MMF: VLADA UBLAŽILA KRIZU

Miloje Petrović

(pregled najvažnijih tema na naslovnima stranama srpske štampe)

U slučaju da ove godine Srbija ima veći privredni rast od očekivanog (1,5 odsto), penzije i plate u javnom sektoru mogle bi da budu odmrznute i pre 2011. To će sigurno biti predmet razgovora i prilikom narednih revizija aranžmana s MMF. Ministar policije kaže da narko-mafija skoro svakodnevno šalje preteće poruke njemu, ali i predsedniku Borisu Tadiću, ministarki pravde Snežani Malović, specijalnom tužiocu Miljku Radisavljeviću i najvišim funkcionerima MUP-a



Otvaranje izložbe fotografija "Tradicije" bugarskog autora Aleksandra Mihajlova
u Etnografskom muzeju

Odmrzavanje plata moguće do kraja godine?

U slučaju da ove godine Srbija ima veći privredni rast od očekivanog (1,5 odsto), penzije i plate u javnom sektoru mogle bi da budu odmrznute i pre 2011, iako je ranije dato obećanje Međunarodnom monetarnom fondu da neće biti njihovih promena. To će sigurno biti predmet razgovora i prilikom narednih revizija aranžmana s MMF. Ono što je sada izvesno, reforme penzionog sistema, sa kojima će naredne dve nedelje biti upoznata delegacija MMF, biće jedna od glavnih tema juče otpočetih razgovora Vlade sa Fondom. Na sastanku sa misijom MMF, koju predvodi Albert Jeger, premijer Cvetković i Diana Dragutinović, ministarka finansija, potvrdili su da se svi elementi sporazuma sa MMF u potpunosti sprovode. Za razliku od ranije, juče je na početku pregovora Radovan Jelašić, guverner Narodne banke Srbije, rekao da je umereni optimista da će i ovog puta Srbija uspešno završiti ovu rundu pregovora sa MMF. Ipak, on podseća da je pred svake pregovore sa tom finansijskom institucijom u poslednjih devet godina bilo obaveza koje je Vlada preuzela na sebe, ali to kasnije nije sprovela, prenosi Blic.

Svi elementi kreditnog aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom u potpunosti se sprovode, potvrđeno je na jučerašnjem sastanku premijera Srbije Mirka Cvetkovića sa misijom MMF-a, saopštila je vladina Kancelarija za saradnju sa medijima. Predstavnici MMF-a su konstatovali da su u Srbiji u 2009. godini merama vlade ublažene negativne posledice ekonomske krize, kao i da je naša zemlja prošlu godinu završila s boljim makroekonomskim pokazateljima nego zemlje istočne Evrope, piše Politika. Sastanku premijera Cvetkovića sa članovima misije Međunarodnog monetarnog fonda prethodio je zvanični početak razgovora dve delegacije u Narodnoj banci Srbije. Delegaciju MMF-a na plenarnoj sednici predvodio je šef misije Albert Jeger, a u razgovorima je učestvovao i stalni predstavnik Fonda u Beogradu Bogdan Lisovolik. U delegaciji Vlade Srbije su potpredsednici Božidar Đelić i Mlađan Dinkić, ministarka finansija Diana Dragutinović, ministar energetike Petar Škundrić, guverner NBS Radovan Jelašić i viceguverneri Ana Gligorijević, Mira Erić-Jović i Bojan Marković.

Plate po meri fotelja

Vladajuća koalicija planira tokom godine da usvoji zakon kojim će jedinstveno regulisati visinu plata svih državnih funkcionera u Srbiji - saznaju Novosti. Samo na taj način će se, kako prenose naši izvori, otkloniti teške nelogičnosti izavane ”šumom” različitih propisa po kojima se određuju mesečne zarade državnih službenika. Na primer, savetnik u kabinetu predsednice Skupštine sada ima platu 143.883 dinara koja je veća i od zarade Slavice Đukić Dejanović (105.000 dinara), svih narodnih poslanika (89.000 dinara), ministara (98.000 dinara), ali i od predsednika Tadića (141.890 dinara). Ideja je da prema novom zakonu, najveću platu od svih zvaničnika ima predsednik Republike, iza njega predsednik parlamenta i premijer, poslanici, ministri, pa tek onda ”armija” savetnika, predsednika odbora, šefova kabineta... Sada je ta piramida okrenuta potpuno naopako. Posledica aktuelnog proceduralnog haosa je činjenica da šef kabineta predsednice skupštine ima platu od 139.700 dinara, jedan od pomoćnika sekretara skupštine 136.827 dinara, savetnik za pripremu sednice 110.895 dinara, neki načelnici odeljenja u parlamentu oko 108.000 dinara....



Konferencija Nacrt zakona o izvršenju i obezbedjenju: ključne izmene u organizaciji
Ministarstva pravde Srbije i USAID u Palati Srbija

Mrkonjić, Krkobabić…su bezbedni

Rekonstrukcija Vlade Srbije, koja bi rezultirala smenom ministara koji ne rade dobro svoj posao, praktično je nemoguća, jer je ustanovljenje ministarstava, njihove podele, kao i konkretna imenovanja, deo međustranačka pogodbe na osnovu koje je formirana vladajuća koalicija, saglasni su sagovornici Danasa u oceni ponovo aktuelizovanog pitanja kadrovskih promena u Vladi i preispitivanja rada pojedinih ministara. Slaviša Orlović, profesor Fakulteta političkih nauka, kaže za Danas da je „problem utoliko veći što prozivke na račun pojedinih ministara dolaze od samih članova Vlade“. - Ministarstva su očigledno bila sredstvo za namirivanje stranaka koje su ušle u Vladu. Potrebno je razdvojiti pitanja kao što su smanjenje broja ministara, za šta, za razliku od broja poslanika, nije potrebna promena Ustava, od pitanja rekonstrukcije Vlade. Rekonstrukcija može značiti i zamenu nekog od koalicionih partnera. Osim ekspozea premijera, nemamo dokument u vidu koalicionog sporazuma, na osnovu kojeg možemo imati dublji uvid u unutrašnje funkcionisanje tog saveza. Pretpostavljamo da se to svodi na razgovore i dogovore šefova partija. Ovako izgleda kao da stranke međusobno šalju poruke upozorenja jedna drugoj. Ne treba davati paušalne ocene bez argumenata i dokaza, niti upadati u zamku neobjektivnosti – kaže Orlović.

Izgovor da bi izbegli razvod

Dok su pripremali imovinske karte funkcioneri su od Agencije za borbu protiv korupcije tražili da se od javnosti sakrije kolika im je devizna ušteđevina uz objašnjenje da će im deca doći pod udar kidnapera i zahtevali da se imovina supruga sakrije pravdajući se da im supruge prete razvodom, otkriva za Blic sagovornik iz Agencije deo zahteva i atmosferu u kojoj je pripreman prvi korak ka javnoj kontroli imovine izabranih i imenovanih lica. Povodom zabrane sedenja u više funkcionerskih fotelja, koje političari posebno vole, atmosfera je bila još napetija iako Agencija još ništa nije odlučila o mogućim izuzecima. Do sada je sedam funkcionera tražilo od Agencije da se i pre roka, što je po zakonu kraj marta, izjasni i omogući im da zadrže više funkcija. U Agenciji za Blic nisu hteli da otkriju imena ovih funkcionera, ali nam je rečeno da su svi obavešteni da treba da pročitaju zakon i da odluče do 1. aprila kao i da prate stavove Agencije o tom pitanju. Radmila Vasić, član Odbora Agencije, rekla je juče za Blic da će Odbor sledeće srede razmatrati pitanja pravnih nejasnoća. Iza nejasnoća se krije, recimo, čak 53 poslanika Skupštine Vojvodine koji imaju bar još jednu, a neki i po tri-četiri, pa i više funkcija, pojedini ministri, poslanici republičkog parlamenta. Među poznatijima je, recimo, slučaj gradonačelnika Jagodine Dragana Markovića Palme koji je istovremeno i poslanik, dakle u zakonom zabranjenoj poziciji.



Zajednička fotografija predsednika Evropske komisije (EK) Žoze Manuela Baroza i
članova nove Evropske komisije, koji su izabrani na sednici Evropskog parlamenta (EP)

I neradnici dele pravdu

Na listi sudija, koje su posle izbora dobile funkcije, našle su se i one sudije protiv kojih su pokretani postupci za razrešenje zato što im je ukidana svaka druga presuda ili zato što godinama nisu uspevali da ispune normu. Prošli su čak i oni koji su se kandidovali za Vrhovni sud tzv. „republike Kosovo“.Kako Novosti saznaju, krajem prošle godine pokrenut je postupak za razrešenje sudija bivšeg Opštinskog suda u Smederevu Slobodana Ignjatovića i Milice Jeftić. Za Ignjatovića se, kako saznajemo, navodi da je imao loše rezultate rada i da je odugovlačio rešavanje predmeta. U 2006. godini, kako se navodi u dokumentu u koji smo imali uvid, ovaj sudija je ispunio normu 58 odsto, naredne, za četiri procenta više, a u 2008. tek 34 odsto. Za prvih šest meseci prošle godine ostvario je samo 12 odsto norme. Slobodan Ignjatović, koji je sudio bivšem okružnom tužiocu iz Beograda Radetu Terziću, kako se navodi u zahtevu za razrešenje, zakazao je suđenje posle godinu i tri meseca! Sudiji Milici Jeftić zamera se što je bila neažurna i što je u nekim predmetima koje je završila 2003. godine, „presudu izradila tek 2006.“ U dokumentu, prosleđenom Nadzornom odboru bivšeg Vrhovnog suda, navodi se da je u 2008. godini imala 50 odsto ukinutih odluka, a godinu ranije - 56 odsto. Posle ovoga će, opet, deliti pravdu Smederevcima.



Glasanje za članove nove Evropske komisije, na zasedanju
Evropskog parlamenta (EP) u Strazburu

Analizirati reforme pravosuđa

Za lakše pristupanje Srbije Evropskoj uniji potrebno je izvršiti analizu rezultata u dosadašnjoj reformi pravosuđa, rekli su juče Sajmon Grej, predstavnik Svetske banke u Beogradu i Konstantin Jerokostopulos, specijalni predstavnik generalnog sekretara Saveta Evrope, koji podržavaju program reformi u pravosuđu. Svetska banka će finansirati projekat „Podrška reformi pravosuđa u Srbiji u skladu sa standardima Evropske unije”. Cilj tog projekta, kako je rekao Jerokostopulos, je analiza reforme pravosuđa u Srbiji i davanje preporuka za dalje korake. Predstavnici Saveta Evrope juče su imali sastanak sa Natom Mesarović, predsednicom Visokog saveta sudstva, koja ih je obavestila o prioritetima i dosadašnjim rezultatima reforme pravosuđa, opštem izboru sudija, novoj mreži sudova, kao i donošenju novih zakona koji su značajni za efikasno funkcionisanje pravosuđa, piše Politika.



Pripreme za doček Kineske nove godine u Hong kongu

NATO privlači ruske komšije

NATO predstavlja ozbiljnu opasnost za Rusiju, Ruska Federacija ne namerava nikoga da napadne i nema nameru da šalje vojsku u Avganistan. To su samo neki akcenti iz nekoliko intervjua koji je raznim medijima dao Nikolaj Patrušev, sekretar Saveta bezbednosti Rusije, objašnjavajući novu vojnu doktrinu koju je nedavno potpisao predsednik Dmitrij Medvedev, prenosi Politika. „Mi ne verujemo da će Rusija biti bezbednija ako se NATO bude širio. To je zajednički stav svih koji su radili na doktrini. NATO za nas predstavlja dosta ozbiljnu opasnost”, istakao je on podsetivši na obećanje svojevremeno dato Gorbačovu da se alijansa neće širiti. „Tada je u njoj bilo 12 zemalja, a danas ih je 28, uključujući i neke bivše sovjetske republike.” „Štaviše, NATO privlači i druge države – Gruziju, Ukrajinu koje vremenom takođe mogu da postanu članice”, rekao je Patrušev dodajući da je upravo NATO svojevremeno naoružao Gruziju i pripremio je za rat u Južnoj Osetiji u avgustu 2008. „Skrećemo pažnju da oni danas nastavljaju da naoružavaju Gruziju. Zašto? Protiv koga? Žele li oni da Gruzija ponovo napadne? Ako ne, ne treba da ih naoružava, mi nemamo nameru da napadamo.”

Secesija nije na dnevnom redu

Raspravu o Predlogu zakona o referendumu i građanskim inicijativama Republike Srpske obeležila je oštra polemika između poslanika vladajuće koalicije, predvođene Savezom nezavisnih socijaldemokrata, i opozicije – Srpske demokratske stranke i Srpske radikalne stranke. Jedna od karakteristika današnje sednice je i odluka bošnjačkih poslanika da napuste sednicu, jer nije usvojen njihov zahtev da se Predlog zakona o referendumu i građanskim inicijativama, koji su oni ocenili kao antiustavni, antidejtonski i anticivilizacijski, skine sa dnevnog reda. Obraćajući se poslanicima, premijer Republike Srpske Milorad Dodik je rekao da je Predlog zakona o referendumu i građanskim inicijativama u skladu sa Dejtonskim sporazumom i ustavnim poretkom Bosne i Hercegovine, piše Politika. On je istakao da „secesija nije na dnevnom redu vlasti u Republici Srpskoj”. „Ovaj zakon nije protiv Bošnjaka, Hrvata, niti protiv bilo kojeg građanina Republike Srpske, već je zakon za sve koji Republiku Srpsku prihvataju kao demokratsku zajednicu u kojoj će imati pravo da odlučuju o svim važnim pitanjima”, istakao je Dodik.



Susret predsednika Trgovinsko-industrijske komore Ruske Federacije i predsednika
Privredne komore Srbije, Jevgenija Primakova i Miloša Bugarina u Moskvi

Oduzimati imovinu ratnim zločincima

Tužilaštvo za ratne zločine nakon višemesečne istrage otvara dva velika predmeta ratnih zločina, u kojima je ubijeno više od 250 ljudi, kaže za Danas Vladimir Vukčevi, tužilac za ratne zločine. - U prvom predmetu reč je o ratnom zločinu koji je počinjen na četiri lokacije. Imamo saznanja da je grupa od njih desetak likvidirala oko 200 žrtava. U drugom predmetu sumnja se na više od 20 izvršilaca ubistva oko 50 osoba - objašnjava Vukčević. O tačnim lokacijama, dodaje naš sagovornik, ne može trenutno da govori, jer je pretkrivični postupak u toku. - Predmete smo koncipirali tako da prvi put stavljamo akcenat, ne samo na zločine već i na oduzimanje imovine koja je stečena vršenjem ovih krivičnih dela. Reč je o velikoj pljački, jer je od civilnih žrtava oduziman novac, zlato i druge dragocenosti - ističe tužilac za ratne zločine. Vukčevi navodi da su osumnjičeni danas izuzetno bogati ljudi, koji žive veoma lagodno u Srbiji. - Osumnjičeni su u Srbiji kupili veliki broj nekretnina, imaju posede, lokale, kuće, luksuzne vile i automobile... Naš zahtev za sprovođenje istrage je sačinjen tako da možemo da uđemo u postupak oduzimanja imovine stečene krivičnim delima ratnih zločina, najpre privremeno, a zatim i u postupak trajnog oduzimanja te imovine. Ovo je novo iskustvo za nas - naglašava Vukčević.

Dinar malo jači

Prema zvaničnom srednjem kursu NBS, evro će vredeti pet para više nego danas, kada je kurs bio 98,5390 dinara za evro. Narodna banka Srbije danas nije intervenisala, a od početka godine na međubankarskom deviznom tržištu prodala je 351,5 miliona evra. U ovoj godini dinar je bio najjači prvog radnog dana, 4. januara, kada je zvanični srednji kurs bio 95,97 dinara za evro. Devizni kurs se formira na međubankarskom deviznom tržištu, a primenjuje se od 8.00 narednog radnog dana, piše Blic.



Svečano zatvaranje 11. igara Južne Azije u Daki

Šarići prete atentatom

"Najozbiljnije pretnje dobijamo predsednik Boris Tadić i ja, ali i ljudi iz vrha Ministarstva pravde, specijalni tužilac, funkcioneri MUP-a, policijski operativci...". "Niko od mojih saradnika u kabinetu nema informacije iz istrage o narko-mafiji, tako da ne može ni da ih bilo kome preda ili prosledi. Te informacije imam samo ja i ljudi u vrhu policije koji operativno vode akcije". Ministar policije Ivica Dačić u intervjuu za Pres tvrdi da je država potpuno posvećena obračunu sa organizovanim kriminalom i da je u ovom trenutku borba protiv narko-mafije "apsolutni prioritet svih ljudi u vrhu vlasti". Dačić otkriva da kriminalci svakodnevno šalju veoma ozbiljne pretnje svima koji se bave njihovim razotkrivanjem i lociranjem. Ministar policije kaže da narko-mafija skoro svakodnevno šalje preteće poruke njemu, ali i predsedniku Borisu Tadiću, ministarki pravde Snežani Malović, specijalnom tužiocu Miljku Radisavljeviću i najvišim funkcionerima MUP-a! Dačić odbija da konkretno odgovori na pitanje da li Šarićev narko-klan preti ubistvom njemu i najvišim funkcionerima vlasti, ali njegovi odgovori to direktno potvrđuju.

Finansijska istraga protiv Darka Šarića, glavnog osumnjičenog da je organizovao šverc 2,1 tone kokaina zaplenjenog u Urugvaju, dolazi do novih šokantnih podataka, saznaje „Politika” iz pouzdanih izvora bliskih istrazi. Najnoviji podaci govore o tome da je Šarić ulagao novac stečen prodajom kokaina u Englesku. Kako saznajemo, novac Darka Šarića stoji iza kompanije „Intermark fajnens limited” koja je registrovana u Liverpulu. Preko te kompanije, Šarić je u Srbiji vlasnik poznatog splava „H2O”, kafića „Paskući” i kompanije „Vizual infiniti”. Sedište „Intermark fajnens” u Beogradu nalazi se na adresi Bulevar Arsenija Čarnojevića 54, dok se predstavništvo ove britanske kompanije nalazi u Zemunu i prema podacima Agencije za privredne registre izbrisano je u avgustu prošle godine, piše Politika. I pored toga, na sajtu ove agencije navodi se da je liverpulska kompanija vlasnik splava „H2O” i kafića „Paskući” zajedno sa Danijelom Šarić, rođenom sestrom Darka Šarića. Liverpulska kompanija ima na ovom splavu i kafiću upisan novčani kapital od 100.159 evra i nenovčani od 122.566 evra, čime je vlasnik 78 odsto firme. Danijela Šarić je zvanično vlasnik samo 10 odsto akcija.

Nisam uhapšen! Na informativni razgovor u policiju sa inspektorima za privredni kriminal pozvan sam zbog poslovanja sa advokatom Radovanom Štrpcem. Kada su posle dvočasovnog razgovora u novosadskoj policiji, videli da nemam veze sa braćom Šarićima Darkom i Duškom, vratio sam se svojim obavezama. To je u utorak u razgovoru za Novosti objasnio Mile Jerković, potvrđujući da je policija u ponedeljak ujutro došla u njegovu kuću i posle pretresa mu uručila poziv za informativni razgovor. Odneli su dokumentaciju dva preduzeća: "Mladog borca" iz Sonte i "Jedinstva" iz Gajdobre. - Ceo razgovor je bio u vezi poslovanja sa Štrpcem i ustupanjem njemu te dve firme preko Agencije za privatizaciju - kaže Jerković. - Zato sam ih uputio na Agenciju, da i tamo provere šta se dešavalo i zbog čega su meni oduzeta preduzeća ustupali drugima. Jerković kategorično tvrdi da plodne vojvođanske oranice i preduzeća nije kupovao prljavim novcem, i da je sve transakcije radio preko nekoliko banaka, što se može proveriti, kao i podatak da nema kredit. On ističe da se nadležni moraju pozabaviti radom Agencije za privatizaciju, koja je raskidala ugovore sa njim.

Prodao sam Darku Šariću 400 hektara oranica. Dobio sam novac od njega, 455.000 evra i tim novcem platio drugu ratu za "Jedinstvo" iz Gajdobre. Firma je zatim krajem januara ustupljena Šarićevom advokatu Radovanu Štrpcu, ovim rečima je vojvođanski veleposednik Mile Jerković potvrdio pisanje Blica da je Šariću prodavao oranice i za koje je u gotovini isplaćivan u vili pljevaljskog narko-bosa na Tatarskom brdu u Novom Sadu.

Obeštetiti putnike

Primena novog pravilnika o obeštećenju putnika u avio-saobraćaju počela je pre dve nedelje i trebalo bi da utiče na kvalitet usluga i njihovu zaštitu. Ubuduće, oni koji na avion čekaju duže od četiri sata ili ga uopšte ne dočekaju, moći će da računaju na novčanu naknadu od 250, pa i do 400 evra, u zavisnosti od udaljenosti destinacije, prenosi Blic. U Direktoratu civilnog vazduhoplovstva Srbije navode da su želeli shodno otvaranju neba i vazduhoplovnog tržišta da zaštite putnike u situacijama kada je avio-kompanija odgovorna za neispunjavanje uslova leta. - Svaki avio-prevoznik je obavezan da putnike prilikom kupovine karata informiše o njegovim pravima. Ovo je prvi put da će u Srbiji putnik u avio-saobraćaju biti obeštećen. Postoje dva slučaja kada je reč o udaljenosti destinacije. Ako je destinacija kraća od hiljadu i po kilometara, plaća se odšteta od 250 evra, a ukoliko je duža od toga - 400 evra - ističe Katarina Andrić-Milosavljević iz Direktorata.

Internet opasan za decu

Devojčica iz Kragujevca zakazala je sastanak sa osobom sa kojom se dopisivala preko Interneta. Ubrzo se ispostavilo da nije reč o njenom vršnjaku, kako se dotični predstavljao, već o čoveku koji ima više od 60 godina i nimalo dobre namere, prenosi Politika. Druga devojčica, takođe iz naše zemlje, preko Interneta je zakazala sa dečkom iz inostranstva vreme kada će zajedno okončati živote. Ovo su samo neki od drastičnih primera koji opominju – šta se događa ako roditelji ne kontrolišu šta njihova deca rade u čet sobama, na „Fejsbuku” i drugim elektronskim stranicama. Svakodnevica su, s druge strane, postale situacije kada drug, najčešće kamerom telefona, snima druga, pa ti klipovi ponižavajućeg sadržaja po pravilu završava na „Jutjubu”. Tako „glavni glumac” postaje predmet ismevanja ne samo u odeljenju i u gradu u kojem živi, već širom planete. Jasna Matić, ministarka za telekomunikacije, juče je na konferenciji u Vladi Srbije, organizovanoj povodom Evropskog dana bezbednosti dece na Internetu, iznela pomenute podatke. Matićeva je istakla da će ministarstvo koje ona predstavlja i u ovoj godini nastaviti da sprovodi kampanju „Klikni bezbedno”.

Jedinstvena lista za transplantacije

Ministar zdravlja Srbije profesor dr Tomica Milosavljević najavio je da bi do marta Srbija trebalo da dobije jedinstvenu listu pacijenata koji čekaju transplantaciju organa. Prethodno bi do tada trebalo da bude formirana i Uprava za biomedicinu, u kojoj će se koordinisati projekti transplantacije organa i liste davalaca organa. Naravno, ovo podrazumeva odvojene liste pacijenata koji čekaju bubreg, jetru ili srce. Lista pacijenata koji čekaju organ za transplantaciju, prema rečima dr Radmile Blagojević, predsednice Sekcije za transplantaciju organa, koja radi na Institutu za urologiju i nefrologiju Kliničkog centra Srbije, postojala je i do sada i bila je vrlo korektna i otvorena. Tvrdi da apsolutno niko, na primer, bubreg nije dobio „preko veze” ili zaobilaženjem procedure, piše Politika.

Trojke jače od sudara

Sudaru na autoputu Beograd - Niš, kod Batočine, u utorak oko 13 časova u vozilu vlasotinačkog Doma zdravlja povređeno je devet osoba iz Vlasotinca, među kojima su i devetomesečne bebe - trojke. Prilikom žestokog udara u kamion sa prikolicom dve osobe su zadobile teške povrede, četvoro lakše, a bebe su zadržane na daljim ispitivanjima. Svi povređeni smešteni su u jagodinsku bolnicu i van životne su opasnosti, dok je nešto kasnije vozač saniteta Slobodan Marinković (62) zbog povreda glave prebačen u ćuprijsku bolnicu. Po prvim podacima istrage, pretpostavlja se da je vozač saniteta zaspao i naleteo na zadnji deo kamiona sa prikolicom ćuprijskog preduzeća VOĆ koji je prevozio velike vodovodne cevi. pišu Novosti. Osim vozača u sanitetu su bili bračni par Dejan (35) i Ankica (32) Mitrović, i njihove devetomesečne trojke Dunja, David i Dimitrije. Sa njima su bili i supružnici Mitrović Dragan i Danijela, koja je teže povređena, kao i Gojko Mitić na suvozačevom mestu. Slobodan Cvetković, direktor vlasotinačkog Doma zdravlja, kaže da su putnici u sanitetu bili pacijenti sa pratiocima, koji su se vraćali sa kontrolnih pregleda u beogradskim zdravstvenim ustanovama. - Kretali smo se u desnoj traci, vozili vodovodne cevi iz Gradiške - kaže vozač kamiona Dragan Vasić (51) iz Ćuprije. - U jednom trenutku oseteli smo jak udarac u zadnji deo prikolice, odmah smo stali. Nismo ni prepostavljali da je sanitet mogao tako jako da udari u prikolicu. Kamion se zateturao od udarca i to mi se dosad nikada nije dogodilo.

Izbodena petorica maloletnika

Petorica maloletnih mladića, koji su u centru Beograda u tuči izbodeni noževima, prebačeni su u Urgentni centar i Institut za majku i dete, potvrdili su Tanjugu predstavnici tih zdravstvenih ustanova. Do tuče je došlo, kako je rečeno u MUP-u ispred srednje Trgovačke škole a najteže povrede zadobio je M.M. (17) koji je prebačen u Urgnetni centar na reanimaciju, prenosi Politika. Maloletnici, najverovatnije učenici Trgovačke škole, su po podacima MUP-a, u tuči koja se desila u Hilandarskoj ulici zadobili ubodne rane na leđima, stomaku i nogama. Prema rečima jednog od povređenih mladića njih četvorica su stajala ispred škole, kada su ih četiri nepoznate osobe napale, navode u MUP-u dodajući da policija intenzivno radi na utvrđivanju svega što se desilo. Nada Macura iz Hitne pomoći izjavila je Tanjugu da su dvojica mladića, obojica stara po 16 godina, sa ubodnim ranama u predelu butina prebačena na Institut za majku i decu.

Do tuče je došlo, kako je rečeno u MUP-u ispred srednje Trgovačke škole a najteže povrede zadobio je M.M. (17) koji je prebačen u Urgentni centar na reanimaciju. Portparol Urgentnog centra Drago Jovanović rekao je Tanjugu da su tri povređena mladića zbrinuta u Urgentnom centru, "dvojica na odeljenju hirurgije, a jedan u sali na reanimaciji". "Za sada ne mogu da kažem koliko je stanje ozbiljno i da li je neko od njih životno ugrožen", rekao je Jovanović. Maloletnici, najverovatnije učenici Trgovačke škole, su po podacima MUP-a, u tuči koja se desila u Hilandarskoj ulici zadobili ubodne rane na leđima, stomaku i nogama,piše Blic.

Biću srećan Liverpulu

Milan Jovanović izabrao je novi klub. Između konkretnih i vrlo atraktivnih ponuda Milana, Juventusa i Liverpula, sjajni napadač Standarda iz Liježa i fudbalske reprezentacije Srbije izabrao je onu koja je stigla sa Ostrva, od engleskog velikana sa Enfilda i trenerske legende Rafe Beniteza, ključne ličnosti u transferu, godinama, najboljeg igrača i strelca belgijske lige. - Imao sam mnogo opcija, s dosta klubova pregovarao poslednjih mesec dana, da bih na kraju izabrao Liverpul. Poslušao sam svoj unutrašnji osećaj i posle razgovora sa Benitezom odlučio se za jedan od deset najvećih i najtrofejnijih klubova na svetu. Ako i kada prođem lekarske preglede, potpisaću ugovor na tri plus jednu godinu. Imajući u vidu moj familijarni odnos s ljudima koji vode Standard verujem da ću uskoro dobiti nekoliko slobodnih dana za odlazak u Englesku - kaže za Danas jedan od naših najboljih fudbalera u kvalifikacijama za Mondijal u Južnoj Africi ovog leta.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...