MASOVNA OTPUŠTANJA I OVE GODINE

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnima stranama srpske štampe)

Ove godine u Srbiji bez posla moglo bi da ostane još 100.000 ljudi. Pošto je procenjeno da bi smanjenje broja ministara moglo da izazove rat za odbranu fotelja i otvori nove pukotine u odnosima članica vladajućeg bloka, sve više se pominje varijanta kadrovskih rokada u Cvetkovićevom kabinetu. Episkop raško-prizrenski Artemije trebalo bi danas u Patrijaršiji u Beogradu da se pred članovima Svetog arhijerejskog sinoda izjasni o stanju u svojoj eparhiji

Kriza uništava radna mesta

Predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Ljubisav Orbović rekao je juče da bi ove godine u Srbiji bez posla moglo da ostane još 100.000 ljudi. U Srbiji je prošle godine bilo zaposleno nešto manje od dva miliona ljudi, odnosno oko 172.000 manje nego 2008. godine, rekao je Orbović za Pres. Po njegovim rečima, najviše ljudi bez posla je ostalo u sektoru malih i srednjih preduzeća, gde je od 540.000 radnika posao izgubilo njih 140.000.

"Sve procene stručnjaka u svetu i Srbiji ukazuju na to da će se smanjenje broja zaposlenih nastaviti i u ovoj godini, odnosno da će se kriza prevaliti na gubljenje radnih mesta", rekao je Orbović.

Predsednik sindikata je ocenio da bez oživljavanja velikih sistema, koji bi mogli da utiču na sektor malih i srednjih preduzeća, nema oporavka i povećanja broja zaposlenih u Srbiji. Orbović je rekao da će, ako se realizuje program oko „Zastave", to biti dobar primer kako bi mogla da se oživi proizvodnja i poveća se broj zaposlenih i u drugim velikim kompanijama, poput „Srpske fabrike stakla" ili RTB-a „Bor".

"Trebalo bi raditi i na oživljavanju poljoprivrede, jer bi ona mogla da zaposli veliki broj ljudi, ali i na revitalizaciji tekstilne industrije, koja bi uz manja ulaganja dala najveće efekte pri zapošljavanju", naglasio je Orbović.

Predsednik Skupštine Unije poslodavaca Srbije Stevan Avramović kaže da se povećana nezaposlenost očekuje zbog skoro 70.000 preduzeća koja su u blokadi.


Plesačice škole sambe "Union da Ilha" na otvaranju tradicionalnog karnevala u
Rio de Žaneiru, koji se završava 16. februara

Opstanak vlade - najvažniji

Vladajuća koalicija bi u narednim mesecima mogla da sprovede meku rekonstrukciju Vlade, koja bi umesto smanjenja broja resora podrazumevala smenu ministara koji loše rade - saznaju nezvanično Novosti. Prostor za ovu opciju prilično se otvorio posle uzaludnih pokušaja da se partneri u vlasti, makar i načelno, slože oko ukidanja pojedinih portfelja radi uštede. Pošto je procenjeno da bi taj potez mogao da izazove rat za odbranu fotelja i otvori nove pukotine u odnosima članica vladajućeg bloka, sve više se pominje varijanta kadrovskih rokada u Cvetkovićevom kabinetu. To bi bila ”šok terapija” na polovini mandata Vlade, koja bi doprinela njenom efikasnijem radu i na neki način amortizovala gnev javnosti zbog glomaznog ministarskog aparata. Za ovaj ishod u intervjuu Novostima založio se i Ivica Dačić, vicepremijer i lider SPS, koji je rekao da se sa rekonstrukcijom zakasnilo i da bi od ukidanja portfelja bile plodotvornije zamene ministara koji nisu zadovoljili.
Funkcioner DS Nada Kolundžija kaže za ovaj list da se o tom scenariju nije pregovaralo u vladajućoj koaliciji, ali i dodaje:
"Ako unutar Vlade postoje analize da bi neke izmene doprinele njenom efikasnijem radu, onda se o tome može razgovarati. Ali, osim efikasnosti, bitno je i da Vlada zadrži stabilnost."

Da li će (neko) odgovarati?

Vlada Srbije usvojila je uredbu po kojoj „pravo na korišćenje premije za mleko ima pravno lice kod koga je utvrđen udeo državnog kapitala od najmanje 90 odsto i fizičko lice nosilac porodičnog komercijalnog poljoprivrednog gazdinstva”.

Tim povodom reagovao je Ljubiša Jovanović, generalni direktor kompanije „BD agro” iz Dobanovaca. Ta kompanija ima farmu od 3.000 visokosteonih krava, dnevno isporučuje „Imleku” 35 tona mleka i obrađuje 5.000 hektara zemlje i u sve to investirala je 75 miliona evra. Jovanović je u otvorenom pismu ministru poljoprivrede postavio nekoliko pitanja pod naslovom "Zašto država ne voli naše mleko", piše u Politici i zatim se nabraja čitav niz efektnih pitanja sa zaključkom: "Ignorisanjem i obeshrabrivanjem ozbiljnih programa u primarnoj proizvodnji svake vrste, Srbija nažalost ostaje jedinstven primer."

Nema se šta dodati, osim uverenja da na ova pitanja Jovanoviću nema ko da odgovori.

O penzijama sa MMF - dogodine

Penzije će ove godine – mirovati. Ova runda pregovora sa Međunarodnim monetarnim fondom neće doneti značajne promene za penzionere, a njihove prinadležnosti i dalje će biti „na ledu”, javlja Politika. U sledećoj rundi pregovora u Beogradu moglo bi se više pažnje posvetiti reformi penzionog sistema, ali izvori u vladi tvrde da će ta tema doći na dnevni ako ne krajem ove, onda sigurno tokom iduće godine.

Osunčane a zadužene članice EU

Ekonomska kriza razdvojila Evropsku uniju na “vrednice” i “trutove”. Osim u Grčkoj, alarmantno stanje u Španiji, Portugalu i Italiji, objavljuju Novosti. Grčki minus je premašio 12,7 odsto (neki kažu da se približava broju 14), Španija se “kotira” oko 11,4, deficit Portugala je 8 (možda i 9,4), a Italije 5,3. Italija i Grčka imaju dug koji premašuje ceo njihov bruto društveni proizvod!
Plan lidera EU bio je da u četvrtak pronalaze mehanizme za vreme “posle krize”, ali su im aktuelnosti promenile dnevni red. Glavna tema bila im je Grčka i posledice koje, po domino sistemu, usled pada poverenja investitora i finansijera, mogu da ugroze celu evrozonu. Postoji strah da se “grčki model” ne izveze preko južnih članica na celu EU.
Evropski severozapadnjaci u “južnjacima”, vide glavni uzrok za ugroženu stabilnost evra. Odavno su grupi “osunčanih” zemalja nadenuli zajednički posprdni nadimak “Klub Mediteran”.

Nema preciznog objašnjenja kako će Brisel realizovati “podršku i solidarnost” iz usvojene deklaracije. Ono što se može naslutiti jeste da će grčkoj ekonomiji iz raznih izvora tokom 2010. godine biti ubrizgano 55 milijardi evra, od čega u aprilu 11 milijardi za hitna rešenja, ali će svaki evro strogo kontrolisati Centralna evropska banka

Obama i dalaj - lama

Bela kuća odbacila je zahtev kineskih vlasti da se otkaže sastanak američkog predsednika Baraka Obame i tibetanskog duhovnog vođe u izgnanstvu dalaj-lame, predviđen 18. februara u Vašingtonu, javlja Politika. Portparol Bele kuće Robert Gibs izjavio je sinoć da će sastanak Obame i dalaj-lame biti održan kako je predviđeno.

Kina je pozvala Obamu da otkaže sastanak s dalaj-lamom, kako se ne bi pogoršali već zategnuti odnosi dve zemlje. Kina optužuje dalaj-lamu da se zalaže za nezavisnost Tibeta i smatra da međunarodni zvaničnici „treba da izbegavaju susrete” s njim. Odnosi Vašingtona i Pekinga su se pogoršali krajem januara kada su SAD najavile da će Tajvanu, koji Kina smatra svojom pokrajinom, prodati oružje u vrednosti od 6,5 milijardi dolara.

I u Bugarskoj američke rakete

Bugarski premijer Bojko Borisov najavio je danas preliminarne razgovore Vašingtona i bugarske vlade o postavljanju delova američkog raketnog štita u Bugarskoj, javlja Politika. Na pitanje da li će Bugarska, koja je članica Evropske unije i NATO-a prihvatiti američki plan, Borisov je rekao da Sofija treba da pokaže solidarnost, preneo je Rojters. Prošle nedelje Rumunija je saopštila da je Bukurešt usvojio plan Vašingtona o postavljanju raketnih presretača. Predstavnik Stejt dipartmenta je rekao da će ovi sistemi postati operativni do 2015. godine i da imaju za cilj odbranu „sadašnjih i novih pretnji balističkim projektilima iz Irana”. On je ponovio da nova strategija ne treba da brine Moskvu.

Život Roma i obnova mosta

Novac iz kredita međunarodnih banaka za obnovu mosta „Gazela” trebalo bi da bude odmrznut oko 1. marta, tvrdi ministar za infrastrukturu Milutin Mrkonjić, posle sastanka sa predstavnicima Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) i Evropske investicione banke (EIB).

Delegacija tih finansijskih institucija, zadužena za socijalna pitanja, u prethodna tri dana obišla je četrdesetak romskih porodica sa prebivalištem u Leskovcu, Vranju, Merošini, Surdulici i Bojniku koje su ranije živele ispod mosta „Gazela”.

"Njihov utisak je pozitivan. Predstavnici banaka smatraju da radimo ozbiljno na rešavanju problema, uz sve one teškoće. Naša obaveza je da raseljene porodice zaposlimo i stvorimo im iste uslove kao što imaju građani naše zemlje", istakao je Mrkonjić, piše u Politici pod naslovom "Posao Romima, pa pare za „Gazelu”.

Šta je zgrešio vladika Artemije?

Episkop raško-prizrenski Artemije trebalo bi danas u Patrijaršiji u Beogradu da se pred članovima Svetog arhijerejskog sinoda izjasni o stanju u svojoj eparhiji, a pretpostavlja se i o navodima iz izveštaja delegacije Svetog arhijerejskog sinoda koja je u sredu saslušavala episkopa i proveravala finansijsko poslovanje eparhije, objavljuje Politika. Vladika Artemije je, inače, boravio u subotu 6. februara u Beogradu, gde se u Patrijaršiji sastao s patrijarhom Irinejom. Iste večeri, dok je još bio u prestonici, episkopu raško-prizrenskom dostavljene su odluke Sinoda.

„U prvom dopisu ga obaveštavaju da će u sredu 10. februara doći u Gračanicu kontrola finansijskog poslovanja, ali nema nikakvog obrazloženja zbog čega se šalje finansijska kontrola. U drugoj odluci Sinoda se kaže da je, pošto je vladika Artemije odbio da dođe na sednicu Svetog sinoda, ’crkvena vlada’ odlučila da pošalje delegaciju u Gračanicu da ga sasluša”, priča Željko Kotoranin, poznavalac crkvenog prava, koji se s vladikom Artemijem video dan kasnije. Kako kaže sagovornik Politike, episkop Artemije je bio iznenađen i pozvao je telefonom patrijarha da ga pita kada su ga pozvali na sednicu Sinoda, a nije se odazvao.

„Episkop Artemije je iste večeri uputio pismeni odgovor patrijarhu u kojem ga obaveštava da nije dobio ni usmeni ni pismeni poziv na sednicu Sinoda”, navodi Kotoranin. On ističe da vladika ima i pravo na 30 dana pripreme odbrane pre nego što se pojavi na sednici Sinoda na koju je pozvan da se suoči sa optužbom, što u ovom slučaju nije poštovano. „Nametanje administratora nije crkveno-pravno rešenje", kaže sagovornik Politike.

Sinod Srpske pravoslavne crkve u subotu o situaciji u Eparhiji raško-prizrenskoj, objavljuju Novosti. Vladika Artemije odbija saradnju sa crkvenim vlastima. Optužbe za proneveru. Moguće je da eparhiji bude dodeljen administrator.

Sinod Srpske crkve danas bi trebalo da donese odluku o suspenziji vladike raško-prizrenskog Artemija posle višegodišnjih navoda da je u radu te eparhije bilo krupnih finansijskih malverzacija i nepoštovanja jedinstva SPC, piše u Blicu pod naslovom "Pomoć za Kosovo slila se u privatne džepove".


Italijanski premijer Silvio Berluskoni i njegovo albanski kolega Sali Beriša sreli su se u Rimu

Popunavanje upitnika, umesto godišnjeg odmora

„Gospodin File nam je rekao da će nam, po dobijanju ’zelenog svetla’, Evropska komisija ekspresno poslati upitnik. Rekao je da će to biti pitanje sata ili dana, ne nedelja i meseci.”

Ovim rečima Božidar Đelić, potpredsednik vlade Srbije zadužen za evropske integracije, prenosi jedan od rezultata svog prekjučerašnjeg susreta s novim evropskim komesarom za proširivanje Štefanom Fileom, piše u Politici.

"Već sam rekao službenicima da niko neće ići na letovanje dok se kvalitetni upitnik ne dostavi Briselu", kaže potpredsednik Vlade Srbije.

Troškovi ambasadorke

Srpskog šefa diplomatije Vuka Jeremića, koji tvrdi da ambasadorka pri Unesku Zorica Tomić ne može da koristi zgradu Ambasade Srbije u Parizu, jer bi to bilo suprotno diplomatskoj praksi, pa država mora da joj iznajmi stan od 7.000 evra, demantovale su naše prve komšije. Naime, Hrvatska u Parizu ima ambasadora pri Unesko, ali za tu funkciju ne plaća nikakve troškove, objavljuje tabloid Alo.
U Ministarstvu spoljnih poslova Hrvatske juče je potvrđeno da je ambasador te zemlje u Francuskoj Mirko Galić ujedno zadužen i za Unesko! Galić tako istovremeno obavlja obe funkcije, što je značajna ušteda za zvanični Zagreb. Kada održava zvanične sastanke, hrvatski ambasador koristi kabinet u zgradi Uneska koji, kako je za TV B92 rečeno u Ministarstvu spoljnih poslova Hrvatske, izgleda kao obična soba.
Ovaj tabloid podseća, Srbija za novu ambasadorku pri Unesku Zoricu Tomić plaća 7.000 evra mesečno rezidenciju u strogom centru Pariza, od 240 kvadrata, a ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić preksinoć je rekao da nije postajao način da se za potrebe Zorice Tomić koristi rezidencija ambasadora u Francuskoj.


Nastup španskog gitariste i kompozitora Paka de Lusije (Fransisko Sančez Gomez)
na Trećem internacionalnom festivalu gitare (International Guitar Festival) u
beogradskom Sava centru

Hit letovalište za Srbe

Oko 50 odsto naših turista letnji odmor provešće u Grčkoj, 18 odsto u Španiji, a 11 odsto u Turskoj, pokazuju rezultati istraživanja koje je povodom vizne liberalizacije uradilo Udruženje turističkih vodiča i agencija „Juta“. Sudeći po tome, kriza i besparica ove godine ne bi trebalo da utiče na odluku građana da li da otputuju na godišnji odmor, piše u Blicu.

"Oko 70 odsto naših turista smeštaj u Grčkoj traži u apartmanima koji su od hotela znatno jeftiniji. Međutim, ni hoteli ove sezone neće biti nedostupni, zbog čega će Grčka biti hit letovalište za Srbe", kaže Saša Zarić, vlasnik agencije „Ponte“.

Titove fotografije

U subotu tačno u podne, u Muzeju „25. maj“ Muzej istorije Jugoslavije otvara atraktivnu izložbu - predstavlja ekskluzivan materijal: fotografije koje je snimao Tito kao pasionirani fotograf amater, javljaju Novosti.
Ovom svom hobiju maršal je bio veran pune četiri decenije. U Muzeju istorije Jugoslavije sačuvana su 473 filma lajka formata i oko 200 fotografija. Do 28. februara posetioci će moći da vide 100 polaroid fotografija i još 900 koje će se vrteti na ekranima.
Fotografije su razvrstane po temama „Moja Jovanka“, „Moji prijatelji“,

„Moja ostrva i rezidencije“, „Moji vinogradi“, „Moj Krleža“... „Moj ja“. Autor izložbe Momo Cvijović, kustos Muzeja istorije Jugoslavije, kaže da je Tito često znao da snima samog sebe ispred jednog velikog ogledala, tako da su te fotografije takođe prikazane u segmentu „Moj ja“.

Snimanje u Srbiji

Snimanje filma „Koriolan” koji će režirati Ralf Fajns počinje sredinom marta u Beogradu, a osim Fajnsa u producentskom timu se nalaze, kako nezvanično saznajemo, i Marko Mišković, sin biznismena Miroslava Miškovića, koji će biti izvršni producent, kao i Gabrijela Tana, kćerka poznatog Dan Tane, objavljuje Blic. Marko Mišković će se prvi put naći u ulozi izvršnog producenta (njegovo ime nalazi se i na najpoznatijem filmskom sajtu IMDB, kao jednog od producenata), dok Gabrijela Tana, kćerka Dobrivoja Tanasijevića, poznatijeg kao Dan Tana (biznismen i vlasnik čuvenog restorana u Los Anđelesu, prim. nov) već ima značajno filmsko iskustvo. Naime, ona je diplomirala režiju i ima svoju producentsku kuću „Magnolia Mae Films” koja je producirala ostvarenje „The Duchess” koje je 2008. nagrađeno „Oskarom” za najbolji kostim. Dan Tana i Marko Mišković se poznaju odranije, kada su bili aktivni u upravi Fudbalskog kluba Crvena zvezda. Budžet filma iznosi 20 miliona dolara, a predviđeno je da se na snimanje u Srbiji izdvoje četiri miliona dolara.


Svečanost u kasarni Vojvoda Radomir Putnik u Gornjem Milanovcu povodom
Dana Vojske Srbije

Neuspele prodaje firmi

Agencija za privatizaciju potvrdila da se na spisku neodgovornih kupaca nalaze ista imena. Do sada raskinuto 520 ugovora. Prvi po neuspelim kupovinama - Mile Jerković - od 17 preuzetih firmi, deset nije sačuvao, objavljuju Novosti. Agencija za privatizaciju ovu je godinu započela strogim tretmanom nesavesnih kupaca. Samo tokom poslednjih mesec dana raskinula je 30 kupoprodajnih ugovora sa gazdama koje se nisu pridržavale potpisanog dogovora. Statistika kaže da je svaka peta privatizacija propala, ali bi detaljne kontrole privatizovanih preduzeća, koje su u toku, mogle ovu stopu da povećaju.

Privatizacija, sport i kafići – perionice kriminalnog novca

Nije sporno da je narkoklan Darka Šarića postojao desetak godina unazad, kao ni to da tek od 2005. godine on počinje da deluje u Srbiji, kaže za Politiku Slobodan Homen, državni sekretar Ministarstva pravde. Važno je, prema rečima Homena, da se za ovaj klan ne vezuju kriminalne aktivnosti kao što su ubistva, otmice, kidnapovanja, ona na koje smo navikli u slučaju „zemunskog klana”, već upravo pranje novca stečenog kriminalom. Nelegalno stečen novac, osim pranja kroz sportske klubove i privatizaciju, legalizuje se i kroz ugostiteljski biznis, kaže državni sekretar Ministarstva pravde.

Poklanjane firme advokatu narko-bosa

Akcijski fond Republike Srbije potpisao je 2. jula 2009. ugovor o zakupu sa Radovanom Štrpcem, uhapšenim advokatom narko-bosa Darka Šarića, kojim je Štrpcu bez ikakve nadoknade ustupljena na upravljanje firma „Mladi borac" iz Sonte! Kako saznaje Pres, ovim ugovorom Štrpcu je omogućeno da vodi preduzeće sa većinskim državnim kapitalom (70 odsto), koje obrađuje čak 1.600 hektara najplodnije zemlje u Vojvodini, a da svu eventualnu dobit zadrži za sebe!!!

Preduzeće „Mladi borac" prvo je kupio Mile Jerković, koji je takođe privođen na informativni razgovor kada je početkom nedelje uhapšen Štrbac, ali je Agencija za privatizaciju raskinula ugovor sa Jerkovićem. Razlog je bio, kako kažu u Agenciji, taj što kupac nije ispunio deo ugovora koji kaže da preduzeće najmanje dve godine mora da se bavi istim poslom kojim se bavilo pre privatizacije. Jerković, s druge strane, tvrdi da to sve nije tačno i da je ispunio svaku stavku ugovora.

U Agenciji za privatizaciju Presu je potvrđeno da je Radovanu Štrpcu ustupljena još jedna firma koja je pripadala Miletu Jerkoviću! Radi se o „Jedinstvu" iz Gajdobra, koje je vlasnik 500 hektara zemlje, silosa vrednog tri miliona evra, inkubatorske stanice za proizvodnju pilića vredne oko milion i po evra i velike farme pilića. Mile Jerković kaže da ugovor o kupovini te firme nije raskinut, već da ga je on, „uz posredstvo Agencije za privatizaciju, ustupio Štrpcu"!


Nastup grupe Spain's Gala Flamenca na 10. njujorškog festivalu flamenka

Nova oslobadjanja u Crnoj Gori

Beranac Draško Vuković, koji se sumnjiči za učešće u švercu više od dve tone kokaina, kao član grupe Darka Šarića, predao se prekjuče ujutro policiji u Beranama, javili su crnogorski elektronski mediji. Ali, sinoć je pušten iz pritvora, da se „brani sa slobode”, objavljuje Politika. Boris Laban, Vukovićev kompanjon, prema nezvaničnim informacijama, u kontaktu je s policijom i u toku su dogovori o tome da se „pojavi na razgovoru”.

Vuković i Laban su već jednom privođeni, kada su pre dva meseca saslušani i pušteni iz pritvora jer za njima tada nije bila raspisana međunarodna poternica. Nešto kasnije je Argentina raspisala za obojicom „crvenu” međunarodnu poternicu, a epilog svega je Vukovićeva predaja i iznenadno puštanje.

I treći Crnogorac sa poternice Interpola, koju je raspisala Srbija, iz beranske policije po nalogu ”nadležnih” pušten kući, piše u Novostima. Draško Vuković, po drugi put, u MUP dao samo izjavu. Pregovori o predaji sa Borisom Labanom.

Darko Šarić (40) iz Pljevalja, koji je označen kao organizator krijumčarenja 2,7 tona kokaina zaplenjenog u Južnoj Americi, skriva se u Švajcarskoj pod patronatom jednog crnogorskog mafijaškog bosa, objavljuje tabloid Alo.

Ima li veza političara sa kriminalcima?

Prve informacije o velikoj količini kokaina, koji je trebalo da bude prebačen iz Južne Amerike, preko Srbije i Crne Gore ka zemljama Evropske unije, pribavila je Bezbednosno-informativna agencija, kaže za Danas Jovan Stojić, šef Kabineta direktora BIA. On ističe da akcija „Balkanski ratnik“ traje više od godinu dana i da se i dalje aktivno radi na otkrivanju svih članova kriminalne grupe, na čijem je čelu Darko Šarić.

Na pitanje Danasa da li BIA istražuje eventualne veze srpskih političara i te kriminalne grupe, Stojić navodi da se prate i proveravaju svi tragovi na koje se nailazi tokom istrage. On dodaje da se još ne može naslutiti šta će sve biti otkriveno, jer je istraga koju vodi tužilac za organizovani kriminal u toku, objavljuje Danas pod naslovom "Moćni narkokartel neće sedeti skrštenih ruku".


Snežne padavine u centru Beograda

Prijave protiv ministara

Državna revizorska institucija podneće u sredu prekršajne prijave protiv 20 ministara i funkcionera zbog nenamenskog trošenja novca iz budžeta, objavljuje Pres. Prijave će biti podnete protiv ministara Tomice Milosavljevića, Slobodana Milosavljevića, Nebojše Bradića, bivšeg ministra Predraga Bubala... Državni revizor Radoslav Sretenović krajem novembra objavio je prvi izveštaj o kontroli državnog novca 14 ministarstava, tri uprave i Direkcije za imovinu. On je utvrdio da su Ministarstvo infrastrukture, Uprava carina i Poreska uprava radili po zakonu, dok su ostali kršili propise o javnim nabavkama, o radu i budžetskom sistemu.

Istraga od sedam godina

Tužilaštvo zatražilo novu dopunu istrage protiv Svetlane Ražnatović. Ovog puta, beogradsko Više tužilaštvo traži da se analizira već obavljeno knjigovodstveno veštačenje dokumentacije pristigle iz inostranstva, piše u Novostima. Ovakva odluka tužilaštva usledila je dva meseca pošto je istražni sudija Višeg suda okončao istragu i prosledio im predmet na dalje postupanje. Iako su mnogi očekivali da će tužilaštvo posle sedam godina od pokretanja postupka konačno odlučiti hoće li protiv ove pevačice podići optužnicu ili ne, to se nije dogodilo. Novim zahtevom slučaj se i dalje prolongira.

Protiv pevačice Svetlane - Cece Ražnatović (38), nekadašnje predsednice FK Obilića, tužilaštvo je podnelo još jedan, četvrti po redu predlog za dopunu istrage za malverzacije, prilikom prodaje fudbalera, koja traje od marta 2003. godine. Pravni stručnjaci smatraju da sedmogodišnja istraga pokazuje slabost srpskog pravosuđa i podložnost političkim uticajima, koji su mogući razlog odugovlačenja, objavljuje Blic.

Počinje olimpijada


Atmosfera i dekor pred otvaranje Zimskih olimpijskih igara u Vankuveru

U noći između petka i subote na Olimpijskom stadionu u Vankuveru otvorene su 21. Zimske olimpijske igre, na kojima će učestvovati preko 5.500 sportista iz 86 zemalja. Srpsku zastavu na ceremoniji otvaranja nosila je skijašica Jelena Lolović, u koju srpski ljubitelji zimskih sportova upravo polažu najveće nade, piše u Danasu.

Vredni srpski fudbaleri

Osmorica naših reprezentativaca ove zime bili među najtraženijim fudbalerima u Evropi. Na ceni: Vidić, Ivanović, Krasić, Subotić, Kačar, Kolarov, Žigić i Jovanović, piše u Novostima. Prema procenama naših vodećih menadžera i specijalizovanog sajta “transfermakt.de”, osmorica najtraženijih srpskih asova u ovom momentu vrede ukupno 120 miliona evra, s tim da je ubedljivo najskuplji Nemanja Vidić čije se obeštećenje procenjuje na 35 miliona evra. Prema informacijama iz Španije, taj novac su spremni da na leto plate Real i Barselona.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...