MOŽE LI OBAMA DA SPASI BANKE?

Nataša Jokić

(pregled naslovnih strana u stranoj štampi)

Da već ne postoji, Evropsku Uniju trebalo bi izmisliti. Ovo je poruka iz autorskog teksta nemačkog sociologa Ulriha Beka koji objavljuje današnji Die Zeit:: "Kriza bi upravo mogla da posluži obnovi Evropske Unije... Naša nacionalna politika biće uspešnija ako se evropeizuje, ako postane kosmopolitska. Situacija je takva da zahteva da se donese odluka: ili više Evrope ili nimalo... Samo Evropska Unija koja je ojačana izašla iz krize poduprta novim američkim otvaranjem Baraka Obame može na efikasan način da zahetva regulaciju finansijskih tržišta. Susret na vrhu 20 industrijskih zemalja u Londonu mogao bi bude prekretnica ka toj kosmopolitskoj realpolitici".

Timoti Gajtner, ministar finansija SAD, otkrio je u ponedeljak svoj plan za spasavanje američkog bankarskog sektora kojim se predvidja da u privatno-državnom partnerstvu bude otkupljeno hiljadu milijardi toksičnih ulaganja. Vol Strit se "od radosti" probudio i vrednost razmene na berzi skočila je za 6,84 odsto. La Tribune komentariše da Gajtner novcem poreskih platiša puni rupe banaka. Wall Street Journal vidi stvari drugačije: država pokušava da ubaci dovoljno novca u poljuljane banke kako bi se povratilo poverenje i kako bi banke ponovo počele da daju kredite.

U isto vreme svetska štampa pokušava danas da odgovori na pitanje da li Obama može da spasi banke? "Obama igra svoju kartu od hiljadu miliijardi dolara", naslov je londonskog The Independenta, dan nakon najave plana Timoti Gajtnera. Za britanski dnevnik ove mere u celini su još obimnije od plana za obnovu "teškog" 787 milijardi dolara. Gajtnerov plan do detalja je izložen na stranicama New York Timesa, ali ipak izaziva oprez komentatora. Wall Street Journal tako govori o pitanjima bez odgovora kao što su ona koja se odnose na spekulativne fondove. Guardian ocenjuje da SAD slede Veliku Britaniju i to "u lošem pravcu". List podseća na tekst koji je pre dva dana u New York Timesu objavio nobelovac Paul Krugman koji je ubedjen da je ekonomska vizija Baraka Obame "zamagljena zbog veza koje njegova administracija održava sa Vol Stritom". Bloomberg izveštava da o planu sada diskutuju ljudi iz kruga nobelovaca za ekonomiju. Najrealniji je The Independent koji konstatuje da je za pronalaženje efikasnog leka od ključnog značaja da se utvrdi "koja je suštinska priroda krize". A šta ako je kriza pre svega kriminalnog karaktera?

La Tribune izveštava da se prvi put od 1983. godine u Parizu danas sastaje iračko-francuska komisija. Adut Francuske su simpatije koje ova zemlja uživa kod iračke elite zbog odbijanja da učestvuje u bombardovanju 2003. godine. Osim toga Irak želi da njegovi partneri budu raznovrsniji kako ne bi zavisio samo od anglosaksonaca.

Financial Times piše da bi evropski fidbalski klubovi uskoro mogli da počnu da plaćaju posebne takse na "luksuz" što znači takse na igrače-zvezde. Novac od ovih taksi išao bi u budžet "malih" klubova. Ova ideja o rasporedjivanju bogatstva ima naklonost UEFA koja se brine zbog dominacije moćnih ekipa kao što su Mančester u Engleskoj i Real Madrid u Španiji. Kao ilustraciju list navodi da je Mančester isplatio 34,7 miliona evra za brazilskog napadača Robinja. Takodje, deset najplaćenijih igrača sveta zaradjuju ni manje ni više ukupno 78 hiljada evra nedeljno.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...