NAJAVA PADA VLADE

S. Kačarević

(Pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Novinske kombinacije, od uveravanja da Vlada Srbije opstaje do najve skorog raspada vladajuće koalicije. Evropska komisija predložiće do kraja jula da se građanima Srbije od 1. januara ukinu vize. Srbija među prvima stala u red za vakcinu protiv gripa i prijavila potraživanje Svetskoj zdravstvenoj organizaciji.

Nema koalicije u beogradskim opštinama, moguć pad vlade

Demokrate neće savez sa SNS, pa je u beogradskoj opštini Zemun sve izvesnija repriza glasanja. Dragan Đilas odbio koaliciju sa naprednjacima, javljaju Novosti. Vladajuća koalicija na republičkom nivou opstaje, a Zemunci će verovatno ponovo na birališta.
To je trenutno najizvesniji ishod političke drame koja je uskovitlala Srbiju posle lokalnih izbora u dve beogradske opštine, Zemunu i Voždovcu. Pozicije su od petka jasnije: DS neće zemunski savez sa SNS, a SRS je odbio i poboljšanu ponudu naprednjaka za ulazak u vlast, piše u ovom listu pod naslovom "Opstaće vlada, Zemunu blokada".

U naredna dva meseca Demokratska stranka (DS) i Srpska napredna stranka (SNS) trebalo bi da naprave konačan dogovor o formiranju zajedničke vlasti u Zemunu i na Voždovcu, saznaje Blic. Ovaj dogovor biće uvod u pravljenje velike koalicije u kojoj će mesta biti i za socijaliste i za narodnjake, ali ne i za ostale stranke koje trenutno na bilo koji način učestvuju u vlasti. Prema saznanjima „Blica“, demokrate bi u ovu koaliciju trebalo da povuku socijaliste, dok će naprednjaci nastojati da se i koalicija DSS-NS-NP priključi zajedničkoj vlasti. Ukoliko ovakav dogovor definitivno bude bio postignut, iz igre će najverovatnije ispasti i G17 plus i LDP, pošto njihova podrška ovakvoj većini uopšte neće biti potrebna.

"Ne bih se čudio da G17 iz nekih svojih razloga, verovatno na osnovu nekih kućnih analiza u koje niko sem njih nema uvida, uceni DS i da izađe iz Vlade, što bi otvorilo niz problema. Partija Mlađana Dinkića ima ucenjivačku moć i može da naruši trenutnu koaliciju. To je način na koji koalicije najčešće i propadaju, ne zbog varvara spolja, već zato što su unutar njih samih prevladali sukobi. Male stranke su uvek nešto posebno, a u samim koalicijama postoji nešto što se može nazvati nagon ka samodestrukciji", objašnjava za Danas Vladimir Goati, predsednik Transparentnosti Srbija, odgovarajući na pitanje kakve bi mogle biti posledice najave Mlađana Dinkića da će njegova G17 plus izaći iz Vlade ako DS napravi koaliciju s naprednjacima u opštinama Zemun i Voždovac.

Nova stranka?

G17 plus uveliko radi na programskim i organizacionim promenama koje će podrazumevati čvršću saradnju sa regionalnim lokalnim strankama van koalicije sa Demokratskom strankom i drugim velikim političkim partijama u Srbiji. „Ovaj posao započet je ranije i nema veze sa rezultatima lokalnih izbora od prošlog vikenda. I da su rezultati lokalnih izbora bili drugačiji, radilo bi se na programskim i organizacionim promenama”, kaže izvor u G17 plus, objavljuje Politika.

Još se ne zna koje bi stranke mogle da budu zainteresovane za stvaranje novog saveza. Za sada se spominju „Zajedno za Kragujevac” Veroljuba Stevanovića, koje je već u koalicionom savezu sa G17 plus u tom gradu, ali i Koalicija za Pirot na čijem je čelu Vladan Vasić i Pokret za krajinu, zaječarskog gradonačelnika Boška Ničića. On je, inače, jedini i potvrdio da je sa G17 plus razgovarao o udruživanju, kao i da je Dinkiću postavio jedini uslov – da udruživanje ne znači i gašenje partija koje bi se udružile sa G17 plus.

O novoj štednji – posle leta

Da li će se minus u budžetu, ako i bude veći od planiranog, pokrivati povećanjem poreza, dodatnim smanjenjem rashoda ili uvećanjem deficita znaće se na jesen, kad se završe razgovori sa Misijom MMF-a koja u Beograd treba da stigne krajem avgusta. O tome je rano govoriti sada, samo mesec i po usvajanju rebalansa budžeta.

To je bio odgovor Vuka Đokovića, državnog sekretara u Ministarstvu finansija povodom izjave Bogdana Lisovolika, stalnog predstavnika MMF-a u Beogradu, koji je sugerisao da se minus u budžetu pokriva povećanjem PDV-a i smanjenjem plata, a na pitanje – da li to znači da MMF neće prihvatiti zahtev za povećanje deficita – nekoliko puta je ponovio „da je planirani deficit osnov na kome je postavljen program sa Srbijom”, objavljuje Politika.

– Lisovolik je samo konstatovao ono što smo sa njima potpisali, što ne znači da to ne može da se promeni. A da li će se deficit povećavati, da li je to prihvatljivo, o tome će odlučivati Bord direktora MMF-a na predlog misije zadužene za Srbiju – tumači Đoković.

Predlog za ukidanje viza

Evropska komisija predložiće do kraja jula da se građanima Srbije od 1. januara ukinu vize, saopšteno je posle jučerašnjeg sastanka predstavnika Srbije i Evropske komisije u Briselu. Međutim, da bi Srbija od naredne godine bila stavljena na belu šengensku listu svi propisi koji su doneti u skladu sa mapom puta za viznu liberalizaciju moraju i da se primenjuju. Prema saznanjima Blica, EK je juče poručila da je „stvoren pravni okvir“, ali da će biti praćena praktična realizacija usvojenih propisa.

Na sednici Saveta ministara spoljnjih poslova zemalja članica EU u ponedeljak u Luksemburgu, šefovi diplomatija će u vezi sa Srbijom razgovarati o dve teme - viznoj liberalizaciji i stupanju na snagu Prelaznog trgovinskog sporazuma, saznaje Danas od zvaničnika EU u Briselu. Kako su Danasu rekli izvori iz EU, bliski Savetu ministara, na ovom sastanku najverovatnije neće biti donete nikakve odluke, već će šefovi diplomatija kroz određeni broj zaključaka pružiti podršku procesu vizne liberalizacije.

Nabavka vakcina protiv novog gripa

Srbija među prvima stala u red za vakcinu protiv gripa i prijavila potraživanje Svetskoj zdravstvenoj organizaciji. Na zalihama trenutno imamo 200.000 kutija antivirusnih lekova, piše u Novostima. Srbija namerava da kupi tri miliona doza vakcine protiv novog gripa čim ona bude proizvedena. Preko Svetske zdravstvene organizacije će ići distribucija vakcine. U našoj Radnoj grupi za odbranu od pandemije kažu da su u stalnim kontaktima i sa proizvođačima vakcine protiv virusa H1N1.

Samo dan nakon što je proglašena pandemija meksičkog gripa, švajcarska farmaceutska kompanija „Novartis” iznenadila je sve vešću da je napravila spasonosnu vakcina koju je svet u panici iščekivao, javlja Blic. I pored ove novine, među ljudima se širi strah od novog virusa. Vlasti u Britaniji već su najavile da bi školska godina za decu mogla da počne kasnije a ne u septembru, kako bi sprečili širenje virusa. U Hongkongu je situacija još dramatičnija jer su privremeno zatvorena obdaništa i osnovne škole, nakon što je 12 učenika obolelo od meksičkog gripa.

Virus A-H1N1, zbog koga je pre dva dana proglašen najveći stepen uzbune, kod nas će tokom leta izazvati blagu epidemiju, a na jesen se očekuje eksplozija zaraze, kaže epidemiolog Branislav Tiodorović, objavljuje Pres pod naslovom "Stručnjaci upozoravaju: svinjski grip za 15 dana u Srbiji."

Kakva je bezbednost na Kosovu?

Zemlje članice NATO saglasile su se da, tokom narednih meseci, smanje broj pripadnika Kfora na Kosovu sa 14.000 na 10.000. Generalni sekretar NATO Jap de Hop Shefer izjavio je da tačan rok za smanjenje još nije utvrđen, ali da je vrlo moguće da to bude 1. januar 2010. godine, prenose Novosti.
Nemački ministar odbrane Franc-Jozef Jung odluku NATO je obrazložio tvrdnjom "da se bezbednosna situacija posle proglašenja nezavisnosti Kosova poboljšala". Prema njegovim rečima, Euleks i Kosovske bezbednosne snage sada su sposobnije da se staraju o bezbednosti kosovskih građana.
Ministar odbrane Dragan Šutanovac, poručio je na ministarskom zasedanju NATO u Briselu, da je još rano za smanjenje snaga Kfora na Kosovu.
- Srbija smatra da ne treba ishitreno smanjivati snage Kfora na Kosovu zato što bezbednost još nije dovoljna kad su u pitanju kosovski Srbi i drugi nealbanci - rekao je Šutanovac.

Pokušaj opstrukcije istrage o trgovini ljudskim organima

Razlog hapšenja trojice Srba na Kosovu i Metohiji zbog navodne sumnje da su nudili novac onima koji bi bili spremni da lažno svedoče o navodnoj trgovini organima Srba na Kosovu, kako Danas saznaje, najverovatnije je pokušaj opstrukcije istrage Euleksa u tom predmetu, ali i diskreditacija rezultata istrage Tužilaštva za ratne zločine.

Slovenci i kosovski Albanci

Slovenački Albanci ogorčeni su zabranom zapošljavanja njihovih sunarodnika sa Kosova, javili su ovdašnji elektronski mediji pošto je vlada Boruta Pahora na jučerašnjoj sednici usvojila uredbu o zabrani izdavanja radnih i boravišnih dozvola građanima Kosova, javlja Politika. „Hoće li Kosovo ostati bez slovenačkih proizvoda?”, glasi jedan od naslova koji su osvanuli u štampi pošto je Tahor Malićaj, predsednik Saveza kulturnih društava Albanaca u Sloveniji, najavio da će zahtevati bojkot slovenačke robe na Kosovu ukoliko Pahorova vlada ne odustane od restrikcija za Kosovare.

Malićaj tvrdi da je uredba kojom je na predlog slovenačkog Ministarstva rada uvedena zabrana zapošljavanja i rada za „državljane Kosova – nekorektna i diskriminatorna”.

Nema pregovora o otcepljenju Kosova

Stiven Vordsvort, ambasador Velike Britanije, kaže za Novosti: "Evropa treba da uvaži napredak Srbije. Mišljenje Međunarodnog suda pravde neće poništiti status Kosova. Od Beograda se ne traži da prizna Kosovo."

"Svi znaju da u doba prethodnih vlada, Srbija nije imala ocenu pune saradnje sa Haškim tribunalom i da je, pored izvesnog napretka, bilo i problema. Aktuelna vlada sarađuje u mnogo većem stepenu, i to je važan korak napred. To treba da prepoznaju i naši prijatelji u EU", kaže ambasador Vordsvort u tekstu pod naslovom "Nezavisnost je nepovratna".

"Ne mislimo da će o statusu biti daljih razgovora. Kosovo je priznalo 60 odsto zemalja OEBS, 70 odsto država članica Saveta Evrope i 80 odsto članica EU. Postalo je član MMF, biće i u Svetskoj banci, pa ne mogu da zamislim kako je moguće odatle se vratiti natrag. Sada moramo naći način da za sve ljude koji tamo žive situacija bude bolja i da se normalizuju odnosi sa zemljama koje okružuju Kosovo. Kao što smo rekli, od Srbije se ne traži da prizna KiM", kaže ambasador Velike Britanije u Beogradu.

Crna lista banaka

Narodna banka Srbije obnarodovala je imena banaka koje su retroaktivno podigle marže na stambene kredite. Na ovaj potez bila je prinuđena, jer se žalbe nezadovoljnih, zaduženih građana množe.
Povećanje kamate tokom otplatnog perioda, zaračunavanje veće provizije od predviđene i slični postupci do sada su u Srbiji prolazili bez sankcija. Iz centralne finansijske kuće Srbije, međutim, najavljuju da tako više neći biti. Svakog meseca NBS će objavljivati "crnu listu" banaka koje se ne pridržavaju "dobrih poslovnih običaja".
Na građanima je potom da banke koje se tako ponašaju – zaobilaze, objavljuju Novosti.

Opet napad na Ruse

Politika nastavlja priču o poveriocima NIS- koji se žale što im je predložena pogodba da umanje potraživanje za 15 odsto kako bi im bili plaćeni stari dugovi. Ne navodeći ko su sagovornici, Politika otvoreno zastupa poverioce, nazivajući ovaj postupak ucenom, pretnjom, ultimatumom itd, što neodoljivo podseća na animozitet prema ruskom menadžmentu, isto kao u vreme kada je ovaj list vodio kampanju protiv prodaje NIS-a ruskoj kompaniji, krajem prošle godine.

Izvor Politike, koji je dobio ovo cirkularno pismo, a čija se vrednost obavljenog posla za NIS procenjuje na više od 30 miliona dinara, kaže da će poverioci zatražiti od menadžmenta kompanije da im objasne šta su razlozi za svojevrsnu ucenu – ili popust od 15 odsto za obavljeni posao, ili naplate potraživanja neće biti! „Politici” se juče javilo nekoliko desetina firmi koje su sa NIS-om potpisale ugovor o obavljanju određenih poslova ili usluga i koje su dobile sličan „cirkularni” ultimatum, piše u ovom listu.

Srpski grof na ruskom dvoru

U okviru šireg naučno-kulturnog projekta ruske vlade formiran je fond „Putevima Petra”, sa ciljem očuvanja kulta i duha čuvenog vladara Petra Velikog. U okviru tog projekta, ali zahvaljujući i lokalnim inicijativama, ime grofa Save Vladislavića povezaće Sankt Peterburg, Sremske Karlovce, grad Kijahtu uz rusku granicu sa Mongolijom i Gacko u Hercegovini. Naime u svim ovim gradovima trebalo bi da do jeseni budu podignuti identični spomenici jednom od najuglednijih diplomata na dvoru Petra Velikog, javlja Politika.

Prvi spomenik, rad vajara Đorđa Lazića, biće otkriven danas, na svečanosti u Sremskim Karlovcima, jer je grof Sava iz Rusije slao knjige i učitelje za formiranje prve srpske škole. Spomenici će biti otkriveni u Sankt Peterburgu gde je umro i sahranjen, u Kijahtu, za čije je razgraničenje sa Kinom zaslužan i u Gacku gde je rođen 1668. godine. Budući da je ime i pozamašan imetak stekao u carskoj Rusiji, Sava Vladislavić u srpskoj istoriografiji pominje se samo u fragmentima. Najpoznatije delo koje se bavi njegovom ličnošću i zaslugama je monografija koju je napisao jedan od čuvenih Hercegovaca, pesnik Jovan Dučić.

Snimci generala Mladića

Snimci komandanta bosanskih Srba sačinjeni su u vojnom objektu na Ceru, u njegovoj porodičnoj kući u bosanskom selu Kasindolu i u beogradskom naselju Košutnjak, i u sportskoj sali beogradskog Fakulteta za fizičku kulturu, objavljuje Politika. Video snimak na kojem se Ratko Mladić grudva sa sada pokojnom ćerkom Anom i suprugom Bosiljkom snimljen je u Crnoj Rijeci, nedaleko od Han Pijeska u Bosni, tvrdi Politikin sagovornik i jedan od bliskih prijatelja haškog optuženika. Ovde se, prema rečima našeg sagovornika, nalazilo komandno mesto Glavnog štaba Vojske Republike Srpske, pa je Mladić često svraćao u Crnu Rijeku.

Sagovornik ovog lista potvrđuje reči Rasima Ljajića, predsednika Nacionalnog saveta za saradnju sa Haškim tribunalom, da ni jedan snimak nije „mlađi” od osam godina. Prema njegovim rečima, snimci su načinjeni najkasnije u prvoj polovini 2001. godine.



Naslovi u štampi uprkos očitoj manipulaciji Mladićevim snimcima
(ilustracija: Politika)

Ko je uticao na Holandjane

Liberalno demokratska partija Čedomira Jovanovića prevarila je građane Srbije tvrdnjom da će svojim uticajem pomoći da Holandija u EU glasa za ukidanje viza građanima Srbije, objavljuje Pres pod naslovom "Velika prevara LDP-a".

LDP je 10. juna saopštila da će „zahvaljujući njenom angažovanju" holandska liberalna partija (VVD) podržati ukidanje viza građanima Srbije. Međutim, dan kasnije, holandski liberali na sednici spoljnopolitičkog odbora parlamenta ne da nisu podržali našu zemlju, već su glasali protiv ukidanja viza građanima Srbije!

Reportaža o pasošima

Ne jenjevaju gužve za predaju zahteva za nove putne isprave, veliki redovi od rane zore. Građani prave neformalne liste. Svađe pred šalterima. Prvi u redu pre 5 časova, piše u Novostima.

Dva sata pre otvaranja šaltera, u petak oko 6 časova, ispred Policijske stanice u Ulici Majke Jevrosime već je bilo više od pedeset građana. Svi okupljeni oko Tanje Vujučić, koja u ruci drži papir, na kome je upisano osamdesetak imena sa rednim brojevima.
- Prvi put sam došla oko ponoći, jer sam čula da postoji spisak na koji se ljudi samoinicijativno upisuju, ali su mi policajci rekli da ne postoji i da se vratim u osam časova - objašnjava Vijičićeva. - Došla sam se nešto pre pet sati i bila prva u redu, ali sam na portirnici zatekla spisak na kome je već bilo upisano dvadeset imena.

Bombom na trubače

Z. Đ. iz užičkog naselja Pora bacio je u svom dvorištu bombu na trubače za vreme proslave rođenja ćerke, javlja Pres. U strahovitoj eksploziji od gelera su povređena petorica trubača orkestra Vidoja Filipovića iz Milićevog Sela kod Arilja! Trubačima je ukazana pomoć u užičkoj bolnici, a u eksploziji bombe uništeni su dve trube i bubanj.

Streljanje rečnih policajaca

Pred ulazom u beogradsku tvrđavu pokopano više od 30 rečnih policajaca. Major Ozne kaže: "Pucali i po nevinima", objavljuju Novosti nastavak svog feljtona "Otkopavanje istine", pod naslovom "Streljanje na Kalemegdanu".

Od nekadašnjeg oficira Ozne Aleksandra Garotića, koga sam poznavao dugo godina, a koji je preminuo, čuo sam da su na ulazu u Kalemegdan, kod spomenika Stevanu Mokranjcu, zakopani leševi oko 30 rečnih saobraćajnih policajaca.
To je u petak za Novosti ispričao Mihailo Ermolaev, kome je Garotić nacrtao i tačnu mapu gde su pokopani policajci.
- Ispričao mi je da su oni prvo streljani na stepenicama policije, ispod francuske ambasade, a da su, zatim, goli dopremljeni na Kalemegdan. Nikad se neće utvrditi prava istina dok se te jame ne iskopaju - rekao nam je svedok Ermolaev.
U Institutu za savremenu iistoriju, dobili smo podatak da su rečni policajci streljani tokom borbi za Beograd u novembru 1944. godine


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...