MOSKVA ODBACILA UKRAJINSKI SPORAZUM

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

 

Neizvesno da li postoji ukrajinsko-ruski sporazum o transportu gasa za Evropu (prema poslednjim vestima od jutros, Ukrajina je prilagodila sporazum zahtevima Rusije). Izrael je planirao da bombarduje nuklearna postrojenja Irana. Povećanje poreza u Srbiji ipak moguće

Očekivanje gasa

Nedoumice oko završetka "gasnog rata" i dalje traju pa novine različito predvidjaju da li je ili kada će doći do normalizacije u snabdevanju Evrope gasom preko Ukrajine. Dok Danas najavljuje da nema "primirja",Politika očekuje da gas danas stigne u Srbiju a Novosti – sutra.

Samo nekoliko časova pošto je EU saopštila da su ispunjeni uslovi za obnovu isporuka ruskog gasa za evropske zemlje preko Ukrajine, Moskva je sinoć odbacila rukom pisane dodatne zahteve Kijeva, ocenjujući ih kao „vređanje zdravog razuma“, čime je rusko-ukrajinski sporazum verovatno doveden do ivice kolapsa, piše u tabloiduAlo.

Premijer Ukrajine Julija Timošenko i premijer Češke Mirek Topolanek na konferenciji za novinare nakon sporazuma o isporuci ruskog prirodnog gasa preko ukrajinskog gasovoda

Nakon što je i Ukrajina potpisala sporazum o uspostavljanju međunarodne posmatračke komisije za nadzor protoka ruskog gasa ka evropskim zemljama, očekivalo se juče da isporuka ovog energenta bude obnovljena u roku od nekoliko sati, ali je sinoć Dmitrij Medvedev, predsednik Rusije, proglasio sporazum ništavnim. On je izjavio da sporazum o međunarodnoj kontroli protoka gasa kroz Ukrajinu ne može da bude primenjen dok se ne razjasne kontradiktornosti u njemu. Ruski predsednik je zatražio od EU da upozori Ukrajinu da povuče takozvanu deklaraciju koju je priložila uz ugovor o posmatračima, objavljuje Danas.

I u Srbiji su juče sve oči bile uprte u Ukrajinu po čijoj teritoriji je juče iz sata u sat očekivano razmeštanje evropskih kontrolora koji će nadgledati protok gasa iz Rusije preko Ukrajine.

Vesti o razmeštanju posmatrača iščekivane su i u Ministarstvu rudarstva i energetike, gde je državni sekretar Dušan Mrakić juče u popodnevnim satima izjavio za Tanjug da su posmatrači, po njegovom saznanju, krenuli iz Kijeva i da je počelo njihovo raspoređivanje na kontrolnim tačkama. Mrakić je izrazio nadu da gas iz Rusije poteče ka Ukrajini u toku noći i kazao da čim stigne u Ukrajinu ,,neće biti problema da veoma brzo bude uspostavljen sistem”. Srbija sada prima 5,6 miliona kubika gasa dnevno, što zadovoljava oko 50 odsto potreba, naveo je Mrakić i ukazao da bi nam objektivno bilo potrebno još oko pet miliona kubika gasa.

Ruska agencija Itar-Tas je, međutim, javila da se prvi strani posmatrači u mernoj stanici Sudža, u regionu Kursk, očekuju tek „u naredna 24 sata”, što će reći danas, objavljuje Politika.

Desetodnevni gasni rat između Moskve i Kijeva završen u nedelju potpisivanjem trostranog dokumenta. Kontrolori puštaju „plavo gorivo” koje će u Evropi normalno teći u utorak. Ostala sporna pitanja: Ruski premijer Vladimir Putin je u subotu uveče rekao da mandat posmatrača nije ograničen i da je bolje da ostanu što duže. Kasnije u Kijevu, Julija Timošenko je kazala da je dovoljno mesec dana da se posmatrači uvere u korektan rad Ukrajinaca, objavljuju Novosti.

Domaćinstva koja se greju na gas preko distributera (individualni potrošači) su zbog gasne krize protekle sedmice pretrpela štetu na kućnoj opremi i instalacijama koja se procenjuje na 20 do čak 50 miliona evra. Zato će, najavljuju u Udruženju potrošača gasa „Prosperitet“, pokrenuti tužbe za nadoknadu štete, objavljuje tabloid Alo.

"Odličan potez"

Odluku Srbije da Bosni i Hercegovini isporučuje 20.000 kubika prirodnog gasa na sat predsedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH i lider Stranke demokratske akcije Sulejman Tihić ocenio je kao potvrdu svog stava da je „najvažnije ulagati u saradnju i prijateljstvo sa susednim zemljama”.

„Pozajmljujući nam gas, kojeg ni ona nije imala dovoljno, Srbija je povukla odličan potez, pre svega prema građanima Sarajeva, Zvornika i drugih mesta koja su zbog nestašice ovog energenta ostali bez grejanja. Nazvao sam predsednika Srbije Borisa Tadića i zahvalio sam mu na ovom humanom gestu. Prihvatio sam da razgovaramo o njegovom predlogu da Srbija postane regionalno skladište gasa, kako bismo u budućnosti izbegli slične situacije”, rekao je za naš list Sulejman Tihić, objavljuje Politika.

Ambasadorska konferencija

Ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić izjavio je juče u Beogradu da će Srbija podneti aplikaciju za članstvo u Evropskoj uniji, izrazivši nadu da bi do kraja godine naša država mogla i zvanično da dobije status kandidata za članstvo.

"Nadamo se da će Savet ministara našu aplikaciju pozdraviti i da će proslediti Evropskoj komisiji, sa zahtevom da ona u kratkom roku da svoju ocenu", rekao je Jeremić u Palati Srbija, otvarajući dvodnevnu ambasadorsku konferenciju Ministarstva spoljnih poslova.

"Posle 25 godina došao sam u Srbiju i zatekao novu, savremenu, dinamičnu i demokratsku zemlju na putu ka Evropskoj uniji", rekao je, obrativši se zatim skupu, španski ministar spoljnih poslova Migel Anhel Moratinos, počasni gost konferencije, koji je govorio na srpskom jeziku, javlja Politika.

"Ne bi trebalo da iko, na bilo koji način, prejudicira odluku Međunarodnog suda pravde koji će tokom 2009. razmatrati legalnost jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova", poručio je Jeremić sa ovog skupa, prenose Novosti.

Šef španske diplomatije Migel Anhel Moratinos pozvao je juče Vladu Holandije da promeni svoju odluku i omogući početak primene Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju Srbije EU, piše u Danasu.

Izbegnut atomski rat

Svet je bio na ivici loma koji bi prilično uvećao tekuće košmare: Izrael je planirao da bombarduje nuklearna postrojenje Irana, posle čega bi se, najverovatnije, dodatno raspalili sukobi na proširenom Bliskom istoku i dodatno potresla globalna scena. Projektovani napad je izostao, što ne znači da ne bi mogao da usledi…

Pripreme za svečanu inauguraciju novoizabranog američkog predsednika Baraka Obame 20.januara u Vašingtonu

Ovakve konstatacije proizlaze iz ekskluzivnog izveštaja u današnjem Njujork tajmsu, prenosi Politika. U opsežnom članku se, naime, tvrdi da do bombardovanja nije došlo zato što je vlada Džordža Buša odbacila predlog Tel Aviva da mu pruži neophodnu stratešku pomoć za izvođenje udara po pogonima Islamske Republike osumnjičenim da stvaraju uslove za proizvodnju atomskog oružja.

Povećanje poreza ipak moguće

Diana Dragutinović, ministarka finansija Vlade Srbije kaže da je najvažnije kako će biti u martu. Ukoliko se umanje prihodi, država će prvo rezati rashode.

"Država mora da bude spremna za alternativni scenario i prilagođavanje", konstatuje ona u razgovoru koji Novosti objavljuju pod naslovom "Ne isključujem viši PDV".

Imovina od kriminala

Budžet Srbije će od marta početi da se popunjava i imovinom oduzetom od kriminalaca, jer, kako za Blic kaže ministarka pravde Snežana Malović, sve je obezbeđeno da tada počne primena Zakona o oduzimanju imovine stečene kriminalom.

"Ministarstvo je donelo akta o osnivanju Direkciji za upravljanje oduzetom imovinom, a obezbeđeno je i 160 miliona dinara za njen rad. Direkcija će imati 25 zaposlenih", kaže ministarka.

Manje poslanika

Vrh Demokratske stranke pokrenuo je inicijativu da se ubuduće broj poslanika u Skupštini Srbije smanji sa sadašnjih 250 na 150. Prema saznanjima Blica, demokrate će pokušati da već sada ova odredba bude uneta u okviru predloga zakona o skupštini.

Međutim, do parlamenta sa 150 poslanika Srbiju deli i promena dela Ustava kojim se precizira nadležnost i sastav te institucije, piše u ovom listu.

Meso jeftinije

Klaničari su u poslednjih mesec dana “oborili” cenu svinjskog mesa za oko deset odsto, sa tendencijom daljeg pojeftinjenja. Umesto prosečnih 500, šnicla sada staje oko 450 dinara za kilogram. U pojedinim megamarketima, od subote se but prodaje po 435 dinara, piše u Novostima.

Priželjkivanje izbora

Ukoliko neka od stranaka izađe iz vlasti, ili bude izbačena, prvo treba pokušati sa rekonstrukcijom, a na kraju sa izborima, objavljuje Pravda

Trenutno je najoptimalnija opcija da Vlada ostane u sastavu u kojem je sada. Međutim, ako se desi nešto drugo, ako, recimo, neka od stranaka vladajuće koalicije istupi, onda prvo treba pokušati sa rekonstrukcijom, pa tek onda sa izborima - rekao je zamenik premijera i ministar policije, Ivica Dačić, Dačić prilikom obilaska „Ledenog grada" na Trgu Nikole Pašića, piše u ovom tabloidu.

Dinkić je shvatio da se preigrao, pokušao je da ispegla stvar pričom da su ga novinari pogrešno citirali. Ali Borisa Tadića ne zanimaju ti izgovori. Boris Tadić naložio je ministrima iz njegove Demokratske stranke da ne ulaze ni u kakvu polemiku sa Mlađanom Dinkićem, tvrdi za Pravdu visoki funkcioner te stranke, u tekstu sa najavom "Dinkić ujedinio Srbiju: svi su protiv njega".

Opozicija podržala Borisa Tadića u nameri da iz Vlade otpusti ministre sa najlošijim rezultatima, piše u Pravdi pod naslovom "Na ledu Šutanovac, Škundrić i Dačić".

Čemu školovanje?

Smisao studiranja je da dobijete dobar posao i da možete da živite od svog rada. Znanje stečeno na fakultetu mora biti verifikovano na tržištu rada, jer u suprotnom Univerzitet gubi svoju društvenu funkciju - da zapošljava svoj kadar. Ovo u razgovoru za Novosti ističe prof. dr Branko Kovačević, rektor Univerziteta u Beogradu, koji sve češće upozorava da država mora da ima strategiju razvoja visokog obrazovanja i da se upisne kvote i potrebe za kadrovima ne mogu više određivati “od oka”. Na ministrima je da kažu koji profil kadrova im je potreban, recimo, u narednih pet godina, kaže on.

Na pitanje koje profesije će narednih godina kod nas biti tražene, rektor Kovačević kaže:
"Očekujem da će posla biti za mašinske, građevinske i elektroinženjere na Koridoru 10, a posle potpisivanja gasnog aranžmana i sektor energetike će se podići. Nažalost, poslednjih godina na ovim fakultetima je bilo slobodnih mesta i u drugom upisnom roku. Nadam se da će se to promeniti i ova zanimanja ponovo postati tražena u Srbiji."

Mladi ne čitaju knjige

Šekspir, Dostojevski, Tolstoj, Ivo Andrić, vrhunski pisci, za mnoge su srednjoškolce samo gomila smarača koji nisu imali preča posla nego da pišu debele knjige za lektiru. Ni pretnja jedinicom više ne može da natera šesnaestogodišnjaka da „gubi” vreme čitajući o tamo nekoj Ani Karanjinoj. Ako baš mora, pogledaće istoimeni film ili će na internetu pročitati prepričanu verziju. Istraživanje koje je sprovelo Društvo za srpski jezik potvrdilo je ove poražavajuće rezultate: samo četiri odsto mladih u Srbiji čita.
Podaci da 40 odsto srednjoškolaca nikada nije ušlo u biblioteku i da dečaci i devojčice u proseku godišnje pročitaju samo jednu knjigu, iako alarmantni, nikoga ne iznenađuju, piše u Blicu.

Sve više (netačnih) dojava

Intenzivna potraga Bezbednosno-informativne agencije za haškim beguncima. Sve više poziva na telefon 9191. Posebna jedinica u okviru BIA, koja traga za Mladićem i Hadžićem, detaljno istražuje valjanost informacija, javljaju Novosti pod naslovom "Mladić nije u Belorusiji". Svaka informacija o njemu, ali i o haškom beguncu Goranu Hadžiću, detaljno se proverava i istražuje.

Ovo je u nedelju izjavio zamenik premijera Srbije i ministar policije Ivica Dačić, dodajući da se dosadašnje "dojave" o dvojici haških optuženika nisu pokazale tačnim.

Mnogobrojni građani Srbije javili su se u poslednjih mesec dana na službeni telefon BIA 9191, tvrdeći da imaju važne informacije o haškim beguncima Ratku Mladiću i Goranu Hadžiću, saznaje Pres. Broj poziva naročito se povećao od 9. januara, kada su na svim policijskim stanicama u Srbiji i graničnim prelazima zalepljene poternice sa fotografijama begunaca, ispod kojih je naznačeno da su za informacije koje će dovesti do njihovog hapšenja raspisane nagrade od 1.000.000 evra za Mladića i 250.000 za Hadžića.

Bivši šef beogradske policije Marko Nicović tvrdi da su posle raspisivanja novčane nagrade Mladić i Hadžić „već na putu ka Hagu".

"Novac je čudo! Ljudi su spremni svašta da urade za pare, a ovo što Srbija nudi je velika para za naše uslove", kaže Nicović za ovaj tabloid.

Televizija pljačka sirotište

Deca, bivši štićenici Doma za decu bez roditeljskog staranja „Dr Mihajlo Stupar" u Valjevu, još nisu dobila 1.250.000 dinara, koje je za njih pre godinu dana osvojio Željko Joksimović u novogodišnjem kvizu „Želite li da postanete milioner", objavljuje Pres.

Novac koji je Joksimović u prazničnom „Milioneru" osvojio pre punih godinu dana nije legao na račune 28 štićenika Doma, a inflacija je u međuvremenu „pojela" više od 2.500 evra!

"U aprilu prošle godine, kada smo se prvi put upitali gde je novac, sa B92 smo obavešteni da moramo da im pošaljemo spisak dece, adrese, njihove matične brojeve i brojeve štednih knjižica", objašnjava Zorica Jeremić, direktor Centra za socijalni rad u Valjevu, koja je do juna 2008. bila i direktor Doma „Dr Mihajlo Stupar".

Radi se o svoti od 1.200.000 dinara, što je u tom trenutku iznosilo 15.000 evra, objavljuje Alo.

"Ja se samo pitam ko je ukrao pare od nezbrinute dece", kaže ogorčeno za Alo Željko Joksimović.

"Ni do danas deci ništa nije uplaćeno", tvrdi Zorica Jeremić u izjavi za ovaj tabloid.

Veran Matić, predsednik UO B92, za Pres tvrdi da je novac uplaćen pre mesec dana.

Kako izbeći zatvor pomoću novca?

Sudski procesi za privredni kriminal često se godinama odvijaju bez prisustva prvooptuženih i glavnoosumnjičenih. Stanko Subotić Cane, Slobodan Radulović, Bogoljub Karić, Marko Milošević i Zvezdan Terzić samo su neka imena sa „crvenih” Interpolovih poternica. Neki od njih, dok se kriju u svojim dalekim utočištima, pregovaraju sa sudom nudeći basnoslovne sume novca kao jemstvo za ukidanje poternice kako ne bi bili uhapšeni čim kroče u Srbiju.

Oni obećavaju da će se vratiti u zemlju i doći na suđenje. Drugi nude velike pare za puštanje iz pritvora i daju reč da će se odazvati svakom sudskom pozivu. Nekima je za novčanu garanciju dozvoljena odbrana sa slobode. Drugima ta privilegija nije omogućena. O tome su u „Politici” suprotstavili mišljenja Maja Kovačević, sudija i portparol Posebnog odeljenja Okružnog suda za organizovani kriminal, i advokat Radoslav Tadić, branilac Stanka Subotića Caneta, optuženog za šverc cigareta.

Strogo protiv borbi pasa

Organizovanje borbi pasa, klađenje i iznajmljivanje prostora za ovakve događaje uskoro bi izmenama Krivičnog zakonika trebalo da budu predviđeni kao krivično delo za koje je zaprećeno zatvorskom kaznom u trajanju od tri do pet godina, saznaje Politika.

Ovaj predlog prošao je Vladu, ostalo je da se o njemu još izjasne poslanici republičkog parlamenta. Prema važećim propisima u Srbiji, borbe pasa sankcionišu se prekršajnim prijavama,

Dvostruko čedomorstvo

Porodilja Biljana L. počinila stravičan zločin u selu Donje Nedeljice kod Loznice: ubila je tek rođene blizance, dečaka i devojčicu. Ginekolog otkrio čedomorstvo. Porođaj u poljskom toaletu. Od ukućana krila trudnoću, javljaju Novosti.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...