MMF, RTB, JAT, LDP, FSS...

Milan Djukić

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Naslovne strane današnjih novina su "šarene". Nema mnogo udarnih, zajedničkih tema ali zato kao da se sve vrti oko skraćenica domaćih i međunarodnih institucija, organizacija kompanija, partija... Međunarodni monetarni fond (MMF) na korak do priznavanja lažne države Kosovo, kakva je dalja sudbina Rudarsko-topioničarskog basena Bor (RTB), da li će "Aeroflot" kupiti JAT, iz Liberalno-demokratske partije (LDP) najavljuju da su spremni da "uskoče" u Vladu Srbije dok DS, SPS, SRS, DSS i NS vode ljutu bitku oko formiranja gradske vlasti u Beogradu, izabran novi predsednik Fudbalskog saveza Srbije (FSS).

MMF nagoveštava, Medvedev upozorava

"MMF odlučio da je Kosovo nezavisna država" naslov je u listu "Danas". Na sastanku izvršnih direktora Međunarodnog monetarnog fonda, koji je održan 14. u Vašingtonu, uprava Fonda je obavestila Odbor da je MMF primio zahtev Kosova za prijem u članstvo ove međunarodne finansijske organizacije. Tom prilikom generalni direktor MMF je - pozivajući se na istraživanje sprovedeno među zemljama članicama i pre svega na mišljenje zemalja koje imaju većinu glasačke snage u Fondu - konstatovao da se Kosovo otcepilo od Srbije i da je sada nova nezavisna država. Prihvatajući ovaj zaključak Odbor izvršnih direktora MMFa je potvrdio da su odnosi Srbije sa Fondom ostali nepromenjeni, uključujući kvotu i ostala prava i obaveze koje prositiču iz njenog članstva, saopštila je juče Pres služba Narodna banke Srbije, a prenosi "Danas".

Kako piše "Politika" u tekstu "MMF: Kosovo je nezavisna država", Međunarodni monetarni fond primiće Kosovo za člana ukoliko je suditi prema pozitivnom stavu s kojim je ova međunarodna finansijska organizacija dočekala zahtev južne srpske pokrajine za prijem. Kako je preneto u jučerašnjem saopštenju Narodne banke Srbije, generalni direktor MMF Dominik Štros Kan je, pozivajući se na istraživanje sprovedeno među zemljama članicama i pre svega na mišljenje zemalja koje imaju većinu glasačke snage u Fondu, konstatovao da se Kosovo otcepilo od Srbije i da je sada nova nezavisna država. Članstvo u MMF, inače, Kosovu otvara vrata Svetske banke, čijim je statutom predviđeno da neka država prvo mora biti član MMF da bi se učlanila u tu međunarodnu finansijsku instituciju. I u Svetskoj banci u većini su zemlje koje su priznale Kosovo. Diplomatskim aktivnostima Srbija je prethodnih meseci nastojala da spreči prijem Kosova u međunarodne političke, ali i finansijske organizacije, u kojima je članstvo rezervisano za suverene države. U nekim situacijama je u tome uspela, ali ne i u onome što je veoma bitno - članstvo Kosova u MMF.

"Glas javnosti" u tekstu "Kosovo je evropski Irak" piše da je MMF na korak do priznavanja Kosova, ali da istovremeno ruski predsednik Medvedev upozorava Brisel. "Nezavisnost Kosova i američka protivraketna odbrana u Evropi negativni su momenti, koji narušavaju globalnu stabilnost", rekao je Medvedev. Guverner NBS Radovan Jelašić kaže da "Kosovo i Metohija nije nezavisna država, a MMF pokušava da nametne rešenje 'svršenog čina'". Herbert Zalber, direktor Centra za sprečavanje konflikata pri OEBS ističe da se o statusu Kosova još diskutuje, jer proces u SB UN još nije zatvoren.

Zadržati RTB, prodati JAT?

"Politika" u tekstu "Srbiji se isplati da zadrži Bor" daje predlog za razmišljanje: vlasnik RTB Bor može da proda svoju trogodišnju proizvodnju bakra, ili njen deo, po danas garantovanim cenama i da dobije kredit od 400 miliona dolara neophodan da se kombinat postavi na zdrave noge. Ubrzo nakon propasti drugog tendera za privatizaciju i oživljavanje RTB Bor počelo se govoriti o novom pristupu. Odlučeno je da se traži strateški partner koji bi samofinansirajući oživljavanje kombinata postao njegov ubedljivo većinski vlasnik. Još je odlučeno da se taj strateški partner ne traži kao do sada na "buvljoj pijaci" već isključivo među kompanijama koje zadovoljavaju uslov da imaju i rudnike i topionice, što će reći u prvoj ligi rudarsko-metalurških kompanija.

U Vladu Srbije stiglo je rusko pismo. "Aeroflot neće JAT" naslov je u "Večernjim novostima". Generalni direktor "Aeroflota" Valerij Okulov uputio je pismo na više adresa u Vladi Srbije, a između ostalih i resornom ministru Mlađanu Dinkiću u kojem navodi da će, zbog krize u avioindustriji, novonastale situacije na tržištu i izuzetno visoke cene kerozina, razmotriti učešće na tenderu za privatizaciju "JAT ervejza". Time, dakle, nije isključena mogućnost da je tender za prodaju nacionalnog avioprevoznika, koji bi prema najavama, trebalo da bude raspisan krajem meseca, unapred osuđen na propast. Jer, ruska kompanija je bila najozbiljniji kandidat za budućeg vlasnika JAT-a.

"Ko će na robiju" pita se Kurir". Odustajanje "Aeroflota" od kupovine "Jata", izazvalo je oštre reakcije stručne javnosti. Svi se uglavnom slažu u oceni da bi zbog lošeg tajminga za raspisivanje tendera i propuštene šanse da država bude bogatija za 300 miliona neko trebalo da odgovara. "Zbog loše procene, neznanja, ili nekih drugih razloga, neko bi trebalo da odgovara, jer je šteta za državu ogromna. Prava adresa je svakako Agencija za privatizaciju, odnosno Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja, koje upravlja procesom privatizacije u Srbiji" naglašava izvor "Kurira" iz Vlade Srbije. Kad je reč o krivici za rusko odustajanje, Velimir Ilić, bivši ministar za infrastrukturu, kaže da je "Aeroflot" hteo da kupi našu aviokompaniju po svaku cenu i da je sve bilo dogovoreno, a da je onda na scenu stupio Mlađan Dinkić. "Šta je to Dinkić uradio da bi Rusi odustali, ja ne znam. Znam samo da se na sednicama Vlade Srbije suprotstavljao prodaji 'Jata' 'Aeroflotu', jer, kako je govorio, Evropska unija ne želi da vidi Ruse na nebu nad Evropom. I tada nas je pitao da li hoćemo u EU ili Rusku federaciju. Ma, neka radi Dinkić šta hoće, ali da znate da je velika šteta napravljena", kaže bivši ministar. Ekonomisti se slažu da bi neko trebalo da odgovora, ali sumnjaju da će tako i biti. Danijel Cvjetićanin je rekao da je "Jat" državno preduzeće i da bi država trebalo da podnese tužbu, jer je šteta napravljena državi i poreskim obveznicima.
U "Kuriru" prozvani ministar Dinkić dao je intervju za "Blic" - "Potrebno pet milijardi evra za infrastrukturu".On kaže da će Vlada Srbije biti onoliko stabilna koliko bude imala pozitivnih rezultata. "Demokratska stranka jeste stub Vlade - imaju i premijera i normalno je da oni budu najodgovorniji za koordinaciju raznorodnih partnera u Vladi. Mora se napraviti balans između potrebe brzog privrednog razvoja i investicija i zapošljavanja, s jedne, i težnje levičarskih partija za socijalnom pravdom, s druge strane", naveo je Mlađan Dinkić, potpredsednik Vlade i ministar ekonomije i regionalnog razvoja.

Neka se pripreme LDP i Čeda

Kako pišu "Večernje novosti" u tekstu "Čeda čeka priliku!" Socijalisti bi, ako iznevere DS u Beogradu, mogli da izgubi mesto u Vladi. Jer, umesto 12 poslanika SPS, u vladajuću većinu državnog parlamenta, lako bi moglo da “uskoči” 13 poslanika LDP, ukoliko Dačić i drugovi ne podrže Dragana Đilasa za gradonačelnika prestonice i tako izazovu novo glasanje. Suočeno sa tim opasnostima, rukovodstvo SPS će do narednog utorka, kada ističe rok za formiranje gradske vlasti, najverovatnije pristati na kompromis sa DS. Ivan Andrić, funkcioner LDP i jedan od najbližih saradnika Čedomira Jovanovića, kaže: "Ako SPS ne dozvoli da Beograd krene evropskim putem, onda mora doći do rekonstrukcije Vlade. Takvom SPS više neće biti mesta u Vladi Srbije. To će biti prelomna tačka na kojoj će se videti da li se SPS promenio".
Pod naslovom "Neka se pripremi LDP" list "Politika" piše da baš kao što su u nedelju socijalisti zaključili da je bolje da raskinu koaliciju sa DSS i SRS na nivou Beograda kako ne bi "ugrozili opstanak Vlade Srbije", najverovatnije će zaključiti i da im je, suprotno onome što sada tvrde, i formiranje većine u Skupštini Beograda uz pomoć odbornika LDP ipak prihvatljivo, jer bi u suprotnom ugrozili svoj opstana u kabinetu Mirka Cvetkovića. Poslednjih dana, naime, iz stranke Čedomira Jovanovića manje-više otvoreno najavljuju da su spremni da podrže Vladu Srbije u parlamentu, a naravno i "uskoče" u nju umesto socijalističkih kadrova, ukoliko Ivica Dačić ne pristane da i u Beogradu vlast deli sa DS ali uz podršku LDP. Računica je, nastavlja "Politika", prosta. Među 20 poslanika koalicije SPS-PUPS-Jedinstvena Srbija 12 je iz redova SPS, dok LDP ima 13 članova.

"Demokrata najviše glasova na novim izborima" naslov je u listu "Danas". Najdalje do 22. jula, kada ističe rok za konstituisanje Skupštine Beograda, koalicije okupljene oko Demokratske stranke i oko Socijalističke partije Srbije morale bi da se dogovore da li žele da formiraju zajedničku vlast u Beogradu, uz podršku LDP, ili su za ponovno raspisivanje izbora. Zvaničnih pregovora između SPS i DS, kako tvrde i u jednoj i u drugoj stranci, još nema ali se već nekoliko dana nezvanično pregovara na najvišem stranačkom nivou. Pregovori su, saznajemo, otpočeli onog trenutka kada je SPS raskinula koaliciju s "narodnjacima" i radikalima. "U ovom trenutku mogu samo da vam kažem da je Beograd glavni grad Srbije i ništa više. Uostalom, što vam se toliko žuri, juče su tek verifikovani mandati 110 poslanika, a do 22. jula ima još dosta vremena", kaže za Danas Branko Ružić, predsednik Izvršnog odbora Socijalističke partije Srbije. On dodaje da o pregovorima u Beogradu ne može da kaže ništa drugo osim da potvrdi da SPS ne prihvata podršku LDP i da je najavljeno vraćanje mandata narodu realna mogućnost.
"Kurir" u tekstu "Pošto reč?" piše da nema novih izbora i da su DS, LDP i SPS blizu postizanja dogovora o formiranju vlasti u Beogradu.

"Pravda" po ustaljenom običaju "vuče na svoju stranu". Tako Aleksandar Vučić, generalni sekretar SRS, kaže da su "Neophodni novi izbori za Beograd", a sa druge strane ovaj list ističe da u vrhu DS vlada rasulo jer "Šutanovac ljulja DS!". Dragan Šutanovac se otvoreno suprotstavio Tadiću i Šaperu koji su želeli da Vuka Jeremića postave za premijera, kao i zbog zaštitničkog stava prema Aleksandru Tijaniću, generalnom direktoru RTS.
Život sve skuplji

"Danas" navodi da "Dvocifrena inflacija sve više udara na kućni budžet" i da statistika tvrdi da je stopa rasta troškova života na godišnjem nivou 16 odsto, ali je subjektivni osećaj građana da su poskupljenja mnogo viša. "Ogrev pali cene" je naslov teksta u "Večernjim novostima" u kojem se navodi da su cene u junu bile 0,7 odsto veće nego u maju mesecu. Zbog povećanja kamatnih stopa u Evropi, i Srbi će ubuduće skuplje otplaćivati kredite domaćim bankama, piše "Alo!". primera radi, mesečna rata za stambeni kredit od 50.000 evra sada je veća za čak 14 evra.
Izdali ga prijatelji, izdao ga brat...

Juče je za novog predsednika FSS izabran Tomislav Karadžić. "Politika" piše da je prvi čovek FK Partizan dobio 46 glasova, dok je za Dragana Bulića bilo 30 delegata uz jednog uzdržanog birača.

"Bulića izdali prijatelji, Karadžić predsednik" je naslov u "Blicu". Posle završetka Izborne skupštine Karadžić je izjavio: "Nikada nisam imao problema sa Acom i čestitam mu na korektnom držanju", dok je Bulić rekao: "Kasno sam se uključio u trku. Region istočne Srbije nije glasao onako kako smo očekivali".

A da ni izbori u FSS ne prođu po starom, dobrom običaju preslikanom sa parlamentarnih ili predsedničkih u našoj zemlji, potrudio se Tomislav Taušan, bivši golman i čelnik FK Spartak. Kako piše "Alo!" on je "Hteo da se otruje zbog Karadžića". Taušan je bezuspešno pokušavao da spreči izbor Tomislava Karadžića za predsednik DSS tvrdeći da je nameštao utakmice. Tek što je Izborna skupština počela sa radom, na govornicu je izašao Tomislav Taušan, bivši golman Spartaka iz Subotice i dugogodišnji čelnik tog kluba, pretivši svima u sali Privredne komore Srbije da će popiti otrov koji je držao u ruci ako neko pokuša da ga ukloni. "Ja sam patriota, pravi Srbin! Pitajte ovog čoveka koliko je utakmica namestio do sada", vikao je Taušan, pokazivajući prstom na Tomislava Karadžića. Obezbeđenje je nekako uspelo da izvede Taušana iz skupštinske sale, a mišljenje o incidentu dao je Nikola Džomba, predsednik FK Hajduk Kula: "Incident je instruiran od strane Zorana Arsića, bivšeg sudije iz Subotice, koji je preko Blesimetra Taušana pokušao da ospori ove izbore", na svoj način je Džomba oslovio Tomislava Taušana.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...