu Makedonije. Ubeđen sam, međutim, u istinitost podataka koje je u svojoj knjizi navela Del Ponteova, pre svega zato što sam prvi ukazao na nelegalne transplantacije organa u privatnim klinikama na Kosovu. Takvu informaciju sam letos dobio od turskih kolega, što se kasnije potvrdilo kao tačno", kaže Ivanovski.

Pretnja napuštanjem vlade

Mlađan Dinkić kaže da je moguće da napusti Vladu, međutim, poslanici u parlamentu uvereni su da ovom pretnjom lider G17 plus ponovo ucenjuje Borisa Tadića.

"Izjave Mlađana Dinkića nisu kraj Vlade, to je više njegov ucenjivački kapacitet. Očekujem da Dinkić krene iduće godine sa rušenjem Vlade, ako se do tada sama ne uruši", navodi lider SNS-a, Tomislav Nikolić. Lider naprednjaka sumnja da će DS moći još dugo da trpi Dinkićeve ucene.

Da je reč o praznoj pretnji Borisu Tadiću, veruje i Velimir Ilić, Dinkićev kolega iz bivše Vlade.

Još jedna knjižara manje

Nolitova knjižara „Pavle Bihalji“ pretvorena u prodavnicu garderobe, javljaju Novosti. Samo nekoliko dana uoči osamdesetogodišnjice izdavačke kuće Nolit, njena najpoznatija knjižara „Pavle Bihalji“, na uglu Resavske i Ulice kralja Milana, pretvorena je u prodavnicu garderobe „Zekstra&co“, čime je udaren još jedan šamar knjizi i kulturnoj javnosti.

Novi gazda Dragan Đurić, inače vlasnik „Zekstre“ i Veterinarskog zavoda, koji je i kupio „Nolit“ pre tri godine tada je izjavio: „Knjižare će ostati knjižare samo što ćemo neke u kojima je slabiji promet pokušati da učinimo zanimljivijim posetiocima. Prvo ćemo renovirati knjižare u Beogradu, pa onda i ostale. Planiramo da od knjižare „Pavle Bihalji“ napravimo modernu kafe-knjižaru u dva nivoa, što je svuda u svetu jako popularno.“

Od tada do danas Nolitove knjižare u Užicu, Aranđelovcu i Valjevu pretvorene su u predstavništva mobilnog operatera VIP, a knjižara na Terazijama postala je butik brendirane garderobe marke „Maks Mara“.

Blokada glavnog grada

Rezervisti i sindikalci u sredu tokom celog dana paralisali su saobraćaj u glavnom gradu. Blokada Nemanjine trajala je šest časova. To je izazvalo gužve u Kneza Miloša, Savskoj, Sarajevskoj, prilazima mostu "Gazela", kao i ulicama u blizini Nemanjine, piše u Novostima.

Nešto posle 11 časova u Nemanjinoj policija je formirala kordone, koji su se smenjivali sve do večernjih časova. Raskrsnica Balkanske i Nemanjine bila je blokirana, a policija je postavila "živi bedem" stotinak metara iznad. Predstavnici "ratnika i radnika", njih oko 300, tražili su prijem kod premijera Srbije Mirka Cvetkovića.

Od početka godine, ispred zdanja u Nemanjinoj 11 bilo je više od 40 javnih skupova.

Karadjordjević - savetnik za odnose sa prevarenim klijentima

Princ Mihajlo Majkl Karađorđević, sin kneza Aleksandra i unuk kneza Pavla, bio je savetnik za odnose sa klijentima Rene-Tjeri Magona de la Vilišea, francuskog investitora koji je u utorak u Njujorku počinio samoubistvo iz očaja zbog 1,4 milijarde dolara novca njegovih klijenata koje je proneverio američki biznismen Bernard Mejdof.
Mejdof je uhapšen 11. decembra i nalazi se u kućnom pritvoru nakon što je platio kauciju 10 miliona dolara, a mediji su objavili da piramidalna „Ponci” šema kojom je proneverio 50 milijardi dolara spada u najveće finansijske prevare u svetskoj istoriji. Dejli mejl navodi, a prenosi Blic, da je Mihajlo Karađorđević na mondenskim skijalištima u Švajcarskoj i Francuskoj, kao i u letovalištima širom Mediterana, zahvaljujući vezama sa kraljevskim porodicama Evrope, obezbeđivao klijente koji su investirali u Mejdofovu piramidalnu šemu.

Nabavke mimo zakona

Ministarstvo finansija (nadležno za nadzor primene Zakona o javnim nabavkama) od samog početka bilo je upoznato da NIS ne priznaje zakon, kao i da nabavke obavlja po internim pravilima. I mada je znalo za zakonska ograničenja sa kojima se Uprava za javne nabavke i Komisija za zaštitu prava suočavaju, NIS nije bio na spiskovima Ministarstva ni za redovne, ni za vanredne kontrole.

Budžetski inspektori u poslednje tri godine nisu kontrolisali Naftnu industriju Srbije, potvrđeno je juče Politici u sektoru za budžetsku inspekciju i reviziju u Ministarstvu finansija.

Vlada nije razmatrala slučaj nabavki NIS-a mimo zakona, inspektori i javni pravobranilac nisu dobili nalog da rade svoj posao, tužilaštvo čeka krivičnu prijavu, a državni revizor – još nije obavešten.

Na stazi za slepe
Posle bezobrazluka Velimira Ilića i Tomislava Nikolića, koji su svoje automobile parkirali na stazi za slepe na trotoaru ispred Skupštine Srbije, to je juče uradio i niko drugi do premijer Srbije Mirko Cvetković, javlja Pres. Više od dva sata, naočigled desetak policajaca, dva službena automobila premijera Cvetkovića, „BMW" i „audi", potpuno su blokirali stazu koju koriste slepi i slabovidi u ulici Kralja Milana.


(foto: Pres)
Premijer Mirko Cvetković, koji je u Skupštini razgovarao sa šefovima poslaničkih klubova o budžetu, bio je vrlo zbunjen i iznenađen kada ga je novinar Presa upitao zašto je parkirao automobil na stazi koju koriste slepi!

Sportski izbori

U sredu tačno u podne istekao je rok za prijavljivanje kandidata za mesto predsednika Olimpijskog komiteta Srbije, javljaju Novosti. Aktuelni predsednik OKS Ivan Ćurković (64) i nekadašnji košarkaški as Vlade Divac (40) ulaze u poslednja dva meseca predizborne kampanje, pošto će izbori za predsednika i sva ostala tela OKS biti organizovani 24. februara 2009. godine.

Ivan Ćurković trenutno ima podršku 14 saveza ili udruženja, a Vlade Divac ukupno 11.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...